NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 21*> Jaargang. No. 6373 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. MAANDAG 11 APRIL 1904. C HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN; Voor Haarlem 1.20 Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) 1.30 Franco per post door Nederland x 1.65 Afzonderlijke nummers Q.02% Geïllustreerd Zondagsblad;, voor Haarlem s 0.37X s a de omstreken en franco per post a 0.45 Uitgave der Vennoatetagi Lmnrens Custer. Directeur J. C. PÈEREB00M. ADVERTENTIÊN: Van 1—5 regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels 0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent per regel. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Kleine advertentiën 3 maal plaatsen voor 2 maal betalen. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Couranliers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publieilé Elrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 3Pis Faubourg Montmartre. Brieveu uit Berlijn De stille week vóór Pasclieu. Berlijn, 6 April 1904. in de stille week vóór Paschen trek ken de „Currenden Knaben" door de straten van Berlijn, om in de binnen plaatsen der huizen te zingen. Dit ge bruik dagteekent uit lang vervlogen tijden. Ook Luther heelt als Curren den Schüler in de huizen der bemid delde families gezongen, en trok zoo door zijn mooie stem de aandacht van frau Cotta. Misschien herinneren zich sommige lezers de bekende gra vure naar een schilderij. De hedendaagsche Berlijnsclie „Cur renden" zijn weesjongens, die al even ongelukkig zijn uitgemonsterd als el ders. Waarom men in den tegen- woordigen tij cl nog zoo onbarmhartig is, weezen geheel anders aan te klee- den als andere kinderen, en men b.v. de Amsterdamsche weezen in een rood en zwart apenrokje steekt met de stedelijke kleuren, zoodat men op honderd passen afstands het troepje afhankelij ken kan onderscheiden, die liet genadebrood eten der stad of der kerkelijke gemeente, is me een raad sel. Evenzeer is het me een raadsel, hoe men in een stad als Berlijn niet reeds sinds lang het vernederend ge bruik heeft afgeschaft, om de arme weezen als bedelaars voor "een aal moes op de binnenplaatsen der hui zen te laten zingen. Als bedelaars, want zoo staan ze daar. Op gewone dagen hoort men in de kamers, uitziende op de binnen plaatsen en tuinen, soms plotseling het spel van een harmonica, draaior- gel "of viool, of een oude vrouw, de bekende „Harfen Jule", zingt met be vende stem bij een versleten harp. Onder de instrumenten levert het draaiorgel het meest gebruikelijke ac compagnement. voor den „Hofsanger' niet een modern draaiorgel, orches trion of piano-orgel, zooals men ze in do Hollandsche straten kan hooren, maar nog een onvervalscht exemplaar van den ouden stempel, scheef voor den buik gedragen, of staande op een stelt. Uit de ramen der verschillende verdiepingen worden als belooning voor het gesmaakte „kunstgenot" propjes papier naar beneden gegooid. Op den bodem van den vooral in het centrum der stad meestal vrij nauwen lucht- en lichtkoker staat de zanger of speler met het hoofd in den nek naar boven te kijken en met zijn hoed in de hand te groeten en te danken voor de papierpropjes, welke hij onmiddellijk opraapt en met de eene hand van den inhoud ontdoet, terwijl de andere hand niet moede wordt, snerpende, gillende en snor kende tonen aan het draaiorgel te ontlokken. De bedelaars van professie worden in de „stille week" en vooral op Goe den Vrijdag afgelost door de kleine gelegenheidsbedelaars onder aanvoe ring van een zangmeester. Reeds vroeg begint dan hun dienst, ten minste op Charfreitag werd ik in den vroegen morgen gewekt door koraalzang be neden in den tuin. a capello voorge dragen. Op de Duitsche scholen wordt zeer veel werk gemaakt van het zang onderwijs. De hooge sopraanstemmen der jonge kereltjes klonken als helde re klokjes boven de lagere stemmen der overigen. Ik keek uit mijn raam, jawel, daar stonden ze in hun lange, zwarte doodbiddersmantels en kleine zwarte hoedjes, op elkaar gedrongen als een kudde armzalige schapet,. Zonder acht te slaan op den gesta- digen voorjaarsregen, die al maar in zachte stralen op hun sombere capes neerdruilde, zongen ze hun roerend koraal en keken nu en dan terloops naar boven, terwijl de onderwijzer de maat sloeg bij het koraal. Kwam er dan geen belooning voor hun zang? Klets! KlitsJa toch, hier en daar werd een raam geopend, enkele pa pierpropjes vlogen naar beneden op het asfalt, evenals op de dagen, wan neer de vaste comparanten verschij nen. Een klein ventje in de buitenste rij bleek de penningmeester te zijn. Geen enkel propje ontging aan zijn blik. Zoodra een nieuwe aalmoes op bet cement terecht kwam. schoot de klei ne man als een havik op zijn prooi toe, bukte haastig, zoodat de sombere, lange zwarte cape wijduit rondom op den natten vloer werd uitgespreid, en stak den inhoud van liet propje in den zak bij de overige inzameling. zijn hoed af voor de vele starenden aan de ramen rondom, het troepje .doodbidders" volgde zijn voorbeeld, waarna de „Currenden" door de poort verdwenen om in het naaste huis op nieuw te beginnen. Me dunkt zoo iets moest niet meer mogelijk zijn in een groote stad. s Middags aan tafel klonk plotse ling weer een koraal van jongens stemmen beneden uit de binnenplaats. Alles stond op om aan het geopen de raam te luisteren. „Die Curren den Jawel, daar stonden de arme wurmen al weer in hun sombere cn- geluksmantels, dicht op elkaar ge drongen te zingen. „Wie rührend, wie sinnig hoorde ik naast me. En klets, vloog gel:;k- tijdig een papierpropje met een 10 pi. stukje het raam uit, dat een oogenblik later onder den wijden mantel van clen kleinen „kassier" beneden op de binnenplaats verdween. „Rührend, sinnig? Noemt u het lie ver diep treurig, dat deze stum- perds in onzen tijd nog voor geld moeten zingen De banketbakkers en suikerwinkels hebben een paar drukke weken ach ter den rug. Van jaar tot jaar neemt liet debiet van paascheieren uit cho colade, suiker en marsepijn toe. De prentbriefkaart-industrie is eveneens onuitputtelijk in de tallooze variaties van Paaschbriefkaarten. Steeds weer worden er nieuwe Oster-surprises uit gedacht .waarbij „Meister Lampe", het haasje, nooit mag ontbreken. Men weet eigenlijk niet recht, op welke wijze het haasje, dat toch an ders niet gewoon is „eieren te leg gen", aan het Paaschfeest geparen teerd is geraakthet moet heel lang geleden zijnzooveel is zeker, dat Meister Lampe het heel druk heeft, om overal voor de kinderen eieren te leggen en hierin is hij met zijn tijd meegegaan evenals onze goeie ouwe Sint zich ook steeds van de nieuwste snufjes op de hoogte blijft houden. Vroeger was Meister Lampe eenvou dig en legde hij geverfde kippeneie ren, welke hij dan in den tuin onder heesters of tusschen het gras ver stopte. Nu is hij ook al luxueus gewor den op z'n ouden dag en legt hij de j heerlijkste eieren, waarin de kinderen soms nog aardige verrassingen vin den. Maar al legt hij tegenwoordig geen „heusche" eieren meer, verstop pen doet hij ze nog evenals vroeger n den tuin, of in de verschillende ka mers van de woning, wanneer een tuin ontbreekt. K, Binnenland. Do Amsterdam sell e Politie op de Wereldtentoonstelling Door den Minister van Justitie daar toe aangezocht, heeft de hoofdcommis saris van politie, de heer Hordijk, al daar een overzicht samengesteld van het Amsterdamsche politiewezen se dert 1844 en in een dertigtal photo- graphiën door de hoofdinspecteurs Ratelt en' Stofmeel aanschouwelijk doen voorstellen. Deze lichtdrukken zijn in een groot fraai album, ver vaardigd door de firma Proost en Zoon samengevat. Dit album zal op verzoek van het Uitvoerend Comité der Wereld tentoonstelling te St. Louis binnen enkele dagen zijn bestemming daar heen opvolgen. Het album is van de Amsterdamsche kleuren voorzien en met het Amsterdamsche wapen op het titelblad, bevat o. a. afbeeldingen van politic-posten, van telegraaf, telefoon,, kamers cn wachtkamers voor politie dienaars, cellen voor arrestanten, am bulances, brancards, attributen en insignes van politie-agenten, inspec teurs, commissarissen., voorts fotogra- fiën van enkele personen en detache menten van de Amsterdamsche politie te voet en te paard. Het geheel maakt een goeden indruk. Het Congres voor Kinderbescherming. Op dit congres, waarvan wij de ope ning nebben meegedeeld, werd dooi den heer M. J. Brosse, uit Rotterdam, schrijver van Boéïje behandeld net onderwerp: „Uit het leven van ver waai loosde kinderen bpr. verdedigde de stelling: Het v m waarloosde kind neen aanspraak op ue bescnerming der gemeenschap L- ieuie Boddaen, stichtster van hét ivnuis voor kinderen te Amsterdam, gal een schets van de werking dezei inrichting, die in 19u3 werd openge steld. Daarop was aan de orde het tweede ntvvefp „H:t onechte kind in onze o'iienleviiig Als inleidster trad op mevrouw A. W. L. VersiuysPoel man, au Amsterdam, presidente der vc-iten'ging „Onderlinge Vrouwenbe- scue' uiing' Spr. verdedigde deze stellingen het onto ce kind verkeert tut zijn groote scb%. in een uitzonderingstoestand, zvoel in de samenleving als voor de w eideze uitzonderingstoestand is een gevolg van de voor alio partijen nood lottig,. toegevendheid op sexueel ge- i>ie< jegens den man, zoowel van Je samenleving als van de wet. Hare conclusie was dat het daarom nood zakelijk is aan deze toegevendheid een einde te maken door man en vrouw de oogen te openen voor den eisch om een zelfden maatstaf van zedelijkheid toe te passen op don man, als op de wou door de rechtspositie van het on teerde kind zooveel mogelijk gelijk te itiascn aan dien van het wettige kind. Als tweede inleider trad op mr. J. Limburg, advocaat, voorzitter van de tweede afdeeling van „Pro Juventute" te "s Gravenhage met de stelling: het beginsel van het Ncderlandsch recht dat het onderzoek naai' het vader schap is verboden, behoort te worden verlaten. Spr. schetste liet droevig lot van de onechte kinderen, de paria's der maat schappij. In 1902 w erden in de 4 groot ste steden van Nederland 1553 onwet tige. kinderen geboren, die in een treu riger! uitzonderingstoestand, verkee- ren. Spreker critiseerde bet door hem brutaal zedeloos genoemde artikel in hel wetboek Het onderzoek naar het vaderschap is verboden, en vroeg, of bet nog langer moet voortduren, dat hc-t kiiul rechteloos staat tegen den onbekenden vader, dat de ongehuwde moeder blijft zitten met liet kind, zon der dat de vader zich van dat kind iets aantrekt. Mevr. Drucker uitte hare teleurstel ling, dat op dit congres tot bescher ming van kinderen de stelling wordt vernomen, dat niet moet worden op getreden tegen het onderscheid tus- hen kinderen in en buiten echt ge boren. Zij concludeert, le. dat straf moest bedreigd tegen het verwekken van kinderen buiten echt dat de onechte kinderen zelf eens moeten beslissen omtrent hetgeen zij wenschen veranderd te zien in de wetgeving. naamcijfer van Hare Majesteit was aangebracht, terwijl achter aan den vouwwagen werd gehangen een krans ..van de leden van den gemeenteraad, aan hunnen voorzitter." T half elf vertrok de stoet van het sterfhuis naar het Staatsspoorstation. llier waren tal van autoriteiten en vertegenwoordigers van colleges aan wezig. om een laatsten groet te bren gen aan den gestorvene. Toen liet stof felijk overschot ten laatste gereed stond tot vertrek naar Friesland, richtte zich de zoon van den ontslape ne lot de aanwezigen en sprak zijn oprechten dank uit naam van zijn zwaar beproefde moeder en van de bedroefde kinderen voor de tallooze blijken van hartelijke en hooggewaar- I vi'i" deelneming, vanwege het Ko ninklijke Iïuis alsmede uit alle krin gen van Den Haag tot hem gekomen. I-Ii j betuigde innigen dank aan allen lie 'te dezer plaats hebben willen te genwoordig zijn. In dit bewijs van .vaimleering ziet de familie het be wijs dat hij die werd weggenomen ook in Den Haag niet vruchteloos heeft, geleefd en gearbeid en dat zijne nagedachtenis daar duurzaam in eere il blijven. Bijna alle aanwezigen traden daar- i op baron van Harixrna toe en be tuigden hem persoonlijk hunne deel neming met het verlies dat hern en zijn familie getroffen heeft. Uit Leeuwarden wordt gemeld: Gisterennamiddag te 4.43 werd met den sneltrein uit 's Gravenhage ri igebracht het stoffelijk overschot mr. J. S. baron van Harinxma thwe Siooten, in leven burgemeester li 's Gravenhage. Terstond daarna werd het lijk met den Leeuwarder lijkwagen, naar Min- nertsga vervoerd, en daar heden voor middag in het graf der familie Collot iEscury bijgezet. Van 4.30 uur af waren de gordijnen van liet stadhuis, van het politie-bu- reau en van het bureau der gemeen tewerken als teeken van rouw neerge laten. De heeren jhr. mr. A. Röell, burge meester, dr. Jac. Baart de la Faille, II. Beucker Andreae, S. H. Hïjlkcma, nr. 1. Wolff en N. T. Havcrschmidt, raadsleden, gaven door hun tegen woordigheid op de begraafplaats te .Miniiertsga blijk van de deelneming van den Gemeenteraad in het overlij den van Leeuwardenss vroegeren bur gemeester. Voorzichtigheid is de boodschap! Ter waarschuwing deelt de „X. Arnli. Ct." het volgende mede Dezer dagen deden zich bij een meisje te Arnhem voor de zooveelste maal eigenaardige vergiftigingsver schijnselen voor, veroorzaakt door de bloemen der Primula veris, de alge meen bekende sleutelbloem. Vroeger had zij belroos gehad, sinds dien kreeg zij die ziekte telkens terug, wanneer zij eenigen tijd in de nabijheid eener bloeiende Primula veris, zoo ook weder dezer dagen. Dat de blade ren der genoemde plant vergiftig zijn, is genoegzaam bekend, dat echter ook de bloemen zulk een nadeeligen Vóór is waar 't paard staat Een vermakelijke klacht hoorde tli Amsterdamsche correspondent van cl Leeuw. Ct." dezer dagen. De tram was vol en ook de plaat sen op het achterbalkon waren bezet Een burgervrouwtje wilde nominee. Alleen vóóron is nog plaats", riep de conducteur. Het moedertje keek hem met groote oogen aan. .Vóóron vóórop", herhaalden een paar stemmen. ..Ja. ja", gaf het vrouwtje terug. ..maar nou er geen paard meer is. mot je maar weten, waar je vóórop zoeken moet." Ik heb het zelf gehoord, hoor vloed kunnen uitoefenen, Na het gezang nam de onderwijzer1 nimmer gehoord. ï)e uitvaart van den Burgemeester van 's Gravenhage. Uit de woning aan don Langen Vij verberg werd Vrijdag het stoffelijk hulsel gedragen van den burgemees ter der residentie, rnr. Joan Sippo ba ron van Harinxma thoe Siooten. Het geschiedde in tegenwoordigheid van een ontelbare menigte, die zich aan de zijde van den Hofvijver had ge schaard. Zeer eenvoudig, overeenkomstig den wensch van den ontslapene, was de stoet. Behalve de vertegenwoordigers van de Koninklijke familie, in drie gala-hofrijtuigen, volgden slechts twee koetsen, in het eerste waarin de fami lieleden, in het tweede jhr. mr. J. Roëll. oud-minister van Bintenland- sche Zaken en jhr. mr. I. F. Humalda van Eysinga, lid van den Raad van State, hadden plaats genomen. Talrijke bloemstukken en kransen waren aan liet rouwkleed gehecht, in de eerste plaats een krans van witte hadden we bloemen van Hare Majesteit de Konin- gin, met linten, waarop het gekroondi Kookkunst-tentoonstelling. De Koksvereeniging ..La Residence" 's-Gravenhage. die indertijd aldaar een zoo snel geslaagde plaatselijk: tentoonstelling hield van zaken, op haar vak betrekking hebbende, heeft thans den eersten stap gedaan om te komen tot eene internationale ten toonstelling van kookkunst, hotelwe zen en industrie daarop betrekking hebbende. liet hoofdbestuur heeft den leden het voornemen te kennen eregeven om ter gelegenheid van het 124-jarie bestaan der Koksvereeniging „La Resident in de maand December dezes jaars eene internationale tentoonstelling tc openen van kookkunst, hotelwezen en industrie. Deze tentoonstelling zal gehouden worden te 's-Gravenhage na St.. Nico- laas en vóór Kerstmis, en zal zijneen tentoonstelling van voortbrengselen op het gebied van kookkunst, banketbak kerij. zoomede visch, geslacht wild, gevogelte, keukenbenoodigdheden enz Kortom alles wat tot de voeding en het hotelwezen in betrekking staat. Eene commissie van uitvoering, daartoe aangezocht door de organi.sco rende vereeniging, belast zich met hel nemen van alle maatregelen, welke de strekking der tentoonstelling mede brengt. De samenstelling der commissie zal nader worden medegedeeld. Reeds nu kan worden gemeld, dat veel medewerking, ook uit het buiten land, voor deze expositie to verwach ten is. „Hbld. van hot ambachtsonderwijs aan schip perskinderen. Dit werd goedgekeurd. Blijkens de statuten stelt de veree- niging zich ten doel A. schippers be hulpzaam te zijn ter verkrijging van geregeld onderwijs voor hunne kinde ren B. gegevens te verzamelen om treat alles wat op het onderwijs van het schipperskind betrekking neeft. Men zal iraebten dit doel te bereiken >1 >or de ouders of voogden niet gelde lijke bijdragen te steunen voor net uitbesteden hunner kinderen, bij voor keur in gezinnen van verwanten of vrienden. De vereeniging vraagt niet naar staatkundige richting of gods dienstige gezindte. De keuze van school wordt aan de ouders overgela ten, terwijl het bestuur der vereeni ging toezicht uitoefent op de keuze zoowel als op het verblijf in het kost huis, waarin liet kind wordt gehuis vest. De werkkring der vereeniging strekt zich uit over geheel Nederland op de terreinen, waar de vereeniging ter bevordering van liet onderwijs voor schipperskinderen in de provin ciën Ovevijsel, Drente, Friesland, Groningen, Zuid-Holland cn de ge meente lloogeveen en Veendam werk zaam is, niet anders dan in overleg met en ónder goedkeuring van debe- stuurderen dier vereenigingen. In die gevallen zal het bestuur der belrokken vereeniging worden uitgenoodigd, het toezicht over die kinderen op zich te nemen. De aanvrage tot bijdrage mag niet geschieden voor kinderen beneden den leerplichtigen leeftijd. Ter beslissing van het bestuur en in verband met de draagkracht of den maatschappe lijke» welstand van de ouders wordt uit de kas der vereeniging per week van f 0.50 tot ƒ1.50 in de kosten van schoolgeld en uitbesteding bijgedra I gen. Alleen die schippers, wier gezin aan boord meevaart, kunnen voor eene bijdrage in aanmerking komen. De volgende heeren zullen uitge noodigd worden, voor de eerste maal als bestuurderen op te treden mr. II. Smeenge, Amsterdam ds. I. van den Bergh, ZwolleL. F. Duymacr v. Twist, Gouda P. Wiclinga, llooge veen I. A. Habig, OudetongeA Bonman. Nieuw-BcijerlahdC. van .Ier Vorm Jr.. Amsterdam G. S. Vlic- idem; II. U. Thoden van Velzen, Deventer .J. H. Aberding. Amsterdam; Top, ElburgG. Geelhuyzen, Am- •terdam .i. J. van Capelle, Amster dam AY. J. Slagman en Reymer, Mil- lingen van Schouwen, Amsterdam H. Bijleveld, idem; Th. Ketelaar, idein ter Laan, Delft, en Passtoors, tien Haag. Schoolfonds roor Schipperskinderen. Onder leiding van het Tweede Ka merlid rnr. II. Smeenge word tc Am sterdam de constilueerende vergade ring gehouden der vereeniging School fonds voor schipperskinderen, tot do oprichting waarvan in de jongste gemecne vergadering der vereeniging Schuttevaer te Hoorn besloten weid Naar aanleiding van dit besluit wei den aan onderscheidene besturen va vereenigingen welke zicli het lot '1' schipperskinderen aantrokken, voor namelijk wat de bevordering van nri onderwijs aan dezen betreft, eirculai res met concept-statuten voor de te richten vereeniging verzonden, waarop van nagenoeg alle zijden sym pathiebetuigingen inkwamen, enkel' met den wensch, dat deze op te rich ten vereeniging mocht samensmelt' met de Vereeniging tot bevordering ke waar gevaar moge loopen, en dat niet. gewacht worde op acute gevallen van vergiftiging, waar juist hot groote gevaar eener langzame lood-vergifti- ging bestaat. Algemeene Winkeliers vereeniging In de Staatscourant zijn thans op genomen de goedgekeurde statuten dei „Algemeene inkeliersvereeni- - ging" te Amsterdam. Wij vatten daar uit e.:nige artikelen samen Het doel der vereeniging is liet be hartigen van de belangen van winke liers in bet algemeen en van die dol leden in het bijzonder. Zij stelt zich voor dit doel te berei ken door a. het houden van voordrachten, bij eenkomsten en algemeene vergade ringen 1). liet, uitgeven van een tijdschrift, gewijd aan de belangen in art. 2 ge noemd e. het voorstaan derzelfde belangen bij particulieren en bij de regeering van stad, provincie en land. Om als gewoon lid te worden toe gelaten, moet men zijn winkelier. De jaarlijksche contributie der ge wone loden bedraagt minstens 2,50. Donateurs zijn zij, die ten. minste f 10 per jaar of ƒ100 in eens aan de vereeniging betalen. Het bestuur der vereeniging bestaat uit minstens 9 gewone leden, te we ten uit een voorzitter, een vice-voor- zitter, een secretaris, een vice-secreta- ris, een penningmeester, een vice- penningmeester en commissarissen. Hunne werkzaamheden worden on derling verdeeld. De voorzitter alleen wordt door de vergadering gekozen. Voor rle eerste maal worden bij deze benoemd tot voorzitter J. S. Meuw- sen, tot vice-voorzitter H. B. E. Thole, tot secretaris J. Bieselaar, tot vice- secretaris K. Citroen, tot penningmees- tor G. Muller, tot viee-penningmeester J. B. Hillen, tot commissarissen A. F. Herbermann, J. NÖhr, L. J. F. Du- waer. Schadelijk loodhoudend Kook gereedschap. Het „Maandblad tegen de Verval singen", onder redactie van de hee ren dr. Van Hamel Roos en Harmens schrijf: Reeds herhaaldelijk wezen wij op het zich in den handel bevindende cn nog steeds straffeloos in tal van win kels hier te lande verkocht wordende loodhoudend aardewerk (kookpannen) Het schijnt, ook volgens de meest be voegde deskundigen op strafrechter lijk gebied, dat geen verbod te dezer ke mogelijk is en dat alleen door publiciteit resp. waarschuwing van het publiek, door juiste omschrijving van de fabrieksmerken, de verkoop tegengegaan kan worden. Wij achten het derhalve wensche- ïïjk mede tc deelen, dat in kookpan nen voorzien van het ingedrukte merkNarbon Jourdan Foucard, Val- lauris A. M, een zoodanige hoeveel heid in verdund azijnzuur oplosbaar lood voorkomt, dat zonder eenigen twijfel schadelijke gevolgen daarvan voor de gezondheid te duchten zijn. Hoewel wij, zoowel do fabrikanten als den importeur dezer schadelijke kookgereedschappen opmerkzaam maakten op deze zaak, werd de ver koop niet gestaakt daar immers, zoo werd ons gezegd, „de wet dezen >rkoop niet verhindert." Tegenover dergelijke feiten is het i. de roeping der pers, de meest uit gebreide ubliciteit aan de waarschu wing tegen dit schadelijke gereed schap te geven, en met den meesten nadruk brengen wij nogmaals onder de aandacht onzer Regeering. dc wets bepaling in Duitscbland op dit on derwerp betrekking hebbende, en al daar reeds sedert den 25en Juni van kracht „Eet-, drink- en kookgereedschap pen. zoowel als vloeistofmaten mogen niet van email of glazuur voorzien zijn hetwelk bij koking gedurende 30 minuten met een 4 procentige azijn zuur- oplossing aan deze looddeelen afstaat." Wij hopen waarlijk, dat niet lan- r de" publieke gezondheid door den straffelöozen verkoop dezer schadelij- A. Rev. Kiesvereenigingen. Gisteren had in „Obadja" te Rotter dam de algemeene vergadering van liet Provinciaal Comité van Antirev. Kiesvereenigingen in Zuid-Holland met afgevaardigden van de verschil lende kiesvereenigingen plaats. De op komst was buitengewoon groot, uit alle oorden der provincie waren de leiders aanwezig, van verschillende kerkelijke richtingen, van allerlei stand en rang. De voorzitter van het comité, ds. v. Lummel, van Delft, opende ruim half elf de vergadering, na het lezen van een gedeelte van Psalm 06, met gebed. Hierna hield de voorzitter eene rede, waarin hij een ontkennend antwoord gaf op de vraag: .Een andere coali tie gewenscht?" "a eenige broederlijke discussie bij monde van mr. Van der Vel de. van Delft, den voorzitter dank be tuigd voor zijn thans gehouden rede dn voor zijn arbeid in het belang der partij steeds verricht, waarmee de ver gadering door een luid applaus haar instemming betuigde. Te half één schorste de voorzitter de vergadering, om te half twee de besprekingen Aran huishoudelijke» aard te doen aanvangen. Fcn Schuim blazer. t Gebeurde in de Blasiusstraat op 30 November 1903, dat de 35-jarige diamantbewerker, Lion de Sw. zijn buurvrouw, juffrouw Allegro, in liet gezicht spuwde. Hoe dit gekomen was Voor de 5de kamer der Amsterdamsche rechtbank terecht staande, gaf de heer Lion de olgende uitlegging „Ik zal u zeggen Edelachtbare wat eigenlijk aangaat de kwestie. Ik had kwestie met deze juffer, dat wil zeggen de juffers van één hoog en van twee hoog hadden bewerkt, dat ik kwestie met deze juffer had. Op zekeren dag moest ik een sleutel hebben, die deze juffer mij brengen moest. Deze juffer zei echter --- Voor dezen viezen meneer kom ik niet af." Juffer zei ik daarop -- doet u mij een genoegen en spreek zoo niet." Spreek jij maar de taal die je gewoon zijt te spreken", zei de juffer. Terwijl de juffer dit zeide. stond ik met mijn rug naar de juffer toe. De juffrouw di tniet duldende verplaats te zich deswege. Toen werd mij door de juffrouw de huur opgezegd." PresidentWanneer komt het spuwen voor?" De juffer zoo vervolgt be klaagde - keek mij daarna aan met een „air" cn deswege kwam mij van woede het schuim op den mond en dat heb ik tegen baar gezicht geblazen." Na deze uitlegging eïschte bet O. M. 2 boete. De Tel.

Haarlem's Dagblad | 1904 | | pagina 9