NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 21e Jaargang. No. 6387 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. WOENSDAG 27 APRIL 1904 B HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENTIËN: Voor Haarlem PER "R'E lftAANDEN: iMgC i Van 1—5 regels 50 iedere reEe' meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is ('kom der Haarlem van 1 5 regels 0.75, elke regel meer 0.15. Reclames 30 Cent per regeL gemeente)w 1.30 V Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Franco per post door Nederland 1.65 {Pym' WoT Kleine advertentiën 3 maal plaatsen voor 2 maal betalen. Afzonderlijke nummers 0.0214 V SfcPö n a a- A Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem 031% Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 5o. a de omstreken en franco per post „0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Laurens Coster. Directenr J. C. PEEREBOOM, Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 31»'r Faubourg Montmartre. Tweede Blad. Uit de Omstreken OVERVEEN. en verdienstel ij k man. [eden, Dinsdag, is een verdienste - man Bloemendaal gaan verlaten, naam van De Pecker is bijna een Rw aan Bloemendaal verbonden, e vader van den nu vertrekkenden 'din 1822 als bovenmeester aange- *[d aan de Christelijke school al- r.iir; gedurende 37i jaar nam hij 11 ie functie waar en werd opgevolgd or zijn zoon C. J. de Pecker, let was toen een geheel andere tijd als nude Christelijke school de school van Bloemendaal en rlingen van verschillende secten len daar nevens elkander. En dat de ierwijzer geen gemakkel'jke dagen 2ft gekend, kunnen we daaruit ds opmaken, dat hij dikwijls voor :r dan honderd leerlingen alleen id. Toch werkte de heer De Pecker tdien onverdroten ijver, welke hem eigen is en in weerwil van de ringe onderwijskracht tegenover zoo »1 leerlingen, heeft hij toch de zelf- doening mogen smaken, dat velen oer dicipelen zich later een flinken g door het leven baanden en zich degelijken stand in de maat- lappij hebben verworven. En dat bemind werd door zijne leerlin 1, dit bewijzen de achting, welke hem nog toedragen en de telkens lerkeerende blijken van waardee- \ls kind huppelde hij met de kinde van Bloemendaal en later was hij leermeester en opvoeder van de «leren en zelfs de kleinkinderen zijne speelmakkers.. Hij kende a o.ok Bloemendaal van top tot n en de Bloemendalers kenden hein wisten hem te waardeeren. Hij rd de vraagbaak van allen en waar helpen kon met raad en daad, ar deed hij het. Was er wat goeds verrichten in zijn standplaats, hij niet de laatste, die de handen de mouw stak, steeds kon men m in de eerste gelederen der strij- rs van vooruitgang vinden. Ruim jaar was hij hoofd van de school te Demendaal, daarna trok hij zich te- g om stil met zijn oudere, nu tach- •jarige zuster te gaan leven, maar bleef te Bloemendaal en werkte t frissche krachten aan de vele in- illingen, waarvan hij bestuurslid ïT loo was hij de oprichter van Ken- friers leesgezelschap teBloemendaal rt 1864 tot 1876 was hij er secretaris lT a en van 1876 tot op clpn huidigen g voorzitter-directeurmeer dan 40 ren was hij aldus werkzaam en de len van dat gezelschap, zijne ver in sten erkennende, schonken hem zijn vertrek een fraai bewerkten m riingstoel. Tevens was hij de mede-oprichter 11 n het leesgezelschap ..Excelsior" durende 12 jaar lid van de Commis- "I van Toezicht op de Bijzondere ïoolpenningmeester van de afdee- ig Bloemendaal van de Maatschap- i tot Nut van 't Algemeen. Eere- orzitter van Koninginnedag en meer n een kwart eeuw bestuurslid van vereeniging Het Witte Kruis, ïn nu gaat de heer De Pecker de jats, waar hij zijn geheele leven - ïft gearbeid,waar hij zoovele vruch- 0 i van dien arbeid heeft mogen aan- P louwen, op hoogen leeftijd verlaten, U idat gezondheidsredenen en huise- ;e omstandigheden hem daartoe 2* odzaken. )at het hem welga, we zullen hem y t onze gedachten vergezellen en dat op zijn hoogen leeftijd, met zijn ike geestesgaven, zijn nog kracht- lichaam en zijne klankvolle stem elders vrienden zal verwerven, is Binnenland De Vredesbeweging. ?rédéric Passy uit Parijs heeft te isterdam gesproken over Le mou- Qent de la Paix. De correspondent van de „N. R. C." schrijft hem als een man van 81 ir, rijzig en kloek nog, met witten ard en witte haren om den kalen ledel. Hij is bijna blind, zoodat de orzitter der vereeniging, dr. Hu- hem naar zijn plaats op het moest leiden, van waar hij lande de vrij talrijke vergadering isprak. Aan een sterke zenuwtrek- ag met het hoofd gewent men spoe- g, en de overtuiging waarmede hij ader hinderlijk emphase spreekt en gelukkige inkleeding zijner gedach- 1 nopen tot luisteren. Uit zijn woor- fl n sprak 't sfellige vertrouwen op de jjekomstige zege van de humanitaire ée over het menschonteerend dogma t den oorlog als iets onafwijsbaars orstelt, den oorlog, die reeds in zijn rakter de teekenen der verwording, der ontbinding in zich draagt. Het is geen kamp meer, het is een slachting. Geen worsteling man tegen man, maar een affaire industrielle. Door op een knop te drukken doet men op 20 kilometers afstand het schip van den vijand in de lucht vliegen. Wie den oorlog, thans in het Oosten ge voerd, zou willen doen gelden als een bewijs voor het onvruchtbare der vre- deszending, oordeelt naar den schijn, Ook als de eb intreedt, werpt de zee nog nu en dan als een vloedgolf over het strand, maar het water wijkt nochtans. Ten eerste is er alle hoop, dat die oorlog, welken wij verfoeien, gelocaliseerd bleeft, waar vroeger één vonk de halve wereld in lichtelaaie zette. Maar ten tweede zijn juist in onzen tijd reeds vele oorlogen voor komen door arbitrage, gelijk in steeds meerdere mate langs scheidsrechter lijken weg brandende quaesties op vreedzame wijs tot oplossing zullen geraken. Dwaas zijn degenen, die de stich ting van het Permanente Hof van Arbitrage als een ij dele komedie aan bespotting zoeken prijs te geven. De kruistocht van de apostelen des vre- des heeft in het gedachtenleven der volken reeds onuitwischbaar sporen achtergelaten. Het is een kruistocht, voortgestuwd door hooger beginsel dan dat in de middeleeuwen, toen de volken zich opmaakten om het lichaam van den Christus aan de macht des ongeloofs te ontweldigen, want wij zoeken den Heiland te dienen niet in een steenen graf, maar door uit Zij nen naam verlossing te brengen aan de lijdende menschheid, en het leven te redden uit den greep des ontijdigen cfoods. Hoe nader de volken tot elk ander worden gebracht door de zich steeds vermenigvuldigende middelen van verkeer, die hen persoonlijk en geestelijk in elkanders leven en stre ven doen deelen, des te krachtiger zal het solidariteitsgevoel worden, dat hen onderling verbindt. Het lijden van vrouwen en kinderen in den Zuid-Afrikaanschen oorlog hebben wij allen meegeleden. Het heeft onzen afschuw versterkt voor het monster, dat slechts uit is op vernietiging van ons kostbaarst bezit, zoo moreel als materieel. In dien af schuw voor den oorlog ontmoeten de volken elkaar en daaruit zal een fraterniteit, een wederzijdsche eer bied, een universeel medelijden wor den geboren, die tot een levenwek kende kracht zullen aangroeien, waartegen de dood en verderf zaaien de kr g niet langer bestand zal blij ken. Met de vergelijking van het vre deswerk met den uit kleine kiem zich ontwikkelenden eik, die eenmaal on der de vredige schaduw van zijn bree- de kruin aan gansch de menschheid beschutting bieden zal, besloot de spreker zijn warm toegejuichte rede. Pater H. Ermann 8. J. over de „Katholieke Actie". Voor een talrijk gehoor, waaronder ook eenige geestelijken, sprak te Bot terdam pater Ermann over „Katho lieke Aciie". Na in een inleiding de vervolging vin de ka!li kerk in eenige landen van Ei ropn aan katholieken zelf ver weten te h-ri en, zegt de eerw. spre ker Ik vind het zeer nuttig in een besloten vergadering rond en vrij, maar in gepasten vorm op onze fou ten en gebreken te wijzen, die de goe de zaak schaden en toch met een vast beraden wil verbeterd kunnen wor den. Veel beter acht ik het, dat wij, katholieken, elkander de waarheid zeggen, dan dat wij wachten totdat de vijand van buiten het doet. In de maand Juli 1903 had liet ka tholiek orgaan de „Köln. Volkszei- tung" eenige dagen lang niet malsche dingen geschreven aan liet adres van de Centrumspartij te Mainz. Welnu, op de vergadering van den vooravond van den oOsten Katholiekendag te Köln ',23—27 Aug. 1903) kwam de ge vierde koopman uit Mainz, Nicola Racke .openlijk aan de „Köln. Volks- ztg." de waarheid zeggen. Maar zoo sprak hij, vooraleer hij begon ..wij blijven daarom toch vrienden, echte vrienden, van wie de een het den anderen niet kwalijk neemt, wan neer deze hem de waarheid zegt, na tuurlijk in alle liefde, zonder toorn en vooringenomenheid en in het be lang der zaak." .In alle liefde", zegt Racke, doch bedenken wij hierbij ook M. H., dat. I wanneer een openhartig werkman tot I ons zegtJe liegt, die uitdrukking, .hoe hard ook van klank voor be- schaafde ooren, toch soms heel wat zachter is van inhoud dan het deftige „in kale gemoedsstemming" geuite 1 u jokt. Welnu, de sohrijver, die zich Cocorus, d. w. z. raaf noemt, is geen werkman, dat verzeker ik u. Wat moeten wij nu doen om voort te komen? Volgen wij eerst den raad op van Paus Leo XIII„te bidden", opdat God ons helpe. Te veel katholieken vergeten dit. Doch bidden is niet ge noeg. We moeten ook zelf ons best doen naar de kracht, die we hebben gekregen, de handen inéén slaan. Wel hebben we in het vorig jaar groote kracht ontwikkeld, zóó zelfs, dat onze tegenstanders er eerbied voor hadden, maar te velen slapen nog. Een goede wrijving van gedachten kan er tusschen ons komen doorkies vereenigingen, waar iedere rang en stand lid van kan zijn. Te Rotterdam is meer actie geko men, ook onder de roomsche kiezers zeer velen zijn ontwaakt en slapen niet meer, ofschoon nog velen slape rig bij het werk zijn. En al heeft „Recht en Orde" nooit geslapen en naar omstandigheden goed gearbeid, durft spreker toch beweren, dat in die vereenignig een nieuw leven is ont kiemd, en dat de vereeniging „Katho liek Leven", zélf tintelend van het echte katholieke leven der jongeren, .Recht en Orde" van overvloedig voed sel zal voorzien om dat nieuw leven te onderhouden. Aan het ijverig centraal bestuur van .Recht en Orde" breng ik buigend een eere-saluut, hoewel ik nog dieper buigen zou. indien ik naast den gerid- derden heer Van Rijswijk nog een werkman zag zitten d a t is actie op sociaal gebied. Actie is mooi, maar moet steunen vooral ook op kennis van het geloof, We moeten ons geloof kunnen verde digen tegen de andersdenkenden. De katholieke studenten en andere mee»- ontwikkelden gaan al goed in deze richting. Het volk te ontwikkelen is een on zer eerste plichten. Zonder die ont wikkeling kan Godsdienst er zedelijk heid nooit vooruitgaan. De democratie heeft ons niet te ver ontrusten. maar we moeten de eer der vooruitgang aan Christus toe schrijven. Na de macht der Duitsche pers ge schetst te hebben, zei spr. over onze pers o.a. „Indien de katholieken, die een groot iberaal of neutraal blad kunnen betalen, aan kath. actie deden, wat de pers betreft, dan zouden onze drix groote, katholieke kranten „De Tijd" „Het Centrum" en de „Maasbode' zelfs ieder 16000 abonné's kunnen hebben. O, dat zou heerlijk zijn, want dan was het niet meer noodig zou dr. Po els zeggen naar de Rotter- damsche synagoge te loopen om te weten wat te Amsterdam kalveren en te Keulen de varkens kosten." „En die 16000 abonné's kunnen ge makkelijker komen, wanneer de pers broeders, redacties en schrijvers, zel ve ook aan echte katholieke actie doen door elkander, ondanks verschil van gevoelen, hoog te houden en te eerbiedigen, door katholieken iu open, vrije vragen hunne vrijheid te laten behouden en dus niet te verket teren door de vermaning van den bisschop van Metz op te volgen en dus jegens personen de passende achting te bewaren en niet toe te la ten, dat die personen met den dolk der pseudonierniteit in de borst wor den gestoken, door katholieke ver eeniging. die door Leo XIII en door geheel 't Nederlandsch episcopaat zijn goedgekeurd en zonder overdrijving werken voor het stoffelijk en geeste lijk heil van het huisgezin, niet dood te zwijgen of, wat nog erger is, door ingezonden stukken te laten verdacht maken, door blank oprecht en eer lijk te zijn en niet het werk of de da den van een vriend, partijgenoot of geestverwant op te vijzelen en in wierook te hullen, en den arbeid of de daden van een vermeenden tegenstan der te beknibbelen of te bekrabbelen of in den dofpot te stoppen. „Ik ken een stadje van ongeveer 20U0 inwoners, onder wie minstens 1200 katholieken. In de sociëteit lig gen ter lezing twee dagbladende „N. R. Ct." en „De Tijd" en geen an der katholiek blad. En in de herber gen van dat stadje a propos, er wordt nogal aardig gepimpeld —ligt geen enkel katholiek blad. Waarom niet Wel daar is geen vraag naar. De katholieken daar zijn goede, brave menschen, doch aan actie voor de pers doen zij niet. „Wilt gij woten M- H. hoe men in de verschillende café's en sociëteiten ook een katholiek blad of bladen op tafel kan krijgen? Ik heb dezen raad gegeven belegt een vergadering, laat een echte redenaar komen, bijv. dr. Ariëns of dr. Poels of nog veel beter een leek mr. Aalberse, baron v. Wijn gaarden of den heer Slotenmaker van Rotterdam en besluit, al is het met een kleine meerderheid van stemmen die café's enz. niet te zullen bezoeken vooraleer daar ook katholieke bladen te krijgen zijn. Binnen 14 dagen M H., zijn ze er; ik sta er voor in." Na een opwekking tot propaganda besloot spreker, „volgen we Schaep- man en streven we voort." Met een woord van hulde aan diens onvergetelijke nagedachtenis, slrot spr. zijn gloedvolle rede, welke ge tuige het herhaald applaus der aan wezigen allen tot nieuw leven had opgewekt. „Centrum". Armlastige krankzinnigen. In de op 19 dezer te Warmond ge houden gemeenteraadsvergadering deelde de voorzitter mede dat hij den 14en j.l. een dagvaarding ontving om 3 Mei a.s. voor de rechtbank te ver schijnen te 's-Hage als vertegenwoor diger der gemeente en zulks ten ver zoeke van het College der Godshuizen te 's-Bosch tot het betalen van /1228.75 verpleegkosten van een armlastige krankzinnige. De Raad besloot dat de gemeente zich zal verweren, zal dat besluit onderwerpen aan de goedkeu ring van Gedeputeerde Staten en wees als advocaat en procureur aan Mr. N. Cramer te 's-Hage. Wijl deze zaak zeer interessant is, zij het volgende aangestipttot 13 Juli '99 werd een krankzinnige uit eigen middelen verpleegd te Vughtde be taling geschiedde namens hem door den curator, te Warmond wonend. Op dien datum waren de geldmid delen uitgeput en gaf de curator daar van behoorlijk kennis aan het College. Eerst in 1903 maakte dat College werk om betaling te erlangen, in welk on derzoek betrokken waren de gemeen ten Alkmaar, Haarlem, Apeldoorn. Grave en Warmond. Het geschil dat Gedeputeerde Staten niet konden bij leggen, werd geregeld hij koninklijk besluitbij besluit van 9 Nov. 1903 No. 47, werd Warmond, woonplaats des curators, aangewezen als woon plaats van den krankzinnige. Het Col lege bovenbedoeld zond nu een decla ratie in groot f 1228.75 van 13 Juli '99 af tot eind 1903. Met het oog op de wet van 8 Nov. 1815 in verband met art. 221 gemeentewet, meende het meentebestuur dat een gedeelte was verjaard, weigerde dat deel te beta len van den datum af (waarbij het vorig jaar kon komen, zoo dat niet verjaarde), waarop het College voor noemd zich wendde tot den Commis saris der Koningin in Noord-Brabant (weg aangegeven bij koninklijk besluit 2 Aug. 1870 No.) Aan de rechtbank nu de beslissing. Nog een reuzenei. Het schijnt tegenwoordig de tijd. niet van de zeeslang daarvoor is 't nog te vroeg in 't jaar maar van de reuzen-eieren te zijn. Ons reuzen- ei, waarvan in het nr. dat Zaterdag verscheen melding wordt gemaakt, is overtroffen door een ander reuzen-ei, waarvan De Standaard verhaalt. Dat blad meldt Een gewone kip van een ingezetene van het dorp De Bilt legde de vorige week een ei, hetwelk het kolossale gewicht bezat van li hectogram. Het ei had eene lengte van 9 c.M., en een omvang van IS c.M. Nu zou men ge neigd zijn te denken, dat het een ei met dubbelen dooier was. Wat was evenwel het geval In het groote ei bevond zich behalve eiwit nog een ei van normale grootte. Voor de curio siteit heeft men het reuzenei. na het eiwtt er uit geblazen te hebben, be waard. Een minder aangename positie. Een schoox'steenveger te Deutichem stond boven in den schoorsteen van een landbouwerswoning in Ambt Deu tichem zijn hoogste deuntje te zingen en toen dat liedje uit was liet hij zich steeds doorvegend, langzaam zakken; ten laatste kon hij niet verder naar beneden, maar toen hij nu naar bo ven wilde, bemerkte hij, dat hij zich evenmin opwaarts kon werken. Dat was een lastig geval. Hij trok eersi zijn boezeroen uit, en stond ten slotte in Adams costuum in den schoorsteen doch niettemin kon hij er nog niet door, ofschoon men van boven af tou wen neerliet, waaraan flink mee ge trokken werd. Daar na dit costuum geen vermindering van kleedingstuk- ken meer mogelijk is, was hiermee bewezen, dat de schoorsteen moest wijken. Met koevoet en breekijzer werd de schoorsteen afgebroken ter hoogte van Ts mans gedwongen ver blijfplaats .waarna hij meer dood dan levend, meer een zwarte dan een blan ke, en ontveld aan ellebogen en knie- en, te voorschijn kwam. Uit de Pers. Aan een artikel in „Het Volk" over de houding der Eerste Kamer in ver band met de Hooger Onderwijswet, is het volgende ontleend „Zelden werd een oude juffrouw meer naar de vriendelijke oogen ge keken dan nu de Eerste Kamer. Zelfs de oude juffrouw, de liberale partij, waarvan mr. Treub een jaar of twaalf geleden te Delft sprak, mocht zich niet in meer belangstelling veiTieugen dan nu de Eerste Kamer. Onbeteekenend als zij gewoonlijk is voor den gang van zaken, wacht men nu binnen en kele jaren voor de tweede maal, dat zij een belangrijke wet zal verwerpen. Zij stemde de Ongevallenwet af, en nam er, onder den invloed der fabri kanten, het gave karakter af. Toen bukte de regeering voor haar, redde de wet door het indienen van een nieuw ontwerp, en de Eerste Ka mer kon rustig gaan slapen, in het besef van eene daad te hebben ver richt ten nadeele van het volk. En nu vraagt men haar heel ande re dingen. Kuyper heeft een subsidie bereid aan zijn Vrije Universiteit, en nu noch de wetenschap noch eenig openbaar belang gediend zijn met de kunstmatige voeding van dit nage maakte universiteitje, vraagt men aan de Eerste Kamer dat zij orde op deze zaken zal stellen door aan dr. Kuyper zijn wetsontwerp weer thuis te zen den. En hieraan knoopen zich nu heel wat verwachtingen vast Als de verkiezingen voor de Prov. Staten zoo uitvallen, dat Kuyper bij ontbinding der Eerste Kamer niet ze ker is van eene meerderheid, dan zal zeker het oudje zich recht krachtig voelen, en komt er over de liberale meerderheid van de Eerste Kamer een gevoel dat zij het verkeerd geboren en zonderlinge staatslichaam nu in dit hijzonder geval aangewezen is om het land en de wetenschap te redden. En de goed-liberale en professorale leden zullen dat wel met zekere defti ge overtuiging gaan doen." Verder „De Tariefwet is nu de stormram te gen de regeering, en boven op het toe stel waait de vlag der liberale her- eeniging. De trompetters staan er naast en blazen verzamelen. Maar er ontbreekt toch wat aan het wijsje het is verzamelen op vrijhandels- en libe rale en anti-clericale leuzen, niet op die van een democratisch kiesrecht. De Liberale Unie blijft haar onwaar dig spel spelen van de kat uit den boom kijken, en durft of wil in eigen kling geen verklaring omtrent het kiesrecht uitlokken. Zij bindt zich niet en neemt den schijn aan als was zij bereid om, al naar de politieke be hoefte het zal uitwijzen, naar links of naar rechts aansluiting te zoeken. Zoo is de heele politieke toestand juist zoo onlielder en onzuiver als de klasse der heerschers haar in den ver valtijd nog aanbieden kan. Als daar nu die bom eens invalt van afstemming van de Hooger-On- derwijs-wet door de Eerste Kamer? Dan komt er een zeer verwarde toe stand. De regeering ligt dan over hoop met de Eerste Kamer, terwijl zij in cle Tweede, die toch altijd iets meer lijkt op een volksvertegenwoordiging, een sterke meerderheid heeft. En, ge steld de verkiezingen der Prov. Sta ten vallen naar den wensch der libe ralen uit, ontbindt zij dan de Eerste Kamer, dan krijgt zij precies dezelf de oude heertjes terug, want de Prov. Staten kunnen niet ontbonden wor den. De politiek loopt dus vast ineen slop." Ten slotte zegt het blad „Voor ons is dat een niet- onaardig schouwspel. Er zit altijd voordeel voor ons in, als de tegenstanders el kaar zoo ruw afbreken als ze nu bezig zijn te doen. Als Kuyper staatsgeld wil hebben om kereltjes op te kwee ken, die de sociaal-democratie sybran- deeren, en het liberalisme spant de verontwaardigde wetenschap voor de politiek om Kuyper een beentje te lichten, dan hebben wij er althans dat voordeel van. dat wij aan de heele j kliek een aardige herinnering kunnen j voorhouden, als zij straks weer een- drachtig tegenover ons staan, enHan-1 delsblad en Nieuwe Rotterdammer den anti-revolutionnair aanbevelen tegen den sociaal-democraat Het gaat zoo goed." Tetteren on Kunst De Middenstandsbond. Aldus is de titel van het eerste nummer van het officieel orgaan van den Ned. Bond van Vereenigineen van den Handeldriivenden Midden stand. 't Is een weekblad en de leden van den Bond ontvangen het gratis. Commissie van redactie zijn de hoc- ren J. S. Meuwsen. Amsterdam. V Nieuwenhuijzen te Nijmegen en J. Das Dzn. te Utrecht, terwijl verschil lende bekende personen als medewer kers zijn vermeld. In een hoofdartikel„Ons Bonds orgaan" wordt het doel der courant nader omschreven. Hoewel zij, zegt de Redactie, niets anders is dan een noodwendige schakel in dien mach tigen keten, dien de Middenstand smeedt om zijne havens af te sluiten voor de vijanden van zijn behoud, die tevens vijanden zijn der georgani seerde maatschappij, toch dient, nu we ons aan de meer dan veertiendui zend georganiseerde Middenstanders van Nederland komen voorstellen, een kort woord tot die Bonds-leden zélf gesproken. Over de wijze van ons optreden, over de middelen, waarmede we zul len strijden, over de krachten, die we zullen aanwenden... En dan zij allereerst gezegd, dat ons blad geen blad is van welk persoon, van welke richting, van welke partij ook. ons blad is het blad van den geheelen Nederlandschen Midden stand. Dat sluit in zich. dat ons blad niet het blad zal zijn van de redactie al leen of van het Bondsbestuur g ij middenstanders, g ij mannen der Ver eenigingen, g ij Bondsleden van Noord en Zuid, van Limburg zoowel als Groningen, van Overijsel zoowel als van Zeeland, gij moet uw schou ders zetten onder ons blad. Het orgaan is u w orgaan Eerst en vooral moeten de Midden standers van héél Nederland daarin spreken van hen moet komen de stu die. die binnen de grenzen van onzen „Bond" aan Nederland de richting aangeeft, waarin de Handeldrijvende Middenstand op economisch, op soci aal en maatschappelijk terrein zich zal voortbewegen. „De Middenstandsbond" is uw or gaan, Nederlandsche middenstanders, en al schrijft de redacteur er zijn hoofdartikelen in, en al geeft het Bondsbestuur er zijn officieele mede- deelingen... gij zijt toch eigenlijk de eigenlijke redacteuren, van U moet komen de stuwkracht, de beweging, j het leven Dat sta dus op den voorgrond." Koloniën. De aanval op het Controleurs- kantoor te Seroeway. De „Deli-Gt." schrijft De aanval in quaestie neemt zoetjes aan minder groote afmetingen aan. De eerste berichten spraken van een „geplunderd" controleurshuis en drie doodgeschoten oppassers. Thans blijkt uit de latere berichten dat zoowel onze alsook de officieele berichten vrij sterk overdreven zijn geweest. De woning van den controleur is niet geplunderd, slechts is een der krees stuk geslagen en werden een drietal tafelmessen ontvreemd, de fraaie kle wangs en kains, die onder de schrijf tafel lagen, hebben de inbrekers in de haast laten liggen. Volgens de laatste berichten zijn er 7 djahats geweest en hiervan zijn er thans 5 gepakt, terwijl ook de gewe ren der gewonde oppassers alle te recht zijn. De kerels hebben bovendien bekend dn vertellen, dat zij alleen uit roof zucht zouden hebben gehandeld, ten einde met de buit te maken geweren een goed heenkomen naar de Gajoes te vinden In hoeverre dit verhaal waarscnijn- lijk is. is nog niet uit te maken, aan nemelijk is het zeker, dat zij, zoo ze een moord op een bestuursambtenaar in het zin hebben gehad, dit voorne men niet vrijwillig zullen meedeelen, waar zij ampel tijd gehad hebben, om alsnog af te spreken, wat zij als reden van hun aanslag zouden opge ven. Een oude wrok tegen de over hen gestelde machten bestond er reeds lan gen tijd. Zekere Patoeau Malam had indertijd een pepertuin, die tengevol ge van een besluit van den kernpatan van Beneden Langkat wegens schuld werd verkocht. Later, teon de zeer verwaarloosde tuin onder den nieu wen eigenaar behoorlijk was schoon gemaakt, wilde de man zijn vroeger eigendom weer terug hebben ten onrechte natuurlijk bewerende, dat de tuin nu zooveel méér waarde had en men hem derhalve destijds had te kort gedaan. Hij kreeg natuurlijk nul op zijn request. Intusschen kan wellicht tusschen den in de buurt van den djahatskam- pong wonenden mokkenden heer Ma ïam en de djahats eenige connectie' hebben bestaan. Hij kan ze hebben aangehitst om tegen den vertegen woordiger van het gezag, of wol slechts diens woning met gewapende hand op te treden dit zal het on derzoek nog moeten uitmaken.

Haarlem's Dagblad | 1904 | | pagina 5