Haaplemsehe Automobiel- Motor-RIjwielfabriek "WAGENWEG, Heemstede—Haarlem NAAMLOOZE VENNOOTSCHAP zijn beslist betrouwbaar, werken zeer regelmatig, zijn snel, economisch en sterk, willen buiten gewoon langzaam loopen, schokken en trillen niet, zijn absoluut veilig en worden ten volle gegarandeerd. Verkrijgbaar door tusschenkomst van alle soliede Rijwielhandelaren en aan de Fabriek. la De ramp op (le Metropole. Het onderzoek in zake de bekende ramp op den ondergrondsehen spoor weg te Parijs in Augustus 1.1. is thans geëindigd. De rechter van in structie Jolliot heeft Woensdagavond zijn rapport ingezonden. De wissel wachter Chaudon, de machinisten Ca valier en Geoffray en de beambte Re- naud worden wegens het veroorzaken van den dood door onvoorzichtigheid verwezen naar de openbare terechtzit ting. Een dominé zoek? Men bericht het verdwijnen van den pred. George Rapkin, te Birkenshead, die tien dagen geleden Engeland ver liet voor een reisje door Europa. Hij zou 3 April weer terugkeeren. Verle den week ontving zijn vrouw een brief met het poststempel ..Gare d'Anvers", en waarin Rapkin meldde, dat hij op de expres naar Keulen wachtte, zich ziek gevoelde en zijn koffer was kwijt geraakt. Sedert hoorde men niets meer van hem. Onderzoekingen te Keulen en .Antwerpen waren vergeefs. Ook in dit geval denkt men aan een plotse ling verlies van het geheugen, een kwaad, dat epidemisch schijnt te heerschen. Aardbeving. Woensdag is te Belgrado een aard beving waargenomen. De eerste twee stoocen werden omstreeks 11 uur 's avonds gevoeld en het verschijnsel herhaalde zich tegen 12 uur. In ver schillende omliggende plaatsen werd het ook opgemerkt. Te Wranja zelfs in hevige mate. Daar veroorzaakte een schok aanzienlijke schade, o. a. stortte een verdieping van de kazerne in, en verschillende huizen kregen groote scheuren in de muren. Onder de bewoners ontstond een paniek. Twee personen werden verwond. Een later bericht zegt, dat vooral in het dorp Rio de schade groot is. Verschillende gebouwen, een klooster en de oude kerk zijn ingestort. Een eigenaardige burgemeester. In het dorp Vollendar bij Coblenz is men zeer gebeten op den burgerva-1 der Zohls en het raadslid Noll. In een Dinsdagavond gehouden vergadering van burgers werd besloten de regee- ring uit te noodigen een vervolging te deen instellen tegen het hoofd van de gemeente, omdat hij sedert 1896 on juiste begrootingen heeft opgesteld en door hem uitgegeven bedragen heeft verheimelijkt en aldus den raad heeft misleid. Daardoor wist hij een totaal! bedrag van 1000000 mark zonder goed- keuring van den Raad uit te geven. Het blijkt nog niet of de burgemees ter buiten zijn boekje ging om zich- zelf te bevoordeelen, dan wel uit auto cratische ambitie. Het Baikal maer. De opening van den spoorweg om het Baikalmeer wordt wegens on voorziene omstandigheden" nu niet verwacht vóór 14 Augustus a. s. De correspondent van de „Stan dard' te Petersburg heeft een lang durig onderhoud gehad met minister Chilkof, die twee maanden aan het Baikalmeer heeft vertoefd en daar eerstdaags weder heengaat. De minis ter gelooft niet, dat er vóór het einde van Juni ernstige gevechten te land gevoerd zullen worden. Iioeropatkin, die zeer voorzichtig is, zal ten slotte de Japanneezen wel klein krijgen, of schoon de oorlog vermoedelijk lang zal duren, daar de Japanneezen de guer rilla der Boeren zullen navolgen. Chil kof noemde de kritiek op den Siberi- schen spoorweg overdreven. Met dezen spoorweg kan men desnoods, zeide hij, tweemaal zooveel verrichten, als er thans mee gedaan wordt. Maar nu de arbeid, aan de spoorlijn over het meer besteed. Het leggen der rails was een ware ..tour de force". Zeshonderd werklie den en duizend paarden werden er voor gebruikt. De weg in zijn geheel is 42 K.M. lang. De verschillende huisjes, die men langs de lijn ge bouwd heeft, zijn onderling door de te lefoon verbonden, opdat men tijdig kan waarschuwen indien zich scheu ren in het ijs vertoonen. en dan on verwijld maatregelen treffen. Wat den spoorweg aangaat, die om het meer zal loopen, het grootste deel daarvan is gereed, maar een afstand van 90 wersten, van Koeltoen tot Ir- koetsk, blijft nog over, en dót stuk kan niet vóór Augustus gereed zijn. Aanvankelijk was Chilkof van plan geweest, om, in plaats van den spoor weg. die 62 millioen zal vragen, vijf ijsbrekers te laten bouwen, die elkeen millioen kosten, doch van dat voorne men werd, ter bespoediging van het vervoer, afgezien. Majoor Gadke, de oorlogscorrespon dent van het „Berl. Tageblatt". geeft in een brief van 14 Maart een belang wekkende schets van zijn tocht over het Baikal-meer. „Gisteren ben ik, schrijft hij, zelf over het Baikal-meer gegaan en heb ik het troepentransport van nabij ge zien. Als men van het station Baikal uit een blik over het bevroren meer werpt, lijkt het niet breeder dan 5 K.M., maar in werkelijkheid is het 36 K.M. breed. In één dagmarschleg gen de troepen den tocht over het 2.7 meter dikke ijs af. Toen ik te Irkutsk kwam, vroor het er 's morgens om 8 uur 28 graden. Een scherpe Oosten wind sneed door alles heen. Toch biedt de ijsvlakte met haai' sneeuw-bergen een onvergetelijk mooien aanblik. Met ons drieën deden wij in een troika den overtochtmaar ik verzeker u, dat deze tocht niet tot de aange naamste van mijn leven behoorde. Zonder mijn goede boerenpels had ik het niet durven wagentoch moest ik nu en dan neus en mond tegen be vriezen beveiligen. Onder deze omstandigheden is de marsch van het Russische leger een kunststuk van den eersten rang, en ik kan als eerlijk berichtgever niet anders dan betuigen, dat de buitenge wone moeilijkheden van het klimaat schitterend zijn overwonnen. Ik reed een compagnie van het 23e regiment en een heel bataljon van het 4e Oost- Siberische scherpschutters-regiment voorbij. De troepen marcheerden in compagnieën, zonder bepakking, den warmen mantel aan, om de pelsmuts de practische baschlik, welks lange banden om hals en kin vastgemaakt worden. Over de hooge Russische soldaten laarzen hadden de manschappen, zon der uitzondering, tot de knieën rei kende pelslaarzen. Achter de troepen kwamen bagage-sleden en bagage-kar ren, daarachter weer een massa sle den om de vermoeide soldaten op te nemen. Bij de laatste de eerst ver trokken compagnie werden bijna alle manschappen op de slede ver voerd bij de overigen nam het ver voer per slede toe, naarmate het eind punt der reis naderde. Op de sleden lagen vele pelsen (ech ter niet voor alle manschappen) ge reed. Wie in de sleden geen plaats vond, zat op de bagage-karren. De marcheerende lui waren vroolijk, zon gen en schertsten, en smeten nu en dan elkaar met sneeuwballen. Een strenge marsch-orde werd niet ge handhaafd. maar integendeel alle mo gelijke tegemoetkoming toegestaan. Op het midden van het meer be vindt zich een herberg (boven een waterdiepte van meer dan 1000 meter) die van onder tot boven met vilt is beslagen en waar men letterlijk alles kan krijgenwarme soep, biefstuk, brood, boter, jenever, sinaasappelen. Nooit heb ik op zeldzamer plaats en in bonter gezelschap mijn middag maal gebruikt." Natuurlijk zijn er enkele gevallen van bevriezen voorgekomen, maar, volgens den majoor, is het aantal ge vallen niet noemenswaard. Gadke schat, dat sinds het uitbreken van den oorlog 100,000 manschappen met ge schut, bagage en 600 paarden over het Baikal-meer getrokken zijn. De presidentskeuze in Amerika Zooals men in ons vorig nr. heeft kunnen lezen zijn er verschillende candidaten voor het Presidentschap van de Ver. Staten en heeft van <tc toen genoemden rechter Parker tot nog toe het meest kans. Behalve deze staan zeker de kansen van den aftre- denden president Roosevelt, zooals men weet een Hollander van afstam ming, niet slecht, al zal hij niet zon der strijd gekozexx worden. Door zijn flinke houding tegenover de financieele wereld, heeft President Roosevelt zich in het Noorden niet veel vrienden gemaakt. En door zijn loyale houding tegenover de zwarte bevolking van het Zuiden, heeft hij ook daar onder hen, die zoo gaarne de negers geheel aan het blanke ras ondergeschikt houden, zich vele vijan- deix gemaakt. Maar juist deze krachtige, onpartij dige houding, heeft bij de meerder- heid der bevolking een goeden invloed gehad en hebben in zekeren zin de po pulariteit van den President verhoogd. Hierbij komt dat, hoe verstoord men ook in de financieele wereld op den President moge zijn wegens zijn krachtdadige houding tegenover de dusgenaamde trusts, vereenigingen n.l. van maatschappijen of particu lieren, die op kunstmatige wijze de prijzen van een artikel hoog houden J ten nadeele van de verbruikers, men toch ook in die omgeving geen groot heil kan verwachten van de regee ring van een President uit het de mocratisch kamp. In het belang der Vereenigde Staten is het zeker te wenschen, dat de heer Roosevelt aan het hoofd van den Staat wordt gehandhaafd. Maar niet alleen in het belang van Noord-Ame rika, het is ook te hopen in het be lang van Europa. Niettegenstaande toch de Monroë- leerAmerika voor de Amerikanen, heeft Noord-Amerika in de laatste ja ren zich niet bepaald tot dat wereld deel, maar zijn macht en gezag ook verder uitgestrekt en heeft het, door het bezit van de Philippijnsche eilan den, ook een stem gekregen in de Aziatische aangelegenheden. Het heeft daarvan reeds gebruik gemaakt door het voorstel, aangeno- j men door al de Mogendheden, om de onzijdigheid van China in den <«gen- I woordigen oorlog te verzelcei'en. De invloed, dien de Vereenigde Staten verder in dien oorlog uitoefenen, is bekend en het is niet geheel onmoge lijk" Hat de houding, waarvan Enge land en Frankrijk thans blijk geven, ook voor een "Heel haar aanleiding vindt in de macht welke de Vereenig de Staten ten behoeve van een der 'oorlogvoerende partijen zouden kun nen uitoefenen. Met weet, het werd óók in ons vorig nr. opgemerkt dat de meer gematig de houding der Ver. Staten tegenover de Oost-Aziatische gebeurtenissen te danken is aan het ingrijpen van pre sident Roosevelt. Om al deze redenen is het te wen schen dat Noord-Amerika weder voor een nieuw tijdvak zijn tegenwoordi- gen President moge behouden, van wien men nu eenmaal weet, wat men aan hem heeft. Eeu noodlottige aanvaring. Tijdens mistig weer heeft in de baa; van Dublin, Iersche Zee, een aanva- ring plaats gehad tusschen het Duit- sche barkschip „Mona" en het Engel sche barkschip „Lady Cairns", met het noodlottig gevolg, dat laatstge noemd schip zonk en de geheele be manning, bestaande uit 22 personen vei'dronk. De „Mona", een schip vaix 1028 net to ï-egisterton, was op reis van Ardros- san xiaar Brake in ballast en bevoxxd zicli met een loods aan booi-d, twintig mijl beoostexx het Kishvuurschip toen plotseling de omtrekken van de,.Lady Cairns" uit den mist opdoemden. Een aanvaring was onvermijdelijk en de „Mona", die voor den wind liep, trof de „Lady Cairns" aan het stuur- boords-achterschip. met zulk een kracht, dat de zijwand geheel werd doorgesneden. De „Lady Cairns" kenterde en ver dween binnen twee minuten in. de diepte. Het was der bemanning van de „Mona" wier boeg geheel vernield werd en die alleen drijvend bleef op haar waterdichte beschotten, onmo gelijk iets te doen voor de ongelukki ge opvarenden. Wel werden de booten klaargemaakt, maar zij konden niet worden uitgezet, omdat het schip voor den wind werd voortgedreven en de dikke mist de plaats des onheils al te spoedig aan hun oog onttrok. Slechts één der on- gelukkigen werd gezien; hij lag in het water en deed wanhopige pogin gen om de „Mona" te bereiken, maar op hetzelfde oogenblik trof een neer vallend stuk hout hem op het hoofd en hij zonk in de diepte, om niet meer boven te komen. Gelukkig werd de „Mona" eenige uren later ontmoet door het stoom schip „Slateford" uit Glasgow", dat het zwaar beschadigde schip op sleep touw nam en te Dublin binnen bracht. De „Lady Caiins" was een ijzeren schip van 1186 registertons, toebehoo- rende aan den reeder Tullock te Swan sea. Zij was op reis van Liverpool naar Timaru, Nieuw-Zeeland, met een kostbare lading stukgoed, zoodat ook het geldelijk verlies zeer groot is. Het van Dublin naar Holyhead be stemde stoomschip „Snowdon" pikte midden in het kanaal een boot zonder naam op, waarin het lijk van een jongen man lag. Men vermoedt, dat liet een der opvarenden is vaxi de „Lady Cairns". Vanwege de ..Slateford", die bij het op sleeptouw nemen van de „Mona" eenige schade leed aan davids en boot. is op laatstgenoemd schip beslag doen leggen voor 2000 p. st. 24.000). Nederlanders in Amerika. Men leest in „De Hope", van Hol- laxxd, Michigan Verleden week verloor de oude garde der pioniei's alweer een van haar snel inkrimpend getal. Op liet onvei-wachts nog stierf alhier Mr. Gabi-iel van Putten, in den 1 mo gen ouderdom vair tachtig jaren. Nie mand, die onzen krassen vriend, nog zoo jong in zijn doen en zoo helder bij stuk, af en toe in zijn winkel ont moette, zou hem deze vele dagen heb ben toegeteld. In 1849 kwam de oude vader Jakob van Putten, met zijn gezin, toen nog vier zoons en twee dochters sterk, van uit Flakkee, Ned., naar Holland, Mi chigan. Van dit geslacht der Van Puttens, zoowel bekend en invloedrijk in de ontwikkeling der kolonie, was Gabriel de laatste van al de kinderen, die overbleef. De zoons, Willem, Jan, en Jakob, gingen hem vele jaren voor. Van zijn jeugd af was Gabriel een ijverig werker, eerst aan het kanaal, dat toen te Grand Rapids gegraven werd, voorts te Saugatuck, in den houthandel aldaar, en daarna vereen zelvigde hij zich in de vroege vijftigen met de ontwikkeling van „de Holland- sche kolonie" en hoe hij, en zijn broer Jakob, de velen in de bosschen aan den gang hielpen, werken broed verschaffende, menigeen weet het. Deze gebroeders Van Putten mogen aangemerkt als mee van de groiu gers van den houthandel der Hol!; sche Kolonie, in al zijn vertakkiix vaix kuip-staven, boom-bast enz Van lieverlee vielen de vele st kens land, uit de handen der sp lantexx ten noorden van Black L onder beheer van de Van Putten; zoo kwam het, dat zij eindelijk e naars en verkoopers werden van,,P Superior", later de ..lames Suyi Farm" van Hope College, thans V kazoo Park. Toen deze omgeving den houthal ontgroeid was, wijdde Gabriel vermogen en zijn takt aan den bouw alhier te Holland, van wat terecht noemt een „general store' met zulk een welslagen als thans deskundige duidelijk is. Van Putt store werd een stuk van Holland's dom, gelijk die al voor jaren was medewerker aan Holland's we Geheimzinnige moorden op Boston. Te Boston heerscht groote ont; tenis over een reeks vibuwenmoor ri~i die binnen het verloop van een tM" werden gepleegd. Dezer dagen kwam men tot de dekking van een zevende dergel gruweldaad. Een rijke koopmansdochter, Page, heeft men dood op haar kaï gevonden. Het lijk lag op den gro uitgestrekt in een plas geron bloed, en overdekt met diepe won; or s met afgesneden keel. ,n(]s Miss Matei Page, die 40 jaar ike was, was eenige uren alleen gewett 'd Haar vader zelf vond zijn dochter moord bij zijn thuiskomst- Bij het onderzoek door de polity gebleken, dat de edelgesteenten het geld van het slachtoffer niet a >ken geraakt zijn. Men gelooft, dat de i >jeer daad is begaan door een krankzini of door iemand, die met abnormt n, neigingen is behept, en dat deze de bedrijver zoude zijn van de andere moorden, die onder even heimzinnige omstandigheden pl: hadden. Een berg vermist. Wie verre reizen doet, kan veel halen, vooral als de reiziger buil dien Amerikaan is. Een gids, die langs Nieuw-Brunswijk bereisde kw terug met het verrassende nieuv dat daar een berg vermist wordt bekende Bald Mountain. Op de plaF' waar zich vroeger deze Bald Mo tain verhief, strekt zich tegenwi dig een uitgebreid moeras uit. An v moedelijk staat de verdwijning 1 den berg in verband met een onla in geheel Nïeuw-Brunswijk waai nomen aardschok. Aan den voet den Bald Moutain heeft men vroe altijd zeer merkwaardige geys kunnen opmerken die wezen op vulkanische geaardheid van den dem. a x; I 11WS' de - N geli; I A P ond lakt it j€ peei b n. j£ st< rek lijk rtef DE k. opp ib at 1 Toe er leel n ,t e zij il Hei ids g« i aar n t n i n Th; irke er Ja, mb an et I it i eetj loes ..V

Haarlem's Dagblad | 1904 | | pagina 6