NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 21e Jaaigang. No. 6338 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. MAANDAG 29 FEBRUARI 1904. A HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENTIËN: ÜRIE MAANDEN; Van 1—5 regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor de" do'rpen'ln'den omtrek waar "een Agent 'gevestigd is ('kom der Haarlem van 1-5 regels 0.75 elke regel meer 0.15. Reclames 30 Cent per regeL gemeente) 1.30 7 n V Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Franco per post door Nederland 1.65 0/fiT Kleine advertentiën 3 maal plaatsen voor 2 maal betalen. Geïllustreerrl Zondagsblad, 'voor Haarlem' I I I 037>| Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. de omstreken en franco per post 0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 3tbis Faubourg Montmartre. Eepute Blad DM nummer bestaat uit twualf bS«el ,il.jf!esa. Haarlem's Dagblad van 29 Februari bevat o.a. Blad A. Kunst zij ons Doel, Bui- tenlandscb Overzicht. Kamerover zicht, Binneul. Berichten Nieuws uit Haarlem en Omstreken. Blad B. Raad van Beroep, Sportpraatjc, Binneul.-, Gemengd en Kerknieuws. De ZATERDAGAVOND, als der de blad, met Zondagsbrieven, Haarlemmer Halletjes, Rubriek voor Dames, Voor onze Jeugd, Schetsjes en Allerlei. Buiteiilaudsch Overzicht DE OORLOG. Omtrent de Aanvallen op Port Arthur. de laatste dagen dóór de Japanners ondernomen, zijn nu nog eenige be richten ingekomen, die we hier laten volgen. Het onderzoek van de branders, door de Japanners naar de haven ge stuurd, heeft aangetoond, dat de la ding uit steenkolen en petroleum be staat. In het ruim bevinden zich ver moedelijk ontplofbare machines, want men heeft een electrische batterij met een geleiding gevonden. Het Japan- sche schip, dat dicht bij de „Retwi- san" lag, is tengevolge van het bin nendringen van water gezonken. Het werk op de Japansche branders staat onder leiding van den kapitein van de ,-Siberiak", die daarbij veel geest kracht en moed toont. Donderdagnacht om één uur beproef den Japansche torpedobooten onder bescherming van de vloot iets tegen Port Arthur uit te richten. Zij wer den door de batterijen van de kust teruggedreven. Twee torpedobooten zijn in den grond geboord. De aanval der Japansche torpedo booten in den nacht van 25 dezer is met goed gevolg afgeslagen. Op een Japansche torpedoboot is door een schot uit de kustbatterij een ketel ge sprongen. Over het gevecht in den morgen van den 25sten worden de volgende bijzonderheden vermeld De Japan sche vloot bestaande uit 6 pantser schepen van het eskader en 4 kruisers werden aan den horizont gezien. De Russische kruisers ,,Askold", „Bajan" en „Nowik" lagen binnen de reede. De Japansche torpedobooten kwamen tot op 30 a 35 kabellengten om de kruisers aan te vallen. De Japansche kruisers en pantserschepen lagen af gescheiden en vuurden op twee Rus sische torpedobooten, die de Golo- binabaai kruisten. Een van deze brak door de vijandelijke linie heen en be reikte onder het vuur de haven. De andere trok weer in de Golobinabaai terug. Kwartier over elven ontstond een warm geschutvuur tusschen de Japansche pantserschepen en de Rus sische kruisers, die door de kustbatte rij en flink werden bndersteund. Vrijdagochtend vroeg kwamen ver scheiden Japansche torpedobooten op de reede zij werden door de „Retwi- san" en de batterijen beschoten, tot bij het aanbreken van den dag, toen keerden zij terug. Aan den gezichts einder ligt sedert dien de Ja pansche vloot, die oogenschijnliik transportschepen dekt om kwart ovev elven kwamen de oorlogsschepen na derbij de Russische artillerie open de toen het vuur, dat door de Japan ners beantwoord werd. Het vuurge vecht, dat veertig minuten duurde had geen merkbaar resultaat. Eenige granaten vielen, zonder schade aan te richten, in de stad. Men verwacht een poging tot lan ding van de Japanners. Om het overwicht van de Japan sche pantserschepen over de drie lich te Russische kruisers trokken deze zich terug. Zij deden dit schielijk. Om 11.25 hielden de Japanners op met vuren. Om 12.5 begon een kort vuren van de vijandige kruisers, welke de Russische torpedobooten vervolgden, tegen de kustbatterijen in, waarbij men het gebrekkige manoeuvreeren der Japanners opmerken kon. Bij het wenden kwamen zij zoo dicht bij elk ander, dat men het invallen van de Russische schoten er tusschen zien kon. De bij het fort Bjelywol aan land gedreven Japansche torpedoboot be hoorde, naar wordt aangenomen, tot de begeleiding van de brandende flot tielje, in den nacht van 23 op 24 te gen Port Arthur uitgestuurd. Tot zoover het Russisch bericht. Nu een Japansche Lezing: I)e Japansche legatie maakt het volgende officieele telegram uit Tokio bekend, gedagteekend 25 Februari Vier oude schepen, die eenige tor pedobooten vergezelden, zijn in den vroegen ochtend van den 24sten naar, den toegang van de haven van Port Arthur gestoomd, om dien toegang te verstoppen. Het doel, deze schepen te laten zinken, is bereikt. De officieren en bemanningen zijn behouden terug gekeerd. Hoewel het - bericht niet, rechtstreeksch van admiraal Togo komt., is er geen twijfel aan de juist heid er van. We weten dat het doelhet in- en uitvaren van de haven onmogelijk te maken, niet bereikt is; mogelijk is echter dat de Japanners meenen, da! dit wèl liet geval is. In de Roode zee Een Russische torpedojager heeft Maandagnacht in de Roode Zee een schot gelost om het Britsch-Indisclie stoomschip ,,Mombassa", dat op weg was naar Calcutta, te laten stoppen. Toen er niet op gelet werd, vuurde de Rus een tweede schot. De „Mombas- sa" stopte toen en een Russisch of ficier begaf zich aan boord, om de scheepspapieren na te zien. De expeditie naar Tibet is in het ENGELSCHE parlement ter sprake gekomen en daarbij zijdelings de verhouding in deze tot Rusland. Bij die beraadslaging in het Hoo- gerhuis over de Tibet-expeditie heeft Lord Lansdownc verklaard, dat de regeering meende, dat de onafhanke lijkheid van Tibet moest worden er kend, doch indien eenige mogendheid er eenig overwicht moest oefenen, zou het enkel Engeland kunnen zijn. De spreker had meer dan één onderhoud met den Russischen gezant gehad. Meermalen had de gezant stilge staan bij de groote voordeelen, die voor beide rijken zouden voortvloeien uit een beter en openhartiger elkan der hegrijpen ten opzichte van vele punten, waarop hunne belangen in contact komen. Hij, Lansdownc, had: deze verzekering met de hartelijkheid die zij verdiende te ontvangen. De regeering zal gaarne op het onder werp terugkomen, op een oogenblik, gelukkiger en gepaster dan het tegen woordige. Ook DENEMARKEN nam extra maatregelen om zijn neu traliteit te handhaven. Op een interpellatie van socialisti sche zijde over de redenen voor de buitengewone militaire maatregelen I heeft de president van den Deensehen 'ministerraad Deuntzer in het „Folke- ting" verklaard Tijdens den. Rus- sisch-Japanschen oorlog verplicht de neutraliteit van Denemarken de re geering tot waarborg van Denemar- ken's positie als neutrale staat tot voorzorgen en hiertoe zijn maatrege len noodig. waarvan de gezamenlijke kosten op 176.500 kronen^ worden ge schat. Tot andere buitengewone maat regelen is niet besloten. Het „Folketing" nam een motie aan waarin vertrouwen in de regeering werd uitgesproken en ging over tot de orde van den dagde sociaal-de- Jmocraten hadden tegen gestemd. Van Bul ow geïnterviewd. Men moet met interviews eenigszins voorzichtig zijn, vooral als zij uitgaan van een Fransch blad als Petit Pari- sien en betrekking hebben op Rusland. We geven daaronr^ouder voorbehoud het volgend verslag van een interv;ew van von Bülow, den Duitschen Kan selier, door een medewerker van bo vengenoemd blad. Deze zeide in den loop van het on derhoud „Er zijn bij ons tal van staatkundige partijen, maar alle, op dc sociaal-democraten na, zijn het met de regeering eens, dat wij goede be trekkingen met Rusland dienen te on derhouden. Dat sluit volstrekt geen vijandschap tegen Engeland in zich, noch en dat is natuurlijk eeni ge miskenning van de waarde van de Japansche natie en haren vooruit gang. Het aankweeken van goede be trekkingen met Rusland is een oude overlevering van Pruisen en Duitsch- land, het groote, onveranderlijke, door prins Bismarck reeds openlijk er kende beginsel van onze politiek. Het is ook een historische overle vering van de Hohenzollerns, die hij alle gelegenheden hartelijke en vertrouwelijke betrekkingen onder houden hebben met de Romanofs. Be weren dat Duitschland Rusland vijan dig gezind is, staat gelijk met het niet kennen van Duitschland's verleden en het niet begrijpen van het heden. Wij zijn met Rusland bevriend uit gewoen- te, ik zou willen zeggen uit atavisme. 1 Het feit dat, sedert de oorlog onver mijdelijk is geworden, Duitschland te rughouding in acht neemt, heeft tot velerlei verdachtmakingen aanleiding gegeven, waarin aan de Duitsche re geering tal van geheime bedoelingen worden toegelicht. De eenen beweren, dat wij in het uiterste Oosten de ver wezenlijking van eerzuchtige verove ringsplannen najagen, anderen gaan zoo ver van te zeggen, dat Duitsch- land's politiek de zwarte stip aan den gezichtseinder is. Al die menschen zoeken moeielijkheden daar, waar er in het geheel geen zijn (eherchent midi k 14 heurés). Zulke verdachtma kingen zijn ziekelijke onzin. Wij heb ben ons aangesloten bij het voorstel, dat China onzijdig blijft. Mantsjoerije natuurlijk medegerekend. Dat betee- kent toch. dat wij geen verovering wenschen. Onzijdigheid en verovering zijn toch dingen die elkander uitslui ten. meen ik. „De wereldpolitiek hebben wij trou wens nooit uitgelegd als een politiek van gestadige veroveringen. Wij zijn. gelijk weinige andere landen, overal koopers en verkoopersniet als ver overaars, maar als vredelievende han- deldrijvenden stellen wij ons aan de volken voor. Er zijn ook menschen die in de gelegenheid van Duitschland voor Rusland een manoeuvre zien, die er op berekend is, Frankrijk bij den Tsaar te vervangen. Waarvoor hou den ons die groote Machiavelli's wel Waarom zouden wij dat doen, daar wij overtuigd zijn dat evenals het Drievoudig Verbond ook het Twee voudig Verbond dienstbaar is aan de handhaving van den Europeeschen status cpjo. In plaats van het Twee voudig Verbond uiteen te doen spatten, wenschen wij veeleer dat het zal blij ven bestaan, zoo lang tenminste, als het zijn tegenwoordig karakter, dat in overeenstemming is met de belangen van den algemeenen vrede, behoudt. Bedaart u daarginds de gemoederen, die zich laten influenceeren door on billijke overwegenOnze politiek ?s een onzijdige en eerlijke vredespoli tiek door trouw aan haar vast te houden, zijn wij ons bewust, zoodoen de ook onze eigen belangen het best te bevorderen". Stadsnieuws. WERKSTAKING. De volgende motie, welke aan den heer Pool is toegezonden, is door de Haarlemsche Timmerlieden-Vereeni- ging aangenomen De Haarlemsche Timmerlieden-Ver eeniging .vergaderd in het gebouw St. Bavo, Smedestraat, op Donder dag 25 Februari 1904. gehoord de besprekingen over de werkstaking uitgebroken op de meubelfabriek ,.On- 1 der den St. Maarten" van den heer Pool, wegens het ontslag geven van twee zijner gezellen, keurt de hou ding van bovengenoemden patroon ten sterkste af en verklaart het ont slag als ongemotiveerd. 1. Omdat de patroon één der ont slagenen heeft beschuldigd, voorge vende. als zou het werk. door hem gemaakt, te duur ^eweest zijn. wat bij onderzoek bleek onwaarheid te bevatten. En deze gezel dus v a 1- sch e 1 ij k is beschuldigd. 2. Het ontslag van den tweeden gezel beschouwd moet worden voor kleinzieligheid, aan de zijde van den patroon. Immers, deze vroeg een con ferentie aan over het ontslag van den eerste welke beantwoord werd met „jij bent ook ontslagen Op deze gronden meent de vergade ring dat het ontslag ongemotiveerd is. En besluit de staking "als gemoti veerd te verklaren. Namens de vergadering, (w. g.) F. OOM, secretaris. De arbeiders ontvingen uit Zalt- Bommel bericht, dat ook op de werk plaats aldaar de arbeid uit solidari teit met de stakers te Haarlem 's neergelegd, en deze. niet zal worden hervat, voor en aleer de twee ontsla gen gezellen weder zijn aangenomen. Hedenmorgen heeft de uitbetaling van het loon aan de stakers plaats gehad. Hun werd tevens gezegd, dat zij de hun toehehoorende gereed schappen uit de fabriek moesten me- denemen. De stakers zijn vol goeden moed H. A. S. vergadering. Donderdagavond a.s houdt het H. A. S. eene ledenvergadering. Behalve het financieele rapport over den toe stand van het Eigen-Gebouw zal een voorstel tot herziening der statuten aan de orde komen. Als 3de punt komt de Mei-leuze op de agenda vooT. Eene belangrijke vergadering dus. Kunst zij ons Doel. De derde Kunstbeschouwing, die Vrijdagavond in de benedenzaaltjes van 't Brongebouw gehouden werd onder de ongevraagde begeleiding van Lohoffs gramophoon in de groote zaal, was gewijd aan 't werk van de leden zelf. En als men weet, dat de veree- niging tegenwoordig 50 werkende le den telt en 70 kunstlievende, die met hunne dames toegang hebben, dan kan men meteen begrijpen, dat er veel inzendingen waren en veel toe schouwers. Zelfs waren er (inzendin gen wel te verstaan) in portefeuille gebleven, omdat er geen ruimte over schoot om ze op te hangen. De grootste moeilijkheid in een der gelijke tentoonstelling is wel om te zien wat er te zien is. De minst haas tige bezoeker kan twee- driemaal de zaal rondgaan en toch later hooren, dat hij wat heel moois over 't hoofd heeft gezien, terwijl het bizarre, dat hij zoo graag kwijt wou raken, hem voortdurend weer in 't oog komt te vallen. Hoe ter wereld, qjn er maar geen doekjes om te winden, heefteen van de leden inspiratie kunnen vin den in een dakgezicht, bestaande uit een hondvormige kat, die over den nok wandelt, met achtergrond van geveltoppen met dakvensters en in 't verschiet een bouwsel, dat noch boom, noch torenspits noch fabrieksschoor steen is? Liever dan die kat zagen we de geestige muizen van Wenckebach uit het zangspelletje de Muizenwereld van Cath. van Rennes; het verba zend conscientieuse werk van A. L. Koster en het mooie Spaarnekijkje van den heer IJzerdraat, den presi dent van de club. Dit stemmingsvol werkje genoot niet minder aandacht, dan- de inzendingen van zijn zoon, den beeldhouwer, leerling van Bart van Hove en zijn dochter Hermina, die een kijkje op 't middenschip van de Groote Kerk had ingezonden en een afbeelding van gele rozen, die in de schaduw zich slechts lieten raden en toch bij rustige beschouwing zeer duidelijk opkwamen. Daarvoor heeft Mej. IJzerdraat haar rozen in de natuur langen tijd moe ten zien en bestudeeren, wat dan ook wel het eenige middel is en zal blij ven, om iets goed en juist weer te geven, in spijt van dien anderen in zender, die hoewel we niet verno men hebben dat hij ooit op de plek zelf is geweest een Egyptisch land schap gaf, met een bemande kameel op den voorgrond en een pyramide op den achtergrond, vergezeld van een furieus stralende, ondergaande zon. Waar 't om fantasie te doen was, keken we liever naar des heeren Kerk- hoffs reclameplaat „Electra", een mystisch vrouwenkopje, gevat als in een krans van stralen, dat aantrek kelijk is voor 't oog en zoo het ooit wordt uitgevoerd volkomen beant woorden zal aan 't doel, meer dan het onderschrift, waarvan de letters niet duidelijk genoeg uitkwamen. Van Theophile de Bock vier teeke- ningen, landschap natuurlijk, die laat kwamen (omdat de heer Koster die ze mee zou brengen, plotseling ongesteld geworden was) maar niet temin het succes van den avond niet weinig hielpen vergrooten. Mejuffrouw A. J. B(osscha), ijverig lid van de vereeniging, moet veel ge noegen beleefd hebben aan haar Friesche vrouwtje, gelijk de heer El lens aan zijn oudemannenkop. De heer Hagedoorn zond een mooi kijkje op l'Eglise du Sacré Coeur te Parijs, dat veel aandacht trok en de heer Voet twee van zijn vierkant er op gezette stillevens. Wie een hansom, een met de zweep cirkels beschrijvend koetsier en een driespan paarden geteekend had. heb ben we niet kunnen zienwel dat ze zeer mooi waren. Het eenige olieverfschilderijtje was van den heer Hilder, een Engelsch- man, en vertoonde verschillende zeer goede qualiteiten. Bijzonder mooi was de inzending van 'den beeldhouwer Louis Vreugde, een man met emmer aan den arm. De beweging van de figuur, het leven dat er in zat, was hoogst reëel. Alge meen werd de figuur bewonderd. Er was dus te zamen genomen veel moois en Kunst zij ons Doel is in hoeveelheid en hoedanigheid goed voor den dag gekomen. Er was ook iets nieuws, namelijk inzendingen van een firma. Wij beseffen volkomen, dat twee menschen een boek kunnen schrijven, een tooneelstuk, een muziekstuk als 't moet, maar hoe zij samen schilde ren of teekenen aan één stuk is ons een raadsel. Eerlijk gezegd was de afbeelding van éen der momenten uit den Lijdensweg, die er het gevolg van was, niet van dien aard, dat zij tot navolging van dergelijke samen werking zal hebben aangespoord. Een tweede nieuwigheid was de aankoop van enkele inzendingen voor de verloting, die zooals men weet, aan 't einde van dit seizoen zal plaats hebben onder de kunstlieven de leden, op de wijze, zooals wij dat vroeger hebben meegedeeld. De Bloembollen handel met Rugland en Polen. Aan de Consulaire Verslagen en Berichten ontleent het Weekbl. v. Bloemb. Cultuur het volgende Bloembollen. Van Nederland heeft naar Rusland een niet onaanzienlijke invoer van dit artikel plaats. De za ken in bloembollen zijn echter zeer met risico verhonden, daar men dik wijls met kleine afnemers te doen heeft, die zich naderhand op grond van allerlei chicanes aan de betaling trachten te onttrekken. Men wordt dan dikwijls op die wijze het slacht offer yan kwade trouw. Het getal bloembollenhandelaars, in Nederland zaken doende met allerlei afnemers in soms vèr verwijderde provincie steden, die dikwijls zeer weinig of niets van hun geld hebben gezien, is talrijk. Men heeft bijna alleen met detailhandelaren te doen en de be dragen der orders beloopen meesten tijds eenige honderden roebels, die het gerechtelijk vervolgen met al de kosten daarvan niet loonen. Het in winnen van betrouwbare inlichtingen is voor déze zaken een allereerste vereischte. De Russen zijn groote bloembollen en plantenliefhebbers en daarom zou een afzet van hyacinthen en tulpen er nog wel voor uitbreiding vatbaar zijn. Een zeer voorzichtige keus zijner klandisie, vooral als die in het binnen land gedomicilieerd is, is uiterst noodzakelijk. Onze Consul tc Warschau, de heer Willekes Macdonald, schrijft in zijn verslag over 1903 het volgende, dat wij van genoegzaam belang achten om aan onze lezers mede te deelen Bloembollen. De bollenhandel in Polen heeft veel geleden door den in voer van versche bloemen uit Italië en Zuid-Frankrijk. Men had hier vroeger in Januari en Februari niets dan hyacinthen, thans is de geheele flora van het Zuiden hier verkrijg baar. Wat lang geleden moest gezegd worden van de kooplieden in kolonia le waren hier ter stede, past sedert eenige jaren op het steeds aangroei end getal der bloemisten en tuiniers in den omtrek van Warschau, die al of niet in de stad zelve een winkel hebben. Slechts zeer weinige onder hen bezitten voldoend kapitaal om hunne zaken te drijvende meeste zijn insolvent en nemen daarom hunne toevlucht tot allerlei oneerlijke praktijken om óf niet, óf slechts ge deeltelijk aan hunne verplichtingen te voldoen. Ik acht het daarom een moeilijk verklaarbaar verschijnsel dat van de vele Hollandsche firma's die hier zaken doen, zoo weinige zich be perken tot leveringen aan de werke lijk goed aangeschreven bloemisten, wier aantal zeer gering is. Een der vele, steeds aangevoerde beweegrede nen om bij de afrekening groote re ducties te erlangen, is de bewering, dat een overgroot aantal der ontv&u gen bollen bij aankomst verrot was en de meeste andere zich slecht, of in het geheel niet ontwikkeld heb- j benmaar zoolang deze klachten ge daan worden door de bekende, slecht te boek staande afnemers, hebben zij weinig waarde. Men verwondert er zich niettemin over, dat de exporteurs in weerwil der verliezen, die zij oogen- schijnlijk lijden, nog steeds voort gaan aan dezelfde handelaars te leve ren. Wel is waar heeft een hunner, met mij over eenen bankroeten tui nier hier ter stede sprekend, zich eens laten ontvallen „dat hij geen verlies leed zoolang de man hem 30 van zijn factuurbedrag betaalde", doch ik mag aannemen dat hij eene uitzondering maakte, zoodat andere niet op deze wijze de qualiteit der door hen verkochte bollen naar de mogelijke reducties richten, die hunne rekeningen zullen ondergaan. Wat m. i. zwharder weegt, is het geen mij is medegedeeld door de twee voornaamste bloemisten hier ter stede, die sedert jaren slechts van de best aangeschreven Hollandsche firma's koopen. De een verklaarde mij, dat hij zijne bestellingen ver minderde omdat de beroemde Haar lemsche bloembollen niet meer dat zijn wat zij vroeger waren, waarbij hij de leveranties in 1902, die alle slecht uitvielen, geheel huiten reke ning liet. Hij schrijft dit toe aan overcultuur, aan eenen uitgeputten, nooit tot rust komenden bodem en waarschuwde mij, in het belang mij ner landgenooten, tegen de eventueele gevolgen. De ander, die zijne jaar- lïjkscïïe bestellingen in Nederland met 20.000 bollen verminderd heeft, zegt dat hij in Januari, hier te War schau, voor 10 kopeken per stuk, bloeiende hyacinthen koopt wier bol len hem. als hij ze uit Holland be trekt, minstens 13 kopeken kosten. Zijne leveranciers zijn dezelfde bloe misten hier ter stede, die aan de Ne der! andsch'e exporteurs hunne vorde ringen niet betalen LoliolFs Kinematograaf. „Het moest hier stampvol zijn zei een dame Vrijdagavond bij 't uitgaan uit het Brongebouw. „Ja, maar dat is Haarlem weer", zei een andere tot den heer Lohoff. 't moest eerst maar een beetje bekend zijn Daarmee zijn we 't volkomen eens, en daarom vestigen we op de voor stellingen in het Brongebouw nog eens de aandacht. D'r waren gisterenavond een paar honderd menschen, maar die hebben zich op sommige oogenblikken slap gelachen. Het was dan ook nu en dan innig komiek. Je moet wel een driedubbele nurks wezen om het niet uit te gieren, als je den va der, wiens dochter per automobiel ge schaakt wordt, zijn huis uit ziet 'nol len, als je zijn woede ziet bij het de fect aan zijn auto, en de voldoening van de beide verliefden in de andere auto. Neen maardat is om je tranen in je oogen te lachen, en dat hebben de menschen dan ook gedaan gisterenavond. En dan die koddige, dwaze „Reis naar de Maan", dat aller liefste toonceltje van de twee kinde ren in de kippenren, de gruwelijk- wreede stierengevechten, de allerdol ste „Storm in een slaapkamer 't is alles zoo echt interessant om te zien, dat we er ook niets van snap pen als het de nog volgende voor stellingen niet stampvol is. En dan, men kan er gerust met kinderen heen gaan, er is niets aanstootelijks te zien. Een ding echter hindert. De slechte verwarming in het Brongebouw. Als 't erg vol is, zal men daarvan geen last hebben, maar gisteren .met een paar honderd menschen in die groote zaal, was 't er geducht tochtig. „M'n voeten vallen afzei een an dere juffrouw bij 't weggaan. „Maar 't is toch prachtig geweest Zoo is het. B1 ij k e n van Sympathie. Ds. C. J. van Paassen schrijft in het Predikbeurtenblad het volgende De zendingscollecte Maandagavond gehouden, heeft de som van f 78,99, waaronder f 5 uit het busje van de Christelijke School (Bakenessergracht) opgebracht. Als nagiften werden nog ontvangen van N.N. f 5, van Mej. N. f 1 en uit het busje van Mej. S. 1.14. Verder heb ik voor de zending ont vangen van N.N. f 25, van N.N. f 5, van N.N. 1voor het Tehuis voor Mili tairen van N.N. f 60 voor een belang, dat mij na aan het hart ligt van N.N. f 25. Ik heb deze gift voor het Tehuis voor Militairen bestemd, dat wij a. s. Donderdag hopen te openen. Deze verschillende giften werden mij toegezonden, van zulke vriendelijke wenschen voor mijn werk en mijn huisgezin vergezeld, dat ik er zeer door verblijd werd. Ik dank voor elk blijk van sympathie, dat ik in de laat ste dagen heb ontvangen, soms van hen, die ik in het geheel niet thuis kon brengen. Zoo heeft een brief van zekere J. V. mij bijzonder goed ge daan. Mag ik hem of haar hartelijk dankzeggen Japansche kunst. De Tentoonstelling van Japansche kunst, die in het Museum van Kunst nijverheid te Haarlem geopend is, heeft tot nog toe zeer de aandacht ge trokken. De merkwaardige werken van oude kunst als snijwerken in hout en ivoor, bronzen, keramische werken, en niet minder de kakemonos en de prenten vormen een zeer merkwaardige verza meling, die men maar zelden te zien krijgt. De Tentoonstelling verheugt zich dan ook in een druk bezoek en zal tot 7 Maart geopend blijven. fcondag is de toegang van 10 tot 4 uur.

Haarlem's Dagblad | 1904 | | pagina 1