t Predikbeurten. waren, om zich los te koopen voor j de meesten ging dit nietde koelie- i werver had er op gerekend, eischte een woeker-rente om zijn mannetjes toch maar te houden.'' Zwaar gestraft. De „Java-Bode" van 21 Januari meldt Op reis van Nederland naar Indië had den 21sten December 1903, aan boord van het stoomschip Koningin Wilhelmina" der Maatschappij Ne derland, des avonds een tooueelvoor- stelling plaats der le-klasse-passa- giers. Jeugdige schepelingen der Koninkl Nederl. Marine, die behoorden tot een transport voor Indië bestemd en die gedurende de reis een voorstel ling van denzelfden aard hadden ge geven, waarbij de overige passagiers tegenwoordig waren, meenden, dat zij wederkeerig wel mochten mee-pro- fiteeren van den genoeglijken avond. Hun verzoek daartoe werd echtei door den commandant der „Koningin Wilhelmina" van de hand gewezen wat voor enkelen hunner aanleiding was, de hoofden bijeen te steken, re mopperen en boosaardige wraakplan- j nen te smeden. Een vijftal ging van woorden tot daden over en wierp een legger van de gymnastiekbrug, toebehoorende aan het rijk, benevens een waterslang van het schip over boord, welke voor werpen natuurlijk verloren gingen. Een onderzoek naar het gebeurde bracht de npmen der vermoedelijke daders aan het licht; bekentenis volg de en ten laatste' had het vijftal zich te verantwoorden voor den zeekrijgs raad der Java-divisie. Verzachtende omstandigheden vva- ren voor het baldadig optreden niet aan te voeren, integendeel bleek het „in vereeniging" optreden wettelijk slechts bezwarender en het vroeger en huidig gedrag kon slechts een hoogst ongunstige meening omtrent de beklaagden vestigen, terwijl toch j drie van hen ten tweeden male thans terecht stonden. Met volle gestreng- j heid werd de wet dan ook toegepast en alle vijf werden veroordeeld, we-1 gens het „in vereeniging. opzettelijk I en wederrechtelijk wegmaken van eenig goed. dat geheel aan een ander toebehoort" en weleen lichtmatroos, oud 17 jaar. de aanzetter tot het feit- tot gevangenisstraf voor den tijd van 1 jaar en 0 maandeneen lichtma- troos, oud 16 jaar, tot een gevange nisstraf van 9 maandeneen licht matroos, oud 18 jaar, tot eene van 9 maandeneen lichtmatroos, oud 17 jaar, recidivist en ongeveer een half jaar geleden veroordeeld tot een ge vangenisstraf van 4 maanden, wegens het overboord werpen van een geweer, thans tot eene gevangenisstraf van 2 jaren en ten slotte een lichtmatroos, oud 18 jaar, voor dit feit tot 9 maan den en wegens de dienstweigering, waaraan hij zich schuldig maakte den 14den December 19Ü3 en waarvoor hij zich voor denzelfden krijgsraad te verantwoorden had, tot een militaire gevangenisstraf voor den tijd van l jaar. Tevens werd aan allen het recht ontzegd om bij de gewapende macht of ais militair geëmployeerde te die nen voor den tijd van 5 jaar. Een gestreng vonnis voorwaar De straf wordt ondergaan in Neder land, waarheen de veroordeelden met de „Koningin Wilhelmina" heden ver trekken, nadat het vonnis Woensdag 20 Januari, aan boord der „Gelder land" geëxecuteerd is. Pasi en Soea Poetjo twee hinderlagen •dos vijands, die veertien dooden m handen liet, ontmoette daarna pa trouille Roukens op terugmarsch. Ge weren gingen niet verloren, aanvals- terreinen daarop afgepatrouilleerd, vijandelijke benden verdwenen. III. Bij achtervolgen vluchtende At- jeher in Aréë (Pidië) door paranghouw niet levensgevaarlijk gewond Euro- peesch sergeant Nieuwenhuijzen, alg. st. no. 54673, aanrander sneuvelde. Tijdens patrouille in Boven Woijla verwondde zich bij ongeluk onbedui dend aan bajonet Europeesch fuselier Ladenberg, alg. st. no. 46679. In Pi dië verzocht T. Bin Peukan door een paar hoofden te worden afgehaald hij kwam echter niet mee. waarop van alle kanten patrouilles tegen hem oprukken. Een dezer patrouilles on der luitenant Bach omsingelde en nam gevangen in Didoh een bende van achttien man, buit haar wapens, waaronder acht achterladers, twee voorladers. Een tweede patrouille ach terhaalde een andere bende, die zes dooden met twee Beaumonts en een revolver in handen lieten. Habib Sanggeut onderwierp zich met acht volgelingen. In Meulaboh kwamen zich uit Tjoeré het hoofd T. Tjoet amat en twintig volgelingen .nelde uit Soea Awé twee en twintig uitge wekenen. Zaak Gentis. Men meldt uit Semarang, d.d. 25 Januari aan het ,,B.-N." Cor Gentis is gistermiddag hier aan gekomen, begeleid door twee met sa bels en revolvers gewapende politie ambtenaren. Het publiek verwachtte zijn komst Zaterdag en stroomde dien avond naar het. station om hem te zien. Gisteren was er gelukkig slechts weinig pu bliek. Cor zag zeer bedrukt en liep met gebogen hoofdhij werd in een dog cart naar de gevangenis gebracht. Onderweg ontving hij van zijn me dereiziger blijken van sympathie. tieiueiiffd Nieuws. Atjeh. Onder dagteekening van 23, 24 en 25 J anuari seinde de civiel en mili tair gouverneur van Atjeh en Onder- hoorigheden als volgt I. Luitenant Verschuir patrouilleer de van 2 tot 16 Januari in gebergte Zuidwest Keumala. Zeventien vijan-i den sneuvelden, buit één achterlader, I 7 voorlaad en blanke wapens. Te Pa- dang Tidji onderwierpen zich Toean koe Noerdin, twee hoofden van min der beteekenis, benevens een honderd tal uitgewekenen van Kaleé Leunga. Nabij Leupoeëng twee volgelingen van T. Brahim opgevat, buit 1 Beau mont, 1 donderbus en blanke wapens. II. Een patrouille onder luitenant Roukens kreeg in bivak te Tjot Pradi, Zuid van Koeloe Seunagan, een kle- wangaanval, waarbij gewond twaalf inlandsche fuseliers en zeven dwang arbeidersvijand teruggeslagen, liet twee dooden liggen. Een tweede aan val afgeslagen, waarbij vijand vijf dooden liet liggen. Een uit Poelolé met tandoes tegemoet rukkende kleine patrouille onder luitenant Terwogt word een uur buiten bivak mede met klewang aangevallen, waarbij onbe duidend gewond luitenant Terwo t, gesneuveld Europeesch fuselier Drm- huijzen, .alg. st. no. 52058, gewond twee inlandsche fuseliers en '.wee dwangarbeiders, gesneuveld twee dwangarbeiders. Vijand liet zes doo den liggen. Kapitein Campioni daar na opgerukt ontdekte bij Oedjong De Russische Japauscke oorlog, De „Times" deelt de volgende pro clamatie van admiraal Alexejef aan de bevolking van Mandsjoerije mede „Daar de oorlog uitgebroken is, heb ik besloten, zijnde, bij keizerlijke be schikking, de hoogste vertegenwoordi ger van de Russische regeering in het Verre Oosten, de volgende zes voor schriften te geven, die ieder stipt moet opvolgen „Ie. Op het oogenblik, dat nog vre delievende onderhandelingen tusschen Rusland en Japan gevoerd werden, hebben de Japanners, van onverwacht vijandige gevoelens bezield, onze vloot op verraderlijke en geheime wijze aan gevallen in die benarde omstandig heden komt het er voor ons op aan, een krachtigen tegenstand te bieden, om het Chineesche grondgebied te be schermen tegen een inval en om te voorkomen, dat de Japanners dit land doorgaan om zoodoende de Russische grens over te trekken. „2e. In deze omstandigheden zijn de Russische en de Chineesche belangen onafscheidelijk verbonden en uitgaan de van het beginsel, dat men elkaar wederkeerig helpen moet, moest Chi na ons bijstaan om den indringer, waar hij zich mocht vertoonen, te verjagen maar China heeft mij doen weten, dat het besloten is een strikte neutraliteit te handhaven en met ge kruiste armen als toeschouwer den loop der gebeurtenissen aan te zullen zien. Dus~beveel ik allen ambtenaren in Mandsjoerije niet alleen onze voort- rukkende of in garnizoen liggende troepen niet te hinderen of hun pro viand te weigeren, maar ook alles te doen, wat in hun macht is, om de manschappen te helpen. ,,3e. Alle bewoners van Mandsjoe rije de adel, de landbouwers, de arbeiders en de handelslieden moe ten voortgaan als gewoonlijk hun za ken te behartigen. Als de Russische troepen hij u ko men, moet ge hun uw vertrouwen schenken, dan zal u van hen ook geen leed geschieden. Integendeel, zij zul len u zoo noodig beschermen. ,,4e. Ik stel alle deugdzame burgers, die in de nabijheid van de spoorwe gen, telegraaf- en telephoonlijnen in Mandsjoerije wonen, voor deze verant woordelijk. De officieele hoofden en de notabelen van de dorpen moeten zich houden aande te nemen maatre gelen voor het voorkomen van scha de. Zij zullen mij daarmee zeer ver plichten. Indien pogingen mochtenge- daan worden, om deze lijnen te ver nielen, zullen de schuldigen niet al leen zwaar gestraft worden, maar ook zal men er u verantwoordelijk voor stellen, u, de ambtenaren en de bewo ners van die streek, die tegenwoor dig geweest zijn bij dergelijke po gingen. „5e. De Tsoengoezen, de rooversmet den rooden baard, zijn de plaag van Mandsjoerije. Het Russische leger is verlangend hen uit te roeien. Vreest hun wraak niet, maar tracht te ver nemen, op welke plaatsen die schur ken samenkomen en geeft die plaatsen aan, opdat de roovers vernietigd kun nen worden. „6e. Ik hoop van harte, dat de be woners volkomen vertrouwen zullen stellen in het Russische leger. Indien de ambtenaren of de bewoners tegen het leger een vijandelijke houding aannemen, dan zal de Russische re- geeriug deze personen zonder genade ter dood doen brengen. Wanneer de tijd daar is, zal de Russische regee ring wel de politiek weten te vinden, die zij noodig oordeelt om haar be langen te behartigen. Schouwburg-dieven. Te Londen zijn twee jongelui ge arresteerd, die er hun werk van maak ten de schouwburgbezoekers uit te plunderen. Zij wisten zich toegang te verschaf fen tot de garderobe en namen uit de jassen en mantels der bezoekers alles mee, wat van hun gading was. Zelfs in de kleedkamers der artis- ten wisten zij buit te vinden, iets wat hun zeker in menigen Nederlandschen schouwburg niet gelukken zou SPORT PRAATJE. Onbespeelbare terreinen. Een kink in den kabel. Papieren overwinning. Laatste wedstrijd voor de derde ronde van den Hol- dert-beker. Aankondiging en bespreking van de wed strijden voor de eerste klas se competities van den Ne derlandschen Voetbal-Bond. Ranglijstjes. „Vrijdags-weer, Zondagsweer - - hoort men vaak zeggen, en ik wil geenszins dit gezegde tegenspreken, daar het maar al te dikwijls waar blijkt te zijn. Vrijdag en Zaterdag was het miserabel, slecht wederre gen en wind, en de dikke grijs-grauw bewolkte hemel, en een barometer stand, die veel x-egen en wind voor spelde, waren niet veel belovende voorteekenen voor Zondag. Toch is het betrekkelijk nogal medegevallen, daar niet alle aangekondigde wed strijden uitgesteld behoefden te wor den, één ontmoeting voor de eerste klasse competitie en één voor den Holdert-beker konden plaats hebben. De wedstrijd tusschen II. F. C. en H. B. S„ die in 's-Gravenhage ge speeld zou worden, kon doorgaan el was het dan ook met een ietwat glib berig terrein. Vol moed en met schoone kampi- oensillusiën trok H. F. C. naar de residentie, om daar in het strijdperk te treden met zijn geduchten concur- rent TI. B. S. Het is den Haarlemmers evenwel leelijk tegengevallen, zij zijn van een koude kermis thuisgekomen, of heter gezegd zij hebben het on derspit moeten delven met 32. Deze nederlaag is wel onverwacht geko men, hoewel ik toch steeds een zwaar hoofd in deze ontmoeting heb gehad zij is voor H. F. C. een leelijke kink in den kabel, en de kansen, om de eerste plaats te behouden, zijn nu voorzeker aanmerkelijk gedaald. Ge lukkig is nog niet alle hoop verdwe nen, en hoewel TI. F. C. aan H. B. 3. een zwaren dobber zal hebben, is er nog mogelijkheid om in de kampi- c-ens-competitie opgenomen te wor den. Alles zal dan ook afhangen van de tweede ontmoeting tusschen deze beide clubs in Haarlem. Het is te ho pen, dat de Haarlernsche kleuren in dezen strijd zullen zegevieren, want als dit niet het geval is, is TI. F C. onvoorwaardelijk de eerste plaats kwijt. Ook zal de wedstrijd II. F. C.Spar ta in Rotterdam veel invloed op hst kampioenschap hebbenook dezen kamp moeten de Haarlemmers win nen, als dat niet gebeurt, wordt de leans van H. F. C. al zeer gering, want behalve H. B. S. zal zij dan ook Sparta als concurrent krijgen en dan kon het spreekwoord„twee honden vechten om een been en de derde loopt er meê heen 1" wel eens van toepassing worden. Het ranglijstje van de Westelijke competitie B. heeft ook nog verande ring ondergaan. Niet evenwel door het spelen van wedstrijden, doch door het toekennen van een papieren over winning door Rapiditas aan Veloci- tas. De laatste heeft zich daardoor nog wat vaster op de eerste plaats gewerkt, maar toch nog niet vast ge noeg, want II. V. V. staat nog steeds te loeren. Als Fortuna den kampioe nen gunstig gestemd is, dat wil zeg gen, als de Hagenaars al de vier wedstrijden, die zij nog moeten spe len, vinnen, dan is H. V. V. onher roepelijk kampioen. Wel zullen dan de gemiddelde cijfers gelijk zijn, doch de score-lijsten van de Hagenaars zijn beter. De Haaremmers hebben Zondag een bedorven dag gehad, doordat de wed strijd HaarlemH. V. V. niet ge speeld kon worden. Eén gedachte troost evenwel, n.l. deze, dat hetgeen in het vat is niet verzuurt. Wij hou den den wedstrijd altijd nog te goed. Voor de derde ronde van den Hol dert-beker is Zondag de laatste wed strijd gespeeld en wel tusschen Spar ta en de tweede klasser D. F. C. Bui ten verwachting wonnen de laatste met 20. Voorzeker een schande voor Sparta en dit bederft dan ook weder dadelijk den lioogen dunk, dien ik van de club kreeg, toen zij H. B. S. op 14 Februari den baas bleef. Voor de eerste klasse competitie van den Nederlandschen Voetbal-Bond staan voor Zondag heel wat belang- rijke wedstrijden op het programma. Haarlem krijgt een bezoek van het LTtrechtsche Hercules, een club, die wel ongeveer van gelijke sterkte is. Als Haarlem evenwel in dezelfde conditie opkomt als tegen Velocitas, dan ben ik voor Haarlem niet be angst, daar het dan gewis zal zege pralen. Toch kan het den Roodbroe- ken niet meer baten, al winnen zi: heide wedstrijden, die zij nog te goed hebbenkampioen worden is onmo gelijk en de laatste plaats is voorbij- gestoomd. Het zal dan alleen maar gaan om een goede plaats op het ranglijstje. Tl. F. C. gaat naar Rotterdam, oir. daar den strijd aan te binden tegen Sparta. H. B. S. zal een bezoek van Quick (Amersfoort) ontvangen, doch dit is nog altijd elftal-loos en zal aan de Hagenaars dus een papieren over winning schenken van 50. Dit zal den strijd tusschen IT. F. C. en H. B. S. nog spannender maken. Het Leidsche Ajax gaat naar de hoofdstad om daar R. A. P. te be kampen, welke strijd wel zal eindi gen in een overwinning van Ajax. TI. V. V. krijgt Rapiditas (Rotter dam) te gast en zal er wel zorg voor dragen de Maasstad-bewoners met een overwinning terug te zenden. Voor de eerste klasse competitie van den Nederlandschen Hockey- en Bandy-Bond speelden Zondag Victo ria (Rotterdam) tegen de Amsterdam sche Hockey-Club. Na een spannen- den wedstrijd wonnen de Rotter dammers met 51. Voor Zondag staat op het program ma van den Nederl. Hockey- en Bandy-Bond een belangrijke ontmoe ting. en wel tusschen de TIaarlemsche Hockey-Club en het Rotterdamsche Victoria, die plaats zal hebben op het veld van het Sportterrein te Heem stede. Ranglijstje 1ste Klasse N. Y. B. Na de Zondag gespeelde wedstrijden is de stand van de 1ste klasse Comp. als volgt; Westelijke lste Klasse Comp. A Na den Zondag ge3peelden wedstrijd tusschen H. F. C. en H. B. S. is dit ranglijstje als volgt gewijzigd gevr. gelijk verl. voor teg. punt gemid. ELF.C. (Haarlem) H.B.S. ('s-Gravenhage) Sparta (Rotterdam) Ajax (Leiden) R A.P. (Amsterdam) Quick (Amersfoort) Gesp. 8 7 6 7 5 7 Westelijke lste Klasse Comp. B Velocitas Breda) 9 H.V.V. ('s-Gravenhage) 6 Hercules (Utrecht) 7 Haarlem (Haarlem) 8 Rapiditas (Rotterdam) 8 Volharding (Amsterdam) 7 Oostelijke lste Klasse. Comp. Vitesse (Arnhem) 5 Utile Dulci (Deventer) 5 Prinses Wilhelmina (Enschede) 4 G.V.C (Wageningen). 5 Quick (Nijmegen) 5 22 16 12 3 39 21 24 27 13 22 7 12 15 6 teg. 17 9 11 21 27 32 21 13 17 23 27 26 9 5 9 10 17 13 11 9 5 2 0 1,62 1,57 1,50 0,71 0,40 0,10 1,44 1.18 1,00 1,00 1,00 0,43 1,40 1,40 1,00 0,60 0,60 INGEZONDEN MEDEDEE- LINGEN. 30 cents per regel. Nieuwe brieven van Trouwen. Wij hebben een groot aantal brie ven van vrouwen voor ons. De inhoud dezer brieven bewijst ruimschoots de benaming„zwakke geslacht", welke aan het vrouwelijk geslacht gegeven wordt. Al de ondertcekenaars dezer brieven klagen over bloedarmoede, scheele hoofdpijn, maagkwalen gele den te hebben. Allen verheugden zich ook door de Pinkpillen genezen te zijn geworden. Ziellier een dezer brie ven. De vrouw van J. v. d. Eist, koop man te Pijnacker (Zuid-Holland), was gedurende langen tijd lijdende aan eene slechte spijsvertering, voortko mende uit bloedarmoede en zenuw storingen, tengevolge daarvan hoofd pijn, lusteloosheid, koude voeten en pijnen in de zijde en rug. Thans, na het gebruik van eenige doozen ben ik geheel en al hersteld en kunt u naar goedvinden mijne verklaring publi- ceeren. Wij zouden verscheidene kolommen van een dagblad vol kunnen zetten met lofspraken en dan zouden wij nog slechts een gering gedeelte noemen met het oog op de groote hoeveelheid die wij dagelijks ontvangen. De Pinkpillen zijn uitstekend voor alle verzwakte personen. Zij worden de jonge meisjes aanbevolen, waar van zij de vorming gemakkelijk ma ken en aan de volwassen vrouwen, die steeds een hernieuwing van het bloed noodig hebben, alsmede een versterker dec zenuwen. De vrouwen op kritieken leeftijd gekomen, die de Pinkpillen gebruiken, zullen dit tijd perk van hun leven, dat gevaarlijk is zonder gevaren door komen. Zij zijn onovertreffelijk tegen bloedarmoede, bleekzucht, neurasthenie, maagziek ten, rbeumatiek, algemeene zwakte, flauwten, scheele hoofdpijn, duizelig heden, oorsuizingen. Prijs: f 1.75 de doos; f9.per 6 doozen. Verkrijgbaar bij Snabilié, Steiger 27, Rotterdam, hoofd-depot- houder voor Nederland en Apotheken. Frinco toezending tegen postwissel. Prijs 1.75 de doos, f 9.per 6 doo zen. Verkrijgbaar bij Snabilié, Stei ger 27, Rotterdam, hoofd-depóthou- der voor Nederland en Apotheken. Ook echt verkrijgbaar voor Haar lem en omstreken bij Wed. W. PLAATZER v. HULL, Drogerijen, Jansstraat 28. Burgerlijke Staud BLOEMENDAAL. Bevallen E. de LangeBos d. M. A. Prinsv. Tongeren z. G. H. v. d. HamSmit z. OverledenJ. Ouwerkerk, 65 j„ Meerenherg. H. M. Schmidt, 81 j. Meerenberg. HEEMSTEDE. BevallenC. H. ColenbranderPi- geaud z. A. GrijmansWillemse z. K. LokSpijkstra z. N. Hijlke- maNegenman z. N. TatesKorne d. A. FranssenWijnands z. Overleden A. J. van Houten, 10 m. C. E. H. van Suijlichem, 15 j. W. J. Jutte, 51 jaar. ZANDVOORT. BevallenC. Schaapvan Duin z. W. M. Versteegevan den Berg z. VELSËN. Getrouwd: 25 Febr. A. J. Waanders en Romkes. K. Prins en N. Pere boom. Bevallen: 18 Febr. J. H. van der MeijVerzijlberg d„ 19 Febr. C. Ple ging—van der Kaaij z„ F. van der MeerWagenaar d„ T. BladVer meer z„ J. G. Goos—Jongman d., 21 Febr. j. ZwaanBakker d„ 22 Febr. A. StamAndriessen z„ N. Luijt Berk z., A. T. Snijdersvan Zut- phen z., M. Graaman—Jansen z., 25 Febr. G. H. van Amersfoort—Harder zóón. Overleden: 20 Febr. S. TI. Lammers 4 m„ A. Poot 59 jaar. TIAARLEMMERLIEDE EN SPAARNWOUDE. Bevallen A. GrauweimanZijl stra, d. Overleden A. C. v. <d. Linde d. 12 d. BEVERWIJK. Ondertrouwd W. G. Lijesen en G. de Wolf. Bevallen G. FlorisBrouwer z. - M. SmitBakker z. C. Schoenma- kerSwenneker z. M. J. Geerlings Damen z. OverledenG. Brouwer, vr. v. J. Floris 39 j. N. J. Boer 4m. J. M. Tuune, wed. J. Geerling 92 j. SCHOTEN. Overleden A. Golstein 45 j. C. J. v. d. Raadt 1 j. H. Lex, 9 m. HAARLEMMERMEER. Ondertrouwd: K. Jansen en N. Been Getrouwd: G. Klootwijk en G. van Os.-J. J. de Haan en J. de Graaf. Bevallen: L. C. de KoningHon- coop d„ T. van Egmondde Boer z„ G. BakkerMeijer z„ M. S. de Block Pieters d., T .HoboBart d., W. de WaalZuijdwijk d., J. van Huigen Beusekom z„ T. van WieringenGe daan d„ A. Kalkwarfv. Staverden z„ A. KoolhaasBokhorst z. Overleden: M. van Dalen 65 jaar, J. van Hove 37 j„ B. Daane 79 j., L. L. v. d. Poel 43 j., E. Hendriks 16 ind., J. P. Tïenstra 17 md., J. Wiebes 8 md. C. Biesheuvel 4 maanden. op Zondag 28 Februari 1904 Groote Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. Gerth v. Wijk. pred. te Bennebroek. (Vacature-beurt), 's Avonds 6 ure, Ds. Montijn. Nieuwe Kerk. Vooi-m. 10 ure, Ds. Swaan. Jan s-K e r k. Voorm. 10 ui'e, Ds. Veen. Bakenesser Kerk. (Voor de Kinderen). Voorm. 10 ure, Ds. Knottenbelt. Eglise Wallonne. 9'/» heures, Ecole du Dimanche. 10'/» heures, Mr. Martin Dupont. Gereformeerde Kerk. (Ged. Oude Gracht). Voorm. 10 ure, Ds. Mulder, 's Avonds 5'/» ure, Ds. Mulder. E b e n-H aëzer Kerk. (Klein Heiligland). Voorm. 10 ure, Ds. Tibben. 's Avonds 5ure, Ds. Tibben. Chr. Geref. Gemeente. (Zuiderstraat). Voorm. 10 ure, Godsdienstoefening, 's Av. 5ure, Godsdienstoefening. Dinsdag 1 Maart 's avonds 7'/» uur Ds. M. den Boer, predikant te Zaan dam. Biduur v. h. gewas. Luthersche Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. van Bakel. Nam. 1 ure, Zondagsschool (Nas- saulaan). Kerk der Ver. Doopsgez. Voorm. 10 ure, Ds. Elhorst. 's Avonds 6 ure, Ds. de Vries. Remonstrantse h-G e r e f. Voorin. 10 ure, Prof. T. Cannegieter van Utrecht. Rep. Zangkoor precies half 12 in de kerk. Kerk der Broeder gem. Voorm. 10 ure Ds. W. F. TIekker, Herst. Ev. Luth. pred. te Amsterdam Baptiste Gemeente. Lokaal Schagchelstraat 6. Voorm. 10 ure, Prediking de heer Panjei*. Namiddag 12 ure, Zondagsschool, 's Avonds 6 ure. Geen dienst. Dinsdagavond 8'/= ure, Bidstond. Evangelisati e-G e b p u w Brouwersvaart 112. Voorm. 10 ure de heer Innemée, uit den Haag. 's Middags 12'/» uur Zondagsschool, 's Avonds 6'/» uur de lieer Th. Dill, uit Amsterdam. Donderdagavond 8 uur de heer Th. Dill, uit Amsterdam. BENNEBROEK. Voorm. 10 ure, Geen dienst, 's Av. 6'/» ure, Ds. Gerth van Wijk, BLOEMENDAAL. Voorm. 10 ure, Ds. van Leeuwen, pred. te Allernaar, 's Avonds 6'/» ure. Geen dienst. HEEMSTEDE. Voorm. 10 ure, Ds. Jonker. HOUTRIJK EN POLANEN. Voorm. 10 ure, Ds. Heeringa. SANTPOORT. Voorm. 10 ure, Ds. Kutsch Lojenga. Doopsbediening. SPAARNDAM. Voorm. 10 ure, Ds. Baljon. VELSEN. Voorm. 10 ure, Ds. de Sopper. 's Avonds 6 ure, Ds. de Sopper. ZANDVOORT. Voorm. 10 ure, Ds. van Paassen, pred. te Haarlem. IJMUIDEN. Voorm. 10 ure Ds. de Jong. Candidaatvan Sliedrecht. 's Avonds 5 uur Ds. de Vries. Apostolische Zendinggemeente. Voorm. 10 ure en 's av. 5 uur. uitging. Daar kwam de kapitein na- grooteren diepgang op meer afstand derbij en meldde, dat de Kaap in 't van de kust moest, blijven liggen. De gezicht kwam. Of de barones en de minister bleef aan boord, omdat hij prins niet naar het bovendek zouden nog niet te veel van zijn physieke gaan, waar het uitzicht geheel vrij krachten mocht vergen en wuifde van •was? 't dek af een groet naar de boot, Ja zeker mag ik je verzoeken waarin Sassenburg met zijn meisje en zei Sassenburg met een handbeweging de kapitein naar land voeren. naar de trap wijzende, die daarheen Daar troffen zij Christiaan Kunz leidde. aan, die op den groenen oever rond- Sylvia ging voor, maar toen zij toe- wandelde en al zijn stramheid ont- vallig het hoofd omdraaide, zag zij wikkelde om het gezelschap eerbiedig weer de scherpe, grijze oogen van den te salueeren. stuurman, die haar stelselmatig sche-Van hem hoorden zij, dat zijnmees- nen tc bewaken. Ook haar werd dat ter en luitenant Fernstein direct aan fixeeren nu onverdragelijk, zij voelde, wal gegaan en reeds op weg naar do dat er iets meer dan nieuwsgierigheid Kaap waren. Ook Sylvia met de beide achter zat. j heeren hielden zich niet langer op, Har aid keek hen na en zijn voor-1 maar bestegen zonder bedenken de hoofd trok zich somber en dreigend j helling, die tamelijk steil en moeilijk tezamen,terwijl hij bromde: te beklimmen, meer dan eenuurloo- Wat moet daarvan komen? En pens vergde. wat zal Hildur daar wel van zeggen i Intusschen vierde Christiaan een Er zitten Bernard geheel andere din-vroolijk welkom met de manschappen gen in 't hoofd, dan zij meent. Ik zal van den „Zeeadelaar". Hij had op dien haar de oogen openen, als wij weer langen tocht zijn landslieden zeer gé- i thuis komen j mist, met wie hij den laatsten tijd in De „Freia" toonde, wat zij ver-' Raansdal bijna dagelijks omgang had j mocht. Zij had wel een tamelijk groo-1 gehad. Met zijn beide Noorscho kame- ten voorsprong, maar die wist zij raden van de „Freia" kon hij niet veel ook tegen den „Zeeadelaar" vol te beginnen, want Olaf was eenmaal een houden, die met volle kracht stoomde beer en Niels een schaap en aan pra- en haar toch niet. voor de Kaap kon ten deden zij geen van beiden veel. inhalen. Zij lag al voor anker in de Daarvoor stelde de jonge Holsteincr kleine haven, toen het jacht van den zich nu schadeloos, terwijl hij met prins binnenliep, dat wegens zijn 1 de bootslieden van den „Zeeadelaar" tezamen op den terugkeer van hun meesters wachten. Daar hoorde hij voor 't eerst het groote nieuwtje van de verlooving van den prins met barones Hohenfels en daarna de plannen voor den „Zeeade laar". Voorloopig zou hij naar Raans dal terugkeeren, daar zijn meester nog eenige weken in Alfheim wilde door brengen. In de eerste dagen van den herfst zou hij Noorwegen verlaten en dan ging het terug naar Duitschland met een bruidspaar aan boord, een vroolijke bruidsvaart door de Noord zee Ja, dan naar huis herhaalde Christiaan met een diepen zucht. Je lui zijn goed af, jelui gaat naar huis en ik blijf hier bij de rotsen en vis- schen. De eersten zijn even stom als de anderen en als mijnheer de luite nant weer weg is, wordt op Edsviken ook geen Duitsch meer gesproken. Op die wijze verleert men ten slotte zijn eigen moedertaal en wordt zoo brom mig als Olaf of zoo dom als Niels. Ik wou, dat ik mee kon gaan Welnu, waarom doe je dat niet vroeg een der matrozen. Je bent toch niet aan de „Freia" getrouwd, en een flinke jongen als jij kan overal te recht. Maak er een eind aan en ga mee Christiaan zond een blik vol heim wee naar den „Zeeadelaar", wiens, vlag trotsch in den wind fladderde, maar hij schudde het hoofd. Ik kan toch mijn kapitein en on ze „Freia" niet in den steek laten. Als het heimwee mij maar niet zoo zeer plaagdeIn 't eerst giug het wel, toen was alles in Raansdal nog nieuw voor mij en 't zomers zijn we altijd weken achtereen op zee, maar 's win ters Toen zaten wij in Edsviken tot over de ooren ingesneeuwd zoo goed als begraven. Op zee gaan konden wij niet, daar woedde de Noordwester van de IJszee dag in dag uit. Mijn meester kon het ook niet uithouden, die was al heel slecht gemutst en ik heb dikwijls 's nachts in mijn bed met den wind om 't hardst gehuild. Die woorden kwamen er half boos, half klagend uit, men kon merken, hoe de arme jongen door het heim wee geplaagd was. De anderen lachten, maar de oud ste der bootslieden zei geërgerd Ja, waarom zit dan je meester in hemelsnaam hier boven in de sneeuw? Hij is toch een Duitscher en heeft hier geen bloedverwanten, en maidne-offi- cier is hij ook geweest. Christiaan keek verlegen voor zich. Ja, hij heeft nu eenmaal meer met de Noren op en haalt bij hen ook zijn aanstaande vrouw vandaan. Hij is reeds als kind hier gekomen en in Raansdal opgegroeid. Harald Thorvik, jelui stuurman is zijn beste vriend ge weest Die naam scheen bij allen een zeer onaangename gewaaVwording wakker ie roepen. De tot nu toe zoo verge noegde en opgewekte gezichten der bootslieden ondergingen een verande ring, zij werden plotseling somber en hard en de oudste zei op ruwen-toon: Nu, daar heeft hij een goede aan! Had hij hem maar liever op zijn schip genomen dan waren wij van hem af 1 Die woorden gaven aanleiding tot allerlei min of meer bittere opmerkin gen over den stuurman, die van alle kanten als hagelsteenen neervielen. Dat was niet enkel ontevredenheid, daar sprak haat uit. De jonge Holsteiner keek peinzend voor zich. Ja, mijn meester en hij schijnen het ook niet best meer samen te kun nen vinden, gaf hij aarzelend toe. Zij hebben elkaar in Raansdal heel zelden opgezocht. Eéns heeft Thorvik een be zoek gebracht op Edsviken. Maar hij zag er uit als een dreigend onweer en sprak bijna geen woord. Hij gunt niemand wat, of het moet een landsman van hem zijn riep een der bootslieden. Veel zegt hij niet, en als hij 't al eens doet, dan is het altijd iets onaangenaams. Er be staat voor hem niets op de wereld bui ten zijn Noorwegen, geen andfland weegt daartegen op en ik vind, dat wij Duitschers toch nog wel wat meer in de melk te brokken hebben. Ik zal hem dat eens aan 't verstand bren gen ook. Pas op, neem je in achtwaar schuwde een tweede. Hij is geen katji om zonder handschoenen aan te pak ken. Flemming heeft het onlangs ook geprobeerd, maar hem is dit slecht be komen. Hij tilde hem in de hoogte als een bundeltje oude lappen en wierp hem tegen den wand van het schip aan, dat hij het nog drie dagen daar na voelde. Ja, hij is zoo sterk als een beer bromde de eerste. Ik denk, dat hij liet wel tegen zes anderen durft opne men. Maar als wij nu eens met el kaar hem aanvallen, dan Stil toch viel de oude bootsman hem in de rede. die klaarblijkelijk verhinderen wilde, dat de geheime, bittere krijg, die op den „Zeeadelaar" gevoerd werd. door een vreemde ge tuige in grooter kring bekend maakt zou worden. Thorvik kent zijn zaakjes uitstekend, hij stuurt midden tusschen de gevaarlijkste-klippen ondiepten door zooals geen tweede, het andere gaat niemand iets aan. Daar komt de boot, die wij voorbijga varen zijn. Wij zijn haar juist een vol uur vóór geweest. Ja, als onzi „Zeeadelaar" er eenmaal goed vat door gaat, dan kan geen ander hef tegen haar opnemen (Wordt vervolgd). r"

Haarlem's Dagblad | 1904 | | pagina 6