Aanbesteding. Op Donderdag 19 Mei a.s. zal door bet Prov. Bestuur van Noord-Holland worden aanbesteed het verbeteren ▼an hoofden op het Noorderstrand van het eiland Vlieland, behoorende tot de zee werken in Noord-Holland. Ra ming 50.000. Het vernieuwen van een gedeelte paal6cherzn langs den Marskedijk op het eiland Wieringèn, behoorende tot de zeewerken in Noord-Holland. Ra ming f 10.000. Tot onderwijzeres in de nuttig© handwerken aan de Kweek school voor onderwijzeressen alhier is benoemd mejuffrouw' A. P. van Rijn te Rotterdam. Hier ter stede is opge richt een R.K. Coöperatieve Bakkerij met aanvankelijk zestig leden. R.K werklieden die zich nog wenschen aan te sluiten kunnen zich bij de Com missie aanmelden, zijnde de heeren N. Tromp, Oranjeboomstraat, J. Gi- gengack, Leliestraat 7b, C van Etten de Clercqstraat 133 en F. J. Jansen, Gen. Bothastraat 15. Aan belanghebbenden zij nog mede gedeeld dat de R.K. Bakkerij een op zichzelf staande corporatie is, en geen onderdeel uitmaakt van den Ned. R.K. Volksbond. Herijk. Morgen, Donderdag zal de herijk plaats hebben van 8 tot 12 uur voor de Bakenessergracht, Vrouwesteeg, Koksteeg, 't Krom en Donkere Spaar- ne en van 1 tot 4 uur voor de Valke- steeg, Zaksteeg, Koudenhorn, Zuider Buiten Spaarne, Houtmarkt, Beek- steeg en St. Antoniesteeg. Uit de Omstreken Slag bij het Manpad. Het historisch feit, de zege van Witte van Haemstede bij het Manpad, reeds door verschillende dagbladen herdacht, is in Heemstede op waar dige, zij het ook op bescheiden wijze, gevierd. Het vrije tooneelgezelschap ..Con cordia" alhier heeft gisterenavond een zeer schoone voorstelling gegeven, waarin de heldenfiguur van Grave Floriszoon zeer goed werd uitgebeeld. In het eerste bedrijf werden wij ver plaatst in het huis van den schout van Haarlöm. In het tweede in een open plaats van hei bosch, het ver drijven der Vlamingen. In het derde bedrijf Witte van Haemstede in den voorhal van het slot te Haemstede. De verschillende tooneelen, rijk aan actie, tenvijl zoowel uitbeelding als décors niets te wenschen overlieten, werden op uitmuntende wijze tentoo- noele gebracht. Geen wonder dat reeds na het eerste bedrijf aan den auteur van dit tooneelstuk. den heer N. van Amstel, secretaris van Cöncordia", een lauwerkrans werd aangeboden, als een welverdiende hulde voor zijn schoonen en genotvollen arbeid. Na het laatste bedrijf nam de heer burgemeester van Heemstede, Mr. D. E. van Lennep, het woord en zeide met genoegen deze voorstelling, waar in één der schoonste heldenfiguren van ons land hulde is gebracht, te hebben bijgewoond. Tirgftdering ran den Haad der gemeente Znndroert Vergadering van den Raad der ge meente Zandvoort op Dinsdag 26 April 1904, nauiidags te 7^ uur te Zand voort. Voorzitter de burgemeester. Afwezig de heer C. Drayer. 1. Ingekomen'stukken en mededee- lingen. Verzoek Haarl. Melkinr. „de Sier- kan" om op het strand met een wa gentje te mogen rijden om melk per glas te verkoopen. Gesteld in handen van B. en W. Missiven van Ged. Staten, houdende goedkeuringen van Kohier Schoolgeld 4e kwart. 1903/4. Kohier hondenbelasting 1904. 2de Suppl. begTOoting 1903. Ie Suppl. begrooting 1904. Aangenomen voor kennisgeving. Verzoek van J. Beekman Azn. voor zijn 2 kinderen, die 7 April j.l. op school zijn gekomen, 2/3 vrijdom van schoolgeld voor het 4de kwart. 1903/4. Toegestaan. Reclame van J. R. Boerlage in zijn aanslagen in de PL dir. beL naar het ingekomen, wordt gezonden aan Ged. Staten, advies, in overeenstemming met eenmaal genomen beslissing. 2. Verzoekschrift van J. A. v. Noppen en S. Visser om een uitbouwsel te mo gen behouden aan hunne perceelen aan de Dr. Smitstraat die op gemeen tegrond staan. Toegestaan. 3. 2de Suppl. begrooting 1904, in ontvangst en uitgaaf f 1600.Deze suppl. begrooting staat in verband met het raadsbesluit nopens het ver plaatsen van de bergplaats van de reddingboot der N. en Z. Holl. Red- dingniij. Goedgekeurd. 4. Kohier schoolgeld onderwijs Fran- sche taal 1ste kwartaal 1904 18.12'. Idem. 5. Kohier scKoolgeld herhalingson- derwijs cursus 1903/4 f 32. Idem. 6. Kohier plaatselijke directe belas ting naar het inkomen. Wordt in besloten zitting behandeld. 7. badkoetsenloods, ging de raad 'in zit ting met gesloten deuren over. Na de geheime zitting werd nog een openbare zitting gehouden, waarin eenige aanslagen in de plaatselijke directe belasting naar het inkomen werden gewijzigd, waarna het ko hier werd vastgesteld tot een bedrag van 5024.87. Binnenland. Staten-Generaal Kameroverzicht. Bij de voortzetting van de beraad slaging over de Drankwet heeft het debat gisteren bijna den ganschen dag geloopen over de vraaghad de Regeering al dan niet met een nood wetje moeten komen, nu het aanhan gige drankwet-ontwerp onmogelijk vóór 1 Mei aanstaande in het Staats blad kon komen. De quaestie was Vrijdag opgeworpen door den heer Mees, die betoogd had op verschillen de gronden dat een noodwet noodza kelijk was, wijl er twijfel bestond over de vraag of de bepaling der wet, dat aan hen die op 1 Mei 1901 het bedrijf uitoefenden de vergunning niet kon worden geweigerd tot 1 Mei 1904, al dus moest worden opgevat, dat één voor 1 Mei 1904 opnieuw aangevraag de vergunning nog een jaar zou door- loopen. De heer Mees nu had aange voerd dat van het doorloopen der vergunning geen sprake kon zijn, om dat mocht er ook al in de wet ge schreven zijn, 1 Mei de bedoeling van den wetgever was geweest als da tum te noemen 30 April. Hij had daarbij gezegd, dat de Re geering blijkbaar aan een noodwetje had willen ontkomen en daarom het middel een weefsel van subtilitei ten haar door de Commissie van Rapporteurs aan de hand gedaan, had aangegrepen. Dit laatste nu ontkende de Minister van Binnenlandsche Zaken beslist. Er was reeds een noodwet gereed, die den Raad van State reeds had gepas seerd. En wat de zaak zelve aanging, de Regeering meent dat de woorden Verkiezing stembureau voor de j van de wet leiddraad moeten zijn voor den wil van den wetgevér en dat de bedoeling die woorden moet am- plieeren. En voor dit gevoelen vond de Mi nister steun bij gezaghebbende man nen als Thorbecke en Opzoomer. Bij het noodwetje in 1901 luidde de tekst dat aan hem die op 1 Mei 1901 het bedrijf uitoefende de vergunning niet mocht worden geweigerd tot 1 Mei 1904. Een voor 30 April 1904 aange vraagde vergunning moest dus nog a.s." verkiezing van 1 lid der Prov. Staten. Na herhaalde stemmingen worden gekozen de heeren van der Werff en Zwaan (de laatste bij loting). Als plaatsvervangende leden worden geko zen de heeren Slagveld en v. d. Bos. 8. Verzoek tot het plaatsen van een photographietent met vluchttentje aan het strand door L. v. Wijnbergen. B. en W. stellen voor het verzoek toe te staan wat betreft de photogra- phietent voor het badseizoen 1904 te- voor een jaar worden verlengd. Dat gen een vergoeding van f 100 en het, was de in den tekst uitgesproken wil vluchttentje tot wederopzeggens toe. van den wetgever. Goedgekeurd. Bij dien stand was er voor de Re- "9. Benoeming onderwijzeres bij hetgeering geen reden een noodwet voor openbaar lager onderwijs. te stellen en de Minister vreesde niet Voordracht: Mej. S. Houtkooper te dat de rechterzijde anders zou deci- Haarlemmej. H. Volger te Assen- deeren. delftmej. L. MT Kuijt te Haarlem. De Hooge Raad zou zich houden aan Benoemd mej. Houtkooper met 6 de letter en den tekst der wet. Na- stemmen tegen 2 op mej. Kuijt. dat de heer Talma dit betoog had on- Alvorens over te gaan Tot de rond-dersteund verklaarde ook de heer Rink vraag wees de VOORZITTER erop dat j dat hij 't ondenkbaar achtte dat het de nieuwe politie-verordening nog niet j Openbaar Ministerie tot vervolging -— liC UlCUtlC ilUHVIC-I w ui uvuu^ "«o - j ei is waar, zeiae spreker, is het is vastoreSteld, reden waarom hij in'zou overgaan wegens clandestienen kenner6 nog eenrn£?¥ibê^ntw^orden?verweging gaf de toestemming Jot verkoop na lMei 19M._Wie_ nu een vraag, wat voor ons land beter is ge weest. gebonden te blijven aan Vlaan deren. welker bevolking met de Hol- landsche zooveel punten van overeen komst heeft.terwijl het Henegouwsche Vorstenhuis hier feitelijk uitheemsch genoemd kan worden, toch doet dit niets af aan de groote verdiensten van Witte van Haemstede, die als zoon van Grave Floris, voor alles Holland's onafhankelijkheid beoogde en daar voor goed en bloed over had. Met luid applaus werden deze woor den begroet en t.oen Mr. D. E. van Lennep in de eerste plaats den heer Van Amstel zoowel als de leden van „Concordia" hulde bracht voor hun schoon en verdienstelijk werk, kwam aan het applaus schier geen einde. Nog geruimen tijd bleven de leden van „Concordia" en vele bewoners van onze gemeente genoegelijk bij een. zoodat wij kunnen verklaren, dat dit feest in alle opzichten geslaagd mag heeten. BENNEBROEK. Gisterenavond gaf het Harmonie- korps „Kunst na Arbeid" eene tweede uitvoering die als zeer goed geslaagd mag worden beschouwd. De tien uit gevoerde nummers voldeden zeer en gaven blijk van volhardende studie der werkende leden, die onder de uitmun tende leiding van den ijverigen direc teur den heer J. C. Tuin uit Haarlem het weldra tot een bevredigende hoog te zullen brengen. De vioolsolo's, ten beste gegeven door den heer Directeur bewezen vol doende dat de heer Tuin een kranig musicus is met wiens onderricht onze vereeniging zeer zeker ingenomen kan zijn. Onder de bezoekers merkten we op de Ambachtsheer van Bennebroek en diens dochter, zoomede de Burge meester. ZANDVOORT. Het kohier van de Plaatselijke di recte belasting naar het inkomen voor het dienstjaar 1904 is door Burgemees ter en Wethouders opgemaakt tot een bedrag van J 5006.27. Aan den heer L. H. Westerhout te Utrecht is door B. en W. opgedragen de leverantie van ongeveer 65000 straatsteenen. HAARLEMMERMEER. De publieke grasverpachting der dijken en wegen te Haarlemmermeer heeft over 1904 opgebracht f 6317, over 1903 bedroeg die f 5779 en over 1902 f 6490. Tot lid van den raad te Aalsmeer is bij herstemming gekozen C. Koudijs (lib.) met 282 at, J. van Dillewijn (a.r.) bekwam 217 stemmen. het houden van mestvaalten nog met vergunning heeft en die na 1 Mei een jaar te verlengen. 1904 wil houden zal in den loop dezer De heeren KONING en SLAGVELD week het vergunningsrecht voor een zouden met 't oog op den toestand, waarin sommige verkeeren, hier en daar al voorloopig eenige verbetering willen zien aangebracht. Na een toelichting van den VOOR ZITTER, die toezegt dat waar de toe stand dit noodig maakt voorloopige verbetering zal worden aangebracht werd goedgevonden de vergunning tot 1 Mei 1905 te verlengen. Bij verdere discussie bleek dat het bezwaar eigenlijk niet zoozeer gold het hebben van mestvaalten in het al gemeen, maar meer in 't bijzonder het houden van varkens. De heer SLAGVELD zou bepaald willen zien dat men per hoofd niet meer dan 2 3 varkens mocht hou den binnen den bebouwden kom der gemeente, wat den heer v. d. BOS de opmerking ontlokte dat dan in een huisgezin van een vader met eenige zoons toch nog veel varkens kunnen gehouden worden. De heer KONING zou het zelfs tot één varken beperkt willen zien. Nadat de VOORZITTER erop gewe zen had dat het moeilijk is ineens afdoende verbetering te verkrijgen daar men dan te zeer zou moeten in grijpen bleek het voorstel-Slagveld niet te worden ondersteund, zoodat hiermee de zaak was afgeloopen. Bij de rondvraag bracht de heer DRIEHUIJZEN ter sprake den vuur toren, die in treurigen toestand ver keert: de jeugd speelt er op en het ding kon op een goeden dag wel eens omvallen. De VOORZITTER was het ermee eens, maar de eigenaar van den vuurtoren is niet bekend. Er is reeds over aan den minister geschreven, die geen bezwaar tegen" opruiming had, maar er is wèl bezwaar te ra ken aan het eigendom van een ander. De heer DRIEHUIJZEN wees erop dat er gevaar voor de veiligheid be staat en zou den eigenaar willen zien opgeroepen. Er blijkt reeds moeite te zijn gedaan om den eigenaar te vinden, maar men 19 daarin niet geslaagd. De VOORZITTER, die zijn vingers niet gaarne wil branden, wil den wettigen weg volgen en stelde daarom voor rechtskundig advies in te win nen, waartoe besloten werd. Nadat de heer ZWAAN nog een in lichting had gevraagd betreffende het afbreken van de loods van de red dingsboot, waarop de voorzitter een bevredigende toelichting gaf en waar bij bleek dat de boot voorloopig on derdak zal worden gebracht in de jaar vooruit gaan betalen. Hij krijgt dan een bewijs dat hij weer voor een jaar vergunning heeft en met dit offi cieel e stuk, met deze administratieve beschikking is hij tegen eene vervol ging gedekt. De heer Smidt vond op de door anderen aangevoerde gronden evenmin een noodwet noodig, erken de echter dat er twijfel is en ver klaarde wanneer de heer Mees met een noodwet of motie kwam daarvoor te zullen stemmen. De" noodzakelijk heid van een zoodanige wet bleef de heer Mees volhouden. De practische be teekenis van zijn opmerkingen lag in de vrees voor vervolgingen en zeg gen dat er zekerheid was kon, meen de hij, de Minister niet, waar Z.Exc. zelf binnen twee maanden van opinie was veranderd. De heer van Karne- beek kwam zich scharen aan de zijde van den heer Mees en ten slotte ver klaarde de Minister van Justitie nog het volkomen eens te zijn met zijn ambtgenoot, terwijl hij na de hier ge voerde debatten vervolgingen uitgeslo ten achtte. Maar gesteld dat er vrees voor bestond, men zou de moeilijkhe den door een interpretatieve wet kun nen ondervangen die hoogst eenvou dig zou kunnen luiden, aan art. 26 van de bestaande wet wordt toege voegd „deze vergunning loopt tot 1 Mei 1905. Hiermede was de quaestie eigenlijk afgedaan. Maar de Minister van Bin nenlandsche Zaken meende op een vraag van den heer Mees of een in- trpretatieve wet dan spoedig te wach ten was, niet te moeten antwoorden, omdat de heer Mees twee vragen van den Minister onbeantwoord had gela ten. De heer Mees vroeg toen het woord voor een persoonlijk feit, betoogende dat hij gevraagd had een antwoord in het algemeen belang tot wegne ming van rechtsonzekerheid en niet ter bevrediging van persoonlijke ni eu W9gi erigheid. Het incident werd gesloten en tegen drie uur werden de algemeene beraad slagingen hervat. De heer Lohman vulde het verdere gedeelte van den middag met een rede, waarin hij be toogde dat het stelsel van de wet van 1881, berustende op de meening dat men het drankmisbruik kon bestrij den door matigheid èn beperking van drankgelegenheden, had gefaald, Waarom hij van deze Regeering dan ook een radicale omwerking van het systeem dier wet had verwacht. Ge voelt hij veel voor geheel-onthouding, aan don anderen kant mocht men het bedrijf van den tapper niet voorstei len als een onteerend bedrijf. Men mag de tappers niet buiten de wet stellen. Tegen misbruiken moet ge waakt worden, maar de Staat heeft zich met de bevordering van zedelijk heid niet te bemoeien. Hij moet opko men voor de veiligheid en de alge meene gezondheid en dit wettigt zijn optreden in de drankquaestie. De Staatsbemoeiing moet evenwel zijn rechtvaardig, en practisch uitvoer baar wezen met nuttig effect. Er zijn dingen die de Staat verbieden mag als drankverkoop in winkels, in sta tions en op bepaalde uren en meer dere bepalingen der wet hebben dan ook spreker's sympathie. Maar zijn bedenking, evenals in 1881, blijft ge richt tegen de beperking van het aan tal drankgelegenheden. Dit is onrecht vaardig. 'Is het bedrijf "biet goed, dan moet men het geheel verbiedén, maar geen uitzonderingen maken en onte vredenen kweeken. Het stelsel, dat allerlei moeilijkheden en monopolies heeft geschapen, werkt ook verkeerd. Wie eenmaal gewoon is te drinken, loopt desnoods een eindje om, als men door beperking de tapperijen ver van elkander heeft verwijderd De wet van '81 deed de krotten ver dwijnen, maar er verrezen drankpa leizen die tot drinken prikkelen. Er wordt nu netjes gedronken, maar vol strekt niet minder. De ondoelmatigheid en de onrecht vaardigheid van het monopolie-stelsel de Koningin-Moeder, destijds verge zeld van Koningin Wilhelmina, de stichting bezocht, welke Zij zich nog zeer goed herinnerde. H. M. maakte zelfs opmerkzaam op verbeteringen en veranderingen, in dien tijd aangebracht en die Haar opvielen. In de 3 schoollokalen woonde de Koningin-^eder het on derwijs bij en vertoefde ook eenigeu tijd in de kinderkamer, waar de zes jarige Marie Gérabijn Haar een rui ker aanbood, voor welke vriendelijk heid Hare Majesteit het kind hartelijk dankte. Tot elk der verpleegden richtte H. M. een belangstellend woord en bij Haar vertrek schonk Zij een gift, om de verpleegden te onthalen, die op Haar verzoek het verdere gedeelte van den dag vrij-af waren. De vestibule van het gesticht v fraai versierd. StfttenrerkieziiigeninZaid Holland Men schrijft aan De Nederlander Op initiatief van het Provinciaal Chrisfelijk-Historisch Comité voor Zuid-Holland vergaderden Donderdag 1.1. besturen van Christelijk-Histori- sche kiesvereenigingen en belangstel lende Christelijk-Historischen in de provincie Zuid-Holland, om de ge dragslijn der Christelijk-Historischen in Zuid-Holland bij de a. s. Statenver kiezingen te bespreken. Na een inleidend woord van den voorzitter, waarbij vooral werd gewe zen op de noodzakelijkheid om zich van eigen beginselen een helder be wustzijn te vormen, en waarbij op i den voorgrond werd gebracht, welk heeft geleid tot den clandestienen een gewicht er in gelegen is, dat eene verkoop, waartegen nu de wet is ge- uitzuivering in het kerkelijk leven richt. Maar spreker betwijfelde of men j plaats hebbe, opdat de Christelijk- daardoor vermindering van drankge- i Historische politiek den gewenschten bruik zal bereiken. Wie drinkt, blij» rechtmatige!) invloed van de Ned drinken. En al heeft men nu uitgeven- I den de ontneming van het bedrijf als als hef ad^e, der ven straf, het zal niet baten. Men gaat nu gadering, wat betreft de aftredende ook licenties geven aan de bierhuis-Staten-leden .der rechterzijde, dat sa- houders, omdat die het vooral waren 1 mengewerkt zal worden met de an- die drank verkochten. Het middel is 1 dere partijen der rechterzijde; en wat krachtig, betoogde spreker, maar hij betreft de candidaten voor de plaat- zag er geen heil in voor het stelsel der 9en nu door de linkerzijde bezet, dat, wet, want men laat nu ook een licen- i"d.!c.n overeenstemming mogelijk tie betalen door degenen die geen a, for^n cohol verkoopen. Wanneer men ertoe komt den tappers het bedrijf bijna onmogelijk te maken, dan zal er toch WTaarlijKe pannen, gedronken worden, maar in de huizen. Men meldt uit den Haag Er is een andere weg, zeide de heer' Het bureau van de Gezondheids- Lohman om aan de drankellende een commissie alhier deelt het volgende einde te maken Men kon het verkoo- j Herhaaldelijk is in den laatstentijd pen van alcohol alleen toestaan aan Sprake geweest van het gevaar, dat degenen, die alcohol wenschen te ver- er ligt in het gebruik zoowel van aar- koopen, maar hen verbieden iets an-1 dewerk als metaal, waarvan het gla- ders te verkoopen. zuur of het email loodverbindingen Dat ware een middel tegen verlei- bevat, die in zuren oplosbaar zijn. ding. Men hield niet-drinkers dan bui-Indien daarin zure spijzen worden ten de plaatsen, waar alleen alcohol toebereid, worden daaraan niet onbe- te verkrijgen is. langrijke hoeveelheden lood medege- Tv deeld, welke zeer schadelijke stoornis- Ten slotte verklaarde de heer Loh- sen in de spijsverteringsorganen ver man te betreuren het terugnemen van oorzaken. Zelfs bij geringe hoeveelhe- het Gothenburgsche stelsel en van I den dagelijks gebruikt kan daardoor local option. j loodkoliek ontstaan en verlammingen Men had dit laatste stelsel onder de j en andere nadeelen voor de gezond- oogen moeten zien, maar dat kon bij beid kunnen een gevolg van zulke gebrek aan tijd niet. Er zijn verkie- loodintoxicaties zijn. S3K Irdln Mg'éwerrkTeten n oraen afgewerkt. ken en door een deskundige Uit haar Bij een belangrijke zaak als deze is midden zijn eenige proeven die hier dit niet de goede methode. Stemt hij verkocht worden, onderzocht. Uit dit tegen deze wet, dan wordt de wet van' onderzoek, dat zich over 25verschil- 1881 daarmede niet ongedaan ge- lende merken heeft uitgestrekt, is ge maakt. Indien hij met deze wet mee- bleken, dat er slechts 15 geheel lood- gaat, dan zal het wezen zijns ondanks. Heden voortzetting. Het Hof. Het was gisteren in het vroege och tenduur bij de terugkomst der Ko- ninklijke familie niet zoo druk en le- i de uitkokinken met azijnzuur steeds vendig in en om het Staatsspoorsta- loodverbindingen opgelost werden. vrij werden bevonden. Bij eenige soor ten was het loodgehalte zeer gering, zoodat het reeds na een of twee uit kokingen met azijnzuur was verdwe nen. In verschillende gevallen werd ech ter geconstateerd, dat ook na herhaal- tion, als anders. De Koninklijke trein, die H. M. de Koningin en Z. K. H. den Prins u:t Sorrento in de residentie terugvoerde en samengesteld was uit salonrijtui gen met slaapcompartimenten, reed met de nog van lichten voorziene lo comotief precies kwart vóór 6 uur het station binnen. Op het perron werden de Vorstelij ke personen opgewacht door dr. Mou- ton, waarnemend burgemeesterluit.- generaal Van Erniel Scherer, gouver- Met name was dit het geval met pannen van de volgende merken la Silicite, bruin vuurvast aardewerk Walküre, bruin vuurvast aardewerk Poterie des Alpes, bruin vuurvast aar dewerk merk de Ster Jourdan, bruin vuurvast aardewerk uit Valouris, en wit geëmailleerd metaal gemerkt U. Enkele bruine pannen zonder be paald merk, werden in mindere mate loodhoudend bevonden. Uit den aard der zaak zullen er nog -; - .veel meer soorten van dergelijk kook- neur der residentie, en baron Ben-1 gereedschap hier ter stede in gebruik tmek, opperstalmeester van H. M., metzijn- waarvan de al of niet schadelijk- alle welke heeren de Koningin en de heid nog onbekend is. Door mededee- Pnns zich eenige oogenhlikken onder- ling van merken van pannen of toezen- en. ding van monsters aan het bureel der loco-bureemeester sprak Gezondheidscommissie zal kunnen Met den H. M. bij deze gelegenheid over" het treurige feit van het kort na Haar vertrek naar Italië overlijden van den burgemeester van Den Haag, baron Van Harinxma. In aanmerking genomen, dat de Ko ningin een spoorreis van omstreeks 2 etmalen volbracht had. zag H. M.. evenals de Prins, er welvarend uit en de lichtbruine kleur van Haar gelaat deed zien, dat H. M. in een zonnig land veel in de buitenlucht had door gebracht. H. M. droeg een geheel licht grijs reiscostuum; de Prins burgerkleeding. Het Koninklijk Echtpaar begaf zich in gesloten rijtuigen naar het Paleis en beantwoordde vriendelijk den mor gengroet van de kleine schare, die '"n de Rijnstraat bij het stationsgebouw verwijlde, meerendeels werkvolk, dat op weg was naar het werk. Dezelfde orde-maatregelen van po litie als bij een terugkomst van het Koninklijk gezin op de middaguren, waren aan het station en langs den weg genomen, onder persoonlijke lei ding van den heer Versteeg, hoofd commissaris. H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins hebben eenige uren na Hun terugkomst uit Italië, een bezoek ge bracht aan H. M. de Koningin-Moe der. H. M. de Koningin-Moeder heeft gisterenmiddag het Burgerweeshuis en de fundatie van Renswoude in hef Westeinde te 's-Gravenhage met een zeer langdurig bezoek vereerd. H. M. kwam te half twee, werd ont vangen door den voorzitter van regen ton, jhr. mr. J. F. Schuurbecque Boeye den rentmeester jhr. mr. J. H. van Reenen, en de oudste regentes, mevr. de douair. Mock, en vertoefde ruim anderhalf uur in de stichting. Bij Haar bezoek aan de verschillen de zalen werd H. M. ook begeleid door den directeur, den heer P. Voerman en diens echtgenooto. Het was juist 10 jaron geleden, dat worden nagegaan of deze merken zijn onderzocht, en blijkt zulks niet het ge val te zijn, dan kan dit onderzoek alsnog plaats hebben. Hieraan kan nog worden toegevoegd dat de winkeliers bij wie de pannen zijn gekocht, die onderzocht en be paald schadelijk bevonden zijn, door de commissie in kennis zijn gesteld met de eigenschappen van hun koop waar en zijn uitgenoodigd den ver koop daarvan te staken. Die Hoffelijke Italianen. Een Amsterdammer schrijft uit Sor rento aan het Hbld. De vorige week heeft de burgemees ter van Sorrento, Cav. Tramontano, met de heeren Cav. Cariello, Cav. Spasiano, d'Amora en dr. Fabrica- tore, een avondfeest in zee gegeven ter eere van H. M. Koningin Wilhelmina en Prins Hendrik der Nederlanden, ter gelegenheid van 's Prinsen verjaar dag. Een groot aantal vaartuigen van allerlei grootten, fraai versierd en verlicht, stevende langs het strand en leverde door de weerspiegeling der duizende kleuren in het kalme water een heerlijken aanblik. De hotels aan het strand waren mede schitterend verlicht en vlak aan zee was een or kest aangebracht, waar het Neder- landsche volkslied en een aantal Na- politaansche liederen door een zang koor werden voorgedragen. De heer De Curtis had bovendien ter eere der Koningin een lied gedicht en gecom poneerd, dat door den tenor Ambro- sinis uitstekend werd voorgedragen. Do woorden bevatten een zinspeling op een lievelings-bezigheid van H. M. en luidden ongeveer als volgt „Hemel, zee, loof en bloemen, maakt u nog schooner, want de Koningin schildert u af. Bekoorlijke Koningin, gij hebt Sorrento geschetst, keer er het volgend jaar weder, om dat beeld te voleindigen. Zon, maan, sterren, schittert heerlijker over Tramontano (zoo heet het hotel, waar H. M. hs iaak intrek had genomen), want Zij wi ieid> weergeven", enz. WQ Het programma van het feest w u H. M. i>angeboden, versierd met i. u. keurige aquarel van prof. Moris - een fraai kunstwerk, waar voor 811 Koningin evenals voor het schitter? waterfeest hare erkentelijkheid jenc tuigde. nen Men is hier algemeen opgetojtom over de lieftalligheid en vriendel jooj heid van Koningin Wilhelmina. Tabaksindustrie. Men schrijft uit Wageninf« De verhooging van de Tabakriftifr1? ting in Engeland dreigt eene ra voor onze gemeente te worden, wordt hier namelijk door honden gezinnen tabak gestript tegen 2£ cent per pond, en vele gezinnen, van vlijtige werklieden, verbetst daardoor aanmerkelijk hunne inkc sten. Nu er echter 15 cent per pc6 belasting op komt zal die industj?' onvermijdelijk moeten ophouden naar Engeland verplaatst worden, (N. v. d. D. Een Monument. Men schrijft ons De commissie, die zich te Breda vormd heeft voor de oprichting i een blijvend monument, ter herin - - ring aan het 500-jarig bestaan van «en Vorstenhuis als Heeren en Baronimf van Breda en waarin ook de Bur meesters der andere gemeenten vat voormalige Baronie zitting genon ri hebben, zal nu binnen enkele das aanvangen met het inzamelen vaniaar gen dragen voor dat doel. Hoewel die inzameling rechtsstre alleen geschieden zal in de verso! lende ^emeenten der Baronie, zoo i len giften ook van elders gevestigd die zouden willen medewerken eene dankbare hulde aan het e. Huis van Nassau-Oranje, hoogst v kom zijn en gaarne door den pennii meester van hetComité, den heer L. M. van Mierlo te Breda, worden ontvangst genomen. Voor Oud-Bredanaars is daardi ook de gelegenheid geopend om hunne sympathie te doen blijken. bas Een spook. Men meldt Te Zuiddorpe gebeurden verl© week in de woning van den kleenr ker J. v. V. vreemde dingen. Heil beelden werden stuk geworpen, sch ne kleederen en beddegoed goed stuk gesneden enz. enz. De „b ze" was het huis komen bezoek daar viel niet aan te twijfelen. E vreemde heer, in 't zwart gekleed, h (zoo heette het) aan de 13-jarige doi ter Martha geld gegeven en dat gi had den zegen uit 't huis getrokki Intusschen begon het „spook" bra te stichten. Viermaal konden de vla men tijdig gebluscht worden; d< Zondagavond brandde plotseling schuur van den landbouwer A. 7 sijp, die tegenover het „betoovert huis woont geheel af en eenig kwam in de vlammen om. Dit h natuurlijk weer het „spook" gedai De politie was echter zoo lichtgeloof niet en begon de zaak eens nauwki riger te onderzoeken. Toen kwam a 't licht, 'dat bij den landbouwer V sijp meermalen geld vermist was men kwam op 't denkbeeld dat dit geld wel kon zijn, dat „die zwaï heer" aan Martha v. V. gegeven ha Het meisje onderging een scherp r hoor, eerst bekende zij, dat zij geld ontvreemd had, toen dat zij vo spook gespeeld had, en eindelijk i zij de landbouwersschuur met een cifer in brand had gestoken. Het meisje is natuurlijk in hechl nis genomen. Inbrekers. d: Men schrijft uit Maartensdijk d 25 April aan het U. M. D. In den afgeloopen nacht, circa uur, werd de vrouw van den jachto ziener J. van Barneveld, wonende u| de Achterwetering alhier, opgeschri doordat zich iemand in het slaap* (j| trek bevond, die er blijkbaar niet hoorde en bezig was een kast te op di nen. Nadat zij haar echtgenoot g wekt had, koos de indringer, op t gerucht dat hij vernam, spoedig do: het geopende raam het hazenpad. Vs e] Barneveld wekte daarop zijn buurjo gen A. Koops, waarop beiden op vi w kenning uitgingen. Bij de boerderij, bewoond door Nagel, gekomen, ontdekten zij lie! in het zoogenaamde zomerhuis. Do een der ramen zagen zij daarbinn) iemand met een brandende kaars li vertrek doorsnuffelen. Mogelijk ni» van zijne gading kunnende vind! kwam hij naar buiten waarop hij o middellijk door Van B. en K. gegrepf en door hen nog denzelfden nac! naar den gemeenteveldwachter ove gebracht werd, die hem spoedig ter slot en grendel zette. Bij onderzoek bleek dat hij van van B. diens horloge, dat op tafel lï t< had meegenomen, dat met nog me andere voorwerpen in beslag w« genomen. Hedenochtend voor den burgeme! ter gebracht, bekende hij alles, en g hij voor uit armoede daartoe gekom te zijn. Na het opmaken van proces-verbs werd hij onmiddellijk naar Utrecht t beschikking van de justitie gesteld Volgens zijne verklaring is hij g naamd Jakob Kroeze, tuinknecht vs j beroep en te Twello, gemeente" Vooi c woonachtig. Of dezo persoon al of niet vreettj is aan de in den afgeloopen wint! gepleegde nachtelijke inbraken bij re schillende veehouders alhier, ts nc moeilijk uit te maken. Uit Sappemeor meldt men Door de bekentenis van twee d verdachten van den indertijd vertil! den diefstal van geld in 't kanto der firma Scholten alhier, Is thans Pr

Haarlem's Dagblad | 1904 | | pagina 2