NIEUWS» en ADVERTENTIEBLAD. Jaargang S(/. 6374 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. DINSDAG 12 APRIL 1904. HAARL ABONNEMENTEN FES KS>mE MAANDEN? Voor Haarlem t t e 1.2C6 Voor de dorper? lts der? omtrek waar- een Agent gevestigd is (kom der gemeente) P e 9 - i.3C Franco per post door Nederland e 1.65 Afzonderlijke nummers c c c - 0.02% Geïllustreerd Zondagsblad; voor Haarlem c 037% n de omstreken en franco per post 0.45 Uitgavt dei Yenaooachj; Lssïêns Caster Directeur J. C. PEEREBOOM. ADVERTENTIËN: Van 15 regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 0.15. Reclames 30 Cent per regel. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Kleine advertentiën 3 maal plaatsen voor 2 maal betalen. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. Itrcommunaai Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentiën wcfder aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van hei Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Puhucité Etrangère G DAUF.E Co.. JOHN F. JONES, Snee.. Parijs. 3F<* Faubourg Montmartre. Eerste Blad. Dit nummer bestaat uit zes bladzijden. Haarlem.s Dagblad van 12 April bevat o. a.: BLAD A. De Tramweg-Overneming. Buitenlaxidsch Overzicht. Oorlogsnieuws, Nieuws uit Haarlem en Omstreken en~Sport. Binnenl. en Gemengde Be richten. BLAD B. Het Fransch-Engelsche verdrag. Koloniën. Stads-. Gemengd- en Kerk nieuws en het nieuwe Feuilletonde Man met de Vier Vingers. DE TRAMWEG OVERNEMING. Nog voordat de Haarlemsche Tram way-Maatschappij het met den heer Irippeling eens is over de voorwaar- len van overneming harer concessie, leeft de heer Grippeling aan den laad verzocht, hem een nieuwe con- lessie te verleenen zoodra die van de Haarlemsche Tramway-Maatschappij zijn afgeloopen, namelijk op 1 'anuari 1908. De E. N. E. T., zoo her- nnert hij, heeft op de voorwaarden fan den Raad de concessie van de T. M. niet willen overnemen, de T. M. zelve wil op die voorwaar- ien na 1 Januari 1908 geen verlen ing van concessie, de heer G. wenscht len nieuwe concessie, te beginnen 1 anuari 1908 voor den tijd van 50 jaar, m wel langs deze route Station. Dreef, om de Herten- lamp. Kleine Houtweg, Haarlemmer- loutpark, Zuiderhoutpark, Blauw- miggetje. b. Verwulft, Oudegracht, Raaks, üjlsingel, Zijhveg tot de grens der lemeente." Met andere woorden maakt de heer Grippeling zich nu los van de con- J O cessie der Haarlemsche Tramway- ifaatschappij, daar hij immers een lieuwe concessie vraagt, die aan- fangt zoodra de hare is afgeloopen? Zoo ja, dan zal het Bestuur van de laarl. Tramway-Maatschappij meenen rij, hierover verbaasd staan. Nog naar een paar dagen geleden ver- la ar de dit bestuur ons, dat de on- j [èrhandelingen met den heer Grippe- ÏDg voortduurden. Men behoeft niet eens bijzonder op Ie hoogte van deze tramaangelegen- leid te zijn om in te zien, dat met lit voorstel van den heer Grippeling le zaak ingewikkelder wordt, dan xrit. Vooreerst omdat de Haarlemsche "ramway-Maatschappij, die zich nu lok dezen reflectant ziet ontglippen, Nel gedwongen wordt harerzijds po- ingen te doen tot voortzetting van iet bedrijf. Immers kreeg de heer Station Grippeling voorrang voor de conces sie die hij vraagt, en naderhand de concessie zelve, dan zou de Haarlem sche Tramway-Maatschappij haar ge- heele bedrijf na het eindigen van de nu loopende concessie moeten liqui deeren, wat natuurlijk op groot ver lies voor de aandeelhouders zou uit- loopen. Het adres van den heer Grip peling kan dus wel niet anders, dan een adres van de H. T. M. om concessieverlenging tengevolge hebben en ziedaar dan de tramquaes- tie weder in vollen gang. Een tweede moeilijkheid ligt hier in, dat de heer Grippeling thans iets anders, iets meer vraagt, dan de H. T. M. op dit oogenblik heeft. Voor hem als geïnteresseerde bij het Haarlem merhoutpark en park Zuiderhout is het van belang dat de tram deze ter reinen doorkruist en vandaar het plan om van de Dreef af, langs den Her tenkamp af te buigen naar den Klei nen Houtweg, het Haarlemmerhout- park door te rijden, zoo Zuiderhout te bereiken en aldus na dezen omweg gemaakt te hebben te eindigen aan het Blauwbruggetje. Van het standpunt van den heer Grippeling is dit een zeer verklaarba re route. Maar wat zal de Raad ervan zeggen? Het denkbeeld om de stoom tram uit den Hout terug te dringen naar het Blauwbruggetje komt daar mee immers op losse schroeven. Of zal men de reizigers, die uit de stad naar de stoomtram of van de stoom tram naar de stad willen noodzaken tot den omweg door de beide villa parken, die voor hen geen doel heb ben kan Krijgt de heer Grippeling zijn zin, dan zal de billijkheid mee brengen, dat men de stoomtram laat waar zij thans is, zoodat haar passa giers de tram-Grippeling kunnen be stijgen of verlaten waar deze bij de Hertenkamp uitkomt of binnen rijdt, zooals uit het volgende ruwe schetsje blijkt Groote Markt. Hertenkamp. 5 Blauwbruggetje. De gestippelde lijn stelt voor de loord-Zuidhollandsche stoomtram, ooals die thans loopt, maar welk laanvak de Raad haar ontnemen fou. Genoeg om te doen zien, dat met it nieuwe adres van den heer Grip- eling de tramquaestie weer in nieu- ?e ingewikkeldheid op 't tapijt komt. Het slot van het request mocht ons iet duidelijk worden. Adressant zegt fc] sarin, dat hij stappen wenscht te loen om concessie te verkrijgen van ©liggende gemeenten. Hiermee kan pel alleen Heemstede bedoeld zijn, jri faaronder de beide parken en de laarl emmerhout behooren. Maar wij meenen, dat wanneer concessie van omliggende gemeenten hiervoor noodig was, met andere woorden wanneer de voorgestelde grensveran- dering niet tot stand mocht komen, Haarlem's gemeentebestuur geen aan leiding zou vinden om concessie over den grens der gemeente toe te staan. Dit argument van adressant om den Raad tot spoed aan te sporen, zou dus wel eens juist het tegenovergestel de kunnen uitwerkennamelijk dat de Raad besloot met zijn antwoord op het lot van het ontwerp tot grens wijziging te wachten. Buiteiilandscli Overzicht D£ OORLOG De Japanners verzekeren zóó dik wijls, dat hun vloot Geen schade heeft geleden, dat het den indruk be gint te maken, alsof ze het eigenlijk zelf moeilijk kunnen gelooven, en het zich nu trachten te suggereeren. Nu is het weer commandant Hirose,wiens broeder gedood werd voor Port-Ar thur, die 2 April receptie hield aan boord van de kanonneerboot „Oshi- ma", te Tsjemoelpo en bij die gelegen heid verklaarde, dat de werkzaam heid van de Japansche vloot niet ver minderd is, en dat zelfs geen enkele torpedoboot verloren ging. 't Is te hopen voor hen Het eenige nieuws van beteekenisis overigens de mededeeling van Ha- jasji, den Japanschen gezant in Ko rea, aan het departement van buiten- landsche zaken te Tokio dat de Rus sen over de Yaloe teruggetrokken zijn en de Japanners de grens hebben be zet. Dat wil dus zeggen, dat het eer ste gevecht te land niet in Korea, maar in Mantsjoerije zal plaats heb ben. Tenzij de Japanners eens, wat óók niet onmogelijk zou zijn, Mantsjoe rije lieten voor wat het is en zich heel behaaglijk in Korea installeerden. Als voorloopige buit is het bezit van dat land niet te verwerpen. Dan zou Rus land genoodzaakt zijn aanvallende partij te worden en zoodra zijn strijd macht voldoende geconcentreerd is. de Yaloe opnieuw over moeten trekken om te beproeven de Japanners uit Ko rea te werpen. 't Is echter niet aan te nemen, dat het zóó loopen zal. D^ Japanners zijn er veel te fel op belust om de Russen aan te vallen en, naar zij meenen. klop te geven, om rustig een aanval in Korea te blijven afwachten. Voor 't overige moeten we ons te vreden stellen met mededeelingen van correspondenten betreffende Den toestand om en bij Port-Arthur De correspondent van de „Times", kruisende in de buurt van Port Ar thur, seint, dat z. i. de Japansche vloot het transport van landingstroe pen bezig is te dekken. Tot nog toe waren er geen Japansche transport schepen de Gele Zee in gestevend, maar de hardnekkige pogingen, om Port Arthur af te sluiten, schijnen te bewijzen, dat Japan een landing ver van zijn basis in den zin heeft. Volgens een ander bericht is de Japansche vloot voor Port Arthur ge signaleerd, maar koos zij spoedig weer het ruime sop. Russische oorlogs schepen, zoo heet het weer uit andere bron, zijn de Japansche tegemoet ge stevend, en volgens een gerucht is het tot een treffen gekomen. Ook verze kert men, dat de Russen kennis heb ben gekregen, dat de Japanners met (Russisch) Pasche'n opnieuw een po ging zullen doen om de haven van Port Arthur te verstoppen, en nu met zestien, of zelfs met twintig schepen, die men. met ballast beladen, wil la ten zinken. Dit stuk zou Japan 12 mil- lioen jen kosten. Ook kondigt men een aanval van de Japansche oorlogs schepen op Wladiwostok aan, tegen den 24sten. Men zietaan geruchten geen ge brek. Uit Petersburg wordt Een onderscheiding gemeld. Grigorowitsj, gezagvoerder op de „Tserarewitsj. is, naardien hij zich voor den vijand onderscheiden heeft, bevorderd tot schout-bij-nacht. Tevens is hij benoemd tot bevelhebber van Port Arthur. De beheerder van het departement van financiën Kokowzef is tot minis ter van financiën benoemd. Er heeft weer een ernstig gevecht plaats gehad in DUITSCH ZUID-WEST-AFRIKA. De le-luitenant Techow seint De afdeeling van majoor Glasenapp die uit Owikakorera oprukt, leverde den 2en dezer bij Okaharui een hevig gevecht, doch behaalde een schitte rende overwinning. De vijand trok in noordoostelijke richting af. Majoor Glasenapp trok den 3den dezer op Otjikuara aan, met het doel, den vij and aan te grijpen. Men telde bij den vijand 92 dooden; aan Duitsche zijde vielen de reserve-luitenant Noerr en 31 soldatenluitenant Hildebrandt en 15 man werden gewond. Stadsnieuws. De FRANSCHE premier, Combes, heeft in een rede voering, die hij hield in een politieke bijeenkomst te Laon, de politiek van het kabinet verdedigd en een lofzang gehouden op den vrede. Hij constateerde, rw Frankrijk de achting en de sympathie van de an dere mogendheden geniet. Niemand zou Frankrijk den smaad aandoen van te gelooven, dat het in staat zou wezen te kort te (Wn aan zijn plich ten als bondgenoot tegenover Rusland maar het stelt er prijs op te getuigen van zijn vriendschap jegens andere landen, waarbij het dat bondgenoot schap en die vriendschap enkel in dienst van de liefde voor den vrede stelt. Eu van die liefde voor den vre de is zijn diplomatie zóó vervuld, dat deze onvermoeid arbitrage-verdragen sluit om in de toekomst oorlogen te voorkomen en den tegenwoordigen oorlog te beperken. Het Faillissement yan de Noord en Zuid-Hollandsehe Bank. Daar in ons vorig artikel nagenoeg alle bijzonderheden over deze zaak werden vermeld, zouden wij geen aan leiding vinden heden op de zaak terug te komen, ware het niet dat velen zeer veel belangstelling koesteren voor het rapport, dat de accountants Kloppen burg en Van Suchtelen den 15den Mei 1903 hebben uitgebracht en waarbij zij met redenen omkleed verklaarden, de concept-balans en de concept-winst en verliesrekening niet te kunnen on derteekenen. Toch werd deze naderhand goedge keurd. Wij ontleenen aan dat rapport het navolgende: De accountants deelden mede, dat weliswaar de concept-balans en con cept-winst- en verliesrekening accoord waren met de gehouden administratie loopende van 1 April 1901 tot 31 Dec. 1902, maar dat deze bezwaarlijk ge acht konden worden een juist beeld te geven van de activa en de passiva der Maatschappij. De gegevens toch, verstrekt door de gevoerde administratie, zijn niet over al zoo duidelijk, als wenschelïjk zou zijn voor een heldere voorstelling van zaken, terwijl onder de vorderingen 'f verschillende worden aangetroffen, welke niet dan onder reserve- j als volwaardig kunnen worden be-1 schouwd. Ter toelichting van deze bewerin- gen wijzen zij in de eerste plaats op het ontbreken van een scherp gefor- rauleerden openingspost, bij den aan vang der Maatschappij. Daardoor komt noch het aandeelenkapitaal, noch de aandeelen in portefeuille, noch de inbreng in het juiste licht. Eerst lang zamerhand wordt het aandeelenkapi taal, dat volgens de statuten f500.000 bedraagt, opgevoerd tot f 347,000. Ver der komt in de boeken voor de firma Westerkappel Hoofd met een debet van f 258,273,05. Daar deze firma zich heeft opgelost j in de Noord- en Zuid-Holl. Bank heeft dit hoofd van rekening geen recht van bestaan meer en dient of dienen j daarvoor in de plaats te treden de re-1 kening of de rekeningen, welke voor het bewuste bedraf zijn te debiteeren. Afgezien van deze administratieve leemten, blijkt dat voor diverse vor deringen de dekking niet voldoende aanwezig is. Zoo zijn onvoldoende gedekt de vorderingen op (en hier sommen de accountants 13 personen of firma's op, ten bedrage van meer dan 675.000. Een en ander in aanmerking ge nomen ligt het voor de hand. dat on- dergeteekenden bezwaarlijk de con cept-balans, op dezen basis opge maakt, met hunne handteekening kunnen bekrachtigen. Zij meenen dan ook zich daarvan te moeten onthou-j den en geven in overweging lo. De credieten zoodanig te rege-| len. dat geleidelijk de dekkingen op normalen voet worden gebracht 2o. Verbetering aan te brengen in de administratie, voor zoover betreft het openen van die rekeningen, welke noodig zijn om een duidelijk overzicht te verkrijgen van de activa en passiva en de bedrijfsresultaten der Bank. Aldus de accountants op den 15den| Mei 1903. Men weet, dat het toen al te laat was om de zaak te redden den 20sten Augustus volgde het faillissement, na-1 dat op de door accountants afgekeur- de gegevens een gezamenlijk dividend i van 11 procent 'was uitgekeerd. Electrisch Licht. Er zijn plannen om bij den Gemeen- J teraad te requestreeren tot de verla ging van den prijs van het electrisch' licht alhier. Buitengewone Feestelijke Bijeenkomst. Zaterdagavond had de feestelijke bijeenkomst, die op Zaterdag 6 Fe bruari j.l. ter gelegenheid van het ju bileum van H. M. de Koningin-Moeder door de Afd. Haarlem van den Kon. Ned. Bond van Oud-Onderofficieren zou worden gehouden, doch door om standigheden moest worden uitge steld, in de bovenzaal van de Socië teit Vereeniging met dames plaats. Te ongeveer 8£ ilur opende de voorzit ter, de heer A. C. de Koek, met een hartelijk welkom deze bijeenkomst, deelde de oorzaak mede waarom men nu vergaderd was en herdacht daar bij het vele goede wat door H. M. de Koningin-Moeder in die 25 jaren was gedaan, daarbij den wensch uitspre kende dat het Haar gegeven moge zijn nog een groote reeks van jaren voor het vaderland gespaard te mo gen blijven (applaus). Voor dezen avond hadden hunne medewerking verleend het dubbel kwartet „Zanglust" van het neutraal gemengd zangkoor D. I. N. D. U. A. en de heer A. M. Vrugt. Het programma was met zorg sa mengesteld. Het dubbel kwartet, voor het eerst in dit midden, voldeed uitstekend. Heerlijk klonk de zang door de zaal en hoogst ver dienstelijk werden de verschillende nummers ten gehoore gebracht, het geen dan ook het luide applaus be wees dat na ieder nummer hun ten deel viel. Wat de heer Vrugt aangaat, ook daar behoeft men niet veel van te zeg gen, zijn opkomen alleen is al genoeg om de aanwezigen aan het lachen te maken. Hij was dan ook weereenig, vooral in zijn komische scènes „On der diénst of een recruut van buiten" en „Hoe moeder Knol het volkslied zong". Toen het programma was afgedaan bracht de voorzitter namens allen een woord van hartelijken dank aan de dames en heeren van het dubbel kwartet, voor de welwillende mede werking en voor den heerlijken zang ten gehoore gebracht, en hoopte dat men nog meermalen op hun zeer ge waardeerde medewerking zou mogen rekenen. Ook het eerelid Vrugt werd niet vergeten. Deze mocht ook nu weer zooals altijd een woord van zeer har telijken dank ontvangen. Hierna had een kleine pauze plaats waarna een aanvang werd gemaakt met het bal, dat zeer geanimeerd was, en waarmede nog menig uurtje werd doorgebracht. Proza en Po?zie. Zaterdagavond gaf het mannenkoor „Proza en Poëzie", dir. de heer Carel Phlippeau eene uitvoering in de groote zaal van de Sociëteit „Vereeniging", welke zaal goed bezet was. liet programma was vóór de pauze gewijd aan poëzie, en na deze werden de toehoorders met proza beziggehou den. De uitvoering werd geopend met het koorlied „Omhoog" van G. A. Heinze, waarop volgde „Goeden Nacht" van F. Roeslce. Beide stukken werden zeer mooi gezongen, en deden den di recteur alle eer aan. Als sopraan-soliste trad op Mevr. de W. Hdie reeds bij haar eerste opkomen met bijvalsbetuigingen be groet werd. Met begeleiding van den heer Phlippeau gaf deze soliste eenige liederen ten beste, welke algemeen in den smaak vielen. De haar gebrachte hulde was zoo algemeen, dat zij drie maal terug werd geroepen en het publiek niet eerder ophield, voordat zij een extra nummertje gezongen had. Ook het kwartet had zeer veel suc-! cès, en oogstte met de twee uitgevoer de liederen „Madeliefke" en „Lands-1 knechtstandchen" een welverdiend ap plaus. Ook zij waren genoodzaakt een! extra nummer ten gehoore te brengen. Hierna voerde het koor nog uit „Sneeuw" van H. Froyer, en „Die falsche Pepita", van A. Müller. Voor-I al het laatste stuk vond bij de toe hoorders veel bijval. \"a de pauze werd opgevoerd „Wie' zal hem krijgen?", kluchtspel met zang in één bedrijf van H Spetter,; benevens een komisch duet ..Twee klantjes van de Diakonie", en de ko-; mische scène voor een heer, getiteld „De politieke Dorpskleermaker, ofi kiest Kobus". Ook deze aardige stuk-; jes werkten niet weinig tot net wel- slagen van de uitvoering mede. Met een gezellig bal, onder leiding van den heer R. Meerthprst, werd1 Proza en Poëzie's welgeslaagde uitvoe ring besloten. In den schouwburg. De Nieuwe Nederlandsche Tooneel- vereeniging. directeur de heer C. P. T. Bigot Sr., gaf Zondagavond voor een zeer goed bezette zaal in „De Kroon" een opvoering van „Oom Braesig", beroemd blijspel in 6 tafereelen. naai den roman „Ut mine Stromtid", van Fritz Reuetr, voor het tooneel bewerkt door A. Junkermann, en vertaald door C. P. T Bigot. De hoofdrol in dit stuk, die van „Oom Braesig", werd vervuld door den heer Bigot zelve, wat deze op uit nemende wijze deed. Hij was de ster van den avond, en wist door zijn aar digheden liet publiek te boeien, en het telkens te doen schudden van het lachen. Allervermakelijkst was het te hooren hoe deze Oom Braesig met vreemde woorden schetterde, maar de ze alle verkeerd of verdraaid zeide, zoo als „nu ontneem je dien man niet alleen zijn eer, maar ook zijn repe titie", in plaats van reputatie dan „als de lieve engeltjes in Parijs", in- plaats van in het Paradijs. Eigenlijk maakte de rol van Oom Braesig het stuk wel wat al te veel tot een blijspel, daar de stof, waaruit het stuk opgebouwd is, meer aan een drama doet denken. De andere rollen werden hierdoor meer op den achtergrond gedrongen, en zoodoende ging daarvan veel ver loren. Toch werden al deze rollen uit stekend vervuld. Wij willen noemen die van Louise, vertolkt door mevrouw BigotEggers, die van Alex van Rain bow, door den heer Sluyters en die van Karei van Haverman, door den beer J. Grader. Het geheele stuk werd op uitnemen de wijze weergegeven, en 't was voor den heer Bigot een ware succès- avond. Het stuk vond bij het publiek een zeer aandachtig gehoor, en na elk bedrijf, ja, enkele keeren er mid den in, werd er luid geapplaudiseerd. O p 1 i c h t e r ij. Zaterdagmorgen vervoegde zich bij een liorlogtr hier ter stede een zeer net gekleed persoon, die eenige horlo ges op zicht vroeg, welke moesten be zorgd worden aan zijn adres in een hotel op de Kinderhuisvest alhier. Des middags, toen de horloger om antwoord iiet wagen, vcruam hij, dat „mijnheer' des morgens vertrok ken was, en naar verwachting spoe dig terug zou komen. Van de 4 hem op zicht gestuurde horloges waren er nog 3 achtergebleven, die men wijse lijk maar mé.le terug nam. Even later kwam „mijnheer" thuis en toonde zich zeer verontwaardigd over hetgeen gebeurd was. Hij oegat zich dan ook vrij spoedig naar cien horloger, en bet slot der historie was, dat hij verklaarde één horloge te hebben gehouden, en dat hij dit des avonds zou komen betalen, l'aarna vertrok hU. Een en ander kwam den horloger echter verdacht voor, zoo-lit d- ze den man per rijwiel naging. Aan het station gekomen hield hij den „mijnheer" staandeeen twistge sprek volgde, waaraan ten slotte ie politie te pas kwam. Bij fouilleering van den man vond men nu in plaats van liet op zicht ge geven hor-loge een lombardbriefje, waaruit bleek, dat het horloge reeds te Amsterdam was beleend. Nog een andere oplichting van een paar schoenen kwam daarbij te vens aan het licht; zoodat het heer schap meteen werd ingerekend. Het politierapport vermeldt omtrent deze oplichterij nog het volgende: Een boekbinder uit Duitschland, voorgevende een dokter te zijn, is aangehouden, die bij een goudsmid een gouden dames-remontoirhorloge had gekocht, voorgevende dat betaling kon bekomen worden aan het Vegeta- riershotel, alwaar bedoelde persoon onbekend was. Een poesje, datbelangstel- ling wekt! Zaterdagmiddag ontdekten eenige voorbijganger een poesje, dat nieuws gierig zijn kopje stak uit een riool, uitkomende in de Nieuwe Gracht. Sedert is het poesje daar blijven zitten, steeds afwijzend de hulp, welke haar door vele dierenvrienden on der een steeds toenemende belangstel ling van voorbijgangers werd ge boden. Met touwtjes en andere lokmiddelen was het tot dusverre nog onmogelijk om poes uit haar benarden toestand te verlossen. Ook eenige jongens in schuitjes deden een vergeefschen tocht naar de rioolopening, want bij hun nadering vluchtte poes een diep eind de riool in. En eerst wanneer de ter redding op- gekomenen zijn vertrokken, waagt poes het weder haar kopje even uit de riool te steken, zoodoende steeds meer dere belangstelling opwekkend Poes is in haar onnoozelheid tegen zichzelf.

Haarlem's Dagblad | 1904 | | pagina 1