NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 2Ie Jaargang. No. 6360 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon= en Feestdagen. VRIJDAG 25 MAART 1904 A HAARLEM S DAGBLA ABONNEMENTEN PEK ©KHE MAANDEN? Voor Haarlem 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) e 1.3C Franco per post door Nederland w 1.65 Afzonderlijke nummers 0.02% Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem 0.37% s de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Veonootscbap Lêurons Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. ADVERTENTIËN: Van 15 regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels ƒ0.75, elke regel meer 0.15. Reclames 30 Cent per regeL Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat Kleine advertentiën 3 maal plaatsen voor 2 maal betalen. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicitè Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. DSt nummer bestaat uit mem bladzijden. Eepate Blad Haarlem's Dagblad van 25 Maart bevat o. a. Blad A. Bniteulandsch Over dekt, Oorlogsnieuws, Muziekver- ilag van Philip Loots, Nieuws uit Haarlem en Omstreken, Binnenh ui Gemengd Nieuws. Blad B. Binnenl.- en Gemengd Nieuws, Letteren en Kunst en Koloniën. Buiteiilandsch Overzicht BK 00KL0G. De verandering in het commando over de Russische vloot te Port Arthur laat rich stevig gevoelen. Deed in 't begin die vloot weinig anders dan schuilhoekje spelen en rich laten be stoken door de vijandelijke torpedo- booten, sedert admiraal Makarof het bevel heeft overgenomen, treedt zij actief op en durft zich aan den vijand vertoonen. Dat blijkt uit het officieel rapport, door Alexejef aan den Czaar gezonden, den 22en, betreffende den jongsten Aanval der Japansche vloot op Port Arthur Dat rapport luidt „De commandant van de vloot, ad miraal Makarof, meldt heden uit Port- Arthur Te middernacht naderden 2 vijandelijke torpedobooten de buiten haven. Zij werden echter ontdekt door het zoeklicht der kustbatterijen, met kanonschoten ontvangen. De Ja- panneres trokken daarop terug. Om vier uur werd een tweede aanval der vijandelijke torpedobooten afgeslagen. Bij het aanbreken van den dag nader den van alle kanten drie vijandelijke eskaders, zes pantserschepen, zes ge pantserde kruisers, zes kruisers twee de en derde klasse en acht torpedo booten. Om zeven uur verliet ons kruisers-eskader de binnenhaven, de „Askold", met de admiraalsvlag, voor op. De vijandelijke schepen stoomden naar Liao-tsjang en schoten een hon derdtal projectielen op Port Arthur en evenveel op de omliggende forten. On ze schoten troffen goed doel, niette genstaande de vijand ver weg was. Tegen tien uur trof een granaat een Japanschen kruiser, die zich daarop verwijderde. Een uur later hield het bombardement op en vertrokken de Japanners zonder een aanval te doen op onze schepen." Volgens een later bericht van gene raal Stössel bestond het vijandelijke eskader uit zes pantserschepen en twaalf kruisers. De pantserschepen en torpedobooten namen stelling tus- schen Liao-tsjang en de Golabina- bocht, terwijl de kruisers in twee af- deelingen naar het Zuiden en Zuid- Oosten van Port Arthur gingen. Te 9 uur 20 minuten opende de „Retvisan" het vuur over Liao-tsjang op de vijan delijke pantserschepen, welke ant woordden en op de stad vuurden. In- tusschen ging het Russische eskader naar de buitenhaven en stelde zich 'n één lijn op. Tegen elf uur verminder de het schieten. De Japansche vloot vertrok langzaam." De oorlogscorrespondent van dp „Local Anzeiger" te Tokio zendt aan zijn blad een uitvoerige beschouwing over den eersten aanval op Port Ar thur, 9 Februari De correspondent is van oordeel dat admiraal Togo niet zeer tevreden geweest kan zijn over den uitslag van den nachtelijken torpedo-aanval. In dien elk van de luitenants die bevel voerden over de Japansche torpedo booten, zijn vijandelijk schip had uit gezocht en deze onvergelijkelijke ge legenheid te baat had genomen on dicht genoeg bij den Rus te komen, zijn torpedo's af te schieten en des noods meê den kelder in te gaan, dan zou het lot van den oorlog ter zee misschien met dien éénen 6lag beslis*, zijn... Ja „indien" Van Japanners, die het gevecht meêmaakten, vernam de correspon dent nog het volgende Bij het aanbreken van den dag werd op het admiraalschip „Mikasa" het sein gegeven, dat de na het vertrek der torpedoflottielje achtergebleven vloot in beweging zette. Men was in de beste stemming o- het admiraal schip, zoo verhaalde luitenant Mat- 8oema, die bii den staf van den opper bevelhebber ingedeeld was. Bij het ontbijt, om elf uur, kwam er cham pagne op tafel, en naar soldatenwijs werd nog eens met volle glazen een dronk gewijd aan den Keizer. Luid weerklonk hetbanjaibanjaiDaar op werden de handschoenen aange trokken en gingen de officieren op de brug. Eerst kwam de Russische kruiser „Bajan" in het gericht. Het schip wendde en waarschuwde den com mandant van het smaldeel. Weldra verscheen de reeks van Russische oor logsschepen in de verte. Een luitenant gaat naar den admiraal en meldt hem10.000 meter. Togo geeft een kort bevel aan den kapitein, en van het vlaggeschip ..Mikasa" valt het eerste schot. Nog twee kilometer blij ven de Japansche schepen doorstoo- men, dus tot op een afstand van acht kilometer. Linieschepen en kruisers vormen, evenals de Russen, een linie, en het gevecht begint. De kleine krui sers blijven achter. Dezen keer hebben de Russen den aanval verwacht. Zij schieten niet slecht. Vijf minuten nadat het eerste schot gevallen is, wordt luitenant Matsoema gewond in het lazaret ge bracht. Vooral de projectielen uit de kustbatterijen treffen doel. Op het linieschip „Foeji" slaan de meeste granaten in. Ook de „Mikasa", ,,Sji- kisjima" en „Hatsoese", schepen van dezelfde klasse, hebben te lijden. Van de groote kruisers wordt de „Iwate" het ergst getroffen. Natuurlijk is de uitwerking van het Japansche geschutvuur op de onder bescherming van de forten strijdende Russische schepen geringer. Een van deze laatste deed een poging om de vijandelijke vloot te naderen het was de kleine kruiser „Nowik". Op 4000 meter wordt dit schip het doelwit van verscheiden Japansche linieschepen, zoodat het naar zijn eigen gevechts- lijn moet terugkeeren. De Russen heb ben, zegt de berichtgever, verstandig gedaan om zoo lang de schade, in den vorigen nacht aan hun schepen toegebracht, niet hersteld was on der de beschutting van hun forten té blijven. De Japanners konden op 8000 meter afstands slechts enkele van hun zwaarste kanonnen tegen de Russen gebruiken. Stoomden de Japansche schepen dichterbij om ook hun nc"~ ter geschut te kunnen gebruiken dan zouden zij kans loopen, onder het ver- eenigde vuur van de Russische sche pen en forten vernietigd te worden. Togo begreep dat in die omstandig heden zijn eigen smaldeel meer te lijden zou hebben dan het vijandelijke en koos dus terecht den terugtocht. Niet geheel juist was 't, wat de art miraal uit Tsjemoelpo naar huis sein de dat alles volgens het program vol bracht was immers, hij had zijn taak slechts ten deele vervuld. Niette- min mocht hij zich met recht beroe- I men op het eerste succès m den oor- i log Zijn vastberaden en moedig op- 1 treden had de strijdkrachten ter zee van zijn tegenstander in aanmerken, ke mate, zoo al niet op beslissende wijze, verminderd De correspondent geeft ook een paar staaltjes van de wijze, waarop de Japansche censuur werkt. Ook Ja pansche schepen, schrijft hij. moeten voor Port Arthur zwaar geleden heb ben, maar toen hij dit naar Berlijn seinde, werd dit gedeelte van zijn te legram door den censor geschrapt. Uit de telegrammen van andere bericht gevers is de bijzonderheid, dat de Ja panners 9 officieren en 71 man ver loren, geschrapt. Wil Japan, zoo vraagt de correspondent, voor het oog van de wereld verschijnen als een natie, die overwinningen behaalt zon der moeite noch bloedverlies? Overi gens acht hij ook de strengste cen suur in oorlogstijd gerechtvaardied - mits ze slechts betrekking heeft op oor logsnieuws. het was een gewone uiting van wj- innige, breede rust. O, het was een derzijdsche beleefdheid geweest. genot nog eens en nog eens die reeks Nog verklaarde de minister ten aan- langs te gaan zijn vergezichten met zien van Marokko te zijn voor hand- lichtende horizonten en volle atmos- having van dep bestaanden toestand feer stonden naast doffe avondstem- aldaar. mingen, rood-bruine maanlicht-studies naast zonnige binnenpleintjes, donke- re, stemmige interieurs naast verre Naar aanleiding van het uitbreken .Pn mnipn van de pest in het natnrellendorp «n; ,;aren zijnmo: ZUID - AFRIKA tieven geweest, dienend tot kieur- is in het Engelsche Lagerhuis een uitstallingen in rijke schakeeringen, vraag gedaan, waarop Lyttleton tele-1 Als enkelen der mooiste troffen mij grammen voorlas van Milner, behel- Dekkersduineen wijd zende, dat de pestepidemie, die tot het "cht, een donker-blauw bosch rechts koeliedorp beperkt is gebleven, thans Een avondlucht er boven van dof- ouder bedwang scheen te wezen. Er bnnn. .^0eTmachü?e impressk van was nu alle grond om te hopen, dat d oaar vlak bij schepen, de uitbreiding der ziekte te keer ge- -in een zwarten stormnacht... met het gaan kon worden. Tot dusver was het maaniiCht wit-blinkend oir. de hoeki mijnengebied niet aangetast. Stadsnieuws. ge wolken en zilver-tintelend om de logge rompen der schuiten. Een molen, mij herinnerend aan die in Teyler, maar met zware opbollen de, wit-gekopte wolken hoven t voch tig groene land, met intesse kracht ge zét op... behangselpapier. Een wilg, eenzaam aan een sloot kant, de ruimte grooter makend door BENOIT-AYOND. Treurig, zooals die Benoit-avond, door de afd. Haarlem en Omstreken van het Algemeen Nederl. Verbond zijn alleen-staan daar. georganiseerd, was bezocht. Twintig,' En dan een besneeuwde binnen- hoogstens dertig menschen raten in Zonnelucht bover de bovenzaal van het Brongebouw e", weerkaatst in het „Rt[.r bijeen, om de gesproken en gezongen een 0 z00 eenvoudig wit muurtje in voordrachten van de heeren Emiel de stad en dan een Spaarne-ge- Hullebroeck en Jan de Vos aan te zicht in de zon en dan... en dan., hooren. En wat daar gezegd en ge-[veelom op te noemen zongen werd was zeer zeker het aan-j Hendrik Weissenbruch, die in hooren meer dan waard. De heer hchtnjke samenstemmtng van T-. -, t. ii i j i--i vorm en kleur een onzer neste scnu- Emiel Hullebroeck - deeigenhjkc js d(e ijjn kunsUeluk met waar. achtig groot talent heeft uitgebeeld. „die Symphonieën zoekt in kleu- frentaal" woordvoerder is een sympathieke verschijning. In zijn Vlaamsch dia lect, met welluidende stem en blijk baar vol liefde voor zijn onderwerp, schetste hij ons het leven en streven van den meest genialen toondichter*aJ$f 'avond" van groot van Nederlandschen stam Peter Be- noit. Als illustratie van het gespro kene droeg hij fragmenten uit grootere werken en liederen van den meeslei voor, die weliswaar zelfs bij benade ring geen volledig denkbeeld konden geven van diens reusachtig en veel zijdig talent, maar niettemin door goede keuze en karaktervolle voor dracht zeer geschikt waren de belang- noemd... en deze avond van groot genot deed mij dat diep gevoelen. Cd. K. Vrijheid, Gelijkheid en Broederschap. Voor de R.-K. Leesvereeniging trad Woensdagavond in de bovenzaal van de Soc. „Vereeniging" op de Zeereerw. w heer De Veer van Amsterdam. De ver stelling in deze echt Vlaamsche gadering werd geopend door den voor- d. w. z. warme, oprechte en eenvou- zitter, den heer Gonnet, die alle aan dige kunst gaande te maken. Dit wezigen hartelijk welkom heette, scheen dan ook wel het hoofddoel »aar™a rhet w00rd Baf aan den der séance te zijnwant aan 't eindDe Katholieken hebben ontwikke werd ons met aandrang verzocht, of noodig, alle andere partijen stel- liever, als plicht opgelegdnaar ver-jen alle pogingen in het werk, om tot mogen mee te werken om Benoit's ontwikkeling te komen, moeten de werken bekend en bemind te maken.Katholieken nu achter blijven vroeg De heer Jan de Vos, dien ik bijna ?Pr- J.?^, ^e?e ontwikkeling hoopt spr. vertmt trad nu en dan naar voren lets blJ te dragen, en wel door de be vergat, trad nu en aan naar voren teekenig duideiijk te maken van de om met zijn leeuwenstem aan t een kekende jeuze „Vrijheid, Gelijkheid of anaer fragment of lied het ware en Broederschap". relief te geven. Dit gelukte hem hetj Wie ontvlamt niet in geestdrift bij allerbeste bij het gespierde „Lied der-het hooren der leuze „Vrijheid", wie Vlamingen" dat hem dan ook veel gloeit niet bij de gedachtenis aan rei- bijval bezorgde j ne en heilige vrijheid? Maar toch is De voordracht werd door den Voor- da haar ™;ha'd zitter Dr. J. B. Schepers met eenige vdan Dll! vnHield Naar het schijnt zijn de Albaneezen op het BALKAN-SCHIEREILAND op 't punt een gevoeligen klap te krijgen. Uit Salonika wordt gemeld, dat een macht van 10.000 Albaneezen omsingeld is door twaalf bataljons Turksche soldaten onder Sjakir-pacha. Deze acht zijn macht niet sterk genoeg om een beslissenden slag te slaan en vroeg daarom versterking aan. Nog tien bataljons zullen hem worden toe gezonden. In afwachting onderhandelt Sjakir-pacha met de Albaneezen en ze ker zal hij trachten, als het mogelijk blijkt, hen te overreden de wapens neer te leggen en naar huis te gaan. Men vergete niet, dat drijfveer voor hun verzet is hun afkeer van de voor gestelde en door Turkije uitgevoerde hervormingen, die al evenmin zeer in den smaak der Turksche regeering val len en alleen door haar zijn geaccep teerd omdat ze niet anders kon. Deze Albaneezen zijn dus t e Muzelmansch, wat in 't oog der Turksche regeering geen groote misdaad kan zijn. pittige woorden over de Vlaamsch- Nederlandsche stamverwantschap en een dankbetuiging aan de heeren Hullebroeck en de Vos gesloten. PHILIP LOOTS. In den SPAANSCHEN Senaat is gevraagd of de samenkomst van Keizer Wilhelm met den Koning te Vigo ook een politiek doel had. De mi nister van buitenlandsche zaken ant woordde, dat dit niet het geval was, Kunstbeschouwing Kunst zij ons Boel. J. H. Weissenbruch (1824—1902). Aquarellen-verzameling van mevrouw C. SlagmulderVan Gent. Deze tentoonstelling van den „vroo- lijken Weis", als hij genoemd werd, gaf een diepen blik in het leven van dezen meester der Haagsche School, die, hoewel leerling van Bart van Ho ve en Schelfhout, toont, zonder veel verwantschap met zijn meesters, zich een geheel eigen plaats te hebben veroverd, naast zijn mede-leerlinge a Bosboom en Jongkind, in de impres- t sionisti9che beweging van 1870. Kunst is, de natuur gezien door een 'temperament... schreef Zola. Welnu, j Weissenbruch zag zoo de natuur, en zóó gaf hij haar weer. Met een mach tige visie en zware passie zijn de schit terende lichteffecten gegeven in mooL- harmonie van kleur en prachtige rythme van lijn. Met breede gebaren j niet bestaan. Het Christendom is de en klankrijke stem verhaalt hii van vader van de vrijheid, het leert het wat hij genoot bij zijn wijde plassen.gezag, dat goddelijk is, hoog houden, zijn weiden en polders met molgns en Het maakt de beste onderdanen en de wilgen, hoe hij heerlijke dingen zag beste regeerders. Een goed Christen- 's avonds bij maanlicht, of s morgen? volk heeft geen wetten noodig om in. in de zon. En zóó eigenaardig is vaak het rechte spoor te blijven, maar als zijn uiting, dat hij niet direct begre- het Christendom verdwijnt, kan men pen wordt. Eerst langzamerhand het volk niet anders regperen dan doe spreekt de verre poëzie en geleidelijk kerker en gevangenis. Ziet wat ervan wordt hij dieper van toon, rijper vari een land wordt als het een moderne kleur, breeder van toets en ziet men wetgeving heeft, en zich al verder en ten volle zijn gevoel! verder van God verwijdert; het loont Deze kunstbeschouwing gaf werk uit op een tyrannie, zooals wij nog uit jonge jaren en latere tijden. Dui- niet gekend hebben, delijk was de ontwikkelingsgang te Duizenden proletariërs zijn heden volgen. Van fijn uitgewerkte gegevens opgestaan, om nu ook eens de macht is hij gekomen tot breed impressionis- in handen te krijgen en meester te me van kalme mooie kijkjes tot wild worden. Dat is te wijten aan de libe- voorbijtrekkende stormwolken of tot ralen. Dezen hadden wellicht nooit evenwel, die daarmede beoogd wordt, is laf komediespel. De ware vrijheid is in Christuszonder Christendom sterft de vrijheid. Zich nederig te on derwerpen aan Gods wetten, dat is de ware vrijheid De vrijheid is niet ge geven om het juk af te schudden, maar om het gewillig te dragen. De mensch is aan wetten gebonden. Kijkt in de schepping alles is gere geld en gehoorzaamt aan wetten. Zou dan de mensch, het meesterstuk en de kroon der schepping niet aan wetten onderworpen zijn De realisten stellen zich tevreden met de zwakke vlam van hetmensche- lijke verstand, en zijn te hoog geleerd om te gelooven. Waar loopt de door hen beoogde vrijheid op uit, op niets anders dan de ellendigste slavernij Ziet maar waar de heidenen, ook zonder God, toe kwamen. De weten schap weet de maatschappelijke vra gen niet op te lossen, dat kan zij ook niet. Er moet een hooger gids zijn om de mysteriën te ontsluieren en deze is Jezus Christus, de bron van alle wijs heid. Zijn volgelingen wandelen in het licht, terwijl de anderen in duis ternis ronddwalen. In een maatschanoelijke vrijheid gaat de ware vrijheid ten gronde, ant waar de eerste is kan de laatste gedacht, dat hun beginsel daartoe lei den zou. Wie evenwel wind zaait zal storm oogsten. Het socialisme kwam en na dat het anarchisme. Om de maatschappij voor onder gang te bewaren, moet men terug naar het Christendom. Dit houdt den mensch in bedwang en wijst hem op zijn plichten. Ook wij wenschen vrij heid, maar niet de bandelooze vrijheid doch die, welke in Christus is. Dfc ware vrucht van het Christendom is de vrijheid. Wij schuwen het licht der wetenschap niet, maar willen haar versterkt zien door de zon der kennis en wijsheid, de openbaring Gods. Er bestaat een gelijkheid in Chris tus, de gelijkheid van natuur, maar er is ook nog een maatschappelijke gelijkheid. Wij zijn allen van denzelf den oorsprong, hebben hetzelfde doel en denzelfden Middelaar, een gelijke bestemming. Dit lost het vraagstuk van de gelijkheid op, want als men alleen de gelijkheid hier op aarde be doelt, cijfert men het grootste gedeelte van 's menschen bestemming weg. Hiernamaals, in den hemel, zal 'le ^are gelijkheid bestaan. Wii zijn veie lichamen, maar alleen één in Chris tus. De Christen, met lompen omhan een, en die met purper bekleed, he'- ben dezelfde rechten omtrent God Christus is voor allen dezelfde. God is liefde, en zijn vriendschap maakt ons allen gelijk. Er is nog een andere gelijkheid, de maatschappelijke. Er moet rang-o*'Ie zijn in een maatschappij zonder deze is het geen maatschappij. Er is zeer veel verschil in talenten, in wils kracht en verstand. Brengt dit niet de noodzakelijkheid van verschil in rang en stand mede Wie durft een man van talent en karakter gelijk stelen met een luiaard en dronkaard De gelijkheidsman met anarchistische ideeën wil een maatschappij, zonder grootschheid en schoonheid. Het is hem evenwel te doen om anderen te vernederen, en zichzelf op te heffen. Vrijheid, in den zin der revolutie mannen, en gelijkheid kan niet samen gaan. Alsmen gelijkheid wil hebben dient men eerst de vrijheid aan ban den te leggen. Maar de misbruiken der rijken dan, zult gij vragen. Och, zijn die wel zóe erg als ze voorgesteld worden Waar een waar Christendom is zal de grens van arm en rijk zwakker worden. De rijken hebben ook hun plichten, voor al die van de Christelijke weldadig heid. Het Christendom weet gelijk- en ongelijkheid te vereenigen, en er har monie in te brengen. Er moet een macht zijn om deze bei den te verbinden, en dat is de broe derschap. De valsche broederschap geeft niet, maar wil ontvangen, de ware broederschap leeft niet voor zich zelve, maar voor anderen. De broederschap, die de revolutie mannen beoogen, komt uit het hart, en hoe kan uit een zondig hart iets goeds komen De grond dezer broe derschap is ook egoïsme en zelfzucht De heidenwereld kent ook geen broo derschap, maar daarentegen een sen er pe afscheiding, ontstaan uit zelfzucht Zij kent de ware broederschap niet, omdat zij de Christen-naastenliefde niet kent. Waar het Christendom zijn banieren onthuld heeft, is de slaver nij geweken, en is de armoede ver minderd. De zelfzucht verdeelde, hel Christendom zal heelen. Wij huldigen het bestaan van de Vincentius- en Eli- sabeths-vereenigingen. die tot dat doel medewerken. De revolutie heeft zich de leus „vrij heid, gelijkheid en broederschap eigen gemaakt van het Christendom. Het brengt evenwel in plaats van vrij heid, tyrannie, voor gelijkheid slaver nij en voor broederschap moord. Het Christendom maakt ons evenwel vrij en gelijk, en vereenigt ons als broe ders. Een warm applaus loonde deze zoo gloedvolle rede, terwijl de heer Gon net eenige woorden van dank en nul de aan dezen begaafden spreker bracht. Vincentius-Vereeniging. Woensdagavond hebben wij de ver gadering bijgewoond van de af deeling Haarlem van de R. K. Vereeniging van den H. Vincentius Paulo. Deze Vereeniging, welke hier ter stede zooveel goeds doet, stelt zien ten doel het bezoeken van armen, net verleenen van stoffelijken en zede lijken steun aan hen het letten op getrouw schoolbezoek enz. ep ver dient daarom den steun van alle wel denkende stadgenooten. De Afd. Haarlem, welke in 1850 werd opgericht, werd in 1876 parochiaal n drie z. g. conferentiën gesplitst, n.l. die van den H. Jozef; die van den H. Antonius van Padua d'e van O. L. V. Rozenkrans en den H. Domini- cus en later ook in die van den H. Bavo. Aan de Afd. zijn verbonden de wel bekende spijskokerij, welke behoefti ge stadgenooten des winters van warm voedsel voorzietde Bibliotheek het Liefdewerkhet Magazijn, waaruit aan gezinnen kleedingstukken, dekens etc. worden verstrekthet Liefdewerk „St.-Jozefs Ambachtsleerlingen" en de „St.-Jozef sgezellenvereeniging". De vergadering werd gehouden in de groote zaal der Vereeniging in de Zoetestraat, en droeg door de aanwe zigheid van Z. D. H. Mgr. A. J. Cal- lier, Bisschop van Haarlem, een bij zonder feestelijk karakter. Even 7 uur trad Monseigneur, vergezeld van zijne secretarissen, de helder verlichte, met groen en bloemen keurig versierde zaal binnen en nam plaats onder eén aan de voorzijde opgerichte balda kijn. De Voorzitter van den Bijzonderen Raad, de heer J. A. M. Lans, nam vervolgens het woord, om Z. D. H. een welkomstgroet toe te roepen. Veel genoegen deed 't het Bestuur den Bis schop, tevens Eere-voorzitter der af- deeling, hier tegenwoordig te z'en hetgeen getuigde van Zijne groote be langstelling in het doel en streven van deze Vereeniging. Uwe aanwezigheJd rekenen wij ons tot een groote eer, zeide spr. verder, en wij geven U de verzekering van onzen diepen eer bied en. kinderlijke onderdanigheid van onze gehechtheid en liefde voor U, Mgr., die, zoo wij hopen, nog vele jaren het Eere-Voorzitterschap -ml mogen waarnemen, en zijn welwillend verleenden steun zal mogen schen- schen. Als goede zonen van den Hei ligen Vincentius zullen wij voortgaan met armen en behoeftigen te steunen. (Applaus). Hierna bracht de heer W. H. Geurts verslag uit over het afgeloopen jaar. Dit verslag vangt aan met in herin nering te brengen 3 gebeurtenissen, welke voor deze Afd. der Vincentius Vereeniging belangrijk waren. Met weemoed wordt ten eerste herdacht het verscheiden van Mgr. Bottemanne, die zich een groot vriend der Vcreen*- ging toondedie haar steeds met raad en daad ter zijde stond. Dat Hij luste in vrede 1 Vervolgens wordt in herinnering ge bracht de benoeming van Mgr. A. J. Callier tot Bisschop, en daarna Diens aanvaarding van het Eere-Voorzitter schap der Vereenigingen ten slotte de wensch uitgesproken, dat God den Bisschop nog eene lange reeks geluk kige jaren moge gevenen dat de Vincentius-Vereeniging moge worden een sieraad Zijner Bisschopsstad. Vervolgens maakt het zeer uitvoerige verslag melding van het liefdewerk der Vincentius-Vereeniging in 't alge meen en van de onderafdeelingen in iict bijzonder. Het verslag, dat een mooi stuk werk is, waarvoor den se cretaris alle hulde toekomt, geeft een juist overzicht van den veelomvatten- den arbeid door de Vereeniging in het afgeloopen jaar verricht. Van de cij fers noemen wij alleen dat in totaal werd uitgegeven een bedrag van 17.785.01. Het verslag eindigt met den wensch, dat de Vereeniging nog vele jaren moge arbeiden tot heil der armenonder de machtige bescher ming van Monseigneur. (Applaus). Nadat de Voorzitter nogmaals erop gewezen heeft, dat de aanvragen im 9teun legio zijn dat de Vereeniging in de eerste plaats zich met de jeugd bemoeitmaar zich o. m. ook ten Joel stelt om jongelieden en jonge-meisjes, welke hier geen familie hebben, te beschermen de St. Rosa-Vereeni ging zou z. i. in het laatstgenoemde geval een goed werk kunnen doen spreekt hij de hoop uit, dat de steun en de offervaardigheiden persoon lijke toewijding groot mogen blijven, opdat de Vincentius-Vereeniging moge groeien en bloeien. Daarna nam Z. D. H. Mgr. Callier het woord. Met welluidende stem zeide de Bisschop, dat de St. Vincentius- Vereeniging het goddelijk Voorbeeld van den Zaligmaker navolgt. Uit Ie verslagen en mededeelingen blijkt, dat deze Vereeniging zoowel in het Bisdom Haarlem als in de stad Haarlem als een verlosser overal werkend, rond gaat en goed doet, en daardoor het hoogere doel om door de lichamen te verzorgen, de zielen Yoor God te be houden nastreeft Om een bewijs van waardeering te geven, was Spr. opgekomenom te toouen hoezeer Hij met die weldaden met het schoone doel der Vereeniging sympathiseerde. De Vincentius-Vereeniging wordt ge waardeerd door Katholieken en an dersdenkenden, om het vele goede, dat zij verricht. Maar wat nog het schoon ste der Vereeniging is, is dat steeds uit de weldadige kas der Vereeniging wordt gegeven en derhalve niemand weet van wien hij steun ontvangten geen lid der Vereeniging dus persoon lijk kan worden bedankt. Daardoor ontloopen de milde gevers dan ook tevens het gevaar om eens voor den Heer verschijnend, te hoo ren „Ge hebt uw dank reeds ont vangen". Te geven door middel van de Vin centius-Vereeniging is dus eene schoo ne roeping, welke haar oorsprong vindt in naastenliefde en hier namaals rijk beloond zal worden.

Haarlem's Dagblad | 1904 | | pagina 1