Vervolgans gaf Z. D. Hoogw. zijn zegen. Hierna werd de bijeenkomst met gebed geslotenen verliet Mgr., uitge leide gedaan door den heer W. B. Guskens, de welgeslaagde vergade ring. Uit de door den Direc teur der Levensverzekering-Maat schappij „Haarlem" opgemaakte en door Commissarissen goedgekeurde rekening en verantwoording over 1903 blijkt, dat die Maatschappij in bloei- enden toestand verkeert. In dat jaar werd ontvangen aan premiën 73124.40 en aan renten van belegde gelden en huishuren 16964.50 De uitkeeringen wegens overlijden, lijfrenten en afkoop van polissen be droegen 33689,93i. Het getal verze kerden is vermeerderd met 1835 en be droeg alzoo op 31 Dec. j.l. 36905, ter wijl het kapitaal der Maatschappij is toegenomen met f35543,701 en alzoo geklommen tot 399242.53De wiskun dige balans toont aan een actief van 399242,53i, tegenover een passief van f298292.581 en een extra reserve van f 100949.95." Binnenland Een bijzonder nuttige in stelling is het abonnement voor ver pleging van dienstboden, waartoe het bestuur van het St. Elisabeths Gast huis de gelegenheid geeft. De zekerheid, dat dienstboden een uitstekende verpleging zullen vinden wanneer zij onverhoopt ziek worden, moet voor ieder die hart heeft voor zijn dienstpersoneel een aangename voldoening wezen. Zondagsrust b ij d e E. N. E. T. Toen de heer Schram in de Raads vergadering gezegd had, dat wagen voerders en conducteurs van de E. N. E. T. hoogstens zes vrije Zondagen in een jaar genoten, hebben wij die be wering door publiceering van den of- ficieelen staat der vrije Zondagen over 1903, weerlegd. Naderhand vestigde de heer Schram er onze aandacht op, dat wanneer de menschen op een vrijen Zondag ziek waren, zulk een dag toch als een vrije Zondag werd opgeteekend en dat onder "Zondagen ook werden ver staan de 5de Paaschdag, 2e Pinkster dag, 2de Kerstdag. En ten slotte be toogde de heer Schram, dat het aan tal vrije Zondagen tusschen Mei en October een, hoogstens twee bedroeg. Wij hebben ons de moeite gegeven, nogmaals bij de directie van de E. N. E. T. op informatie te gaan. De heer Barnet Lyon deelde ons mede, dat het zijn streven is het personeel zooveel mogelijk vrije dagen en vooral Zon dagen te verschaffen, dat dit natuur lijk in verband staat met het aantal ziekendagen en dat het in 't alge meen natuurlijk, gemakkelijker is, 's winters dan 's zomers als het zeer druk is, vrije Zondagen te geven. Hoe de heer Schram er bezwaar te gen kan hebben, dat de 2e Paasch- Pinkster- en Kerstdag als Zondagen worden aangemerkt, is ons een raad sel. Of zijn zij niet volkomen gelijk aan Zondagen, ten opzichte van de redenen, die de menschen naar een vrijen Zondag doen verlangen en die hieruit bestaan, dat vrouw en kinde ren rustig thuis zijn en ook vrienden en bekenden vrijaf hebben? Na gunstig afgelegd exa men is heden het diploma als zieken verpleegster uitgereikt aan de dames S. A. de Heus, Jonkvr. J. S. Rethaan Macaré en A. J. Wttewaal, welke alle ruim drie jaren als leerling verpleeg ster in het St. Elisabeths of Groote Gasthuis zijn werkzaam geweest. Staten-Geaeraal. Tweede Kamer. De afdeelingen der Tweede Kamer hebben benoemd tot rapporteurs over het wetsontwerp tot wijziging en aan vulling der wet tot regeling van het middelbaar onderwijs, de heeren No- lens, Krap, Schokking, den Tex en Bolsius, en over de wetsontwerpen tot wijziging van art. 37 der wet op de vermogensbelasting en van artikel 62 paragraaf 2, der wet op de pcrsoneele belasting en tot herziening en aanvulling wet personeele belasting de heeren van Karnebeek, Mees, Aal- berse, Melchers en van Dedem. (Per telegraaf.) De Kamer heeft met 56 tegei 41 stemmen (rechts tegen links, behalve de heer De Visser, die met de linkerzijde tegenstemde) de wet op het Hooger Onderwijs aangenomen. De wet tot navordering der vermo gensbelasting werd in tweede lezing aangenomen zonder stemming. De Kamer is daarna uiteengegaan tot 19 April. Den 21sten of 22sten April begint de behandeling der drankwet. Het Hof. Z. K. H. de Prins en Prins Hendrik Reuss brachten gisterochtend een be zoek aan het Mauritshuis. De vorste lijke bezoekers werden rondgeleid door dr. Bredius, directeur, en den onder directeur, dr. Martin. H. M. de Koningin-Moeder begaf zich gisterochtend naar het Museum Mesdag aan de Laan van Meerder- voort, alwaar H. M. de beide prinses sen van Bentheim ontmoette, die daar heen gewandeld waren. Het gezel schap bezichtigde daarna de kunst schatten. H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins woonden gisterenavond met Hunne logees in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen het twee de gedeelte van het concert van de koninklijke zangvereeniging Cecilia bi] Ned. Herv. Kerk. Tot predikant, ter voorziening in de vacature, ontstaan door het eervol emeritaat van Ds. M. F. van Lennep, is Woensdagavond door het Kiescol lege der Ned. Herv. Gemeente alhier beroepen Dr. J. Weener te Wagenin- gen. Chr. Besturenbond. Sinds geruimen tijd bestond bij enkele Chr. Vereenigingen te dezer stede het plan een Chr. Besturenbond of plaatselijk Chr. Arbeids-secretariaat te vormen, hetgeen aanleiding gaf tot ernstige overweging. Door de gecom bineerde Chr. vakvereenigingen werd besloten een vergadering te houden, waarin de heeren J. H. v. Dijk en J. Huizing resp. tot voorzitter en secre taris werden aangewezen tot regeling van dien arbeid. Door dat voorloopig comité werden de verschillende Chr. Verbonden en vakvereenigingen uit- genoodigd tot bijwoning eener verga dering op Woensdag 23 Maart in „Weten en Werken". Nadat deze bijeenkomst met gebed en een inleidend woord door den heer v. Dijk was geopend, werd het nut van oprichting van een Besturenbond be sproken. Spreker schetste tal van punten over de noodzakelijkheid daarvanen met bijna algemeene stemmen werd ten slotte besloten tot oprichting van een Chr. Besturen bond. Voorloopig wenschten aanslui ting de Chr. Bakkersgezellen, Spoor wegver., Metaalbewerkers, Timmer lieden en Sigarenmakersvereeniging, benevens de Verbonden Chr. Nat. Werkmansbond, „Patrimonium" en „Maarten Luther", terwijl nog vele vereenigingen van chr. grondslag ad- haesie betuiging schonken. De verde re werkzaamheden werden aan het Comité opgedragen tot eene volgende vergadering. Nadat nog het succes der christelijke actie bij de verkiezing voor de Kamers van Arbeid ter sprake was gebracht, werd de vergadering op de gebruikelijke wijze gesloten. Naar wij vernemen bestaan derge lijke Besturenbonden te Amsterdam, Dordrecht, 's Gravenhage, Kampen, Rotterdam, Schereningen, Utrecht en Enschedé. Inspecties van den Arbeid. De tweejaarlijksche verslagen van de inspecteurs van den Arbeid over hun ambtsbezigheden welke thans over de jaren 1901 en 1902 loopen zijn ditmaal voor het eerst door het Departement van Binnenlandsche Za ken uitgegeven, waaronder tegenwoor dig de uitvoering van de Arbeidswet en van de Veiligheidswet ressorteert. De inrichting van genoemde verslagen wijkt niet onbelangrijk af van die der vorige. Men heeft getracht ze zoo in te richten, dat de inspecteurs hun mededeelingen in een meer beperkt bestek kunnen samenvatten. Van de vier hoofdstukken, waarin de versla gen zijn verdeeld, bevat thans het eer ste verslag omtrent het gebied van de inspectie en de daarin voorkomende inrichtingen. Het tweede hoofdstuk handelt over de arbeiders. Naast ge gevens over de werking van de Ar beidswet zijn in dit hoofdstuk o.a. be schouwingen opgenomen over het aan tal der tot drie rubrieken personen beneden 16 jaren, vrouwelijke perso nen boven 16 jaren en vrouwen boven dien leeftijd behoorende arbeiders in onderscheidene bedrijfsgroepen over arbeidsduur, loonen enz. In het derde hoofdstuk „Over fabrieken eu werkplaatsen" worden besproken de krachtens de Arbeidswet en Veilig heidswet vastgestelde bepalingen ter bestrijding van voor de gezondheid schadelijke invloeden en tot beve'li- ging tegen ongevallen, voorts de on gevallen, die voorkwamen en de uit- voering van de Hinderwet, voor zoo ver tusschen deze en de Veiligheids wet verband is gelegd. Het vierde hoofdstuk bevat ten slotte mededee lingen over sociale aangelegenheden in 't algemeen, zooals zorg voor ge kwetste en zieke werklieden, stichtin gen in 't belang der werklieden, enz. In het rapport over de eerste ar beidsinspectie (Limburg en Noord Brabant) wordt door den inspecteur de wenschelijkheid betoogd van de instelling van spreekuren in verschil lende industrieele centra. In sommige gevallen bleek het noodig de arbei ders in hun woningen te bezoeken, ten einde van hen inlichtingen te ont vangen, welke zij op de fabriek in bij zijn van den patroon óf niet, óf niet in overeenstemming met de waarheid bereid waren te geven. In sommige gevallen werden den inspecteur mede deelingen van de arbeiders zeiven, doch door de vrees voor onaangename bejegening door den werkgever, wer den slechts in weinige gevallen klach ten onmiddellijk door de belangheb benden ingebracht. En dat die vrees niet ongegrond is bleek eenige malau wanneer mededeeling door een arhei der van gevallen van beroepsziekte ontslag ten gevolge had. Het blijkt, dat door de werking der wet van 30 December 1901 (omtrent den jenever-accijns) werd gefnuikt het kwaad van het zoogenaamde „jenever dragen" het ergerlijk misbruik van kinderarbeid, dat te Maastricht voor kwam voor het vervoer van jenever bij hoeveelheden van ten hoogste 2L., hetgeen tot treurige tooneelen van dronkenschap aanleiding gaf bij kin deren, die jenever snoepten en hun kameraadjes daarop onthaalden, waar door ernstige ongesteldheid ontstond, in een enkel geval zelfs de dood volg de Misbruik van kinderarbeid hoewel buiten bereik van de wet, als geschie dende in of voor het landbouwbedrijf werd gemaakt door jongens van 10, 11 tot 14 jaren, als zelfstandige voer lieden van karren met twee paarden, te gebruiken bij het vervoer van bie ten, tegen een loon van 1.50 per week, welke gevaarlijke arbeid ge schiedde om het loon voor een vol wassen werkman uit te sparen. In genoemde inspectie komt veel vuldige arbeid van gehuwde vrouwen voor, noodgedrongen door verschillen de oorzaken, verreweg de meeste we gens ongeregelde of geringe verdien sten van den man of wegens weduw staat. Zoowel in Limburg als in Noord-Brabant bestaat echter het stre ven om van den arbeid de gehuw de vrouw uit te sluiten. Ook gedurende deze Terslag-periode werd de gedwongen winkelnering in verschillende vormen aangetroffen. Blijkens het verslag van de tweede inspectie (Zeeland en een gedeelte van Zuid-Holland) heeft de inspecteur daar voor belanghebbenden de gele genheid geopend hun inlichtingen te verschaffen, ofschoon nog geen vaste en vooraf aangekondigde spreekuren zijn ingesteld. Ook in de verslagen van deze en de overige inspecteurs worden misstanden van kinderarbeid, vrou wenarbeid en gezinsarbeid vermeld zucht naar goedkoope werkkrachten en gezinsbehoeften zijn de voornaam ste oorzaken. De directe aanraking met belang hebbenden is door de meeste inspec teurs zooveel mogelijk en grootendeels met goed gevolg bevorderd. In de vierde inspectie (gedeelte van Noord-Holland) blijkt van ijverige be moeiingen van den inspecteur in ver band met het toenemend aantal geval len van optreden van kinderen bene den 12 jaren bij tooneelvoorstellingen of andere publieke vermakelijkheden, waarop, naar de meening van den inspecteur, art. 3 der Arbeidswet van toepassing i9. In laatstbedoeld verslag wordt voor het eerst de aandacht gevestigd op de lange arbeidstijden onder de Uur's werkende kleermakers en wel speciaal onder die. werkzaam voor de groote confectiewinkels. Er zijn arbeidstijden van 16J 18 uren daags en de loonen zijn zoo ontzettend laag, dat slechts pl. min. 10 cents per uur kan worden verdiend. Het optreden van de .cou peurs is in den regel uiterst min. De grootste uitbuiting heeft hier plaats en van organisatie is, bij gemis van wederkeerig vertrouwen, onder deze werklieden geen spoor te ontdekken. In het verslag dezer inspectie wordt de aandacht gevestigd op de gedwon gen winkelnering van de tapijtwevers te Laren. In Hilversum is de gedwon gen winkelnering vervallen. Voor Utrecht en Overijsel wordt in het inspectieverslag een breede plaats ingeruimd aan den huisarbeid, vooral bij de sigarenmakerijen in Overijsel, arbeid waarbij degeen, die het werk uitgeeft, zich niet bekommert om de plaats, waar het opgedragen werk wordt verricht of den dagelijkschen arbeidstijd, noch om de hulpkrachten die daarbij worden gebezigd. In al de verslagen komen vele me dedeelingen voor omtrent overwerken buiten de wettelijke uren. bodem van de S. D. A. P. en voor die beginselen zal propageeren. De partijgenooten in het district zijn tot eene vergadering uitgenoodigd om deze zaak te bespreken. Verkiezing te Eist. De minister van binnenlandsche za ken heeft bepaald, dat de nieuwe ver kiezing in bet kiesdistrict Eist zal plaats hebben op Woensdag 30 dezer; de stemming, zoo noodig, op Vrijdag 8 April, en de herstemming, zoo noo dig, op Vrijdag 15 April e. k. Bevolking van het Rjjk. Op 1 Januari 1903 telde het Rijk 5.347.189 inwoners. In 1903 werden le vend geboren 170.100 personen, d. i. 31.78 per 1000 inwoners per jaarle venloos aangegeven werden 7232 kin deren. Overleden zijn op den leeftijd van minder dan één jaar 23.0341 tot 4 jaar 85145 tot 13 jaar 307614 tot 19 jaar 2184; 20 tot 29 jaar 4458 3f tot 39 jaar 3934 40 tot 49 jaar 4351 50 tot 64 jaar 10.52365 tot 79 jaar 17.220 80 jaar en daarboven 6868on bekend 54. Overleden zijn tengevolge vanfe- bris typhoïdea en typhus abdominalis 462mazelen 1224longtuberculose 7142hersentuberculose 1067andere vormen van tuberculose 1985kanker 5348meningitis 1926beroerte, her- senverweeking 3867organische hart- gebreken 2904acute bronchitis 1714 chronische bronchitis 1386pneumo nia 4095maag-enteritis (bij kinderen beneden de 2 jaar) 7857nephritis en Brightsche ziekte 2353aangeboren zwakte en gebreken 4030ouderdoms zwakte 6271gewelddadigen dood 1853 Het totaal der overledenen bedroeg 84.216 of 15.69 per 1000 inwoners. De eerste. Gisteren zijn de eerste kievitseieren aan H. M. de Koningin aangeboden. Het Rembrandt theater. De quaestie van het Rembrandtthea- ter te Amsterdam is op bevredigende wijze opgelost. Woensdag is het fail lissement door de derde kamer der Amsterdamsche Rechtbank vernietigd. jLager Onderwijs. De Standaard ontving „Proeve van wet, tot regeling van het lager onder wijs op den grondslag van „onder- wijs-rijkszaak", bewerkt in opdracht en uitgegeven op last van het hoofd bestuur van het Nederlandsche Onder wijzersgenootschap." De commissie, met de samenstelling van deze „proeve van wet" belast, be staat uit de heeren J. Versluys en II. J. van Wijlen, resp. voorzitter en se cretaris, te AmsterdamJ. Mulder, Groningen N. Oosterbaan, Doesburg H. C. Stolk, Zaandam H. U. Thoden van Velzen, DeventerG. H. van Daa- len en L. C. F. Bigot.de beide laatsten als gedelegeerden van het hoofdbe stuur. De commissie zegt de Standaard heeft een blijkbaar zeer belangwek- kenden en zeer omvattenden arbeid achter den rughet resultaat is, dat zij een proeve van wet levert, waar hij het onderwijs als rijkszaak wordt, beschouwd, en in haar uitvoerig rap port, dat met de bijlagen 132 pagina's beslaat, de voor- en nadeelen van de voorgestelde regeling helder uiteen zet. Interessant is, om uit de rijke ge gevens maar één greep te doen, de be rekening der financieele gevolgen. De post „salarissen", die in 1901 de som van ruim 12,000,000 bedroeg, door de verschillende gemeenten uitbetaald, zal dan, als het rijk de salarissen der bijzondere onderwijzers betaalt, klim men tot pl. min. ƒ20,000,000. De post „vergoeding voor woning en huur van schoollokalen, benevens de bijdrage aan het bijzonder onderwijs voor schoolgebouwen en onderwijzerswo- uingen" 'klimt van ƒ200,000 tot ƒ710,000. De post „schoolmeubelen en schoolbe- hoeften" zou klimmen van ƒ1.800.000 tot ƒ2.850.000, en zoo alles naar rato. De nieuwe vermeerdering van uitga ven wordt door de commissie begroot op ƒ7.700.000, een bedrag dat ruim genomen is en dat belangrijk dalen kan. Schipperskinderen. Bij Kon. Besl. is het rijkssubsidie voor het schoolfonds van schippers kinderen in Friesland van 3000 tot 5000 verhoogd. Deze verhooging komt het fonds in niet geringe mate ta stade. Ofschoon er thans 195 kinderen in de provincie toch zijn uitbesteed, wachten er nog 140 op plaatsing. Kinderachtig. Bij de verkiezing voor den Pruisi- schen Landdag in het district Teltow- Beeskow-Charlottenburg hadden vele socialistische kiezers, uit dwarsdrijve rij en tot vertraging van het verkie- zingswerk, gestemd op allerlei sedert lang overleden of niet verkiesbare per sonen, zooals Hinckeldey, Krauts, Sternberg, den prins van Arenberg enz. Vandaar een aanklacht tegen hen wegens grober Unfug. De kantonrech ter te Rixdorf, bij wien de zaak aan hangig was gemaakt, heeft echter het O. M. dat veroordeeling eischte, "n het ongelijk gesteld en den Staat n de kosten veroordeeld, „omdat het publiek in het algemeen niet recht streeks overlast ondervonden had en de openbare orde uiterlijk niet ver stoord of in gevaar gebracht was." De Burgemeester van den Haag. De toestand van den burgemeester, jhr. mr. van Harinxma thoe Slooten, is vooruitgaande. De ziekte nam se dert Dinsdagavond eene gunstige wending. Blijkens avondbericht omtrent den toestand van den burgemeester, blij ven de gunstige verschijnselen aan houden. Mgr. Eijgenraam. Naar „De Tijd" verneemt, is de toestand van den heer D. Eijgenraam, oud-hoofdredacteur van „De Tijd", die reeds sinds eenige dagen lijdende is aan longontsteking, zoodanig verer gerd, dat hem de laatste Saeramen ten werden toegediend. Toch is alle hoop op beterschap nog volstrekt niet opgegeven, daar de eigenlijk gezegde crisis der ziekte nog niet is ingetre den. Statenverkiezingen in Friesland. Naar men verneemt, is van socia listische zijde in het district Tietjerk- steradeel besloten voor de aanstaande verkiezing van leden der Provinciale Staten een afwachtende houding aan te nemen. Men wil eerst zien welke candidaten van liberale zijde gesteld worden en of deze bereid zal zijn tot samenwerking. Eene commissie van 6 personen 2 liberalen, 2 vrijzinnig-democraten en 2 socialisten, is aangewezen om te komen tot de oprichting van een vrij zinnig orgaan in het kiesdistrict Tietjerksteradeel ter voorlichting van de kiezers bij de a. e. verkiezing voor de Tweede Kamer. Dat de socialisten daaraan ook mee zullen doen, is ech ter nog lang niet zeker, althans in de afdeeling S. D. A. P. denkt men -r anders over en wil men, in plaats van een anti-clericaal weekblad te stich ten, overgaan tot de uitgifte van een wekelijksch orgaan, dat staat op den Spijkers op laag water. Voor de eerste Brusselsche handels kamer is een zaak aanhangig betref fende portretten van den nieuwen Paus. Een uitgever te Brussel was met een Hollandschen boekdrukker over eengekomen, dat deze hem 10,000 por tretten van den nieuwen Paus zou leveren, de eerste duizend binnen zes dagen na diens verkiezing. De druk ker, die natuurlijk clichés gereed had liggen, leverde op tijd, maar de Bel gische uitgever weigerde te betalen. Hij beweerde, geen portretten van den nieuwen Paus, maar van kardinaal Sarto te hebben ontvangenvan iemand, die nog geen Paus was, toen het portret werd gemaakt. Een verdacht geval. Gisteren verscheen voor den rech ter van instructie te Dordrecht vrouw D. uit Sliedrecht, in wier woning een begin van brand ontstond. Ook zijn verschillende personen opgeroepen om in deze zaak te getuigen. Vrouw D. heeft, zooals zij reeds bekende, een brandende lucifer laten vallen op het stroo, dat in de bedstede harer ont ruimde woning lag, niet met het doel evenwel om brand te stichten, maar bij ongeluk, terwijl zij hevig verschrikt nog eens keek of niets achtergeble ven was. Vrouw D. had de tegen woordigheid van geest, de buitendeur op slot te doen, toen zij de woning verliet. Botsing. In den afgeloopen nacht is van efen goederentrein tusschen Sliedrecht en Dordrecht, toen hij bijna de brug aan Baanhoek had bereikt, een koppel stang gebroken, waardoor een ge deelte van den trein terugliep. Toen nu even daarna ook het voorste ge deelte terugliep, ontstond een bot sing, waarbij gelukkig geen persoon lijke ongelukken voorkwamen. Alleen werden een paar wagens en rails be schadigd. Door gas gestikt. Na eerst op zijn kamer bij de gas lamp gearbeid te hebben, begaf de heer M. te Nijmegen zich Maandag avond ter ruste. Den volgenden mor gen vond men hem dood in zijn bed, gestikt door gas. Het water uit de hangende gaslamp was verdampt, zoodat het gas zich ge durende den nacht in de slaapkamer had verspreid an den dood van den heer M. had veroorzaakt Oplichterij. De Dinksperloo lieten zich het vo rige jaar een aantal neringdoenden overhalen tot het lidmaatschap eener Rotterdamsche schuldvorderings-mij. Daarvoor werd eenige jaren tegen 10 per jaar vooruitbetaald. Bij onderzoek bleken de gelden zoo goed als weg geworpen. De aangeslotenen wilden nu hun lidmaatschap opzeggen doch de directie liet de brieven met opzeg gingen weer teruggaan, ten einde de deelnemers tot verdere betaling te ver plichten. Een der deelnemers die niet van plan is verder te betalen, is nu voor het Haagsche kantongerecht ge- Bedrogen. De Leeuw. Ct. meldt Voor eenige dagen deelden wij me de, dat bij Rijs in Gaasterland door een jongeling twee kievitseieren in een nest gevonden zijn. Het blijkt echter, dat men hier met een jeugdigen oplichter te doen had. De kooper, die ze duur moest betalen, ontdekte n.l. "dat deze eieren reeds verleden jaar gevonden waren. Ongelukken. Een knaapje van 9 jaar sprong Dinsdagavond te Besoijen op eene in vaart zijnde tram, viel en kwam on der de tram terecht. Zijn hoofd en een arm werden geheel vermorzeld, zoodat het kind oogenblikkelijk een lijk was. Uit Breda wordt gemeld van gis teren Hedenmiddag had nabij den zooge- naamden overweg van den staats spoorweg alhier een ernstig ongeval plaats. De 82-jarige weduwe V., zich huiswaarts willende begeven, geraak te bekneld tusschen een bierwagen en eene kar, ten gevolge van het schich tig worden van het daarvoor gespan nen paard, dat schrok door het uitla ten van stoom uit eene in de nabij heid zijnde locomotief. De vrouw had het ongeluk te vallen en kreeg het wiel der kar over de borst, met het gevolg, dat zij kort daarop reeds overleed. INGEZONDEN MEDEDEE LINGEN. 39 cent per regel. EENE AANWENNING. De reizigers, jagers, touristen bebben allen de gewoonte aange nomen de Comprimés Vichy-Etafc te gebruiken, producten die ver vaardigd worden met de natuur! jjke zouten, getrokken uit de jbronnen van den staat Célestins, Grande Grille, Hópital. Eenige Comprimés Vichy-Etat in een glas ot flesch met gewoon water veranderen het terstond in een uitmuntend gas- achtig-alcaltnisch en spijs verterend water. Sport- en Wedstrijden. Hockey. Gistermiddag werd te Heemstede een vriendschappelijke wedstrijd gespeeld tusschen Haarlem I en de Leidsche studenten. Leiden komt met 6 inval lers, dus zeer onvolledig, zoodat Haar lem steeds overwegend sterker is. Stand half time 5—2. Hierna verzwakt Leiden merkbaar, terwijl Haarlem er nog 5 goals bij maakt, en Leiden 1, zoodat Haarlem zeer verdiend wint met 103. Voetbal. Op het terrein van H. V. V. te 's-Gra- venhage werd Woensdagmiddag de revanche-wedstrijd gespeeld tusschen LeidenDelft, voor den Interacade- mialen Voetbal Bond. Delft won met 40 rust 20. kolommen houden, geleid door overweging dat daaraan reeds ibetre' loons doende aandacht geschonken wo door het orgaan van den Bond Nederlandsche Onderwijzers en der Hoofdenvereeniging. De redad en medewerkers worden gevormd i bebb< wel door klasse onderwijzers als ho tan den, te do brem ran Dii den. Ook voor niet-onderwijzers z tan len de kolommen gaarne openstai dat zulle Vervolg Stadsnieuws Verkiezing. Woensdag had in de bovenzaal café Neuf de stefhming plaats ter kiezing van vier Hoofd-Ingelani van den Haarlemmermeerpolder, gevolge van de periodieke aftredi gebr der heeren Jhr. J. B. van Merlen, J P. M. G. von Fisenne, G. B. 't Hoi en ter voorziening in de vacatu ontstaan door het overlijden van heer P. Knaap Gz. jaar van aft ding 1907. De uitslag was als volgt Uitgebracht werden voor eersl noemde verkiezing 139 stemmen. 7 onwaarde waren 5. Gekozen wert de 3 aftredende heeren, elk met stemmen. In de vacature-Knaap werd gei zen de heer H. van Dorsten met van de 136 uitgebrachte geldt stemmen. Heden zijn alhier do Gebr. Witkamp, commissionairs fijne groenten de eerste jonge boa wortelen aan de groentenmarkt bracht. Ze zijn opgekocht door P. Hoes wonende te Overveen. Dit is dagen later dan het vorige jaar. Hedenmorgen werd do het Provinciaal Bestuur van Noo Holland alhier aanbesteed Het voeren van leveringen en werkzaa heden tot versterking van den du voet langs het Noorderstrand van eiland Vlieland., behoorende tot zeewefken in Noord-Holland. Raiti 3500. Ingekomen waren 7 biljetten. Laagste inschrijver bleek te zijn heer C. G. Doeksen te Terschelli voor 3040. Gi In verg van Meei wer( vuil' Tf eted plar W wor BChi opei G V tie l een cou 9 u was D stai mii tele poli Letteren en Kunst. Vreemde woorden en deftigheid. Uit een stuk van Marcellus Emants in Neerlandia over bet „misbruik van vreemde woorden", met name bij ae- riug en bedrijf Merkwaardig, zeer merkwaardig is de houding van een fabrikant van uit muntende overhemden, echt Neder landsche waar, die zich in 't Engelsch French Shirtmaker noemt, Fransche brieven rondzendt en dan tegelijker tijd verklaart dit alles heel dwaas te vinden; maar aan zijn Babylonische spraakverwarring te moeten vasthou den, omdatde uitnoodigingen voor hofbals in de Fransche taal wor den opgesteld. Vraagt men nu wie geven naar uw meening den toon aan in dat... pu bliek, dan krijgt men ten antwoord dc eerste standen of ook wel de dJplo- matie, en vraagt menwaar trekt u de grens tusschen eerste en andere standen, dan blijkt het, dat er in ons land een handjevol dwazen bestaat, die Fransche naamkaartjes uitreiken, die Fransche briefjes schrijven (nrn of meer met taalfouten doorspekt), die graag Fransch spreken (of Engelsch maar noo5t zonder een Nederlandsch accent) en die zich dusvoor voor namer houden dan hun overige land- genooten. Een niew Weekblad. In het begin der volgende maand zal bij den Uitgever W. Hilarius Wzn. te Almelo een nieuw geïllustreerd weekblad voor school en huis verschij nen. Dit blad wil meer leven, meer friachheid, meer gloed brengen in het onderwijs. Het wil het belangrijker maken voor leerling en onderwijzer beiden. Het aal de strijdvragen buiten zijn Faillissemen' -'er Noord- Zuidhollandsche Bank te Haarlem Curatoren in bovengenoemd fail! sement zenden aan de crediteuren e verificatiebiljet, waarbij de navolg de circulaire is gevoegd Ten einde den staat van baten schulden in bovenstaand faillissenu (een per 1 April a.s. op te maken lans) wat de schulden der Bank treft zoo mogelijk geheel te doen antwoorden aan de werkelijkheid, U tevens in staat te stellen om de Griffie der Rechtbank te Haarlem der te leggen lijsten van voorloop erkende vorderingen te zijner tijd j makkelijk te controleeren, doen wij hierbij toekomen een verificatiebilji waarvan de inhoud overeenstemt, n de vorderingen, waarvoor U bij o als concurrent crediteur bekend sts en waarvoor U door ons op de lijst der voorloopig erkende vordering wordt geplaatst. De rechterzijde van het biljet, do ons geparafeerd, is bestemd om do U te worden behouden en om U zo noodig tot bewijs te dienen bij de rificatie, wamieer Ub.v. door eem verstand of' toeval niet op de verificatievei'gadering voor te lezi lijst van schuldeischers met uwe vi dering mocht voorkomen. De linkerzijde van het biljet is stemd om door U of uw bij ons kenden gemachtigde te worden geti keud en daarna vóórl April a.s. do liefst zoo spoedig mogelijk aan e terug te zenden, waarvoor wij e gefrankeerd couvert hierbij insluitc Mocht er naar uwe meening een verschil bestaan tusschen de door bij ons gedane inzending uwer vord ring en het verificatie-biljet, danvi nemen wij dit uit den aard der zaï gaarne terstond, ten einde U t dig alle verlangde inlichtingen te vi strekken en zoo mogelijk elk misvi stand voor U uit den weg te ruime De daders bekend. Twee personen zijn aangehoud als verdacht van medeplichtig te zij aan de inbraak bij den winkelii Wijkhuizen aan den Kruisweg g pleegd in den avond van Zondag Maart. Tegen den dader, die reei eene volledige bekentenis heeft afg legd, is proces-verbaal opgemaakt Daarna is hij weder op vrije vc< ten gesteld. Inbraak. Bij den antiquair L., Gierstraat is hedennacht ingebroken. Het raai voor de uitstalling is met zoove kracht opengewrongen, dat de harpji er af sprongen. Vermist worden u groot gouden repetitiehorloge, was: aan een gouden signet-ketting met gouden signetten1 gouden horlog opwinder, e enigszins bewerkt, 1 coli, nen koralen halsketting, 4 snoers, m gouden slot1 bloedkoralen 4-snoe halsketting met gouden slot. Gevonden voorwerpen: zijden dameskousenband, zilvere manchetknoop, een sleutel, een ela? tieke baleen wit koralen rozenkran in bruin lederen étui, een bril in étui een ring met zeven sleutels, een goc den oorknopje met witte steentjes. De heer Frans B. Mooj alhier, heeft Woensdagavond in pu blieke veiling het heerenhuis en erf „Bloemenhoven" aan den Wagenvre te Heemstede groot ruim 16 are, kocht voor ƒ5105. Politechnische leeraret naar St. Louis. Directeuren van de Mij. van Nijver heid achten het van groot belang vod de ontwikkeling onzer nijverheid ei handel, dat eenige hoogleeraren vai de polytechnische school te Delft staat worden gesteld a. s. Zomer eei bezoek te brengen aan de wereld-te»

Haarlem's Dagblad | 1904 | | pagina 2