TÜF-TÜF Jl r Noord llanitte Bedden- ee Halrassfinfabriet Looisio Aankondiging! De nieuwe KOMT!! Afslag Afslag Afslag Afslag versche Grasboter zyt Grii o fo: Uitstekende fabricage. Ons 539te filiaal De Zuidhollandsche Boterinrichting SPAARNE 74 OTe' Eieren 2l/2f 3, 3'/3 en 4 cent per stak. Koopt steeds uw BEDDEGOED 76 KLEINE HOUTSTRAAT 76, Ontvangen Vegetarisch Hótei - Restauran dige klewartgaanvallen ondernomen, waarvan de chirurgen in het hospi taal te Koeta Radja weten mee te pra ten als zij onze gewonden onder han den krijgon. De aanval is afgeslagen, onze mannen hebben stand gehouden daarvoor spreekt het aantal van 54 dooden, dat de vijand moest laten liggen. Maar de overwinning is duur gekocht, want, blijkens te Batavia ontvangen particuliere berichten, is kapitein Campioni wel niet levensge vaarlijk maar dan toch zoo ernstig gewond, dat hij den eersten tijd wel geen diensten zal kunnen verrichten; hij ontving klewanghouwen over de hand, de knie en het zitvlak. (Kapi tein Campioni is sedert aan zijne won den overleden.) En deze aanvoerder kan zoo be zwaarlijk worden gemist, ook om zijn kennis van land en volk. Het vallen van drie ziekenverplegers en twintig dwangarbeiders wijst er op, dat de aanvallers met overleg te werk gin gen en zich geworpen hebben op het meest kwetsbare deel van een colon ne den trein. ,,Er zal krachtig moeten worden in gegrepen om er den stijgenden over moed uit te slaan." verdwenen, evenals het individu, dat I liet paard had vastgehouden. I Als de agent van politie de revol- i ver niet op het bureau van den profeet I had gedeponeerd, zou men geneigd zijn, te gelooven, dat zijn verhaal een fabeltjes is, want alle pogingen om den held of een der mede-personen van dit romantisch avontuur op te sporen, bleven vruchteloos. Uit Zuid-Afrika Bestrafte vrouwenroof. Een Londensche huisbediende, die voor het ..divorce court" (speciale rechtbank voor echtscheiding en der gelijke zaakjes) zijn vroegeren meester beschuldigde, hem zijn vrouw te heb ben ontroofd, werd schadeloos stelling van 15.000 gulden toegekend, terwijl de beklaagde verder de kosten van het geding en van het uitgevoerde echtscheidingsproces zou hebben te betalen. I Plotseling werd deze plechtigheid afgelast,naar de „Temps' mededeelt om de volgende reden. De Duitsche keizer liet door zijn gezant te Rome eenige opmerkingen maken over de j plechtigheid. Hij had reeds drie ja- j ren geleden aan de stad Rome een i standbeeld van Goetho aangeboden, en dat was nog niet onthuld. Kon Victor Hugo nu onthuld wor- I den Om de gevoeligheid van den Duit- schen keizer te sparen, die toch al- j tijd nog de bondgenoot van Victor j Emmanuel is, werd na tal van diplo matieke onderhandelingen besloten, dat de Koning en de Koningin niet j naar de villa Medicis zouden gaan, en dat alleen president Loubet een be zoek zou brengen aan het niet-officieel onthulde standbeeld. Hollaiidsch onderwijs inZ. Afrika Den Ssten Maart werd op de plaats Keerom in het Vrijstaatsche district Bethlehem een vrije nationale school geopend. De heer H. C. Jerling, de bewoner van de plaats, hield bij die gelegen heid een toespraak. Hij vertelde daar in, dat hij in Holland om een onder wijzer had gevraagd voor zijne vijf kinderen. De onderw ijzer kwam, maar nu Jerling in zijn buurt zooveel be langstelling voor het na tionale onder wijs zag, wilde hij niet, dat zijne kin deren alleen van dat onderwijs zou den gemeten. Dus is de school ook voor anderen geopend. Die school moet een toezicht hebben vervolgde Jerling en mijn verlangen is. dat dit toezicht zal geschieden door Afri kaners, die tot het laatst toe pal ge staan hebben. Ook hen, die gevangen geweest zijn, omdat zij hun vader land verdedigden, reken ik daaronder. En nu komt een commissie van vijf heeren uit het district Bethlehem met het verzoek aan onze landgenooten j hier: „om onze armen en behoeftigen te steunen, opdat ook hunne kinderen j niet verloren gaan in den grooten stroom. Zelf zullen wij doen, wat in ons vermogen is, om onze kinderen j op te voeden, doch de verwoesting is i ontzettend groot geweest, ja. heeft 1 de meesten onzer geruïneerd. En de vrucht van jarenlangen arbeid is ver- j niekl. Gode zij dank, wij leven nog j en de kracht en de lust ontbreekt ons i niet om onzen worstelstrijd testrijden doch wij vragen u, helpt ons, opdat onze kinderen niet onder gaan. De tegenwoordige regeering biedt het on- j derwijs gratis, doch liever dragen wij de kosten, als onze kinderen maar een- goede Hollandsclie opvoeding kunnen krijgen. Wij zijn Holland dankbaar voor het vele goede, reeds aan ons gedaan, doc'h Holland kent onze drukkende zorgen, waarom dan meer gezegd. Dringend vragen wij ditmaal uwe hulp, opdat wij niet verplicht worden tal van kinderen af te wijzen. In goed vertrouwen op steun, gaan wij nu reeds aan om kinderen aan te ne men. Nu is de tijd nog zwaar, maar het laat zich aanzien, dat de oogst dit jaar goed zal zijn en dan kunnen wij ons zelf weer beter redden.' De heer Kmous, te Amsterdam, die het bovenstaande aan de ,.N. R. Ct." mededeelt steunt die aanvrage om hulp. ..Alles is b" Bethlehem platge brand als door een wonder zijn het huis en het schoolgebouw op Keerom gespaard gebleven. Maar de bevol king in dit dceH van den voormaligen Vrijstaat is sterker dan ooit te voren aan haar eigen taal gehecht. Debat- vereenigingen werden opgericht, waar slechts Hollandsch gesproken mag worden. Te Bethlehem spreekt men in de winkels, ja, op 't koninklijk post kantoor. Hollandsch. Zaterdag 25 Maart j.l. was er in het dorp eene vendutie, waarbij de* regeering ver koopster wasde afslager sprak Hol landsch. De ouders, die hunne kinde ren ter school brachten, verlangden vóór alles Hollandsch onderwijs... Men verwacht (te Keerom) wel 100 kinderen, zoodra er maar gelegenheid voor logies is, waartoe een zinken huis wordt gebouwd. Reeds nu en straks met Mei sluiten kleine school tjes in den omtrek. En zoo is dan al een assistent, noodiv dien men even zeer uit Holland zou willen ontvan gen. ook zelfs een gehuwd man, mits met niet al te groot gezin." Men ziet, de wakkere Vrij staters pakken het nationale onderwijs goed aan. De Nederlandsch Zuid-Afrikaan- sche Vereeniging, die dezer dagen den steun van het Nederlandsche volk voor den taalstrijd in Zuid-Afrika heeft gevraagd, moge ondervinden, dat .men hier te lande ook den Vrh staat gedenkt. Het schandaal in Thibet. In liberale kringen wordt een krach tig protest voorbereid tegen de moord partijen door de Thibet-exp. begaan en in het Lagerhuis zal de terugroe ping van Macdonald gevraagd wor den. De geschiedenis bij Goeroe, zoo als de slechtgewapende Tibetanen op een hoop werden gedreven, tot geen ernstig verzet in staat en toen met het snelvuurgeschut neergeveld, alleen om maar schrik er onder te brengen, is dan ook vreeselijk en herinnert aan Omdurman en Rhodesia. De „Times" die het uitbracht, zegt er van Het sein tot den wanhopigen uitval der Thibetanen werd gegeven door den generaal, die, toen een Sikh zijn paard bij den teugel greep, zijn pistool trok en op den soldaat vuurde. Toen de Engelsch-Indïsche troepen van drie kanten hun magazijngeweren op den saamgepakten drom der Thibetanen geledigd hadden, begonnen deze te vluchten. Daarbij „boden zij een schijf aan als men niet tweemaal in zijn leven krijgt. Recht de vuurlijn af lag hun eenige weg ter ontkoming". Een kleine 200 M. verder was een rots, waarachter zij veilig dachten te zijn, maar de Goorkha's, die hooger ston den, bestreken ook dien hoek. Dus trokken de Thibetanen hulpeloos ver der weg.. „Op eiken meter vielen de mannen. Hier was er zelfs een akeli ge hoop dooden en gewonden, wel dertig in een ruimte van een groote kamer. Ver-op lagen op elke tien meter de gevallenen". Eerst op een afstand van 900 M. draaide de weg en was er eindelijk voor eenigen tijd beschut ting. Geuiengd Nieuws Geheimzinnig avontuur. In den nacht van Zondag op Maan dag had een gendarme op het St. Ge- orgesplein te Parijs een zonderling avontuur. Het was 2 uur in den morgen. Plot seling weerklonken twee revolverscho ten cloor de stilten van den nacht. De politieman snelde toe en ontwaarde midden op het plein een rij tui waar van het paard door iemand bij den teugel werd t. houden. In het rijtuig zag hij een elegante dame, die in doodsangst schreide.Schiet niet, schiet nieten naast haar een man met een revolver in de vuist, welke hij richtte op een man op het trot toir, die zelf een revolver op het rij tuig gericht hield. Toen de laatste den agent zag. nam hij ijlings de vlucht door de St. Geor- gesstraat. De agent vervolgde hem. zoo snel hij kon, waarop de onbekende zijn vuurwapen wegwierp. In plaats van deze werd een jonge man gear resteerd. die juist passeerde, maar die zweert in geen zes maanden op het St, Georgesplein te zijn geweest. Op zijn alarm-signalen kreeg de agent spoedig assistentie, doch toen was het rijtuig met den heer en ds dame, die er zich in bevonden, reeds Militaire attache's. Nemirovitsj Dantsjenko, een Rus sisch schrijver, beschrijft de reis met denzelfden trein als de militaire at tachés bij het Russische leger naar het oorlogsterrein. Vooral de attaché's van Zweden en Noorwegen, de eerste een groote, forsche gestalte, de ander klein en levendig, trokken de algemce- ne aandacht. De Oostenrijksche atta ché sprak de Russen in het Slavisch aan „wij verstonden hem onmiddel lijk", voegt de schrijver er aan toe. De meest belangwekkende attaché's zijn de Duitsche, kolonel Lauenstein en de bekende militaire schrijver ba ron Von Tellau. Het was grappig om te zien, hoe de Zweden en Noren met luin Duitsche collega's Russisch spra ken. De Duitschers spreken het Rus sisch zeer goed uit. Voorbij Moskou was het weer uit muntend, tot groote verwondering van de vreemdelingen. En toen men hij aankomst te Tsjeljabinsk bemerk te, dat, de thermometer nog 12 gr. bo ven 0 stond, vroegen zij den Russen in uiterste verbazing „Waar is nu dat ruwe, ijzige Siberië Bij elk sta tion stapten zij af om naar onder scheidene zaken te vragen. Alleen de Duitschers vroegen nooithet scheen wel alsof ze zich overal thuis gevoel den. De Zweden, Noren en de Oos tenrijkers waren het nieuwsgierigst. anneer men de attaché's in het Fransch of'Duitsch aansprak, protes teerden zij en zeiden „zoo zullen wij nooit Russisch leeren". Zonderlinge ladingen. Onder de vele duizenden schepen, die jaarlijks de wateren doorklieven, zullen er maar weinige zijn, die zulke vreemdsoortige ladingen inhouden als de schepen, waarvan wij hieronder een en ander willen mededeelen, op grond van authentieke gegevens. Eens werd een scheepslading toe spraken van New-York naar Mersey Port gezonden, met transmissie te Londen. Deze toespraken, geleverd door beroemde Amerikaansche rede naars, waren gereproduceerd op pho- nograaf-platen en zorgvuldig verpakt in groote vaten. Er waren ongeveer 500 toespraken in elk vat. en, elk vat- vol werd door den afzender geschat op 55 p. st. Toen de konijnenplaag in Australië het ergst was, contracteerden de auto riteiten met een Engelsclie firma voor een lading bunzings en wezels, om hen te helpen in den strijd tegen de landplaag, en een flinke lading van deze beestjes werd met dit doel ver zonden van Londen naar Sydney hiervoor werd 280 pd. st. betaald. Een andere eigenaardige lading was die, welke in den herfst van 1890 ver zonden werd van Egypte. Zij bestond uit 200.000 donde katten, opgegraven uit een katten-kerkhof nabij Cairo, waar zij, zoo werd verzekerd, voor bijna 4000 jaren waren begraven. De katten-cadavers brachten den verras ten verkooper een som van 6 pd. st. per ton op. Zij werden gebruikt om er het land mee te bemesten. Onder andere vreemde ladingen mag nog worden genoemd die van men- schenhaar, waarvan soms schepen vol van verschillende deelen van het vas teland worden verzonden ook die, be staande uit millioenen schelpen, uit Afrika, die in Engeland worden fijn- gestooten en gebruikt voor het maken van brandverf. Een kroonprins in de doos. De kroonprins van Bonambela, een landstreek in Kamerun, heeft te Ham burg verscheidene schulden gemaakt. Toen de schuldeischers" van Zijn Zwarte Hoogheid om hun geld kwa men, wierp hij hen op hardhandige wijze de deur uit, doch de politie heeft hem getoond, dat, wat wellicht in Afrika zeer gewoon is, in Europa niet geduld kan worden, zelfs niet van een kroonprins. Een meening. Een bekend generaal van den Rus- sischen grooten staf moet zich als volgt hebben uitgelaten over den mi litairen toestand in Oost-Azië De on dergang van de Petropavlofsk en de beschadiging van de Pobjeda hebben de Japanners nog niet tot een lan ding in de buurt van Port Arthur kun nen bewegen. Hoe zwaar het verlies is dat de Russische vloot heeft gele den, het kan voor het verdere lot van Port Arthur als onbeteekenend be schouwd worden, daar de Russische vloot, voor versterkingen aankomen, toch niet aanvallend" kan optreden. Zoolang zij echter bestaat, kan zij elke poging tot landing van den vijand bedreigen. De Japanners hebben in den Chiheesch-Japanschen oorlog de fout begaan dat zij met de Chinee- sche vloot gedurende hun landing geen rekening hielden en haar zoo doende in staat stelden, uit Wei-hai- wei te ontkomen, waarna de Japan ners een moeilijken winterveldtocht tegen deze plaats moesten onderne men. Het smaldeel van Port Ai'thur houdt admiraal Togo Th bedwang. Zoodra deze bericht krijgt van aan staande ontschepingen te Tsjemoelpo of Tsjinampo, verschijnt hij voor Port Arthur en doet moeite, om door aan vallen de aandacht van onze vloot in beslag to nemen. Als de poging eens mocht gelukken om den haveningang van Port Arthur te versperren, dan zouden dadelijk Japansche transport schepen in de buurt van Port Arthur opduiken. Zooals de toestand nu is, zullen de Japanners echter uitsluitend op Korea landen. Terwijl de ledige Japansche transportschepen de terug reis naar Japan aanvaarden, ver nieuwt Togo zijne steenkool- en schietvoorwaarden en laat schepen kalefateren. De torpedo-booten heb ben vooral dikwijls herstellingen noo- dig, daar hun machinerieën zeer in gewikkeld en gauw onklaar zijn. Nu de vijandelijke legers aan de .Taloe met elkaar in aanraking zijn, zou de landing van troepen in het gebied van Liao-tong voor de Japanners van zeer veel belang zijn, om ons in de flank of den rug te bedreigen. Fanatiek. Op het kerkhof te Tisza in Hongarije heeft bij de begrafenis van een oude dame een schandelijk tooneel plaats gehad. De teraardebestelling werd bij gewoond door talrijke leden van de secte der Baptisten, waartoe de over ledene ook had behoord. Terwijl men bezig was bij het nog niet gesloten graf een lijkzang te zingen, kwamen een tweehonderd Grieksch-orthodoxe boeren, gewapend met zeisen, sikkels en hooivorken, het kerkhof binnen vallen, aangevoerd door 'den in zijn priestergewaad gekleeden geestelijke Szirka. Voor de Baptisten konden vluchten, had de bende van Szirka hen te pak ken. Zij richtte een gruwelijke moord partij onder haar weerlooze tegen standers aan, en terwijl alom dooden en gewonden op het kerkhof verspreid lagen, begon Szirka een nieuwen lijk dienst volgens den Grieksch-orthodo- xen ritus op het graf te houden. Afdoende maatregelen. In onzijdig Moresnet, aan de Prui- sisch-Belgische grens, wordt de Code Napoléon, gelijk men weet, nog in al zijn gestrengheid toegepast. Een arbeider die verschillende menschen had opgelicht, in het geheel tot een bedrag van 12 gulden, en daartoe een handteekening nagemaakt, is onlangs veroordeeld tot 5 jaren tuchthuisstraf een jaar gevangenisstraf en twee boe ten. Volgens de wet, had hij zelfs nog vele jaren dwangarbeid en een brand merk op den koop toe kunnen krij gen. Bij wijze van gratie, is de straf, ge lijk meestal geschiedt, door óren Ko ning van Pruisen veranderd in een die meer in overeenstemming is met de hedendaagsche rechtsbegrippen. Overdreven geno+ en vroegtijdige misbruiken beroovei den mensch vroeg of laat van zijne levenskracht, en verslap pen zijne zenuwen. Het geheele organisme verzwakt en oni aardt, en dientengevolge vertoonen zich spoedig bepaald verschijnselen, alsZenuwachtigheid, Afgematheid, Zwakte ij de lendenen, Hardlijvigheid, ontijdige ejaculaties, Loozingeu Moeielijke stoelgang, Onmacht, Verval van krachten, Vernao wing. Aderbreuk, enz. Indien gij in een dezer gevallen verkeert, kunt gy gene zen worden, door het geneesmiddel toe te passen, door di Natuur zelve aangewezen. De duizenden, die gebruik hebbei gemaakt van de beroemde Electrische 99 Here ui ex" van Br SANDBN kunnen dit getuigen. De aanwending van dit toestel vormi eene volledige methode van zelf behandeling. Men draagt het 's nachts op gemakkelijke wijze om het middel, waardooi gedurende den slaap een aangenamen, ofschoon waarneem baren stroom van electriciteit wordt gezonden door de lever de nieren, de maag en de verdere organen. Het geheele to& stel weegt slechts enkele onsen, en de stroom kan volkomen naar wensch geregeld worden. Ieder toestel voor een man voorzien van een kosteloos Speciaal Electrisch Verbandstuk geheel geconstrueerd met het oog op eene rationeele behan deling der verzwakking in haar verschillende vormen. De weldadige invloed doet zich onmiddellijk gevoelen. O**® Boek Gratis. Schrijf dadelijk teneinde gratis onze Brochure met beschrijving te ontvangen, die ondèr gesloten couvert per post wordt toegezonden, of, indien gij in de nabijheid zijt, breng dan een bezoek aan onderstaand adres om de „HERCULEX" te bezichtigen, en rekenschap te geven van den stroom die het toestel voortbrengt. De „HERCULEX" wordt door Vrouwen zoowel als Mannen aangewend tegenRheumatiek, Spit, Lenden pijn, Blaas- en Maagaandoeningen, Hardlijvigheid, enz. Het toestel geneest doordat het iedere zenuw, iederen spier, ieder orgaan van het menechelijk lichaam versterkt en herstelt; door zijne inwerking wordt het bloed gezuiverd en verrijkt, en verdwijnt de pijn. Beleefd verzoek ik bij het aanvragen der Brochure„De Gezondheid teruggevonden in de Natuur" titel van dit blad te willen vermelden- Aden Keken™ Bi*. A. M. SaüdeQ Electric Belt Co., Geopend alle werkdagen, van 9 tot 6 nur, en 's avonds vaa 8 tot 10 uur. 's Zondags van 9 tot 12 nur f Victor Hugo r iet thuld. In Rome zou tijdens het bezoek van president Loubet de onthulling plaats hebben van het standbeeld van Vic tor Hugo, door de Llgue france-ita- lienne aan de stad Rome aangeboden De Koning, de Koningin en president Loubet zouden de onthulling bïjwo- Ongeluk niet een vuurwapen. Te Ornacieux. in het Fransche de partement Isère, speelde een drieja rig knaapje met een oud pistool. On gelukkigerwijze was het geladen, en kreeg de arme kleine de lading in de borst, zoodat hij terstond dood was. Wij noteeren voor onze hoogst fijne Boom- boter 65 en onze prima Kamper NTatnnr- boter GO cent per half kilo, beide soorten staan onder strenge RUkscontröle wel veel duurder maar beter kwaliteit beslist onmogelijk. Een kwaliteit, wat geur en smaak betreft, ge lijk aan Delftsche Natuurboter 50 ct., heeft ge heel en al de eigenschappen als Natuurboter. Verder zeer goede kwaliteiten in de prijzen van 45, 40, 35 en 30 ct. per 5 ons, ruim prijs waardig, bezorgen door de geheele stad zonder prijsverhooging. Zoetemelksche kaas 45, 40, 35, 30 en 25 ct Komijne kaas van af 15 ct. per 5 ons en prima Leidsche kaas 35 ct. per 5 ons. Neemt s. v. p. een kleine proef. Aanbevelend, DE DIRECTIE. in het adres de u is dan verzekerd van Solied en Goedkoop Beddegoedeen ieder die het gekocht heef: roemt en recommandeert bovenstaand adres. de a 11 e r f ij n s te DELFTSCHE en LEIDSCHE Machinale Vleeschsnijderij. Nieuwste constructie. T. A. DONNÉE, Kleine Houtstraat 62. Architect, "HUMANITAS", Kinderhuisvesi I, b/d l gracht Diners van af 60 ets. Kamers van f 1-tot 1.80 met ontbijt. Depot van HY6IÉNIRCHE T0EIHN68 ARTIKELEN. roeli; rise tot Iet. font zoo end endi ikke iel. scl ring el s a u oi Wie niet waagt, Die niet wint. De groote kansen der vermaar de Hamburger Staatsloterij moe ten iedereen tot, deelneming aan sporen. Van 96000 loten worden er in den loop van weinige maan den in 7 klassen 46530 prijzen en 8 premiën tot een totaalbedrag van 9 Milhoen 036 460 Mark getrokken. In elke klasse wordt er eene premie uitgeloot. De grootste prijs bedraagt ev. Mark 600.000 560.000, 550.000, 540 000,530.000, 520.000, 510.000, 305.000, 303.000, 302.000. In 't oijzonder worden er uitgeloot: 1 a M 300.000, 1 a 200.000, 1 a 400 000, 1 a 60000, 2 a 50.000, 1 a 45.000, 3 a 40.000, 4 a 35.000,5 a 30.000, 4 a 20 000, 3 a 45 000, 16 a 40.000, 31 a 5000,100 a 3000, 128 a 2000, 515 a 4000 enz. enz. Vele eerste hoofdprijzen mocht ik reeds ook aan mijne Neder landsche clientèle uitbetalen, bijv. 6 maal de groote premie, het laatst M 303.000 op 2 2 loten. Onder reterte hieraan neem ik de vrijheid de lezers uit te noodigen aan de 326ste Hamburger Geld loterij te gaan deelnemen. Een bet-1 lot 4ste kl. kost 3.50 half t t p 1.75 kwart 0 87'/, Het officieel prospectus wordt op verlangen gratis eri franco toe gezonden; correspondentie en pro gramma's iri de Ned, Fransche, Duitsche en Engelsche taal. De af zending der trekkmgsiijsten ge schiedt dadelijk na elke trekking. R"mise s. v p. per postwissel op de strook waarvan men naam en adres nauwkeurig gelieve te sch'ijven of in Ned. en andere postzegels Bestellingen op origi neel loten, zelfs naar de verste landen, verzoeke ten spoedigste en wel tot 10 Mei e.k. uiterlijk aan het gerenommeerde, steeds door fortuin begunstigde bankiershuis J. DAMMAN>, Hamburg, Gevestigd 4854. Ratbhausmarkt45 ko Ua ilic Zi ike h;t la

Haarlem's Dagblad | 1904 | | pagina 6