NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. teOTHZÉt 21e Jaargang. No. 6356. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. MAANDAG 21 MAART 1904. A HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN IPE'iK 1MB MAANBïENs Voor Haarlem 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) 1.30 Franco per post door Nederland „1-65 Afzonderlijke nummers w 0.02 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem 0.37% de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap L®üï§ds Coster. Directeur J= C. PEEREBOOM. ADVERTENTIËN: Van 15 regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 0.15. Reclames 30 Cent per regeL Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Kleine advertentiën 3 maal plaatsen voor 2 maal betalen. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuidsr Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. "8 [Abonnementen en Advertentifin worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën 3ej en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. Eepaie Blad nummer beetsat nit veertien bladzijden. die} ieiln .,<le Zaterdagavond", die bij ;rs|t nummer gevoegd is, schrijft ite nieuwe medewerker BLOC eerste Beurs overzicht over n(Hj afgeloopeu week. Onze lezers zullen zulk een over •kt voortaan elke week geregeld den „Zaterdagavond" aantreffen, y verwachten voor de nieuwe kriek veel belangstelling, niet d fct minst voor de afdeeling Cor respondentie, waarvan onze 8e- ikiüüueerdeu kosteloos gebruik Bel urnen maken op de wijze, zooals dejj ia dit nummer vinden aange- Zcifs komt de kooper al, zoodra tiij gelooft, in het groote magazijn minder te betalen, dan in 't kleinere. Werd de kleinhandel dus door de bazars aan den eenen kant aangeval len, aan den anderen had hij zich te verweren tegen de coöperatieve ver- bruiksvereenigingen, die den consu ment in aanraking trachten te bren gen met den producent zelf. Het eerste slichtte de Engelschman .Robert Owen een dergelijke associatie in 1824 en een tiental jaren hadden dezen een snellen bloei, totdat er door oneenig- heid in 1834 niet een van over was. De eerste blijvende verbruiksvereeni- ging was die van de wevers te Roch dale en haar doel was drieledig len leden goedkoop de waar te leveren, hun het sparen te leerenenhen mo reel te verheffen. Sedert heeft deze vorm ook elders toepassing gevonden. De grootste coö peratieve verbruiksvereenigingen zijn Haarlemsche Handelsvereeniging. (Ap plaus). Van de gelegenheid tot gedachten- wisseling werd gebruik gemaakt door den heer J. Hofland, die het als middenstander verklaarde toe te juichen, wanneer men door organisa tie kracht en macht zal kunnen ont wikkelen. Tegen des inleiders résumé had hij dan ook niets in te brengen, maar eenige andere opmerkingen achtte hij onjuist. De heer Dop had de positie geschetst van den midden stand tusschen de werklieden met hunne coöperatie en de grootkapi talisten met hunne bazars, welnu, spreker zelf heeft een kleine vereeni- ging opgericht, die het gezamenlijk inkoopen met succes in praktijk brengt. Maar, wil hij vragen, gelooft de inleider zelf, dat de middenstand op den duur zijn positie tusschen de verbruikscoöperatie en de groote ma gazijnen kan handhaven Uit de rede Buitenlandsch Overzicht de vereeniging Vooruit te Gent, die van den heer Dop heeft spreker den van Rochdale, Leeds en Breslau en I indruk, dat dit mogelijk is, niet ge- deze laatste omvat 250.000 van de 350.000 inwoners der stad. Voor de neringdoenden te Breslau is zij dus een waren ramp. Behalve de groote magazijnen en de kregen. Wat wettelijke maatregelen tegen de mededingers aangaat, het zou on billijk zijn om,, terwille van enkele middenstanders, belemmeringen Haarlem's Dagblad van 21 Maart bevat o. a. Blad A. De Middenstand, Bni- inlandsch Overzicht, Oorloge- 'jjieuws, Nieuws uit Haarlem en instreken, Kameroverzicht, öin- eul. en Gemengd Nieuws. 3y Blad B. Binnenl.- Nieuws, Uit v i e Arbeiderswereld, en Rechtszaken Vi De ZATERDAGAVOND, alsder- blad, met Beursoverzicht, Zon- agsbrieven Rubriek voor Dames n Kinderen Schetsjes en Allerlei. jnBij dit uuuimcr behoort een Bijvoegsel. DE MIDDENSTAND. afede van den Heer M. H. G. F. it Fiedeldy Dop, van Amsterdam. jt< De heer Fiedeldy Dop, repli-1 Op uitnoodiging van het bestuur der ee [aarleniscke Handelsvereeniging trad Ie heer Fiedeldy Dop, lid van de Ka ler van Koophandel te Amsterdam, 'rijdagavond voor de leden van lie ereeniging op in de beneden achter- el i aal van Café Brinkmann, met een ede over den Middenstand. Spreker herinnerde er aan, hoe 798 de gilden werden afgeschaft an >11 ioe in den loop der 19de eeuw, in alle akken vereeniging en aaneensluiting ntstund, behalve in den kleinhandel, ierst enkele jaren geleden kwam djze ot stand, zoodat men zeggen kan, dat e kleinhandel een eeuw lang ongeor- aniseerd is geweest. Maar nu onlangs leeft hij dan ook een tweetal congres sen gehouden, die zóóveel succes had- len, dat men zeggen mag, dat de loodzakelijkheid van aaneensluiting n den winkelstand ten duidelijkste «bleken is. De geschiedenis van den kleinhan- Icl schetsende, wees de heer Dop er •p, dat toen de productie toenam, de san delaar niet meer verkocht wat hij :lf maakte, maar detaillant werd, de itelligente verbinding tusschen pro- lucent en consument. De productie in t groot werd alhaast gevolgd door rerdeeling in 't groot. De winkels na- )en toe ln omvang. De groote maga- ijnen ontstonden, met een zeer groot .ntal artikelen, die onderling geen .dere overeenkomst hadden, dan dat ie allen in het klein werden verkocht. Reeds onder Napoleon I vinden we le voorloopers van de groote magazij- ten, vooral op het gebied van de J öanufacturen. De eerste evenwel, die Êet blijvend succes de zaak aanpakte, as Aristide Boucicaut, die zich n- >cht in het magazijn Au Bon Marché in de onaanzienlijke Rue du Bac en er de kolossale magazijnen van maak te, die we nu kennen en die een jaar- lijkschen omzet heeft weten te berei ken van 150 millioen francs. Dat is een eucces, maar een succes als van een uitslaanden brand, die zijn voedsel .zoekt in wat hem omringt. Tal van fjkleine handelaars gingen door zijn concurrentie ten gronde. Dit en andere groote magazijnen <n Parijs, New-York, Berlijn en Londen, zijn gebaseerd op de redeneering, dat tie winst geringer wezen kan, naarma te de omzet grooter is en dat, door alleen a contant te verkoopen, het kapitaal herhaaldelijk wordt omgezet. coöperatieve verbruiksvereenigingen! den wég te leggen aan de ontwikke- dreigt er een nieuw gevaar voor de; ling van de ondernemingen van een bescheiden onafhankelijkheid van den I gedeelte onzer medeburgers. Boven- winkelstandde trusts. I dien raadt de inleider immers aan Men heeft gepoogd door wettelijke be-1 coöperatie te stellen tegenover coöpe- palingen hun groei te belemmeren. ratie. Het petroleum-monopolie ;s al- i maar" zonder succes. De tijd is niet] leen mogelijk, omdat de petroleum op meer, toen, 300 jaar geleden, Ko- zoo weinig plaatsen gevonden wordt, ningin Elizabeth van Engeland ver-I De ontwikkelingsgang in de maat- klaarde aan niemand meer een mono-1 schappij drijft juist daarheen, dat de polie te zullen toestaan. De trusts van fabrikauten hunne artikelen zoo dicht dezen tijd bedreigen de onafhanke-1 mogelijk bij den verbruiker trachten lijkheid van den detaillant in zoover-1 té brengen. Daarvoor verkoopen boter- re, dat zij hem dwingen tegen een j fabrikanten, koffiebranders, sigaren- door de trust vastgestelden prijs te i fabrikanten hun waar in eigen win- verkoopen. Alleen kan hij zich daar-1 kels. Al stond spreker op burgerlijk tegen niet verzetten, maar als middel i standpunt (wat de aanwezigen wel van verweer staat hem de kracht der organisatie, de macht der vereeniging open. In het buitenland heeft men ook om wettelijke bepalingen tegen de coöpe ratieve. verbruiksvereenigingen geroe pen, zelfs is het Central Verband deutsclier Kaufleute zoover gegaan, aan den Keizer te vragen deze vereeni- glngen eenvoudig te verbieden. Veel beter evenwel dan het afbreken van den tegenstander is versterking van eigen positie. Men dient aandacht te geven aan datgene wat de kracht uit maakt van den mededinger en daaruit leering te trekken. In verband daarmee zijn gezamen lijke inkoop en levering a contant van het hoogste belang voor den kleinhan del en past men deze toe, dan kan de kleine winkel zeer goed naast de groote bazar bestaan. Immers deze laatste kan niet in alles zoogoed ge sorteerd zijn, zij koopt alleen enkele courante soorten en laat dus het voor deel van beter gesorteerd te zijn aan den specialiteïts-winkelier, die boven dien het voordeel heeft van de waren kennis. Vooral bij de zoogenaamde verpakte artikelen is gezamenlijke inkoop noo- dig. Vandaar dan ook, dat op de con gressen van Namen, Amsterdam en Rotterdam de wenschelijkheid werd uitgesproken van de oprichting van vakvereenigingen, voor gezamenlijken inkoop van daarvoor geschikte arti kelen. Een andere zaak, die dringend rege ling eischt, is het credietwezen. De ge legenheid voor crediet bestaat voor den winkelier niet of onvoldoende, terwijl.1.hij zelf ongemotiveerd lange credieten geven moet. Zoodoende is er voortdurend meer bedrijfskapitaal noodig, want vraagt hij zijn klant om betaling, dan loopt hij gevaar dezen te verliezen, vooral omdat zijn concur rent al klaar staat, den klant naar zijn wenschen te bedienen. Daarom is het noodig, dat de keistand op den duur kome tot leve ring alleen a contant, of althans op zeer korten termijn. Men richte era- dietbanken op, zooals zij in Duitsch- land reeds bestaan volgens het stelsel Schultze Delitzsch. Een proef hier te lande is niet zonder succes genomen. Doch ook hiertoe is vereeniging noo dig. Bij aaneensluiting kan de kleinhan del nog vele andere dingen bereiken onderlinge levensverzekering en brand- assuranlie. Ook de wetgever moet de pogingen tot opheffing van den m'd- denstand steunen door handelsonder wijs, omdat de opleiding in de prak tijk tekort schiet. Wat daarvan iet gevolg is, bleek op het Amsterdamsche congres, toen de heer Van Emden, mededeelde, dat vele faillissementen in den kleinhandel het gevolg zijn van gebrek aan ontwikkeling. Dan zijn verder de Zondagsrust en de negenuurs-sluiting voor den win kelier quaesties van belang. Resumeerende betoogde spreker, dat de handeldrijvende middenstand een DE OORLOG. Men is het er nog steeds niet over eens, waar de beide Russische vloo- ten in Oost-Azie uithangen. Die van Wladiwostok is, zooals men weet, al geruimen tijd onvindbaar en eerst heerschte de meening, dat deze een stoutmoedigen tocht naar Port Ar thur had ondernomen, ten einde te trachten zich met de daar liggende vloot te vereenigen. Nu is echter ook deze laatste zoek. De verkennende Ja panners hebben ze niet in de haven kunnen ontdekken en zoo gaat nu hei gerucht, dat deze vloot is uitgestoomd, om zich met die van Wladiwostok te vereenigen en dat nadat de vloot Port Arthur verlaten had de Russen (zelf door het doen zinken van schepen den toegang tot die haven versperden. Hoe het zij, het gerucht omtrent een Tereeuiging der twee Tloten peelt in deze dagen van gebrek aan feitelijk nieuws een groote rol. Zóó wordt ook aan de Nordd. Allg. Ztg." uit Londen gemeld, dat deze tij dingen schijnen bevestigd te worden door het feit, dat Japansche schepen de Russische vloot bij Port Arthur niet hebben kunnen ontdekken. In Engelsche maritieme kringen wordt voorts aan het genoemde blad gemeld acht men zulk een kordate streek van admiraal Makaraff vol strekt niet onmogelijk en vestigt men er ook de aandacht op, dat deze be richten overeenstemmen met de tij ding, dat de Russen zeiven door het doen zinken van vier schepen den toe gang tot de haven van Port Arthur versperd hebben. Wanneer dit inderdaad het geval is, dan kan 't slechts "eschied zijn met de bedoeling om de Japansche vloot den Toegang tot Port Arthur ondanks de afwezigheid van het Rus sisch eskader, onmogelijk te maken. Van andere zijde blijft men het on aannemelijk achten, dat de Japan sche schepen het geheele Russische eskader zouden hebben laten ontsnap pen,en zegt men, dat al deze en der gelijke geruchten hieraan moeten wor den toegeschreven, dat bij de jongste eenige amendementen op art. 2, ra kende het noviciaat en het verbod om nieuwe leden aan +e werven, ie be spreken. De abbé Lemère stelde voor dit artikel te schrappen. Dit amende ment werd verworpen met 301 tegen 242 stemmen. De eerste alinea van artikel 2 werd daarop aangenomen. In het PRUISISCHE Huis van Afgevaardieden protesteer de gisteren de minister-nresident Von Bülow tegen de aanvallen, door den nationaal-liberalen afgevaardigde Von Evnern tegen hem gericht, wegens de opheffing van paragraaf 2 der Jezuie- tenwet. De minister zeide. slechts uit de bladen geciteerd te hebben, toen hij zeide, dat ook de liberalen voor die opheffing gestemd hadden, in de hoop dat de Bondsraad er toch niet in zou toestemmen. Ook de bewering van Von Eynern over den steeds toenemenden invloed van het Centrum, die tot verstoring onzer goede betrekkingen tot Italië zou leiden, is ongegrond: het Centrum toch heeft even weinig invloed op de politiek van den kanselier als eenige andere partij. weten, dat het geval niet is) dan zou hij niet weten, hoe men de ontwikke ling van coöperatieve verbruiksveree nigingen en van kapitalistische groot magazijnen zou kunnen tegengaan. De heer W. A. J. van de Kamp doet opmerken, dat juist het sociaal democratisch program kwaad doet aan den middenstand. Dat program eischt, dat de heele middenstand opdoekt en alles komt aan de gemeente. Daarom moet zooveel mogelijk getracht wor- den. der sociaal-democratie den kop 'n j gevechten de Russische linieschepen te drukken Z1C" me'" vertoonden, waardoor cie De heer F. Smit vraagt naar i yr&aS ontstond, of zij nog wel in de des inleiders persoonlijke meenmgIhaven waren; eene onzekerheid, wel- over de Zondagssluiting zelf ^s bij jke dfn weêr, op haar beurt, de ge- geen voorstander vag een daartoe ™Wen^erde ontsnapp^deed^ strekkende wet. boren worden... In elk geval blijft men het onmogelijk achten, dat de -Arfii,». i Russische schepen de straat van Korea E h.; rf. Shebben kunnen passeeren. zonder dat de Japansche tofpedoboot'en,, die vóór al toepast dat hij heeft aangewezen en het toch niet met hem eens is. Een onevenredige belasting op mededin gers zou spr. nooit voorstellen. De overtuiging, dat de middenstand met verdwijnen zal, kan spreker den heer Hofland niet geven, maar wel is bijv. in Duitschland gebleken, dat de han deldrijvende middenstand in een reeks van jaren daar veel meer is toegeno men, dan de bevolking zelf. Het vor men van trusts (en dat is een troost voor den middenstand) is vaak afhan kelijk van omstandigheden, die buiten de macht liggen van de trustvormers zeiven. Fabrikanten die hunne artike len in eigen winkels verkoopen, kwa men daar veelal toe, omdat de detail- lanten hun artikel niet verlangden. En aangenomen al eens dat de mid denstand in een onafzienbaar tijdperk Tsoeschima kruisen, ze zouden opge merkt hebben. De kruisers van Wladiwostock kun nen evenmin ten Noorden als ten Zui den van Jeso den Stillen Oceaan be reikt hebben zonder dat zij door den vijand bemerkt werden. Waar de beide eskaders zich dan zouden kunnen vereenigen, acht de Engelsche deskundige beoordeelaar van den mysterieuseu toestand geheel onverklaarbaar. Men acht zulk eene vereeniging der Russische eskaders slechts dan voor mogeliik, wanneer 't zou blijken, dat de kruisers van Wla diwostock reeds de haven verlaten hadden en zich aan de Amoermonding ophielden, voordat de vloot van ad miraal Kamimura Wladivostock be reikt had... Een ander vermoeden maar wel zou moeten verdwijnen, zelfs danzou;wat onwaarschijnlijk betreffende spr. er voor zijn, die executie zoolangRussische W ladiwostok-eskader s mogelijk te verschuiven (de heer Hof-lda^ dit op reis zou zijn naar Europa, land: „ik ook!") ap door gepasto j idar het op dit oogenbliklaOost-Azie -<- Ivan geen nut kan zijn. Het zou zich dan vereenigen met de Russische Oostzee-vloot, die voor het Verre Oos- middelen zijn positie te versterken. Wat de vraag van den heer SmU betreft, spr. is beslist voor Zondags rust en daar, zooals hij bij ervaring weet, het particulier initiatief daartoe onmachtig is, zou hij een wet wen schen, maar die rekening hield met de verschillende bedrijven. De heer Hofland diende nog van dupliek, betoogde dat de Duitsche be drijf sstatistiek onbetrouwbaar is om-'is door ten bestemd wordt. Voor 't overige valt van den oorlog niets zelfs te fantaiseeren. Markies Ito, de buitengewone Gezant van den Mikado naar Korea den Koreaanschen Keizer Gisterenmorgen elf ongeveer kwam KEIZER WILHELM aan boord van de König Albert" te Gibraltar aan. De gouverneur der plaats ging Aan boord, om den keizer te begroeteu. De keizer is vervolgens na in zijn sloep tusschen twee rijen booten, be- hoorende tot het Britsche eskader, te zijn doorgevaren, geland. De keizer reed met den gouverneur en vergezeld van een schitterend gevolg langs de voornaamste punten van het schier eiland. De Duitsche vlag was gehe- schen en van de batterijen werd een vorstelijk saluut gevuurd. De keizer zal drie dagen blijven. De Toestand in Zuid-Afrika. De brief van advocaat J. C. Smuts uit Pretoria, dien miss Emily Hobhou- se heden publiceert, bevestigd alles zins den erbarmelijken toestand in de .veroverde gewesten" van Zuid- Afrika. De vroegere generaal verklaart, dat een groot deel der Boeren, onverschil lig voor den gang van zaken is, omdat „allen hoop en hart" hebben opgegeven. De geest van Zuid-Afrika is gesmoord door de teleurstellingen., de ellenden en de verliezen van het verleden." Hij verzoekt miss Hobhouse hem geen verwijt er van te maken, dat hij stil zit en niets doet. „Er is een sterk verlangen in mij en in ons allen om iets te doen. Maar wat? Er schijnt heelemaal geen overeenstemming te zijn tusschen onze gedachten over het landsbestuur en die der regeering. Wij denken, dat de regeering dient voor het grootste welzijn van het grootste aantal zij denkt, dat Je mijnindustrie tegen eiken prijs moet worden gehandhaafd, wat niet moge lijk is voor het grootste deel daar van". Slechts een klein deel kan met winst worden geëxploiteerd, verklaart de heer Smuts. En Zuid-Afrika wordt aan het overige deel opgeofferd. Hij ziet den dag komen, dat „Britsch" Zuid-Afrika een beroep zal doen op „Dutch" Zuid-Afrika om gene te red den van de gevolgen der tegenwoor dige krankzinnige politiek. „Maar "k vrees", zegt hij, ..somwijlen met een smart die bitterder dan de dood is, dat de „Dutch" niet meer daar zal zijn om Zuid-Afrika te redden. Want ook de Boeren worden door tegen spoed en wanhoop ondermijnd en ge demoraliseerd. En God alleen weet hoever men dat proces zal laten gaan." Benöit-Avond. Zooals wij vroeger berichtten komen de heeren Hullebroeck en de Vos uier Woensdagavond een Benóit-avond ge ven, daartoe uitgenoodigd door de afd. Haarlem en omstreken van het Alg. Nederl. Verbond. Wat deze Benóit-avond eigenlijk is Wij zullen het verduidelijken door een stuk te ontleenen aan een artikel in het Antwerpsche blad „Lucifer" van P. J. d'Hoedt „Benóit was een genie. Het was de heer Hullebroeck, de nog jeugdige maar reeds zoo werkzame toonkundi ge, die op zich had genomen, ons met Peter Benóit door zijne muziek, nader in kennis te brengen en dat op een wijze, die we niet gewoon zijn van anderen, n.l. door tusschen zijn voor dracht eenige stukken uit de werken van den meester op de piano voor te dragen, terwijl bij beurt door hem en den knappen baszanger, den lieer de Vos, de tekst der op muziek gezette woorden werd voorgezongen. Zoo kregen we te hooren stukken uit de Rubens-, de Van Rijswyck- en de Conscience-Cantaten zangen uit de Genius des Vaderlands, de Wereld in I de Schelde enz. Vervolgens eenige l5e- deren, o. a. Mijn Hart is vol Verlan gen, Het Roosje en het kernachtig Lied der Vlamingen. Dan een ief brokje uit de opera Meilief en ten slot te den godsdienstigen zang Onze Va der, uit de opera Christus. Ormoodig te zeggen, dat alles op de voortreffelijkste wijze werd voorge dragen en dat we tot in de ziel ont roerd waren." Tot zoover de heer d'Hoedt. Men weet nu wat dc Benóit-avond zijn zal en kan de bijzonderheden omtrent dag, uur en toegangsprijzen in achter staande aankondiging vinden. Stadsnieuws. dat alle zetbazen van groote firma's plechtig in audiëntie ontvangen daarbij ten onrechte als beoefenaarsSeouL van het klein bedrijf worden be-' Hij werd in de staatsiezaal door den schouwd en verklaarde ten slotte, dat keizer ontvangen, die hoogst min- hij den kleinhandel niet wil afschaf-zaam Ya-S' Tsoetsoeki. secretaris van fen. maar dat die z. i. door den eco- den geheimen raad, die markies Ito nomischen ontwikkelingsgang vanzelf vergezelde, verklaarde tijdens een m zal verdwijnen. O ver i gent ismen het, terview, dat diens zending louter op r, ryrts „t™re»o« Ko're^wenscMeTt Tukk'Jn, ",°I' op, dat de middenstand in geen geval het geloof in zichzelf en in zijn recht van bestaan moet verliezen. Alleen die in zijn succes gelooft, kan in de wereld slagen. Het was met hartelijke instemming der vergadering, dat de voorzitter der H. H. V„ de heer G. van der Most an Spijk, dank bracht aan den spre- uitgestrekt terrein voor verbeteringen ker voor zijn boeiend en belangrijk bezit, door zich ten nutte te maken le betoog, kracht der vereeniging en de hulp van den wetgever en eindigde met een heilwensch voor den bloei van de1 dat zij geen politieke beteekenis heeft. In de FRANSCHE Kamer had Combes gisteren zijn ge wone meerderheid weer terug. De Kamer heeft artikel 1 van de wet op de Congregratiën in zijn geheel met 299 stemmen tegen 242 aangeno men. Men riep daarop: „Maandag ver der!", maar Combes verzocht a nog Kwajongens. Vrijdagmiddag om 41 uur had een schipper die met-zijn tjalk door het Spaarne voer het ongeluk door een steen getroffen te worden die door een jongen werd gegooid van den kant. met dat gevolg, dat de man verwond werd aan zijn hoofd. Bij den brugwachter aan den Koudenhorn diende hij een klacht in over de on vrije doorvaart in Haarlem. Eene welverdiende hulde. De heer J. B. A. Saeijs heeft gedu rende den winter een cursus gehou den over cultuurgeschiedenis en ver gelijkende godsdienststudie. Na afloop van den cursus werd den begaafden spreker door de gezamen lijke dames, die den cursus bezocht hadden, een fraaie fauteuil aangebo den voor den heer Saeijs wel een bewijs hoe ingenomen men steeds met zijne cursussen over onderwerpen uit het gebied van land- en volken kunde is. Yyfjaarlyksche Tentoonstelling. In het Weekblad voor Bloembollen cultuur wordt door twee inzenders oppositie gevoerd tegen het voorstel van het hoofdbestuur, om de vijfjaar- lijksche 'tentoonstelling alhier niet meer in Maart, maar in de eerste helft van April te houden. Een van deze inzenders ondertee kent alleen: Een broeierde andere is de heer E. Kersten, lid van de be kende firma te Heemstede. Hij vreest, dat het ideaal van 't hoofdbestuur meerdere deelneming aan de tentoon stelling niet zal worden bereikt, in tegendeel dat de vakgenooten nog meer dan voorheen het exposeeren zullen overlaten aan enkelen, die nog heil zien in het maken van kosten voor anderen, want op tentoonstellin gen iets brengen kost veel en brengt niet altijd de voordeelen, daaraan verbonden, in den zak van hen, die zich die uitgaven getroost hebben. De heer Kersten steekt een beetje den draak met de plechtigheden en feestelijkheden, die men aan de expo sitie verbinden wil en meent, dat de tentoonstellingen wel verbeterd kun nen worden door eenige buitenland- sche juryleden te benoemen, de prij zen te verhoogen, het programma te herzien. Voorstanders van verlating kunnen op de tentoonstelling te Gent terecht. Ten slotte vraagt de heer Kersten, ietwat ondeugend, of het waar is, dat de stemming in 't Hoofdbestuur zelf over de zaak zóó verdeeld was, dat de stemmen staakten en de voorzitter toen gebruik gemaakt heeft van zijn recht, om in zulk een geval de be slissing te geven. De zaak zal in de a.s. algemeene vergadering zeker druk besproken worden. Tot afgevaardigde der afd. Haarlem naar het congres der S. D. A. P. werd gekozen de heer J. Ger- ritsz. R. K. Leesvereeniging. Woensdagavond a. s. spreekt in de bovenzaal der Sociëteit „Vereeni ging" de ZeerEerw. Heer W. de Veer S. J. van Amsterdam. De Slag b ij het Manpad. In het artikel over den slag bij het Manpad in 1304, in ons blad van gis ter is eene fout ingeslopen, welke ver betering vereischt. Er staat n.l. dat Witte van Haemstede uit Zierikzee te Zierikzee landde. Dit moet zijn te Zandvoort. Ned. H erv. Kerk. Woensdag 23 Maart a.s. zal het kiescollege in de Janskerk vergaderen ter benoeming van een predikant uit het bestaande drietal Ds. H. W. Creutzberg te Wijk aan ZeeDr. J. Lammerts van Buercn te Rotterdam, en Ds. J. Weeney te Wageningen.

Haarlem's Dagblad | 1904 | | pagina 1