BÖHMISCHESTREICHQÜARTET De Bohemers hebben bij hun tournée door het land ook Haarlem weêr een bezoek gebracht en Haarlem heeft zich dezen keer beter gehouden dan wel ooit te voren. De zaal van het Brongebouw was werkelijk flink be zet. En wie zou er spijt hebben over de wijze waarop hij zijn Zondagmid dag besteedde Wie dit samenspel voor 't eerst hoort is er verrukt over; maar hij gelooft een van die gelukki ge uitvoeringen bij te wonen, die ook voor groote kunstenaars maar zeld zaam zijn hij meent het kwartet juist toevallig op zijn beau jour aan te treffen. Maar wie het voor de tiende maal hoort, is nog meer verruktwant hij ondervindt dat voor deze kun stenaars de volmaaktheid alledaagsch iszij kunnen niet anders dan het allerleste geven ze hebben alle dagen hun beau jour. Het programma voor dit middag concert (waarom toch die malle, kermisreclame-achtige aankondiging „Groote Matinée"!) bestond uit Havdn's kwartet in Bes. op 76Ada gio uit het D-mol-kwartet van Dvo rak Scherzo uit liet Es-dur-kwar- tet van Cherubini„Valse triste" uit het (onlangs te Weenen met succes op gevoerde) Ballet „Der faule Hans" van O. Nedbal en Beethovens „Har- laenquartett". Nu zou ik wel bij elk onderdeel der voordracht kunnen stil staan en wijzen om bij Haydn te beginnen op het fijngevoeld, ge heel ongezocht op den voorgrond bren gen van ieder belangrijk détail in het keurig inééngevlochten eerste Allegro, op de milde warmte van den gedra gen tweeden Satz. op den kostelijken humor van de Menuet met haar ori gineel Trio. op de tintelende geestig heid van het brillant Finalemaar het is eenvoudig niet te zeggen hoeveel genot ons dit eenig viertal, door zijn wonderbare kunst van samenspelen, heeft gegeven. De geheele uitvoering met Beethoven's grootsch werk tot heerlijke bekroning hield onze aan dacht ten sterkste gespannen en zoo ooit luide toejuichingen als blijken van wezenlijke voldoening, erkentelijk heid en hulde kunnen gelden, dan moet dat hier 't geval geweest zijn. De heer Nedbal om hiermeê te eindigen werd na de uitvoering van zijn talentvol geschreven „Valse triste" door het publiek in 't bijzonder ge fêteerd. MUZIEKSCHOOL-TOONKUNST. Bij den voordrachtavond, dien de leerlingen der Muziekschool van de Mij. t. b. v. Toonkunst Zaterdagavond in de bovenzaal der Vereeniging ga ven, hebben eenigen hunner weêr ge legenheid gehad zich door spel of zang gunstig te onderscheiden. Uitter- aard kenmerken zich de programma's van dergelijke leerlingen-uitvoeringen meer door uitgebreidheid dan door be langrijkheid. Hoewel in zooverre ook dit programma zijn aard niet verloo chende, bevatte het toch menig num mer van hooge muzikale waarde vrouwenkoren van Schubert en Cha- minade, pianomuziek van Mozart, Beethoven, Schubert en Grieg, duet ten, aria's en liederen van Handel, Weber, Meyerbeer, Rob, Franz en Bralims, enz. enz. Onder de medewer kende leerlingen, wier voordrachten het meest de aandacht trokken, be hoorden. wat het instrumentale ge deelte betreft, de dames H. Jansenen R. Oostenbroek, (pianoklasse van den heer Joh. de Veer) E. Haqptedt en J. Langeveld (pianoklasse van den heer Henk van Breemen) en Mej. A. Robert (vioolklasse). De solo-zangklasse was vertegenwoordigd door vier jonge da mes, die zich allen met goede stem- middelen begaafd toonden en wier muzikale smaak door den heer Zals- raan blijkbaar in goede richting wordt geleid. In aanmerking genomen, dat de schrik der concertpodiums, de plankenkoorts, zich bij voorkeur haar slachtoffers onder de vocaal-solisten kiest, moet men over het gehoorde ten zeerste voldaan zijn. De meest wij- moedige en daarom wellicht ook meest muzikale en meest aanspreken de voordrachten waren die van de dames J. Riedel en C. Stroucken. Een talrijke schare toehoorders volg de met belangstelling de uitvoering, die zonder pauze nagenoeg drie uren in beslag nam. PHILIP LOOTS. voor sprak het daverend applaus dat ia ieder nummer van het welver- ;orgd programma door de zaal weer klonk. Met rech't wordt hier op kinemato- grafiseh gebied dan ook iets vertoond noch nicht da gewesen I" Men ga het zien, en profiteere van de gelegenheid. Nog enkele voorstel lingen worden hier ter stede gegeven. Ten slotte zij nog vermeld, dat Za terdag en Zondagavond de tempera tuur in de zaal zeer behagelijk was. Binnenland. Schouwburg. Zondagavond werd in den Schouw burg een tuitengewone voorstelling gegeven ter gelegenheid van het 12^ jarig jubileum van één der dilettanten, den heer G. E. Voget. Van welk gezel schap deze heer lid is, staat evenwel noch op de programma's, noch in de advertenties vermeldwij meenen echter, dat hij lid is van de Tooneel- vereeniging „Door Inspanning Uit spanning". Gegeven werd het drama „Voor vrouw en kind", bewerkt naar den roman van J. de Vries. In dit stuk, dat zeer goed ge speeld werd, vervulde de heer G. E. Voget een der hoofdrollen op meester lijke wijze, vandaar, dat hij na elk bedrijf levendig werd toegejuicht. Vooral na het vierde bedrijf schenen aan de bijvalsbetuigingen geen einde te zullen komen, terwijl toen ook den jubilaris een bloemstuk aangeboden werd, als welverdiende hulde. Yoor de uitgestotenen. Men verzoekt ons, er de aandacht op te willen vestigen, dat op Zater dag 5 Maart, des avonds om 8A uur, een groote kunstavond zal worden ge geven in de groote zaal van het ge bouw „St. Bavo", georganiseerd door de „Vrije Tooneelgroep" van Amster dam, in overleg met het Plaatselijk Steuncomité alhier. Mevr. Jos. Spoor heeft hare welwillende medewerking toegezegd, zoodat 't voor de bezoekers een prettigen avond belooft te worden. O. a. zullen worden opgevoerd „Weer een Strijder", schets uit het arbeiders leven, en „De Socialist, of een leven vol strijd", door Joh. B. Na de afwerking van het program ma zullen ook de danslustigen bevre digd worden. De opbrengst zal worden afgedragen aan het Haarlemsch Steuncomité. Pro gramma's zijn vanaf heden 25 ets. verkrijgbaar bij J. Akkerman, Leid- sche Vaart 36, en op den dag der uit voering des avonds aan de zaal. Werkstaking. In den stand der werkstaking op de meubelfabriek „Onder den St. Maarten" is geen verandering geko men. De heer Pool beschouwt de stakers als ontslagenen de gezellen, zoowel te Haarlem als te Zalt-Bommel„ ver klaren niet eerder aan den arbeid te zullen gaan, voor en aleer de beide personen, over wier ontslag het ge schil ontstond, weder zijn aangeno men. Eenige gezellen uit andere plaatsen, die hier ter stede werk kwamen zoe ken, zijn op verzoek der stakers we der onverrichterzake teruggekeerd. l)e Rooinsch-Katliolieken en de Statenverkiezingen. Naar men aan de N. R. Crt. mede deelt, heeft het bestuur van den Prov. Bond van R.-K. kiesvereenigiugen in Zuid-Holland een circulaire verspreid, waarin om bijdragen verzocht wordt tot bestrijding van de groote verkie- ziugskosten, welke zullen moeten worden gemaakt tot het behouden der anti-liberale meerderheid in de Prov. Staten van Zuid-Holland. Het bestuur wil op die wijze een speciale verkiezingskas vormen, en geen beroep doen op de kassen der aangesloten kiesvereenigingen, daar deze hunne geldmiddelen in de aan staande verkiezingscampagne niet kunnen missen. Nagegaan zal wor den in welk district financieele hulp het meest noodig is en tot welk be drag een bijdrage behoort te worden verleend. Voorts zal voor de verkiezingen voor de Prov. Staten door de alge- meene vergadering aan de aangeslo ten kiesvereenigingen een algemeen advies worden gegeven voor de te volgen politieke gedragslijn, waarom trent een bestuursvoorstel aan de aangesloten kiesvereenigingen is ge zonden. In de circulaire wordt gewezen op het groote gewicht der Statenverkie zingen voor de samenstelling van het college van Gedeputeerde Staten en voor de samenstelling van de Eerste Kamer, daar het van de meerderheid de Zuid-Hollandsche Staten af hangt of deze liberaal of anti-liberaal zal zijn. De Melk-verordening. Naar aanleiding van de door den Raad aangenomen melk-verordening zal a.s. Woensdagavond door een200 tal melkverkoopers hier ter stede en uit den naasten omtrek eene groote bijeenkomst worden gehouden, waar bij tegen sommige bepalingen, die het bedrijf zeer zullen drukken, zal worden opgekomen. De bijeenkomst beoogt echter geens zins eene demonstratie tegen de a 1- gemeene strekking van de veror dening, daar het denkbeeld van eene controle van overheidswege door hen zeer wordt toegejuicht. Het voorne men bestaat de conclusiën der ver gadering ter kennis te brengen van den Raad en van het College van Ged. Staten. Lohoffs Kinematograaf. De kindervoorstelling, welke Zater dagmiddag in het Brongebouw werd gegeven, is niet minder goed geslaagd dan de voorgaande avondvoorstellin gen. De kinderen gierden het nu en dan uit van preten iedere komische en interessante voorstelling op het doek werd door het jonge volkje met luide toejuichingen begroet. Vol bewondering volgden de klei nen de boeiende geschiedenis van „Ali Baba en de 40 roovers", en uit roepen als „wat mooi," bevestigden dat zij erg genoten en deze aanschou welijke voorstelling nog wel zoo mooi en begrijpelijk vonden, als het boeien de sprookje, waarna ze reeds zoo dik wijls geluisterd hadden. De levende beelden, Zaterdagmid dag op het doek gebracht, waren uit stekend voor eene kinder-voorstelling gekozen. A.s. Woensdag heeft eene tweede dergelijke voorstelling plaats, met een varieerend programma. Wie zijn kinderen nu een hoogst genoeglijken middag wil bezorgen, laat ze deze voorstelling bijwonen! Wij hebben nog niemand gespro ken, die eene voorstelling van Lo hoffs Kinematograaf heeft bijgewoond en onvoldaan terugkwam. Integen deel allen zonder uitzondering waren vol bewondering over het vele schoons en boeiends, dat daar te zien werd gegeven, en achten het den entrée- prijs dubbelwaard. Dat deze en dergelijke mededelin gen niet anders dan hoogst gunstig voor de voorstellingen van den heer Lohoff kunnen werken, getuigde de stampvolle zaal en galerijen op Zon dagavond. En dat alle aanwezigen zich uit muntend hebben geamuseerd, daar- Bij beschikking van den minister van binnenlandsche zaken is bepaald, dat in de commissiën, in 1904 belast met het afnemen van de examens ter verkrijging van de akte van bekwaam heid, bedoeld in art. 56, onder a, van voorschreven wet, zullen zitting ne men Amsterdam a. als lid en voorzitter de schoolopziener in het district Haar lem b. als leden de schoolopzieners in de arrondissementen Amsterdam III en V, Haarlem, Haarlemmermeer en Purmerendc. tot leden-plaatsver- vangers de schoolopzieners in het district Amsterdam en de arrondisse menten Amsterdam IV en VII, Hilver sum en Zaandam Haarlem a. als lid en voorzitter de schoolopziener in het district Alk maar b. tot leden de schoolopzieners in de arz-ondissernenten 's-Gravenhage III, Amsterdam II, Hoorn, Medemblik en den Helderc. als leden-plaatsver vangers de schoolopzieners in het district Amsterdam en de arrondisse menten Amsterdam VI, Beverwijk en Alkmaar. Op de jongste jaarvergade ring van den „Haarlemschen Bond voor Lichamelijke Voeding" werd be sloten een club op te richten van le den van den Bond, welke zich in ver schillende openluchtspelen wenschen te bekwamen. De leden, welke toen maals het voorstel daartoe indienden, hebben thans, in eene commissie ver- eenigd, ec-n concept-reglement samen gesteld, en dit is door het hoofdbe stuur goedgekeurd. Maandag 29 Februari a.s., des avonds 8 uur, zal nu in de bovenzaal van „Café Brinkmann" een vergade ring plaats hebben om noodzakelijke maatregelen te nemen en besprekin gen te houden. Vereeniging van Duitschcrs. De onlangs hier ter stede opgerich te Vereeniging van Duitschcrs heeft Zaterdagavond in de kleine beneden zaal van het Brongebouw haar eer ste feestelijke bijeenkomst gehouden. Met muziek, zang en voordrachten, afgewisseld door dansen, werd de avond genoeglijk doorgebracht. Artis. Onder leiding van den heer J. R. Scholten werd Zaterdag de jaarlijk- sche vergadering gehouden van de Vereeniging Het Artisfonds. Uit het derde jaarverslag van den secretaris, mr. W. K. H. Mouthaan, blijkt, dat dit jaar aan Artis zijn geschonken twee reuzenschildpadden, waarvan er dezer dagen een overleed en twee gi raffen. Het getal leden daalde van 106 tot 99. Uit het jaarverslag van den penningmeester blijkt, dat het fonds op 1 Januari 1903 over een be drag beschikte van 22,817. Aan giften kwam in een bedrag van 1101. Aan contribution 841 en van gekweekte rente 747. Uitgegeven werd voor twee reuzenschildpadden 1454 voor twee giraffen ƒ8000, zoodat het fonds op uit. December 1903 beschikte over 16,045. Beide verslagen zijn goedge keurd. De aftredende bestuursleden mr. Mouthaan, J. C. Sweijs en. T. Vossius werden herkozen. Dezen winter is in het Insectarium van Artis weer voor levende vlinders gezorgd. Door de poppen in een ver warmde omgeving te plaatsen, ver schijnen de vlinders eenige maanden vroeger dan in de vrije natuur. Wij kunnen nu in Artis o. a. bewonderen prachtige Koninginne en Konings pages, zacht zeegroen, sierlijk gevorm de maanvlinders en reusachtige pauw oogvlinders. Uit de Arbeiderswereld. In een flink bezochte vergadering. Vrijdagavond gehouden in de Schot- sche Zendingskerk te Amsterdam, on der leiding van den heer Staalman, lid der Tweede Kamer, werd opgericht een Bond van Christen-Democraten. Tot leden van het Bondsbestuur wer den aangewezen uit elk der negen districten van Amsterdam één lid. In een dezer dagen te houden vergade ring zal de Bond zich nader organi- seeren in negen Christelijk-Democra- tische Propaganda-Clubs voor Am sterdam. Hof van Arbitrage. De Commissie van Advies voor het stichten van een Paleis voor het Per manent Hof van Arbitrage heeft, naar men verneemt, den laatsten tijd ver schillende vergaderingen gehouden, waarin een aantal plannen en denk beelden omtrent de plaatsing van het gebouw zijn ter sprake gebracht. Een zevental verschillende plaatsen moeten zijn aangegeven, waar het Pa leis in Den Haag zou kunnen verrij zen, waaronder ook de gronden aan het Kanaal en de Wassenaarschen Weg, waarop thans een servituut is Eene definitieve beslissing is echter nog niet genomen. Het Hof. H. M. de Koningin-Moeder had zich Zaterdagavond naar het Holl. spoor station begeven, ter verwelkoming van den Vorst en de Vorstin van Wal deckPyrmont, die per trein van 10.29 met hun dochtertje uit Enge land in de residentie aankwamen. Aan het station waren verschillen de autoriteiten mede aanwezig. Bij aankomst van den trein begaf Hare Majesteit zich naar het perron en begroette allerhartelijkst de Vor stelijke bezoekers, die zich vervolgens eenige oogenblikken met de aanwezi gen onderhielden. Daarna reed men per galarijtuig naar het Paleis in het Voorhout. De Hertogin Marie Antoinette van Mecklenburg is Zaterdagavond te 11 uur in Den Haag aangekomen. H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins, met gevolg, bevonden zich op het perron, om hunne 20-jarige nicht wel kom te heeten en in een gala-rijtuig naar het paleis te begeleiden, alwaar de jeugdige Vorstin eenige dagen zal logeeren. De prinses was vergezeld van eene hofdame en werd naar de Residentie begeleid door den heer Engel, particulier secretaris van den Prins. Japans Protest. Wij berichtten, dat de Japansche gezant bij ons Hof instructies had gevraagd aan zijn regeering te Tokio in zake de redevoering van den heer Moerawjof. Thans wordt gemeld, dat de gezant antwoord van zijn gouver nement heeft ontvangen, en dat dit antwoord den heer Mitsoehasji gelast te protesteeren tegen de redevoering van den heer Moerawjof. Zaterdag heeft de gezant, de heer Mitsoehasji, aan den minister van buitenlandsche zaken, als voorzitter van den raad van beheer van het Ar bitragehof, het protest tegen de rede van Moerawjof overhandigd. In kringen, te dezer zake op de hoogte, verzekert men, dat het van wege Japan bij den Raad van beheer van het arbitragehof ingeleverd pro test tegen Moerawjof's rede geen an der gevolg zou kunnen hebben dan dat een afschrift van de klacht wordt medegedeeld aan de Europeesche en overzeesche mogendheden, die tot het verdrag van 1899 zijn toegetreden. Academische Examens. Amsterdam. Met gunstig gevolg is afgelegd het doctoraal examen in de rechtswetenschap door mej. E. V. San ders en den heer W. L. Hendriks. Bevorderd tot arts de heeren J. W. Tjeenk Willink, geb. te Zwolle C. G. Wemmerslager van Sparwoude, geb te Banjoemaas. Geslaagd voor het eerste gedeelte de heeren H. Wessel, E. D. Struben en H. Schols. UtrechtProp. Geneesk. A. Jansen (met lof). De weeshuisquaeslie te Almelo. Het schijnt dat van hooger hand een eind zal gemaakt worden aan de praatjes die ten opzichte der pleeg ouders in het Hervormd weeshuis te Almelo in omloop zijn en die nu weer nieuw voedsel hebben gekregen door een brochure, waarin een 14-tal oud- verpleegden hun grieven blootleggen. Tegen den vader is n.l. rechtsin gang verleend ter zake van mishan deling van den oud-verpleegde J. Os- senkoppele. Matteuvlechtsters. De stakende matteuvlechtsters van de stoelenfabriek Gerh. Terlinden A.G. hebben in eene Zaterdagavond gehou den vergadering bij schriftelijke stem ming met algemeene stemmen beslo ten niet aan den arbeid te gaan. De Utrechtsche Bestuurdersbond heeft een schrijven gezonden aan den chef der fabriek te Utrecht, waarin o. m. het bestuur van genoemden bond zijn leedwezen uitdrukt dat de fabriek in een dergelijke ongunstige conditie schijnt te verkeeren, dat het haar niet mogelijk is een loon te betalen, het welk li jaar geleden voor het vlecht werk nog wel kon worden betaald en dat het dus ondoenlijk schijnt te zijn om voor den geestdoodenden en een- tonigen arbeid, welken de betr. vrouwen en kinderen moeten verrich ten, een loon te betalen van 3 4 centen per uur. Betreffende de bedrei ging, dat de fabriek aldaar zal wor den gesloten zoo de arbeidsters olij ven staken, geeft het bestuur aan de directie in overweging zich af te vra gen of 't niet voordeeliger voor het bedrijf is, dat één cent, per uur meer loon aan de mattenvlechtsters betaald wordt en de stoelen dan hier laat fa- briceeren, dan dat de zeer hooge kos ten van transport en inkomende rech ten, welke de fabricatie in Duitsch- land zoude medebrengen, door de di rectie moeten worden gedragen. Afschrift van dit schrijven is gezon den aan de directie der fabriek te Oberhausen. Typhus te Rotterdam. In de afgeloopen week zijn te Rotter dam drie nieuwe gevallen van febris Typhoidea geconstateerd en kwamen zeven sterfgevallen door die ziekte voor. Liefhebbende echtgenoote. Vrouw V., uit Tilburg, die poogde haar beschonken echtgenoot te doen verdrinken (zie ons vorig nummer), door de marechaussee overgebracht naar het huis van bewaring te Breda. Klompenkaudel voor Rijksrekening De zaak van den geheimen klompen- handel in de rijkswerkinrichting te Vèenhuizen neemt steeds grooterpro- portiën aan. Thans zijn weer twee verpleegden, W. v. d. B. en H.H.. naar de gevangenis te Assen overge bracht. Er bevinden zich nu te dezer zake reeds vijf personen in hechtems. Vermoord. Vrijdagavond is zekere Bissls, wo nende op de heide te Berlicum (Nbr.) zwaar in de linkerborst en den lin kerarm met een mes verwond. De ver moedelijke dader, de beruchte M. van der Aa, is gevangen genomen. Zaterdagmiddag is B. aan de beko men verwondingen overleden. Nader meldt men Zaterdagavond heeft een berucht sujet, v. d. A. en in de wandeling genaamd „de Knak" nu te Berlicum weer den boel eens duchtig opge schept. In een herberg zijnde, sloeg hij alles kort en klein, zoodat de kaste lein, ten einde raad, om hulp riep. Een boer, B. genaamd, snelde te hulp, maar nu ging de snoodaard dezen te lijf en verwondde hem ge vaarlijk. De dader is hedenmorgen naar Den Bosch overgebracht. Hij is dezelfde persoon, die zich indertijd in een molen te Berlicum had verborgen met geen al te goede bedoelingen. Ook bij den moord te Heeswij k kwam de naam van dezen persoon nogal in de gesprekken voor. Ongeldig? Naar de N. A. Ct. verneemt, is de verkiezing van Dinsdag 1.1. voor de vacature in de Tweede Kamer in dis- trict Eist geschied, zonder dat in alle gemeenten de openbare kennisgeving voorgeschreven bij art. 51 eerste lid der Kieswet, heeft plaats gehad, zoo dat tegen deze verkiezing protest, zal kunnen worden aangeteekend. De wacht versterkt. De uit mariniers bestaande gezant- schapswacht te Peking is op telegra fisch bevel van den minister van Ma rine gebracht tot eene sterkte van 1 officier, 1 sergeant, 3 korporaals, pijper en 24 mariniers. De aanvulling geschiedt van uit Oost-Indië. Voorloopig is als comman dant aangewezen de luitenant ter zee 2e klasse B. Schreuders. Verongelukt. De landbouwer E. van Leussen wilde zich Zaterdagmorgen per gen naar de markt te Zwolle begeven, vergezeld van zijn dienstbode. Door een gat in den weg kantelde de wa gen en viel in de langs den weg loo- pende sloot, met het gevolg dat Van Leussen onder den wagen geraakte en eenige oogenblikken later bewuste loos werd opgehaald. De ongelukkige leefde nog slechts enkele uren. De dienstbode kwam met een lichte ver wonding vrij. Uit de Veendery. Onder presidium van den arbeider K. Hijlkema is in de veenderij Nije- horne (Schoterland) een zeer druk be zochte vergadering van klijntrekkers gehoudener waren ruim 200 arbei ders aanwezig. De voorzitter deelde mede, dat dein de vorige vergadering benoemde com missie eene conferentie gehad had met de verveners. De commissie ad hoc had het besluit der arbeiders om trent het loon tijdens de a. s. cam pagne medegedeeld, om dit nl. gelijk te doen zijn aan dat in 1903, f 1 per veenroede (16 vierk. Meter). De verve ners waren daartoe niet genegen, zij wilden slechts een loon van 90 ets. toezeggen, aldus eene vermindering van 10 pCt. Deze mededeeling werd inet teekenen van afkeuring ontvan gen er werd op gewezen, hoe de ver veners dit jaar de veenklijn nog duur der hadden ingekocht dan in 1903, een bewijs, dat de resultaten van het ver- venersbedrijf in het afgeloopen jaar niet zoo slecht geweest zijn als de verveners doen voorkomen, om aan hunne loonsvermindering eenig motief te geven. Met algemeene stemmen nam de ver gadering het voorstel aan niet aan het werk te gaan, vóórdat de verveners een loon van 1 hebben toegezegd. Amsterdamsclie Bestuurdersbond. Zondag werd in d'Geelvinck de jaarvergadering gehouden van deAm- sterdamschen Bestuurdershond, onder leiding van den heer H. H. Wollring. Aanwezig waren 20 organisaties. Voorgelezen werd het antwoord der regeering, waarbij wordt medege deeld, dat er geen termen bestaan om te vernietigen het besluit van Ged. Staten van Noordholland, in zake de benoeming van de leden en plaatsver vangende leden van den Raad van Be roep te Amsterdam. Eenige discussie ontstond vervolgens over het verzoek van den Alg. Ned. Dimantbewerkers- bond om de jaarvergadering uit te stel len. Het bestuur adviseerde, hierop niet in te gaan, terwijl de A. N. D. B. aanvoerde, dat hij, door den tijd van strijd, waarin hij leeft, geen gele genheid had gevonden om den be schrijvingsbrief te behandelen. Boven dien ging het niet aan den A. N. D. B„ die 4/5 van de leden van den Be stuurdersbond omvat, van de bespre kingen uit te sluiten. Werd intusschen toch de vergadering gehouden, dan zouden de afgevaardigden van den A. N. D. B. in het bestuur hunner vak- vereeniging moeten brengen de vraag, of men zich wel kan onderwerpen aan de genomen besluiten. Intusschen besliste de vergadering toch in den geest als door het bestuur werd voorgesteld, waarop de A. N. D. B„ wijl hij niet aan de discussiën kon deelnemen, nóch kon meestemmen, de vergadering verliet. Na de pauze deelde de secretaris mede, dat de A. B. B. voor de som van ƒ525 op den len Mei voor dien geheel en dag en avond de beschikking gekregen heeft over de groote zaal en den tuin van het Paleis voor Volks vlijt. Den 9en Maart zal 'n hoofdhestuurs- vergadering gehouden worden tot het kiezen van een leuze. Een voorstel van de Vereeniging van pakhuisbedienden Handel en Nijver heid, luidende „De A. B. B. stelle pogingen in het werk om in overeen stemming met het Plaatselijk Ar beidssecretariaat te komen tot een centrale organisatie, die één in taktiek en handelen, alle belangen der Am- sterdamsche arbeiders bevordert." In de toelichting zeide de voorstel ler, dat A. B. B. en P. A. S. reeds dikwijls gunstig hebben samenge werkt, en dat het van belang zal zijn tot samensmelting te komen, om de vakbeweging in Amsterdam op vaste- ren basis te bevestigen. Daarvoor achtte de voorsteller ook van belang de uittreding van deS.D.A.P. uit den A. B. B., opdat deze laatste een zuivere vakvereeniging worde. Het bestuur ontried aanneming van het voorstel van Handel en Nijverheid, omdat de A. B. B. en het P. A. S. nog veeltijds verschillen in inzicht nopens actie en taktiek der vakvereenigingen. Dit neemt niet weg, dat dikwijls sa menwerking op speciale punten moge lijk is, en dat wellicht in de toekomst een samensmelting mogelijk zal wor den. De secretaris deelde mede, dat met het P. A. S. wel besprekingen zijn ge ▼oerd, die echter uitwezen, dat de tijd voor fusie niet is gekomen. Een vrij vinnige discussie ontwikkel de zich naar aanleiding van dit punt. Afgevaardigden der S. D. A. P., met name de heer Fortuijn, spraken tégen een fusie, omdat het P. A. S. anar chistisch getint is, en principieel dik- mg wijls tegenover den A. B. B, staat De ;a arbeidersbeweging, zoo werd gezegd, wordt niet gediend met een kunstma tige samensmelting, die op oneemg- heid moet uitloopen. Van andere zijde werd beweerd, dat die oneenigheid bij een zuivere „vak"-1 organisatie niet te duchten is. Dan moesten echter de „politiekers" uit dien A. B. B. treden. De vakbeweging moet de groote massa van arbeiders tot zich trekken en dat moet niet af stuiten op verschil in politieke denk wijze. Bij stemming werd het voorstel van Handel en Nijverheid verworpen met 16 tegen 10 stemmen en 1 blanco. Aan de orde kwam daarna een voor stel van de Schoenmakersvereeniging Oefening baart kunst, luidende: „De jaarvergadering besluit, den af deelin gen der S. D. A. P. te verzoeken, zich vrijwillig terug te trekken uit den A. B. B." De Schoenmakersvereeniging was niet vertegenwoordigd, de Vereeni ging Handel en Nijverheid nam het voorstel over. Het bestuur bestreed het voorstel, waaraan ï-eeds dit practisch bezwaar verbonden is, dat de inkomsten der A. B. B. door uittreding der S. D. A. P. met ongeveer 1000 zouden vermin deren. Waar nu reeds een tekort van 800 bestaat, kan dit geld niet gemist worden S. D. A. P. V. was van oordeel, dat het zeer wel mogelijk zal zijn, uitbrei ding te geven aan den A. B. B„ ook zonder uittreding van de S. D. A. P.- mannen. De stemming onder de tim merlieden, sigarenmakers en mis schien ook onder de typografen wijst op een toenadering tot den A. B. B. De heer Schon (Hoofdbestuur) ver klaarde in beginsel ook vóór de bui tensluiting der S. D. A. P. te zij a Maar hij overwoog, dat de A. N. D. B. blijkens zijne verklaringen, niet zoo heel vast is aangesloten. Gaat deze vakvereeniging eventueel weg, dan blijven er nog een 30UÜ leden over. Noodzaakt men echter daarna de S. D. A. P. heen te gaan, dan blijven er slechts 1600 over. Hij zou er dus eerst vóór zijn de politieke vereenigingen buiten den A. B. B. te sluiten, als er méér vakvereenigingen zijn toege treden. Het voorstel van Handel en Nijver heid werd ten slotte met 20 tegen 5 cn 2 blanco verworpen. De rest van de agenda werd aange houden tot een volgende vergadering. Resteksbcpalingeii. Uit Leeuwarden meldt men Ter uitvoering van het bepaalde bij de artikelen 2 en 5 der ten vorigen jare door den gemeenteraad vastge stelde verordening, houdende voor schriften in zake het opnemen van be palingen omtrent minimum-loon maximum-werktijd in bestekken van gemeentewerken, zijn door B. en W. de commissie voor de openbare wer ken gehoord, voor het jaar 1904 vast gesteld de volgende minimum-loonen en maximum-werktijden, als voor een timmerman 19, een metselaar 22 een opperman 14, een verver, gewoon werk, 16, een verver, schilderen van hout en marmer-soorten, 18, een smid, zoowel voor gewoon, als voor fijn werk, 17, een loodgieter, leidekker of ster zinkwerker, 19, steenhouwer, zonder gereedschap, 17, een bekwaam Bel gisch straatwerker 35, een straatma ker, bekwaam in keibestratingen, 18, een straatmaker, bekwaam in klinker- bestrating, 16, een opperman, belast met het stampen der bestratingen, 15, een gewoon opperman bij bestratings- werken 13, een stukadoor voor wit- werk 17, een stukadoor voor pleister en ornamentwerk 20 cent per uur, voor levensgevaarlijken arbeid boven het vastgesteld minimum-loon per uur 20 tot 100 pet., naar het oordeel van den directeur der gemeentewerken, al les bij een maximum-werktijd van 12 uren per dag, voor de stukadoors 14 uren. lte£ op ral Ut tw< ■dec laa ach idst iart li. m 'ij dl rijd Bei< k it n tree lft, ide in rlij' Lni ii H Dvei V R 0de H Sport en Wedstrijden. VOETBAL. lste klasse Competitiewedstrijden Haarlem-Hercules 33. Er waren Zondag slechts weinig voetballiefhebbers opgekomen om tuige te zijn van bovengenoemden wedstrijd, 't Was dan ook niet tever- wondei-en, want het was leelijk win terweer, de koude snerpende wind had velen thuis, in de verwarmde kamer gehouden. Toch hadden, toen de scheidsrechter Groothoff het sein ter aanvang gaf, eenige honderden sportliefhebbers, weer en wind trot- seerende, zich op het veld vereenigd- Hercules was voltallig opgekomen, Haarlem daarentegen moest zich met haar tweede elftaller-doelverdediger Utermark vergenoegen, daar Bos haar in de steek gelaten had. De schuin-dwarse wind, die Haar lem het eerst in den rug had, deed zeer veel afbreuk aan het spel, en verhinderde totaal zuiver en mooi eerste klasse spel. Na den aftrap be gonnen de Utrechtenaren dadelijk gevaarlijk op te dringen en brachten reeds spoedig een bezoek aan Haar lem's doel. Lang duurde dit niet, want reeds dadelijk slaagde Haarlem er in om het spel naar Hercules' helft U verplaatsen. Het doel van Hercules brengt menig benauwd oogenblikje door, ja is voortdurend in gevaar. De Haarlemmers schieten herhaaldelijk op het doel, maar als de ballen niet naast of over de palen belanden, wor den zij gestopt door den doelverde- diger die meesterlijk was. Met recht kon dan ook gezegd worden dat het deel van Hercules dichtgespijkerd zat. Eindelijk gelukte het Haarlem bal in te zenden die den Utrechtschen keeper te machtig was, zoodat hij in het net belandde, en Haarlem leidde met 10. Lang duurt de leiding evenwel niet, want reeds spoedig maakte Hercules uit een localen uitval gelijk (1—1). Voor de rust kwam geen verandering

Haarlem's Dagblad | 1904 | | pagina 2