Binnenland. Staten-Ueueraal Kameroverzicht. Er is gisteren in de Kamer, bij het voortgezette debat over het H. O. een moment geweest, waarin de Reg. ge vaar heeft geloopen de tiaar getrouwe meerderheid in een minderheid te zien omgaan, een moment waarin een mi- nisterieele crisis moest worden bezwo ren. Doch, laat ons niet van den weg, door het debat aangegeven, afwijken. Het door den Min., gelijk gisteren hier werd aangekondigd, ingediende nieuwe artikel, waarbij de subsidie aan bijzondere gymnasia geheel of gedeeltelijk afhankelijk werd gesteld van het aantal scholieren mits niet in de eerste zes jaren na de ope ning der school, ontmoette bij den heer Bos bezwaar, juist om die laat ste bijvoeging, want dan kon men wel eens de eischen van toelating verlagen, om meer leerlingen te krij gen. Hij wilde ook bepalen, dat de jongelieden ouder dan 11 jaren moes ten zijn en stelde een amend, in dien geest voor. Dit ontmoette evenwel bestrijding en werd met 50 tegen 23 stemmen verworpen en het nieuwe art. goedge keurd. Men kwam toen bij het artikel, dat bepaalt, dat instellingen, stichtingen of vereenigingen met rechtspersoon lijkheid bijzondere leerstoelen aan de openbare universiteiten kunnen ves tigen. Het artikel ontmoette geen be zwaar. maar de heer Schokking stel de eenige aanvulling in uitzicht. Het volgend artikel, bepalend dat met goedvinden van de faculteit de bijzondere hoogleeraren in hun vak ken mogen examineeren, vond bij den heer Mees eenige bedenking om dat het in de practijk moeilijk zou wezen. De Min. wilde de faculteit de beslissing laten en zag in de bepa ling niets nadeeligs. Nu volgde een debat over de theo logische hoogleeraren, grootendeels een herhaling van het algemeen de bat. Dr. Roessingh wenschte op de theologische faculteit, al was daarbij de effectus civilis van weinig belang even goed toezicht als op de ander. De waarborgen die men wenschte golden de geheele universiteit. De Min. maakte van de theologische school een seminarium en schrapte het grondwettig toezicht. Ook de heer Van der Vlugt meende, dat de waarborg van wetenschappe- lijken aard bij deze bijzondere leer stoelen niet mocht ontbreken. De we tenschappelijke beteekenis van de voorgedragenen moest wegenmen moest niet aan elke instelling of ver- eeniging (een van Bhoudisten bijv.) het recht geven een man zonder we tenschap of vorming een leerstoel te bezorgen. Ook de heer Schokking was tegen het verminderen van de eischen voor de hoogleeraren der theol. faculteit; ook zij moesten aan den eisch van het doctoraat voldoen. En hij was dus tegen dit artikel. De Min. antwoordde, dat weten schappelijkheid niet afhankelijk was van een graad en hij wilde de beslis sing daarover aan de faculteit laten. Mocht de Kamer dit art. verwerpen, dan zou hij de verantwoor delijkheid voor de wet geen oogenblik meer kunnen dragen. Hij kon niet treden in een organisatie waarin de beslissing over het gehalte van de theologische hoog leeraren bij den Min. zou rusten. Doch de heer Lohman koos de zijde der bestrijders. Men liet de theologi sche faculteit meetellen als een der 3 faculteiten waaruit voortaan een universiteit kan bestaan. Maar dan moest ook vaststaan, dat ieder die den doctoralen graad in de theologie bezit, benoembaar is tot hoogleeraar, maar niet dat ook zonder die graad de benoeming mogelijk zou zijn, met goedkeuring door de Kroon. Dat was een hachelijk oogenblik. Er hing een crisis-atmosfeer in de Kamer. Want de Min. bleef op zijn stuk staan. Toen stak de heer Lohman de red dende hand uit. Op zijn instigatie stelde de Min. een wijziging voor, bepalende dat ook op het punt van de bijz. hoogleeraren intrekking van de gedane aanwijzing der instellin gen mogelijk zou wezen. De Commissie van Voorbereiding vroeg beraad toi heden om over die wijziging haar advies uit te brengen. Men weet, dat van de zijde der pre dikanten van de Herv. Kerk het her stel van de theologische faculfeit is gevraagd, in den vroegeren vorm. Ten einde aan dezen wensch gedeel telijk te gemoet te komen, stelden de he eren De Visser en Schokking voor te bepalen dat de bijzondere kerkelijke hoogleeraren, gevestigd in gemeenten waar een Rijksuniversiteit is, toe gang en raadgevende stem zouden hebben in de vergaderingen van den Senaat, rang en zitting hebben in de theologische faculteit, na de hoog leeraren der universiteitdat zij tot die faculteit toegang en raadgevende stem zouden hebben. Na eenige discussie is dit amende ment door den Min. overgenomen. Heden 11 uur voortzetting. (Por telegraaf.) In de zitting van heden kreeg dc heer Mees verlof den Min. van Wa terstaat te interpelleer en over de aan wending van bij de begrooting toege stane gelden voor den Waterweg van Rotterdam. De interpellatie is gesteld na die over de zaak Lindeman. De heer Schokking verdedigt het amendement betreffende de regeling van University extension, dat door den Min. met sympathie wordt begroet. Na eenige wijziging wordt het aan genomen. Onze tarief wet in het Parlement. De afgevaardigde Claude Lowther hee'ft gisteren in het Engelsche Lager huis de vraag gesteld, of Nederland besloten had zijn tarief wet te hervor men door over te gaan tot een ver- geldingspolitiek en een beschermend tarief, en, zoo ja, of de regeering een afschrift van het ontwerp der Neder- landsche regeering ter inzage kon leggen. Earl Percy, onderstaats-secretaris voor buitenlandsche zaken, antwoord de, dat de Engelsche regeering een afschrift van de Nederlandsche ont- werp-tariefwet had ontvangen' en aan den Board of Trade in overleg met do Kamers van Koophandel ten onder zoek had gezonden. Hangende dat onderzoek, vervolgde Percy, kan 'k geen verklaring over den aard van het voorgestelde tarief, dat nog niet door den"wetgever bekrachtigd is, af leggen. Wij hebben geen ambtelijke inlichtingen over het doel, waarmede andere landen invoerrechten vaststel len. De vraag, om een vertaling van het voorgestelde tarief ter inzage te legeren, zal in overweging worden ge nomen. ving werd afgebroken en de vrouw verliet het huis, om eenigen lijdiater gewaar te worden, dat de kellnervan haar afwezigheid gebruik gemaakt had, om verschillende voorwerpen uit haar huis mede te nemen, hetgeen hem gemakkelijk gemaakt was, doo -- dat ook hij een huissleutel van de woning bij zich droeg. Een vreemd geval. Verleden week overleed plotseling in een hotel in de Valeriusstraat te 's-Gravenhage de vrouw van den Ame rikaan L. B. C., blijkbaar tengevolge van vergiftiging door middel van mor phine. Na dit overlijden verliet de Amerikaan plotseling Den Haag om zich naar Rotterdam te begeven. Hier in werd aanleiding gevonden om de politie te verzoeken hem op te sporen en te hooren in verband met het over lijden zijner vrouw. Men trof den vreemdeling aan in een hotel op de Hoogstraat, nadat hij te voren reeds in de Hoofdsteeg gelogeerd had, en toen hij nu opgeroepen werd om aan het politiebureau te verschijnen en niet verscheen, ging een inspecteur op nader onderzoek uit. In het hotel ver schafte men zich toegang tot de ka mer van den vreemdeling en vond hem daar lang uit, doch dood, op den vloer liggen. Door zware morphine-inspui- tingen had hij een einde aan zijn leven gemaakt. Toen de Amerikaan sn het hotel vernomen had, dat de poli tie naar hem informeerde, had hij zich naar zijn kamer begeven om niet meer te voorschijn te komen. De man bleek volstrekt niet van middelen ont bloot te zijn. Tea onrechte beschuldigd. ..Het Volk" deelt mede. dat een com missie benoemd door het hoofdbe stuur der machinïstenvereeniging Een dracht maakt Macht, bestaande uit Vrijdag, Tempelaars Selier en Wil- lemse, verklaard hebben dat Oude geest en Van den Berg ten onrechte Petter beschuldigd hebben als zou deze gelden, de organisatie behooren- de, ten eigen bate hebben aangewend voor zijne smederij en anderszins. rig steegje, waar de ongelukkigen nog huisvesten. Ongelukken. Een spoorbeambte te Gronau is bij het station onder een rangeerenden trein geraakt en gedood. Gisternamiddag om twee uur is door drie visschers uit een sloot, loo- pende langs het Toepad bij Rotter dam opgehaald het lijk van een on bekend man, in staat van ontbinding verkeerende, en dat als werkman ge kleed was. Het is naar de loods van drenkelingen in Crooswijk overge bracht. Men meldt uit Hoorn I Een meisje van 17 jaar is op een dansles alhier plotseling ineengezakt en gestorven. De onmiddellijk geroe pen doctor kon slechts den dood con- stateeren. Uit de Arbeiderswereld. Diamantbewerkers. In het pas verschenen nummer van het Diamantbewerkers Bondsorgaan geeft een der leden in overweging, dat de A. N. D. B. een rentelooze leening sluite, zooveel mogelijk bij eigen le den, in aandeelen van minstens ƒ100. In een onderschriftje wijst H. P. (Hen ri Polak de bondsvoorzitter) erop, dat in de groote Engelsche vakvereenigin- gen iets dergelijks in kritieke tijden meermalen plaats heeft gehad. Daarom verzoekt hij de leden, die in staat zijn en^bereid aan zulk een lee ning deel te nemen, zich aan te mei den. Blijkt dan de mogelijkheid te be staan een som van eenige beteekenis bijeen te brengen, dan zal het bonds- bestuur onverwijld de zaak ter hand nemen. Te laat. De Oude Beurs. Men meldt uit Amsterdam Het verluidde dat een financieel ze gr voordeelige aanbieding was ont vangen van buitenlandsche gegadig den. die on het terrein van de Oude Beurs een groot Waarenhaus wilden doen verrijzen. Dat de neringdrijvende stand over dit bericht weinig gesticht was, ligt in de rede. Het bestuur der Alge- meene Winkeliers-Vereeniging, voor zitter de heer Meeuwsen, heeft thans onder aandrang van velen besloten, een algemeene vergadering te beleg gen op Woensdagavond, ter beraming van middelen om een afstand van het terrein door de eremeente voor een dergelijk doel als de stichting van een Waarenhaus, met alle kracht te gen te gaan. Hoog water. Men schrijft uit 's-Hertogenbosch Nu sedert enkele dagen het water om de plaats onzer inwoning sterk vallende is, vermindert ook het getal eilanden, door den hoogen waterstand in den omtrek gevormd. Groot- en Klein-Deuteren, voor enkele dagen ge leden nog een archipel, verheugt zich weer in het herstel van het gewone onderlinge verkeer der bewoners, een verkeer, dat zich mede weer tot den Bosch en Vlijmen uitstrekt. De Gal- genberg en de verschillende eenden kooien, evenals Deuteron ten Westen van den Bosch gelegen, verkeeren nog in staat van isolement, en komt men ten Noord-Oosten van die plaats, in den polder Vliert en den Erapelschcn polder, dan hebben de eilanden, de hooger gelegen deelen van die polders, wel grootere omtrekken aangenomen, maar de Hennest, een deel van Ros malen, het Slot, de Empelsche Hut, beide tot de gemeente Empel behoo- rende, en de in genoemde polders aan wezige eendenkooien, zijn alleen nog maar per boot en na een half uur en' meer roeiens te hereiken. Sedert het water zijn hoogsten stand bereikte, ;s het al 75 c.M. gevallen en nog is de omtrek ééne groote wateroppervlakte. Tot groot gerief van iedereen zijn alle groote verkeerswegen weer watervrij en dat zegt veel. Een mooie aanstaande. Een vrouw uit de Rubroekstraat t e Rotterdam, op het punt staande zich in ondertrouw te begeven met een kellner, kwam eergisteren plotseling tot de ontdekking, dat haar aan staande reeds gehuwd is De vcrlo- Bij een bewoner van de Warmoes straat te Amsterdam was wegens be lastingschuld door een deurwaarder beslag gelegd op een nogal waarde- vollen inboedel. Als gewoonlijk werd de eigenaar gerechtelijk als bewaar der aangesteld. Hij stoorde zich daar aan echter niet, maar verkocht den inboedel aan een derde. Dit werd be merkt en onmiddellijk door politie aan de verschillende stations toezicht gehouden. Het bleek echter dat de vo gels waren gevlogen en zij zich naar het buitenland begeven hebben. HorlogedieYen Naar men verneemt is het der poli tie gelukt om een spoor te vinden in zake den diefstal van horloges en ket tingen bij den heer Peters in de 2e Anjeliersdwarsstraat te Amsterdam. Door den heer Daman, commissaris van politie, is den rechercheurs Ver beek en Martens een bepaalde richting aangewezen om te speuren. Dit bleek in zooverre juist, dat een bierhuis houder in de Egelantiersstraat, blijk baar beangst door de nasporingen die in zijne omgeving door de politiebe- j ambten werden gedaan, aan het bu reel het volgende kwam vertellen. De man had Dinsdagochtend van twee hem onbekende personen 105 hor loges gekocht. Zooals wij reeds mede deelden waren er 110 gestolen. Ondanks de meest ernstige onder- j vraging houdt de man zijn beweren j vol, maar daar de opgaaf den heer I Daman ongelooflijk voorkomt, en bui tendien deze bierhuishouder meerma len met de justitie in aanraking kwam is hij in voorloopig arrest gesteld. Treurig. Dinsdag werd in de Kuiperstraat bij de Van Woustraat te Amsterdam een gezin van man, vrouw en vier zeer jeugdige kinderen gerechtelijk uit zijn woning gezet. Den geheelen dag zat de vrouw met een zuigeling op een stoel op straat, terwijl haar sober huisraad om haar heen verspreid lag. Haar drie overige kinderen hadden een plaatsje gevonden op een zand hoop. Dat rampzalig familietooneeltje trok den geheelen dag vele nieuws gierigen, wier medelijdende woorden ook door klinkende bewijzen werden vergezeld. Des avonds ontfermde zich een steenkolenhandelaar over het onge lukkig gezin, door het met zijn waar deloos rommeltje een plaatsje af te staan in zijn pakhuis in een nabu- De Marinematrozenlbond vervallen verklaard. Bi' breed gemotiveerd vonnis heeft de rechtbank te Alkmaar uitspraak gedaan in de procedure van den offi cier van iustitie aldaar tegen den Bond van Nederlandsche Marine-ma trozen te Den Helder, tot vervallen verklaring dier vereeniging van hare hoedanigheid van rechtspersoon. In deze procedure heeft het onderzoek plaats gehad ter terechtzitting voor burgerlijke zaken dier rechtbank van 25 Februari jl., alwaar toen als raads man van den Bond optrad mr. Ed. Philips, advocaat te Amsterdam, die o. m. de onbevoegdheid der recht bank en de niet-ontvankelijkheid van den officier van justitie pleitte. De uitspraak der rechtbank konü hierop neer, dat de wet van 22 April 1355 (Stbl. No. 32) ook in de artt. 5 tot 15 betreffende de rechtspersoon lijkheid geen civielrechtelijke regeling bevat, doch niet anders inhoudt dan de publiekrechtelijke voorwaarden voor het privaatrechtelijke bestaan der bij art. 1690 B. W. als zedelijke licha men erkende, door wet toegelaten vereenigingen van personenm. a. w. dat met die bepalingen werd bedoeld de optreding van vereenigingen als rechtspersoon in staat te onder werpen aan zoodanige bepalingen, dat kan worden gewaakt dat het in art. 1690 B. W. op civielrechtelijk terrein implicite toegelaten optreden als per sonae civilis door vereenigingen niet zou gaan ten koste van en in strijd met bet algemeen belang. Zoodat die artikelen dan ook geen nadere rege ling bedoelen van wat bij art. 1690 B. W. is geregeld, n.l. van de personae civilis in hunne verhouding tegenover derden, maar van hun recht van be staan uit staatsrechtelijk oogpunt en dus tegenover den staat. En dat aldus de vordering uit gemeld art. 10 voor) vloeiende geene civielrechtelijke of strafrechtelijke is doch eene actio sui generis, hiertoe strekkende, dat de burgerlijke rechter ingevolge de aan dezen bij dat artikel door den wetgever gedane opdracht zelfstan dig ingrijpe ten behoeve van het pu bliek belang, na een desbetreffend on derzoek ter terechtzitting, als in straf zaken, en voorafgegaan door een dag vaarding. Wat nu de aan de vereeniging ge- ïmputeerde feiten betreft, overweegt de rechtbank, dat de vereeniging door den druk en de verspreiding on der hare leden, Nederlandsche ma rine-matrozen, van de in de dagvaar ding genoemde artikelen in haar eigen officieel orgaan „Het Anker" op eene in het algemeen hoogst ongepaste en voor den Nederlandschen matroos te meer ongeoorloofde wijze van het doel om met gepaste middelen de belangen van matrozen in Nederlandschen dienst te behartigen, is afgeweken. De rechtbank heeft zich dan ook be voegd alsmede den officier ontvanke lijk verklaard en met vcrvallen-ver- klaring van den Bond van zijne hoe danigheid van rechtspersoon, tot cu rator benoemd mr. F. H. G. van der Hoeven, advocaat en procureur te Alkmaar, om onder haar toezicht de zaken der vereeniging te verevenen. Een loonsverhooging. Gisteren vergaderden te Deventer de schilderspatroons in zake de loons verhooging van 1 cent per uur, aan gevraagd door de verschillende schil- dersgezellenvere enigingen Met 25 stemmen tegen en 5 stemmen voor werd het verzoek van de hand gewezen. Rechtszaken Verduistering. Naar men verneemt is de instructie in de zaak tegen den Delftschen ad vocaat mr. J. M. v. M., verdacht van verduistering, gesloten en de zaak naar de openbare terechtzitting van de Haagsche rechtbank verwezen, zoodat binnenkort de openbare behan deling kan worden tegemoet gezien. Een Dievenbende. In de maand Februari van het vo rige jaar werd te Brussel, ten nadeele van de Belgische posterijen een dief stal gepleegd tot een zeer beduidend bedrag. Van dezen diefstal werd ver dacht een Nederlandsch typograaf, C. W. v. d. S., bijgenaamd Nelis de Bels, die zich gister voor de Haag sche rechtbank had te verantwoorden. De toedracht der zaak is als volgt Op den 4en Februari 1903 werd door de Belgische post te Luik ter verzending aangenomen een aange- teekend en verzegeld pakket met geldswaardige papieren, bestemd voor een wisselagent te Brussel. Nog meer pakketten, eveneens aangeteekend werden op denzelfden datum ter ver zending naar Brussel door de post aangenomen. De pakketten werden door het postpersoneel van het Gare du Nord, bij aankomst van den trein, direct van het station met een wagen van de Staatsspoor weggebracht naar de verschillende geadresseerden. Op den boulevard Bisschoffsheim te Brus sel, terwijl een der geleiders van den wagen zich even verwijderde van het voertuig om 3 aangeteekende stukken bij een bankinstelling af te geven, bleken uit een, zich onder den bok van de postkar bevindende kist 13 pakketten met aangegeven waarde verdwenen te zijn. De bovenbedoelde geleider wist zich heden als getui ge voor de rechtbank gehoord niet goed meer te herinneren of hij, toen hij zich even binnen het Bankgebouw begaf, de kist onder den bok op slot gedaan had. Voorts herinnerde hij zich flauwtjes in de vestibule van het Bankgebouw een manspersoon te heb ben gezien. De beklaagde deed dezen getuige de vraag stellen of, vóór den diefstal, de postkar soms door een of meer hem verdacht voorkomende personen ge volgd werd, waarop get. echter ont kennend antwoordde. Ook op vorige dagen had hij geen verdachte indi viduen in de nabijheid van zijn kar gezien, verklaarde hij op de vraag van bekl.'s verdediger, mr. Gonsalvez. Verder bleek dat iemand van het balcon van een huis, naast meerge noemde bankinstelling in de Bue Bisschoffsheim, den begeleider van den wagen, toen deze uit het bank gebouw waar hij niet langer dan twee minuten geweest was, terugkeerde, had toegeroepen, „d'r is een op den bok van je wagen geklommen, toen je weg waart." De persoon die den diefstal heeft zien plegen van het balcon der nabu rige woning, verklaarde dat de be klaagde „als twee druppels water" gelijkt op den persoon, dien hij in den bewusten ochtend van 5 Febr. heeft zien klimmen op den bok van de kar en pakketten daaruit zien wegnemen. Het waren met roode lakken voor ziene pakken, die door den dief wer den geborgen in een zak, zooals in gebruik bij de Brusselsche bakkers. De bekl. was gekleed in een blauwe, tot over de knieën reikende kiel. Nog maals ondervraagd, hield getuige pertinent vol dat deze beklaagde in houding, figuur, grootte enz. absolute overeenkomst bezit met den persoon, dien hij den diefstal zag plegen. Deze getuige had vroeger nog op gemerkt dat sedert eenigen tijd de bestelwagen gevolgd werd door een drie- a viertal personen, die hem ver dacht voorkwamen. Dat gaf bekl. aanleiding tot de vraag, waarom dan deze getuige nooit de politie met zijn bevindingen of vermoedens in kennis had gesteld. Daarvan kon getuige geen verkla ring geven, maar wel deelde hij nog f nader mede dat hij beklaagde stellig I meent te kunnen herkennen als bel hoord hebbende tot de vier verdacht» individuen, die de postkar gedurendJ eenige dagen volgden. Juist daaromuo meent hij met zooveel zekerheid t?'® kunnen zeggen dat bekl. dezelfde perjET soon moet zijn als degeen dien him den diefstal van het balcon dor wofekd ning af heeft zien plegen. je Eenige andere getuigen uit BelgiJdt, beambten bij de posterijen, verklaar} 10 den eveneens, dat de bestelwagen deiüc pakketten met aangegeven waarde geLcj volgd werd door verdachte personenLr; tot wie beklaagde behoorde. Als getuige werd in deze zaak nofpi gehoord de koopman.die onlangs voor de rechtbank alhier terecht stond(doól z' werd vrijgesproken i. verdacht val, v effectendiefstal in België. >o-t Deze getuige werd door den presiLd dent gewezen op het gewicht van del t eed, terwijl vooraf tot hem de bedreiLe ging gericht werd, dat hij gegijzeld,, zou worden, op grond van het weigol °h ren van getuigenis-aflegging, iridiol hij draaiende antwoorden gaf. öei' Deze "etuige bleek een (bij hem ilOI1 beslag genomen) brief te hebben ontfnei vangen van beklaagde, waarin dezfld o.a. schreef: ..hierb" zend ik je d al lijst van den handelals je 'fckan g< bruiken, laat het mij dan spoedig w«_„ ten, dan zal ik je den handel kome brengen in een der steden aan de Ber. gische grens. Natuurlijk onder voor1*»' waarde dat er lood is." Getuige dedd alsof hij niet begree oei wat met dei woorden „handel", „alila er lood is" en dergelijke bedoeld word <al Hij herinnerde zich niet op dien brif ;e(; geantwoord te hebben en beklaagd bevestigde dat getuige inderdaad noo |f op dien brief heeft geantwoord. Een kellner te Scheveningen. een der vrienden van beklaagdp ha eveneens een brief ontvangen met ui drukkingen, waarvan de preside) uitleg vroeg als „de jongens ziiogi1'® sjogte" de druiven zijn duur" „ïjerb heb een telegram afgezonden, dat i ie de handen van de Filistijnen is gijcli vallen." ru Ook deze getuige beweerde niet vei Q te begrijpen van den inhoud van cl schrijven. Het O. M. eischte tegen beklaagd le zijns inziens de hoofddader in eeie wijdvertakte internationale effecteilin dievenbende, 4 jaar gevangenisstraf De ambtenaar wees er op, hoe grocfl I belang de Belgische regeering stel) in den uitslag van dit rechtsgeding. LO xn; Beleediging van een Wethouder hri In hooger beroep is gisteren vo( het gerechtshof te' Arnhem behandel 'kc de zaak van J. B. R„ aannemer ied: Zutfen, beschuldigd van beleedigini van den wethouder n G. Kiaasse q voorzitter der gascommissie. Beklaa re de zou na meermalen ingezonden &tufy,e ken te hebben geplaatst in de dagbl den. in het openbaar, doelende c» den bouw van een nieuwen ~-'sho II der, «ezegd hebben: ..Daar steel Klaassen geld van in zijn zak." Bij vonnis van 16 December 191 werd beklaagde door de rechtbank LC Zutfen vrii ere sproken, van welk nis de officier van justitie in hoogfsl) beroep was gekomen. scl Geëischt weH evenals voor <|aa rechtbank te Zutfen. ƒ100 hoete, sub jjr 25 dagen hechtenis. jej Sport en Wedstrijden, Wielrijden. De Fiets verneemt, dat Bouma, vi Leeuwarden, dit jaar als beroepsrijd zal uitkomen en als zoodanig reei een rijbewijs bij den Nederl. Wiel) m bond heeft aangevraagd. Hij gaat zii h te Parijs vestigen en zal dit jaar zean weinig in Nederland rijden. Har oe( Meyers zal hem met raad ter zij) ,0p staan. Na zijn oefening te Davos vo iaï Bq de schaatswedstrijden is Bouma training geblevenhij rijdt dagelijf" een 15 20 kilometer. De volgen week gaat hij naar Parijs en den met Paschen uit te komen. Aan Het Rijwiel wordt gemeld. C. J. de Koning, van Edam, plan hef dezen zomer mede te dingen in mot) >rï races. T De Tel. verneemt, dot Harrie Mey< tegenwoordig in 't Zuiden vanFrar rijk, te Bedoin, vertoeft, waar hij o10 der leiding van zijn trainer Pastai zich langzamerhand klaar maakt vo het a. s. wielrij-seizoen. Op de moe wegen in de omstreken van Bedo rijdt hij iederen dag 50 kilometer. Voetbal. Het bericht van de Tel., dat de ,coiE mandant van de militaire acaden j t aan de cadetten-voetbalvereenigi |6e Veloc'tas te Breda verboden had |ai) de nieuwe competitie-wedstrijden n nei te spelen is, naar men verneemt, juist. Van een dergelijk verbod 5s bestuur van Velocitas niets bekend litg li gen met het voorname gezelschap ver trokken waren, nog eens aan boord kwam en de reis wenschte mee tema ken. maar hij geloofde onvoorwaar delijk aan het voorwendsel en willig de met genoegen de gevraagde gast vrijheid in. De bemanning was ook niet verwonderd over den onverwach- ten gast, want zij hadden de oorzaak van zijn tegenwoordigheid vernomen, en vonden het heel natuurlijk, dat de neef van den minister van het jacht gebruik maakte. Alleen Harald Thor- vik week in plotselinge verbazing een schrede achteruit, toen hij op het dek kwam en Bernard voor zich zag, die hem kort en beslist meedeelde, dat hij tot Drontheim zou meevaren. Maar reeds het volgend oogenblik had de stuurman zijn gewone, ondoordring bare kalmte terug. Zoo nu morgenochtend vroeg komen wij daar aan Het was alles, wat hij zeide, en toen ging hij, zonder verder iets te vragen, op zijn post staan. Het was middernacht geworden, maar nog altijd niet volkomen don ker. Hier heerschte slechts die diepe schemering, die in andere streken het aanbreken van den nacht onmiddellijk voorafgaat. De nevel hing dicht en zwaar over de zee als een ondoor dringbaar bekleedsel, en de slanke, witte „Zeeadelaar", die anders ieders bewondering opwekte door zijn wap perende wimpels en vlaggeg. gleed genaani als een schaduw door de steeds dich-1 Harald fronste het voorhoofd, ter wordende mist, die zich nu weer Mij Ik bedoel alleen maar, dat scheen vast te hechten aan masten en het geen genoegen is als men hier touwwerk, dan weer met zijn vochti-j niets te maken heeft, gen, kouden adem in wolken overhel Ik ben zeeman, zei Bernard, wiens dek heenjaagde. j blik onrustig de mist scheen te willen Aan boord zelf heerschte doodschedoordringen. Mij hindert het weer al stilte. De kapitein had zich in zijn ka- even weinig als jou. Welken koers juit teruggetrokken, want in weerwil stuur je eigenlijk uit? van het slechte weer was er niets bij-| Den goeden klonk stroef hetant- zonders te doen. omdat de weg een- woord. voudig was en het roer in veilige han-l Ben je daar zeker van, dat het den. Alleen de wacht was op zijn post. de goede is? en de stuurman aan het roer. Men Ben ik stuurman of jij? hoorde niets dan het werken van de De beide mannen stonden tegen- machine en het ruischen van de zee, over elkaar, het licht bescheen hen die men niet zag. Zoo ging het voor- met een somber, geelachtig schijnsel, waarts door nacht en golven. de nevel scheen het wel op te zuigen, in een ton opgesloten en door den Daar kwam een hoogc. donkere ge- maar bet was toch nog voldoende om golfslag in beweging gebracht, de na- stalte van de andere zijde van het de gezichten der beide mannen te bijheid van de gevaarlijke klippen ver schip en liep op den stuurman toe. onderscheiden. Zij maten elkaar als ried. De zee zelf waarschuwde de Bernard Hohenfels droeg zijn storm- twee tegenstanders, maar plotseling schepen, die in nacht of mist het mantel, waarvan de mist in losse, ging Bernard op zij af en luisterde, zware druppels afliep, hij maakte Wat is dat voor een geluid?Hoor eenige opmerkingen over het weer, die je niets zeer kort beantwoord werden, toenNeen zei Harald doodkalm. volgde een lang stilzwijgen, eindelijk! Maar ik hoor het wel. Het klinkt. -- zei Harald I als klokgelui Wij kunnen onmogelijk Trollklippen Wij zijn er vlak bij Je Ik dacht, dat je il lang naar bed zoo dicht bij de kust zijn en te mid-moet oogenblikkelijk van koers veran- was 1 I dernacht luidt er toch geen kerkklok/ deren! Hoor je niet, Harald? Ik kan niet slapen daarom Wezenlijk klonk heel uit de verte Thorvik scheen inderdaad niet te houd ik je liever gezelschap. een gelui als van klokken. Nu eens hooren en niets te zien dan hetstuur- Mij goed Ben je van plan den verstomde het, dan weer was het te rad. waaraan hij scheen vastge- goheelen nacht hier boven te blijven hooren. te midden van het windgeloei groeid te zijn. Zijn oogen staarden - Misschien! Of is dat jou onaan-l en golfgeklots zacht en geheimzin-i wijd-open in den nevel en uit zijnge- nig drong het tot het oor door. Harald waar stuur je heen? De vraag klonk scherp en dreigend. Naar Drontheim luide hard en beslist het antwoord. Bernard scherpte zijn gehoor :n ademlooze spanning, daar was het weer te hooren, maar veel scherper en naderbij nu. Het was buiten kwes tie een klok, maar haar geluid leek niets op dat van haar zusters te lande. Bij onregelmatige tusschenpoo- zen liet zij zich nu weer hooren en verstomde dan weer; plotseling sprong Hohenfels op, hij had den toon her kend. Dat was het waarschuwingssignaal van de Trollklippen, de zeeklok, die gevaar niet bemerkten. Het volgend oogenblik greep Ber nard met ijzeren vuist den arm van den stuurman. Dat is de onheilsbode van de I zicht scheen alle bloed geweken, maar 'de hand hield het roer stijf omklemd als wilde hij ieder ingrijpen afwe ren. Ga weg van het roer voegde Bernard hem halfluid maar met 'angst-aanjagende energie toe. Je bent j dol en een krankzinnige kan men géén schip toevertrouwen. Terug l Of j ik roep den kapitein en de geheele bemanning en laat je binden j Hij trok hem werkelijk weg. drong i hem op zijde en gaf zelf bet stuurrad de tegenovergestelde richting. Lang zaam begon het schip van richting te veranderen, langzaam nam bet den juisten koers aan. Spoedig klonk de waarschuwende stem verder weg en zachter, daarna waren nog maar enkele tonen te hooren, eindelijk ver stomde ook die het gevaar was voorbij. Harald was woest opgesprongen *>i; dat ingrijpen en maakte een beweging als wilde hij zich op zijn vroegeren kameraad werpen, doch deze keerde zich om en keek hem aan met een vasten, dreigenden blik, als gold het werkelijk een waanzinnige aan ban den te leggen. De oogen van den stuurman werden schuw neergeslagen als instinctmatig ontweek hij dezen blik en trad achteruit Daar klonken stappen, de kapitein die het weer en den koers kwam op nemen, verscheen op het dek en was zichtbaar verbaasd zijn gast hier te vinden, van wien hij dacht, dat 1 loi al lang ter ruste was gegaan. U hier boven, mijnheer Von H lag henfels Ik kwam eens naar het we en kijken, zei deze oogenscliijnlijk kali I Maar ik kan het niet eens worden roöe Harald Thorvik. die maar volstre iec niet toestemmen wil. dat hij ernst ien ongesteld is. De wond aan zijn hoc schijnt toch niet zoo onbeduidend zijn, als hij het wil doen voorkome Hij vecht voortdurend tegen een aa val van onmacht en wil toch nietvij®}" zijn post wijken. 11 Maar Thorvik, waarom hebt mij dat niet gezegd? riep de kapn tein. Ge bezweerdet tegen mij, dat li slechts een schram was en weigerd hardnekkig iedere hulp. Hij vertrouwt op zijn reuze sterke natuur zei Bernard. Maar d We heeft ten slotte ook haar grenzen. u hem als het u belieft laten aflos? hij moet voorzichtig zijn Natuurlijk, dadelijk stemde kapitein toe, die in weerwil van li onzekere licht zag, hoe bleek en oi steld het gelaat van den stuurmj was. Hij riep den wacht en gaf i noodige bevelen. Thorvik scheen eerst te willen wi germ, maar Bernard's hand lagzwa en veelbeteekenend op zijn arm dwong hem, zooals eerst zijn bl had gedaan. (Wordt vervolgd). vit I wc ve

Haarlem's Dagblad | 1904 | | pagina 2