Bijvoegsel van Haarlem's Dagblad van 21 Maart Brieyen uit Berlijn Een vroolijk Drinkgelag in de Pruisische Tweede Kamer. Veelzijdige Afgevaardigden. Berlijn, 17 Maart 1904. Wer nicht liebt Wein, Welb und [Gesang, Der ist ein Narr. sein Leb,en [lang Menig nieuwgekozen lid van den Duitschen Rijksdag of van de Pruisi sche Tweede Kamer, die in den eer sten tijd met heimelijken trots zijn nieuwe visitekaartjes met de veelbe- teekenende letters onder den naam M. d. R. (Mitglied der Reichstags) of M. d. A. (Mitglied des Abgeordne- tenhauses) bij vrieden en magen" gepousseerd heeft, komt tot de ont dekking, dat de nieuwe waardigheid bij nadere beschouwing ook hare groote schaduwzijde heeft. Het is weliswaar erg eervol, waar dig te worden gekeurd een geheel dis trict te vertegenwoordigen en in het gestoelte der eere plaats te nemen, maar wie niet genoeg in z'n mars heeft om persoonlijk aan het debat deel te nemen en zich nolens vol ens bij de breede schare der zwijgers voegt, die eerst dan door hunne leiders aan het werk worden gezet, wanneer het op stemmen aankomt, merkt al gauw, dat de keerzijde der medaille zeer donker is. Levendige debatten, waar bij de regeering en verschillende par tijen zich met elkaar meten, komen alleen voor bij de Algemeene Beschou wingen naar aanleiding van begroo ting of wetsontwerp interessante in terpellaties staan maar zelden op de agenda. Daarentegen kunnen de ge wone zittingen zoo taai en langdra dig zijn. dat de leden uit verveling de vlucht nemen en naar hunne hui selijke penaten terugekeren. Sinds vele jaren voelen de ..hooge oomes" in de Wilhelmstrasse zich dan ook blijkbaar moreel verplicht, den ar men afgevaardigden nu en dan ,,een pleziertje aan te doen", die zoo ver den Rijksdag betreft. hun kost bare kennis en tijd geheel belange loos, zonder eenige schadevergoeding, dan vrij vervoer naar huis en vice versa, den lande ten offer brengen. Nu en dan een kleine afwisseling in de grauwe eentonigheid van de par lementaire werkzaamheden, wordt dankbaar geapprecieerd. Bismarck kende in dit opzicht zijn Pappenhei mers: hij wist als diplomaat bij erva ring, dat meer vliegen met stroop dan met azijn gevangen worden en een ongedwongen onderhoud onder een geurig glas wijn of een schuimend „Maass" Bier soms meer kan uitwer ken dan een officieel debat. In zijn qualiteit van Rijkskanselier en minis ter-president voerde hij de „Parle- ïnentarische Frühschoppen" in ten zij nen paleize, waartoe alle leden der burgerlijke partijen en de voornaam ste Berlijnsche dienaren van de „Ko ningin der Aarde" werden uitgenoo- digd. Bismarck's opvolgers volgden diens voorbeeld na, met deze kleine wijzi ging, dat de Parlementarische Früh schoppen" (onder F. verstaat men een glaasje van dit en een glaasje van dat vóór het middagmaal) in ..parle mentarische Abende" veranderd wer den. Met gloeiende kleuren wordt den volgenden morgen in de plaatselijke bladen het feest „bei Reichslianzler's" beschreven, waarbij zich vooral een veel gelezen lokaal blad bijzonder uitslooft. Reeds dikwijls ergerde ik me over de enthousiaste beschrijving der rijke buffetten en goede wijnen, welke voor den schrijver waarschijnlijk hoofdzaak waren geweest. Blijkbaar had de man geducht „geschranst" en zich eens flink te goed gedaan, waardoor hij nu niet bepaald de eer van zijn stand ophield. Ook de ambtgenoot van Binnen- landsche Zaken noodigt sinds vele ja ren op gezette tijden afgevaardigden en persmannen op Parlementaire Avonden ten zijnen huize. Variatio delectatEen poosje gele den heeft de ambtgenoot voor Land bouw- en Veeteelt, de joviale gewezen generaal en gewezen rijks-postminister v. Podbielski, in de wandeling kort weg „Pod" genoemd, op dit gebied iets nieuws uitgedacht, wat dadelijk gepakt heeft en nu op ruime schaal uit den kring zijner gasten zal wor den nagevolgd. De welgedane gewe zen cavalerie-generaal met zijn blo zend gezicht en vervaarlijke snor, zijn gezellig dik buikje en gulle manieren, die er wel uitziet alsof hij van een ..natje en een droogje" houdt, die als echt soldaat zijn woorden niet op een goudschaaltje weegt, en van wien daarom in de parlementaire wereld tal van „Burschikose" uitdrukkingen burgerrecht hebben gekregen, als daar zijn „lek lasse mir den Lause- kanal (het kanaalontwerp) doch nicht vor den Bauch stossen", „Nach der Heuernte verduft' ick" (na de hooi oogst poets ik 'm) en andere, noo- digde kort geleden de afgevaardigden in de restauratiezalen van het Ab- geordnetenhaus uit, een proefje te nemen van een wijntje, bereid uit van staatswege in het oosten der Mo narchie getrokken druiven. Met ware doodsverachting werd aan de uitnoodiging gevolg gegeven en de „staatswijn" aan een ernstig en grondig onderzoek onderworpen. Ten allen tijde zijn de Germanen nim mer afkeerig geweest van „Meth" en druivennat. Aan fijnproevers, die edele jaargangen van wrange, „suf fige" of „rassige" wijnen van zure en ordinaire wisten te onderscheiden, heeft het nimmer bij hen ontbroken. Waar in het onderhavige geval de afgevaardigden als 't ware fn hun eigen huis op een hoogst waar schijnlijk vrij zuur wijntje van re- geeringswege werden onthaald, was h,et niet meer dan natuurlijk, dat van hun kant zich gedrongen gevoel den, zich op waardige wijze te revan cheeren. in de eerste plaats de afge vaardigden uit de echte wijndistrikten uit het land van Vader Rijn. Ternauwernood had men met man nenmoed den wrangen staatswijn na een ernstig kritisch slokje met. de tong, door het keelgat laten glijden en voorloopig privatim geconstateerd dat het kenmerkende bijvoeglijk naam woord „süffig" (voor wijnen, waar van men veel kan drinken) op dit product niet van teopassing is. of van verschillende zijden kwamen de uit- noodigingen opdagen op een nader te bepalen dag en uur in hetzelfde ..Lokal" (de restauratiezalen van het. Abgeordnetenhaus) ook eens andere wijnen aan een ernstig en kritisch onderzoek te onderwerpen. Bijna ge lijktijdig meldden zich tot dit doel al dadelijk de afgevaardigden uit de gezegende „Rheingau" en uit het niet minder geprezen Moezeldal aan. Hun ne gulle uitnoodigingen werden dank baar aanvaard. Gisterenavond fungeerden de afge vaardigden Dr. Lotichius en Wolff uit Bibrich (Rheingau) als gasthee- ren. Noblesse oblige. Het gold hier de eer van het wijnland bij uitnemend heid op te houden. En de gastgevers handelden waarlijk naar dit spreek woord. Volgens de bladen werden niet minder dan 70 merken van rijn wijnen door hen achtereenvolgens aan het kritisch oordeel der honderde gasten, waaronder zich eenige minis ters bevonden, onderworpen. Wan neer men nagaat, dat. de hedendaag- sclie Duitscliers nog steeds het oude liedjeDie alten Germanen, sie tranken noch einsund immer noch eins" uitmuntend in praktijk weten te brengen, moeten de beide gastheeren voor deze „Parlementa rische Weinprobe" op z'n minst gere kend, volgens Bartjes, ver over de 1000 flesschen hebben laten aanruk ken. Want in deze zitting", welke tot diep in den nacht duurde, werd door de talrijke en volijverige afgevaar- den, die van geen moeheid blijk ga ven, „hard en intensief gewerkt". Een der gasten, de konservatieve afge vaardigde Gamp, had voor een na- broodje en voor een bessenwijn ge zorgd, welke na ontkurking een „ras sige" Rüdesheimer uit diens wijnber gen bleek te zijn. De zitting werd meer dan eens door heftige explosies van magnesiumlicht onderbroken, bij welks schijn de onvermijdelijke op namen voor geïllustreerde bladen wer den genomen. Na Paschen komen de afgevaardig den van den Moezel, die uit een ander maar niet minder geurig vaatje zul len tappen, aan de beurt. En dan zul len de afgevaardigden van Alir- en Nahe- en Lahndal, van de Paltz en hoe de andere gezegende wijnstreken heeten mogen, onmogelijk kunnen achterblijven .Ta, ik zie den tijd niet meer verre, dat de boden der Tweede Kamer, bij een nuchtere middagwerkzitting niet meer zooals tot dusver met een glas water komen aanloopen. wanneer een nieuwe spreker de tribune be klimt, doch dat zij, evenals de lakeien aan een deftig diner, den spreker, in het oor zullen fluisteren„Womit kann icli dienen 92er Rödesheimer Auslese van den afgevaardigde Loti chius oder vielleichl Berncasteler Doctor Jahrgang 1900 van den afge vaardigde Schultze gefallig Zooveel staat, naar ik meen vast, dat de actiën voor het lidmaatschap ter Tweede Kamer van districten, welke niets „drinkbaars" producee- ren. in den laatsten tijd verbazend zijn gestegen. En geen wonder, deze afgevaardigden profiteeren van de goede gaven hunner collega's, zonder gevaar te loopen, zeiven in hun wijn kelder te moeten afdalen In andere parlementen blijft men op een ..droog je" zitten. In het gezegende Pruisen zorgt men ten minste op z'n tijd nog eens voor een aardig „verzetje" K. Gemengd Nieuws Alweer de wedrennen. Twee bedienden van een nijver heidsonderneming te Brussel zijn er van door "-egaan met twee checks een van 5000 en een van 125.000 fres. Op het kantoor zijn verder nog andere ernstige onregelmatigheden ontdekt na een voorloopig onderzoek is het verduisterde bedrag geraamd op 500.000 francs. De beide ontrouwe be dienden waren zeer trouwe bezoekers van de wedrennen, waar zij vermoe delijk belangrijke sommen gelds ver loren hebben. Evangelische Stichting. Op vetrangen van de keizerin van Duitschland zal op den Olijfberg hij Jeruzalem een groote Evangelische stichting gebouwd worden, die een sanatorium, een toevluchtsoord en een kerk zal bevatten. De stichting zal ongeveer 800.000 mark kosten en den naam dragen van „Keizerin Au gusta-Victoria stichting op den Olijf berg." In Koortshitte. Te Kojtof, in Rusland, heeft een typhus-patiënt, een welgestelde boer. op een nacht zijn bed verlaten en met een bijl eerst zijn vrouw en vervolgens zijn zes kinderen van twee tot vijf tien jaar doodgeslagen. Zich zelf bracht hij met de bijl ernstige won den toe aan hoofd, borst en onderlijf. Hij werd in hopeloozen toestand naar een ziekenhuis overgebracht. Een bankier als conducteur. De vorige week heeft zich te Berlijn een bankier bijzonder verdienstelijk gemaakt als tijdelijk tramconduc teur. Hij stond achter op den tram wagen toen plotseling de conducteur een zware neusbloeding kreeg en on mogelijk zijn taak in den propvollen wagen kon vervullen. Fluks nam de bankier den doos met kaartjes en den kniptang, die aldaar gebruikelijk is, over, hielp stipt en vlug de passagiers aan kaartjes, bediende de schel, kort om. nam het conducteurschap op on berispelijke wijze waar tot de beamb te zelf het weer kon overnemen. Do tramdirectie wilde hem een der eerst openkomende plaatsen aanbieden maar is daarvan bij nader overleg te rug gekomen Een onderzeesclie boot verongelukt Men vertelt te Portsmouth, dat een Engelsche onderzo boot met elf man is vergaan. De Admiraliteit \vvestigt nu dat gerucht. Het is de onderzeesclie boot A 1. die door een stoomschip ter hoog te van The Nab om uur Donder dagmiddag in den grond is geboord, waarh' de geheele bemanning, met inbegrip van een luitenant en een adelborst, zijn omgekomen. De A 1 was een der nieuwste mo dellen van onderzeesclie booten, en had een waterverplaatsin van 200 ton. Sport en Wedstrijden Korfbal. Zondag a.s. ontvangt het 2e twaalf tal van de ,,D. F. V." te Amsterdam een bezoek van het le twaalftal der „Bloemendaalsche Korfbalclub", het welk zal bestaan uitHenk Jolles, H. Scheltema, J. Luchsinger, A. Laan, J. Laan. F. Beccari, G. de Clercq, F. Lieftinck. T. Klever, E. Bertling, U. Boissevain en W. van Rietschoten. Kerk en School. Men schrijft aan de Tel. In de gemeente Sclioterland werd een hoofd der school benoemd tot des kundige voor de a.s. acte-examens te Leeuwarden. Hij wendde zich tot Burgemeester en Wethouders om ver lof gedurende de examen-dagen. Dit verlof is geweigerd en wel op grond eener verordening, voor eeni- gen tijd door den raad vastgesteld, regelende het verlof van het onderwij zend personeel, welke verordening door Gedeputeerde Staten is goedge keurd. De raad oordeelde dat de be langen van het onderwijs geschaad worden wanneer schoolhoofden of on derwijzeressen) eenige weken soms, de school verlaten om zitting te ne men in examen-commissies en stelde in de verordening daaraan paal en perk. Waar de examens van Rijkswege gehouden worden, zoo oordeelde de Raad, daar dient ook het Rijk voor deskundigen te zorgen en mogen de zen niet tijdelijk aan hun werkkring hun door de gemeente aangewe zen worden onttrokken tot schade van het onderwijs. Stelt het Rijk be lang in die deskundigen, de examens dienen dan in de vacantïes gehouden te worden. Als alle gemeenteraden zoo gaan handelen, zal van Rijkswege zeker eene verandering moeten plaats heb ben. Stoomyaartberichten Het stoomschip Prins Hendrik van Batavia naar Amsterdam, passeerde 17 Maart Perim. Het stoomschip Koningin Wilhel- mina, van Amsterdam naar Batavia, passeerde 18 Maart Kaap Carvoeiro. Het stoomschip Madura, van Bata via naar Amsterdam, vertrok 18 Maart van Port Said. Het stoomschip Oranje vertrok 17 Maart van Batavia naar Amsterdam. Het stoomschip Koning Willem III van Batavia naar Amsterdam, pas seerde 18 Maart v.m. 10 uur Ouessant. Het stoomschip Timor, van Amster dam naar Batavia, vertrok 17 Maart van Suez. Het stoomschip Ambon, van Bata via naar Amsterdam, arriveerde 18 Maart te Suez. Het dubbelschroefstoomschip Rot terdam, van de N. A. S. M„ van New York naar Rotterdam, vertrok 18 Maart des v.m. 6 u. van Boulogne.

Haarlem's Dagblad | 1904 | | pagina 9