Stukken van den Raad. Voorstel van B. on \Y. om de. huur van 3 stukjes tuingrond, aan den Ko ninginneweg, vóór de perceelen ka dastraal sectic I Nos. 463, 462 en 461 op te zeggen. Voorstel van B. en W. tot goed keuring van een verzoek van F. Vis sers, om zijn perceel aan de Nobel- straat No. 11 hooger te mogen bou wen, dan anderhalf maal de breedte van de straat. Voorstel van B. en W. om f 4080 beschikbaar te stellen voor riolee- ring van den toegangsweg naar het ontworpen goederenstation en van het verlengde van de Westerstraat. Gezondheids-Commissie. Hedenmiddag te 3 uur vergaderde de Gezondheids-Commissie voor de gemeente Haarlem. In eene openbare vergadering werd het verslag over 11)03 uitgebracht, waaruit o.a. het volgende blijkt. De algeineeue toestand der Volks gezondheid gaf geen aanleiding tot opmerkingen, wel werden in verschil lende straten partiëele verbeteringen van waterloopen enz. aangebracht, werden mestverzamelingen enz. op geruimd. Vermeerdering van het aan tal urinoirs in de nabijheid van scho len en kerken, wordt aanbevolen. De commissie zorgde voor verbete ring van een aantal perceelenvoor onbewoonbaarverklaring van andere door aan B. en W. dc daartoe noodi- ge opgaven te verstrekken. De commissie nam voorbereidende maatregelen voor een volledig onder zoek naar den gezondheidstoestand in alle scholen. In fabrieken en werk plaatsen werden verbeteringen aan gebracht. Het aantal typhus-gevallen was 17, waarvan 4 doodelijkdat van dypli- terie 63, waarvan 5 doodelijk; rood vonk 26. geen doodelijk. Voorts kwamen 97 gevallen van longtuberculose en 18 van tuberculo se in andere organen voor. Voor geneeskundige armverzorging en drinkwater-voorziening bleef de commissie werkzaam. Een onderzoek werd ingesteld naar de slachtplaat sen slechts 16 van 86 werden bevon den voldoende aan de eisclien. Ook werden 76 melk-inrichtingen bezocht. In 30 daarvan voldeed de vloer aan de eischen van zindeliik- heid, welke wij meenden te mogen stellenin 46 gevallen liet de zinde lijkheid te wenschen over. De luchtverversching was in GO ge vallen onvoldoende en voldeed slechts in 16 gevallen aan de eischen. Op 31 plaatsen werd uitsluitend duinwater gebruikt43 maal werd pomp- of welwater aangetroffen. Ook werd een onderzoek ingesteld naar de hoedanigheid van het alhier verkochte snoepgoed. Het aantal melkmonsters, dat on derzocht werd bedroeg 74. Van 87 was het specifiek gewicht voldoende van 15 te laagvan 69 het vet gehalte voldoende van 31 te laag. In verband met de aanhangige wij ziging der Arbeidswet meende de com missie. dat het aanbeveling verdien de. vooralsnog verordening op de rust- en werktijden in winkels in het leven te roepen. Aan de hoofden van scholen in deze gemeente werd bericht, dat de Com missie bereid was h^vp medewerking te verleenen bij het voorgenomen on derzoek naar het voorkomen van adenoïde vegetaties bij schoolkinde ren. De Commissie bestaat uit de heeren Jhr. F. Teding van BerkhoutW. P. J. T. van Linden TolMr. C. M. Rasch J. H. Welsenaar Dr. W. G. Huet, J. L. E. I. Kleijnenberg en F. A. Grijseels. Huisverzorging. Op Dinsdagavond 1.1. hield me juffrouw E. Bienfait uit Amsterdam in de Huishoud- en Industrieschool alhier een voordracht voor de leer lingen bij het huishoudonderwijs en voor eenige belangstellenden, over: Huisverzorging en vereenigiug tot 't verschaffen van hulp in arbeidersge zinnen, waar de moeder door ziekte verhinderd is hare bezigheden waar te nemen. Deze vereeniging bestaat te Amster dam, Rotterdam en Hengelozij zendt in die gezinnen geschikte vrou welijke hulp, voor halve of heele dagen, of voor den waschdag, door dat de huishouding niet lijdt onder de ziekte of afwezigheid door. ziekte der moeder. De kinderen worden verzorgd de kleeren versteld, het eten op tijd gekookt, het huis netjes gehouden. De gezinnen zelf betalen een kleinigheid in de kosten, de vereeniging doet hst overige. De spreekster zette de voordeelen van zulke hulp uiteen en weerlegde de bezwaren, die somtijds er tegen geuit worden. Ten slotte deed zij de toehoorders begriioen, hoeveel nut zulk een vereeniging. samenwerkende met wijkverpleging. kraamvrouw fondsen e. a. ook hier ter stede zou kunnen stichten. De aanwezige secretaris van de Haarleinsche afdeeling van het Witte Kruis, Dr. Facée Schaeffer, deelde mede. dat zijn vereeniging zeer gaar ne in samenwerking met eenige daartoe bereid zijnde dames, hier iets dergelijks tot stand zou brengen. Aangenaam zal 'them daarom zijn, als z:die zich beschikbaar stellen voor dit doel, het willen voorbereiden, zich bij hem willen aanmelden. Schouwburg. Door omstandigheden kan de aan gekondigde voorstelling van Haar- lemsch Tooneel ,,de Koopman van Venetië" niet doorgaan, doch gaat daarvoor in de plaats a. s. Zaterdag Lode wijk XL Op de voordracht van Gedeputeerde Staten van Utrecht, ter benoeming van eenen hoofd-ingenieur van den Provincialen Waterstaat, is o.a. ge plaatst de heer F. G. van Randwijck, te Vogelenzang, bij Haarlem, bedrijfs- Ingenieur bij de gemeente-waterlei dingen te Amsterdam. („U. D.") Voor het examen nuttige handwer ken slaagden de damesW. C. Bak ker, A. Samson, beiden te Haarlem mermeer en S. Prins, te Haarlem. Benoemd tot hoofdklerk ter gemeente-secretarie de heeren C. B. M. Segaar, thans klerk, en J. J. W. Blom alhier. Biunenlaud Staten-Gciieraal Kameroverzicht. Aan de voortzetting der beraadsla ging over de Ilooger Onderwijs-Wet ging gisteren vooraf het opmaken van de door een commissie uit de Kamer aan H. M. de Koningin aantebieden nominatie ter benoeming van een raadsheer in den Hoogen Raad. Over den eersten candidaat werd men het spoedig eens. Bij eerste stem ming kwam uit de bus mr. A. M. B. Hanlo, officier van iustitie te Maas tricht, met 47 van de 68 stemmen. Tweede candidaat werd, buiten de aanbeveling van den Hoogen Raad om, mr. Jhr. II. M. J. Van Asch van Wijck, rechter te Utrecht, bij derde stemming, met 43 van de 74 stemmen. Bij tweede vrije stemming werd eindelijk derde candidaat mr. S. Gra- tama, rechter te Rotterdam, met 43 van de 71 stemmen. Toen ging men weer aan de re plieken. Er valt daarvan hoe langer hoe minder te zeggen, omdat de sprekers zichzelven en anderen herhalen. De heer Schokking bleek door 's Ministers antwoord niet geheel bevredigdhij bleef de wetenschappelijke waarbor gen der bijzondere universiteiten te laag gesteld achten en maakte zijn stem alsnog afhankelijk van de quaestie van het herstel der theologi sche faculteiten aan de openbare hoogescholen. De heer Borgesius bleef andermaal het toestaan van den effectus civilis aan bijzondere universiteiten bestrij den, als tegen het volksbelang ge richt. De Minister had de beteekenis van het ontwerp verkleind door de bewering dat eigenlijk niets anders bedoeld werd dan de professoren der bijzondere universiteiten de bevoegd heid te verleenen examens af te nemen. Zelfs dan nog was spr. er tegen, want die examen-commissies konden niet onpartn-1' wezen op grond van hun levensbeginsel. Men zou van de Vrije Universiteit krijgen mannen van bepaalde richtiner en de Staat mocht geen belijdenis als maat staf nemen voor geschiktheid tot Staatsambten. Spr. betoogde voorts, dat uit het debat was gebleken, dat de Vrije Universiteit voldoende vrij heid genoothaar aan den effectus civilis te helpen en daardoor op de been, was niet de taak der liberalen. Spr. en zijn vrienden zouden dus te gen stemmen, omdat dat ontwerp een privilege gaf aan een bijzondere in stelling. De heer Nolens sprak ten slotte een waar woordnl. dat men door de replieken niet nader tot elkaar geko men was. Van het debat verwachtte hij in elk geval nuthij en zijn vrien den zouden het ontwerp steunen. Heden 11 uur is de Minister aan het woord voor dupliek. (Peer tlegraaf). Na verdediging van het partieele der regeling heeft Minister Kuyper. terzijde latend de critiek op de vrije universiteit, de sprekers nader geant woord en het wetsvoorstel verdedigd. Raad yan State. In de vergadering van den Raad van State werd gisteren mededeeling gedaan van een koninklijk besluit. strekkende tot ongegrondverklaring van de reclame van den gepens. lui tenant ter zee le klasse H. de Booy, te Haarlem, betreffende de regeling van zijn pensioen. Een yiunig debat. In de gisteren gehouden raadszit ting te Amsterdam verklaarde mr. Caroli, dat van de 23 raadsleden die met hem het voorstel deden om aan de ingezetenen der gemeente wonen de aan de overzijde van het IJ gra tis vervoer met de stoompont over het IJ toe te staan, bij nadere overwe ging er 19 hunne handteekening wen schen terug te trekken. De voorzitter antwoordde, dat hij deze verklaring niet kan aanvaarden, tenzij het voorstel in zijn geheel wordt ingetrokken, daar het nu van karakter gansch is veranderd. In elk geval behooren de 19 bedoelde leden elk voor zich de verklaring af te leg gen, dat zij hunne handteekening te rugtrekken. De heer Caroli achtte de opvatting van den voorzitter wel wat al te for meel. De 19 raadsleden schrijven na hun hand onder het voorstel te heb ben gezet, tot de meening te zijn ge komen, dat het voorstel niet juist als een daad van courtoisie tegenover B. en W. kan worden aangemerkt. Spr. deelde die meening niet en ver klaart dat het voorstel in het geheel niet door min oorbare bijgedachten is ingegeven. Intusschen meende hij de meening der 19 in hare waarde te moeten laten. De voorzitter gaf te kennen dadelijk te hebben begrepen, dat velen der 23 onderteekenaars niet goed de portee hebben gevoeld van wat zij deden, toen zij aan het verzoek van mr. Ca roli om zijn voorstel te steunen op deze wijze, gehoor gaven. Spr. zette uiteen, waarom naar zijn oordeel, het voorstel ontijdig is. Bij aanne ming toch zal reeds dadelijk dit ver kregen zijn, dat de gronden aan de overzijde, welke de gemeente voor uit voering van het in bewerking zijnde plan tot exploitatie der IJ-gronden in waarde rijzen, wat zeker niet is in het belang der gemeente, er zal voorts een bebouwing worden uitgelokt, die op dit oogenblik, hangende de be doelde plannen, niet gewenscht is. De heer Caroli teekende protest aan tegen de tactiek van den voorzitter in deze zaak en acht de qualificatie door hem gegeven van 19 leden als onnoozelen, meer dan onheusch. De voorzitter repliceerde, dat hij niet anders heeft gedaan dan uit de geschiedenis der behandeling van het rapport en uit een door B. en W. reeds uitgebracht praeadvies op een vroeger ingediend voorstel in den geest als het thans door mr. Caroli ingediend^ de meening heeft geput, dat de heer Sutorius inderdaad juist heeft gezien, toen hij daareven be kende, de portee van het thans geda ne voorstel niet geheel te hebben be grepen. Intusschen laat hij zich het verwijt van onheuschheid van de zijde van mr. Caroli welgevallen. Zijn begrip van heuschheid loopt met dat van den heer Caroli te zeer uiteen, dan dat hij in deze met den heer Ca roli niet gaarne van gevoelen zou blijven verschillen. Het slot der discussie was, dat het voorstel is aangehouden tot een vol gende vergadering, in welke tusschen- tijd de tot andere gedachten geko men onderteekenaars hun handteeke ning formeel kunnen terugroepen. Naar aanleiding van het bovenver melde heeft mr. Caroli zijn ontslag genomen als lid der commissie voor de strafverordeningen, omdat hij het niet doenlijk acht samen te werken met een voorzitter, die zoo weinig zelfbeheersching bezit, dat hij met voorbijgaan der parlementaire vor men, een raadslid in openbare zit ting beleedigt. Het incident Mevr. Spoor. „De Vrije Socialist", het orgaan van den heer Domela N'ieuwenhuis, schrijft over het incident, waarvan we gisteren melding maakten, het volgende Als een bijzonderheid valt te mel den, dat na de krachtige opwekking van F. D. N. om de propaganda te gen het militarisme flink ter hand te nemen, en de vakvereenigingen op te wekken daaraan mede te werken, me vrouw Spoor het podium betrad om D. N. te bestrijden. Ieder dacht, dat het woorden van sympathie zouden zijn. Zij vond echter den weg, door D. N. aangegeven, verkeerd. In plaats van haat wenschte zij de liefde. Men moest de schuld in zichzelf zoeken en steunen daar, waar steun noodzake lijk is. Spreekster keurde het oorlog voeren niet af, daar het voor de ont wikkeling een noodzakelijkheid is. Vandaar, dat zij de eerste zal zijn, indien het vaderland bedreigd wordt en men zou steun van de vrouwen erlangen. Ten slotte bleek ons, dat spreekster zich deed kennen als een voorstandster van de Theosophie. „M. de Boer deelde daarop mede, dat mevr. Spoor zich beschikbaar stelde om haar denkbeelden in een openbare vergadering uiteen te zetten met vrij debat. Dat intermezzo be dierf den goeden geest niet, integen deel, men apprecieerde het in mevr. Spoor, haar overtuiging te hebben gezegd." Teleplionisten-beleediging. Te Rotterdam is op last van den hoofdcommissaris van politie, tevens waarnemend directeur van den ge meentelijken telephoondienst, de tele- phoonaansluiting afgesneden op het kantoor van een meester in de rech ten, die zich bij herhaling schuldig maakte aan hoogst ongepaste bejege ningen tegenover de telephonisten. Veel liefhebbers. Naar men uit Den Haag meldt, hebben zich voor de betrekking van agent bij de Rijksverzekeringsbank 1700 sollicitanten aangemeld. Anti-militairiste. Blijkens een bericht in de „Hilver- sumsche Courant", maken de ver spreiders van het manifest tot sym pathiebetuiging met het denkbeeld van eerbiediging van ernstige gewe tensbezwaren tegen militairen dienst plicht, bekend dat de verspreiding van bovenvermeld manifest het vol gend resultaat heeft gehad Aan den oproep om het manifest mede te on derteekenen, is door 86 personen ge volg gegeven, waarna tot nu 3158 handteekeningen uit alle kringen en partijen ziin verkregen. Op tal van circuleerende exemplaren van het ma nifest worden nog handteekeningen verzameld. Een juiste statistiek is niet op te maken, daar de meeste onderteekenaars hun ambt, beroep of tak van arbeid niet hebben opge geven. Aanvaring. Gisterochtend 5 uur is het ijzeren tjalkschip Jannette Marina, schipper Faasse, thuisbehoorende te St. Phi- lipsland en geladen met suiker, ter wijl hét door het Mallegat in de richting van Dordrecht voer, aange varen door een ijzeren aakschip, dat trachtte het aan de zijde van den 's-Gravendeelschen dijk achterom voorbij te varen, hetgeen echter niet gelukte, zoodat de aak met den kop achterop de tjalk liep en deze een zwaar lek toebracht, zoodat zij onmid dellijk begon te zinken, en er nau welijks tijd over was om het schip aan de overzijde op het droge te zet ten. Door den schok der aanvaring werd de 20-jarige zoon van den schip per C. M. Faasse, die aan het roer stond, door het helmhout overboord geslagen. Terwijl de vrouw van den schipper zich met hare andere vijf kinderen aan boord van het aanva rende schip redde, sprong de schip per in zijne roeiboot om zijn zoon te zoeken, maar vergeefs, zoodat de jon geling blijkbaar verdronken is. Pogin gen om zijn lijk te visschen zijn tot dusver vruchteloos gebleven. Pretmakers. Men schrijft aan het Vad. Een clubje te Scheveningen wonende Duit- schers maakte gisterenavond op een minder gebruikelijke wijze een rij jool naar de stad. Zij hadden n.l. voor hun uitstapje een grooten verhuis wagen laten inspannen en dezen ge zellig met tafeltjes en stoelen, slin gers van groen, een hanglamp, re clameborden en een primitief maar wel voorzien buffet, tot bierkneip inge richt. Op die manier werd door de oolijke klanten, biertjes drinkende en pijpjes rookende, een tocht door de voor-i naamste straten gemaakt, terwijl hier en daar bij landgenooten nog eens werd aangelegd. Natuurlijk hadden zij veel bekijks. Brutaal. Men meldt uit den Haag Ter beschikking van de justitie is een man gesteld, die, blijkbaar met het doel om te stelen, zich toegang had verschaft tot eene woning op den Badhuisweg te Scheveningen, toen de bewoners voor eenige oogenblikken afwezig waren. Een der huisgenoo- ten vond bij zijn thuiskomst de straat deur gegrendeld, en toen hij de deur had opeiigetrapt, bemerkte hij twee als heer gekleede mannen in zijn wo ning. Het tweetal nam de vlucht, maar een hunner werd op straat ge grepen en aan de politie overgele verd. Bij onderzoek moet gebleken zijn, dat de aangehoudene een beruchte Amsterdamsche inbreker is. Uit de woning wordt niets vermist. Wel was een linnenkast reeds open gebroken. De inbrekers schijnen dus tijdig bij hun werk te zijn gesnapt. Ongelukken. Uit Zutphen meldt men van 1 dezer: Hedennamiddag waagden zich al hier nabij het pompstation der water leiding een viertal jongens van een jaar of tien op het ijs. Alle vier zakten er door met het ongelukk''g gevolg, dat twee hunner verdronken, terwijl de beide anderen slechts met veel moeite konden gered worden. Te Koog aan de Zaan is eene 74-ia- rige weduwvrouw tengevolge van een ongeluk met een warme stoof in brand geraakt en aan de bekomen brand wonden overleden. Uit Kesteren meldt men Gistermiddag had aan het station alhier een treurig ongeluk plaats. De wisselwachter D.^B. geraakte n.l. bij het rangeeren van den trein met de borst tusschen de buffersspoedig daarna is hij overleden. Uit de Arbeiderswereld. Diamamantbewerkers. Door het bestuur van den A. N. D. B. zal aan het gemeentebestuur het verzoek worden gericht, gedurende de uitsluiting de betrokken ouders voor het betalen van schoolgeld voor hun kinderen uitstel te verleenen. Op en kele scholen le en 2e klasse is, naar wij vernemen, door het hoofd reeds uitstel verleend. Het bondsbestuur van den A. N. D. B. heeft zooeven bericht ontvan gen van de directie der fabriek Sofia dat van morgen af in die fabriek ge werkt zal worden. Het bestuur verklaart dat daarme de de 9-uren-dag, zoowel te Antwer pen als te Amsterdam, een feit is. Het Volk. Uit Antwerpen wordt gemeld De aangekondigde vergadering der diamantbewerkers had gisterenavond plaats. De heer Romeo presideerde. De heer Groesser was afwezig. De noodige formaliteiten zijn nog niet alle vervuld en hij mag eerst tegen het einde dezer week naar België te- rugkeeren. De heer Romeo hield een lange rede. Hij ontkende, dat de diamant bewerkers de fabrieken hebben afge huurd. Het zijn de ontevreden fabri kanten, die dit deden. Op dit oogen blik werken meer dan duizend arbei ders. Van af morgen wordt de negen uren-dag ingevoerd. Deze mededeeling van den heer Ro meo werd met luid applaus begroet. De heer Romeo predikte voorts den vrede en zeide, dat misschien het oogenblik gekomen is, om met de pa troons tot eene minzame schikking te geraken. De werk- en nijverheidsraad is daarvoor de geschiktste weg. De aanwezigen besloten niet toe te geven noch in de leerlingenquaestie, noch wat betreft den negen-uren-dag, zoo lang het hoofdbestuur het sein tot het hervatten van het werk nog niet gegeven heeft. Personeel H. IJ. S. M. Door de groepsvertegenwoordigers van groep 2b (ambtenaren der H. IJ. S. M.) zijn, ten einde gegevens voor een adres te richten aan de directie der H. IJ. S. M., inlichtingen ge vraagd aan de ambtenaren der ver schillende stations. De volgende vra gen werden gesteld 1. Hoeveel bedraagt de gemiddelde huurprijs in uwe gemeente voor de woningen door leden onzer groep be woond 2. Hoeveel opcenten heft uwe ge meente boven de rijkspersoneele be lasting 3. Welke zijn de grondslagen voor de gemeente-inkomstenbelasting in uwe gemeente? Uit de Pers Tarief yan Invoerrechten. Het Handelsblad schrijft Thans ligt het ontwerp voor ons, vergezeld van een lijst die niet min der dan 445 nummers bevat van ver schillende handelsartikelen, wat be treft de te heffen invoerrechten. Daar bij is de bestaande regeling gehand haafd, n.l. grondstoffen vrijhalf fabrikaten met een matig recht geheel afgewerkte fabrikaten met een hooger recht belast. Maar dat „ma tige" en dat „hooger" recht worden in vele opzichten zeer sterk opgevoerd. De halffabrikaten, thans met onge veer 2 pet. belast, worden ten deele op 2 tot 6 pet. verhoogd, ten deele zelfs op 6 tot 8 pet. bij de afge werkte fabrikaten, thans 5 pet., wordt een heffing van 6 tot 12 pet. voorge dragen. Deze rechten zijn zeker veelal ver beneden die welke in de meeste lan den worden geheven, maar zij komen dan toch vaak neer op een verdubbe- ling en nog meer van wat thans hier te lande wordt gevorderd. Een groot aantal levensbenoodigdheden wordt aldus kunstmatig duurder gemaakt, en daar zij voor het meerendeel ook behoeften zijn van de minvermogen den, wil de regeering door dezen maatregel op de schouders die 't minst kunnen dragen, een nieuwen zeer zwaren last leggen. Wèl blijven granen, meel en vee vrijgesteld, wèl heeft de minister af gezien van een invoerrecht op koffie (niet gebrande) en van een sterke verhooging der tabaksrechten, maar over het algemeen bevat bet voorge steld tarief een zóó sterke opdrijving van rechten, dat het niet anders kan worden beschouwd dan als een bre ken met het vrijhandel-stelsel dat in de laatste halve eeuw de grondslag is geweest van onze handelspolitiek. Besliste, eendrachtige bestrijding van zulk een reactionair streven is plicht voor allen, van welke staat kundige richting ook, die het zwaar belasten van levensbenoodigdheden als een onrecht beschouwen, als ave- rechtsche belastingheffing. Het Centrum bepaalt zich voor he den tot de opmerking, dat de regee ring, blijkens hare Memorie van Toe lichting, allereerst beoogt versterking van 's rijks inkomsten. De herziening, welke bij dit ont werp aanhangig wordt gemaakt, dus luidt het in de Memorie, is van den beginne, blijkens de aangehaalde woorden uit de Troonrede van Sep tember 1901, fiscaal bedoeldniet echter in dien zin, dat uitsluitend door rechten zouden worden getroffen die artikelen, welke hier te lande nóch worden voortgebracht, nóch ver werkt. Een zuiver fiscaal tarief moge langen tijd voor een land als Groot- Brittannië voldoende zijn geweest, voor Nederland, die met zijn 5.000.000 inwoners toch altijd een betrekkelijk gering afzetgebied voor vreemde pro ducten is, zou een tarief als evenbe- doeld geen voldoende baten kunnen opleveren, en geen tariefherziener in Nederland heeft dan ook in die rich ting bevrediging van de nooden van de schatkist gezocht. Hiermede is het karakter der voor dracht zeer duidelijk aangegeven, al zal het straks weer heeten, dat de herziening toch wel degelijk protec tionistisch van aard is. Wij treden daarover later in bij zonderheden. Voor heden wenschen wij er nog de aandacht op te vestigen, dat de her ziening ook een technische verbete ring beoogt. Het vigeerende tarief vertoont tal van gebreken en inconsequenties. Het is, zooals de minister zegt, wei nig systematisch, gelijk hij met ver schillende voorbeelden aantoont. Zoo is bijvoorbeeld leder, het mate- riaal voor de vervaardiging van schoenen en ander lederwerk, vrij, terwijl het afgewerkte materiaal voor' andere kleedingstukken is belast. On-1 beantwoord, zegt de M. v. T., blijft de vraag, waarom brandspuiten vrij, nagenoeg alle andere metaalwerken belast zijn waarom spijkers vrij zijn, schroeven met een recht worden ge troffen waarom, terwijl nagenoeg alle fabrikaten van metaal en hout belast, die van natuurlijke steen vrij zijn, tenzij bewerkt tot eenig voor werp dat als meubel of als kramerij kan worden aangemerkt. In vele gevallen zelfs verleent het bestaande tarief „een averechtsche bescherming" en het ontwerp tracht daaraan e«n einde te maken. Versterking der inkomsten (met on geveer het dubbele der tegenwoordige opbrengst) en wegneming der techni sche fouten en gebreken, zijn dus het doel, waarop deze tariefswijziging zich richt. Ons dunkt, dat daartoe alle partijen hare medewerking kunnen verleenen en van een principieelen strijd tus schen vrijhandelaren en protectionis- ten geen sprake behoeft te zijn. Het gaat vooral, zoo niet uitslui tend, om practische belangen, en het nieuwe beginsel, dat aan de regee ring een middel ter beschikking wordt gegeven tegen achteruitstelling van onze producten in het buitenland op te komen, doet daaraan geen af breuk. Rechtszaken Een trenrig geval. Een fatsoenlijk gekleed jongmensch, genaamd P. de W., 17 jaar, \yerk- man van beroep, moest zich heden verantwoorden voor de rechtbank te Amsterdam, ter zake dat hij op 20 October 1903 te Ouder-Amstel, aan den Omval, terwijl hij, gelijk hij wist, omringd was door verschillende per sonen, bij het spannen van den haan van een geladen pistool, waarmede hij zou schijfschieten, dermate roeke loos en onvoorzichtig den loop van het pistool gericht had op het voor hoofd van J. M. Oude Elferink, die zich in zijne onmiddellijke nabijheid bevond, dat de haan den beklaagde ontglipte en het schot afging. Elferink werd door den kogel in het voorhoofd getroffen, de kogel drong door tot in de hersenen, verbrijzelde deze gedeeltelijk en richtte zoodanige verwoestingen aan, dat ten gevolge daarvan Elferink in den daarop vol genden nacht is overleden. De beklaagde erkende de ten laste gelegde feiten. Hij bad volstrekt geen vijandschap tegen Elferink; hij toon de groot berouw over zijne roekeloos heid en hij deelde mede, dat hij bij de teraardebestelling van den overledene een palmtak op het graf had ge- lcgd. Uit het getuigenverhoor bleek, dat eenige jongens hun vriien tijd hadden besteed aan het schijfschieten. Het schot kwam tersfond zoo hevig aan, dat Elferink bewusteloos neerviel en niet meer gesproken heeft. Het O. M. betoogde, dat de beklaag de reeds eene zware straf heeft, en steeds de diep treurige gedachte m zich zal moeten omdragen dat hi wel zeer tegen zijn zin, door zijt e schuld den dood van een kamera? heeft veroorzaakt door het pisto te richten zonder goed toe te zien h( hij richtte. Gevorderd werd 14 dagf hechtenis. Uitspraak over 14 dagen. Het Nieuwe Tarief. (Vervolg) Ten aanzien der voornaamste feit in het voorgestelde tarief, valt q volgende mede te deelenvan invof recht op vee in het algemeen is afg zien, behalve van paarden die ai eenzelfde specifiek recht worden o derworpen, met uitzondering van li ten, die evenals muilpaarden en mu ezels lager worden belast. Opgeheven wordt de bestaande vr stelling voor zang- en siervogels. Wordt het invoerrecht op hon verhoogd de vrijstelling van bij in korven blijft gehandhaafd, evens de vrijstelling voor versche visch (z>. visch), zoetwatervisch blijft onbela eveneens gezouten visch, maar kre ten en oesters worden aan een i voerrecht onderworpen. Het bestaan tarief voor vleesch en worst is hoofdzaak gevolgd, voor schape vleesch, meerendeels gebruikt do meer gegoeden, wordt een recht v; f6 voorgesteld. Het versche varken vleesch tot dusverre vrij, wordt i last. Met het oog op de moeilijkheid o den invoer van Amerikaansch sp- ondervonden, wordt gezouten varken vleesch en spek en het gerookte gedroogde aan eenzelfde recht ondi worpen. Met handhaving van het invoerrec voor worst worden de fijnere wor soorten met 25 per 100 K.G. j troffen. Als regel worden alle bereide ei waren, welke als luxe genotmiddel zijn aan te merken, in welke verpa king ook ingevoerd, met een unifon recht van 25 per 100 K.G. belast E recht van f3 (plm. 10 pCt. van waarde) wordt voorgesteld voor b onversmolten vet, om een einde maken aan de ongemotiveerde bevoi rechting van het buitenlandsche ra dervet. Op eieren wordt een belastii voorgesteld van plm. 1/15 cent per st> met het oog op den belangrijken 1 voer van dat artikel voor de schi kist een niet te versmaden bateb nig wordt als zoetmakende stof tot verhoogd. Parelen en edelgesteenten blijv buiten de belasting wegens de mo lijkheid van een juiste waardebep ling en het constateeren der echthci De vrijstelling van granen, pot vruchten en zaden wordt bestendig mout, tot dusver onbelast, komt vo 2 pCt. der waarde in aanmerking. Groenten en keukengewassen, i voedingsmiddelen van algemeen g bruik, blijven buiten aanmerking, 1 halve sinaasappelen en citroenen wi den alle vruchten naar het gewii belast, naar een tarief van 610 p( der waarde. Voor ingemaakte vruchten woi eenzelfde invoerrecht van 25 perl K.G. voorgesteld. De bestaande vi stelling van land-, tuin- en bo« bouwproducten is behouden. Van e recht op afgesneden bloemen, b< quetten, enz. is afgezien. Niet alleen voorwerpen van ste zullen voortaan belast worden, ma alle steen, die een verdere bewerkl heeft ondergaan dan gezaagd of het ruwe gehakt. De belastbaarheid en het invoerrec op ijzerwerk is meer in verband j bracht met den aard, den graad v bewerking en de bestemming van t artikel, ter voorkoming goeddeels? tot dusver gerezen geschillen. A plaat-ijzer, dat met een bepaald d: gesneden en niet verder bewerkt zal met 3 pCt. worden belast. Tin wordt evenals ander metaal b 612 pCt. belast De bestaande vrijstellingen v goud en zilver zijn in het ontwa overgenomen. Hoewel een recht v 3 pCt., naar de Minister verzeks voor den broodverbruiker niet toto! menswaardige verhooging zou leidi is van belasting van meel, van gran afgezien, met het oog op het bijw der karakter van dat half-fabrikai ook in verband met de belangen n de veeteelt en van de nijverheid, het bijzonder, die der textiel-industii welke bij het bereiden van gare groote quantiteiten meel gebruü Meel van vruchten wordt evenwel5 last. Meel. aardappelmeel ett alle i eenigerlei wijze geprepareerd gr« zullen, evenals de eigenlijke mecB brikaten. met f3 per 100 K.G. bel: zijn, wanneer zij verpakt zijn vo den verkoop in het klein. De chemische producten worden et algemeen vrijgesteld en enki slechts belast, die naar samenstelli of bestemming daarvoor in aanro king komen. Melksuiker, thans vrijgesteld, wo: als kindervoedsel voor plm. 6 pt belasting in aanmerking gebracht Voor z.g. geheim-geneesmiddel wordt het invoerrecht aanmerkol hooger gesteld dan voor gewone neesmiddelen, die, bereid (samen* steld) ingevoerd, niet meer van vrijstelling zullen genieten. Nog worden hooger belast lucife Voor parfumerie, pommade, enz., het bestaande ad valorem recht vi vangen door een specifiek recht vi f100 per 100 K.G., dat de Minis voor deze artikelen van weelde n te hoog acht. Kousjes voor gloeilicht wordeno een specifiek recht belast van plm. pCt. Inkt wordt niet langer vrij recht toegelaten. De thans voorgestelde rechten 1 men overeen met ongeveer 3 pCt. vc drukinkt en 8 pCt. voor anderen in! zooals schrijf-, copiëer-, stempelini enz. Voor olie is getracht een me systematische regeling te treffc waarbij onzekerheid omtrent de wij van belasten of het verleenen v vrijstelling zooveel mogelijk is buit* gesloten. De oliën en daarmede wante vetten worden onderscheid naar gelang zij zijn van plantaafl gen, dierlijken of mineralen oo sprong. Bij de regeling van artikelen, overeenkomst hebben met hout en I brikaten daarvan is er naar gestrad

Haarlem's Dagblad | 1904 | | pagina 2