NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. 'jDeErfgenaam van het Majoraat. 21e Jaargang. No. 6339 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. DINSDAG 1 MAART 1904. ARLEHI'S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENTIËN: PER DRIE MAANDEN: JWplL ^an regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem 1-20 Haarlem van 15 regels 0.75, elke regel meer 0.15. Reclames 30 Cent per regeL gemeS 8CTest,8d O»™ 3Q Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat Franco per post door Nederland1.65 Kleine advertentiön 3 maal plaatsen voor 2 maal betalen. Afzonderlijke nummers 0.02>| f,5V^Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem 0.37>£ gJ{ de omstreken en franco per post ,0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster, Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentien en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 31Ms Faubourg Montmartre. Haarlem's Dagblad van 1 Maart bevat o. a. De Tramquaestie, Bnitenlaudscb (verzicht, Oorlogsnieuws, Muziek- erslag van Philip Loots, Nieuws it Haarlem en Omstreken, Bin-j enl.-, Sport- en Gemengd Nieuws. E TEAMQÜAESTIE. )e E.N.E.T. neemt de Haarlemsche Paardentram niet over. Hedenmorgen ontvingen wij uit oede bron het bericht, dat de E. N. T. verklaard had, de concessie an de Haarl. Trahrway-Maats. niet ver te willen nemen. De brief waarbij zij daarvan kennis i eeft aan het bestuur der Haarl. I 'ramway-Maatsch. luidt als volgt „Door het bestuur der gemeente i Haarlem in kennis, gesteld met het .Raadsbesluit d.d. 17 Februari 1904, ,No. 9 en na overweging en rijp be- ,raad der voorwaarden, waaronder ,de Raad der gemeente bereid zoude .zijn, de overdracht Uwer concessie .aan onze Maatschappij goed te keu- j ,ren, hebben Commissarissen en Di- j .recteur onzer Maatschappij de eer, ,U mede te deelen, dat zij bedoelde .voorwaarden onaannemelijk achten, .weshalve zij zich tot hun leedwe zen verplicht zien, geen gebruik te maken van de rechten, hun toege- .kend bij Uw schrijven van 7 April zou de Maatschappij nog wel zijn heengestapt, maar voor de verliezen der exploitatie is zij teruggedeinsd. Wel moeten deze te verwachten ver liezen belangrijk zijn geweest, dat zij den doorslag hebben gegeven bij het afwijzen eener concessie, die toch overigens voor het bedrijf van de E.N.E.T. van groote beteekenis was, omdat zij voor haar het monopolie schiep van het tramvervoer in en om Haarlem. De publieke opinie was van dat belang zóózeer overtuigd, dat zij bij voorbaat al uitsprak wat de Gemeenteraad misschien gedacht heeft,,als het er op aankomt, zal de E.N.E.T. toch nog wel toehappen." Buitenlandsch Overzicht Dit schrijven was namens den Raad 'an Commissarissen onderteekend loor de heeren A. van Rossum, voor- itter en J. A. G. van der Steur, secre- aris en door den heer Barnet Lyon ils Directeur. Het is de moeite waard, thans eens ia te gaan hoe de tramquaestie staat, iu alzoo de E.N.E.T. getrouw aan ïare meermalen geuite opinie, de 'oorwaarden te bezwaarlijk acht en ip grond daarvan de concessie van Ie paardentram niet overneemt. Daarbij doen zich drie gezichts- junten voor. Het eerste is, dat de laad, inziende dat de eischen te hoog [esteld waren, alsnog in mildere roorwaarden zal bewilligen. Ronduit gezegd gelooven wij aan iodanige bekeering niet.- De Raad leeft zich eenmaal, nagenoeg onver- leeld, solidair verklaard met het Itandpunt van B. en W. „alles voor Ie gemeente, ons raakt het belang der N. E. T. nietNu reeds een terug- ;eer te verwachten tot de veel gezon- ler redeneeving, dat er een terrein waarop de wederzijdsche belangen [kaar ontmoeten en dat, met weder- ijdsche waardeering, zou moeten 'orden afgepaald, zou te groot opti- lisme verraden. Wij vreezen, dat de zoo ooit te laat tot deze jpvatting zal geraken. De hoofdoorzaak van de weigering m de E.N.E.T. ligt in den eisch van loortrekking der lijn naar het Blauw- ggetje. Wel was niet te verwach- dat het Gemeentebestuur die loortrekking onmiddellijk vorderen maar voor de E.N.E.T. maakte lat geen verschilimmers de Raad ;on haar die opleggen, wanneer hij iet juiste oogenblik daartoe gekomen ;htte. Over de kosten van aanleg Welnu,- de E.N.E.T. heeft dat niet gedaan en daarmee komen wij vanzelf tot het tweede gezichtspuntde con cessie-aanvrage van den heer Grippe- ling. Men zegt, dat deze een finan cieel zeer sterk consortium achter zich heeft en wij hebben geen enkele re den, om daaraan te twijfelen, inte gendeel. Maar de rijkste combinatie ter wereld steekt zich niet in een financieel hopelooze onderneming en daarom weten wij vooruit, dat de heer Grippeling van deze lijn nooit een electrische maken zal. Neemt hij haar over dan zal zij paardentram blijven, om de eenvoudige reden dat men daarvoor alleen geen centrale kan bouwen, dat het betrekken van drijfkracht der gemeente gezwegen nog van technische bezwaren kost baar zou wezen en dat onder de ge geven omstandigheden natuurlijk de E.N.E.T. geen drijfkracht af zal staan. Vindt men het nu wenschelijk, dat midden door de stad een tram zal loopen met, naar moderne begrippen, verouderde tractie'? 'Wij niet en de Raad ook niet, met uitzondering van Dr. H. D. Rruseman. De derde mogelijkheid is, dat ten slotte ook de heer Grippeling van de overneming afziet en de Haarlemsche Tra.nway-Maatschappij zelf de exploi tatie voortzet. In dat geval zal voor lo Januari 1908 moeten blijken, of zij nieuwe concessie wenscht, maar ook dan zal de lijn paardentram blijven. Misschien zou men dan zelfs komen tot een vierde mogelijkheid exploi tatie door de gemeente, maar zooals thans de Raad samengesteld is zal hij zich over vier jaar in dat avontuur niet begeven. Van het begin af aan hebben wij er op gewezen, dat het Gemeentebe stuur te veeleiscbend was, dat er ge meenschappelijke belangen waren voor gemeentebestuur en E. N. E. T. en dat een welvarende tramwegon- derneming in een stad een zaak is van algemeen belang. De Raad heeft anders geoordeeld en, zich blind tu rende op de eenzijdige belangen der gemeente alleen, aanleiding gegeven tot het afspringen van de overneming dezer concessie. Is het wonder, dat wij dachten aan het smadelijke, Engelsche rijmpje In matters of business the fault of the Dutch Is giving too little and asking too much De fout van de Hollanders in za ken is, dat zij te veel vragen en te weinig geven. DE OORLOG. Vandaag kunnen wij alle smaken bevredigen. Zoowel de voorstanders van Rusland als die van Japan vin den van hun gading van beiden toch wordt een succesje gemeld. Beginnen we met het Succes der Japansche Wapenen. De Japansche legatie te Londen maakt een officieel telegram uit To kio openbaar, mededeelende, dat vij andelijke ruiters voor Pingjang ver schenen, maar door de Japansche infanterie zijn teruggeworpen. Een Reuter-telegram uit Tokio bevestigt dit. Pingjang is een plaatsje, ongeveer I halfweegs gelegen tusschen Seoul, de j Koreaansche hoofdstad en de grens tusschen Mantsjoerije en Korea. Het is mogelijk, dat de Russische voor posten tot zoover zijn doorgedrongen en door een Japansche macht ge noodzaakt terug te trekken. Het treffen, waarin Rusland voordeel behaald zou hebben, heeft meer noordelijk, dichter bij de grens, plaats gehad. Het bericht, dat we hier laten volgen, klinkt wel erg vaag, maar we moeten ons er mee tevreden stellen. Het telegraaf-agentschap verneemt d.d. 28 Febr. uit Liao-jang Chineezen van de Jaloe-rivier ver tellen, dat een bereden detachement van de Russische voorhoede ongeveer tweehonderd werst aan gene zijde der rivier Korea is binnengereden en op een Japansche af deeling stootte. De Japanners werden teruggeslagen en namen de vlucht met achterlating hunner paarden, die hen door de ko zakken waren afgenomen. Generaal I Linewitsj liet een afdeeling bereden I infanterie velgen om in Noord-Korea vasten voet te krijgen. In Zuidelijk Mantsjoerije is alles rustig, i Meermalen daags komen er troe- pen-transporten per spoor aan. De Chineesche bevolking is rustig en verkoopt de Russen zonder zwarig heden levensmiddelen en paarden. De Chineesche overheid toont zich vrien deliik. Over het Baikal Meer. Belangrijk nieuws voor Rusland is dat de spoorweg over het ijs van het Baikal-meer gereed is, zoodat het ver voer van alle benoodigdheden nu veel sneller gaat. Voor het overige hebben de ontvan gen berichten betrekking op den Toestand bij Port Arthur. Het telegraaf-agentschap deelt offi cieel mede ,,Er is een telegram aan gekomen van generaal-majoor Pfloeg van den volgenden inhoud De nacht van 26 op 27 dezer is bij Port .Arthur kalm voorbijgegaan Het Japansche eskader houdt zich in de buurt op. Er komen berichten in over bewegingen van Chineesche troepen ten YV. van de Liao. Volgens geruch ten zijn tegen de tienduizend man onder generaal Ma op weg tusschen Toeng-tsjou en Tsagou. De bewakings troepen op den Sjin-min-tin-spoorweg zijn versterkt. Aan elk station bevin den zich veertig of vijftig Chineesche soldaten. Onze bereden troepen zijn Korea binnengerukt. De bevol king gedraagt zich vriendschappelijk tegenover ons. Verdere berichten hebben het nog over den laatsten Aanval op Port Arthur en zijn gekleurd naar mate ze uit Japansche of Russische bron komen. We laten ze hier volgen. De Japansche legatie te Londen heeft een telegram uit Tokio ontvan gen met de namen van de vijf stoom schepen, die te Port Arthur gezonken zijn om den ingang te versperren. Hun ligging wordt aangegeven en bevestigd, dat de bemanning, de Ja pansche torpedojagers en torpedo booten er alle ongedeerd zijn afgeko men. De Japansche flotielje torpedojagers deed in den nacht van den 24steneen verkenningsaanval te Port Arthur, Dalni en in de Duivenbaai. De Ja pansche vloot stoomde in den och tend van den 25sten op Port Arthur aan en beschoot de schepen en forten op langen afstand. Kort na twaalf uur 's middags zag men de „Nowik „Askold" en Bajan" vluchten naar de binnenwateren. Het bleek dus, dat de versperring van de haven niet af doende was ten uitvoer gebracht. Daarna beschoot de Japansche vloot de binnenhaven en veroorzaakte daar een hevigen brand. De vloot stoomde weg na een kwartier vechtens. De Japansche kruisers vernielden tijdens de beschieting een van de torpedo-jagers van de Russen. De Ja pansche schepen kregen geen schade en aan boord werden geen verliezen geleden. Een telegram uit Tsjifoe, te New- York ontvangen, meldt, dat een aan tal Japanners 30 mijlen ten Noorden van die plaats geland is. Zij verze keren, dat zij ontkomen zijn van de schepen, die Woensdagmorgen bij i Port Arthur gezonken zijn. De ,,St. James Gazette" verneemt j uit Tsjifoe, dat een Japansche kanon- neerboot, die bij Port Arthur zeer beschadigd was, naar Tsjifoe koers zette, maar voor zij de haven berei- i ken kon, gezonken is. Zeven matrozen en een officier kwamen om 7 uur des avonds binnen en werden door Chi neesche soldaten naar het Japansche consulaat geleid. De officier bericht, dat verscheidene booten vol man schappen van de kanonneerboot op eenigen afstand ten oosten van Tsjifoe geland zijn. Alexejef telegrafeerde Vrijdag aan den Tsaar Te Port Arthur heeft de „Redwisan den 25sten dezer na het ondergaan van de maan herhaaldelijk torpedo booten van den vijand teruggeslagen. Men houdt het er voor. dat twee van die booten vernietigd zijn. Onze tor pedobooten onder den kapitein eerste klasse Matoessewitsj en den kapitein tweede klasse prins Lieven, liepen daarop uit, maar troffen slechts tor pedobooten van den vijand aan, die zij vervolgdengroote schepen zagen zij niet. In den morgen van den 25sten werden de kruisers „Bajan". „Diana", „Askold" en „Nowik" naar buiten gestuurd om de Japansche kruisers te verhinderen een gedeelte I onzer terugkeerende torpedobooten na te zetten. Een dezer booten zocht be- j schutting in de Duivenbaai. waar zij op een groóten afstand het vuren doorstond van den vijand. Daar is j niemand bij geraakt. Toen de Japan j sche vloot onze kruisers in het ge zicht kreeg, kwam zij nader bij de forten. Deze openden met de schepen het vuur om tien minuten voor elf. Aanhoudend vurende keerden onze kruisers terug nasr de torpedobooten in de haven. De schoten van den vijand bereik ten \oor het meerendeel het doel niet. Behalve een gewonde matroos zijn er geen verliezen geleden. De Japansche vloot telde 17 schepen, 8 torpedoboo- ton inbegrepen,t"rwnl gisteren slechts 12 schepen Port Arthur blokkeerden. Contrabande. Een afzonderlijke uitgave van het Russische Staatsblad maakt de vol gende bepalingen bekend Aan Japansche onderdanen wordt toegestaan onder bescherming der wet gedurende den oorlog in eigenlijk Rusland verblijf te houden en zich aan vreedzame bezigheid te wijden. De onderdanen van neutrale staten kunnen ongehinderd hun handelsbe trekkingen met Russische havens en steden voortzetten. Ten aanzien van den neutralen handel moeten de volgende bepalin gen in acht worden genomenDe neutrale vlag dekt een vijandelijke lading, uitgezonderd oorlogscontra bande. Goederen van neutrale her komst onder vijandelijke vlag, behal ve contrabande, staan niet aan in beslagneming bloot. Contrabande zijn Handwapens van elke soortpantsers artikelen behoo rende bij vuurwapensvoorwerpen, die tot ontploffingen kunnen dienen alles wat dienst doet bij legertreinen ;en de troepenvoorwerpen voor uit rusting en kleedijnaar vijandelijke havens gaande zeeschepen, zelfs die onder onzijdige handelsvlag, wanneer zij ^ogenschijnlijk voor oorlogsdoel einden zijn gebouwd en tot verkoop of afgifte aan den vijand zijn be stemd scheepsmachinerieketels brandstoffentelegraaf- en telefoon leidingenspoorwegm-üeriaal; levens middelen, en dieren geschikt vooroor- logsgebruik. Neutrale schepen met oerlogscon trabande kunnen niet alleen aange houden, maar ook voor goeden prijs verklaard worden. Uit geloofwaardige bron wordt uit Suez gemeld, dat Russische oorlogs schepen in de golf zich meester heb ben gemaakt van twee Engelsche en één Noorsch schip, geladen met ko len. Een onder de tegenwoordige om standigheden vrij ongelooflijk praatje door een Fransche courant in de we reld gebracht ten aanzien van het FRANSCH-RUSSISCH VERBOND wordt tegengesproken. De Parijsche krant had den Russi- schen minister van buitenlandsche zaken er van beschuldigd, dat hij de verbreking van het tweevoudig ver bond voorbereidt. Het blad voegde er bij, dat Nelidof belast zou zijn met het overreiken van een eigenh audi gen brief van den Tsaar aan Loubet, om het ontslag van Delcassé te vragen. Een mededeeling uit officieele Russi sche bron spreekt dit bericht than op afdoende wijze tegen. 70 jaar oud ieder het bedrag van/45 Aan drie weduwen van leden, die gehuwd waren tijdens haar echtge noot zich in aqtieven dienst bevond, ieder het bedrag van f 30. Aan twee weduwen, die gehuwd waren nadat haar echtgenoot den militairen dienst verlieten, ieder het bedrag van ƒ12.50. Bovendien werd aan bovengenoem de leder, en weduwen een h.\1 ra feest gave uitgereikt van 5 voor ieder lid en ƒ2.50 voor iedere weduwe, zoodat een gezamenlijk bedrag van/452.50 is kunnen worden uitgereikt. Nadat het bestuur een hartelijk woord van dank van de oudjes had ontvangen, gingen recht voldaan en verheugd naar huis. Heden werd eene buitengewone al- gemeene vergadering van deze ver- eeniging gehouden te 's-Gravenhage, in het lokaal Concordia, waarhij van iedere afdeeling 2 afgevaardigden te genwoordig waren. Stadsnieuws. Koninklijke Vereeniging van Gepensionneerde Onderofficieren en Minderen van het Nederlandsche Leger. Onderstand aan Militairen, gepen sionneerd vóór de Wet van 1877 en aan hun Weduwen). Bij gelegenheid van het 25-jarig be staan van bovengenoemde vereeniging vergaderde op Zondag 28 Februari het bestuur van de Afdeeling Haar lem, en werd aan 6 leden en 5 wedu wen eene uitkeering gedaan van Aan één lid geps. in den graad van onderofficier en boven de 70 jaar oud het bedrag van 55. Aan drie leden geps. beneden den graad van onderofficier en boven de 70 jaar oud ieder het bedrag van 5i>. Aan twee leden tusschen de 60 en Aanhouding. Door de politie hier ter stede zijn gisteren twee personen aangehouden, die medeplichtig zijn aan een deze week te Haarlem gepleegde» diefstal van horloges. In e enige banken van leening alhier zijn ruim dertig hor loges van dezen diefstal afkomstig, in beslag genomen en de beide perso nen, van wie één reeds bekend is bij de politie, zijn herkend door verschil lende personen, waar de beleenbrief- jes te koop waren aangeboden of ver kocht reeds. De heer Kuyt heeft verschillende der in beslag genomen horloges als de hem toebehoorende herkend. De gearresteerde is een houder van een huis van koop met recht van weder inkoop te Amsterdam. Naaikrans. Hier ter stede worden pogingen in het werk gesteld, om een darnes-naai- krans op te richten, die zal werken voor het Petronella-Hospitaal op Djo- ca ,Java). Heden vertrekt de eerste ploeg van tien huisgezinnen naar Amersfoort. Van Maandag tot Za terdag zal iederen dag te 12,50 een exrta-trein, bestaande uit 2 per sonen- en een tiental goederenwagens rijden. Indertijd is door de leer- lingen van de Centrale Werkplaats der H. IJ. S. M., welke reeds twee leerjaren achter den rug hebben, een verzoek gericht aan den chef der werkplaats, waarin zij verzochten de nieuwe loonregeling voor hen te her zien, daar zij door deze belangrijke schade ondervonden. Thans is voor hen het uurloon met één cent ver hoogd. Benoemd. Tot hoofdverpleegster in het Pe tronella-Hospitaal van Dr. Scheurer te Djokja (Java) in de plaats van mej. Kuyper (dochter van dr. A. Kuyper) is door den kerkeraad van de GereL Kerk van Amsterdam, voor wier re kening de medische zending op Java gedreven wordt, benoemd mej. A. Gokkel, verpleegster in het St. Eliza- bets-gasthuis te Haarlem. Voor het examen nuttige handwer ken is geslaagd Mej. J. L. van Dul- lemen alhier. deg Feuilleton. Naar het DvJisch van E. VON WERNER. Speciaal bewerkt voor Haarlem's Dagblad. 47) Oho, onze „Freia" heeft het toch gedaan zei Christiaan triomfantelijk. Wij hadden alleen de zeilen, jelui gingen met vollen stoom en toch wa- ten wij de eersten aan de Kaap. Omdat jelui zoo ver voor ons uit waren klonk van de andere zijde, en nu ontspon zich een twistgesprek, dat tamelijk warm gevoerd werd, oen eindelijk de opperste der bootslieden er een einde aan maakte. Hij verklaar de, dat de „Freia" een ware duivel Was en de beste zeiler, dien hij ooit ge zien had. Met dat compliment was nu aai ook Christiaan tevreden en toen werd d aller opmerkzaamheid getrokken naar 'e stoomboot, die juist binnenliep en iet anker uitwierp in de onmiddellij- ;e nabijheid van den „Zeeadelaar". Indrukwekkend en donker verhief zich de hooge rots van de Noordkaap en teekende zich in scherpe omtrek ken af tegen den helderen, Noorschen hemel, die nog het volle daglicht ver toonde, ofschoon het kort voor mid dernacht was. Daarboven stonden Bernard Hohen- fels en Koert Fernstein. Zij wisten na tuurlijk, dat de „Zeeadelaar" kort na hen het anker had uitgeworpen en men kon aan het gezicht van Bernard zien, hoe hem de op handen zijnde onvermijdelijke ontmoeting ontstemde. Hij lette nauwelijks op het uitzicht, maar liet zijn blik somber over de zee dwalen, terwijl Koert hem de les las. Daar heb je het nu Wat hielp het ons, dat wij tweemaal van koers veranderden en hals over kop de zee in stuurden, zoodra wij maar iets van den „Zeeadelaar" te zien kregen. De derde maal is hij ons te gauw af ge weest en wij moeten oom Hohenfels eerbiedig onze opwachting maken. Ik begrijp niet, waarom je eigenlijk :oo woedend daarover bent. Hij heeft je wel is waar niet zeer beminnelijk be handeld onlangs in Raansdal, maar jij was ook niet bepaald vriendelijk, toen je hem na een zeer kort gesprek al de hand tot afscheid reikte, en een. audiëntie van een half uur bij den Weledelgestrengen is nog wel uit te houden. Sylvia en den prins zullen we hier boven nog wel ontmoeten. Ja, zij zullen ons wel volgen, zei Bernard, terwijl hij langzaam den blik wendde naar de plaats, waar de rotsachtige weg zijn hoogste punt be reikte. Nu, doe mij dan ten minste het j genoegen een ander gezicht te zetten. I Je ziet er uit als hadt je een hevige aanval van zielesmart, zooals onze sentimenteele kameraad van Roten- bach, mijn vriend Philip. Je bent toch voortdurend in een slechten luim ge weest op reis een echte beer. j Ben jij dan soms opgewekt ge weest? vroeg Bernard met saamge trokken wenkbrauwen. Me dunkt, we hebben elkaar in dat opzicht niets te verwijten. Ik? Och. zoo iets is ook besmet telijk. ik raakte eindelijk in zoo een stemming. Hoe hebben wij ons alle bei op dit tochtje verheugd Wij zou den alle muizenissen over boord gooien en weer de vroolijke, blauwe jongens zijn zooals op onze „Vineta". In plaats daarvan zijn wij een paar recht sombere kameraden geweest te midden van al het Noorsche mooi om ons heen. Ik denk, dat een van jelui nïxen eu zeemeerminnen ons behekst heeft. Ik denk eerder, dat die geschie denis in Raansdal je door 't hoofd maalt, je kunt daar nog niet over heen. En als het een nixe zijn moet. j die je behekst heeft, dan zal zij wel Inga heeten I Onzin Dat is voorbij sprak Koert heftig tegen. Ik heb nu een maal tegen je moeten opbiechten, op dien Zondag hadt je iets gemerkt. Maar je weet ook wel, dat die ge schiedenis eens voor al uit is. Ik weet alleen, dat je sinds dien tijd een geheel ander mensch gewor den bent. Wat wij ook besloten te doen onderweg, jij was er niet met hart en ziel bij en was het liefst er plotseling van door gegaan naar Drontheim. Wat een idéé viel Koert uit. Denk je, dat ik mij mijn liefde nog eens zoo voor de voeten zal laten wer pen? Je hadt haar eens moeten zien Je moest eens weten, hoe ik door die kleine duivelin behandeld ben. En hoe héb jij haar behandeld? vroeg Bernard ernstig. In die kleine Inga zit veel meer trots en gevoel van eigenwaarde, dan wij beiden ver moedden. Jij hebt met dat overmoe dige spel niets ergs bedoeld, maar een meisje met veel fijn gevoel moet er diep door gekwetst zijn. Jij hebt goed praten! riep Koert driftig uit. Jou Hildur is eenmaal een voorbeeld, zij zal je aanzoek en verloving niet moeilijk gemaakt heb ben. Ik heb een roosje met doornen willen plukken, dat steekt en zich verdedigt. Maar ik heb nu genoeg van die doornen. Ik zet mij alles uit het hoofd en als ik maar eerst weer op mijn Vineta" ben, dan is die geschiedenis begraven en vergeten Basta De jonge Hohenfels zweeg, maar hij scheen niet recht aan dat „basta" te gelooven. Hij kende zijn vriend veel te goed om niet te weten, dat deze zoogenaamde onverschilligheid gedwongen was, dat hij zich daar mee alleen verdedigde tegen een hem geheel beheerschende g°waarwording. Maar daartegen hielp geen verweer, dat wist Bernard zelf het best. Hij had echter niet opgebiecht, hij liet kalm met zich spotten wegens zijn vluchten voor den Edelgestrengen, voor oom Hohenfels. En toch was het iets heel anders, waarvoor hij vlucht te en dat hii nu weer het hoofd moest bieden. Daar komen zij aanzei Koert en wees naar den anderen kant van het plateau, waar juist de verwachte bezoekers in 't gezicht kwamen. Wij zullen hen wel tegemoet dienen tc gaan. En onzen gelukwensch afsteken, voltooide Bernard. De verloving is nu immers een feit. Ik zal het voorrecht genieten een doorluchtige nicht te bezitten. Houdt toch op met je spotternii- en zei Koert boos. Wat heb je toch tegen Sassenburg? Hij heeft jou al tijd even vriendelijk bejegend, en als hij nu eenmaal bij Sylvia in den smaak valt Haar smaak is de vorstenkroon en alle weelde, die de aanstaande prinses zal omgeven, niet Alfred Sas senburg zelf I Wat heeft een man als hij nog te geven? Hij bezit geen kracht, geen vuur, geen leven meer, hij is niets» meer dan ascb. Wie weetHij zou niet de eerste zijn, die op later leeftijd nieuw leven wordt ingegoten door een alles beheerschende hartstocht on Sylvia Is juist een persoontje om dat op te wekken met haar spokenoogen, zoo als jij ze belieft te noemen. Maar het zijn oogen, die een man dol kunnen maken, zoodat hij blindelings lichaam en ziel daarvoor op 'tspel zet, als hij niet toevallig door een anderen band beschermd wordt. En dat is met jou 't geval, jij achtbare bruidegom in spé dank God daarvoor Bernard antwoordde niets, maar zijn blik was steeds op de naderenden gericht. De slanke gestalte van Sylvia in liet donkerblauwe met bont om zette reistoilet, een pelsmutsje op het donkere haar, teekende zich als een silhouet af tegen den lichten achtergrond. Zij liep tusschen haar verloofde en den kapitein, terwijl een bediende met de mantels hen volgde, en nu de beide jonge mannen reeds uit de verte groetten, boog zij het hoofd met die eigenaardige be valligheid, die ieder barer bewegin gen kenmerkte. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1904 | | pagina 1