Stuiver s-S paarbank. In de laatste vergadering van Com missarissen van de Stuivers-Spaar bank der afd. Haarlem en omstreken van den Volksbond, Vereeniging te gen Drankmisbruik, is verslag uitge bracht over de werking der Bank in 1903. Daaruit bleek dat in dat jaar zijn ingebracht 5208 posten beneden 1 1655.76' 8538 van f 1 tot /10 „5510.86 223 van 10 tot 100 4259.63* 7 van flOOenhoo- ger 1265.06 Te zamen f12691.32 tegen f 13727,01' in 1902. Terugbetaald werd 98 posten beneden f 1 f 56.51 642 van f 1 tot f10 2533.12' 364 van f 10 tot f 100 „9283.79' van f 100 en hooger 6451.78' 31 Binnenland Twteede Kamer. (Per telegraaf.) Bij de voortgezette beraadslaging over Hooger Onderwijs zette de heer Van Idsinga de verdediging van het ontwerp voort, bepaaldelijk over den effectus civilis voor bijzondere uni versiteiten, omdat neutraliteit onmo gelijk is en de openbare universiteiten ingaan tegen wat een deel des volks heilig is. Te zamen f 18325.21* tegen f 14816.23 in 1902. Het gemiddeld bedrag der inleg- posten was f 1,59 tegen f 1,54 in 1902. Aan rente werd (tegen 2| pet.) bij geschreven f455.87, tegen f 529.3Ü in 1902. Op 31 December 1903 was de Stui vers-Spaarbank verschuldigd aan 1274 inbrengers f 17505.22A. tegen 1416 in brengers met f22963.47 in 1902. In 1903 zijn 922 posten minder in gebracht en 161 meer posten uitbe taald dan in 1902. Het kapitaal der Spaarbank bedroeg op 31 December 1903 f 18528.77, het reservefonds fl023,54i. De meerdere uitbetalingen waren het gevolg der bekende financieele rampen te dezer, stede het geschokte vertrouwen herstelde zich evenwel spoedig. Het bestuur der stuivers-spaarbank bestond op 31 Dec. 1903 uit de hee-, ren A. v. d. Voort Azn., A. C. de Koek; J. J. Vroom, W. Th. Suerhoff, C. Eekhout, J. Drost, G. v. CittertPz. P. v. Thiel J.Jzn., C. A. Honigh, A. v. d. Togt, H. J. v. Egmond, F. Sip- kes, A. Meyer, N. Bakker, C. de Beer, C. L. F. Sarlet, P. A. Leupen, A. M. J. Sarlet, P. J. Vermeulen, M. C. v. i Pellekom, A. F. Overakker, J. C. Geyl N. J. Platteel, G. Smits, J. E. A. R. I v. Helden, H. C. F. Kerkhoff, J. Leyer C. J. Lust, P. A. v. d. Most v. Spijk. De Staatscourant bevat de' acte van oprichting van de naamlooze vennootschap „De Faam", maatschap-: pij van handel in manufacturen en aanverwante artikelen,, gevestigd te: Haarlem, met een maatschappelijk kapitaal van f150.000, onder directie van de heeren H. A. Schlatmann, G. B. Z. Schlatmann, J. M. van Woer den en J. II. W. Gründemann. Openluchtspel-Club. Op de jongste jaarvei-gadering van den Haarlemscheli Bond voor Licha melijke Opvoeding werd besloten po gingen in het werk te stellen om een club op te richten van leden van den Bond, die zich in verschillende open luchtspelen wenschen te bekwamen De leden, welke toenmaals het voor stel daartoe indienden, hebben zich in een commissie vereenigd, om de voorbereidende werkzaamheden te verrichten, alsmede een concept-regle ment te ontwerpen. Deze commissie had Maandagavond in de bovenzaal van het café Brink man een vergadering belegd, op welke bijeenkomst allen, die met dit doel sympathiseerden, bijeen waren. Door den voorloopigen voorzitter werd de vergadering geopend, waarna spr.. evenals inde vorige vergadering, in den breede uiteenzette, waarom het wenschelijk is, dat er een club ge vormd wordt. Hierna werd het ontworpen con cept-reglement voorgelezen, en na eenige wijzigingen goedgekeurd. De contributie werd na eenige discussie vastgesteld op f2.welk geld alleen voor de club bestemd is. Ieder lid bo ven de 16 jaar moet nog tevens zijn contributie aan den Bond betalen. Vervolgens had de bestuurs-verkie- zing plaats. Gekozen werd tot voor zitter de heer P. C. de Jong. Tot secre taresse mej. A. Zymtot penning- meesteresse mej, M. Dozy tot com missarissen de heeren Saeys en J. K. C. van Brussel. Aan het nieuwe bestuur werd opge dragen zoo spoedig mogelijk uit te zien naar een geschikt speelterrein, om zoodra mogelijk de spelen een aanvang te kunnen doen nemen. Ter vergadering traden 21 leden, dames en heeren, tot de club toe. Het adres van de secretaresse is Gael- straat 15, alwaar personen, die tot de club wenschen toe te treden, zich ver voegen kunnen. Museum van Kunstn ij ver heid. Gedurende de maand Februari werd het Museum van Kunstnijverheid ie Haarlem, bezocht door 650 belang stellenden terwijl uit de aan het Mu seum verbonden boekerij 269 boek- en plaatwerken naar verschillende plaat sen van ons land verzonden werden. Het. Japanscli Protest. Het protest, door den Japanschen gezant bij ons hof, den heer Mitsuhas- hi, bij den voorzitter van den Raad van Beheer van het Permanent Hof van Arbitrage, den minister van bui- tenlandsche zaken, namens de Japan- sche regeering ingediend, tegen de rede van graaf Moerawieff, is in de Engelsche taal gesteld en luidt ver taald als volgt De ondergeteekende, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister van Zijne Majesteit den Keizer van Japan, heeft de eer, ingevolge instructiën van zijne regeering, aan Zijne Excellentie den minister van buitenlandsche za ken van Hare Majesteit de Koningin der Nederlanden, in zijne hoedanig heid van president van den Raad van Beheer van het Permanent Hof van Arbitrage, de volgende mededeeling te richten Overtuigd dat het Permanent Hof van Arbitrage niet is de gesch'kte plaats om gebezigd te worden ten ein de de handelingen, beweegredenen of goeden naam aan te vallen van een der mogendheden die de Haagsche Conventie van den 29sten Juli 1899 onderteekend hebben, protesteert de keizerlijke regeering van Japan, ter verdediging van haar eer en waardig heid en om tevens te voorkomen het verkeerde en onbetamelijke gebruik van dit hooge Hof. formeel en ernstig tegen de geringschattende opmerkin gen tegenover Japan, welke geuit zijn in de ^zitting van den 22sten dezer, door den president van het Scheidsge recht, hetwelk is ingesteld ingevolge de protocollen van Washington van den 7den Mei 1903. De keizerlijke regeering verzoekt dat haar protest worde opgenomen in de registers van het Permanent Hof van Arbitrage en dat er op gelijke wijze bekendheid aan worde gegeven als aan de uitingen die tot dit protest aanleiding gaven. De ondergeteekende maakt van deze gelegenheid gebruik om aan Z.E. den minister van buitenlandsche zaken bij hernieuwing de verzekering zijner bij zondere hoogachting aan te bieden. (geteekend) MITSUHASHI. Academische Examens. Leiden. Geslaagd is voor het docto raal examen in de klassieke letteren, de heer P. C. Peltenburg. Het stedelijk Museum van schilderijen en oudheden op het Raadhuis, is in de maand Februari bezocht door 102 personen tegen beta ling en door 326 personen zonder be taling. Uit de Staatscourant. Bij K. B. is aan den schout bij nacht-titulair J. C. de Ruyter de Wildt, op zijn verzoek, eervol ont slag verleend uit de betrekking van inspecteur-generaal van het loodswe zen, de betonning, bebakening en verlichting, tevens uit die van Neder- landsch permanent commissaris voor het gemeenschappelijk toezicht over de betonning en bebakening en het loodswezen op de Schelde, onder dankbetuiging voor de gewichtige en langdurige diensten door hem aan den lande bewezendeze vlagofficier op pensioen gesteld en het pensioen bepaald op f 3000 's jaars de betrekking van inspecteur- generaal van het loodswezen enz. op gedragen aan den kapitein ter zee titulair C. J. de Vrieze, thans inspec teur van het loodswezen, enz. in het 4e en 5e district te Rotterdam, on der toekenning van den titulairen rang van schout-bij-nacht. Benoemd tot hoofddirecteur van het gevangeniswezen en van het Rijkstucht- en opvoedingswezen, mr. J. Simon van der Aa, thans hoofd inspecteur van het gevangeniswezen bij gemeld departement. De Groningsche tentoonstelling. Naar wij vernemen, wordt deze week begonnen met de uitbetaling van de aandeelhouders in het zooge naamde ticket-syndicaat van de ten toonstelling. Gelijk men weet, hebben die aandeelhouders indertijd voor ƒ60.000 de eerst uit te geven 132,000 50 ets.-tickets vooruit gekocht, waar door de tentoonstelling geld in kas kreeg en die aandeelhouders de risico overnamen, dat zooveel kaarten niet zouden worden geplaatst. Men weet, dat er veel meer zijn ge plaatst en dat dus dit syndicaat goe de zaken heeft gemaakt en zijn maxi mum winst (10 heeft verdiend. Intusschen verwarre men dit syn dicaat niet met het waarborgfonds (1000 aandeelen van f 25), waarvan de rekening nog niet is gesloten kunnen worden, omdat de zaken der tentoon stelling nog steeds niet geheel konden worden geliquideerd. (N. G. C.) Overgebracht. De verdachte van de inbraak bij den horlogemaker, den heer Kuit, de Antoniestraat is naar het Huis van Bewaring overgebracht. Gevonden voorwerpen. een elastieke baleen tinnen melk- maateen groen lederen portemon- naie met eenig geld; een paar wit wollen schipperswanteneen bruin kinderbontjeeen zwartharig hondje; twee nieuwe witte zakdoeken. Een groene reiszak een rozenkrans in bruinlederen étuieen Fransch leesboek. schepen zullen ook voor andere doel einden kunnen worden gebruikt. Duur tot 1963. Kapitaal f600.000 in aandee len van f 1000. De Heer H. v. Blaa- deren neemt deel voor 340 aandeelen. In het geheel geplaatst 350 aandee len. Directeur de heer H. v. Blaaderen. Geen Brandstichting. Uit Wichmond wordt aan de Zutph. Ct. gemeld In zake den brand van 't koetshuis op „het Makkink" onder Wichmond, wordt ons nader medegedeeld, dat de politie, hij den brand tegenwoordig, het gewone onderzoek deed, waaruit bleek, dat de heer F., rustend predi kant, gewoon was zijn pluimvee naar de methode Ericus (in zijn bekende handleiding over de kippenteelt) 's avonds laat "nogmaals te voederen; en dat het begin van brand met in geroepen hulp der buren wel spoedig gebluscht was, maar deze vermoede lijk door voortsmeulen van eenig vuur in een hoop steenkolen later bij vernieuwing is uitgebroken met het bekende gevolg. De bewoner lijdt, naar ons verze kerd werd, vrij wat schade. Verder vernemen wij, dat een -na der onderzoek naar de oorzaak van den brand geen reden tot verdenking heeft opgeleverd. Premie op het huwelijk. Te W'apse, gemeente Diever, moet een hoofd der school gezocht worden, ook is er behoefte aan een onderwij zeres in de handwerken. Daarom stel de een der raadsleden voor aan de oproeping van sollicitanten voor hoofd der school het volgende toe te voe gen „Zij. die het geluk hebben, of de gelukkige toekomst tegemoet gaan, eene vrouw te bezitten, of eene te zullen trouwen, in 't bezit van akte nuttige en fraaie handwerken, genie ten de voorkeur. Een tragisch bezoek. Men meldt men Urk Het is de gewoonte, dat, wanneei met een der op Urk wonende visschers elders een ongeluk plaats grijpt, daarvan in de eerste plaats telegra fisch bericht wordt gezonden naar den betrokken predikant. Gewoonlijk wordt zoo'n bijzondere tocht des predikants naar de getroffen familie spoedig opgemerkt en men bespiedt met angstige blikken, waar- met actief-dienende en gepensionneer militairen van onderscheidene rangen en graden. Tot de aanwezige autoriteiten be hoorden onder meer de oud-minister van oorlog de heer Seyffardtstaats raad mr. Heydenreyckkolonel De Waal, commandant van het 1ste reg. veld-artilleriekolonel-intendant Win- ckel, van Amsterdamde kolonel plaatsel. commandant Calkoenlui tenant-kolonel W'ieringagepens. ma joor Baakde majoor van de schut terij Tromp van Holst, eere-voorzitter der afdeeling Amersfoort, benevens vele subalterne officieren. Tegenover het hoofdbestuur waren voor in de zaal vijf zetels geplaatst, waarvan de middenzetel bestemd voor Prins Hendrik. Ter rechterzijde van den Prins namen plaats de minister van Staat, minister van oorlog, Ber- gansius en de heer Kleijn, en ter linkerzijde luitenant-generaal Kooien de adjudant van den Prins. Onmiddellijk nadat de Prins, bij wiens binnentreden de aanwezigen van hunne zitplaatsen opstonden, had plaats genomen, opende generaal Kool, als eere-voorzitter, de vergade ring. Spreker noemde 't een inderdaad merkwaardigen dag voor de Vereeni ging, welke in de 25 '"aren van haar bestaan ontzaglijk veel goeds heeft verricht in 't belang van de minder- bevoordeelde militairen. Vandaar dat de Vereeniging zich in aller sympa thie mag verheugen. Generaal Kool hield zich overtuigd, dat de feeststemming der aanwezigen niet weinig verhoogd wordt doordien Z. K. H. de Prins der Vereeniging de eer bewees de feestvgrgadering bij te wonen. Namens de Antwerpen gaan, vóór het Hoofdbe stuur van den Algem. Nederl. Dia mantbewerkers-Bond zich overtuigd heeft, dat hij voorzien is van werk van een Amsterdamschen juwelier, wijl het toch in het geheel niet in de bedoeling van 't Hoofdbestuur van den A. N. D. B. ligt, dat Amsterdam- sche werklieden hun Antwerpschen vak- en strijdgenooten het brood voor den neus wegkapen. Het onderzoek naar dit voorzien zijn van aan Am- sterdamsche juweliers toebehoorende diamant, vordert evenwel nogal tijd, waardoor het vertrek van een aantal diamantbewerkers vertraagd is. Sport en Wedstrijden. Voetbal. De Haarlemsche Sportclub versloeg Zondag de Heemsteédsche Voetbal- vereeniging „V. I. O. S." met 83. Bij de H. S. C. werden de goals re spectievelijk gemaakt door den ui terst-links 3de midden 4 en de uiterst-rechts 1beide elftallen speel den met eenige invallers. Uit de Omstreken. Vergadering Tan den Raad der gemeeute Yelsen. Agenda voor de openbare vergade ring van den gemeenteraad van Vel- sen op Dinsdag 1 Maart 1904, voorm. 10 ure. 1. Ingekomen stukken. Ingekomen zijn Namens de vergadering betuigde Ee,ni«e ,brieve„n vaQ Ged Staten, spreker den Prins dank vofr dit blijk houdende toezending van goedgekeur- -k„i„ -.„ut i,.-; va Op raadsbesluiten. van belangstelling, en hij verzocht c*e raadsbesluiten, den aanwezigen die dankbetuiging te j Den brief van hetzelfde college in bezegelen met een driewerf hoera voor zake plaatselijke belasting. H.H. M.M. de Koninginnen en voor Een bericht van den heer S. van Z. K. II. den Prins. Met geestdrift j der Fange, dat hij bedankt voor zijne werd aan deze uitnoodiging gehoorbenoeming tot armmeester. gegeven. Vervolscus verkreeg de algemeene Advi ger gezondheidscommissie voorzitter, de heer L. Zeiler t woord, I ten einde een overzicht te geven vanomtl~ent de bouwverordening woning- het ontstaan der Vereenisring en van we^- onmi hare verdere ontwikkeling gedurende het afgel'oopen 25-jarig tijdperk. Na te hebben stilgestaan bij hetgeen aan de oprichting voorafging, schetste de spreker de moeilijkheden, waarmee men in de eerste jaren te kampen had Vervolgens wees spr. op de toe nemende belangstelling voor de Ver eeniging, en b:: huldiede hen, die voor de Vereeniging -^"verd hebben. Met de woordenTrouw aan Ko ningin en Vaderland, eindigde spreker zijn overzicht, terwijl hij ten slotte IJMUIDEN. Bij de strandvonderij alhier is aai gebracht een scheepsboot, gemerklhad, LT 233, die door de bemanning vai achi den stoomtrawler Holland III de Achi Maatschappij „IJmuiden" op deNooriiorw zee opgepikt is. Het is vrij waaiiblie schijnlijk een boot van vissch rs vaartuig uit Lowestoft. o ZANDVOORT. De heer J. Windt te Haarlem heelet wegens vertrek naar Amersfoort be ej. dankt als Directeur van het Zandin i voortsche Harmoniegezelschap, onde»ir(jie afdeeling van de werklieden-vereenl ging „Onderling Hulpbetoon" alhier ,n- De heer A. Kruseman, vroe*i«i ambtenaar ter secretarie alhier is tij' "e delijk benoemd tot gemeente-secreta ris te den Ham in Overijsel. Ja; -Hec SANTPOORT. iarv Morgenavond (Woensdag) om hal acht zal in een openbare vergaderinj jn der „Vooruitstrevende Kiesvereeni et -, ging" (afdeeling van den Vrijzinnig Democratischen Bond) in het lokaaj ve „de Wijman" de heer J. Boer Hznalt r het Ontwerp-Landbouwprogram de erkr vrijz. dem. partij komen bespreken ring erei BEVERWIJK. Op Zaterdag 5 Maart a.s. zal ii ;hol het Ziekenhuis aan de Baanstraat de ang middags te 3 uur gelegenheid wor end den gegeven tot kostelooze inentinj In en herinenting. Ie an De gemeenteraad zal vergaderen o ntvi Vrijdag 4 Maart, 's morgens te 93/ In uur. Punten van behandeling: 1. meoiss dedeelingen en ingekomen stukken 2o. verzoek in zake de vaststellinj van eene uniforme tijdregeling3o verzoek van M. Bouwheer te Velsei S c om toelating van zijne kinderen to De de O. L. School5o. benoeming ledeiUSS( commissie Wering van Schoolver zuim Go. behandeling van het kohie p van den H. O. 1904 en belastingrecla,':'i mes 1903. -p leef loor 3. Aanbieding verslagen comm^iën tot wering van schoolverzuim over 1903. Alhier is opgericht een R. C. parol Burgemeester en Wethouders stel- chiaal Ziekenfonds. De heer Lijnkamj len voor deze verslagen als gewoonlijk j arts, en de heeren J. Groesbeek ei Jej met het gemeenteverslag en het ver-1 A. A. Donker, apothekers zullen all slag der plaatselijke schoolcommissie zoodanig vermoedelijk voor het fondi iet over 1903, te zijner tijd bij de leden werkzaam zijn. Reeds ongeveer 5ttje heen deze zich begeeft, terwijl het uitj de aanwezigen verzocht die leuze van den aard der zaak voor de hem na- trouw te herhalen en aanstonds starenden een ware verlichting is, wanneer de predikant verder gaat. Eens moet hij echter binnen gaan en zijne moeilijke taak volbrengen. Zoo ook gisternamiddag, toen hij een eenzame moeder de treurige tij ding moest brengen, dat Lubbert Kra mer, oud 39 jaar, verdronken was en men met zijn lijk op weg was naar Urk. Nadere berichten ontbreken, hoe wel men op grond van omstandighe den meent dat het ongeluk plaats greep op de Noordzee, terwijl de ver dronkene aan boord voer van het vaar tuig UK 72, schipper Jan Bakker Jz. Jeugdige Brandstichtster. Het 15-jarige dienstmeisje, dat ver dacht werd den brand te Oldendiever te hebben gesticht, heeft bekend. Zij was den geheelen dag slecht gehu meurd geweest, omdat men haar des morgens eenige aanmerkingen had gemaakt. Met een lampje heeft ze toen het huis, nadat ze het eerst met pe troleum had bevochtigd, in brand ge stoken, met het bekende gevolg. Of schoon alles verzekerd was, lijdt Jon kers veel schade, want de verzekering was veel te laagde beste koeien wa ren wel tweemaal zooveel waard, als de verzekeringssom bedraagt. Ongelukken. Door het springen van het vliegwiel van een electrisch toestel in de kon. papierfabriek te Maastricht werden gisterochtend een vijftal meisjes ver wond, één ernstig. Te Hagestein (Z.-H.) was Zaterdag zekere D. W. bezie met mest te rij den. toen opeens het paard schichtig werd en op hol ging. De man viel van den wagen en bekwam zulke hevige kwetsuren, dat hij nog dcnzclfden nacht aan de eevolgen overleed. Hij laat eene vrouw met twee kinderen na. Rechtszaken Het Beursterrein. Men meldt uit Amsterdam Er is thans een begin gemaakt met het leggen der rails voor de electri- sche tram over het vrij gekomen ter rein der oude beurs. Ook was men vanmorgen reeds bezig met het be straten en werd de schutting aan de Damrak-zijde afgebroken, zoodat de verbreede straat spoedig voor het verkeer kan worden opengesteld. Naamlooze Yennootschappen. Eerste IJmuider haringvisschenj voorheen H. van Blaaderen te IJmui den. Doelhet koopen, huren, doen bou wen, uitrusten en in exploitatie bren gen van schepen, bestemd tot de vangst van en den handel in haring en andere soorten van zeevisch en de uitoefening van aanverwante bedrij ven in den uitgebreidsten zin. De (Per telegraaf). Mishandeling. Simon Karsemeyer. die op den 2en Kerstdag den melkslijter Van Gronin gen uit brooddronkenheid achterover in een kelder wierp met doodelijken afloop, werd heden door de Amster- damsche Rechtbank veroordeeld tot 1 jaar gevangenisstraf. De eisch was 3 jaar. Leger en V loot. Zilveren Jubilé. De Koninklijke Vereeniging van ge pensionneerde onderofficieren en min deren van het Nederlandsche leger (onderstand aan militairen, gepens. voor de wet van '77) zag Maandag middag haar in het gebouw Concor dia, gehouden buitengewone bijeen komst tot viering van haar vijf-en- twintigjarig bestaan, bijgewoond door Z. K. H. Prins Hendrik der Neder landen. Klokslag twee uur verscheen de Prins, die in de benedenzaal ontvan gen werd door de heeren luit.-gene raal Kool, eere-voorzitter; L. Zeiler, voorzitter, en den heer H. E. Kleijn en J. Huygens, eere-voorzitter en voorzitter van de afdeeling 's-Graven- hage van de feestvierende Vereeni ging- Naar de met een feestdecoratie ver sierde vergaderzaal geleid, vond Z. K, H. de Prins deze reeds geheel gevuld weerklonk het „Trouw aan Koningin en Vaderland" van aller lippen. Z. K. H. de Prins stond vervolgens van zijn zetel op en richtte het woord tot den heer Zeilerter overhandi ging van het ridderkruis der Oranje Nassau-orde. Z. K. Hoogheid zeide, dat het Hem hoogst aangenaam was namens H. M. de Koningin, den voor zitter deze onderscheiding te kunnen overhandigen als een bewijs van bij zondere erkenning van de groote be langstelling door hem aan deze veree niging betoond. De heer Zeiler betuigde zijnen groo- ten dank voor deze koninklijke onder scheiding, welke bij beschouwde als een blijk van tevredenheid in het stre ven van de geheele vereeniging. Hierna was het woord aan den feestredenaar, het lid van verdienste, den oud-kapitein R. H. Driessen. Spre ker stelde de vraagKoninklijke ver eeniging, waar is uw banier? Na er op gewezen te hebben, dat alle vereenigingen, bonden en clubs in het bezit zijn van een banier, hul digde spreker deze vereeniging, die slechts eerbied gevoelt voor het Regi mentsvaandel en den Standaard met het Je Maintiendrai. Die spreuk is 25 jaren lang door de vereeniging in eere gehouden. In breede trekken schetste de heer Driessen de moeilijk heden, welke zich bij de oprichting hadden voorgedaan, om daarna te wij zen op de zegenrijke gevolgen, waar aan ook het actief dienend leger een grooten stoot heeft gegeven. Na een lofspraak op het vaandel, dat ook door den oud-soldaat in eere wordt gehouden, bracht spreker dank aan de regeering voor den financiee- len steun, en hij herdacht de vele wel daden door H. M. de Koningin en H. M. de Koningin-Moeder aan de veree niging bewezen, om ten slotte het woord te richten tot Z. K. Hoogheid, aan wien spreker eerbiedigen dank bracht voor zijne tegenwoordigheid. Tenslotte getuigde spreker van de innige liefde van het Nederlandsche volk en van het leger voor het Oranje huis. Daverende toejuichingen volgden en vervolgens verklaarde generaal Kool deze buitengewone bijeenkomst gesloten. Alvorens het gebouw te verlaten, liet Z. K. H. de Prins zich verschillen de bestuursleden en eenige oud-be stuurders voorstellen, terwijl hij ;n tusschen den feestredenaar, kapitein Driessen, zijne ingenomenheid had be tuigd met de door deze gesproken woorden. Na afloop van deze vergadering ble ven de aanwezigen leden en andere belangstellenden nog eenigen tijd bij een. Gedurende de bijeenkomst had de benoeming plaats van eenige leden van verdienste. ter inzage rond te zenden. Conform besloten. 4. Aankoop van rentegevend goed. Voor verkoop van een stukje ge meentegrond, behoorende tot de ren- tegevende eigendommen der gemeen-bsnmbebo™ te, aan de afdeeling Velsen van het i r u ,..i Witte Kruis voor de Richting van een centraal- of hoofdmagazijntje, 5e ope^are uivoering in het KerL krachtens raadsbesluit van 1 Decern-1 gebouw der Ned. Herv. Gemeente. Hel ber 1903, goedgekeurd door Ged. Sta- publiek toonde veel belangstelling- ten van Noord-Holland bij besluit van I want er was een groot aantal bezoej&P& 23 December 1903 No. 27, is ontvan- kers, dat de goed uitgevoerde liederenflin gen een bedrag van f 216. I aandachtig aanhoorde. Het geheehel] Dit bedrag moet weder rentegevend werd opgeluisterd door fraai orgelspe|één worden belegd, weshalve B. en W. j van den heer Wesseliusuit Haarlemjgui, voorstellen daarvoor aan te koopen De directeur der Vereeniging, de hee?s^a] een inschrijving in de Grootboeken Smppenberg, heelt alle eer van zij.1 Uit de Arbeiderswereld. De Diamantbewerkers. De uittocht is begonnen. Zondag vertrok een 50-tal diamantbewer kers van Amsterdam naar Antwerpen. Maandagochtend vertrokken er weer 170 per extra-trein. Aan het Weesper- poort-station, waar hun door familie leden, vrienden en vele bondsleden uit geleide werd gedaan, was het daar door zeer levendig. Toen de trein zich in beweging zette, werden de vertrek- kenden door de talrijke menigte op het perron geestdriftig toegejuicht. In den loop van den dag vertrokken nog een dertigtal werklieden, zoodat er dus in het geheel omstreeks 250 naar Antwerpen verhuisd zijn. Er staan echter nog een aantal anderen tot vertrek gereed. Niemand mag naar leden zijn toegetreden. De uitgaven en ontvangsten van dAvor Gezondheidscommissie, zetelende alj hier, bedragen over 1903 f 1700. der 3 Nat. Werk. schuld, ten be drage van f200. Conform besloten. 5. Voorstel inzake de invordering van schoolgeld, door tusschenkomst van het onderwijzend personeel tegen billijke vergoeding, bij wijze van proef. Met het oog op de toename der be volking, waardoor het innen der schoolgelden door den gemeente-ont vanger bezwaar heeft, stellen B. en W. voor het schoolgeld te doen innen door het onderwijzend personeel elk in zijn klasse en daarvoor een ver goeding toe te kennen van 2 pet. van het geïude bedrag. Het geïnde wordt dan den ontvanger ter hand gesteld door het schoolhoofd, dat daarvoor bovendien nog 1 pet. van het geïnde bedrag als vergoeding ontvangt. Bij nalatigheid in de betaling wordt den leerling het verder bijwonen van het onderwijs ontzegd. De inning van het schoolgeld voor gewoon lager onderwijs zou weke lijks, en voor uitgebreid onderwijs maandelijks kunnen geschieden, waardoor tevens het publiek ook meer gebaat zal zijn. B. en W. stellen voor hen machti ging te verleenen tot een proef in dien geest, waarna dan later een wij ziging van invorderingsverordening en instructie zou kunnen plaats vin den. Conform besloten. 6. Straatnamen IJmuiden. B. en W. stellen voor aan een twee tal straten te IJmuiden in het nieuwe bouwplan de namen te geven van Bothastraat en delaReijstraat. 7. Geldleening voor de bestrating van een gedeelte Zeeweg. B. en W. achten wenschelijk dat worde overgegaan tot de spoedige be strating en rioleering van een gedeel te van den Zeeweg, nabij het terrein aangewezen voor schoolbouw- op Vel- seroord. Daardoor zal een aansluiting wor den verkregen aan het nieuw behar- de gedeelte van den Zeeweg. Voor deze bestrating en rioleering zal noodig zijn een bedrag van f2000, weshalve B. en W. voorstellen daar voor een tijdelijke leening voor school bouw en anderen openbaren dienst zal moeten worden aangegaan in den loop van dit jaar. Tegelijk wordt dan het riool gelegd, waarop de nieuwe school en onder wijzerswoning zullen kunnen aan sluiten. De zitting duurt voort. Zondagmorgen ontstond een begin van brand op den zolder van het huis bewoond door C. Zegel te Velseroord. Met behulp van de buren werden de vlammen spoedig gebluscht. De oorzaak is onbekend. D& mate- rieele schade is gering. Ison den aai ijverige pogingen om de Zangvereei ging zoo goed op de hoogte te brei gen Ds. J. A. Gerth van Wijk sprak di vertrekkenden president, den heer Zietsma bemoedigend toe. Ten slotte werd nog een collecte voojis f de te bouwen kerk op Marken gelbra houden. (atri In de pauze hield de eere-voorzitti de heer J. A. Gerth van Wijk een redj x. over den zang en bracht aan hetein- s de der uitvoering een welverdiendéza"a dank aan allen, die de welslaging vaiijj;^ de uitvoering hadden helpen bevoik^ deren. Ler In plaats van Zuster Meijer, di|^ee heden als directrice der Van Ven scheur-Brantsstichting en als pleeg. zuster van 't Witte Kruis aftreed ,u worden beide functies overgenomei door Mej. S. H. C. Helmstad uit Am sterdam. Door de Zangvereeniging Benn« broek werd gisterenavond in intieme; kring een welverdiende hulde gebrach aan haar vertrekkenden president den heer K. Zietsma, door hem in he vereenigingslocaal een afscheidlied to te zingen, en een souvenir aan te bie den. Ook den nieuwen voorzitter, dei heer C. Stijger, heette men per zan| welkom. De rijks-veldwachter brig, titulai J. S. L. Wiersma is benoemd als ami tenaar belast met het constateeren vai overtredingen in zake de Hinderwe voor zooveel betreft deze gemeente. Tot sergeant-majoor bij de brand spuit is benoemd de heer P. Zieren,ei tot sergeant de heer C. Bille. HAARLEMMERMEER. De klachten in de Meerbode over d slechte wegen te Haarlemmermeei zijn ongegrond. Nooit zijn de wegel in zoo'n goeden toestand geweest al thans. Alleen te Hoofddorp, waar tei gevolge van 't verbouwen en bouwei het eene huis hooger komt te staai dan het andere, krijgt men overlas van 't hemelwater. Wenschelijk ware 't dan ook, dat d Haarlemmermeerpolder kon besluitei over te gaan tot rioleering te Hoofd dorp, waardoor de polderwegen noj meer zouden verbeteren en de bewo ners bevrijd zouden worden van water, dat hen somwijlen belet droog voets hunne woningen binnen te gaan Vervolg Stadsnieuws Speenhoffs Vrije Tooneel. In de sociëteit „Vereeniging" treed a.s. Donderdagavond dit zoo pas op gerichte gezelschap voor de leden ei het publiek op. Behalve de medewerking van ver schillende hedendaagsche artisten za voor het eerst de opvoering plaaU vinden van het blijspel „De Poppen kast", het nieuwe geslacht of het bit tertje van Papa" door J. H. Speenhof Het groote succes dat deze dichter zanger eenige weken geleden, zoowe bij het feest ter eere van H. M. d(

Haarlem's Dagblad | 1904 | | pagina 2