NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. e Erfgenaam van he! >111uraat. '■->73 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. MAANJMO 11 APRIL 1904. B ARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN mm CMRBE <VM,ANDEN- Voof Haarlem s c f 1.20 Vooi' de dorpen in den «omtrek waar eer Agent gevestigd is (kom der gemeente) 1.30 Franco per post door Nederland „1.65 Mzomlerlijke nummers 0.02% Geïllustreerd Zondagsblad </ooï Haarlem 0.37 \i j, de omstreken en trance per post r 0.45 Uitgave der Vennootschap Looreos Coster Directeur J C PEEREBOOM ADVERTENTIËN: Van —5 regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels ƒ0.75, elke regel meer 0.15. Reclames 30 Cent per regel. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Kleine advertentiën 3 maal plaatsen voor 2 maal betalen. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor hel Buitenland: Compagnie Générale de Publiciié Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN FJONES, Succ., Parijs, 3Ib's Faubourg Montmartre. Haarl. Raiiavisy ivcn ld» Qoudgek. bij Kun. Real. van 12 Nov. 1899. Dl Haarlemsche llandelsvereeni- ging hier ter stede, opgericht 10 Mei 1892, heeft in den loop van den tijd wel haar recht van bestaan bewezen. In zeer vele gevallen, zaken van var- bchillenden aard betreffende, is zij op getreden en dikwijls met groot suc ces. Jammer echter, dat men alge meen niet meer blijk geeft, dit te waardeeren door als lid der vereeni- ging toe te treden. Er zijn wel meer dan 60Ü leden, maar dat is niet vol doende. Elk handelaar, neringdoende, ja, zelfs particulieren, moesten 'id worden om tenminste te laten gevoe len, dat men het werk op prijs stelt, dat de ilaarlemsche Handelsvereeni- ging steeds opneemt als doende, wat hare hand vindt om te doen. De voordeelen, die de Vereeniging buiten hare bemoeiingen van verschil lenden aard haren leden aanbiedt, zijn zeer vele en zeer groote tegenover de geringe, jaarlijksclie contributie van f 2.50, die gevraagd wordt. De Haarlemsche Handelsvereni ging bemoeit zich in de eerste plaats er mede de belangen van hare leden te bevorderen door onwil'ige betalers voor ben tot betaling aan te manen, I&» en informatiën voor hen in te winnen. Hf Bovendien hebben de leden het recht het -hun gratis te verstrekken advies van de rechtsgeleerde adviseurs der Vereeniging te vragen, die ook in proceduren en faillissementen gratis voor hen optreden, natuurlijk alleen voor zaken, betreffende den handel en het bedrijf der leden. Rechtsgeleerde adviseurs der Ver eeniging zijn de heeren Mrs. Th. de Haan iïugenholtz en H. Ph. de Kan- ter. Spaarne 24, alhier. Het bureau der Vereeniging is ge vestigd Lange Begijnestraat 22. Voor incasso's door bemiddeling der Vereeniging wordt een vast recht van 5 pCt. der vordering berekend. Bovendien moet 10 ct. voor port steeds worden bijgevoegd, bij inzending van vorderingen door bemiddeling der advocaten te innen. De kosten van informatiën naar buiten de stad woonachtige personen bedragen 60 ct. per informatie plus 5 et. porto-vergoeding. Informatiën naar binnen de stad wonende perso- 2 nen worden gratis verstrekt. Pretention op buiten de stad wo- nende personen worden niet behan deld. wanneer niet 10 ct. voor porto vergoeding is bijgevoegd. Ruim 1450 informatiën en rechts kundige adviezen werden in het af-i ik geloopen jaar gegeven, In October en November 1903 zijn 75 vorderingen tot een bedrag van ƒ2018,17 betaald, in December 1903 zijn 30 vorderingen tot een bedrag van 993,341, betaald. Volgens art. 7 dient bet geheim der lijsten van wanbetalers ongeschonden' I bewaard te blijven. I Alle brieven, aanvragen, reclames,1 I of wat dan ook, moeten worden ge- adresseerd aan het bureau, dat ge opend is dagelijks van 's morgens 9 tot 1 uur, en 's namiddags van 2 tot 4 uur, waar dan ook verdere in- lichtingen zijn te bekomen. Men wordt geraden alvorens te le- i veren aanC. M. Perquin, Bake-1 nessei-gracht 34, H. C. Gerritsen, i Schermerstraat 4, L. A. Tielenius Kruijthoff, bierhuishouder, Boter- Bnarkt 14, zich om inlichtingen te vervoegen aan het Bureau. Nieuwe leden van het jaar 1904/1905 kunnen reeds nu toetreden en genie ten tot aan 1 Mei e. k. alle voorrech ten als gewoon lid. HET BESTUUR. SPORT PRAATJE De Internationale voetbal periode. Bespreking van de hier in ons land gespeel de internationale voetbal wedstrijden. Overzicht der wedstrijden in het bui tenland - gespeeld, waaraan Hollandsche clubs deelna men. Agenda voor Zon dag. Wedstrijden voor den Nederlandschen Voet bal Bond. De internationale voetbal-periode ligt weder achter ons. Zij mag uitste kend geslaagd heeten, wat voor een groot deel te danken is aan liet vrij goede weder, gepaard gaande met veel belangstelling der voetballiefhebbers. Van de in ons land toerende elftal len, was de Londen Caledonian F. C. beslist de sterkste, en spande verre weg de kroon boven de andere. Het spel dezer club was zeer mooi, en voor de Hollanders bijzonder leerrijk. Vooral onderscheidde hun spel zich door groote snelheid. Het spel der tweede in ons land toerende Engelsche club, de London County Council Ats Ass., was in ver houding van bovengenoemde club veel minder, ja kon ternauwernood voor tweede of derde klasse spel gel den. als wij het werk der Londen C. F. C. als eerste klasse spel betitelen. Tegen deze club konden de Hollanders het dan ook wel uithouden, en be hoefden zij geenszins voor haar onder te doen. De derde club was de Duisburger Sportclub „Preussen". Dit elftal was van weinig beteekenis, en stond beslist veel lager in spelkwaliteit dan de Hollanders. Vooral tegen de Haarlem mers waren zij slecht, ja moesten bet onderspit delven voor een gecombi neerd elftal van H. F. C. I en II. F. C. II, waar slechts 4 eerste klasse spelers in uitkwamen. De Karlshuhe F. C. uit Duitschland was ook vrijwel aan de Hollanders gelijk. Hun spel muntte nu niet zoo direct uit, maar kenmerkte zich toch door een groote onvermoeidheid en uithoudingsvermogen. Hun voorhoede i speelde goed samen, maar schoot min der zuiver. Opmerkelijk was het spel der middenlinie, bestaande uit groote, zware en stoere spelers, die van hun lichaamsgewicht telkens partij trok ken, en aan dit ..krachtig" spel een groote bewegelijkheid paarden. Ook de Dovertcourt Alexandra F. C. presteerde weinig, en stond beslist la ger in spelkwaliteit dan de Hollan- ders. Als men het lijstje der gespeelde 1 wedstrijden eens nagaat, komt men tot de conclusie, dat de Nederlanders wel tevreden mogen zijn met de re- sultaten van deze internationale wed strijden. Tegen alle clubs waren zij opgewassen, alleen tegen de London Caledonian F. C. niet. Nu, daarvoor behoeven zij zich niet te schamen, want dit is een van de sterkste En gelsche clubs. Anders is het met de Nederlandscho clubs, die naar het buitenland zijn getrokken, om daar roem te behalen. Zij zijn bijna alle van een koude ker- mis thuis gekomen. Vooral Haarlem's tour naar Berlijn is al zeer ongeluk kig afgeloopen. De beide wedstrijden, die de Haarlemmers gespeeld hebben, zijn beide in een nederlaag geëindigd. I Zondag moesten zij voor Victoria het onderspit delven met 12, welke over- j winning der Duitschers, volgens Hol- I landsche toeschouwers, eigenlijk toe kwam aan de Haarlemmers, te oor- deelen naar de spelkwaliteit van bei- de clubs. Maandag leden zij evenwel een verdiende nederlaag tegen Union van 08. Deze club was de Haarlem mers verreweg den baas, en zij mogen blij zijn er nog met zoo'n kleine ne derlaag afgekomen te zijn. Gelukkig, of ongelukkig zijn het de Roodbroeken niet alleen, die met de Paaschdagen op hun kop gekregen hebben. De beide Nederlandsche clubs I-I. B. S. en Celeritas, die naar Ant werpen en Brussel trokken voor den Van der Straten Ponthoz-beker, wer den eveneens geslagen, en wel door Belgische voetballers, wier spel toch voorzeker niet hooger staat dan dat der Hollanders. H. B. S. verloor tegen Union met 1—2, en Celeritas tegen Daring F. C.. eveneens met 1—2. Olympia uit Rotterdam ging naar Bonn, en kreeg daar van de Bonner Fussball Verein duchtig klop, niet minder dan 0—4 was hun nederlaag. Voor den Nederlandschen Voetbal Bond staan voor Zondag de volgende ontmoetingen op het programma Velocitas gaat naar Amsterdam, om daar tegen Volharding-haar laatsten wedstrijd te spelen voor de competitie. De strijd zal natuurlijk wel in een overwinning der Cadetten eindigen, maar al was dit ook niet het geval, dan toch zijn zij houders der eerste plaats van de Westelijke Competi tie B. Voorts staan er verschillende pro motie-wedstrijden op het programma, benevens de wedstrijd P. W. H. B. S. in Enschedé voor de kampioensch Competitie. AMATEUR. Uit de Pers. Ontbinding der Eerste Kamer. „De Standaard" bespreekt de mo gelijkheid van een ontbinding der Eerste Kamer nu reeds met 't oog op het Hooger Onderwijs-ontwerp. „Indien de Eerste Kamer in de Hoe onze Financiën te versterkenrecht zou dan ook o.i. nooit anders mogen zijn dan een geleidelijk afloo- pend en tijdelijk. Voor een algemeene j protectie, die op geheel ongelijke en I willekeurige wijze een deel der inge zetenen uit de zakken van allen be deelt, 'zijn wij echter in geen geval te vinden. In een slotartikel over de Tariefwet geeft de Arnhemsche Courant te ken nen, hoe naar hare meening onze rijks-inkomsten te vermeerderen zijn. Het blad schrijft De billijkste belastingen zijn uiter aard de directe hierom, omdat hierbij Handbrenk door den Automobiel In de Fransche Academie is door prof. Lucas Championière eene voor dracht gehouden over de beenbreu ken, die voorkomen bij bestuurders van automobielen. Ze zijn typisch, en ontstaan door een plotseling terug draaien van den pols, bij een onvoor zichtig gebruik van den handel. Deze kan soms plotseling ontstaan en de wringing op de banden van het hand gewricht is dan zoo groot dat een zoogenaamde fracture par arrache- ment ontstaat, een beenbreuk door afscheuring. Deze treft dan meestal een der onderarmbeenderen, en wel het spaakbeen, dat bij den pols af breekt. Maar ook het been kan getrof fen worden, en dit breekt dan door direct geweld. Wielernieuws. Het voorloopig programma van de openings-wedstrijden te Amsterdam op 15 Mei luidt als volgt Openingswedstrijd voor beroepsrij ders. (Internationaal). Afstand 1000 meter. Wedstrijd om den brassard van den N. W. B. op 25 kilometer met moter- gangmaking. Multiplet-race voor professionals op 5 kilometer (zoo noodig in series van 2 kilometer.) Openingswedstrijd voor amateurs. (Afstand 1000 meter). Waarschijnlijk wordt er nog een nummer bijge voegd. ,eerstkomende dagen ontbonden werd,met de draagkracht der belasting- „zou zij bij nieuwe samenstelling schuldigen kan worden rekening ge- „bijna zeker eene meerderheid voorhouden, en onjuist is de bewering dat „de Regeering geven, en kon het ont- in deze richting de uiterste grens „werp eer Mei ten einde liep in het reeds zou zijn bereikt, zooals den mi- „Staatsblad staan. j nister Pierson gretig werd nage- Zelfs zou men, in deze lijn van1 bauwd door de velen, die ter zake „gedachten, nog verder kunnen gaan 1 van belastingen, Hetzij bewust of on- „en de vraag stellen, of het niet inbewust, altijd 't liefst aan de ruimst „hooge mate onvoorzichtig was, dat denkbare toepassing de voorkeur ge- „de Regeering na het optreden van (ven van het spreekwoord: het hemd „het nieuwe Kabinet niet terstond toU is nader dan de rok. Door eene ver- „ontbinding van dit hooge Staats- j vorming der vermogens- en der be lichaam overging. J drijfsbelasting in eene Rijks-inkom- „Toch gelooven we, dat de Regee-stenbelasting zou alleen reeds een „ring wel deed, zich bij het optredenhoogere opbrengst te verkrijgen zijn „van dit Kabinet hiervan te onthou- j dan thans de twee gesplitste belas- ,,den, en dat ze verkeerd zou doen tingen te zamen opleveren, maar ook 1 „met alsnog tot zoodanigen maatre-zonder deze vervorming, zou bij eene „gel over te gaan. belasting naar het vermogen volgens „öe ontbinding van een der Kamers een werkelijke progressieschaal niet „der Staten-Generaal is de uitoefening alleen de opbrengst veel hooger zijn. „van een discretionaire macht der maar boven de heffing veel billijker „Kroon, die slechts dan gerechtvaar-wezen dan thans het geval is. Verder „digd schijnt indien botsing haar kan ook uit de successie-rechten, zon- noodzakelijk maakt." j der eenige schade voor het algemeen Zulk een botsing heeft echter niet1 belang, een veel belangrijker bate plaats gehad. Het blad kon niet ge- voor de schatkist worden getrokken, looven dat de Eerste Kamej- zich zou zoowel door verhooging van het per- leenen tot een kunstmiddeitje om de centage, bovenal voor de zijlinie, als behandeling van het ontwerp uit te door afschaffing van het erfrecht bij stellen of zou gaan verloochenen de versterf boven b.v. den zesden graad traditiën van dit Staatslichaam. van bloedverwantschap en daax-enbo- „Bij de Eerste Kamer geldt niet ven door eene progressieve heffing „politiek, maar' gouvernementeel ver- dier rechten. „trouwen. Gelijk Buys het uitsprak,Daarna, maar ook niet vroeger, zou „de tijdelijke bovendrijvende partij in aanmerking kunnen komen het hef- „uit het zadel lichten, mag ze niet." fen van fiscale rechten, evenwel dan Maar afgescheiden hiervan hoopt ook werkelijk fiscale rechten en niet het blad dat het Kabinet zich zal ont- eene verkapte protectie als door den houden van kunstmiddelen. Komt er minister Harte wordt voorgesteld botsing dan moet men wel komen tot ondanks alle daartegen in te brengen een ontbinding der Eerste Kamer. ernstige en zwaar wegende bezwaren, „Een Kabinet dat zichzelf eert. be-zouden wij b.v. aan eene belasting wandelt den koninklijken weg. Het op tabak, in den voor den internatio- wetsontwerp inzake Hooger Onderwijs nalen handel minst drukkenden vorm, zal ook in de Eerste Kamer door het toch altijd nog verre de voorkeur ge- Kabinet in geen andere verwachting ven boven eene algemeene, zij "t ook verdedigd worden, dan dat ook deze nog zoo systematische verhooging van Kamer het ten slotte aanneemt. het tarief van invoerrechten, omdat Bleek men zich hierin vergist te deze in ons oog immoreel is en dus hebben, welnu, dan is de Tweede Ka- tot de meest verwerpelijke belasting- mer er nog, en zal vroeg of laat, op zaak behoort, een of andere wijze, het kiezerscorps het conflict hebben op te lossen. De Arnhemschc wil daannede ech- Natuurlijk kan en mag het Kabinet ter niet gezegd hebben „overal en niet anders onderstellen, dan dat dieonder alle omstandigheden een be- oplossing in zijn geest zou zijn en schermend recht uit den booze te dan zou er door dit incident slechts j achten.'" kostbare tijd verloren zijn, die nutti j ger had kunnen besteed worden Zelfs in ons land, dat door zijne maar straks herneemt dan toch degeographische ligging voor de voor stroom zijn gewonen loop. naamste handelswaren de aangewe- Bleek daarentegen, dat de kiezers ('zen stapelplaats is en waar derhalve den triomf der Christelijke beginselen een vrij internationaal verkeer een niet wenschten te bestendigen, en eerste voorwaarde is voor de nationa- Iiever aaxx de vier groepen links, on- le welvaart, kunnen er gevallen voor der socialistische leiding, een over-1 komen, waarin de heffing van een wegenden invloed op het staatsbeleidbeschermend recht door het algemeen gunden, dan zou het Kabinet de ze-belang geëischt wordt. Dit kan b.v. delijke positie missen, die alleen in j noodig zijn om de opkomst mogelijk staat stelt om in 's lands belang! het te maken vaxx een nieuwe tak vanin- bewind te voeren. Er is daarom, naardustrie, welke, eenmaal gevestigd en ons voorkomt, noch aanleiding om krachtig ontwikkeld, op deugdelijke heil te zoeken in een kunstmiddel als gronden mag doen verwachten, dat aan de hand werd gedaan, noch ook hij een rijk vloeiende hulpbron zal oorzaak om zich den toestand als ge-! worden voor het oeconomisch volks spannen voor te stellen. bestaan. Maar zulk een beschennend Voorheen en thans. Uit de Parlementaire Kroniek van de „Gids" Lr is maar één roep geweest over Dr. Kuyper's welsprekend betoog. dat ter verdediging strekte van zijn Hoo ger Onderwijs-ontwerp. Zijn taal was machtig, zijn dialectiek fijn en scherp zijn kennis van wijsbegeerte massief. Er moet voor dezen man een wellust in gelegen zijn, zóó. iti volle wapen rusting op de eerste plaats des lands, zijn tegenstanders te woord te staan, in dat rustig besef, dat het gevoel van macht dengene heeft, die haar uit oefent. En welk een tegenstander Men ga I een kleine twintig jaar in onze poli- j tieke geschiedenis terugnaar de da- I gen, waarin geen „Uilenspiegel" ver scheen zonder de beeltenis van dolee- rcmlen met eeij. zaag en zonder persi- flages op dr. Abraham, en denke zich daarna in denïtoestand van het heden: dr. Kuvper, als minister-president, de gelijkrechtigheld pleitend van de Vrije I Universiteit met de Rijkshoogescho- I lemen die gelijkheid aangenomen door i zijn meerderheid in de Tweede Ka- mer. Voor den gemiddelden liberaal uit de tachtiger jaren, die, zonder het le ven hier te lande te hebben medege leefd. plotseling zich eens op het Bin nenhof verplaatst zag. in de zaal on zer Tweede Kamer, terwijl zij zich met de Hooger Onderwijs-debatten bezig hield. moet. het geweest zijn. of j het onmogelijke een feit was gewor- den. Maar tevens zal hij, van deneer- sten schrik bekomen, zich hebben wil len oriönteeren in dit hem onbekend geworden land. Het zal hem zijn voor gekomen, dat het geestelijk leven in zijn vaderland heeft stilgestaan, neen achteruit is gehold, sinds li ij het ver liet. Hij heeft de vrije universiteit altijd beschouwd met den meewarigen glimlach van iemand, die zich zijn meerderheid voor onafzienbaren tijd bewust is. en hij vond die universiteit terug als bij de gratie der Tweede Kamer bekleed met dezelfde waardig heid als de universiteiten van het Rijk. Dat echter in waarheid het geeste lijk leven in ons vadei'land niet op zijn terugtocht is, zouden de Kamer debatten zulk een uit den vreemde terugkeerenden liberaal al heel spoe dig hebben kunnen leeren. Er is in ons parlement zelden diepzinniger ge polemiseerd. er is zelden geleerder gesproken. Er is door een anti-revolu tionair de rede gehanteerd, zooals men liet in die tachtiger jaren niet geloofde, dat mogelijk was: er is van de zijde der intellectueelen toegege ven. dat de mechanische levensbe schouwing veelmeer bestrijding vindt dan voorheen. Zoo ontrolt zich de cir kelgang der menschheid die gang na dert tlians den sector van het geloof. Zij echter, die anders dan de hier boven bedoelde reiziger, aan de lin kerzijde van het Nederlandsche poli tieke strijdperk in de laatste twintig jaar rustig zijj thuisgebleven en daar door niet voor een plotselingen over gang hebben gestaan, toen dr. Kuy per's voorstel omtrent het Hooger- önderwijs verscheen, zijn aan de wis seling langzamerhand gewend ge raakt. al is het misschien nog niet ge heel. Zij staan nu al bijna drie jaar voor het feit, dat de eens zoo fel Feuilleton. iVt«r I»>r. v E V' O N WKKNM, Speciaal bewerkt voor H A A RLKM '8 DA «n LA 1>. 78) Ook minister Hohenfels was in ge zelschap van zijn dochter gekomen, om zijn ouden vriend, den komman- dant en zijn neef vaarwel te zeggen, voor vreemde oogen niets meer dan een vriendschappelijk afscheid, want nog mocht niemand weten, dat luite nant Hohenfels afscheid nam van zijn aanstaande vrouwtje. Men gunde daarom den jongelui nog een kort tète-a-tète, dat slechts enkele minuten kon duren. Het tweetal bevond zich in de ka juit van den kapitein, die er alles van wist, en Bernard hield zijix nau welijks veroverd geluk in de armen, waarvan hij nu al weer afscheid ne men moest. Maak mij het afscheid niet moei lijk, Sylvia, zei hij op een toon. die maar al te zeer verried, hoe zwaar hem die scheiding viel. Een zeemans bruid moet dapper zijn. Denk aan het weerzien Sylvia, die snikkend tegeix zijn borst leunde, richtte zich op en pro beerde te glimlachen. Ik zal we! dapper zijn, maar bei is toch zoo hard te moeten scheiden na zoo'n korten tijd van geluk. Maar een week lang hebben wij elkaar mo gen zien en dan ook nog maar op be paalde tijden, jij was altijd in dienst en nu ga je voor jaren weg 1 Zou je een echtgenoot willen, die bij je bleef zonder iets uit te voeren zei hij ex-nstig. Die geexx doel, geen eerzucht heeft in zijn levexx Ik heb het leegc vaxx zoo'n bestaan leeren kennen, bijxia twee jaar lang. Eerst nu voel ik weer, dat ik leef, eindelijk gaat het weer voorwaarts Ja, als ik met je mee kon gaan Maar nu ga je alleen in storm en ge vaar en ik mag niet bij je zijn. mag het niet met jc deelen Dat was niet meer de Sylvia van vroeger van wier lippen deze angstige innig gemeende woorden kwamen, het beeld zonder genade"! Hot was ontwaakt, sinds het had leeren lijden en beminnen. Bernard booe zich voor over en keek haar diep in de oogen, die tot hem opzagen, half door tranen omsluierd. Nixen-oogen zei hij vol innige teedeiTtexd. Koert heeft volkomen ge lijk en misschien bemin ik ze wel daarom zo oonuitsprekelijk. omdat er iets van onze elementen in is van on ze mooie, trotsche, vrije zee. Zij kan ook dreigen en toch onweerstaanbaar wenken en lokken. Wij kennen dat. wij hebben ons met lichaam en ziel aan haar toevertrouwd en ons laat zij niet weer los evenals jou oogen, I Sylvia Daar ging de deur open en de mi- i nister trad binnen. Nu ïs het oogenblik van scheiden aangebroken, kinderswaaVschuwde hij. Luister Juist wordt het te eken ge geven, dat alle vreemden het schip verlaten moeten. Ga met God, Ber nard Keer gelukkig naar 't vaderland terug, dan mag je een vrouw halen en j dan zul je ook eeix vader vinden. Hij omarmde zijn neef werkelijk als een vader gedaan zou hebben. Bernard nam nog éénmaal zijn meisje hartstochtelijk in de armen, toen gingen zij naar boven. Op het dek konden zij niet anders dan een afscheid als van familieleden meer nemen. Terwijl Bernard Sylvia i naar de scheepstrap geleidde, wissel- de Hohenfels nog een handdruk met den kapitein. ïk laat hem aan je over. Wer- deck zei hij halfluid. Neem hem on der je hoede De andere zeeman lachtte even. Die laat zich nog al hoeden Hij volgt immers toch altijd zijn eigen j hoofd. Heeft ons last en moeite genoeg bezorgd, die wilde jongen xxxet zijn on- stuimigen drang naar vrijheid, maar ik geloof, dat hij een lesje gekregen heeft, hij zal er niet licht meer van door gaan. Een sterke teugel heeft hij noodig. Gehoorzamen moet hij nog leeren en daar zal ik voor zorgen. Dan echter ik zeg het je. Hohenfels - dan zul je nog vrengle beleven aan je dolle man Een uur later zette de „Kiïrfürst" zich ixx beweging. Het trotsche, prach tige schip groette nog eens ret waaien de vlaggen het vaderland, voor het de wijde wereld inging en toen stoomde het. weg, een majestueus schouwspel Wat verwijderd van de andere officie ren, die bij elkaar op het dek waren, stond luitenant Hohenfels en keek on afgebroken naar d*n langzaam ver dwijnende oever. Daar, van het balcon van het «foote hótel fladderde een witte doek. die wenkte en woei zoo lang het schip nog maar eenigszins zichtbaar was Daar kwam kapitein Werdeck na-1 derb" die door zijn vrïned ingewijd was en wist .wat de jonge officier hier achterliet. Ja, het is je zeker wel wat be nauwd en wee om 't hart geworden onder de uniTorm bij het wuiven daar ginder? vroeg hij. Ja, dat helpt nu eenmaal xxiets. nu helpt geen achter uit kijken, nu is de leus slechts „Voorwaarts Bernard sloeg de oogen tot hem op en uit zijn stem klonk diepe aandoe ning, toen hij antwoordde Mijnheer de kapitein ik heb u nog altijd niet durven bedanken. U hield mij tot nu toe zoo op een af stand mag ik het dan nu eindelijk doen Danken? Waarvoor? bromde Werdeck. Dat je weer dienst kon ne men in onze Marine was het werk vari je oom, h ijheeft dat gedaan gekregen zonder veel drukte. Ik deed er niets voor. Maar u heeft verzocht mij op uw schip te hebben in weerwil van al les. wat --"beurd is. Mag ik u daar voor niet eens bedanken? Nu dan zal ik het probeeren te verdienen De oude zeeman keek met een half booze, lxalf teedere uitdrukking naar zijix vroégeren gunsteling, dien hij nu eindelijk terug had. Goed. ik houd je aan uw woord .Ie hebt toch nog meer goed te maken. Iets, waarvoor ik bij je oom borg ben gebleven, al na onze eerste reis. Je zult het nog wel eens vernemen en God zii je genadig, als je mij tot leu genaar maakt. Ik weet hetzei Bernard zacht. Wat ik indertijd aan Hohenfels geschreven heb Ja, hij heeft het mij verteld. Zoo nu dat was niet bepaald noodig. Toch wel, mijnheer de kapitein, het was noodig. Indertijd klonk het mij als hoon in de ooren, ik had im mers de toekomst vaarwel gezegd, die u mij beloofde, maardeze woorden alleen waren het toch. die mij den moed gaven, terug te keeren en u weer onder de oogen te komen. U heeft mij daarmee alles gegeven. Toen vloog er een glimlach over de ernstige, harde gelaatstrekken van den kommandant. Hij strekte de hand uit en drukte stevig de rechterhand van den jongen officier, terwijl hij zei Welnu, Bernard Hohenfels, maak die voorspelling tot waarheid Hoog in het, Noorden ligt een een zaam door rotsen omgeven dal, met tot ijs geworden bergtoppen, 's Win ters ligt. het onder de sneeuw bedol ven en in de lente en den herfst woe den er stormen over heen. Een wilde bergstroom schiet er door en waar het dal eindigt, schemert een enorm groot gletscherveld. Daar staat de eeuwen oude runenrots, door den sluier der sage geheimzinnig omweven, donkere vreemde teekens zijn in den we er- den steen gegrift en het volk noemt ze ..Noodlotsrunen". Nog heeft geen wetenschap ze kun nen ontcijferen, maar wie liet juiste uur kent en het rechte woord spreekt, dien wordt het raadselschrift duide lijk en hij leest zijn eigen lot er in Dood of "leven! EINDE.

Haarlem's Dagblad | 1904 | | pagina 5