ii Protestantenbond. Voor de afdeeling Haarlem van den Nederlandschen Protestantenbond trad Vrijdagavond voor een goed be zette zaai als spreker op de WelEerw. heer G. J. Paré van Haarlem. Voor eenige jaren is een boek ver schenen getiteld „Marcella" geschre ven door mevrouw Humphrey Ward. Dit boek, een sociale roman, heeft heden zijn actualiteit nog geenszins verloren, en is daarom nog wel een bespreking waard. Het is een merk waardig boekeen reine geest ademi door de bladerenmet forsche lijnen teekent het ons op zoo juiste wijze verschillende karakters. In het boek komen enkele punten voor die ons bijzonder aangaan. Spr. ging nu in het kort na wat er in het boek behandeld wordt. Op prachtige wijze schetst de schrijfster ons den toestand van onze hedendaagsche maatschappij, zij stelt alles zoo na tuurlijk en gelijk zoo sober voor. Met groote juistheid verwerkt zij de so ciale denkbeelden, laat de licht- en schaduwzijde zien, en stelt daartegen over de kracht die het geloof heeft, als dit oprecht en vroom is. In verband daarmede deed spr. na mens de Commissie voor de Wijkver pleging een beroep op de milddadig heid der aanwezigen. Deze steun is zeer noodzakelijk, daar het noodig is dat eene tweede wijkzuster wordt aan gesteld. GeTelwedstrijd. Aan de Regelings-Commissie van den Gevelwedstrijd 1903 binnen de gemeente Haarlem, uitgeschreven door de afdee ling Haarlem en Omstreken van de Maatschappij tot Be vordering der Bouwkunst. Gevolg gevende aan de tot hen ge richte uitnoodigin" om als jury op te treden voor den tweeden gevelwed strijd voor bouwwerk-pn te Haarlem, tot stand gekomen gedurende het tijd vak van 1 Mei 1900 tot 1 Mei 1903 heb ben ondergeteekenden de eer u mede te deelen, dat zij op Zaterdag 5 Maart 1904 te Haarlem ziin bijeengekomen, alwaar zij een tiental gevels bezich tigd hebben, waarvan de ontwerpers zich hadden aangemeld als mededin gers naar de uitgeloofde -^rijzen, be staande in Een verguld zilveren medaille als eerste, en een zilveren medaille als tweede prijs Na ieder voor zich de gevels beoor deeld te hebben, en na daarop ge volgd onderling beraad, hebben zij toegekend de verguld zilveren medaille aan den ontwerper van de dubbele villa gelegen aan den Heythuizerweg de zilveren medaille aan den ont werper van de - Lindenhoek". Kleine Houtweg No. 65. Gebruik makende van het daartoe aan haar verleende recht, heeft de jury bovendien eene loffelijke vermel ding toegekend aan den ontwerper van het machine-gebouw op de werf Conrad, hetwelk haar voorkomt, die onderscheiding waardig te zijn. In 1 algemeen vermeldt de jury met waardeering de sobere opvatting en het streven naar goede verhoudin gen waarvan verschillende werken getuigen. Ook bij utiliteitsgebouwen was dit het geval. Afzonderlijke vermelding verdient het decoratieve beeldhouwwerk, aan sommige gevels uitgevoerd. De jury heeft bij dezen wedstrijd voor het feit gestaan, woongebouwen en fabrieksgebouwen met hunne zeer uiteenloopende werken, onderling te moeten vergelijken. Deze zeer moeie- lijke taak doet haar in overweging geven, om, in geval bij een volgen den wedstrijd de bestemming der me dedingende gevels daartoe aanleiding mocht geven, deze te splitsen in twee afzonderlijk te beoordeelen groepen die van woongebouwen en die van utiliteitsgebouwen. 10 Maart 1904. (w. g.) HENRI EVERS, Delft. (w. g.) J. VERHEUL Dzn., Rotterdam. (w. g.) C. T. J. LOUIS RIEBER, Amsterdam. Door de Regelings-Commissie voor den gevelwedstrijd, bestaande uit de heeren J. v. d. Ban. J. W. G. Droste, G. L. van Lennep, L. C. Dumont en j. G. Michielse, wordt naar aanlei ding van bovenstaand jury-rapport bekend gemaakt dat de dubbele villa aan den Ilevt- huizerweg is ontworpen door den heer J. London, architect te Haarlem, en dat de villa „Lindenhoek", Kleine Houtweg 65. en het machine-gebouw van de „Werf Conrad" aan den Spaarndammerweg zijn ontworpen door den heer J. v. d. Ban, architect te Haarlem. Ot Is thans du9 voor de 2e maal dat aan den heer London de 1ste prijs wordt toegekend.) Men schrijft ons: De 9 werklieden van de Centrale Werkplaats der H. S. M. die Zaterdag eervol ontslagen worden, hebben Vrij dagmorgen afscheid genomen van hunnen chef, den heer L. Sloot, on der wiens directie allen bijna 25 jaar met lust en tevredenheid hebben ge werkt. Allen werden (elk afzonderlijk) min zaam ontvangen door hun humanen en rechtvaardigen chef. die hen har telijk de hand drukte met de woor den ik wensch u een genoeglijken ouden dag en ik hoop dat ge nog vele jaren van uw pensioen kunt pr fiteeren. In het Douch e-B a d h u i s aan den Koudenhorn zijn in de afgeloo- pen week genomen 468 baden, in dat aan het Leid9cheplein 310. Uit de Omstreken In het Muaeum vanKunst- nijverheid alhier zullen de afbeeldin gen der oud-Nederlandsche werken op het gebied der kunstambachten, Zondag a.s. nog tentoongesteld zijn. Tevens zullen ter bezichtiging worden gesteld eenige werken van nieuwe kunst, die bestemd zijn voor de grootev. d. Weijden, Crommelin, v. d. Berg, Vergadering van den Eaad der Gemeente Heemstede. Vergadering van den Raad der gemeente Heemstede, op Vrijdag 18 Maart 1904, des avonds te half acht, in het Raadhuis. Voorzitter do Burgemeester. Aanwezig de heerenv. d. Horst, tentoonstelling te Dresden. Zondag is de toegang kosteloos. De Minister van Binn. Za ken, Dr. A. Kuyper, die, zooals wij gisteren mededeelden een bezoek bracht aan den Burgemeester, is te kwartier voor vijven weder vertrok ken, uitgeleid door den burgemeester Jhr. Mr. J. W. G. Boreel van Hoge- landen. De meubelmakersstaking. In verband met het ontslag van eenige metaalbewerkers aan de fa briek „Onder den St. Maarten" van den heer Pool, is Vrijdagavond in een der zalen van het H. A. S. een ver gadering gehouden van de afdeeling Haarlem van den Algemeen Neder landschen Metaalbewerkersbond. Het in deze vergadering verhandelde blijft strikt geheim. Naar wij vernemen zal in de ledenvergadering van het Konink lijk Oudheidkundig-Genootschap te Amsterdam op Maandag 28 dezer, door den heer C. J. Gonnet eene: kunstbeschouwing worden gegeven hieromtrent lannen van teekeningen uit den Atlas vani.* j Peperkoorn, v.d Eijken, Beelen en Van Houten. Afwezig met kennisgeving de heeren Roozen en -Van Merlen. De VOORZITTER deelt na opening der vergadering mede, dat de Plant soen-commissie het beter acht aan het Raadsbesluit in de vorige verga dering genomen tot rooiïng van eenige boomen, nog geen ge vol-' te geven, en daarmede te wachten tot het vol gende ;aardaar dit jaar geen be langrijke houtveilingen te Heemstede plaats hebben. Dit wordt goedgekeurd. Voorts vraagt spr. machtiging om aan de firma Heenk en Wefers Bet- tink op te dragen de levering van palen en borden, voor de kommen van uitzondering bestemd. Deze wordt verleend. Punt 1. Ingekomen is een adres van eigena ren van perceelen aan de Leidscha Vaart enz., om rioleerins'. vuilnis-af voer en straatverlichtingonder me- dedeeling, dat de adressanten in de kosten willen bijdragen voor de ach ter hun namen vermelde bedragen of voor een derde deel der kosten voor zoo groot hun terreinen zijn. De E. N. E. T. wil o.a. 100 bij dragen. De VOORZITTER zegt, dat B. en W Haarlem en Omstreken. Hoog bezoek. Prins Eitel Fritz heeft Vrijdag bij 0 --. ('istand is. Spreker voegt hieraan nog Z1]U bezoek aan Haarlem de Groote maakt hebben, met het oog op de a.s. grensregeling. B. en W. wenschen dan ook alleen in deze vergadering in beginsel te doen uitmaken, of de Raad voor verbetering van den toe Kerk bezichtigd en het Stadhuis. Ver volgens werd een rit gemaakt door den Hout, langs Zandvoorterlaan, Elswout, Overveen, Duin en Daal en Santpoort naar de stad terug. Om halfzes vertrok Z. K. H. naar Amsterdam. Zijn gevolg bestond uit 5 personen. Het gezelschap nam intrek in het Am- stelhotel, waar de maaltijd gebruikt werd en de verdere avond werd door gebracht. Omtrent uitstapplannen op heden, Zaterdag was gisteren niets bekend. Weissenbruch. Het Teekencollege „Kunst zij ons Doel" houdt op Woensdagavond zijn laatste kunstbeschouwing in dit seizoen en stellig mag deze als een waardig besluit van de reeks worden aangemerkt. Immers, den leden en genoodigden wacht een 60-tal aqua rellen en teekeningen van niemand minder dan J. H. Weissenbruch, den voornamen schilder van Holland's wa ter, land en lucht mooi. De schoone collectie door de eigenaresse, me vrouw C. Slagmuldervan Gent te Amsterdam zeer welwillend ter be- zichtiging afgestaan, geeft een tref-tj'e" toe, dat, stond de grensregeling niet voor de deur, B. en W. bepaald met voorstellen tot spoedige verbetering van den slechten toestand zouden komen. Dorh eene andere vraag is, of wij ons door deze grensregeling moeten laten influenceeren Spreker meent van niet. Hij acht het derhalve ge- wenscht, dat verbetering in den toe stand worde gebracht en zou dan voor de kosten dier verbetering voor dat gedeelte eene "Mdleening willen slui ten welke dan natuurlijk bij de tob stand-koming der grensregeling door Haarlem zou moeten worden overge nomen. Dit moet geschieden volgens de gemeentewet, welke voorschrijft, dat eene groote gemeente bij annexa- tie de lusten en lasten der kleinere I gemeente van het over te nemen ge- deelte moet dragen. De heer VAN DEN BERG meent ook. dat men zich niet moet laten influenceeren door eene grensregeling die, wie weet hoe lang nog, achter wege blijft. De heeren CROMMELIN en PEPER KOORN en anderen verklaren zich er eveneens voor om zoo spoedi°- moge lijk verbetering in den toestand te brengen. De heer VAN HOUTEN is er ook niet tegen, mits Haarlem de kosten i overneemt bij een eventueele annexa- Hooger beroep is aange- teekend door M. C. van Wort alhier, die wegens mishandeling door de Arr. Rechtbank is veroordeeld tot 4 maanden gev.straf. Naar wij vernemen is de heer S. van Dijk, ploegbaas in de afd. Rijtuigbankwerkerij van de Cen trale Werkplaats der H. IJ. S. M. be vorderd tot assistent-opzichter 3e klasse in genoemde afdeeling. die fend beeld van Weissenbruch's kunst J De VOORZITTER meent, dat en ontwikkeling en bevat zoowel wer-1 regeling wel te treffen is. ken uit den Cijd van zijn opkomst, I Bij stemming wordt met algemeens circa een halve eeuw terug, als uit stemmen besloten om op het adres in 7iin latere en laatste iaren te ®aan. Zoo spoedig mogelijk zullen I\ j laatste jaren. b. en W. nu plannen indienen. De Als bijzonder belangrijk voor Haar-1 bosten WOrden door een der adressan - lem's kunstvrienden zij er op gewe- j ten geraamd op 2451. zen, dat zeer vele der nummers van pUnt 2. deze keurverzameling het schoon van Met algemeene stemmen wordt be- Haarlem en zijn omstreken tot on- sloten adhaesie te betuigen aan het derwerp hebben. adres van de Horlogemakers-Vereeni- Weissenbruch toch woonde en werk- ^ing „Christiaan Huygens te Am- te een 45 jaar geleden met zijn vriend m e' a' mzake e<snhe'd Va" Punt 3. Door de gemeente Haarlem is aan Heemstede verzocht om in de politie verordening te verbieden het berijden van enkele wegen in den Haarlem merhout. Om daaraan te voldoen, is eene wijziging en aanvulling der Al gemeene Politie-Verordening noodig, en van deze gelegenheid wenschten B. en W. tevens gebruik te maken om andere w;»zigingen aan te brengen. Bijna zonder discussie worden de door B. en W. voorgestelde wijzigin gen aaneenomen. dip luiden Destré te Overveen en ook in zijn laatste levensjaren vertoefde hij vaak aan de oevers van het Spaarne. De schilder werd te 's Hage gebo ren in 1824 en overleed 25 Maart 1903. Tournée Henri de Vries. De lieer Henri de Vries treedt a.s. Dinsdagavond 22 Maart in de Socië teit „Vereeniging" voor de leden op met het monologenspel in één bedrijf „Brand in de Jonge Jan" van Her man Heijermans Jr. De beoordeelingen der pers als Han delsblad, Nieuwe Rotterdammer en Telegraaf zijn zoo gunstig dat een schoone avond tegemoet gezien mag worden. Verder worden nog opgevoerd eeni ge karakterschetsen van Justus van Maurik als De Nachtwacht van Rem brandt, Een sneldichter, en Toon en Toos in de opera. Voor het publiek is tevens toegang. Loonsverhooging Cent raie Werkplaats. Vrijdagmorgen is de heer R. H. Booltink, werkzaam aan de Centrale Werkplaats aan de H. IJ. S. M. en vertegenwoordiger van Groep III op audiëntie geweest bij den ingenieur der Werkplaats, den heer Sloot, om te spreken over verschillende grieven van de werklieden uit de smederij, voornamelijk over loonsverhooging. Genoemde vertegenwoordiger kreeg van den heer Sloot tot antwoord dat hij aan de loonregeling niets kon ver anderen, daarvoor moest de vertegen woordiger schrijven aan de Directie te Amsterdam. Reclamebord. Voor de Weverij-tentoonstelling, welke in de maanden Juli en Augus tus alhier wordt gehouden, wordt ge tracht een mooi reclamebord te ver krijgen. Later hopen wij over deze tentoon stelling meerdere bijzonderheden te kunnen mededeelen. Herkend. De jongeman, die eenige dagen ge leden dood in de duinen onder Velsen is gevonden, is herkend als J. G. Clau sing, woonachtig in de Gen. de Wet straat alhier. In art. 1 a wordt met boete van ten hoogste f 5 bedreigd de bestuurder van voertuigen, die niet voldoet aan het bevel der politie bij gelegenheid van feesten ten aanzien van te volgen weg, standplaats, enz. 1 b. Idem wanneer hij verzuimt tus- schen één uur na zonsondergang en vóór zonsopgang een lantaarn te branden. 1 a. Wanneer hij bij avond of nacht zijn voertuig onbeheerd laat staan zon der brandende lantaarn. Art. 2 a. bedreigt met ten hoogste f 5 boete voor het begaan met vee of be rijden met voertuigen (uitgezonderd kinderwagens) van voetpaden. 2b. Idem voor het rijden 's avonds of 's nachts met een rijwiel zonder brandende lantaarn. 2 c. Idem voor het loopen over gras, door plantsoen, enz. 2d. Idem voor het beschadigen van gewassen en bloemen plukken. 2 e. Idem voor klimmen in boomen of lantaarnpalen. 2f. Idem voor het werpen van vuil op straat of in vaarten. 2 j. Idem voor het vervoeren van een zeis, waarvan de scherpe kant niet be dekt is ter voorkoming van verwon dingen. Art. 3 bedreigt met boeten van ten hoogste f 25 den bestuurder van een motorvoertuig, 'die in de kom der ge meente rijdt of stilstaat op voor nem verboden terrein. Art. 4 stelt met ten hoogste f 10 boe te strafbaar het laten loopen van hon den ongemuilkorfd als het dragen van een muilkorf gelast is. Art. 5 bedreigt met ten hoogste f 5 boete het op Zon- en feestdagen luid keels venten. Art. 6 stelt met 5 boete strafbaar: a. vangen of dooden van vogels; b. uithalen van vogelnesten c. plaatsen van Instrumenten tot het vangen van vogels. Art. 7. In Art. 12 wordt in plaats van f 1 gelezen 25. (Deze laatste bepaling betreffende het met en om geld spelen, is met het oog op het hazardspel, waartoe bij eiken wedren te Woestduin eenige Amsterdamsche kwartjesvinders gele genheid geven, zeer toe te juichen. Red.) Punt 4. Ingekomen is een adres van Jac Koomen. om twee boomen te mogen planten en een afrastering te plaatsen voor zün perceelen A. No. 44 en 45 aan de Glip. B. en W. stellen voor dit verzoek toe te staan en eene recognitie van /I per jaar te heffen. De boomen blij ven het eigendom vnn adressant, doch moeten zoodra de gemeente het noo dig oordeelt, weder worden wegge ruimd. Het voorstel wordt goedgekeurd. Punt 5. De 7 aftredende leden der commis sie tot wering van schoolverzuim wor den alle herkozen. Punt 6. B. en W. stellen voor de lantaaru voor het perceel van mr. C. J. Boer lage op de Kerklaan te doen verplaat sen naar den Van Merlenweg, alwaar de nieuwe woning van notaris Boer lage is, en wenschen de verplaatsings kosten voor rekening der gemeente te nemen. Dit wordt goedgekeurd. Eveneens wordt aangenomen een voorstel van den heer v. d. Horst, om voor de nieuwe woning van den Burgemeester een lantaarn te doen plaatsen. Dit acht spr. in het belang der gemeentenaren, die den Burge meester moeten spreken. Punt 7. B. en W. stellen voor om aan H. M. de Koningin te verzoeken, dat het maximum van 22 vergunningen voor deze gemeente gedurende de eerste 6 volgende jaren niet mag worden over schreden. Ook aan dit voorstel hechtte de Raad zijn goedkeuring. Ingekomen zijn de rapporten der gemeente-geneeskundigen. Uit die rapporten blijkt, dat de gezondheidstoestand "-oed was, en: geen ernstige epidemieën zich voor deden. De Ongevallenwet heeft veel héil gebracht. Uit het verslag der Commissie tot Wering van Schoolverzuim bleek dat 19 gevallen van overtreding der Leer plichtwet werden behandeld. Twee scholieren bleken niet leerplichtig. Daarna werd de openbare vergade ring gesloten en ging de Raad in ge heime zitting over. Nader vernemen wij aog dat in Mei a.s. ter gelegenheid van het 12^ feest van onzen burgemeester, zeer waarschijnlijk een optocht zal worden gehouden, waarin ook eenige voor stellingen van de Vlamingen en Haem- stede's benden zullen voorkomen. BENNEBROEK. Heden was in de gemeente Z. D. H. Mr. Callier, Bisschop van Haarlem, tot wijding eener religieuse van de stich ting ,,'t Heilig Hart" en tot vorming van eenige pensionnaires dier inrich ting. Van verschillende woningen wapperde de driekleur. Wederom is bij een gezin aan de Leidsclie Vaart en wel bij J. T., februs Typhoïdea uitgebroken. Deze gevaar lijke ziekte schijnt dit deel van de gemeente maar niet te willen ver laten. HILLEGOM. De Raad is tegen heden (Zaterdag) avond 8 uur bijeengeroepen om te be handelen de aanbesteding der gasfa briek. Afgekomen is de goedkeuring van Gedep. Staten tot opheffing van de school van den heer Cremer. OVERVEEN. Voor de betrekking van onderwijzer aan de openbare school te Bloemen- daal hebben zich slechts 3 sollicitan ten aangemeld. Dat is al zeer weinig voor den tegenwoordigen tijd. ZANDVOORT. Donderdagnacht te half drie uur ongeveer vervoegden zich aan het po litiebureau alhier drie personen, die aan de dienstdoende politiebeambten mededeelden ,dat zij kellners waren, hier gekomen om eene betrekking te zoeken en in de duinen den dag had den willen afwachten, doch daar het te koud werd om nachtverblijf kwamen vragen. Na het verdere ge deelte van den nacht aan het bureau te hebben doorgebracht, zijn zij Vrij dagmorgen, als minderjarigen, door de politie naar hunne woonplaats, Amsterdam, overgebracht. Ds. G. Posthumus Meijjes heeft het voorzitterschap van de stichting „Ons Huis" aanvaard. VELSEN. Den lsten April a.s. zal de Rijks normaalschool te Velsen 25 jaar be staan hebben. Binnenland Staten-Gfeneraal. Kameroverzicht. Het wetsontwerp tot wijziging der Vermogensbelasting is gisteren in tweede lezing afgehandeld en de eindstemming op Donderdag bepaald. De gisteren behandelde wijzigin gen waren grootendeels van techni- schen aard. Hoe het met de motie- Willinge ging, is reeds gemeld. Daar voor is een motie-Van de Velde inde plaats gekomen, van gelijke strek king trouwens, maar in andere be woordingen. Men kwam vervolgens tot een ar tikel waaruit volgt dat als de ontdui king bewezen is, het viervoud van de belasting moet worden geheven. Dit achtte de commissie, van rapporteurs te fiscaal. Zij wilde daarvan uitzon dering verleenen, ter beoordeeling aan den Raad van Beroep, voor het geval verschoonbare omstandigheden aanwezig waren en in dat geval den aangeslagene of diens rechtverkrij gende gelegenheid geven een sup- pletoire aangifte te doen. Er is over dit artikel en wat er mede in verband staat betreffende de toepassing der navordering een zeer uitvoerig debat gevoerd, dat zeer lastig to volgen was en aan duidelijkheid veel te wen schen overliet. Het komt- er evenwel minder op aan, omdat, tengevolge van de verwerping van meerdere amendementen, het regeeringsartikel (dus de bepaling, dat in de meeste gevallen het viervoud der belasting zal moeten betaald worden) behouden is gebleven. Met een tamelijk onvoltallige Ka mer werd de beraadslaging toen voortgezet en men kwam aan een nieuwe quaestie. Volgens het wetsontwerp kon de erfgenaam, executeur-testamentair of bewindvoerder, die in beroep komt, aanbieden de plechtige verklaring af te leggen, dat hij weet noch vermoedt, dat papieren behoorende tot den boe del na het overlijden van den erflater vernietigd of weggenomen zijn met het doel de bewijzen van te lage aan gifte voor de vermogensbelasting te doen verdwijnendat hij de voorhan den papieren van dien boedel onder zocht heeft en noch door dat onder zoek, noch door eenige andere om standigheid, van welken aard ook, weet of vermoedt, dat de aangifte voor de vermogensbelasting te laag ge daan is. Over de redactie van dit artikel is lang gepraatgetwist werd n.l. over de vraag, of de opgeroepene altijd in de gelegenheid moest zijn zulk een verklaring af te leggen (waardoor hij altijd van betaling van het extra-vier voud vrij zou kunnen komen), dan wel of de Raad zou mogen beslissen, of men tot dergelijke verklaring zou worden toegelaten. In den laatsten zin werd beslist Den heer van Styrum wa9 de plech tige verklaring te plechtig en daarom wilde hij die plechtigheid eruit lich ten. Tevens wilde hij den Raad van Beroep, desgewenscht, tot de verkla ring laten „uitnoodigen". Maar dit werd met 30 tegen 24 stemmen ver worpen. Alles bleef'dus zooals het was. Daar mede is van de beraadslaging het voornaamste gezegd. Eindelijk werd besloten, met 39 te gen 15 stemmen, het nieuwbenoemde lid voor Eist niet toe te laten, op grond van de bij deze verkiezing ge pleegde onregelmatigheden. Tegenover den heer Lohman die (afgezien van elke politieke beweegreden) de verkie zing niet opnieuw noodig achtte, om dat het bezwaar niet van beteekenis en zonder invloed op de stemming was geweest, stonden de heeren Van Nispen, Roëll, Schaper en Drucker met de meening, dat geen precident mocht worden geschapen en het recht van reclame geëerbiedigd. Donderdag 11 uureindstemming over de Hooger Onderwijswet. De toestand van den burgemeester van Den Haag, baron VanHarinxma thoe Slooten, die longontsteking heeft, was Vrijdag zeer zorgelijk. Een ernstig ongeval had te Zutphen Donderdagavond op het stationsem placement plaats. De rangeermachine der S.S. is bij het rangeeren met den daaropvolgenden bagagewagen in de draaischijf der H. IJ. S. M. gereden. De locomotief lag in de schijf, de ba gagewagen er nog op, beide gekanteld. Een wagen met vee die op den baga gewagen volgde, bleef gelukkig op net spoor. De machinist v. V., en diens leerling d. G., zijn er betrekkelijk goed afgekomen, v. V. klaagt echter over zijn hoofd, de leerling heeft een gat op zij in 't hoofd en pijn in Ie borst. Dr. Rijkens die direct aanwez'g was, verleende de eerste hulp, ook dr. Mulder was direct' bij de hand. De lo comotief en de bagagewagen zijn ern stig beschadigd. Men zeide er mij, dat, bij zijne aaneea komst in het gasthuis, commandan aer Patyn bewusteloos geworden is e*thi eerst ten 5 ure dezen morgen terugoop tot bezinning kwam. Ik heb hem teaza: 10 ure gezien. Men heeft hem de twetaat- beenen moeten afzetten. Het rechteed: been is afgezet even boven de knieJffw het linkerbeen ter hoogte van de bill ine Hij ligt op een bed, waarvan de deitot kens bij middel van een toestel omllng. hoog gehouden worden cn niet op lijf rusten. Men ziet alleen het hoofd! verschrikkelijk gezwollen en ver scheurd door scherven van schroot glas in dit vreeselijk gestelde gelai schitteren twee ongedeerd gebleven oogen. 5,11 n INI ri he iert Aanslag te Luik. In de Belgische bladen komen nog een aantal bijzonderheden voor over den misdadigen aanslag met een dy- namiet-bom, die gisterennacht voor het huis van Laurent, comm'ssaris van politie aldaar, was neergelegd. De buren van Laurent ontdekten toen zij thuiskwamen een doos op den drempel van Laurent's deur. Die doos was dertig centimeters hoog en nage noeg even lang en breed, voorzien van een buis en een handvatsel. Toen de buren gebeld en Laurent verwittigd hadden, kwam deze, om het voorwerp niet aan te raken, door het venster naar buiten ten einde te zien wat men voor zijn deur had gelegd. Dadelijk verwittigde hij de politie die hem den raad gaf, zich in betrekking te stellen met den commandant Patyn, die op zijn verzoek aanstonds kwam. Patyn knielde, om te zien en te hooren. of het voorwerp niet voorzien was van een horlogewerk. dat op een gegeven oogenblik de ontploffing moest teweeg brengen. Was dit nu zoo, of was de buis van een lont voorzien? dit weet mon nog niet, maar zeker is, dat op dit oogenblik een twintigtal personen den commandant omringde en de bom ontplofte. Allen werden op den grond geworpen, de commandant werd met verbrijzelde beenen opgeno- men. Den landmeter Dupont werd een been vermorzeld. Het moest eveneens worden afgezet. Pastoor Lemmens, die naar mevrouw Laurent was gegaan om zijn huis als schuilplaats voor haar en hare kinderen aan te bieden, werden de kleeren van het lijf ge scheurd. Men vond zijn soutane 20 meters verder. Hij is erg gekwetst en heeft brandwonden. Drie agenten wer den gewond aan de borst, de beenen en het hoofd. De deur en de vensters der woning van Laurent werden ver brijzeld, en van een vijftigtal andere huizen zijn de vensterruiten gespron gen. De commissaris van politie zelf bleef ongedeerd. De Luiksche correspondent van het Handelsblad van Antwerpen meldde gistermiddag Ik verlaat zooeven het Hópital des Anglais, waarheen de gewonden wer den vervoerd. De commandant wordt verzorgd dooH|)( zijn schoonbroeder. Hij heeft al zijn#® tegenwoordigheid van geest bewaar^IDl en uit zijne gezwollen lippen kome^em van tijd tot tijd de woorden gei Wat is het koud Wat is hefceuv warmII-j De commandant heeft nog eene an-' dere wonde aan den rechterpols, maaf de afzetting der hand zal niet noodiï~e zijn. df De landmeter Dupont heeft ook, n» 'e eene lange bezwijming, het bewustzijijteit herkregen. Hij is zeer zenuwacht'gjjap Men heeft zijn been afgezet, maar dijeigi ongelukkige weet het nog niet en hii Va klaagt zelfs over pijn in het onderstL t gedeelte van het afgezette been. JL Dupont is ook aan de rechterhanf gekwetst. |^r De politieagent Crien heeft de nen vol metaalscherven. Een derb< nen is ook ontwricht, maar wegei_ den geestestoestand van den gekwet[0f| ste kan men de afzetting niet uitvor ren. Daarenboven is het gelaat dezen agent deerlijk gesteld. De dere gekwetsten, waaronder de ee; Heer Lemmens, hebben zich naar hui kunnen begeven. Men was eerst van gevoelen, di hier eene bijzondere wraakneming gepleegd. Alle twijfel is nu echter weggei men. Verscheidene inwoners der stai hebben gistermorgen in hunne brie venbus gedrukte papieren gevondi met de woorden Vive le 18 Mars Vive la Commune Mort aux bourgeois A bas les expulseurs Deze laatste woorden eischen eeni) opheldering. Men heeft verleden week versch» dene anarchisten, waarmee Laurei zich als hoofd der veiligheidspolitii had bezig te houden, over de Duitscl grens gezet. Hunne gezellen hebb< hen zeker willen wreken en hunn« aanslag doen samenvallen met di verjaardag der Commune. Het ondi zoek zal moeilijk zijn. Men heeft ei zeer vage sporen aan de politie ki nen meedeelen. |en Inwoners der rue St. Walburge zegfste: gen, dat zij tusschen half 2 en 2 twee jonge mannen de straat zagi uitloopenzij hebben ze zooveel mi gelijk beschreven, en dat is al wat magistraten tot nu toe weten. Later werd nog gemeld Commandant Patyn is overleden men vreest, dat ook de landmetePan< Dupont er niet van op zal komen. VaiJ. de politie-agenten heeft er een eeaanf oog verloren, de ander is in de warprr; Er zijn in het geheel negen ernstig gewonde slachtoffers. In de Kamer is de misdadige aan slag Vrijdag dadelijk ter sprake ge komen. Neujean verhaalt de bijzonderhedei van den aanslag en drukt zijne be wondering uit voor de dappere man nen, die hun leven hebben blootge steld. Wij zullen eenparig zijn, zeg hij, om onze hulde te zenden aan dt moedige slachtoffers en aan den com mandant Patyn vooral. Wij zullen oollN eenparig zijn om dien wilden aanslag af te keuren en om de ongezondePO denkbeelden, te bestrijden, die sommi ge leerstellingen doen ontstaan. I%ch hoop, dat het gouvernement een na,,}, tionale belooning zal toekennen aai commandant Patyn. (Zeer wel recht en op de banken der liberalen.) Denis sluit zich aan bij die gevoe lens, maar zegt hij, onder geen enke voorwendsel en vooral niet onder he} voorwendsel van den verjaardag dei en Commune, moet men de socialistisch i partij bij deze zaak betrekken. Carton de Wiart. Gij doet het weW bij gelegenheid. (Hevig lawaai links) ezj, Denis. Ik protesteerHet is hatelijl m om solidariteit vast te stellen tusf schen die misdadigei-s en ons. Neujean. Ik heb niets dergelijks ge zegd. Denis. Waarom de Commune, dit wij liefhebben, in verband gebracht® men dien aanslag? Neujean. Dat is wat anders. Denis. Ik verbied u ons in verbandjedi te brengen met misdadige gedachten. Woeste sluit zich aan bij de woor den van Neujeanhij keurt alle leer stellingen af, die aanleiding geven to geweld van dien aard. Vandervelde. Wij zijn eenparig oi te protesteeren tegen die aanslagen; waarom betrekt men ons erin? Neujean. Omdat dat verband ziel opdringt. (Zeer wel 1 op de katholiek^ en liberale banken). Paul Hymans. Neujean heeft volko men gelijk. pe, De inj U Vandervelde stelt vast, dat de libe»0o ralen het eens zijn met de leden deiai rechterzij, om de socialisten verant woordelijk te stellen voor feiten, lil vreemd aan hunne zaak zijn. Er 1!VJ hier een zekere stoutmoedigheid noo dig, om van dien aanslag een argil ment te maken, wanneer men de dy Q namietaanslagen van het tijdperi 5 Pourbaix op het geweten heeft. (Toe juichingen op de uiterste linkerzij). Carton spreekt op zijne beurt zijni ooi verontwaardiging uit, welke zoovee f6e te levendiger was, daar die aanslaj hem de aanslagen herinnerde, waar van leden der rechterzijde het slacht offer hadden kunnen zijn. Hij wi noch Denis, noch zijne vrienden recht streeks verantwoordelijk maken vooi dien aanslag, maar meent te mogei zeggen, dat zekere revolutionnaire op' ruierijen, tot aanslagen van dien aara®e aanleiding gevep. Ik meen ook te mo- gen zeggen en ik neem al de verant |®n woordelijkheid van mijne woorden dat dergelijke aanslagen sommige ge wetens diep moeten ontstellen. i Vanderbruggen sluit zich, in naam ;(e van de regeering, aan bij de redevoe ringen van Neujean, Woeste en Car ton. ,01

Haarlem's Dagblad | 1904 | | pagina 2