Sport- en Wedstrijden. Concours Hippique. Het dezen zomer te Hilversum te houden concours hippique is nu de finitief vastgesteld op 4 Augustus a.s. De volgende rubrieken zullen verte genwoordigd zijn 1. Landbouwpaar den; 2. Luxepaarden éénspannen 3. Handelspaarden éénspannen 4. Luxe rijpaarden5. Luxe paarden meer spannen G. Luxe paarden, poneys 7. Handelspaarden meerspannen 8. Springpaarden; 9. Lang- en meer spannen. De commissie is als volgt samenge steld J. C. Gülcker. burgemeester, eere voorzitter; C. J. A. Wijnaendts, voor zitter; C. Wap, le secretaris; H. C. Kleyn'van Willingen. 2e secretaris; J. Praetorius, penningmeesterTh. Rei- chelt Koopman, 2e penningm. kapi tein W. C. Momma, lid van het be stuur; jhr. mr. E. W. Berg van Dussen L. Th. Disselhof, dr A. .T. .T. Kloppert, G. L. Kuyper, J. de Looper, G. Übreen. H. Praetorius, H. N. Ravestein, D. J. A. A. Rijnbende, M. Verrijn Stuart Jr. en J. A. van Tienhoven. Het aantal beschikbaar gesteld wor dende prijzen is zeer groot. liet con cours zal gehouden worden in het schoone Nimrodpark. Nederlandsche Harddraverij en iienvereeniging Ingeschreven paarden en gewichten voor de meeting te Woestduin op Zondag 17 April. Bennen. I. (2 uur). Cassia-prijs. Wedren op de vlakke baan. voor Inlandsche paar den van 3 jaar en ouder. le prijs /350, 2e prijs 50. Afstand '1600 Meter. Billiton, 68 K.G., eig. A. van Ho boken van Hoedekenskerke. Kempred, 58 K.G.. eig. W. Jocliems. Engel, 49 K.G. eig. S. A. F. Baron Creutz. Tiger Lily, 45 K.G., eig. W. Jocliems. II. (3 uur). Copra-prijs. Verkoops wedren op de vlakke baan, voor paar den van 3 jaar en ouder, te koop ge steld voor ƒ2000. le prijs 500.—, 2e prijs 50,- -, 3e prijs 25. Afstand 2700 Meter. Jack Hinton 800), eig. H. F. Bult man Hzn. Whitebine (ƒ500), eig. H. F. Bult man Hzn. Sublime Porte (ƒ500), eig. II. F. Bultman Hzn. Valentine (ƒ1500), eig. Jhr. C. de Pesters. Miss Eliza 1000) eig. S. A. If. B; ron Creutz. Dauphiné (ƒ700), eig. E. Graaf van Bylandt. Boa 1500) eig. A .Marquet. Miss Bouncer 1700), eig. A. Mar quet. Sheet Anchor 1000), eig. E. Graaf van Bylandt. Flower 1000), eig. W. Jocliems. Bedhampton (ƒ2000) eig. W. Jo- chems. III. (4 uur). Rameh-prijs. Horden- ren voor paarden van 4 jaar en ouder. le prijs ƒ600, 2e prijs ƒ50, 3e prijs 25.-. Afstand 2700 Meter. Le Cid 75 K.G., eig. W. Jocliems. Cher Amour, 73^ K.G., eig. W. Jo- chems. Madame Danglars, 73 K.G., W. Jo cliems. Jack Hinton, 70 K.G-, H. F. Bult man Hzn. Dauphiné, 68 K.G-, E. Graaf van Bylandt. Sublime Porte, 68 K.G., H. F. Bult man Hzn. Whitebine, 68 K.G., H. F. Bult man Hzn. Branksome, 64 K.G., eig. S. A. F. Baron Creutz. Chillon, 62 K.G., eig. A. J. P. Me- telerkamp van Bronkhorst. Draverijen. I. riè uur). Copal-prijs. Harddrave rij voor Nederlandsche paarden vau 3 jaar. le prijs ƒ250, 2e prijs ƒ75, 3e prijs /25.-. Held, 1650 M., eig. A. H. v. Wicke- voort Crommelin. Cora II, 1625 M., eig. Stal Avanli. Gruno, 1600 M., eig. H. K. GlasJzn. II. (2i uur). Damar-prijs. Verkoops harddraverij. Handicap, voor Neder landsche paarden van 3 jaar en ouder te koop voor 750. le prijs 350, 2e prijs ƒ100. 3e prijs ƒ25.-. De Majoor, 2000 M., eig. J. Koster. Mascotta, 2050 M,, eig. A. A. v. d. Berg. Anna III. 2050 M., eig. A. de Ridder Tabori, 2075 M., eig. J. Spaans. Miklós. 2100 M eig. H. F. Bult man Hzn. Ussanna 2150 M. A. A. v. d. Berg. D. D., 2175 M., eig. S. Witte veen. Miss O'Brien, 2175 M., eig. Tj. Wit- teveen. Don Carlos, 2175 M., eig. Stal Avanti Ideaal, 2200 M., eig. J. A. Geersen. Diamant. 2200 M., eig. Stal F. Anton, 2225 M., eig. Stal Amicitih. Fanfare, 2225 M.. eig. H. Koot Gzn. Dobrina, 2300 M., eig. H. K. GlasJzn. III. (3A uur). Benzoé-prijs. Record harddraverij voor paarden van 3 jaar en ouder. le prijs ƒ450, 2e prijs 100. prijs 50.—. Anselor, 2900 M. eig. Joh. v. d. Bergh Robert See Steele, 2825 M., eig. Joh. de Mol. Vauban, 2800 M., eig. J. Boelstra. Troubadour, 2800 M., eig. W. A. Ockhorst. Uranie, 2775 M., eig. B. II. v. Mun ster. Moquette, 2775 M., eig. Stal Unitas. Cribbage, 2775 M., eig. Stal Minerva. Cyclone, 2700 M., eig. A. A. v. d. Berg. Nettie Bruen, 2700 M., eig. Joh, v. d. Bergh. Letteren en Kunst. Het Hollandsehe Trio. Over "het Hollandsehe trio" wordt aan het N v. d. D. van Ned. Indié uit Semarang geschreven Het oordeel der Semarangers is niet onverdeeld gunstig voor het Trio. Er zijn er, en ra. i. ten rechte, die klagen over de weinige variatie die in de ge kozen stukken is. Men verliest echter uit het oog dat het uit den aard der zaak zeer natuurlijk is, dat de keuze beperkt moet zijn. waar slechts drie artisten aanwezig zijn om de rollen te vervullen. De «actie® in de stukken -voorve len het voornaamste ontbreekter zit dan. volgens hen, te weinig gang in, doch deze goede lieden vergeten, dat de ernstige heeren Clous en Meu nier en de zeer talentvolle juffrouw Beider - zonder twijfel de ster en de draagkracht van het Trio - toch niet ^gevonden® zouden willen worden om met «medewerking® van dilettanten, b.v. -De lustige vagebonden of een dergelijk genre-stuk, al zou dit buiten kijf een stampvolle zaal trekken, op te voeren. Over het spel der drie kunstenaars is men eendrachtelijker gestemd en het valt een ieder op hoe juffrouw Beider eigenlijk de ziel van alles is. Zeer sterk springt ook de keuze der stukken, die op één avond worden opgevoerd, in het oog en dat er meer dan goede wil en durf, ja een groot talent voor noodig is om van het in- tragische, van de diepste moreele misère, het volgend oogenbllk over te gaan in het komische, althans humo ristische, heeft juffr. Beider ons op meer dan overtuigende w ijze bewezen. De bewoners van Batavia hebben te veel van genoemde kunstenaars geno ten dan dat ik het waag hier nog een beschrijving der stukken te geven Als ik echter de rij der voorstellingen afzie, dan vind ik, wat dramatische kracht aangaat, »Een Bezoek® het hoogst staan, »De Boezemvriend» lijkt me niet geheel è.f, de auteur heeft zich er wat te gemakkelijk afgemaakt. 'tls wat de Franschen noemen »une tranche de vie®, een brok leven, dat tot kunst verwerkt is, que literatuur er nog door zou kunnen, doch op het tooneel opgevoerd een onvoldaan ge voel bij den bezoeker nalaat. "Jean Matie®, als ik het wel heb, te Sema rang voor het eerst opgevoerd, pakte ook niet erg, 't Stuk is een beetje uit den tijd, de taal conventioneel en te houterig en het slot lijkt me er een. dat geen slot is. De heer Meunier speelde zijn rol van wanhopigen minnaar, die zijn geliefde voor altijd verliest, uitmuntend en bewees dat hij ook in wanhoopscène op zijn plaats is ik zie hem ten minste zóo veel liever dan in de onsympa thieke, ondankbare rollen die hij meestal in de anders stukken te spelen krijgt. Mijn totaal-indruk samenvattend, - kan ik niet anders getuigen dan dat I het Trio ons avonden van hoog kunst genot geschonken heeft, die in de herrinnering zullen bijblijven, en die j later, als ons stedeke weer tot zijn loome rust is teruggekeerd, zoodat je de seconden kunt hooren wegtikken, 'en alles en iedereen lijzerige verveling ademt, nog wel eens een weemoedige gedachte bij ons zullen wekken, over uren die mooi waren, die we genoten in diepe ontroering en waarin je waarlijk mensch was. Bij den Uitgever R. J. Fuik te Den j Haag zal in September verschijnen een Scheurkalender met dagteksten J uit de werken van wijlen Prof. Nico- laas Beets, met voorwoord van Dr. I Johs. Dyserinck en aanbevelingen van Dr. A. W. Bronsveld, Joh. Gram, Dr. A. S. Kok en anderen. H.H. M.M. de Koningin, de Ko- I uingin-Moeder en Z. K. H. de Prins der "Nederlanden deden van Hunne hooge belangstelling blijken door reeds nu op den „Beets-Kalender" in te teekenen. Leger en Vloot Gouverneur der Academie. Naar wij vernemen, wordt kolonel F. H. A. Sabron, gouverneur dei- Koninklijke Militaire Academie te Breda, binnenkort bevorderd tot ge- neraal-majoor. Van het aan dezen hoofdofficier opdragen van het bevel over eene divisie infanterie is afge zien voorloopig blijft hij in den nieu wen rang in zijne tegenwoordige be trekking werkzaam. Uit de Pers. Ontbinding der Eerste Kamer. I-Iet ..Handelsblad" merkt op, dat d> eerstvolgende periodieke aftreding van een derde deel der Eerste Kamer valt in September 19U5, dus tegelijk met het optreden der nieuwe Tweede Ka mer. die uit de verkiezingen van het volgend jaar zal geboren worden. Maar dit jaar reeds, schrijft zij, in Juni 1904, moet de helft van de Pro vinciale Staten worden vernieuwd, van de kiescolleges dus die eenderde van de leden der Eerste Kamer in 1905 zullen aanwijzen. Het ligt voor de hand, dat die aanstaande Statenver kiezingen van ontzaglijken invloed zullen zijn op onze staatkundige ge schiedenis der eerstvolgende jaren, maar allereerst is van haar niet ge ringe uitwerking te verwachten op de gebeurtenissen der eerstvolgende maanden. Dit klemt te meer, omdat het Kabinet pas in den laatsten tijd is te voorschijn gekomen met maatre gelen, waarover links en rechts de meeninge'n door een diepe kloof zijn gescheiden dé bepalingen omtrent de bijzondere universiteiten en het nieuw tarief van invoerrechten. Tot dusver had het rninisterie-Kuyper, ook bij de linkerzijde der Tweede Kamer geen onwelwillende houding ontmoet, om de eenvoudige reden, dat geen loutere partij voorstellen aan 1 orde waren gekomen. Eerst met het liooger onder wijs-ontwerp is dit geschied, en met ie indiening van het oogenschïjnlijk ..fiscaal", maar in werkelijkheid pro- tectionnistisch tarief is de tweede slap gezet op het gebied, waar voor cle linkerzijde onverzoenlijke strijd plicht is. Ook voor de liberale meerderheid der Eerste Kamer i* dan ook nu pas je tijd gekomen om haar houding te genover de regeering vast te stellen. Er bestaat geenerlei reden, zegt het blad, voor ile meening, dat deliberate leden der Eerste Kamer zich door eeni ge vrees zouden h l i leiden om an ders dan naar hun overtuiging to oovdeelen. Maar wel is er voor de regeering aanleiding, zoo schrijft zij verder, voorzichtig e zijn met het dreigement van ontbinding. Het is immers nog geheel onzeker, hoe de Staten-verkie- zing over twee maanden, met name in Zuid-Holland, zal uitvallen. Gerust is men hierover aan de rechterzijde geenszins. De overwinningen, in ïüoi behaald, zijn een gevolg geweest van de toen opgewekte verwachtingen en fraaie voorspiegelingen, welke cle vij anden van vroeger onder één gareel brachten, en met name de Christel ij k- historischen op katholieke eanclidaten deden stemmen, tegen wie zij nog kort te voren niet minder fel waren geweest dan dr. Kuyper en de zijnen bij vorige verkiezingen. In menig opzicht heeft het veelbelovend kabinet van 1901 niet aan de verwachtingen van de^. bondgenooten voldaan. De eenzijdige begunstiging der vrije universiteit is velen al komen zij er niet allen voor uit een gruwel, en de eenzijdige bescherming, in het tarief-ontwerp gelegen, vindt ook onder de partijen, die in 1901 samen naar de stembus togen, geen onver deelde goedkeuring. De verkiezingen van Juni kunnen in sterke mate de gevolgen toonen van deze invloeden. De mogelijkheid is volstrekt niet uitgesloten, dat in de Staten van Zuid-Holland, als zij met Juli voor hun zomervergadering bij eenkomen, weder een liberale meer derheid zitting heeft. Gesteld nu, de regeering ontbond thans of over korten tijd na de verschij ning van het Kamerverslag, de Eersie Kamer om een volgzame meerderheid voor haar onderwijs- en tariefontvver- pen te verkrijgen- maar de kiezers zenden dezen zomer een liberale 111 eerderheid naar de Staten van Zuid- Holland. wel oen scheeve verhou ding wordt dan in het leven geroe pen Een pas gekozen nieuwe Eerste Kamer van geheel andere richting dan de meerderheid in de dadelijk daarna gekozen Staten In de poli tiek is zeker veel mogelijk, maar dat de regeering zoo iets zou aandurven, zullen we eerst gelooven als wij het zien gebeuren. Een beroep, niet op de kiezers, maar op de Prov. Siaten, die op het punt staan door die kiezers wellicht geheel te worden gewijzigd dat gaat waarlijk niet. En dit zal clan ook wel de ware reden zijn, waarom De Standaard van het 'kunstmiddeltje» niet wel weten. De ambtenaar, die er mee kwam aan dragen, moge «bejaard en bezadigd zijn, verstandig is hij stellig niet. Hij moet blijkbaar dimst doen als een boeman 0111 deu bejaarden en bezadig- den leden der Eerste kamer vrees aan te jagen, maar de toeleg is te door zichtig om te kunnen slagen Uit de Arbeiderswereld. Havenarbeiders. Het hoofdbestuur van den „Nede landsc-hen Scheeps- en Bootwerkers- bond" stelt voor cle volgende voorstel len op het a.s. Internationaal -Con gres voor transportarbeiders in te zen den. 1. De zetel der Internationale Fe deratie van transport-arbeiders worde verplaatst naar Rotterdam. 2. De organisaties, aangesloten bij de Internationale Federatie van trans portarbeiders, verplichten zich geene contracten met werkgevers of werkge vers-organisaties aan te gaan, waar door zij belet worden, strijdende kame raden in andere landen,wanneer zulk: noodig is, moreel te heipen. 3. Het congres bespreke de maatre gelen, welke genomen kunnen worden en stelle deze zoo mogelijk vast, wan neer de transportarbeiders van één der aangesloten organisaties een stakïn; proclameeren of door de patroons wor den uitgesloten. 4. Het standpunt der Internationale Federatie tegenover eene algemeene werkstaking in het transportbedrijf. De heer W(essels) verklaart zich "111 ,,De Havenarbeider" op de volgende gronden tegen het wettelijk arbeid contract Ten le. Omdat het stakingsrecht aan de arbeiders wordt ontnomen en de vakorganisaties overbodig worden gemaakt. (Opzeggingstermijn, boete, schade loosstelling). Ten 2e. De bevoorrechting der pa troons. die het recht hebben den arbei der bij overtreding van liet reglement te beboeten, terwijl de arbeider bij overtreding van liet reglement dooi den patroon zich tot den kantonrech ter moet vervoegen om recht, te krijgen. Ten 3e. Omdat de arbeiders zelfs gedwongen kunnen worden, op straffe van boete, anderen arbeid te verr' 11- ten dan de overeengekomene i'm. a. w. onderkruipersdïenst ei-richten. Ten 4e De voordeden die: de arbeiders door dit contract zich to'ege kond zien. lang niet tegen cle nadoelen opwegen. Op grond der ervaring opgedaan in het havenbedrijf, verklaart hij zich te gen elk individueel contract en hecht zijn goedkeuring slechts aan collectie ve contracten. Rechtszaken Kwakzalvers. Gisteren stond voor het kantonge- echt te Leiden terecht C. Pane, uit Gouda, wegens het. onbevoegd uitocfe- ïen der geneeskunst. Hij was be schuldigd eene vrouw te Rijnslnirg, lijdende aan kanker, gedurende de maanden October, November, Deceinb. Januari en Februari 1.1. te hebben behandeld' met zoogenaamde homoeo- patische geneesmiddelen, bestaande uit een smeersel en poeders. Uit het getuigenverhoor bleek, dat de vrouw inmiddels was overleden en haar echtgenoot ongeveer 55 aan den zoögenaamden homoeopaath had betaald. Beklaagde verklaarde, dat de geneesmiddelen, die door zijn vader waren bereid, meermalen hebben ge holpen. De ambtenaar van het O. M. achtte betten laste gelegde bewezen en eisch- te ƒ100 boete, subs. 20 dagen hech tenis. Uitspraak 19 April. De Gemeentezaken te Hallo. Naar wij vernemen, zijn in dc zaak tegen den vroegere 11 burgemeester an Baflo. welke vandaag voor de recht bank te Groningen wordt behandeld, '13 getuigen gedagvaard, te weten de ontslagen ontvanger der gemeente Baflo, de advocaat, die namens den kerkeraacl de ƒ2000 voor de betaling van den koopsom voor het armhuis van den lieer Doornbosch heeft opge- eischt, de beide wethouders, twee le den en een oud-lid van den gemeen teraad van Baflo, benevens 6 kerke- raadsleden aldaar. („N. Gr. Ct Veiligheidswet. Bij den Jloogen Raad nam advo caat-generaal jhr. mr. Rethaan Ma- caré conclusie in de zaak van een glasfabrikant te Nieuw-Buinen. dooi de rechtbank te Assen ontslagen van rechtsvervolging ter zake van over treding der Veiligheidswet het niet aanbrengen van een inrichting tot machinale zuivering van stof, inge volge voorschrift van den inspecteur van den arbeid. Met don officier van justitie was adv.-generaal het eens, dat. de wet niet vordert, dat in de dagvaarding wordt aangegeven, dat in de fabriek, waarvoor de stofzuivoring wordt voorgeschreven, een krachtwerktuig aanwezig zijdoch dit middel kon niet tot cassatie leiden, aangezien z. 1. het feit niet strafbaar is. Het overtreden voorschrift immers berust op de wet. en de veiligheids wet straft in art. 19 slechts het niet- voldoen aan- de voorschriften uit kracht van een algemecnen maatregel van bestuur uitgevaardigd. Op grond hiervan werd tot verwer ping van het cassatieberoep geconclu deerd. Uitspraak 9 Mei. Voor den Hoogen Raad werd con clusie genomen in de zaak van B. en W. van de gemeente Helder, dom- de rechtbank té Alkmaar veroordeeld lot 10 boete subsidiair 2 dagen hechte nis wegens het als hoofden of he stuurders der gemeente-gasfabriek niet gezorgd hebben, dat in die gas fabriek voor de stokers voldoende vvaschgelegenheid aanwezig was. Adv.-generaal achtte de tegen deze veroordeeling aangevoerde cassatie middelen ongegrond, docli meende, dat, waar de verplichting tot het hebben van wasc li gelegenheid wordt opgelegd aan de hoofden of bestuur ders van een fabriek op grond van een algemeenen maatregel van be stuur (het K. B. van 1896). de straf bepaling van artikel 19 b dei Veilig heïdswet had belmoren te zijn toege past. en niet van art. 19 c. gelijk de rechtbank had gedaan. Dat Burgemeester en WHiioudev:- als zijnde een publiek-rechtclijk col lege, niet strafbaar hadden behooren te zijn, achtte adv.-generaal onjuist In de gevallen, waarbij zulks niet. hij wijze van uitzondering uitdrukkelijk is bepaald, moet de strafwet ook gel den voor publiekrechtelijke personen. De gemeente draagt overigens, als zedelijk lichaam, tevens een privaat rechterlijk karakter en kan als zoo danig ondernemingen exploiteeren. Wie 1111 als bestuurders van die on dernemingen zijn te beschouwen,moet in elk geval door den rechter, die over de feiten oordeelt, worden beslist. Behoudens de toepassing van art. 19 b in plaats van art. 19 c der Vei ligheidswet concludeerde adv.-gene raal derhalve tot veroordeeling van de requiranten ter zake vanille ge pleegde overtreding tot dezelfde straf ais door de rechtbank opgelegd. Uitspraak 9 Mei. De Hooge Raad verwierp liet cassa tieberoep van een landbouwersknechi uit Asseneede, veroordeeld tot 3 jaar gevangenisstraf, wegens diefstal'm van een portemonnaie, met geld, on der bedreiging van de dochter des huizes, ten nadeele van zijn meester op een hofstede in den Vogelschen polder en van een schoenmaker dooi de rechtbank te Zutphen en liet ge rechtshof te Arnhem veroordeeld it 2 jaar en 6 maanden gevangenisstraf wegens diefstal. pitein Scott die der andere expedities' verre te boven gaan. Deiarvan wordt nog nader gemeld:, ln de eerste plaats werd het Zuid-, pool-record geslagen, wal reeds vroe ger bekend is geworden. Dan is de grootè ijs-barrière van Ross nauwkeu rig geëxploreerd. Geconstateerd werd, dat zij drijft, en dat zij zich met snel heid van ongeveer 1/4 mijl per jaar Noordwaarts verplaatst. Bijna ongelooflijk klinkt de mede deel ing, die wij in de Times" lezen, dat n.l. in Mei 1903 een koude van 100 graden onder nul zou zijn waargeno men. Dit is ongeveer 30 graden lager dan de laagst geconstateerde tempe ra!,uur in bet Noordelijk halfrond. De voornaamste slede-tochten in den tweeden Pooizomer Werden onder nomen op het vasteland in het Wes ten. Vier man onder leiding van Skelton en Scott beklommen den gletscher, die, op 80 mijlen afstands van het schip een hoogte bereikt van 5000 voet. Daal de sleden braken, moesten de reizi gers Lerugkeeren. Maar kort daarop vertrokken zij opnieuw, en ditmaal bereikten zij den top van het kustge- bergte. Scott ging met 2 matrozen nog acht dagen in Westelijke richting voort, liet verste punt, dat zij op den tocht in liet binnenland bereikten was gelegen op 78 gr. Br. en 146.1 gr. O.-L. liet binnenland is een hoog plateau, waarvan het niveau ongeveer 9000 voet boven den zeespiegel ligt. Dat binnenland is geheel overdekt met een ijskorst: slechts de hooge pie ken van het kustgebergte steken daar boven uit. De gletscher-vallei aan de kust,zijde biedt grootsclie vèr-gezich- ten. Hier en daar was op de rotshel ling gelegenheid de samenstelling van liet gesteente te onderzoeken. I11 de zandsteen vond men fossiele overblijf selen van plantaardig leven. (Eender gelijke ontdekking werd ook gedaan door den geoloog van de Nordensltjöd- expeditie). Van bijzonder gewicht is de ontdek king eener nieuwe doorvaart naar het Westen. Wat hiermee bedoeld wordt, is zonder kaart niet goed na te gaan. Vermoedelijk zal het bestaan zijn aan getoond van een bevaarbaar kanaal tusschen de Mc. Murdo-baai en de open zee in het Noordwesten. Waarschijnlijk ook staat deze ont dekking 111 verband met de inderdaad verrassende ervaring, dat Wilkes-land dal als lange onnauwkeurig getee- keiuie kustlijn reeds meer dan een halve eeuw lang trouw op alle kaarten heeft gecompareerd niet bestaat. De. Discovery is hoengevaren over- de plaats waar het zou moeten liggen. Het spreekt van zelf. dat nog tal van andere interessante en waarde volle ontdekkingen door Scott en diens metgezellen zijn gedaan voor al de magnetische waarnemingen, ver richt op een plaats, die zoo dicht bij de magnetische pool is gelegen, moe ten uiterst belangrijk zijn. Gemengd Nieuws Wi teuseliappen. De Etigelsche Zuidpool expeditie Met een gevoel van verademing en groote tevredenheid zal men in Enge land en elders hebben kennis genomen van den behouden terugkeer der Pool expeditie onder kapitein Scott. De laatste jaren van de negentiende eeuw en de eerste van dc 20e zijn voor het Zuidpool-onderzoek van buitengewo ne hetcekenis geweest. Talrijk waren in die jaren, de Zuidpool-tochten. Vic toria-land en de geheimzinnige ijs- barrière van Ross werden tot twee maal toe door Burcligrevink geëxplo reerd. terwijl in diezelfde streken kapi tein Scott. met de Discovery twee Zuidpool-winters heeft doorgebracht. Verder bezochten de Belgen onder De Gerlache, de Duitschors onder Von Drygalski, cle Zweden onder Nor- denskjöld (een neef van den ontdek ker van de Noordelijke doorvaart) en de Schotten onder Bruce de Zuidelijke Poolzee. De Gerlache en de beide laatstge noemden onderzochten den archipel ten Zuiden van Kaap Hoorn. De Schotsehe expeditie is van haar twee den kruistocht in de Weddelzee nog niet terug, maar moet zich op de thuisreis bevinden. Op 't oogenblik is nog slechts één expeditie in het Hooge Zuiden werkzaam de Fransche, on der leiding van dr. Charcot. Voor dat deze terugkomt, zullen nog wel enkele jaren verloopen. Het is uit de korte berichten zonder kaarten in de Engelsche bladen niet op te maken, wat precies door de Discovery-expeditie werd bereikt, maar. vast staat, dat de resultaten van ka De Speelgoedstail. Iemand, die aan het ,.N. v, d. D." bericht over het Congres voor School gezondheidsleer te Neurenberg, deel- i cle daarbij ook de volgende bijzonder- heden mee over een der vermaardhe- I den van die éénige stad de speel- goed-industrie. j Hij bracht een bezoek aan de grocit- stc zaak op dit gebied, liet huis Carl Quchl. in het hart van oud-Neuren- berg aan den oever van cle schilder achtige Pegnitz een zeer groot „Waa- renhaus". van onder tot hoven met speelgoed gevuld voor verkoop in massa en per stuk. 1 ln de stad zelve zijn geen fabrieken van speelgoed, wel in het naburige l iirth en elders in de omgeving; maar zelfs die „fabrieken" leveren slechts een zeer klein deel van dc duizenden artikelen, die uit de Neurenberger speelgoeddoos naar alle werelddeelen worden verzonden. Het meeste is pro duct \an huis-industrie in de dorpen van de geheele landstreek. De vele fabrikanten te Neurenberg zijn speci- ialiteïten in verschillende soorten speelgoed en hebben ieder weer in de dorpen hun eigen werklieden, die zich gezinsgewijze op bepaalde artikelen hebben toegelegd. En in het groote „Spielwaarenhaus" Carl Quchl is niet alleen speelgoed van eigen fabrikaat maar ook van al de andere dusge naamde „fabrikanten". I Een opsoming geven van wat daar bijeen is, ware een onbegonnen werk. zegt de schrijver. Neem eenvoudig- heidslialve maar aan, want dit is werkelijk de indruk, dien men krijgt. Mat. eigenlijk alle speelgoed uitNeu- renberg afkomstig is. Zeker is dit waar voor zoover het van Duitsche herkomst is. Poppenkamers en keu kentjes, uniform-stukken, poppehwa geutjes, tollen, trams en treinen, me nagerieën, e,nin».rtjes en schopjes, rnekanieke menschen en dieren,spring touwen, bouwdoozen en legkaarten, duizenderlei spelen dat alles vindt men er in de eerste hand en erkent Neurenberg als de werkelijke plaats van herkomst. In verband wellicht met de Duit sche rijkspolitiek leek het departement van Marine bijzonder uitgebreid, ei waren geheele ruimten vol kanonneer- booten, torpedojagers en groote slag schepen. Het allernieuwste was een omlerzeesche torpedoboot, die, temid den van eendjes en ander blikken wa tergedierte, in een groote waterkom werd gezet en dan een ongelooflijk langen tijd rondzwom, nu en dan met den kijktoren even aan de opper vlakte komende om de positie des vij- ands te verkennen. Een zeer belangrijk artikel natuur lijk vormen de tinnen soldaatjes, een. specialiteit van den fabrikant Ernst Heinrichsen, clen eerstén op dit ge bied. De verscheidenheid is enorm. Men koopter de dtacliementen bij het gewicht. Zoo bevat een doosje van een achtste pond infanterie 25 man en kost 50 pfennig (30 ets.) Het weegt op tegen 10 cavaleristen. Maar voor vier mark krijgt men een groote doos van een pond met 200 infanteristen, die gelijk opwegen tegen 80 huzaren. De ze geheele weerbaarheid omvat alle mogelijkheid wapens, zoowel van het Duiisohc als van andere legers, '11 groot- en in veldtenue, stormend, vu rend, ladend, knielend, enz. Daarbij ziet men groote historische slagen vertoond, met complete handleidin gen, uit den Frausch-Duitschen oor log, uit den Bokser-opstand, den Zuid-1 Afrikaanschen oorlog, enz. Om te li wijzen, dat men op de hoogte blij van den tijd, is er nu veel werk g maakt van Russen en Japanners Aardbeving. De aardbevingen, die dezer dagen heel Zuidoostelijk Europa in meer mindere mate zijn gevoeld, hebben het toch al zoo geteisterde Balkang bied ernstige rampen veroorzaakt, f Saloniki wordt althans aan de Net Freie Presse geseind, dat in het wil jet van dien naam 1500 huizen onh woonbaar zijn geworden. Er zijn voor 25 personen gedood en 40 zwaar g wond. In Kosovo zijn 1000 huize beschadigd of geheel verwoest. De dood hebben gevondeu 16 personei terwijl er 26 gewond zijn. In andei streken komen daar nog 9 dooden 18 verwonden bij. In het vvilajet Saloniki zijn hove; dien verschillende kazernes ingestoi „Nu ben ik van je af!" Het echtpaar Thiébault, te Hu sinds drie jaar getrouwd, leefde bijzonder gelukkig samen. Eergisterenmiddag, terwijl de ni.a kolenbrander van beroep, een dut deed, nam juffrouw Thiébault zev pakjes sublimaat pastilles, die zij de flesch appelwijn, voor haar nu bestemd, deed oplossen. Toen Thiébault bij het eten e glaasje appelwijn wilde verschalkt kreeg hij rco'ds bij de eerste tvvi drie teugjes vreéselijke krampen4n ingewanden. Hij vroeg zijn vroui wat er met den appelwijn ge be was. waarop zijn waardige vvederli hem doodkalm antwoordde „Wel. bent vergiftigd, mannetje en zi om zeep gaan. Nu ben ik von je af Thiébault had nog kracht gen 0111 de naastbijzïjnde apotheek bini te stormen, waar hem oen flinke sis tegengif werd toegediend. 'I bracht hij dc flesch met vergifligdj appelwijn naar het bureau van po tie, «waar hij een klacht indiende gen zijn vrouw. Dez? werd onmiddellijk gearresti en legde een volledige bekentenis Zij zeide berouw te hébben ovj haar daad, waartoe zij vvasgëhvo door wrok over de ellendige belian ling, die zii van haar man had verduren. DIi BL )orl( O „f»™ 111 BI O pers Bu Vi en ii0611 blijl verv Geen aanbeveling. Graaf E. Reventlow, de militai medewerker van het „Berl. Tagel; schrijft in dit blad een artikel ov „ongevallen met het geschut bij vloot der Vereenigde Staten." deelt mede, dat herhaaldelijk kano nen gesprongen zijn, nog wel nieu scheepsgeschut. Het vorig jaar sprong aan boord v! het nieuwe slagschip „Iowa" een 1; non van 13,5 c.M. De oorzaak is nu toe onbekend en menschenlevei vielen niet te betreuren. De schrijver meent, dat twee oorz ken voor alle dergelijke ongevalli moeten aangenomen worden: óf qualiteit van het kruid is niet goe óf de kanonnen zijn van mimi bruikbaar materiaal vervaardigd. Het voorschrift dat de lading lcru voor de kanonnen der Amerikaai sche vloot niet onbelangrijk vermii derd zal worden, wordt in Amerit zelf als een flinke stap achterwaar beschouwd Een Amerikaansch va blad is van oordeel, dat de buite landsche kanonnen veel beter zijn rif het eigen fabricaat, en dat de Ara rikaansche vloot, die zich terecht groote snelheid mag beroemen, technisch gebied bij die vau andéi groote mogendheden ten achter s'taa Faillissementen. Geëindigd het faillissement-Van Ri vensteyn—Schmidt te Zwolle, door h verbindend worden der homologat van het in dit faillissement aangrni men aceoord. PALEIS VOOR VOLKSVLIJT te Ai STERDAM. LOTEN VAN 1867, groot f 10. 75e Seriën trekking op 1 April 1904. 28 Serien. Serie 1 77 123 672 807 816 916 994 11 1576 1684 1899 1956 2232 2267 2401 2i 2462 2489 2668 3156 3508 3550 3647 3? 3818 3894 3908 Premiëntrekking op 2 Mei 1904. 4 pCt. OOSTENRIJKSCHE LOTEN van 1854, groot ƒ1. 250. 99e Premiëntrekking op 1 April 19' Serie 735 No. 33 Kr. 210000. Serie 674 No. 6 Kr. 21000. Alle overige in de op 2 Januari 19 getrokken Seriën begrepen «01111111 elk Kr. 630. Betaalbaar 1 Juli 1904. WEENER LOTEN VAN 1864, gr. fl. 10 (Kr. 20). (Rudolph Stiftung). 80e Trekking op 1 April 1904. 39 Seriën. Serie 379 430 863 896 1100 1295 13 1481 1555 1561 1613 1988 2032 2086 211 2136 2310 2367 2410 2432 2449 2516 2616 2743 2782 2940 3115 3331 3350 33 3409 3483 3574 3662 3762 3917 3937 39* Premiën. Serie 1613 No. 31 Kr. 30000. Serie 2743 No. 24 Kr. 6000. Serie 1481 No. 16 Kr. 2400. Serie 2516 No. 37 3982 12 elk Kr. 70 Serie 1100 No. 39 2782 elk Kr. 400. Serie 1988 No. 20 2032 7 2086 43 27 36 3937 40 elk Kr. 200. Serie 863 No. 14 896 13 1344 14: 2032 13 37 2136 42 2519 27 2743 5 27 29 3331 29 3483 31 3917 30 elk Kr. 10 Serie 1481 No. 49 1561 7 1613 27 19 13 39 2032 40 2136 6 2367 25 35 2410 2432 3 32 2516 22 24 2519 48 2743 2940 48 3115 11 16 45 3331 25 3350 3762 12 3937 18 48 elk Kr. 60. Alle overige in bovenstaande Serii begrepen nommers elk Kr. 24. Betaalbaar 1 Juli 1904. Aan M mir .i zorg iL' trol hav schi niet G te 1 E net; kan lan rië, gek gen zaa V T01 wo: Jap leg

Haarlem's Dagblad | 1904 | | pagina 6