NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 216 Jaargang No ('370 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. DONDERDAG 7 APRIL M l H S DA ^ÖONNEMENTEN FBS MAAN3MBNh Voor Haariem 1.2C Voor de dorpen in am omtrek waar eer; Agent gevestigd is (kom der gemeente) 1.3C France per post door Nederland - a 1.65 Afzonderlijke nummers - 0.02^ Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem 3 'j3714 a «de omstreken en franco per post 0.4c Uitgave dar Veouerwiscliags Lmmas Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM, ADVERTENTIËN: Van 1—5 regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels 0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent per regel. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Kleine advertentiën 3 maal plaatsen voor 2 maal betalen. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuidsr Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen dooi onze Agenten en door alle Roekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverhéid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoófdawnterr voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicilé Etrangère G. L. DAG HE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 3Ibis Faubourg Montmartre. i et U KIT»P' it i U £©s bladzijden. Eerste Blad Haarlem's Dagblad van 7 April bevat o. a. I Blad A. Buitenlandse!» Over zicht, Oorlogsnieuws, Nieuws uit! Haarlem eu Omstreken, Uit de Arbeiderswereld, Binnen!. en Gemengd Nieuws. Blad B. Ufficieele Berichten,! Stadsnieuws, Uit de Arbeiders-j wereld Biunenl. en Sportberichten I Buiteabiidsch 0 verzicht DE OORLOG. Geen nieuws, van het oorlogsterrein. J Een telegram uit Seoul vertelt eenige bijzonderheden van het Eerste Japansche Legercorps, dat nu in zijn geheel geland is en naar het Noorden oprukt. Voor het; transport is er een groot aantal paar- den bij, die echter in vrij treurigen toestand moeten verkeeren. Elk paard wordt aan de hand geleid, zoodat er heel wat mannetjes daartoe beschik-, baar moeten worden gesteld. Ook de soldaten schijnen veel van de koude j te lijden te hebben; ze hebben last! van bevroren voeten, zoo meldt het be-j richt. Dat zal nu echter wel spoedig) beteren, want ook dèAr komt nu lang-1 zamerhand de zomer in het land. De Russen, zoo zegt het bericht, verder Overschatten de sterkte der Japanners in het Noorden van Korea,anders zou-: den ze het hen wel lastiger maken. Een vrij dwaze opmerking, want het; komt er maar op aan wat het Rus-: sisch veldtochtsplan, dat natuurlijk' geheim wordt gehouden, meebrengt. 't Is zeer wel mogelijk, dat bij de Rus- j sen het plan bestaat zich niet tegen; den opmarsch der Japanners te ver-' zetten vóór dezen de Yaloe bereikt1 hebben. Rusland gaat geregeld voort zijn Positie te versterken Nioetschwang is nu zóó versterkt het wordt door meer dan honderd stukken geschut verdedigd dat het den Japanners, naar gezegd wordt, zeer moeilijk zal vallen die plaats te nemen, wat eerst, toen de Russen nog niet gereed waren, betrekkelijk ge makkelijk zou zijn geweest. Nog steeds zint de Russische regee ring op Versterking der Vloot in Oost-Azie. De New-York Hex-aid" meldt, dat de Baltische vloot zich gereed zal maken ixx Juni a. s. in de Japansche wateren te verschijnen. Het eskader van admiraal Wirenius zal zich eveneens bij dat in het Verre Oos-i ten voegen. De vloot van Rusland zal dan overwegend sterker zijn dan de Japansche. i Bij keizerlijke ukase zijn de „Va- riag". de „Korietz", de „Jenissei" en: de „Steregoetsji" geschrapt van de lijst dei- schepen van de Russische marine. De „North China Daily News" ver-i neemt, dat Stadhouder Alexejet sedert zijn aankomst te Port Arthurj een bezoek gebracht heeft aan de „Tsarewitsj", de „Retvisan" en de „Pallada" en eveneens aan de forten, de magazijnen en de ziekenhuizen. Op de buitenreede liggen vele Japan sche schepen, die op de rotsen zijn gestooten in de nabijheid van den in gang van de haven, welke nog steeds open is voor de scheepvaart. De stemming in de straten en win kels is zeer vroolijk (je pas aangeko men admiraals bezoeken als beziens waardigheid de door Japansche bom men beschadigde gebouwen. Geen en kel huis is tot nu toe onmiddellijk door een bom getroffen. Alles gaat te Port Arthur zijn gewonen gang. Het gekibbel over den toestand van den DUITSCHEN KEIZER duurt nog voort. Het wordt wel een beetje onverkwikkelijk, in aanmerking genomen, dat Z. M. zeker buitenland- sche bladen leest en dus als 't ware dagelijks de meest alarmeei-ende be richten te lezen krijgt over zijn eigen gezondheid. Zeker niet het middel om iemand, die aan overspanning heet te lijden, op zijn gemak te brengen. Het gevecht dat de Engelschen bij Goeroe leverden tegen de TIBETANEN heeft nog geen enkel gevolg gehad. De Tibetanen trokken terug en de co lonne zal haar marsch naar Gyang-tse voortzetten. Van Tibetaansche zijde öntving kolonel Younghusband geen enkele mededeelingde Chineesche Amban te Lhassa zond aan den En gelschen kolonel een schrijven, mel dende dat hij reeds vroeger de Engel- sche colonne had willen tegemoet rei zen, maar dat de Dalai Lama hem belet had te vertrekken. Hij hoopt den kolonel nu te Gyang-tse te kunnen be groeten. Russische bladen, voornamelijk de „Swjet" en de „Nowoje Wremija" zijn zeer boos over dit gevecht bij Goeroe, waarin zij het begin zien van de in bezitneming van Tibet door de En gelschen. De ..Nowoje Wremija" zegt, dat En geland gebruik maakt van Ruslands moeilijke positie, om veroveringspoli tiek te gaan voeren in Tibet, en daai*- door Rusland nieuwe moeilijkheden te bereiden aan zijn uitgestrekte Mon- goolsche grenzen. Uit het artikel van de „Wremija" spreekt een toon van ingehouden woede, die bijna dreigend klinkt. Daarnaast staat eenigszins zonder ling het bericht uit Petersburg, dat koning Eduard ernstige pogingen aan wendt om ook met Rusland tot een overeenkomst te geraken, waarbij alle moeilijkheden tusschen beide landen worden opgelost. Een der grondsla gen van die overeenkomst zou zijn, dat Engeland zich niet verzetten zal tegen de Russische eischen ixx Mandsjoerije, tegen de openstelling der Dardanellen en tegen een Russische haven aan de Perzische Golf. Daartegenover zou een Engelsch-Indische grensregeling wor den vastgesteld, waarbij aan Enge land o. m. een overwegende invloed in Tibet zou worden toegekend. 't Ts niet onaardig gefantaseerd, maar of 't wóar is? Als zeker kan men, dunkt ons. wel aannemen dat Rusland nooit zal toestaan dat En geland vasten voet krijgt in Thibet, zonder daarvoor zelf zeer belangrijke concessies te bedingen. Stadsnieuws. Die heldhaftige Engelsehen Er is nu een lang verslag over het gevecht in Tibet van den eoiTespon- dent van Reutex-. Het is na het ver slag van den corespondent der ..Ti mes" onnoodig het in zijn geheel weer te geven. Slechts eenige trekken uit het verhaal. De Tibetanen hadden muren ge bouwd om de Engelschen tegen te houdexx. Een muur liep dwars over den weg en eindigde in eeix blokhu's. De Tibetanen achter den eersten muur een tweehonderd in aantal, lieten zich door de Sikhs ontwapenen. De ande ren trokken'zich terug naar het blok huis, waar ook de generaal uit Lhassa was. Bij dat blokhuis had zich spoe dig een menigte Tibetanen verza meld. Zij stonden er dicht opeen ge pakt. Toen daar de Tibetaixen allen bijeen waren, werden zij door Sikhs omsingeld. Macdonald, Younghus band en hun staf, benevens de ver slaggevers, reden toen op hén af. Dt: houding der Tibetanen was mok kend en dreigend. Twee compagnieën pioniers werden met de bajonet op vooruit gekommandeerd. Op eens kwam er opschudding onder de Tibe tanen, eigens op een puntzij dreig den de Sikhs met de vuist en wierpen steenen. De generaal uit Lhassa vuur de het eerste schot, dat een Sikh in het gezicht trof. Hij had gezworen de Engelschen tegen te houden of te zul len sterven. De Tibetanen uitten daar op woeste kreten en begonnen te schieten. Ook trokken zij hun zwaar den. Een twaalftal met zwaarden ge wapend stormden op Macdonald af. Deze werden neergeschoten. De Tibetanen stonden zoo dicht op elkaar, dat de meesten hun wapenen niet gebruiken konden. Ten slotte weken zij, maar niet in wilde vlucht. Langzaam, statig, plechtig gingen zij heen, „gevolgd door een hagel storm van kogels." De bergbatterij kwam nu inwerking en overstelpte hen met granaat-kar tetsen. Een vreeselijk spoor van doo- den lieten de Tibetanen liggen. Ten slotte hinkte de laatste Tibetaan, ge wond. den hoek om op geen 400 M. afstand. De heele slachting had geen tien minuten geduurd. Twaalf man van de Engelsche expeditie liggen gewond in het hospitaal. Bovendien hebben verscheiden kneuswonden van 'tplat van de Tibetaansche zwaarden. Het Lager Ouderwys te Haarlem Eenigen tijd geleden hebben wij de aandacht gevestigd op den zeer 011- bevredigenden toestand, waarin ons lager onderwijs in Haarlem verkeerde, door gebrek aan schoolruimte en traagheid in het bouwen vaxx nieuwe scholen. Sedert is de toestand nog wel niet ideaal geworden, maar we zijn toch op den weg van beterschap. Verschil lende plannen zijn in uitvoering of in voorbereiding en het staat dus te voorzien, dat binnen niet al te lan gen tijd hulpscholen geen regel meer zullen wezen, maar uitzonderingen zullen zijn geworden. Op dit oogenblik zijn alle lokalen, die voor tijdelijk ge bruik in aanmerking plegen te komen, vol en wat dat kost, behalve aan scha de voor het onderwijs, hebben we eens kunnen zien uit het laatste voor stel van B. en W„ dat Woensdag j.I. door den Raad is goedgekeurd. Niet alleen moet voor het weer in órde brengen van het huis op het Nassauplein dat verlaten wordt, een som van ƒ425 worden besteed, maar ook voor het in orde brengen van de •lokalen in de Barteljorisstraat, die de gemeente gehuurd heeft, is een som van ƒ250.noodig, behalve de te be talen huur. Natuurlijk zal, wanneer ook dit ge bouw verlaten wordt, opnieuw een som vaxx honderden guldens noodig zijn, om het weer in behoorlijken staat op te leveren. Het Rijk geeft eén vergoeding van 25 pet. In de kosten van het stichten van nieuwe schoolgebouwen, maar draagt geen cent bij in de huur van tijdelijke lokaliteiten en evenmin in de kosten van de houten hulpschool. die in het Rozenprieel wordt opge richt. Er"ïs dus niets duurder, hoe vreemd het ook klinken moge, dan het bou wen van scholen uit te stellen. Eén ding is maar jammer, en wel. dat de gemeente naar het schijnt altijd hare scholen duurder moet betalen, dan particulieren. De groote nieuwe R.K. school in het Leidschekwartier is duizenden goedkooper dan waarvoor een gemeenteschool gemaakt schijnt te kunnen worden en is toch waarlijk niet op een zuinigje gebouwd. Inte gendeel roemen de deskundigen deze school als een zeer solide en practisch gebouw. Weryk. Donderdag 7 April heeft van 8 tot 12 uur de herijk plaats voor de Gorte- steeg, Minnebi'oedersteeg, Raveling- steeg, Cornelissteeg, Korte Houtstraat, Kerkstraat, Nieuwe Kerkspleixx, Pope- lingstraat, Wilsonsplein, Oranjekade en Sophiastraaten van 1 tot 4 uur voor de Laxxge en Korte Doelstraat, Mauritsstraat, Alexanderstraat en Lange en Korte Lakenstraat. Door de Noord-Zuid-Hollandsche Stoomtramweg-Maatschappij Haar lem-Leiden werd gedui'ende de maand Maart vervoerd aan reizigers in 1903 7588.02, in 1904 65S1.72 minder 1006.30 aan goederen in 1903 1137.50', 1904 ƒ1414.85, meer 277.34*; aan diversen in 1903 549.21, in 1904 392.62, minder 156,59 te zamen in 1903 9274,73* in 1904 ƒ8389.19, minder 885,54'; vorige maanden in 1903 ƒ16591.03'. in 1904 16750.25, meer 159,21' totale opbrengst in 1903 ƒ25865.77. in 1904 ƒ25139,44, minder ƒ726.33. per dag K.M. in 1903 ƒ10.26in 1904 9.87, minder ƒ0.39. Zang eix Vriendschap. A.s. Donderdagavond zal naar wij vernemen de componist Ludwig Felix Brandts Buijs het concert bijwonen van'de Konixxklijke Liedertafel „Zang en Vriendschap", directeur de heer W. Robert Sr.. om de eerste uitvoe ring van het door hem gecomponeer de koorwerk „In 't Woud" te hooren. Teyler's Tweede Genoot- schap heeft twee antwoorden ontvan gen op de voor het jaar 1902 uitge schreven prijsvraag Een geschiedenis van Nederlaxxd tij dens de inlijving bij Frankrijk (1810 Nov. 1813) waarbij gebruik gemaakt van de over dat tijdvak in het Rijksarchief te 's-Gravenhage aanwe zige papieren (in de eerste plaats de verzameling Van Manen) en van die in de Archives Nationales te Parijs. Beide axxtwoorden zijn in de Neder- landsche taal geschreven het eene draagt het motto „Geduld overwint alles", het andere „Met eerbiedigen schroom". E e r e-1 i d. De damclub Haarlem heeft den heer J. de Haas van Amsterdam benoemd tot eere-lid. Dit met het oog op den simultaan-wedstrijd, die genoemde heer hier vóór eenige maanden gege ven heeft en waaraan bovengenoem de daixiclub haar ontstaan te danken heeft. De Eigelsehen verdrongen. Men zal iix Engeland met weinig genoegen een brief van iemand uit Bagdad in de National-Zeitung lezen. De man schrijft, dat de nieuwe in- voerrechten in Perzië een nieuwe slag voor Engeland's handel in de Perzi sche Golfdat verscheiden Engelsche kooplui bankroet zijn. en hun plaats ingenomen is door Russen. Concordia. Zondag 10 April a.s. zal de Gymn- en Schermver. „Concordia" weder een soirée amusante geven in het Bron gebouw. Evenals nltiM belooft dit weder een gezelligen avond te worden. Voorts vernemen wij dat Concordia zal deelnemen aan den op 24 April a.s. te Delft te houden nationale gym- nastiek-wedstrijd. uitgeschreven door de vereeniging „Lycurgus" aldaar. Binnenland SOCIALISTEN en ANARCHISTEN. Men meldt uit Amsterdam Kennernerland. De Staatscourant van heden bevat de statuten van de Algemeexxe Maat schappij van verzekering op het leven ..Kennernerland" te Haarlem. Het doel dezer naamlooze vennootschap is het sluiten van overeenkomsten van verzekering en herverzekering van ka pitalenen renten, gebaseerd op de le vens- en sterftekansen der menschen, in den ruimsten zin genomen, tegen jaarlijksche, halfjaarlijksche of drie- maandelijksche premie, het oprichten van overlevingskassen, en het koopen en verkoopen van blooten eigendom, vruchtgebruik, lijfrenten en andere van het leven afhankelijke periodieke gelden b. het sluiten van verzekerin gen van kapitalen en renten op dexx sub. a vermelden grondslag tegen maandelijksche of wekelijksche pre- i mie. Duur: 60 jaren. Kapit. 300.000. in aandeelen van 1000. geplaatst 104 i aandeelen waarop gestort 20 pCt. Di- •ecteur W. ten Boom. Ten slotte herdacht spr. den arbeid j der propagandisten, aan wier hoofd Domela Nïeuwenhuis jarenlang het moeilijkste werk deed. en bood hij D. N. uit naam van het revolutio- naire socialisme in Nederlaxxd een bronzen beeld aan (De Zaaier, van In de, onder leiding van den kunst-. Constant Meunier). Ook van andere schilder H. Heyenbi'ock toepasselijk! zijden werden hierna huldeblijken versierde, groote zaal van het Paleis aangeboden, nl. uit Groningen een voor Volksvlijt had Maandagmiddag plant in pot, en uit Amersfoort eene eene herdenkingsbijeenkomst plaats, i teekening, voorstellende den mac-hi- ter herinnering aan de oprichting' mist Schutte, die 31 Jan. 1903 weigerde (vóór 25 jaar) van Recht voor Allen. een trein met militairen naar Amster- De zaal was gevuld met eene groote dam te vervoeren, massa geestverwanten, die Domela! Met overige gedeelte van den mid- Nieuwenliuis met familie bij zijn ver-! dag en ook de avond waren gewijd schijnen op het podium luide toe- i aan muziek en zang. juichten, terwijl de muziek de Max-- SeDairfiaP»eedse'de voorzitter, H. Kolt- Twecd,) Kam,)r- hek, op het groote belang van dezen Betaalmiddelen van de Ned. Bank dag, niet slechts voor de vrije socia- Thans is het vroeger aangekondigd listen en anarchisten, maar ook voor wetsontwerp ingediend, waarbij, met de sociaal-democraten. Immers, se- jugaug van 1 October a. s„ wordt be- dert Recht A'oor Allen verscheen, heeft paald, dat zoolang de Nederlandsche de sociaal-democratie vasten vorm Bank gerechtigd is als circulatiebank aangenomen het Nederlandsche werkzaam te zijn, hare biljetten de proletariaat werd zich voor het eerst hoedanigheid van wettig betaalmiddel bewust als klasse. Spr. herinnerde zullen hebben. Deze bepaling geldt echter tevens in het voorbijgaan aan njet voor betalingen, door de Neder- April 1903, toen de Judassen van het landsche Bank zelve te doen. socialisme (de s. d.) „den verraders- he toelichting zegt de minister kus drukten op de algemeene werksta- van financiën o. a. dat in het wezen kmg en trok te velde tegen de uit- her zaak de bepaling van het ontwerp djmLkxng in het Zondagsblad van niets meer doet dan wettelijke sanctie Het Volk, waarin Domela Nieuwen- geven aan een sedert tal van jaren Verkiezing Prov. Staten. j Gedeputeerde Staten van Noord-Hol- land hebben bepaald, dat de stem- j ming voor de vex-kiezing van de helft! der leden van de Provinciale Staten i van Noord-Holland zal plaats hebben op Doxxderdag 16 Juni en de herstem-1 ming, zoo noodig. op Dinsdag 28 Ju- ni a.s. Naar men ons mededeelt! zal hedenavond Z. D. H. Mgr. A. J. i Callier bisschop van Haarlem, de ver-1 gadering der leden van den „Vrien- j denkring" van het H. Sacrament, in het gebouw der St. Vincentius Ver eeniging te houden, met zijn tegexx- woordigheid vereeren. Afgeleverd. Door de Koninklijke Rijtuigfabriek van de firma J. J. Beijnes alhier zijn wederom 4 gemengde rijtuigen (leen 2de klasse) met zijgangen en closet en één derde klasse met zijgang en closet aan de H. IJ. S. M. afgele verd. Jaarfeest. Gisterenavond hield de Christelijke Zangvereeniging „Hax-pe Davids", di recteur de heer A. J. F. Koelen, haar jaarfeest in het gebouw van den Pro testantenbond alhier. Voordrachten en zang wisselden elkander af. In recht jezélligen kring was men menig ge zellig uurtje bijeen. Bekeuringen. Proces-verbaal is opgemaakt tegen een bierhuishoudster terzake van ver koop van sterken drank in het klein zonder vergunningtegen een persoon die een geladeix geweer in het Kenau park afschoottegen eeixige personen, die hun honden niet in de belasting hadden aangegeven en tegen een wielrijder, omdat hij op het schelpen pad aan den Dreef reed. Bij v on nis der Rechtbank alhier van 5 Apxil jl. is het faillisse ment van B. F. A. Buijs, winkelier in sigaren alhier, 't welk door die rechtbank was uitgesprokexi den lsten Maart jl., opgeheven. Door de Rechtbank alhier zijn ter terechtzitting van 5 April jl. nog beëedigd de heeren J. Windhouwer, P. Laten- stein, P. Kraan en K. Veeken te Zaan dam en J. W. A. C. van Loenen te Be verwijk allen als ambtenaar van den Burgerlijken Stand dier gemeenten. huis een verdwaasden tuinman ïsge- hjer te lande feitelijk bestaanden toe- noemd. Deze verdwaasde tuinman stand. De biljetten der Nederlandsche ontzag zich niet indertijd stand en Bank worden in het geheele land tot familie te verlaten, en de partij der hun vol nominaal bedrag in betaling maatschappelijke verschoppelingen te aangenomen het publiek, wetende dat kiezen. Met noeste vlijt en stalen vol- men bankpapier desverlanga onmid- harding werkte hij ter bereiking van clellijk tegen specie kan inwisselen, be- ziju ideaal ondanks tegenstand en schouwt dit als geld en handelt dien- teleurstellingen. en daarom dacht spr. ove-eenkomstig. Deze toestand levert, en zijne partij op dezen dag met een dar k zij de wettelijke en feitelijke gevoel van gróoten dank aan den waarborgen die voor een richtigbank- eerbiedwaardxgen grijsaard en juin- bel eer ten onzent bestaan, geen be- laris, aan Domela Nieuwenhuis (Ap- zwaren op. Door daax-aan wettelijke Plaus). v sanctie te geven, zullen die bezwaren Die naam is onafscheidelijk vei-bon- zeker niet worden in het leven geroe- den aan dit feest, en dit verklaart dan pen De ingezetenen zullen slechts ver- ook waarom de sociaal-democraten plicht worden tot wat ieder hunner met bij deze herdenking tegenwoordig volkomen bereid is, ook onverplicht te zijn. Want Domela Nieuwenhuis was doen. Door de nieuwe bepaling wordt steeds een ijverig tuinman, die het dan ook in de practijk van het ver- onkruid uitrukte, en voorkwam dat keer alléén dit gewijzigd, dat men in vruchten onder een vei'keerd etiket het vervolg ook bij gerechtelijk aan- aan de markt werden gebracht. Yan- hou van betaling zal kunnen gebruik daar de aanvallen der sociaal-demo- maken van bankbiljetten, zonder aan craten op zijn persoon, maar vandaar het gevaar bloot te staan, dit op grond ook, dat personen met een breede op- vau .ene chicane ongeldig verklaard te vatting van het socialisme, dat eerlij- zien ke karakters, deze partij verlaten. De vraag, of aan het voorschrift zoodat zij niets anders dan den naam moet orden toegevoegd de beperking, gemeen heeft met het principe. de bankbiljetten de hoedanigheid Nog is ons ideaal de vrijmaking van wi ttig betaalmiddel slechts zul- van den arbeid niet in vervulling len bezi'ten zoolang zij in 's rijks kas- gegaan, nog altijd ligt het proletariaat sen worden aangenomen, heeft de mi neder, maar het juk wordt niet meer nister ox tkennend beantwoord, aange- met berusting gedragen, overal is er zien zoocanige toevoeging hem theo- gxstxng, overal rukt men aan de kete- retisch niet juist en practisch van nen. Daarom gaan wij met vertrou- weinig beteekenis voorkomt. De mi- wen een schoone toekomst tegennister van financiën behoort het niet Nadat vervolgens het kinderkoor De in zijne macht te hebben, door de Jonge Proletaar een welkomstlied had bankbiljetten niet langer voor het rijk gezongen, en twee kleine meisjes een aan te nemen, dezen het karakter van groote corbeille bloemen hadden aan- wettig betaalmiddel ie doen verliezen, geboden, vertolkte mevr. Haver de ge- Den wetgever komt de beslissing hier- voclens der Vrije Yrouwenvereeniging. i over toe, niet aan een der ministers. De spreekster deelde mede, dat de V.Practisch belang is bij die quaestie V. (dat besluit werd genomen met niet betrokken. Thans reeds is liet vol- algemeenc stemmen) bij de vele blij-, strekt, ondenkbaar, dat een besluit tot ken van waardeering ook de hare wil-1 wering van het bankpapier uit de rijks- de voegen, want afgescheiden van j kassen zou worden genomen, zonder allen partijstrijd erkent de V. V. V. dat gelijktijdig ingrijpende maatrege- dat Recht voor Allen voor de massa len van wettelijken aard, het bank- in Nederland is geweest, wat Multa- j octrooi en het cii-culeerend medium tiili voor de meer ontwikkelden was. j betreffende, zouden tot stand komen. Ook is R. v. A. indirect, soms nolensimmers het crediet der Nederlandsche yolens. een stuwkracht geweest voor: Bank zou niet alleen ernstig, maar het feminisme, wijl liet de vrouwen ook op alleszins juiste gronden moe- aan het deiiken bracht. Daarvoor be-, ten geschokt zijn. voordat een minis- tuigde de V. V. Y*. haar dank. Toen was na eenig orgelspel het woord aan den feestredenaar, Chr. Cornelissen, uit Parijs, een vroeger mede-redacteur van Domela Nieuwen huis. Hij betoogde, dat eene revolutie van heel een menschengeslacht het werk was geweest van de socialisti sche arbeidersbeweging, en vergeleek de toestanden van omstreeks 1870 met de huidige. Daarbij memoreerde hij, dat in 1872 toen het socialistisch congres in den Haag werd gehouden het Dagblad van Zuidholland en Gravenhage de socialisten durfde af te schilderen als een bende roovers, en den huismoeders aanried de sieraden van hare kinderen op te bergen, om dat ze anders wel eens zouden kun nen worden gestolen. Successievelijk heeft het Nederland sche volk intusschen toch de nieuwe denkbeelden leeren kennen, maar het ging niet langs een weg van rozen, getuigen de bestorming van café Zin- eken aan den Westerdoksdijk te Am sterdam, de plundering van het café Penning op het YVaterlooplein aldaar, „de Bartholomeusnacht van Leiden" (2 Maart 1887), en de plundertocht van Rotterdam in den herfst van dat zelfde jaai*, toen Domela Nieuwenhuis pas uit de gevangenis was ontslagen en daar ter stede zou optreden. Toch is do beweging gegroeid, tegen de ver drukking inen wat ze werd is geble ken uit het lamleggen van handel en verkeer voor korten tijd dat wijst op eene reuzenvordering ter van financiën er toe zou komen daaraan den nekslag toe te brengen door uitvaardiging van het verbod van aanneming harer biljetten in de rijkskassen. Deden zich de moeilijk denkbare omstandigheden voor waar onder zoodanige maatregel moest wor den overwogen, dan zou onder de te troffen voorzieningen intrekking van de thans voorgedragen bepaling wel de eenvoudigste zijn. Het ontwerp stelt boven alleh twij fel, dat de Nederlandsche Bank ver plicht blijft hare biljetten te verwisse len tegen specie, en mitsdien niet be voegd zal worden, voor de haar aan geboden biljetten andere in de plaats te geven. Ook in de Engelsche wet komt eene analoge bepaling voor. Schattingscominissiên. De hoofdcommissie voor de herzie ning van de belastbare opbrengst der gebouwde eigendommen heeft aan de voorzitters der commissiën in de schattingsdistricten inlichtingen ge geven. die de gelijkmatigheid der schattingen zeer kunnen in de hand werken. Ter bevordering van de goede uit voering der wet van 11 Januari j.L (Staatsblad no. 5), bestaat het voorne men. om. vóór dat de werkzaamheden worden hervat, de schattingscommis- siën uit te noodigen tot het bijwonen van vergaderingen, ter bespreking van de wijze: waarop de nieuwe schattin gen zullen plaats hebben.

Haarlem's Dagblad | 1904 | | pagina 1