EEN RUSSISCHE OVERWINNING! DE YOETWAS!S€HING IN VENETIË. MOTORBOOTEN OP REIS. Een Engelschinaii over het Duitsche Leger. ^Generaal, wij hebben duizenden salvors afgevuurd Ten onzen patronenvoorraad raakt.-op Dan maar stormen Voorwaarts, marschEn overdekt u met Het „Militar Wochenbl." bevat een uittreksel van het oordeel van den JEngelschen generaal der artillerie sir Alfred Turner,die zevenmaal de herfst- manoeuvres in Duitschland meemaak te. over het Duitsche leger. De generaal is van oordeel, dal in de laatste jaren in de Duitsche krijgs kunde geen noemenswaardige veran deringen zijn aangebracht, ook niet na het nieuwe voorbeeld, dat de jong ste, oorlog in Zuid-Afrika gegeven heeft. De grondgesteldheid verschilt tc veel in West-Europa en Zuid-Afrika, om veel nut van dien oorlog te kun nen trekken. De Duitsche officieren bekennen, dat volgens de tegenwoor dige taktick de verliezen bij een veld slag zeer groot zijn, doch beweren, dat dit niet anders kan. Het is nog juist zooals in de dagen van Grave- lotte, toen van de 213.000 man 20.000 sneuvelden, hoewel de verliezen nu misschien niet zóó groot zouden zijn. Overigens vindt de Engelsche gene raal de Duitsche infanterie uitmun tend. Zij legde dagelijks te voet 24 lot 40 K.M. af. Tijdens de geheele ma noeuvre bleven slechts 2 man achter. De soldaten zijn krachtig en zien er goed uit; in den laatsten tijd is dit er zelfs op verbeterd. Het percentage van afgekeurde recruten is van 24 tot 16 gedaald, wat pleit voor het Duit sche ras, als men in aanmerking neemt, dat de jonge mannen zelfs voor het geringste gebrek worden af gekeurd. Ook over de onderofficieren, de „ruggegraat van het leger", laat generaal Turner zich zeer gunstig uit. Zijn algemeene indruk is, dat bet le ger met den dag vooruitgaat, de tucht is volmaakt („a nerfect machine for war" noemt hij het),de plichtsbetrach ting van officieren en onderofficieren laat niets te wenscben. Het Berl. Tagebl." verheugt zich, nu eens een onpartijdig oordeel te kunnen aanhalen, dat staat tegenover de pessimistische berichten van mis handelingen van minderen. Een tegenvaller. Het vorige jaar overleed in een plaatsje van den Frieschen Zuidwest hoek een ongetrouwd lieer, die, naar het heette, in goeden doen was. De man had geen andere dan verre ver wanten, behoeftige lieden voor 't mee- rendeel. die naar ze verwachtten thans een klein bezit zouden krijgen. Allen werden echter teleurgesteld, allen op één na, die bij testamentaire beschik king tot eenige erfgenaam bleek be noemd. Deze erfgenaam was toeva1' g een man. die zichzelf heel goed ..be wegen" kon; de teleurstelling voor de anderen werd er te grooter door. De erfgenaam werd echter op zijn beurt ook teleurgesteld: bij ontzege ling bleek de erfenis tegen te vallen later boorde men zelfs van een tekort spreken. Toen werd er aan fraude ge dacht en de justitie in de zaak betrok ken. Edoch er kwnm geen licht en thans is gebleken, dat'P erflater even onbemiddeld was als 't gros zijner ver wante" 'l r -wal heeft heel wat op spraak verwekt. Een oude en merkwaardige gewoon te tengevolge, heeft er jaarlijks in de beroemde St. Marcuskerk te Venetië een merkwaardige plechtigheid plaats. Op Witten Donderdag, den dag vóór den Goeden Vrijdag, wascht de patriarch van Venetië twaalf ouden mannen de voeten. Deze mannen, inwoners meest van een liefdadigheidsinstelling, zijn daar voor gekleed in witte wollen gewa den, van kappen voorzien en meteen koord om 't middel samengebonden, terwijl de voeten in bruin-lederen schoenen steken. Geknield wascht nu na afloop van de Hoogmis de patriarch dien ouden mannen de voeten en kust ze na deze symbolische handeling. Gedurende de geheele plechtigheid, die aanvangt met den intocht van tal van geestelijken en de dragers der waterbekkens in 't koor, waar de ouden tegenover het altaar zitten, zingt het koor en geeft aldus nog hoo- gere wijding aan de toch reeds ern stige plechtigheid. Weet u, wat bent? snauwde mijnheer X zijn toekomstigen schoonzoons toe een zwendelaar bent uU hebt gezegd, dat u van uw oom Willem geërfd hebt. En die oom was een deugniet, een schurk, een speler en schuldenmaker Wat hebt u dan van hem geërfd. Ik? Al zijne gebreken. Een goedkoope inrichting. Het in Palermo verschijnende socia listische blad ..La Battaglia" heeft on- zoek gedaan naar de wijze, waarop de oud-minister van onderwijs in Italië, de in den laatsten tijd veelbe sproken heer Nasi, zijn villa te Tra- pani keurig netjes enkosteloos heeft laten inrichting. De bezitting van den heer Nasi ligt op een land tong, die in zee vooruitsteekt, en be staat uit een villa, een grooten tuin en een uitgebreiden vischvijver. Eerst als minister van posterijen, later als minister van onderwijs, wist de heer Nasi deze vischgelegenheid steeds winstgevender te makenhij visehte het geheele jaar door, legde dammen ter beschutting tegen het zeewater aan en betaalde de verschuldigde belas ting jaren larig niet. De villa liet hij zoo goed als koste loos aanleggen door een aannemer, wien hij alle stedelijke en staatsaan- bestedingen bezorgde en die daar door schatrijk werd, terwijl de dank bare heer Nasi hem later nog de orde van den ridder van den arbeid schonk. Vanbinnen werd deze woning...... kosteloos beschilderd door professo ren, wier positie door den minister verbeterd werd, die titels en ambten als betaling kregen. De electrische verlichting werd (kos teloos) aangelegd door een ingenieur, die daarvoor de betrekking van leeraar aan de hoogere handelsschool teTra- pani kreeg. De meubels zijn voor het grootste gedeelte geschenken van 's heeren Nasi's vereerders of van men- schen, die iets aan hem te danken hadden of hoopten te zullen hebben. De prachtige boekerij ontving de heer Nasi van een man, die wegens het dooden van een tegenstander bij een tweegevecht veroordeeld werd tot 2 jaar gevangenisstraf, doch door voor spraak van den edelmoedigen minis ter genade kreeg. Het stedelijk plant soen leverde de planten voor den tuinstedelijke tuinlieden verzorgden (kosteloos natuurlijk) deze tuinen. De 200 M. lange weg, die naar de villa voert, werd op stadskosten voor 3000 lire verbreed en opgehoogd. De stad betaalde Nasi's waterleiding Een reform-Hotel. Te Apolda, een kleine fabrieksstad in Saksen Weimar, is een eigenaardig hotel geopend, een z. g. reform-hotel. In dit hotel, dat in anderen vorm ge durende vier eeuwen bestond en voor namelijk door den kleinen man be zocht werd, zullen geen fooien worden gegeven en mag geen geld verdiend worden op alcoholische dranken, wel op niet-alcoholische. Beide soorten zijn te krijgen, alhoewel van de laat ste het meeste werk zal worden ge maakt. Verder zijn de bezoekers van het daaraan verbonden restaurant en de ruim voorziene leeszaal en boekerij niet verplicht, iets te gebruiken. Zij kunnen volstaan, met voor elk uur dat zij van restaurant of leeszaal ge bruik maken, 10 pf. te betalen. Ook kunnen zij zich per maand abonnee- ren. Het ..Gasthof zum Schwant", te Apolda, is het eerst hotel-restaurant in Duitschland, dat op deze leest is geschoeid. Blijft de vraag, of het zal kunnen blijven bestaan. LETTERLIJK OPGEVAT. Mevrouw A. Mijn man geniet in den laatsten tijd een heel slechte ge zondheid. Mevrouw B. Hoe gelukkig, dat hij er nog van kan genieten. Dat doen er al heel weinigen. Yoor vrie den onzin gelooveu wil Een hooggeplaatst persoon te St. Petersburg, wiens naam niet wordt genoemd, heeft den Tsaar een om vangrijk geschrift aangeboden, waar in uitvoerige voorstellen worden ge daan over de houding, die Rusland na den oorlog in Mantsjoerije moet aannemen. De schrijver betoogt, dat het door Rusland in het Verre Oosten gepachte gebied niet de minste toe komst biedt voor Rusland's politiek ginds. Het zal een twistappel blijven en schatten gelds blijven kosten. Reeds zijn geweldige bedragen aan dat gebied ten koste gelegd, voorna melijk voor spoorwegbouw. Voorts dwingt de Oost-Aziatische liefhebberij Rusland daar een groote vloot te on derhouden, die toch nooit een ideaal- vloot 'ltan worden, welke zich met de Japansche of de Engelsche kan me ten. Rusland zal nooit de macht ter zee krijgen. Zijn kracht ligt op het land en het moet er alles voor over hebben, daar een buitengewone machtspositie in te nemen. De schrij ver somt dan op, welke reusacht'ge bedragen de Russische vloot al heeft verslonden en vindt het denkbeeld van een nationale inzameling ter verster king der vloot hoogst onpraktisch. Dat geld ware beter besteed aan de land macht en nóg nuttiger tot verbetering van den socialen toestand in Rus land. De strekking van het geschrift komt overigens hier op neer, dat Rusland na Japan, overwonnen te hebben, waar niemand aan twijfelt, Mantsjoe rije aan China moet teruggeven, den spoorweg aan Amerika verkoopen of aan een intérnatinaal consortium overdoen. Rusland zou daarvoor aan zienlijke sommen, die in den spoor weg zijn gestoken, terug krijgen en tevens het groote voordeel erlangen van geen sterke vloot in het Oosten te moeten houden. De schrijver meent, dat er eigenlijk heelemaal geen vloot meer zal noodig zijn zoodra Rusland in Siberië en in Europa een groote landmacht heeft. Zooals gezegd, wordt de naam van den schrijver niet genoemd. Maar men weet, dat het een hooggeplaatst mili tair is. De Tsaar heeft nog niet op de memorie geantwoord. Wel zijn af schriften gezonden aan alle ministers, onder welken graaf Lamsdorf zich speciaal zeer voor het voorstel schijnt te interesseeren. iiestrijdiiig der Kwakzalverij. Aan den Badenschen Landdag is voorgesteld, strafbaar te stellen de niet-geëxamineerde uitoefenaars dei- geneeskunst, die in strijd handelen met verordeningen in het belang der volksgezondheid of der zedelijkheid, of tot voorkoming van stoffelijke be nadeeling der bevolking. Verder om alle openbare aankondigingen of aan prijzingen (ook door artsen straf baar te stellen, die bedriegelijke voor stellingen geven omtrent opleiding, bekwaamheid of bereikte resultaten, of waarin behandeling wordt aange boden zonder den patient te zien, of waarin geneesmiddelen worden ver meld, die onttrokken zijn aan het vrije tegen dit instituut vol is van onjuist heden en laster. De stedelijke raad heeft toen, als lastgever van den ge zondheidsraad, den zuurstofman aan geklaagd wegens beleediging. waar voor hij werd veroordeeld tot 30 Mark boete en de kosten. De linkerhand niet langer misdeeld. Ër bestaat in Engeland een vereeni- ging die de Ambidextral Culture So ciety heet en ten doel heeft de linker hand te oefenen tot men even vaar dig wordt met beide handen. John Jackson, stichter en secretaris van de vereeniging', schrijft er over in World's Work van April De mensch moet, zegt hij, gebracht worden tot twee-handigheid, tot een gelijkmatig ontwikkeld tweehandig wezen, hetgeen hij ontleedkundig reeds is. De ware opvoeding bestaat in de volmaakte ontwikkeling van het geheel, ^lichamelijk, geestelijk en ze delijk. Elk stelsel van opvoeding der halve, dat een hersenkwab en een van de armen verwaarloost, moet dien harmonischen groei belemmeren. Vervolgens haalt de schrijver het getuigenis aan van eenige tweezijdi- gen. Simeon Snell, een Edingburgsch oogarts, zegt, dat hij bij zijn opera ties veel baat heeft van zijn vermo gen om ook de linkerhand te gebrui ken. Een andere dokter, Sir W. R. Go- wers, schrijft, dat de eenzijdigen nut beseffen, hoe groot gemak de twee-' zijdigheid heeft. Een professor uit Baltimore wordt bij moeilijk ontleed kundig werk ook zeer geholpen door; zijn linkerhand. Dan is er generaal verkeer, ol andere geheime midde- hs^Hr"ai!? i gewend te zijn met beide handen te mndicrinor in erpnpnsl;iinrhcra - De Waaier. Ze hadden juist drie minuten hun tram ie halen, en waren al aa de deur, toen mevrouw halt hield zei Hemeltje, nu heb ik mijn waai vergeten Wil je hem even gaan h len, mannetje Ik kan er niet zo der... Hij was de trap ai op, drie tred tegelijk. Hij ligt rechts op de kleere kastriep mevrouw hem nog achte na. Haast je wat, of wij missen tram. Een halve minuut later stak mene ziin hoofd uit een bovenraam enrie Waar zei je, dat hij was Rechts op de kleerenkast Ik kan hem daar niet vinden. - Ik weet toch secuur, dat ik hei daar liet liggen. Hij is er niet Kijk dan in die groene doos, aa je linkerhand in de bovenste lad Misschien heb ik hem er niet uitgf nomen.. Maar haast je wat; het tijd voor de tram Ik kan hem niet vinden in (loos roept meneer weer een halt minuut later. Dat is vreemd hij moet daa toch zijn Ik heb er alles uit gehaald, maa hij is er niet bij Kijk dan eens in de blauwe doo in de volgende lade, en haast je ee beetje. Wij komen te laat Hij ligt niet in de blauwe doos. Waar kan hp dan in vredesnaan zijn? Heb ik hem niet op 'tbed latei liggen? Dat moet wel, want... Hij is er niet Wordt maar niet nijdig Heb j op den schoorsteenmantel gekeken Hij moet ergens zijn, als je maar goe; zoekt... Het ding is niet te vinden len Aankondiging in geneeskundige |chrijvenj enJot,k in den wapenhandel Het moet. Ik kan niet uitgaai bladen valt buiten het verbod (Zeit- gr0ot nut te zien van de vaardigheid zonder waaier. Kijk eens kalm roni schrf. Aerztl. Forbildung). Ook de be staande wetten worden in Baden krachtig toegepast, tot bestrijding cler kwakzalverij. De „Ortsgesundheids- rat" te Karlsruhe waarschuwt het pu bliek regelmatig voor het bedrog van kwakzalversreclames uit het binnen- en buitenland, en mocht onlangs de voldoening smaken van den eigenaar van het „zuur stof instituut Novavita" te Berlijn, een brief te ontvangen met de mededeeling, dat de waarschuwing om linksch en rechtsch beide te zijn. De deskundigen zijn 't er over eens, dat om de linkerhand te oefenen schrijven het werk is, waarmede men beginnen moet. Of het in ons vader-' land op veel scholen geleerd wordt, weten wij niet. In Amsterdam was er een jaar of dertig geleden een school, waar eens in de week een uur les in het schrijven met de linkerhand ge geven werd. en haal alles niet overhoop. Ik zie niets dat op een waaiei lijkt Wacht, eens Zou ik hem in dei zak van mijn mantel hebben gesto ken O. ja, daar is hij Hemeltje daar gaat de tram nu moeten we eet kwartier wachten op de volgende Dan kunnen we net. zoo goed thuis blijven Rusland bereidt zich met grooten ijver voor om dezen zomer de Japan ners, zoowel ter zee als te land, te vernietigen en een groote vloot wordt daarvoor in de Oostzee samengesteld. Reeds dezer dagen echter werden tor pedobooten per spoor naar Port Ar thur en Wladiwostock gezonden, ech ter niet geheel gereed, zooals men op ons plaatje zien kan, doch aan stuk ken, om in de dokken der genoemde havens te worden in elkander gezet. NATUURLIJK. VerslaggeverHoe zullen we de openbare vergadering noemen, die gisteravond hier gehouden werd een „samenkomst" of een „betoo ging" Hoofdredacteur (die afwezig geweest is) Was ze van onze partij Verslaggever Neen, van onze tegen standers. Hoofdredacteur Wel, noem ze dan een „fiasco". Dat moest je nu toch weten EEN ALTERNATIEF. Welnu, zei mijnheer X. gelaten. Ik bemoei me er niet meer mee. Jij moet het weten, Marie. Maar 't een of 't anderOf je moet je verzame ling „Ansichtkarten" wegdoen, of we moeten een grooter huis nemen. EEN BANIER YOOR GENERAAL KOUROPATKINE. De opperbevelhebber der Russische strijdkrachten te land in Mantsjoerije ontving bij zijn vertrek zooveel hul debetoon, als ware hij reeds als over winnaar teruggekeerd. Trouwens op hem en admiraal Makarof is de hoop der Russen gebouwd. Onder de vele huldigingen was ook die, welke ons plaatje te zien geeft. De burgemeester van Moskou biedt den generaal in tegenwoordigheid der voornaamste inwoners een kost bare oorlogsbanier aan. Dit vaandel, dat thans reeds wappert over de vlakten van Mantsjoerije, is kostelijk kunstwerk. Het is zijde geschilderd door den beroemden Russiscben artist Vasmet- soff en gehee lnaar 't model van de banier, onder welke de grootvorst van Moscou tegen de Tartaren vocht in 1380. Op het vaandel is een kruis aan gebracht, waarin in een cirkel de beel tenis van St. George of St. Joris staat. In de hoop wel, dat Kouropatkine uit den krijg tegen de Japanners even zegevierend zal wederkeeren als ge noemde heilige uit zijn strijd met den draak.

Haarlem's Dagblad | 1904 | | pagina 10