NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 21e Jaargang. No. 6377 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. VRIJDAG 15 APRIL 1904 Abonnementen en Advertentïën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Pr.Micitè Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 3Pis Faubourg Montmcrtre. AGBLfl ABONNEMENTEN PER BRIE MAANöEN; Voor Haarlem 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) 0 a 1,30 Franco per post door Nederland a 1.65 Afzonderlijke nummers 0.02) Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem 0.37; de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der VeuD«ïots€h%p Lfflafeos Caster Directeur J. C. PEEREBOOM. ADVERTENTÏËN: Van 1—5 regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels 0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent per regeï. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Kleine advertentiën 3 maal plaatsen voor 2 maal betalen. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Dit nuoimer bestaat uit «e« bladzijden. Eer»st© 13 laad. Haarlem's Dagblad van 15 April bevat o.a. BLAD A. Buïtenlandsch Overzicht, jorlogsnieuws. Tooneelcritiek van ■rans Netscher, Nieuws uit Haarlem a Omstreken, Binnenl. en Gemengd lieuws. BLAD B. Een brandend Vraagstuk Intwerp Arbeiderscontract, Koloniën, n Gemengd Nieuws. liet faillissement der iiioril- kb Zuid- Ho larrische bank. eruio edelij ke Uitkeering aan Crediteuren 55 procent Volgens den Staat van Baten en Schulden in bovengenoemd Faillisse- aent is er een geschat actief van 762,245,56, tegenover een passief van 1.288.887.67s, dat is meer dan 55 irocent. lATfiiN Inroerende Goederen iluis Groote Houtstr. 92, in vei ling gehouden voor leubilaire goederen vol gens taxatie as en kaswaarden 14 April 1904 rreemd Geld Iffecten volgens taxatie ielegde Gelden leb. prolongatie uitgegeven gelden d. id. rente leb. onder verband vau Effecten ebiteuren Bankiers ebiteuren in rekening-cou rant nomin. f407.719.98 Vegens gedeeltelijke onin- vorderbaarheid alhier uitgetrokken voor Vest.erka.ppel Hoofd (Ed. de Lanoy) 810.736.94 Ed. de Lanoy borgstelling 171.819.08' 15.000.— 1773.50 36.524.95' 395.65 7.126.80 353.800.— 33.750.— 1.519.75 2.955. 8.361.06 geschreven, terwijl de vordering op is licht gewond. Het geheele smaldeel Westerkappel Hoofd, (Ed. de Lanoy is nu in de binnenhaven binnengeloo- in privé) geschat is op slechts 5 pro- P®n- Het Japansehe eskader ligt te cent, terwijl er, naar wij meenen, Luio-ti-sjan (Zuidkaap van het schier- kans bestaarop hoogere uitkeering in t iber van de vloot is tot op het oogen dat faillissement. 1 blik dat dit telegram verzonden werd, Wat de schulden betreft is nog een geen bericlit ontvangen, zekere som terug te verwachten, zoo- j De Engelsche kanonneerboot Espiè- als uit de daarbij gevoegde aanteeke-gle hoorde bij het aanbreken van den ningen blijkt, zoodat ook hierdoordag, op weg van Nioe-tsjwang naar de stand van zaken nog ietwat gun-Wei-hai-wei, hevig schieten van den stiger worden kan. j kant van Port Arthur. Het zag kanon- In afwijking van het gebeurde in Yi1111 fokkeren van het vlaggeschip. het faillissement-Laane Van Bem- mel, is hier de lijst van Debiteuren met die van Crediteuren ter griffie gedeponeerd. Uit het belangrijk cijfer van door Curatoren belegde gelden 353.800) blijkt, dat reeds zeer velen hun debet hebben aangezuiverd, zoo dat de lijst van debiteuren thans nog maar betrekkelijk weinig namen be vat, namelijk 94. De grootste debiteuren zijn natuur lijk Westerkappel Hoofd en Ed. de Lanoy (zie hierboven onder de baten) In het faillissement Ant. van Velsen Co. is de Bank schuldeïscher voor ruim f60.000, terwijl nog tal van an dere personen of firma's voor belang rijke bijdragen te boek staan. Zooals bekend is hebben Curatoren gemakshalve circulaires rondgezon den, met opgaaf van het bedrag waar voor zij crediteuren op de lijst der erkende schuldeischers hadden ge plaatst en daaraan formulieren beves tigd, waarop crediteuren de gelegen heid hadden om te verklaren of zij hiermede instemden. Deze maatregel heeft goed gevolg gehad. Bijna al de crediteuren zon den een bevestigende verklaring in. hetgeen de a.s. verificatie zeer zal ver eenvoudigen. Buitenlandscli Overzicht f982.556.02' gewaardeerd op 5% is,, 49.127.80 ievensverz. Polissen J. H. Warnier 2 stuks contante waarde, geschat op 4.000. De hierbij bedoelde borgstelling is die an den heer de Lanoy, voor alle fan Westerkappel Hoofd overgeko- aen debetsaldo's voor zoover die na ihatting van curatoren waarschijn- ijk oninvorderbaar zullen blijken te ijn. ICHULDEN Preferente Crediteuren. Bankiers Onderpand f 4.821.03 Prolongatie f 46455. DE OORLOG Rusland heeft een Zwaar Verlies geleden in den persoon van den be kwamen en voortvarenden bevelheb ber van de vloot te Port Arthur, ad miraal Makarof. De telegrammen, die de zaak betref fen, luiden Na het bericht van het reeds Gemelde gevecht van een Russische verkenningspa- trouille met de Japanners op het eiland Samolin, meldt een officieel te legram in den nacht van 11 April naderde een vaartuig, met de lichten op, den mond van de Liao. Toen van hier uit een schot gelost werd op 2000 pas afstand, begon het schip met nog grooter snelheid den oever te na deren en het deed onderwijl de lich ten uit. Eerst na nog eenige schoten verwijderde zich het schip. Toen het schieten begon, staken er booten van wal van den rechteroever bij het sta tion. Onze wachtposten schoten op die booten, die daarop terugtrokken. Het Russische Telegraafagentschap verneemt heit volgende omtrent de Schermutseling tusschen een paar kleine af deelingen: Volgens ambtelijke telegrammen van 12 dezer door generaal Koeropat kin aan den Keizer gezonden, zond in den nacht van 8 April generaal Kasjta- linsk een af deeling jagers naar den Men gelooft, dat er een zeegevecht aan den gang was. Op een afstand waren drie oorlogsschepen te zien, van welke nationaliteit is onbekend. Volgens een later bericht scheen het gevecht te bestaan uit een aanval van vier Japansehe kruisers, die geen suc ces hadeen slagschip van het type Pobjeda kwam te hulp. Nog later wordt gemeld, dat ook de. forten bij Port Arthur deelnamen aan den strijd en aanhoudend schoten. De Espiègle was wegens den grooten af stand niet in staat te onderscheiden welke uitwerking het vuur had. Een particulier telegram'uit Porti-:- - - Arthur meldt, dat de Japanners den linkeroever van de Jaloe tegenover 13en bij het ochtendkrieken een aan-| Wi-dzjoe. De jagers staken onder bevel val deden. De geheele vloot voer uit van luitenant Dimidowitsj en den 2en onder Makarof en dreef, met behulp luitenant Potenkin over naar het ei- van de forten, den vijand terug. De Iand Somalin en verrasten een Ja- stad leed geen schade. Over de uit- oansche verkenningspatrouille. sterk werking van het bombardement op de150 «weren, op het oogenblik dat deze forten In de vloot wordt niets mlde-!™." dan oostkant van het eiland met gedeeld drie booten aanlegde. De Russen lie- 4 x ten de Japanners aan land komen en Lit het bovenstaande valt j gaven toen vuur. Bijna alle Japanners Het volgemlo op te maken werden neergeschoten, doorstoken of T. zij verdronken. Hun vaartuigen liet De Japanners deden een aanval op mm in de lucht springen. Aag Rossi_ Port Arthur, waarop admiraal Maka- sfhen kant waren geen verliezen. Bi ïol, die zich met zijn staf aan boord zonder onderscheiden hebben zich de van de Petropavlofsk bevond, met de onderofficieren Loesjkin en Soemasje- vloot uitvoer om den aanval af te clof. De Japansehe vlag woei den vol- slaan. De Japanners kregen daaropgenden dag halfstok. De tevoren ont- versterkmg, waarop de Russische dekte posten trokken in den nacht van vloot zich terug trok onder bescher-den 9den tdrug. ming der forten. Bij deze beweging; Vier Russische jagers staken b>; Jon- is vermoedelijk de Petropavlovsk op gampo over w i1f.o-a.ven zich in het een onderzeesche mijn gestooten. Men dorp. Zij hielden zich daar twaalf uur zal zich herinneren, dat indertijd het lang op. Toen zij daarna door de Ko- Russische schip, dat belast was met reanen verraden werden, zagen zij het leggen van onderzeesche mijnen zich gedwongen in allerijl weer in hun ter verdediging van den toegang tot boot. te stappen. Deze stootte op een de haven van Port Arthur, vergaan zandbank, waardoor een man ver is met de opvarenden. Het gevolg dronk. De Japanners hadden intus- daarvan is. dat de Russen niet juist sehen de Russen nagezet, maar wer- weten waar hun eigen mijnen liggen den door een Russisch vaartuig, dat en de Petropavlovsk is nu reeds het ,in. de "vier ronddrijvende jagers tweede schip, dat van dat ongelukkig bulp was gesneld, aangevallen: De toeval het slachtoffer wordt. De Rus- ''abanners werden allen om hals ge- hpppht J-> i.7 - oucvLi.1 neb oiawuuuuci WUIUL uonuü- ------- -- sen zijn tot nog toe niet gelukkig in {JJJJj* en hun hoot m den grond ge-toen bestond. Middenstand en Solidariteit. Op uitnoodiging van de Haarlem- sche Kruideniersvereeniging trad Woensdagavond in de tuinzaal van café Brinkmann als spreker op, de heer M. H. C. F. Fiedeldij Dop uit Amsterdam met het onderwerp „De Middenstand en de Solidariteit". Deze bijeenkomst, die door een vijf entwintigtal personen werd bijge woond, werd geopend door den voor zitter, den heer S. Reinalda. Deze heette alle aanwezigen hartelijk wel kom, en verheugde zich over de be trekkelijk groote opkomst. Voorts bracht spr. nog even de geschiedenis van de vereeniging, die in November van 't vorige jaar opgericht werd, in herinnering. Hierna na mde heer Fie deldij Dop het woord. In het begin van zijn rede zette deze spreker uiteen de gebeurtenissen van het jaar 1795, toen Stalhouder Willem V naar Engeland vluchtte, en alzoo het laatste bezwaar voor de re volutie verdwenen was, welke den kop opstak onder de bekende leuze „Vrijheid, Gelijkheid en Broeder schap." De twee laatste eischen dezer leuze verdwenen reeds spoedig en in de tweede helft der negentiende eeuw was nog alleen het eerste „Vrijheid" dat het volk electriseerde en inspi reerde. Spoedig hierop ontstond er evenwel een nieuwe leuze, die schijnt geboren te zijn voor den vredestijd, n.l. „Solidariteit" of ..Ieder voor al len en allen voor ieder". Welke kracht er in deze leuze gelegen is behoeft niet nader aangeduid, spr. wenscht alleen ma-ar te wijzen naar de arbei dersorganisaties. Toon voor eenige jaren te Am sterdam het congres werd gehouden van den Handeldrijvenden Midden stand, steeg er uit dit congres een geest op, die deed denken aan nieuw leven, dat veel voor de toekomst be loofde. Vervolgens ging spr. na welke posi tie de kleinhandel thans inneemt, en hoe deze toestand ontstaan is. Hierbij bracht spr. in herinnering den gildentijd. Hoe er toen een vaste band bestond tusschen de leden van een vak, die dezelfde belangen had den, en hoe weinig concurrentie er d.ezen oorlog; zij lijden telkens ver- Het pantserschip Petropavlofsk is I liezen, niet door toedoen van den op mijnen gestooten, waarschijnlijk'vijand, maar door toevallige omstaii- terwijl het bezig was te manoeuvree- TT ren. Het is gezonken met de beman- j De kleinhandel heeft een drietal vij anden, n.l. de groothandel en de filia- Rente 1064.16 ning en den generalen staf. Slechts een twintigtal menschen ontkwam. Admiraal Makarof is Omgekomen aartshertog Cyrillus is zwaar gewond. De bevelhebber over de haven, Gri- gorowitsj, telegrafeert aan den Tsaar d.d. 13 April: De Petropavlofsk is op een mijn gestooten. Deze ontplofte ep het schip sloeg'om. Ons eskader ligt onder den Gouden Berg, het Japan sehe eskader komt nader. Admiraal Makarof is waarschijnlijk omgeko men. Grootvorst Cyrillus is gered, hij is licht gewond. Grigorowitsj meldt verder aan den Tsaar Van de Petropavlofsk zijn ge red grootvorst Cyrillus, kapitein Ja- kovlef, zwaar gewondde luitenants Jeniss, Oenkofski, Jakdvlef, Sjleppe en 32 manschappen, deels licht, deels i-1 II. Concurrente Crediteuren, tekening-courant, deposi to's en niet terug te ge en effecten 1.236.547.48 I. Bij gunstige realisatiën der voor eze vorderingen bij de crediteuren anwezige onderpanden, zullen deze skeningen ongeveer gedekt zijn. II. Dit bedrag zal ter zijner tijd loeten verminderd worden met het be- rag, dat aan crediteuren op de lijst er erkende vorderingen met de be ende aanteekening in rood voorzien, contanten zal worden uitgekeerd ls aandeel in de opbrengst van bij de lank teruggekomen effecten. Wanneer wij de verwachting, die e crediteuren van de zaak hadden, oed kennen en wij meenen inder- laad, dat zulks het geval is dan alt dit resultaat hen mee. En al valt niet te ontkennen, dat bij iet realiseeren nog wel eens een klei- e tegenslag zou kunnen worden on- ervonden, aan den anderen kant zijn - en terecht verschillende baten oor curatoren zoo laag geschat, dat it niet spoedig invloed zou uitoefe en op het eindcijfer. Hoe voorzichtig de haten zijn ge- e-hat blijkt wel hieruit, dat van het vorderen bedrag van 4 ton (debi- iuren in rekening-courant) niet min- ler dan ƒ160,000. of 40 pet., is af- ncmie j r muilen uaaruiiureiit eunier 47.519.16 zwaar gewond. Gevonden zijn de lij- der0 berichten moeten afwachten. ■I- len, de coöperatieve verbruikersver- diglieden. Vooral de dood van admi-i Indië mag de eer hebben het Thibet-' eenigingen en de trusten. raai Makarof is een zwaar verlies en avontuur te betalen. Het i De groothandelaren hebben voor dat evenZtekwaeL^eractfefbevemehb™i ENGELSCHE 'zij goedkooper kunnen inkoopen en m zijn plaats te vinden. De marine- Lager Huis heelt met 270 tegen 61 kun"c'n daardooi een groote concur staf, dus de bekwaamste Russische stemmen een besluit bekrachtigd, ren uitoefenen tegenover de klem- marine-officieren, zijn mee veronge-waarhij de uitgaven voor de expeditie handelaren. lukt en bovendien op een dertigtal1 naar Thibet uit de inkomsten van In- Nu is het voor de kleinhandelaren menschen na, de 'geheele bemanning, dië zullen worden bestreden. Brodrick zaak te zorgen dat zij de artikelen die men voor een groot slagschip wel deelde mede, dat de expeditie Gjangtse even goedkoop kunnen inkoopen als op 700 man rnag schatten. j bereikt had zonder verdere verliezen, de groothandelaren. Dit kan geschie- De Petropavlovsk was een der oude- De Chineesche commissaris zal daar- den door toepassing der solidariteit. re 7a" de grootste slagsche- heen komen zoodra hij kan. om een Wanneer allen zich vereenieen kan vSl7mijlem Lam^» gezamenUik Zooals men in bovenstaande tele- digden zijn nu op wegnaar Gjangtse. doende concurreeren te0en den Oroot- grammen kan zien, werd de aanval j Fowler gaf aan de hand, dat En-handel. Komt dit tot stand dan zalde der Japansehe vloot afgeslagen, maar; geland een schikking zou treffen met trust ook rekening met deze organisa- te St. Petersbux-g liep gisteravond hetRusland naar het model van de ties houden. Men bestrijdt spr. wel gerucht, dat prins Oechtomski, de' voorloopige bevelhebber van de vloot, 's middags in gevecht was met acht tien Japansehe oorlogsschepen. Dan zou dus de aanval hervat zijn. We zullen daaromtrent echter na- r.-J, ueio umiumeii inueten aiwacnien. ken van kapitein Wassilejef, luitenant Van den toestand op het oorlogster- vnn KnnrnTiff rlo nHAlhni-otnn --Mn IrIoc_ v-. a von Knorring, de adelborsten 2de klas se Jekimof en Boeratsjta, den hoofd officier van gezondheid Wolko- l witsj en twaalf manschappen. De Japansehe vloot is afgetrokken. De schout bij nacht prins Oechtomski be- richt bizonderheden. Deze heeft tijde- I lijk het bevel over het eskader overge nomen. rein te St. Petersburg zijn ingekomen, was Een officieel bericht uit Omdzjoe te Tokio, ontvangen, meldt, dat een compagnie Russen Dinsdagmorgen ge tracht heeft ten Westen van Omdzjoe de Jaloe over te steken. nomen. Een telegram van den stadhouder! Een Japdnsche compagnie viel de ALxejef aan den Tsaar uit Moekden, j Russen aan en dreef hen terug. Er d.d. 13 dezer, luidt aldus: Op grondzijn 22 lijken van Russen gevonden na van een zooeven van den luitenant-1 den slag. Uit de uniformen blijkt, dat generaal Stoesscl ontvangen telegram; zij van het 12de regiment tirailleurs bericht ik met diepe droefheid aller-j zijn. Nog andere kleine afdeelingen I onderdanigst aan Uwe Majesteit, dat, Russen beproefden de Jaloe over te de vloot in de Stille Zuidzee opnieuw' steken, maar zij zijn allen teruggo- een zwaar verlies heeft geleden *n dreven, den persoon van den vice-admiraal Volgens de ambtelijke berichten, die Makarof, haar roemruchtigen, be-j van 8 tot 12 April van het oorlogstcr- j kwamen bevelhebber, die met het vlag-l rein en verschillende kleine gevechten 1 geschip Petropavloofsk is omgekomen, j wordt gemeld Een later telegram van den stad- 41, houder Alexejef aan den Keizer meldt: -Alies rnsug Volgens bericht van den commandant in het gebied van het Mantsjoersche I van Port Arthur gingen de pantser-, leger en Port Arthur. In deze 3 da- schepen en kruisers onder de vlag van gen is er niets veranderd. Sedert 8 j den bevelhebber in zee toen de vij- April is het weder stormachtig in and zich vertoonde. Zij vervolgden een Mantsjoerije met sneeuwstormen en in deel van de vijandelijke schepen, Kwantoeng met zware regens. Afdee- maar keerden op de reede terug, daar lingen van de voorhoede der Japan- de vijand zich tot dertig schepen ver-; ners bereikten den linkeroever van de sterkte. Hierbij kwam het pantser-!"Jaloe en hebben Wi-dzjoe en Jongarn- schip Petropavlofsk op een mijn, wat po bijzet. Zij zijn naar de rivier de den ondergang van het schip ten ge- Pomachoen. getrokken. Tegenover volge had. Grootvorst Cyrillus Wla- Sjachedsi werpen zij verschansingen dimorowitsj, die aan boord van de op. Daar arbeiden lieden in Koreaan- Petropavlofsk was. werd gered, maar sche kleederdracht Fransch-Engelsche conventie. Balfour eens de mogelijkheid van zoo n orga- zeide daarop, dat het vraagstuk van nisatie, door de afgunst en naijver de betrekkingen van Engeland Rusland in Azië zeer samengesteld en moeilijk was of het vraagstuk oplos baar was of onoplosbaar, het was an ders dan 30 jaren geleden. De verkla ringen van Rusland betreffende Thi bet nam hij aan. Wij verlangden geen verantwoordelijkheid op ons te nemen voor de binnenlandsche aangelegen heden van Thibet of daar een verte genwoordiger der regeering te hebben. De politiek der regeering was onver anderd. Een omstandigheid, die de regeering dwingen zou de tegenwoor dige staatkunde te laten varen, kon hij zich niet denken. Hij vertrouwde, dat de expeditie onze betrekkingen in Thibet zonder verder bloedvergieten op bevredigende wijze zou regelen. De laatste monarchistische betoo gingen, gehouden om te protesteeren tegen den aanslag op den SPAANSCHEN premier Maura, gaven aanleiding tot vechtpartijen met de republikeinenen de revolutionairen. Er zijn verschei den menschen gewond. Stadsnieuws. Acte Lager O n d e 1* w ij s. Gccx. 8 vrouwelijke cand. Geslaagd de dames A. Ader, te Haarlem; H. J. Arnhardt, te Beverwijk; B. H. van den Berg, te Bloemendaal en M. M. van Boheemen, te Sloten. die er bij de leden zou ontstaan, doch spr., hoewel deze moeilijkheid erken nende, wees daarentegen op de be staande organisatie in Leipzig, welke goed werkt. Ook in "Amsterdam be staat reeds een dergelijke vereeni ging op kleinere schaal, en in Rotter dam worden er pogingen voor in het werk gesteld. Ook in Haarlem is men er voor aan het werken, en is reeds een organisatie in beperkten omvang opgericht. Al is deze organisatie jeugdig, zij kan groeien door een dracht. Moge het uw vereeniging in de toekomst eens gelukken een goede organisatie, bovenbedoeld, te stichten, en alzoo den naam van de Handel drijvende Middenstand hoog te hou den, aldus besloot spr. zijn rede. Geen der aanwezigen wenschte met den spr. in debat te treden, waaruit de voorzitter meende op te kunnen maken dat er onder hen weinige be zwaren bestaan voor zoo'n organisa tie. Vervolgens bracht hij den spre ker dank, waarna de vergadering in een huishoudelijke bijeenkomst over ging- Men schrijft ons -»=*«- Woensdagavond 9 uur werd aan den Zijlweg een vrouw aangehouden door een onbekend persoon, welke om een kwartje vroeg. De vrouw geen kwaad vermoedende, weigerde zulks, waarop de man haar aangreep. Ge lukkig kwamen op het hulpgeroep der vrouw eenige personen toeschieten, waarna de aanrander het op een loo' pen zette.ff Bond tooi' ziekenverpleging. De afd. Haarlem en Omstreken van den Ned. Bond voor Ziekenverpleging hield Woensdagavond eene vergade ring in de bovenzaal van „de Kroon". Als spreker trad op Dr. J. W. Jenny Weyerman, secretaris van den Cen- tralen Gezondheidsraad te Utrecht, die een voordracht hield over „het geen thans hier te lande geschiedt ter verbetering der woningtoestanden." Breedvoerig schetste spr. de Wo ningwet en haar toepassing. En al zijn er nu wei wat gebreken aan die wet, er is ook heel veel goeds in, hetgeen bleek uit het duidelijk overzicht, dat spr. den toehoorders, waaronder de raadsleden de heeren de Breuk, wet houder, Stolp, v. d. Kamp, Rinkema, Lasschuit, Thijssen en enkele voorzit ters van Gezondheidscommissiën wa ren, gaf. De eerste 10 paragrafen der Wo ningwet handelen over de voorschrif ten, bepalende de eischen aan wonin gen te stellen. Voor 1 Aug. moeten de Gemeentebesturen bepalingen omtrent nieuw te bouwen, en bestaande wo ningen in het leven hebben geroepen; uiterlijk 1 Aug. 1905 moeten alle nieu we verordeningen in werking zijn ge steld. Van de 1100 gemeenten zijn thans nog maar 20 verordeningen goedgekeurd. Door de woningwet is in vele toe standen, welke voorheen veel te wen- schen lieten, verbetering gebracht, hoewel de wet daarentegen ook wel in de praktijk moeilijkheden brengt. Vooral in Friesland, waar men de plaggenhutten met kern-gezonde be woners aantreft, brengt de uitvoering der wet vele bezwaren met zich. Aan de gemeentebesturen is de taak opgedragen voorschriften te geven om trent behoorlijke bewoning. De wo ningklachten moeten gedaan worden bij de gezondheidscommissiën, en meermalen blijkt dat de klachten het gevolg zijn niet zoozeer door den bouw van de woning, maar wel door I onbehoorlijke ongezonde bewoning. Paragraaf 2, handelende over de aangifte van het aantal bewoners, noemt spr. een mislukte paragraaf, welke bij herziening der Woningwet gerust kan vervallen. Paragr. 3 handelt over de verbete ring en de overbevolking. De ge zondheidscommissiën, die advisee- rend en controleerend optreden, heb ben tot taak alle woningen, welke niet behoorlijk aan de gezondheid voldoen, aan het Gemeentebestuur te rapporteeren. Dat kan de eigenaar» of bewoners dan dwingen de noodige verbeteringen aan te brengen, en bij niet voldoening daaraan eene uitzet ting der bewoners en daarna ónbe- woonbaarverklaring van het huis ge lasten. Ziüfs mogen B. en W. zoo ver gaan, dat zij de slechte woningen la ten afbreken. Op die wijze zullen in de toekomst de toestanden heel wat verbeteren. Eene groote moeilijkheid is echter en die wordt ook in Friesland ge voeld het gebrek aan goede wonin gen. Er zal ongetwijfeld een groote aanbouw van huizen moeten plaats hebben. Om dezen aanbouw mogelijk te maken, dient de onteigeningswet, volgens welke landerijen en oude stadswijken tegen redelijken prijs kun nen worden onteigend. Hoewel er bij verschillende gemeenten onteigenings plannen bestaan, is tot dusverre een dergelijk besluit in verband met de Woningwet nog niet genomen. Zulk een onteigeningsbesluit kan door den Raad genomen worden, en behoeft alleen de goedkeuring van H. M. de Koningin. Daar in verschillende steden de stra ten te nauw zijn, is ook in de Wo ningwet aan den Raad een uitbrei dingsplan over den loop der straten voorgeschreven. In Enschede is een zoodanig bouwverbod reeds uitgevaar digd. Ten slotte schetste spr. nog eenige eigenaardige toestanden, zooals die bij ons in Nederland nog bestaan deelde nog tal van ondergeschikte bijzonderheden over de Woningwet en haar toepassing mede, er tevens op wijzende dat vele bepalingen de zer wet nog toekomst-muziek zijn. Toch is er reeds veel goeds door deze wet tot stand gebracht en naar mate de belangstelling voor het woning vraagstuk grooter wordt spr. hoop- te dat zijn rede daartoe zou medo- l werken zou ook de wet meer aan haar doel gaan beantwoorden. Eenige photo's op de voordracht be- I trekking hebbende, werden den aan- 1 wezigen getoond.

Haarlem's Dagblad | 1904 | | pagina 1