NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. Dc Erfgenaam van het Majoraat. 21e Jaargang. No. 6338 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. MAAN PAG 29 FEBRUARI 1904. ABONNEMENTEN ADVERTENTIËN: PER DRIE MAANDEN; Van 15 regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor de do'rpen'in'dén "omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Haarlem van 1-5 regels 0.75 elke regel meer 0.15. Reclames 30 Cent per regel, gemeente) 1.30 O Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Franco per post door Nederland1.65 0^. Tvv v Kleine advertentiën 3 maal plaatsen voor 2 maal betalen. GeïUustreenl ZoTdapblad, 'voor Haarlem 0.37% Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. .de omstreken en franco per post „0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. ©■5*' Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Oénêrale de Publicttê Etrangire G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 31Us Faubourg Montmartre. Tweede Blad. Haarl. Hantielsvereenising Goedgek. bij Kon. BeaLvan 12 Nov. 1899. De Haarlemsche Handelsvereni ging hier ter stede, opgericht 10 Mei 1902, heeft in den loop van den tijd wel haar recht van bestaan bewezen. In zeer vele gevallen, zaken van ver schillenden aard betreffende, is zij op getreden en dikwijls met groot suc- cès. Jammer echter, dat men alge meen niet meer blijk geeft, dit te waardeeren door als lid der vereeni- ging toe te treden. Er zijn wel meer dan 600 leden, maar dat is niet vol doende. Elk handelaar, neringdoende, ja, zelfs particulieren, moesten lid worden om tenminste te laten gevoe len, dat men het werk op prijs stelt, dat de Haarlemsche Handelsvereni ging steeds opneemt als doende, wat hare hand vindt om te doen. De voordeelen, die de Vereeniging buiten hare bemoeiingen van verschil lenden aard haren leden aanbiedt, zijn zeer vele en zeer groot tegenover de geringe, jaarlijksche contributie van ƒ2.50, die gevraagd wordt. De Haarlemsche Handelsvereeni- gine bemoeit zich in de eerste plaats er mede de belangen van hare leden te bevorderen door onwillige betalers voor hen tot betaling aan te manen, en informatién voor hen in te winnen. Bovendien hebben de leden het recht het hun gratis te verstrekken advies van de rechtsgeleerde adviseurs der Vereeniging te vragen, die ook in proceduren en faillissementen gratis voor hen optreden, natuurlijk alleen voor zaken, betreffende den handel en het bedrijf der leden. Rechtsgeleerden adviseurs der Ver eeniging zijn de heeren Mrs. Th. de Haan Hugenholtz en H. Ph. de Kan ter, Spaarne 24, alhier. Het bureau der Vereeniging is ge vestigd Lange Begijnestraat 22. Voor incasso's door bemiddeling der Vereeniging wordt een vast recht van 5 pCt. der vordering berekend. Bovendien moet 10 ct. voor port steeds worden bijgevoegd, bij inzending van vorderingen door bemiddeling der advocaten te innen. De kosten van informatiën naar buiten de stad woonachtige personen bedragen 60 ct. per informatie plus 5 ct. porto-vergoeding. Informatiën naar binnen de' stad wonende perso nen worden gratis verstrekt. Pretentiën op buiten de stad wo nende personen worden niet behan deld, wanneer niet 10 ct. voor porto vergoeding is bijgevoegd. Ruim 1450 informatiën en rechts kundige adviezen werden in het af- geloopen jaar gegeven. In October en November 1903 zijn 75 vorderingen tot een bedrag van 2018,78 betaald, in December 1903 zijn 30 vorderingen tot een bedrag van 993,34J betaald. Volgens art. 7 dient het geheim der lijsten van wanbetalers ongeschonden bewaard blijven. Alle brieven, aanvragen, reclames, of wat dan ook, moeten worden ge adresseerd aan het bureau, dat ge opend is dagelijks van 's morgens 9 tot 1 uur, en 's namiddags van 2 tot 4 uur, waar dan ook verdere in lichtingen zijn te bekomen. Men wordt geraden alvorens te le veren aanC. M. Perquin, Bake- nessergracht 34, H. C. Gerritsen, Schermerstraat 4, L. A. Tielenius Kruijthoff, bierhuishouder, Boter markt 14, zich om inlichtingen te ver voegen aan het Bureau. Nieuwe leden van het jaar 1904/1905 kunnen reeds nu toetreden en genie ten tot aan 1 Mei e.k. alle voorrech ten als gewoon lid. HET BESTUUR. Stadsnieuws. Raad vaii Beroep. (Zitting van 26 Februari). Voor den Raad van Beroep werd heden behandeld het beroep van de Wed. G. v. d. Starre, vroeger huis vrouw van M. Verschoor te den Hel der. In den zomer van 1903 had Ver schoor een ongeval gekregen, waar door hij letsel bekomen had aan de heupzenuw. 24 September had de ge neesheer dr. C. G. van der Lee den patient weder hersteld van deze ziek te verklaard, hoewel - hem toen een andere ziekte overvallen was, tering, waaraan hij 13 November overle den is. De Rijksverzekeringsbank heeft ge weigerd om een 'uitkeering te doen, voor het tweede ziektegeval, wat vol gens den- geneesheer niets met het eerste heeft uit te staan. Tegen deze beslissing was de Wed. Verschoor in beroep gekomen. De als deskundige gedagvaarde, dr. C. G. van der Lee, legde ter zit ting de verklaring af, dat zijns inziens deze tuberculoosheid niet het gevolg is geweest van het ongeval. Had de ontsteking der longen in het onder ste gedeelte aangevangen, dan was er misschien eenige kans dat het on- I geval er eenigen invloed op heeft gehadnu het evenwel in het boven- ste gedeelte begonnen is, is daar niet j de minste grond voor. Volgens de J meening van den geneesheer heeft Verschoor waarschijnlijk deze ziekte kiemen opgedaan, toen hij geduren de eenige maanden in een modder bak werkte, en met nog eenige per sonen in een zeer beperkte ruimte j slapen moest. De getuige C. J. Grimmiese, die j Verschoor langen tijd gekend heeft 1 gaf de verzekering dat de overledene steeds een zeer gezond persoon is ge weest, en bijna nooit ziek geweest is. Als gemachtigde van de Wed. Ver schoor trad op de heer Geyser, die den eisch tot uitbetaling handhaafde, daar z. i. de ziekte, en het overlijden een gevolg is geweest van het ongeval. Uitspraak over 3 weken. Vervolgens werd voor den Raad de volgende vraag behandeld ,,is het bedrijf van aanspreker en lijkbezor ger een verzekeringplichtig bedrijf?" Dit stond in verband met het volgen de voorvalOp 18 Maart van het vo rige jaar reed langs de Amsterdam- sche vaart, nabij Sloterdijk een be grafenisstoef. Door den hevigen wind woei het dak van een langs den weg in aanbouw zijnd perceel af, en kwam terecht op den bedoelden begrafenis stoet. Een zevental personen, aansprekers .en lijkbezorgers, werden getroffen en gewond. Ook de aanspreker A. N. Zangster van Amsterdam bekwam letsel, zijn enkel was gebroken, zoo dat hij gedurende 22 weken in het Wilhelmina-Gasthuis te Amsterdam is verpleegd geworden. Bedoelde per soon heeft gedurende al dien tijd na tuurlijk niet kunnen werken. Op zijn verzoek aan de Rijksverzekeringbank om steun is afwijzend beschikt ge worden, wijl h. i. het bedrijf van aanspreker en lijkbezorger niet ver zekeringplichtig is. Tegen deze beslissing was de be trokkene in beroep gekomen zoodat lieden voor den Raad van Beroep deze zaak diende. Als verdediger van Zangster trad op de heer A. J. Joekes, die trachtte duidelijk te maken dat het bedrijf van aanspreker wel degelijk verze- keringplichtig is, daar het begrepen is onder het vervoer van lijken. De verkeers- en vervoermiddelen zijn bij de wet verzekeringplichtig dus moet het bedrijf van aanspreker en lijkbe zorger dit ook zijn, als zijnde daarbij begrepen. Ook de brievenbestellers zijn bij wet verzekeringplichtig, zij toch heb ben geen gevaarlijker arbeid dan de aansprekers. Daarom handhaafde spr. den eisch tot uitkeering. Ook in deze zaak werd de uitspraak bepaald op heden over 3 weken. UITSPRAKEN. Het beroep van J. de Boer te Haar lem werd ongerond verklaard, om dat de termijn, dat de betrokkene niet gewerkt heeft, korter is dan 43 dagen, welke door de wet verplich tend zijn gesteld om in beroep te ko men tegen de Beslissing van de Rijks verzekeringsbank. Het beroep van P. Languit te Laags- meer, om in een lagere verzeker in gs- klasse geplaatst te worden, werd on gegrond verklaard. Het beroep van H. Moor, schipper te Wormerveer, om zijn bedrijf niet verzekeringplichtig ie stellen werd eveneens ongegrond verklaard. Ook het beroep van G. Roberus te Alkmaar werd afgewezen, daar de termijn ook minder dan 43 dagen is. paarden bespannen petroleum-tank- wagen den niet afgesloten overweg aau de Zoetestccg aldaar passeeren- de, bespeurde de geleider, dat een trein in aantocht was. Nauwelijks was hij op de rails, toen de eene afsluit boom achter den wagen wérd neer gelaten en direct daarop ook de an dere. De laatste kwam terecht tusschen de paarden en den wagen en raakte daar vast, zoodat van weder ophalen geen sprake kon zijn en de zware tank de rails versperde. Zonder een ©ogenblik het hoofd te verliezen, zette de overman zijn paar den tot de uiterste krachtsinspanning aan, waardoor de boom gelukkig ver brijzeld werd en de wagen op het zelf de oogenblik, dat de trein voorbij snorde, van de lijn verwijderd was. Een woord van lof komt den wakke ren voerman zeker toe. Hoe de wachter, die in de onmid dellijke nabijheid den overweg be dient, niet heeft gezien, dat de lijn onveilig was, is een raadsel. Binnenland Gesnapt. Gisteren werd door een winkelier in heerenconfectie te Dordrecht bij de politie aangifte gedaan, dat hij den 22-jarigen winkelbediende A. M., die sedert een paar jaren bij hem in dienst was en inwoonde, verdacht van on eerlijke handelingeu. Besloten werd de proef op de som te nemen en he laas bleek het vermoeden maar al te I juistde opbrengst van een in den j winkel verzocht kleedingstuk werd 1 door den verdachte voor zich gehou den. De politie nam hem daarop on derhanden en M. bekende al spoedig dat hij in den loop van tijd zijn pa- troon voor een vrij aanzienlijk be drag had benadeeld. Een gedeelte van het oneerlijk ver kregen geld had hij reeds zoek ge maakt een ander deel was nog in zijn bezit en kon in beslag genomen worden, evenals enkele andere stuk- j ken van overtuiging. Naar het poli- j tiebureau overgebracht om nader te I worden gehoord, bleef hij ook daar 1 zijne schuld volhouden. Nadat van 1 een en ander procesverbaal was op gemaakt, is de verdachte gisterna middag ter beschikking van de justi tie naar het Huis van bewaring over- gebracht. Goed afgeloopen. Door de tegenwoordigheid van geest van den voerman G. J. B., ontkwam de trein, die Donderdagmorgen onge veer 10 uur te Ambt-Almelo, uit de richting Hengelo arriveerde, aan een dreigend gevaar. Met een met twee Speelwoede De Amsterdamsche briefschrijver van een der Utrechtsche bladen sfchrijft aan zijn .blad het volgende over de speelwoede te Amsterdam. .,Nu nog iets over het hazardspel ik vergis me, het behendigheidsspel dat we sedert eenige maanden rijk zijn. Opgeheven is het, zooals bericht werd, niet, het is slechts verpiaatsc, en heeft nu een eigen lokaal op het Rokin gekregen. Amsterdam is een te goede exploitatiewereld voor de on dernemers, om het zonder noodzaak zoo gauw te verlaten De lust om te spelen is zóó groot, dat men geregeld stormloopt om z;ch door inschrijving een speelbeurt :e verzekeren, en daarom heeft de ex ploitant bepaald, dat ieder niet lan ger spelen mag dan een half uur, om een ander ook een kansje te geven. En zoodra dan het halve uur slaat, staat er een volgende groep klaar n het onwillig neergelegde gootstokje op te nemen en te trachten, het verlei delijk uitgestalde zilver van 's bank houders geldkistje naar zijn eigen por- temonnaie te doen verhuizen. 't Resultaat evenwel is bijna altijd omgekeerd, evenredig aan hun ver wachtingen, en dat "niettegenstaande bijna algemeen volgens een systeem gespeeld wordt trouwens, welke spe ler heeft dat niet Bij het jeu ie poule bestaat dat systeem daarin, dat men tracht het balletje te doen olij ven opeen rij kuiltjes, die er twee bevat, van.de kleur die men speelt (er zijn vier kleuren, die aan dat ver- eischte voldoen, omdat ze viermaal voorkomen, zoodat in elk van de drie rijen van zes kuiltjes een kleur twee maal voorkomen moot). Kiest men dus zulk een kleur, en heeft men de noodige handigheid om het balletje in de verlangde lijn te doen blijven, dan is de winstkans na tuurlijk veel grooter, en wordt in de oogen van den speler bijna zekerheid, 't Is dus maar de quaestie, die han digheid te verkrijgen, maar dat duurt zóólang, dat bij de meesten het be drijfskapitaal reeds verdwenen is lang voor ze die hebben. Men zegt evenwel, dat sommigen het in de kunst van ,,in de rechte lijn spelen" zoover hebben gebracht, dat ze den bankhouders telkens groote som men afhandig maken. Nu, gezien heb ik het nog niet, en ik geloof ook niet, dat de ondernemers daar veel slape- looze nachten door hebben. Daarvoor zien ze er nog veel te welgedaan uit!" Ver. van Werkgevers in het reembedrijf. Verschenen is het eerste jaarver slag der 27 Februari 1903 gestichte Vereeniging van Werkgevers in het Veembedrijf, te Amsterdam, die irt den aard der zaak niet veel meer be vat dan eene herinnering aan beken de feiten en gebeurtenissen, maar waarin toch geconstateerd kan »wor- i den het nuttig effect, alreeds verkre- gen van den gesloten band tusschen de werkgevers in liet veembedrijf, eert band, waarvan zeker nog vele en groo te resultaten voor het haven- en dok- bedrijf mogen worden verwacht. hoogte van Millingen overboord geval len en, in weerwil van dadelijk in gestelde pogingen tot redding, in den Rijn verdronken. Gestikt Een droevig ongeval had dezer da gen te De Bilt (bij Utrecht) plaats. Zekere vrouw D. aldaar bracht een bezoek aan haar overbuur en schoon zuster, om te zien hoe. het een ziek kind maakte. Haar drie kinderen ble ven daardoor een oogenblik alleen in de woning achter,, een van ruim 3 maanden. Nu schijnt dat het drieja- Dankbaar herdacht wordt de zeer j-jge kind gedurende de afwezigheid ".v;:ardeerde voorlichting bij het left- van ,le moeder op hel bedje van het lïïgfdoMX" VTreub ten'beste i011Este broertje is gebropen en bo- gcgt-ven. De vereeniging werkt iu ven op hem .s gaan liggen. Toen de overeenstemming met de Amsterdam- goeder thuis kwam, vond zij haar sche Expediteursvereeniging en te- jongste kind dood, vermoedelijk ge- vens met de Vereeniging van werk-'stikt, doordat het driejarig kind er gevers op scheepvaartgebied en de bovenop lag. (U. D.) Schuitenvoerdersnatroonsvereeniging. Koloniën. Moord. De besturen dezer 4 corporaties kwamen tot behartiging der gemeen schappelijke belangen geregeld een maal in de veertien dagen bijeen. Het voornaamste dat tot stand kwam, zijn in de „Sumatrabode" leest men de arbeidscontracten met de vaste en ..Volgens heden te Medan door een losse werklieden in het veembedrijf.1 familielid van den heer Davies, grif waarbij o. m. onderstand a ƒ3 per fier bij de rapat te Priaman, ont weck of ƒ0.45 daags gewaarborgd vangen bericht, zouden de echtgenoo- wordt aan de losse werklieden, in te van genoemden heer en haar zoon- geval van ziekte, en volgens hetwelk tje gedurende zijn afwezigheid op tevens een permanent scheidsgericht dienstreis zwaar verwond zijn door van 5 personen is ingesteld, waar den bij de familie in dienst zijnden van 2 door de vereeniginv. 2 door de kok. niet het ongelukkig gevolg, dat vaste werklieden, en het vijfde lid het knaapje reeds is overleden." door de vier bereids gekozenen wordt j aangewezen. Tot en met 31 December j j.l. is aan ziekte betaald ƒ974.70, ver-; verdut g. deeld over 62 personen. Het ,,B. N." kreeg het volgende te- Sedert de afsluiting der arbeids- legram uit Makassar van den 25sten contracten zijn 12 klachten ingediend Januari en onderzocht Eergisternacht overleed plotseling in het geheel is er aan 988 personen de jongeheer Brugman en gisternacht, een werkboekje uitgereikt, waarvan er mede plotseling, dc luitenant der ca- sl echts 5 wegens wangedrag zijn in- valerie jhr. H. II. W. Rengers Hora getrokken. Aan drie daarvan zijn de Siccania, beiden onder verschijnselen boekjes na 14 dagen teruggegeven, van acuten buikloop, met de bepaling, (lat zij bij het veem, i En van den 26sten Januari ten wiens opzichte zij zich hadden Gistermiddag is alhier overleden de misdragen, niet meer zouden mogen tweede gecommitteerde voor inland- werken. sche zaken W. II. Brugman. Men vermoedt, dat hij vergiftigd is dit moet ook het geval zijn met zijn UngeluKKen. j zoontje, dat twee dagen geleden Woensdagmiddag had in Diepen- begraven is veen een ernstig ongeluk plaats, door dien het paard schrikte, dat, gespan- nen voor een dogkar, door de dochter1 van den kolonel der cavalerie Braams werd gemend. Het paard geraakte van de brug over het kanaal in het water, de dogcar bleef aan de leuning han gen. Mej. Braams en de twee koetsiers, die in het rijtuig zaten, geraakten ai len te water 't Mocht den bakker A. B. en de Koolieswerven. Aan het „Bat. Nbld." schrijft men uit de Preanger „Zekere Europeaan te Bandoeng, (de gewestelijke hoofdplaats), een koe liewerver. heeft ter gelegenheid der nieuwjaarsviering een feest gegeven voor inlanders, waaraan honderden genoodigden en niet-genoodigden deel namen. Een feest met een bijbedoe- L Dlililil UCII UilMYtri ,-T. Gil 116 l- ,--i -- ichippers P. en De V. gelukken, alle «j? b,]sma9,15. drie op het droge te brengen, mej. Br. gastin er, zijn volkji gastheer, zijn volkje ken nend, had de gelegenheid tot dobbe- zonder letsel, doch de beide koetsiers ,"e"(Qaf®,ri gewond, een van hen zelfs zwaar. V Hen' V' Al heel spoedig verschenen da ge- toon^ ?ich vooral voor de ongelukkj- naaskimdigen mevrouw Goedhuis,'de hvo"kom<i"t' Sast- r.«A» c.no^nio Cooooo» heer: hij gaf hen geld om te beproe- heer Goedhuis, Goossen en de officier van gezondheid Numans. De beide verwonde koetsiers werden per "bran card naar het ziekenhuis vervoerd. Mej. Br. werd door den kolonel per rijtuig afgehaald. Ook het paard werd gered. ven het verlorene terug te winnen, mits zij, als het geluk hen ook dan niet diende, zich wilden verhinden als koelie voor Deli te teekenen. „Hoe kalm en gemoedelijk de Soen- ,u danees over het algemeen moge zijn, De brug werd zoodanig uit haar spel is hij verband gerukt, dat de passage voor t™)eeh°ndc.,'dtal m" voortuigen tijdelijk werd gestremd. in handel Donderdagmiddag is de:16-jarige 'toestfndVeer3'*0'''0""3 Zi°h dochter van schipper v d. Ende, van En mochtcn er al enkele sijn die, het sleepschip Caecilia Maria 2, thuis door de hulp van familieleden, vrien- behoorende te Sas van Gent, ter den en bekenden in de gelegenheid Feuilleton. Maar het Ihiitsch wm E. VON WERNER. 46) Bij dit weer? Je hebt er anders nooit last van zelfs bij den hevïgsten storm niet. Nu, dan was het vermoeidheid, maar dat gaat bij mij vlug weer over, zooals je ziet. Zij stond inderdaad frisch en glim lachend voor hem, geen spoor meer van vergeten tranen, van de hevige opgewondenheid, waarmee zij zich even te voren in de armen haars va ders geworpen had, en haar stem had den ouden, spotachtigen klank, toen zij voortging Kijk toch niet zoo diep tragisch, Alfred Sta je tegen mij te pruilen, omdat ik zooeven niet aardig was? Moet ik mijn excuses maken? Sassenburg had zich opgericht, nu zag hij er niet meer bleek en ver moeid uit, er lag een trek van koorts achtige spanning op zijn gelaat, in zijn geheele voorkomen, van het oogenblik af dp.t zijn meisje versche nen was en nu vroeghij in plaats van te antwoorden Papa is zeker bij je geweest? Ja, een half uur geleden. Waar om 1 Ik wilde maar weten, aan wien ik dien plotselingcr.- zonneschijn te danken heb. Ja, Papa heeft mij de les gelezen, hij neemt altijd jou partij op, zei Sylvia, zonder op het bittere dier woorden te letten. Alzoo op het aller hoogste bevel zullen wij vrede slui ten en plechtig beloven dien te bewa ren. Wij zullen wel moeten gehoor zamen of wil jij onder de wapens blijven? Ik ben tot den vrede bereid! Dat klonk zoo allerbeminnelijkst, dat Alfreds tegenstand volkomen ver lamde. Hij lag al weer geheel onder haar bekoring, waartegen hij zich zoo even nog verzet had en greep met een hartstochtelijke beweging de aan geboden hand. Sylvia waarom moet je mij dan altijd plagen Waarom laat jij je plagen spotte zij. Jullie mannen willen immers al tijd onze meesters zijn. Wel probeer het dan, toon mij, dat je heer en mees ter zijn kunt Zij glimlachte bij dfe woorden en toch lag weer die sombere uitdruk king in haar oogen, die bijna drei- „Wa het geud scheen te zeggen eens 1" Waartoe Jij kunt immers toch niet beminnen stiet Alfred bitter uit. Ik heb het van 't begin af aan gewe ten en kon het toch niet laten telkens en telkens weer te hopen. Ik verbeeld de mij, als je maar eerst de mijne waart, dan moest de liefdesvlam uit mijn ziel overslaan in die van jou en je koude nixennatuur verwarmen tot gloed en leven. Ik meende, dat te kun nen dwingen maar tevergeefsJe blijft het beeld zonder genade. Alfred, ik bid je Zij trok heftig haar hand uit de zijne. Wij zijn niet alleen de stuurman Sassenburg keerde zich om en zag1 nu ook, dat de stuurman naar hen keek. Hij stond te ver af om iets van het gesprek te kunnen hooren, maar zijn oogen wraren steeds op het twee tal gevestigd. Onverdragelijk stiet de prins I driftig uit. Is men dan nergens vei- lig voor de nieuwsgierigheid dier menschenMaar het bovendek is ten minste voor hen verboden. Kom, i Sylvia De jonge dame aarzelde, het had alle schijn als vreesde zij een tête tëte met haar verloofde, en als vond zij de getuigen wel gewenscht, die hem zoo hinderden. Als toevallig ging zij dicht bij het roer staan en maakte een opmerking over de stoomboot, die reeds ver achterbleef. Ja, ik heb met vollen vaart laten doorstoomen, zei Sassenburg, die haar gevolgd was. Anders raken wij midden in de drukte der toeristen. Nu zullen wij een uur vroeger aan de kaap landen en naar ik hoop, daarbo ven alleen zijn, er is anders geen schip in de nabijheid. Behalve het kleine zeilschip daar voor ons uitzei Sylvia. Dat stuurt ook naar het Noorden. Dat is zekér een of andere wal- vischvaarder, die naar de Poolzee gaat. Neen, dat kan niet. Zoo'n wal- vischvaarder is een zware, plompe boot, wij hebben ze vaak genoeg ont-1 moet. Kijk maar naar dat slanke schip, met zijn witte zeilen Het vliegt er van door vóór den wind en schiet als een zeevogel met'uitgesprei de vleugels over de golven heen. De prins nam onverschillig den ver- j rekijker op. Wat denk jij er van, Thorvik, vroeg hij'. Is het een walvischvaarddr?! Neen, Doorluchtigheid, luidde be slist het antwoord van den stuurman. Het is de „Freia" van Edsviken. Ilij sprak tot den prins, maar hij keek bij die woorden diens verloofde aan. en toen zag hij weer, wat hij reeds éénmaal gezien had*op een an der gezicht, dat plotseling ontstellen, dat verbleeken en dat wonderlijk op vlammende in den blik, die zich zoo star en groot op één punt vestigde. Harald Thorvik hield zich anders wei nig op met het ontleden van zielstoe standen, maar onlangs in de kerk van Raansdal, had het instinct der, ijverzucht hem scherpzinnig gemaakt en nu vloog er een spotachtige uit- j drukking over zijn trekken, terwijl hij mompelde Zij ook Ik dacht het wel. Sassenburg was zoo druk met den i verrekijker bezig, dat hij niets op merkte. maar zijn belangstelling was; opgewekt en levendig zei hij Dat kan wel zijn. De „Freia" is mij voorgegaan naar het Noorden. Het verwonderde mij al, dat wij haar ner- gens troffen. Ze is al een paar maal in onze nabijheid geweest, verklaarde Thor vik. Maar telkens, als zij den ..Zee adelaar" in 't zicht kreeg, werd de koers gewijzigd, dan ging ze op zij af in volle zee. Ze heeft ons misschien niet willen treffen. Dat zou juist iets voor Bernard zijn zei de prins tot Sylvia. Bij hem helpt beminnelijkheid noch tegemoet koming, hij blijft eigenzinnig. Je hoort het zelf. hij is telkens van koers ver anderd als wij in ziin buurt kwamen, maar nu kan hij ons niet meer ont snappen Het is wezenlijk de ..Freia" nu zie ik het ook. Wij zullen haar zien in te halen Hij had Engelsch gesproken, om niet door den stuurman begrepen te wor den, en Sylvia antwoordde in dezelf de taal, maar haar stem klonk on vast. Neen, Alfred, dat mogen wij papa niet aandoen daarmee bederven wij al zijn genoegen, en Bernard is het zeker niet vergeten, dat hij hem bij de ontmoeting in Raansdal zoo'n pijn lijken rol liet spelen. Daarom tracht hij ons uit den weg te blijven —dat is beter, laten wij hem ook vermij den. Alfred keek verbaasd op. Dergelijke scrupules had zij niet gehad, toen zij die ontmoeting en later het bezoek m de pastorie doorzette. Maar hij was te veel gewoon aan de grillen van zijn meisje dan dat hem deze tegen strijdigheid bijzonder in 't oog "zou vallen. Hij fronste alleen de wenk brauwen. Vermijden kunnen wij elkaar nu niet. meer, daarvoor zijn wij al te dicht genaderd. Zij weten nu op de „Freia" ook al, dat zij opgemerkt zijn. en wij hen aan de Kaap zullen inhalen. Heb je de belangstelling voor je berenneef al weer verloren Twee maal hebben wij hem toch uitdrukke lijk op jou bevel moeten ontmoeten, nu zorgt het toeval er voor. Sylvia antwoordde niet, maar haar oogen hingen nog altijd aan het slan ke schip, dat met volle zeilen voor hen

Haarlem's Dagblad | 1904 | | pagina 5