NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. Uit den Blosmendaalsctisn bemesnieiacü, De Erfgenaam van het Majoraat. aie Jaarling, n.-. k36ïVerschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ZaTERD.AG. 2 APRIL JSitM A HAAR LEWS DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENTIËN: Voor Haarlem PH" aSAANÖEIV! wsjl Van 1—5 regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voot de dorpen''insert omtrek waas een Agent gevestigd is (kom der Haarlem van 1—5 regels ƒ0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent per regel. gemeente) t )f j.3Q: Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Franco per post doo? Nederland 0 1.65 {pyKleine advertentiën 3 maal plaatsen voor 2 maal betalen. Afzonderlijke nummers e 0.02 k r w^iMvraf taffil Èr n i j a Geïllustreerd Zondagsblad,, voot Haarlem 0.37>£ Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. de Qmstreken en franco per post 0.45 intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Venpogiltschagi La&fflreag Ctastefc Directeur J. Co PEEREBOOM.Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentiën werden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale dc Publicity F.trangère G. L. DAG BB Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 3Pis Faubourg Montmartre. lïit nummer bestaat uit zes bladzijden Eepate Blad Haarlem's Dagblad van 2 April bevat o.a. Blad A. Bnitenlandsch Overzicht Oorlogsnieuws, Uit den Bloemen- daalschen Gemeenteraad, Nieuws oit Haarlem en Omstreken, Bin- nenl.- en Gemengd Nieuws. Blad B. Binnenl. en Gemengd Nieuws, Koloniën en het begin ran het detectieve verhaal: De Terugkeer van Sherlock Holmes. Buitenlandse!! Overzicht DE 00RL0Ö. We worden gespeend van oorlogs nieuws. Er is op het oogenblik, dat we dit schrijven geen enkel, niet het on- benulligste telegrammetje ingekomen sedert gisterenochtend. Of dit, zooals we dat in den Zuid-Afrikaanschen oorlog zoo dikwijls hebben opgemerkt, de stilte is, die den storm voorafgaat, zal moeten blijken, maar zeker is, dat zulk gebrek aan tijding het houden van beschouwingen vrijwel uitsluit. Uit Tokio wordt aan Engelsche bla den gemeld, dat Japan de pogingen om den ingang van Port Arthur haven te Versperren, nog niet heeft opgegeven. Integendeel, er moet een groot aantal stoomsche pen voor dat doel disponibel zijn. Of echter pieuwe pogingen beter zullen slagen dan de eerste twee Rusland is gewaarschuwd en zal dus op zijn qui vive zijn om dergelijke aanslagen te verijdelen. We hebben in ons nummer van gis teren gezien, dat in het Japansch par lement de Finantieele voorstellen der regeering zijn behandeld en, eenigszins gewijzigd, goedgekeurd. Het bedrag, dat jaarlijks opgebracht zal worden ter bestrijding van de oorlogsuitgaven is van 68 millioen yen tot 62 millioen verlaagd. De re geering is van plan dit verschil te vinden door op uitgaven voor de be stuursinrichting te bezuinigen. Het parlement heeft geweigerd een zoutmonopolie te scheppen. De banken zijn gemachtigd een jaarlijksche pre mie-leening uit te schrijven voor een bedrag van 30 millioen yens ten hoog ste, tot het einde van den oorlog. De regeering heeft het recht geld te lee- nen, afkomstig van den verkoop dezer obligaties, doch de verkoop en terug koop blijft toevertrouwd aan de ban ken. De wijzigingen in de tarieven zullen binnen zes maanden in werking tre den. De getroffen artikelen zijnsui kerwaren en gesuikerde waren, zijde, naphta, verwerkte tabak, en alle alco holische dranken, welke 50 procent al cohol bevatten. De minister van marine, Pelletan, heeft, dank zij de hulp van Combes, den aanval in de FRANSCHE Kamer schitterend doorstaan, zooals we reeds in 'tkort meedeelden. De minister Combes heeft, vóór de stemming het debat recapituleerend, doen uitkomen, dat deze interpellatie, schijnbaar op touw gezet ter wille van de slagvaardigheid der Fransche marine, in werkelijkheid een geheel ander doel had, wat uit den toon, •waarop de debatten gevoerd werden, duidelijk bleek. De vinnigheid, waar mede vooral Lockroy en Doumer den minister van marine hadden aange vallen, was niet het gevolg van be zorgdheid over den toestand der ma rine er sprak haat, persoonlijke haat uit. Combes wees er op, dat het de plicht der regeering was het land gerust ie stellen; en hij kon verzekeren van de chefs van den generalen staf de mede- deeling ontvangen te hebben, dat de equipages der eskaders in 24 uur kun nen worden aangevuld, en dat in'acht dagen ook de reserve-eskaders kunnen gemobiliseerd zijn. De regeering is. vooral door de wij- ze waarop deze interpellatie werd ge- houden, tot de overtuiging gekomen j dat een parlementaire enquête naar; den toestand der marine niet kan j worden aanvaard; maar om het land gerust te stellen, is zij bereid een ex- tra-parlementaire enquête te houden, zich aansluitende aan de enquête van j 1894, dus over het marine-beheer m1 de laatste 10 jaren. Die enquête zal worden "-ehouden door een commissie benoemd voor een derde gedeelte door de afgevaardigden, voor een derde ge- j deelte door de senatoren en voor een derde gedeelte door de deskundigen, j Aan deze commissie kunnen worden I overgelegd alle stukken en gegevens, j die geen betrekking hebben op de ge heimen der landsverdediging. Ten slotte stelde Combes de quaes-1 tie van vertrouwen. Hij staat geheel j aan de zijde van den minister van marine. De eenvoudige orde van den dag is der regeering niet voldoende, j De eenvoudige erde van den dag j werd verworpen met 330 tegen 250 stemmen de motie van vertrouwen j van Maujon, waarvan de prioriteit door de Kamer was aangenomen, en die aldus luidde ..De Kamer, vertrouwen stellen de in de uitvoerende macht om een extra-parlementaire enquête in te stellen, zich aansluitende aan de enquête van 1894, over den toestand der marine en de ver- j dediging onzer kolonies, en iedere' toevoeging daaraan verwerpende, gaat over tot de orde van den dag" werd aangenomen met 318 tegen 256 stemmen, dus met een meerderheid van 62 stemmen. Het moet in THIBET nu tot een hevig gevecht zijn geko men tusschen de Engelschen en de Thibettanen. Het zal niemand verwon deren te vernemen, dat de middel- eeuwsch bewapende Thibet-bewoners het onderspit moesten delven. Het is geen kunst met duizend man, voor zien van repeteergeweren en snelvuur kanonnen een twintig duizend lans- dragenden op de vlucht te jagen met groote verliezen, 't Is echter de vraag of Engeland, als het voortgaat met geweld Thibet binnen te dringen, niet tegenover een anderen, beter bewapen den. vijand zal komen te staan, die met Japan nog niet zóó de handenvol heeft of hij kan in Centraal-Azië ook. nog wel een woordje meespreken. We zullen den loop van zaken in Thibet niet uit het oog dienen te verliezen. Als men de Frankf. Ztg. mag geloo- ven geeft TURKIJE zijn tegenstand tegen de hervormin gen in de Macedonische gendarmerie nog niet op. Het blad meldt De Porte opende opnieuw zeer over bodige besprekingen over de gendar- merie-quaestie. Om mogelijke latere uitleggingen te voorkomen, verklaar de zij gisteren in een nota aan de groote mogendheden, dat zij onder geen voorwaarde meer dan 25 vreem de officieren in de gendarmerie in Macedonië zal toelaten, en vreemde onderofficieren principieel buitensluit. Het gevolg van dezen stap zal een nieuwe wisseling van nota's en een nieuwe vertraging van de reis van ge neraal De Georgis naar Salonika zijn. Volgens heizelfde blad treedt de Porte krachtig op tegen de Bedouië- nen in Hedjas, die de pelgrims ver-j moorden. Drie Turksche bataljons kwamen irij de haven van Jambo in de Roode Zeei aan, en rukten onmiddellijk op naar, Hedjas. De Bedouienen versperren! voornamelijk de vier voornaamste pel- griinswegen van Djedda naar Mekka, van Mekka naar Medina, van Jambo naar Medina, en van Medina naar Haït. Een groot aantal pelgrims in goedonderrichte kringen, die klaar blijkelijk vreezen met de volle waar heid voor den dag te komen, spreekt men van 4000 werden gedood. Het zijn voornamelijk Perzen en Indiërs, en enkele Turken en Arabieren. Als grond voor de aanvallen der Bedouienen wordt aangegeven het to tale gebrek aan geldmiddelen bij de pelgrims, die van de heilige plaatsen terugkeeren, en die door de stelselma tige afpersingen van den Vali van Herjas, Ahmed-Ratib-pasja, zoodanig van alle middelen ontbloot zijn. dat zij de doortochts-belasting aan de Bedouienen-hoofden niet konden be- talen. len Jr.. beiden te Haarlem en H. J. Marselje te Heemstede, gezamenlijk handelende onder de firma G. de Koning Tilly, alsook die der naam- loóze vennootschap sigarenfabriek „Prins der Nederlanden", voorheen F. J. ten Kate en Co. te Haarlem. Tot kastelein van het H. A. S. is benoemd de heer P. W. L. Cassée, alhier. i Ter buitengewone terechtzitting van 11 April 1904 zijn door de rechtbank al- j I hier beëedigd de nieuw benoemde amb 'tenaren van den Burgerlijken Stand der gemeenten Zaandam en Zand- voort. Deze beëediging geschiedde naar aan-, leiding der heden in werking gesteldel wet van 1 Febr. 1904. Stbï. no. 25. DUITSCHLAND heeft nu weer eens moeilijkheden in zijn Oostersche bezittingen. Wolff's bureau meldt: Volgens tele-! grammen van den gouverneur van Nieuw - Guinea is de Australische schoener „Will" op de Admiraliteits- i eilanden door de inboorlingen geno- men, en de bemanning gedeeltelijk ge dood, Daaronder waren geen Euro- peërs. De kruiser „Condor" heeft last de zeeroovers te bestraffen. Op Durour-eilanden, Noordelijk van Ivaiser Wilhelms-land, is het stat'on der firma Hernsheim en Co. overval len, waarbij de koopman Reimers en twee Chineezen gedood werden. Een straPexpeditie is uitgezonden aan boord van het regeeringsvaartuig „Seestern". Stadsnieuws. Wegens Beurs-vacantie he den en Zaterdag geen Beurs-notee- ring. Naar wij vernemen, zal de nieuwe R. K. Kerk aan de Am sterdamstraat alhier. 1 Mei a.s. in gebruik worden genomen. Zooals men weet, heeft de inwijding 25 April a.s. plaats. Fabrieks- en Handelsmer ken. De Staatscourant bevat heden de in gezonden fabrieks- en handelsmerken van de Haarlemmerolie-fabrikanten, de heeren C. J. Paulen Sr., C. J. Pau- Repetitie-lokaal. Op uitnoodiging van de Naamlooze Vennootschap Musis Sacrum", Di recteur de heer C. Heemskerk, hebben wij heden een bezoek gebracht aani haar nieuwe repetitie-gebouw aan de Gedempte Oudegracht. Was daar vroeger de drukkerij der] firma Ruygrok Co. gevestigd, thans: is het herschapen in een tempel, ge wijd aan de uitoefening van muziek en zang. Daartoe leent zich het gezellige, flinke lokaal bij uitstek. De goede a- coustiek der zaal maakt haar boven al geschikt voor muzikale oefeningen. De belichting van het lokaal, zoowel door daglicht als door gaslicht, is evenals de ventilatie zeer te roemen. Alles is volgens de nieuwste eischen des tijds ingericht. De schildering is keurig en enkele wanden zijn smaak vol gedecoreerd met photografieën, o. a. voorstellend de Liedertafel Haar lem's Zanggenot, en voorts met vele diploma's, welke getuigenis afleggen van dè door Haarlem's Zanggenot be haalde lauweren. Ook prijkt daar het portret van haar ijverigen Directeur, den heer N. Andriessen. Het is dan ook bekend, dat hoewel het gebouw als repetitie- en verga derlokaal zal worden geëxploiteerd, en voor alle zang- en muziekvereenigin- gen of vergaderingen van algemeenen aard geen politieke te huren is, het gebouw het eigendom is van een viertal bestuursleden van bovenge noemde Liedertafel. Vermelden wij ten slotte nog, dat het lokaal 17 M. lang en 9i M. breed is; dat op één der balken zijn aange-i bracht de slotwoorden van het beken-' de werk „Hymne aan de Muziek", van Wagner „Dat heeft Muziek gedaan. Muziek die Goddelijke Kunstdat daar zijn een prachtige vleugelpiano en een orgel uit het welbekende maga zijn van den heer Heemskerk in de Zijlstraat, dan heeft men voldoende gegevens, om overtuigd te zijn, dat men hier heeft een repetitie-lokaal in optima forma. Ook is er nog een buffet aange bracht, voorloopig nog voor bier en dergelijke, dat de zangers gelegenheid zal bieden hun droog gezongen kelen met een frisschen dronk te bevoch tigen. Diefstal. Een banketbakkersknecht is in Ro- sendaal gearresteerd en naar hier overgebracht ter zake van diefstal van eenige gouden voorwerpen. Bekeuringen. Procesverbaal is opgemaakt tegen een tapster die na 12 uur 's nachts een persoon in haar tapperij had doen verblijven. Ook de bezoeker is bekeurd. Procesverbaal is opgemaakt tegen een bierhuishouder wegens het rijden met een fiets op een voetpad. Procesverbaal is opgemaakt tegen een vrachtrijder, terzake van het zon der vergunning houden van een mest- verzameling. Gev o n d e n voorwerpen. een portemonnaie met 1 cent; een wit koralen ^paternoster, een schaartje, waarop de letter M. V. S., een gum mibal een bol van een petroleum lamp, een blauwe jongenskraag. Op hol. Op den Zijlweg is een paard ge spannen voor een bleekerswagen, op hol gegaan doch spoedig gegrepen. Ongelukken zijn daarbij niet gebeurd. Men schrijft ons Gisteravond vatte een twintigtal stakende werklieden post voor de wo ningen van een tweetal werklieden van de fabriek van den heer Pool, hierdoor een volksoploop veroorzaken de. Door twee veldwachters van Scho ten en de politie van Haarlem, werd het volk uiteen gedreven. De heer Mr. Joost de Graait! werd Donderdag als secretaris der j Sociëteit Vereeniging herkozen, ter-1 wijl in de plaats van den aftredenden j 2den voorzitter, den heer J. C. Peere- boom, die volgens reglement niet her-' kiesbaar was, gekozen werd de heer; W. J. C. Wijsmuller Jr. Naar wij vernemen heeft de heer j. J. Beccari als tweede secretaris in het Bestuur bedankt- Met intrekking der hem verleende surséance van betaling is op 1 April 1904 door de rechtbank"alhier failliet! verklaard Hermanus Tibbe, schilder te Heemstede. Tot rechter-commissaris is benoemd de rechter mr. A. van de Koppel Gz. I Ringvergadering. Donderdagavond hield de ring Haar lem en Omstreken van den Bond van Jongelingsvereenigingen op Gereform. grondslag haar jaarvergadering in het gebouw ter verbreiding der Waar heid, Ridderstraat 24, alhier. De vergadering, waarop vijf veree- nigingen tegenwoordig waren, werd geleid door den voorzitter, den heer W. F. Beeremans van Haarlem. Na dat de bijeenkomst op gebruikelijk^ wijze geopend was geworden, werden de jaarverslagen van secretaris en penningmeester voorgelezen. Uit deze bleek, dat de ring zich in bloeienden toestand bevindt; als voornaamste werkzaamheid in het afgelonper. jaai kan gemeld worden het stichten van een vereeniging te IJmuiden. Ook met de financiën stond het niet slecht, slechts een nadeeïig saldo van ruim drie gulden, hetwelk door de vereeni- gïngen gezamenlijk gedragen zal wor den, door een hoofdelijken omslag. Besloten werd tot toelating der jon- gelingsvereeniging te IJmuiden, on der de zinspreuk „Mijn zoon, geef mij uw hart". Als primus-lid voor het Provinciale afdeelingsbestuur werd gekozen de heer W. F. Hoek van Beverwijk, en als secundus de heer D. Hoogenbirk van Haarlem. Voorts werd nog op voorstel van Beverwijk besloten om binnenkort nogmaals een vergadering uit te schrijven, ter bespreking der Bonds- voorstellen voor de algemeene verga dering van den Bond. Als bestuurslid der afdeeling Haar lem trad af de heer Beeremans, die zich niet meer herkiesbaar had ge steld, voor deze vacature was door de afdeeling Haarlem gekozen de heer W. Verschoor. De vergadering werd hierop geslo- ten met gebed. Uit de Omstreken In ons vorig nummer deelden wij reeds mede, dat B. en W. drie plan nen hadden ingediend, voor den bouw van woningen voor beambten der ge meente, waarvan zij vooral het tweede aanbevolen. En geen wonder, want dat was naar gegevens van den bur gemeester zelf vervaardigd. Daar ook de Raad dit het beste vond, werd het goedgekeurd. In de volgende verga dering zal een uitgebreid voorstel over de kosten en de plaatsen, waar ge bouwd zal worden, aan den Raad worden voorgelegd. Goedgekeurd werd eeu voorstel, om inplaats van 150, zooals tot dusver, ƒ200 subsidie te verleenen in de kos ten van geneeskundige hulp en van medicijnen te Vogelenzang. Het Arm bestuur aldaar had aanvankelijk ver klaard, dat het niets meer in de kos ten (ƒ300) wilde bijdragen, maar heeft nu toch, na vertoog van B. en W., ƒ100 toegezegd. Daarna kwam een groot stuk werk aan de orde, de ontwerp-verordening inzake het aanleggen van wegen en straten, het bouwen enz. in verband met de woningwet. De burgemeester, die een gedeelte daarvan te zameu met de heeren ter Hoffsteede en Tide- man ontwierp, had het ontwerp ver der maar alleen in orde gemaakt, om dat Ged. Staten op spoed aandron gen. De Commissie, door deze drie heeren gevormd, stelde voor het ont werp te stellen in handen van den juridisch-adviseur der gemeente, Jhr. Mr. F. W. van Styrum, en van de gezondheidscommissie en dat werd goedgekeurd, hoewel de heer Koolho ven vreesde, dat dan de Raad er moeilijk meer veranderingen in zou kunnen brengen. Vroeger werkte de Raad van Bloe- mendaal zoo 'commissoriaal niet. Se dert de gemeente grooter wordt neemt zij ook deftiger manieren aan, maar wel eens met eigenaardig resultaat. Dit ontwerp vindt, hoe het zich ook wendt of keert, altijd Mr. Tideman om het te behandelen. Zooals uit de mededeelingen van den burgemeester bleek, heeft de heer Tideman het ge deeltelijk helpen ontwerpen, daarna de indiening bij den Raad goedge keurd, voorts zal hij als Secretaris van de gezondheidscomm. het mee helpen beoordeelen en staat ten slotte in nau we relatie tot den juridisch adviseur, die het ontwerp rechtskundig beoor deelen zal. Daarom klonk het zoo kluchtig, toen de burgemeester den heer Tideman deed opmerken, dat deze niet als jurist in de gezondheids commissie het ontwerp behoefde te beoordeelen. Besloten werd de verhuring van het postkantoor te Overveen aan het Rijk Feuilleton. Naur het Duitsch van E VON WERNER. Speciaal bewerkt voor Haarlem's Dagblad. 72). Zij was van haar jeugd af gewoon tot hulp en troost op te treden, waar het noodig was in de gemeente haars va ders. De predikant ontving den jongen man vriendelijk, was echter over t algemeen nog zeer stil en gedrukt. Hij was zoo gelukkig geweest met die verloving, die al zijn wenschen scheen te zullen vervullen en de ver nietiging van zijn hoop trof hem diep. Harald toonde zich ernstig en weinig spraakzaam zooals altijd, hij liet zijn groeten voor Hildur achter en nam na een half uur afscheid. Toen hij naar buiten kwam, stoom de juist de „Zeeadelaar" weg. Het scherpziend oog van Thorvik herken de Prins Alfred, die alleen op het bovendek stond en naar de Raansdal- sche bergen keek waar zijn Alfheim lag zoo lang en strak als nam hij er af scheid van en hij wilde toch na een paar dagen terugkeeren. Het slanke, witte schip kliefde met zijn snelle, lichte bewegingen den stroom en zijn voormalige stuurman vroeg zich zeker af, waarom hij indertijd den post aan genomen had, want een paar zware zuchten ontsnapten hem. Hij had Hildur niet weergezien sinds dat aan gevolgen zoo belangrijke onderhoud en wist niet eens, hoe zij de scheiding verdroeg, die zeker een gevolg van zijn onthulling was. Wel is waar had hij daar geen berouw van, hij had gedaan, wat plicht hem voorschreef, maar zoo heelemaal zon der afscheid heen te gaan, dat kon hij toch niet over zijn hart verkrijgen. Zij moest nu al op den terugweg zijn, hij kon haar niet misloopen en ia kort beraad sloeg hij den weg naar het strand in. Lannaes lag meer dan. een half uur van Raansdal af, een groep van vier of vijf huizen in een kleine bocht. Niet ver daarvan af was op een land tong een seintoestel geplaatst voor de terugkeerende booten en erom heen waren steenen opgestapeld, om het stevig vast te zetten. Op een van deze steenen zat Hildur en liet haaroogen over het Fjord dwalen. Zij was zoo in gedachten verzonken, dat zij den komende eerst opmerkte, toen hij vlak naast haar stond. Ik was zooeven bij je vader, be gon hij aarzelend. Hij zei mij, datje hierheen gegaan was, en toen dacht ik toen wilde ik je toch nog zien, omdat ik van middag vertrek. Hildur reikte hem met haar gewo ne, ernstige vriendelijkheid de hand. Goede reis, Harald En alles goeds gewenscht met je plannen Thorvik scheen dat nauwelijks ver wacht te hebben, hij keek haar on derzoekend aan. Een ander zou nau welijks eenige verandering in haar ge laat hebben opgemerkt, alleen haar gezicht was bleek en vermoeid als van doorwaakte nachten. Maar Harald zag de diepe, zware schaduw in de an ders zoo heldere oogen, den droevigen trek om den mond, die kalmte be droog hem niet en bijna schuw greep hij de aangeboden hand, toen hij ant woordde Ik dacht, dat je mij de vriend schap hadt opgezegd voor ééns en voor altijd. Ik heb je toch zooveel ver driet gedaan. Ja zei het meisje eenvoudig. Misschien zou het beter geweest zijn. als ik gezwegen had. maar je zou het. ten slotte toch gemerkt heb ben, dat zijn hart ergens anders was, en dan waren jelui man en vrouw ge weest. Misschien zou jij je daarin ook wel hebben kunnen schikken. Denk je dat werkelijk? Er lag verwijt in die vraag opge sloten. Neen, antwoordde hij scherp. Ik wist, dat je hem zou wegzenden, en het was goed zoo, want het huwelijk zou voor jou niets dan ellende meege bracht hebben. Hij is nu eenmaal van een ander maaksel als wij. Terugge komen is hij wel, maar uitgehouden heeft hij het niet bij ons, de Freiherr von Hohenfels Hij deugt alleen voor j zijn Marine, waar hij strijden en ver overen kan, hij wil iets groots wor-! den evenals zijn oom zal het mis schien ook wel worden en al moet hij daarvoor zijn vrijheid opgeven, daarover bekommert h ij zich niet. Hier in Raansdal was hem alles veel te klein en te benauwd, hij was altijd vervuld van. de wereld daarbuiten, en vroeger of later zou hij toch zijn heen gegaan. Hildur sprak hem niet tegen, dat wist zij al lang, al sinds de komst van Koert Fernstein, zij had het al leen maar niet willen zien en z;ch met heimelijke angst daartegen ver zet. De hartstocht van Bernard voor Sylvia was alleen de druppel die den beker deed overvloeien, hij voelde zich niet meer op zijn plaats in Raansdal. Nu, de toekomst lag nu open voor hem, de ketting was verbroken Dat is nu voorbij, laten wij over andere dingen praten, zei Hildur. Je gaat immers naar Bergen, wanneer1 kom je terug? In 't voorjaar, denk ik, en dan als kapitein. Ik zai maar een paar weken hier blijven, want ik hoop spoedig een schip te krijgen. Dat zal een groot geluk voor je moeder wezen. Het was immers haar grootste verlangen je nog eens als kapitein te zien. Ja, moeder anders verheugt zich ook niemand er over en ikzelf allerminst, zei Harald bitter. Waarom niet? Je hebt er toch lang genoeg op gehoopt en voor ge werkt. Toen was ik nog van wat anders vervuld, van wat betersDat is nu voorbij maak je niet ongerust, *k zal je er niet meer mee plagen. Ver geten zal ik het wel niet, maar ik zal de tanden opéénklemmen. Dat moet Hildur voelde zich niet op haar ge mak bij die woorden, nu vroeg zij zacht Heb je mij dan werkelijk zoo noo dig voor je geluk? Of ik je noodig beb barstte Ha rald uit. Sinds mijn vroegste jeugd heb ik mij niemand anders als mijn vrouw kunnen voorstellen dan jou en jou alleen zonder je kon ik mij geen leven denken? Je hebt er geen ver moeden van, Hildur, hoe sterk dat was. Nu was het ijs gebroken, hij vergat geheel zijn voornemen en alles, wat jarenlang in zijn binnenste verborgen en ingehouden was kwam nu voor den dag. De koude, zwijgende Harald, dien men de woorden uit de keel moest halen, werd plotseling in dit af scheidsuur spraakzaam. Hij bekende, hoe hij reeds als jong matroos, wanneer hij teruggekeerd was, het nog niet volwassen meisje was nagegaan, waarheen zij haar schreden wendde, heel in 't geheim, want zij mocht het immers niet mer ken, maar hij was alleen gelukkig, als hij bij haar kon zijn. Hoe hij toen la ter was begonnen te zorgen en te spa ren, en niet meegedaan had aan het vroolijke leventje van zijn kameraden, om maar te kunnen sparen ten einde haar een tehuis te kunnen verschaf fen, zoo alshaar toekwam. En toen was het bericht van de verloving ge komen en had als met een bliksem slag alles vernietigd en in duigen doen vallen, wat tot nu toe aan zijn even waarde gegeven had. Sinds dien :ijd had hij Bernard gehaat en het was goed, dat hij nu naar Duitschland ging en hem niet meer onder de oogen kwam. anders zou er toch een9 een ongeluk gebeurd zijn. En als zijn oude moeder niet hier was. die niets 1 dan haar eenigen zoon bezat, dan kwam hij heelemaal niet weer naar Raansdal terug. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1904 | | pagina 1