NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. De Man met de Vier Vingers, 21e Jaargang. No. 6375 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. WOENSDAG 13 APRIL 1904 B AG BLAD ABONNEMENTEN PER DR8E MAANDEN. Voor Haarlemc 1,20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd ïs (kom der gemeente) w 1.30 Franco per post door Nederland 1.65 Afzonderlijke nummers 0.02 Geïllustreerd Zondagsblad; voor Haarlem x 0.37 de omstreken en franco per post 'l 0.45 Uitgave der Vennootschap Louiens Coster Directeur J. C PEEREB00JW ADVERTENTIËN: Van 1 5 regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1 5 regels 0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent per regel. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Kleine advertentiün 3 maal plaatsen voor 2 maal betalen. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentién worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aai Hoofdagenten voor het Buitenland. Compagnie Oénirate de Publicité Etrangère O. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Snee., Parijs, 31bFaubourg Montmartre. -• Met Uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van AdvertentKn en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA A1AR Azn. te Amsterdam. Tweede Blad. Binnenland V 1\ N. Bij de Zaterdagmiddag ia de Buiten sociëteit te Amersfoort gehouden zes- de algemeene vergadering van de Om tot juister beoordeeling te kun-j nen komen, zal het hoofdbestuur in plaats van de huidige jaarcijfers aan den minister van financiën ook maand-statistieken vragen. De commissie werd permanent ver-1 klaard en zal met nog twee leden 1 worden aangevuld. Een opmerkelijke mededeeling is ,ut i wel. .lat vuur eerste qnaliteils-eieren Yereemgmg tot bevordering der1,.. „i L®, bil een afname van 20.000 per jaar. Pluimveehouderij en tamme komj- i - reeds vruchteloos da als gemiddelden nen-leelt in Nederland waren met zomer- en wmterpnjs wordt geboden. vele leden aanwezig alle provincialei 1en dat een groot ziekenhuis als ge- afgevaardigden, uitbrengend «39 stem- nol t - j 00,0 j middelden prijs 99£ cent per kilo be- taalt. j I Als leden van het hoofdbestuur wer- i den gekozen de heeren J. Kooiman Amersfoort), C. van Genderen Stort kleme aanvulling, die van de gewone iG alg. verg. ongewijzigd vastgesteld, i zutjphen). P. I. B Lampe men Hang) o' QPPi'Ptnrici hva/Mir. hiprnn hpt. men. De notulen der buitengewone alge meene vergadering, 13 Februari te Utrecht gehouden, werden met een Ten slotte wordt een voorstel van De alg secretaris bracht hierop het -g (Milheeze) jaarverslag uit, dat voor de derde - maal gunstig kon luiden. Het leden- d# a(deeling r.ronlngen, om te reques tal klom in 1903 van 2000 tot 2984 en (eeren heeft op 1 April het cijfer 3193 be- 61 der voorgestelde tnrlefwet reikt, verdeeld over 54 onder-afdeel,n- vervallen in handen van het gen m alle oorden des lands, terwijl hoofdbestuur teId in 1903 ook in Oost-Indie een afdee- De heer Van Genderen Stort, die ling is gesticht, die zeer goede resul inleidde, betoogde dat de j t.at.An heeft 1 taten heeft. Rond 150 adviezen werden gegeven. meening dat een accijns van f 1 per 100 K.G. eieren niet zou opbrengen T, 1UO ll.U. C1C1CI1 L JICt OU VI fJlJIJl Cllit-II aan Bggeering als particulieren. doch slechts /15000 ten hoog- i gezondheidstoestand van den f De gezondheidstoestand van den pluimveestapel is goedde zoo ge vreesde hoender-cholera kwam dit jaar niet voor. De handel zoowel in eieren als die ren is in 1903 beduidend toegenomen ste. Voornamelijk ïs dit een gevolg van het feit dat veel van de uitge- voerde eieren tot den transitohandel beliooren. De heffing van invoerrecht op eieren zou ten gevolge hebben, dat wij Iet aantal fok-stations is ges tegen door Duitsch,and niet ]anger op den tot 39, dat der dek-stat,ons tot 24. cfal voet v£m mecst bev00n.echte natle Ml. derexport-slachterijen tot 3 len worden behandeld. In plaats van Gewag werd gemaakt van de lezm- gen, waardoor vooral de landbouwers meer hun belang als pluimveehouder wel eens 6 Mark kunnen gaan heffen. Aan het slot der vergadering werd" gingen inzien en betreurd werd dat dool. d Van Genderen Stort ,.door gebrek aan gelden die lezingen h dank bracht aan den heel. met meer m aantal konden zijn. Ter- c „1 i, Spruijt voor al hetgeen hij voor de wijl de vereeniging f5100 rijks-subsi- y' p'N herft „eda°n dif» vrneer vprl.-rppcr 7.ii sler.ht.s f 1500. r Daarna werd de vergadering te ruim half vijf gesloten. die vroeg, verkreeg zij slechts f 1500. Het hoofdbestuur hoopt dit jaar een veel hooger subsidie te erlangen. Het verslag werd onder dankbetut- ging goedgekeurd evenals de rekening Landbouwschool te Wageningen. en verantwoording van den alg. pen- Na,nelis het be3tuur der Vereeni- mngmeester, welke te voren werd 11a- van Oud-leerlingen der Hijks- gezien door de afd. Friesland en in landbouwschool te Wageningenheh- ontvangst en uitgaaf sluit met ƒ2203.53!, ben de heeren 1. G. J. Kakebeeke, en een batig saldo van 349.76. voorzitter en H. Schuurman J.Wzn., De begrooting voor 1905 werd hier- secretaris, een schrijven gezonden aan op voorloopig vastgesteld op /5792 in den minister van binnenl. zaken, naar ontvangst en uitgaaf. Het aan te vra- aanleiding van de woorden doordien gen Rijkssubsidie zal /«WO bedragen. ™^"ïa;,n. ^aart geipro'Jien Dal? Voor fok. en ^k-station, en lezingen Kamerian^ MaaH g«jsp.okem^Daar is uitgetrokken f 2972. Een vooistel om iecjen aanleiding heeft gevonden voor één centraal-fokstaüon te vestigen, g0ed recht der Rijkslandbouw- vond geen ingang, vooral omdat het school op te komen, acht het bestuur hoen gebonden is aan den bodem de der Vereeniging zich hiertoe geroepen, stations blijven dus gevestigd in de „wijl het door deze even onverdiende onder-afdeelingen. als vernietigende critiek niet slechts De sedert 1901 bestaande commissie c'e Rijkslandschool, maar ook de be- voor de eieren-statistiek deed hierop langen van hare Oud-leerlingan he- nadeeld acht liet bestuur zegt o.a. rapport van haar nog slechts ten dcele ,Ho0wel Jc „ijkslandbouwsehSol met afgeloopen ondeizoek. Intusschen vrjj beperkte hulpmiddelen heeft moe- blijkt ten volle, dat sedert de totstand- ^en werken, wordt in de afdeeling koming der ,.V. P. N." de uitvoer is Hoogere Land- en Boschbouwschool, toegenomen van 491,000 kilo in 1890 zeer beseheiden onder het middelbaar tot 3.803.000 in 1902, terwijl de invoer onderwijs gerangschikt, onderwijs ge- allengs kleiner werd, waaruit gecon- geven, welks wetenschappelijk peil stateerd wordt, dat thans reeds onsminstens even hoog staat ah dat der land vrijwel kan voldoen aan de eigen buitenlandsche inrichtingen van hoe, behoefte. De V. P. N. zorge echter dat het hier niet ga als in Frank rijk, dat zijn zeer goede eieren op de ger landbouwonderwijs, »De oud-leerlingen dier afdeeling, die hunne studiën aan buitenlandsche universiteiten hebben voortgezet, zijn Engelsche markt brengt en even veelj nagenoeg eenparig in hun oordeel minderwaardige Russische voor eigenhieromtrent dat over het geheel geuo- gebruik importeert. Imcn, de landbouwwetenschap .'aar niet dieper wordt opgevat, ja velen hunner oordeelen zelfs dat verschei dene vakken te Wageningen heslist heter en uitvoeriger worden onderwe zen dan elders. »Het is mede, een feit, dat de candi- daat-houtvesters die eertijds ter vol tooiing hunner studiën naar de Forst- akademie te Tharandt werden gezon den, aldaar wat aangaat 't theoretisch onderwijs slechts weinig konden profiteeren en door heeren professoren van verschillende colleges werden vrij gesteld. ♦Zij vormden steeds de beste krach ten der daar studeerende jongeling' schap. Men heeft dan ook begrepen dat de theoretische opleiding, in Wageningen genoten, aan buitenland sche hoogéscholen niet meer behoefde te worden aangevuld. Thans acht men nog slechts een practische vorming in 't buitenland noodig. «Ook in ander opzicht kandeRijks- landbouw school te Wageningen met glans de vergelijking met Duitsche inrichtingen voor hooger landbouw onderwijs doorstaan. Aan deze leveren slechts enkele studenten door het af leggen van een examen het bewijs, zich voldoende gewijd te hebben aan de volledige studie. Welk een in het oog loopend verschil met onze Rijks landbouwschool Tegenover het beweren van den Minister, dat de Rijkslandbouwschool te Wageningen ook in hare resultaten eene mislukking zou zijn, wijzen adressanten er op, dat ie. bijna alle rijkslandbouw-leera- ren gevormd zijn op de rijkslandbouw school. Neemt n en in aanmerking dat velen hunner geroepen werden een zoo gewichtige betrekking te bekleeden op een leeftijd, waarop zij nog weinig ervaring hadden, dan pleit de wijze waarop zij zich van hun moeielijke taak voortdurend kwijten, ten zeerste voor het onderwijs aan de hoogereland- en boschbouwschool. Zeker, sommigen hunner hebben ter verruiming van hun blik hun studiën voortgezet of zich in enkele speciale vakken meer bekwaamd, maar hun voornaamste ontwikkeling deden zij te Wageningen op. De regeering heeft dan ook niet geschroomd, deze ambtenaren te be lasten met het geven van onderwijs aan de landbouw-winterscholen, aan de cursussen voor landbouw-onder- wijzers en met de inspectie der land bouw-winteren rsusseu, terwijl zij te vensmenigmaal optreden als adviseurs zoowel voor de Regeering als voor particulieren ze. het corps houtvesters bij het boschwezen op Java en Madoeravoor meer dan twee derde deel uit oud leerlingen der Rijkslandbouwschool is gevormd 3e. de meeste der zuivelconsulenten evenzeer hunne opleiding te danken hebben aan deze inrichting van on derwijs 4e. zeer veel oud-leerlingen, zoowel hier te lande als in de koloniën, aan het hoofd staan van belangrijke on dernemingen of meer wetenschappe lijke betrekkingen bekleeden. Ten slotte zegt het adres. „Overtuigd dat op de Rijksland- bouwschool onverdiend door uwe Excellentie een smet is geworpen, waardoor ook geschaad worden de ambtenaren der Regeering, die hunne opleiding aan deze inrichting genoten, zoowel als de toekomst van vele oud en leerlingen dier inrichting, mee- nen wij ons tot U te moeten wenden met het verzoek die onverdiende smet weg te nemen. Wij durven uwe Ex cellentie de verzekering geven, dat een onbevooroordeeld onderzoek tot geheel andere inzichten zal lelden ten aan zien van de beteekenis der Rijkslaud- 1 bouwschool.'" Vrije Trouwen eu de Drankwet. Namens de „Vrije Vrouwenvereeni- ging" is een open brief gericht aan de ministers van binnenlandsche zaken en van justitie om te opponeeren tegen enkele artikelen van de voorgestelde Drankwet. Na het betoog, dat deze wet nimmer een dam zal opwerpen tegen de drink gewoonte, en dat alleen een wet tegen de fabricatie van sterken drank zal helpen, zeggen adressanten o.a. „Wij hebben, o, Excellenties, gekeerd en gewend, gelezen en herlezen, het ontwerp, en maar altijd a'eder geloof den wij niet onze oogen, twijfelden wij aan eigen hersenen, namen niet aan, konden niet aannemen de waar heid, dat het afinakingssysteem, wat U toelijkt onrecht tegenover den man, zal worden toegepast op de vrouw. Geen vrouw kan in dit ontwerp zijn café-, bierhuis-, logement- of restau- atiehoudster, in één woord bezitster van of werkzaam in eenige inrichting, waar worden geschonken alcohol houdende of gegiste dranken. Weet U wat dat zeggen wil, Excellenties Dat beteekent minnetjes berekend een 10,000 vrouwen broodeloos maken. Vol gens de officieeie cijfers zijn in ons iand werkzaam in het logement- en koffiehuisbedrijf 74I3 vrouwen. In ons land zijn 2500 tap- en herbergiersters, 575 logementhoudsters, een goede 6o restauratrices. Uw wensch is, dat die allen, zonder vorm van proces, maar zullen zoeken een goed heenkomen. Waarom beoogd wordt", zoo spreekt uw Mem. v. Toel., waar zij het heeft over vrouwelijke bedienden, alleen die vermakelijkheden en die bediening, welke, doorgaans uitgevoerd door per sonen van verdacht allooi, het bestre den kwaad bevorderen". Bedoeld wor den dus de zoogenaamde café's-met- dames-bediening. Volgens de jongste volkstelling (31 December 1899) zijn er in Nederland 841 buffetjuffrouwen en 145 kellnerinnen, in het geheel dus 486 vrouwen op eenigerlei wijze be dienende in café of bierhuis. Nu zijn Uwe Excellenties wel zoo genadig op pag. 19 van de M. v. T. toe te geven, dat niet alle in die bedrijven werk zame vrouwen, pardon de bedrijven, waarin zij werkzaam, behooren tot de categorie der gesignaleerde. Aan genomen nu dat de helft bestaat uit bona fide helpsters of wilt u liever een derde? dan krijgen wij een 200 of 300. En terwille nu van die paar honderd stelt u voor duizenden te stooten uit haar brood! Waar hier het „rechtsgevoel?"" Het adres wordt als volgt besloten «Hebt gij, Excellenties, goed nage dacht over de portée van Uw willen? Schier geen wetsvoovstel in het heden, dat niet vraagt ontzetting uit dezen of genen arbeid voor categorieën van vrouwen. Eerst liep het over honder den, thans over duizenden. Met dit ontwerp alleen probeert gij op straat te werpen ruim 43 op de 1000 Neder- landsche arbeidsters. Dat alles ter oorzake of van would-be zwakte uf van moraliteit. Maar gelooft ge dan, Excellenties, dat hongerlijden sterkt de zwakken, geldloosheid der vrouwen bevordert de moraliteit Zonderling daarbij zeker, dat gij volkomen vrij laat neen, daarin zoudt willen ge vestigd zien de duizenden door U ver jaagden - het vak, waaruit zich vooral recruteert het prostitutie-leger het dienstbodenvak. i «Maar, maai', zult Gij tegenvoeren, J wij willen niet verwijderen die allen! De fatoenlijken kunnen zoeken pa- jtroons, die aanvraag willen doen voor •haar plaatsing. Excellenties! wat be manteling van uw strevenHoevele bezitters van verloven en vergunnin gen zullen zich getroosten al die moeite? En zoo zij het. doen, zal het zijn in eigen voordeel, niet in dat der loon- trekkenden. De goed-betalenden zullen de vrouwen remplaceeren door man nen en bij de anderen zal het wezen laag loon of niets. Waar gaan wij heen, Excellenties? Wat wilt Gij Moet bedelen worden der vrouwen eenigst bedrijf Of moe ten zeven harer hangen aan één 'smans rok, den drager afsmeekende een bete broods. Slag op slag wordt de vrouw ontnomen een middel van bestaan, geen enkel daarentegen als aequiva- lent haar geopend. En daarom, Excellenties, vragen wij u thans, nu wij staan aan den vooravond van de behandeling der Drankwetwelke betrekking, finan cieel gelijk aan die zij thans bekleedt, hebt gij voor de duizenden vrouwen, betrokken bij den verkoop van dran ken, die zeer dikwijls niet alleen wer ken voor zich zeiven, maar ook voor kinderen, ouders, verwanten Hebt ge er geen. laat haar dan gaan in vrede. Ook voor de vrouw is arbeid eere, geen misdaad, welke gestraft moet worden met verhongeren". Nieuwe wetten. Xaar men verneemt, is door de re geering eene regeling van admi nistratieve rechtspraak aan den Ra van State gezonden tui zal dezer da gen ook eene wijziging van liet straf wetboek ter bevordering van de open bar.» eerbaarheid dit staatslichaam bereiken. Kook tentoonstelling. Als buitenlandsche commissarissen der internationale tentoonstelling van kookkunst, hotelwezen en industrie, te s Üravenhage in December a. s. te houden, zullen optreden de heeren M. Matthaei, directeur-generaal Berli- ner iiotelgeseljschaft, BerlijnG. Riickert, te Berlijn L. Taubert, direc teur Hotel Régïna, te Parijs L. Stein- schneider, directeur-generaal, Rivièra- Palace-Hotel, te Monte-Carlo. Voor Engeland zullen ook commis sarissen worden aangewezen. Wetgeving en taal. Jhr. mr. H. Smissaert, in „Onze Eeuw", over onze wetstaal Steller dezes herinnert zich uitzijn schooljaren, dat zijn kameraadjes en hij elkaar soms bijwijze van grap den navolgenden zin ter verklaring en ontleding opgaven „Degene, die den- „genc, die den aan het graf staanden „paal. waarop geschreven staat„niet ..in het graf te werpen", in het graf „werpt, aangeeft, zal beloond wor den.' Was in die jaren reeds de On gevallenwet tot stand gekomen, wij zouden een nog veel fraaieren zin ge had hebben om elkanders vernuft op de proef te stellen. Inderdaad, zou men niet een exemplaar der Ongeval lenwet verguld op sneè als prijs mo gen uitloven voor den nu, laatons zeggen, voor den kiezer, die na een half uur studie -- zonder fout uit het hoofd weet te vertellen wat artikel 9 bepaalt Men denke zicli den werk man, die zich argeloos begeeft in de lozing van deze verbijsterende door- elkaar-haspellng van steeds-wederkee- rende woorden als: bedrijf, onderne ming, uitoefenen, gevestigd, woon plaats, Nederland, niet-in-Neder- land.... Treiucoutroleurs. Bij de Hollandschc IJzeren Spoor weg-Maatschappij zullen met ingang van 1 Mei treincontroleurs worden aangesteld. OngelukkeD. Toen Zondagavond de laatste trein uit Emmerik naar Zutphen zou ver trekken en zich reeds in beweging zette, kwam een persoon, die nog mede wilde, haastig aanloopen. Hij liep in zijn vaart den wisselwachter i. van Zadelhoff onderstboven, die daardoor tusschen de twee rijtuigen viel en het laatste rijtuig over de borst kreeg. De ongelukkige was ter stond een lijk. Men meldt uit Ter Neuzen van 10 April Heden voormiddag had de te Rotterdam liiuisbehoorende 19-jarige schippersknecht Cornells Holman, va rende aan boord van het Rïjnschip Elise, van 11. Rörsch liggende in het kanaal alhier en bezig met kolen te lossen, liet ongeluk uit de roeiboot te vallen, waarmee hij voor plezier zou gaan varen. Hij verdween in de diepte en ondanks spoedige hulp slaagden de pogingen om den drenkeling op te halen niet. Steden-uitbreiding. Aan den Raad van Amsterdam is door de heeren Harmsen, Hendrix, Josephus Jitta, Kruseman, Roelvfnk en Wormser een voorstel ingediend om B. en W. uit te noodigen, een plan te ontwerpen voor verlegging van de grens der gemeente tor verzekering van een behoorlijke uitbreiding dei- bebouwde kom. Alleen dan is h. i. een goede, lo gisch ontworpen stadsuitbreiding, ge lijk do wetgever die, blijkens Woning wet, voor groote gemeenten tot gebie denden eisch stelt, mogelijk, als de uitbreiding van de bebouwde kom plaats vindt op haar eigen grondge bied alleen clan kunnen technische en hygiënische maatregelen omtrent peil, rioleering enz. doeltreffend worden genomen en een behoorlijke toepas sing van bouw- en woningverordenin gen verzekerd worden. De groei eener stad als organisch geheel is slechts mogelijk, als rondom de bebouwde kom een ruime strook vrij terrein voor uitbreiding beschik baar is, die tot het administratieve ge bied der gemeente behoort. Laat men toe, dat zich een gedeelte der stad vormt op gebied, grenzende aan dat der gemeente, dan ontstaan allerlei schadelijke toestanden, welker weg ruiming later hoogst bezwaarlijk blijkt. Geldelijke voordeelen voor de ge meente achten de voorstellers aaneen nieuwe grensregeling niet verhonden de annexatie van Nieuwer-Amstel heeft voor de gemeentekas stellig geen recht streeksch voordeel opgeleverd. Maar wel zien zij in tijdige grensver legging een middel om groote nadee- len in de toekomst tegen te gaan. De gemeente Watergraafsmeer, voor een verdeeling te klein, zal, indien het tot grensverlegging in Zuidoostelijke richting komt, in haar geheel bij Am sterdam moeten worden gevoegd. Van het gebied van Sloten zal een breede strook tot Amsterdam moeten over gaan. E11 wellicht zullen, ter afron ding, behalve gebied van Watergraafs meer en Sloten, nog enkele kleine stukjes van andere aangrenzende ge meenten bij Amsterdam moeten wor den ge\oegd. Op vrije voeten. Uit Middelburg wordt gemeld De 23-jarige dienstbode C. K„ uit Nisse, verdacht van kindermoord, is up vrije voeten gelaten. feuilleton. door EDUARD ENGEL. 2). - Weet gij dan nog van niets? Er is bij ons ingebroken, de deur naar het brandkastgewelf is met geweld opengebroken, in de lucht gevlogen, hel geheele slot, de drie sloten zijn alsof het blik is uiteengescheuvd de politie denkt met maliniet of eenig ander duivels goed de deur naar de brandkast, de breede hoofdkast, is uit de scharnieren gesprongen, ge zaagd, weet ik 't en alles of bijna alles, wat er aan contanten in lag. is gestolen. Dat is bijna nog erger dan het groote ongeluk waar gij. Joan, ook het slachtoffer van wordt -- Maar hoe is dat mogelijk, mijn- f heer vroeg ik. 0111 toch iets te zeg- gen. Ik vond me nu nog meer overcom pleet dan toen ik het ontslag had gelezen. Weet ik, hoe het mogelijk was t De beide sleutels, die van de kluis deur en van de brandkast, heb ik hier j onbeschadigd in de hand. Mijnheer Souchon, de eerste kassier, heeft ze, mij gisterenavond na het tellen van het bedrag in contanten, na de zegels aan de pakketten met fondsen nage zien te hebben, in bijzijn van u. en mijnheer Chevallet, den eersten boelw houder, overhandigd. ik moest toestemmend knikken. Wij vier zijn tegelijk uit het kan toor gegaan en hij glimlachte bit ter de geachte politie heeft intus-j sehen al onderzocht, waar ik, waar gij, mijnheer Souchon en mijnheer Chevallet, sedert gisterenavond zeven uren waren. Zij is welwillend genoeg, van ieder van ons. te getuigen, dat wij geen dieven zijn. Hier zijn dc sleutels, maar sleutels of nagemaakte selutels had de dief in het geheel niet noodig. Met zulke bagatellen houden de die ven zich tegenwöördig zoo het schijnt, niet meer op. Ga eens mee, en zie zelf de brandkluis. Hij snelde ons vooruit, door de couponkas. de wisselkas. de boekhou- derij in de nauwe gang, die naar dc brandkluis leidt, een soort alkoof aan de smalle zijde van de hoofdkas. Hij moet zich 's middags ergens onder cie trappen verscholen hebben Yaillant, den waakhond van liet kan toor, hebben ze met strychnine vergif tigd voor de deur van de kluis gevon den den ouden nachtwaker, Leson- di'er, heeft de schurk door het hoofd geschoten, hij zal geen uur meer le ven, en is niet tot bewustzijn, veel minder nog tot eenige mededeeling te brengen. En zie nu eens de geslepen heid van den schurkhier ligt een pakket Russische geconverteerden. meer dan vijf millioen waarde - aan tal en prijs staan er op zie maar eens; geen zegel verbroken, dat was' den schoelje te gevaarlijk. Geen en- kele wissel wordt ook vermist, geen blad Fransche rente niets, dat bij verkoop tot ontdekking zou kunnen leiden. Maar daarentegen heeft hij al les weggenomen wat aan contanten voorhanden was, zooveel als hij maar kou wegslepen. Mijnheer Souchon heeft nog niet. precies nagezien hoe veel. Maar nu reeds is het meer dan vier millioen francs enkel in Fran sche bankbiljetten. Een pakje met twee duizend stuks van duizend, drie pakjes elk met duizend stuks nieuwe van vijf honderd, is te samen al drie en een half millioen, het overige is zeven kleinere pakjes met biljetten van honderd. Ook eenige rollen Napoleons, twee of drie zijn weg, twee zijn open gebroken eu een paar dozijn er uit genomen vier stuks lagen dozen morgen vroeg op den vloer, een was tot aan de kamer van de kas gerold. Daar liggen nog de gescheurde om slagen van de rollen. Maar meer dan een paar duizend francs in goud zijn dat niet. Dat was hem blijkbaar te lastig. Onze heeren gauwdieven, aan den haal gaande kassiers en dergelijk gespuis doen het gewoonlijk veel dom mer Goddank bracht de Keulsche commissaris uit tusschen het verhaal van zijn broeder in, terwijl hij zijn glas uitdronk. Heeft u volstrekt geen verden- j king vroeg ik den directeur. Wel verdenking, maar geen dief! Wie met zulke ongehoorde brutaliteit eu geslepenheid moordt en steelt, wordt zeidon gevat. Hier, mijnheer de commissaris denkt wel is waar, dat de politie hem nog vandaag in han den krijgt, maar dat zegt de politic j altijd. Het helpt niet, maar hot troost. En de verdenking? Sedert den vorigen Maandag wil, mijnheer Souchon en sedert Dins dag ook mijnheer Chevallet eiken dag, soms verscheiden malen op den- zelfden dag. een langen breedgeschou- 1 derden man gezien hebben met glad ge- schoren gelaat onberispelijk gekleed en eenigszins Engelsch uiterlijk, een soort van heer. die Engelsche bank biljetten van vijf pond wisselde. Tel kens hield hij zich zoo lang mogelijk bij de kas op, informeerde naar den koers der wissels, onderzocht eiken I Napoleon, weigerde eens een uitste kenden Lodewijk den Achttiende, en toen hij gisteren voormiddag terug kwam. wisselde hij drie bankbiljetten van vijf pond in klein en groot Duitsch papier en eenig Duitsch geld. Daarbij wendde hij geen oog van de brand kast, zoodat mijnheer Souchon een onaangename gewaarwording kreeg. Een Engelschman of Amerikaan was hij toch niet, hij sprak even goed Fransch als ik. - Maar dat is toch een heel flauw Spoor, zeide ik. Hoor verder: de moordenaar droeg bij al die wisselzaken altijd dik ke zwart lederen handschoenen, die lui nooit uittrok, ook niet om klein gold op t.e nemen, en Souchon wien dat bij het tweede bezoek van den schurk opviel, bespeurde duidelijk, dat h; de linkerhand maar vier vin had de pink ontbrak. En een moordenaar en dief met zulk een signalement heeft de Parij- sche politie niet him-»©n vier en twintig uur gepakt? riep Richard verontwaar digd er tusschen in en wilde opsprin gen. Maar hij bedacht zich dadelijk, glimlachte voldaan en zeide slechts Ja. ja Toen weer na een korte pau ze En werden do nummers der groo te bankbiljetten in uw oude (lieven- kraam zelfs niet genoteerd Maar nu vraag ik u. antwoordde Hans, bij het ontvangen en uitgeven van millioenen eiken dag? Dan had den wel verscheid- personen den geheelea dag niets anders kunnen doen. dan die nommers op te schrij ven. In dat opzicht kon de misdadi ger heel cerust zijn. - Genoeg, ik begreep wel, dat ik hiér overbodig was; helpen kon ik niet, ik moest nog blij zijn. dat de politie mij kalm liet gaan. De directeur was veel te opge wonden. om mij biï liet afscheid ne men meer dan vluchtig de hand te drukken. Voor mijn vertrek vroeg ik den com missaris nog. welke maatregelen men had genomen. Alle. die in dergelijke gevallen gebruikelijk en mogelijk zijn. Geheel Fr.|)krijk, alle stations aan de gren zen, alle hoofdbesturen der politie m het buitenland hebben sinds een uur bericht per telegraafliet. nauwkeurig signalement volgens de opgave der heeren Souchon rjn Chevallet is nu al aan alle stations bekend. Te Parijs wordt door de districtspolitie huis aan huis onderzoek gedaan, of er een man bekend is met vier vingers aém de lin kerhand. Ik denk. dat wij hem dezen avond hebben Veel geluk zeide ik en nam afscheid (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1904 | | pagina 5