NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. r. 5? Jaargang. No. 6397 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. MAANDAG 9 MEI 1904 A. AARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PBK ORBB MAANDEN- Voor Haarlem i,2fl Voor de dorpen tei den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) j.30 Franco per post door Nederland 1.65 Afzonderlijke nummers 0.02^ Geïllustreerd Zondagsblad., voor Haarlem 0.37^ de omstreken en franco per post 0,45 Uitgave der Vennootschap Laurens Center. Directeur T C PEEREBÖ0M, ADVERTENTIËN: Van 1 - 5 regels 50 Cts,iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels f 0.75, elke regel meer 0.15. Reclames 30 Cent per regel Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Kleine advertentiën 3 maal plaatsen voor 2 maal betalen. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. mnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betretfende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publiciié Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F JONES, Succ., Parijs, 31Faubourg Nontmartre. 'Uiimu nil «eerüen bindrijde Eerste 132aLct. Haarlem's I>8gblad ran 9 Mei bevat o.a. ;|j' ilad A Buitenlandsch Overzicht, r„°° rlogsnieuws, Nieuws uit Haar- *n D's Omstreken, Binnenland, Ge- ngd Nieuws. Petera Blad B Brief uit Berlijn, Brand houclb, Scheveningen, Uit de Pers, Kolo- en Kerknieuws, plotseli "ac* 0 Het begin van het detec- •ebouti e-verhaal, Terugkeer van Sher- Holmes en Kameroverzicht. ZATERDAGAVOND, als Vierde docuffl ad, met Zondagsbrieven, Natuur- liter d ze hai dat b storische wandelingen, BeursoverT dit. Rubriek voor Dames en Kin- ren. Schetsjes en Allerlei. hrift een m ben uiten iandsch Overzicht DE OORLOG gevat op een heuvel ten Zuiden van het dorp. De Japansche patrouille keerde om en joeg de Russen na. Na een heftig handgemeen, werd de Rus sische patrouille in de richting van Feng-wang-sjeng gedreven. De Japan ners vervolgden hen, tot aan de ri vier, die drie mijlen ten Zuiden van Kaolimen looptdaar ontdekten zij dat Russische schildwachten gepos teerd waren op de heuvels aan beide zijden van den weg. Koeroki meldt ook het volgende op gezag van inboorlingenEen Russi sche troepenmacht, 2000 man sterk, die een heuvel nabij" Feng-wang-sjeng be zet had, hield bij vergissing een ande- re Russische afdeeling infanterie van 200 man, die voor de Japanners terug- trokken, voor Japansche troepen en opende het vuur op hen. De kleinere afdeeling beantwoordde dit vuur, I waardoor elf man gedood. 70 gewond werden. J De paarden der Russische voertui gen sloegen op hol, waardoor ammu nitie en voorraden achter moesten blijven. Een belangrijk bericht is dat, het- banki elk bevestigt, dat de Japanners zijn ;en. eland op het Schiereiland Liao-tong je nooit eem aar en te er op van >ort Ö1 AjV welks uiterste punt Port Arthur egen is. Vermoedelijk zijn zij op Fee verschillende plaatsen geland, op Oost- en op de Westkust van het iereiland. Zelf zijn ze wijselijk zeer eheimzinnig met de zaak. Admiraal Hosoya bericht bijzonder- Bden over de landing op Liaotong, aar noemt niet de plaats van lan- ing. Hij deelt mede, dat de zevende cc h'isie met de torpedoboot No. 20 en e „Hongkong-Maroe" en „Nippon- laroe" in den morgen van 5 Mei bij :N ba 'so-tong verschenen. Een aantal vij- adelijke patrouilles werd opgemerkt, a door de schepen beschoten. Een mdingsdivisie mariniers onder kapi- ein Nomoto ging toen, tot de borst 'r W01 oor het water wadende, over een fstand van duizend yards naar de ust. Zij rukte onmiddellijk voor waarts cn nam de heuvelreeks in he it, zonder dat een schot werd ge tost. De Japansche vlag werd op de ieuvels geheschen. Te acht uur begon ie landing der troepen. Uit Russische bron wordt echter wèl ten naam genoemd. Volgens een telegram van generaal ■ïlug aan den Russisclien minister tan oorlog zijn de Japanners gisteren bij Pi-tse-wo. ter hoogte van kaap Ter minal, geland. De landing had plaats rader bescherming van artillerievuur. Tegelijkertijd werden 60 transport schepen gesignaleerd. Volgens mededeelingen van Chinee- ien waren des avonds reeds 10,000 2a man geland, die in de in de nabijheid plegen dorpen zijn ingekwartierd. Gisteren werd reeds een van Port Arthur komende personentrein, waar- T Tin behalve vele reizigers, zich 200 zie len in een ambulancewagen van het Roode Kruis bevonden, door de Japan ners beschoten. Twee zieken zijn ge wond. I Het groote belang van deze landing is natuurlijk gelegen in den toestand ran Port Arthur, dat nu ook van de landzijde zal worden aangegrepen. Zooals men uit het bovenstaande kan tien, zal er van spoorwegverkeer geen sprake meer zijn Port. Arthur is voor het vervolg aangewezen op de krijgs- en mondbehoefte, die het in voorraad heeft. Admiraal Alexejef heeft juist bij- de plaats verlaten en admiraal dlof zal voorloopig zijn vloot, die ie baai van Port Arthur ligt, niet binnen bereiken. De Japanners hebben hier zeer tact- rol gehandeld. Hadden zij vroeger een ■W landing op Liao-tong beproefd dan Y hadden zij kans tusschen twee vuren 1 te gerakenaan de eene zijde het y garnizoen van Port Arthur, aan de andere een uit het Noorden komende Russische legermacht. Nu. na den aan de Yaloe, bestaat hiervoor gevaar meer, want het Russische egercorps dat Port Arthur te hulp' zou snellen, kwam zelf tusschen twee vuren, daar het. de Japanners aan de Yaloe in den rug kreeg. Eerst wan neer Koeropatkin een zóó groote leger macht geconcentreerd heeft, dat hij die kan splitsen en gedeeltelijk ge bruiken om het Japansche Yaloe-leger tegen te houden, gedeeltelijk om de Japanners op Liao-tong aan te vallen, kan Port Arthur op hulp van buiten hopen. Pi-tse-wo, de plaats waar de Japanners geland zijn. ligt 70 80 mijlen van Port. Arthur af. Te ver wachten valt nu dat die haven bin nen betrekkelijk korten tijd van land en zeezijde zal worden aangevallen. Een telegram van Koeroki maakt melding van Ben patrouille gerecht Een Japansche patrouille van veer tien man. die den 3en Mei Feng-wang- sjeng naderde, werd aangevallen door een Russische patrouille," die post had Reuter meldt uit Parijs, dat de FRANSCHE Regeering heeft besloten het protest van den Paus tegen de reis van pre- i si dent Loubet te beantwoorden meteen besliste afwijzing van het protest, zoo wel om den grond als om den vorm. De gezant van Frankrijk bij den HeRigen Stoel zal in dien zin aan den pauselijken staatssecretaris mgr. Mer ry del Val een nota zenden en daarin verklaren, dat Frankrijk het protest beschouwt als niet ontvangen. Het derde eskader onder bevel van Het derde eskader onder bevel van schout-bij-nacht Hosoya, lag ter hoog te van de Yaloemondingden 29sten April bombardeerde de kruiser Naya de Russische schansen aan de Yaloe bij Atoeng, later stoomden de torpe dobooten den stroom op en noodzaak ten door hun geweldig vuur de Rus sen hun versterkingen te verlaten en de wijk te nemen in de naastbijliggen- de bergen. De vloot moet niet wei nig hebben bijgedragen, rapporteert schout-bij-nacht Hosoya, tot de ver liezen der Russen. De bemanning der Japansche oorlogsbodems had slechts weinig verliezen. Een ,,Exch. Telegr." meldt, dat men in Tokio overtuigd is van de noodza kelijkheid om een nieuwe divisie naar het overwinnende Yaloe-leger te zen den ter versterking. Evenwel ziet men daarvan de bezwaren in, omdat men bevreesd is, dat de transportschepen, die deze divisie overbrachten, zouden bemoeilijkt worden door het Wladi- wostokeskader. Op het oogenblik wor den alle Japansche oorlogsschepen die niet voor Port Arthur gebruikt wor den, gebezigd om op de bewegingen van het Russische Wladiwostokeska- der te letten. a keeft. Minister Balfour een rede houdende in een bijeenkomst van de Primrose j League in Albert Hall wees op dej moeilijkheid de Porte tot de invoering der hervormingen in MACEDONIË aan te zetten. De Regeering kan niet optreden, als boeman ten behoeve dar revolutionnairen, die liever de hervor mingen zouden zien mislukken indien deze niet in vollen omvang worden toegepast. Spr. hechtte groote waarde aan de Engelsch-Fransche toenade ring, die naar hij meende, wel blij vend zou zijn. In ITALIË trekt nog het proces tegen den oud minister Nasi 't meest de aandacht. Het is reeds bekend, wat het Rap port der Vijf in de zaak-Nasi, dat gis teren in de Kamer zou worden aan geboden, behelst. Het erkent, dat alle punten van aanklacht van den afge- j vaardigde Saporito in diens rapport over het beheer van het departement van Nasi juist zijn. Er blijkt voldoen de uit, dat niet politiek antagonisme Saporito's drijfveer is geweest, maar dat hij zich zeer grondig op de hoogte had gesteld van de wantoestanden aan het ministerie van onderwijs. Uit het Rapport der Vijf blijkt voorts dat Nasi tijdens het eerste onderzoek alle pogingen in 't werk stelde bij Saporito, opdat deze zou uitscheiden met zijn werk. Toen hem dat niet hielp, wendde hij al zijn invloed aan en spande er zijn machtigste vriendjes voor om bij Saporito en de andere le den der begrootingscommissie tus schen beiden te komen om hem te j redden. Saporito zei, dat hij zou zien, wat hij doen kon, maar in den loop van het onderzoek kwamen er verder j zulke ernstige dingen aan 't licht,1 waarin de strafwet, voorzag, dat hij zijn plicht meende te moeten doen. i De commissie van onderzoek uit de Kamer, die rapport moet uitbrengen op de aanvraag om machtiging tot vervolging van Nasi, schijnt de bo- venbedoelde commissie van Vijf te zijn. De plag aan de Yaloe. Aan het Russische departement van oorlog te Petersburg beschouwt men den slag van 1 Mei aan de Yaloe als een der heldhaftigste wapenfeiten uit de Russische militaire geschiedenis. Zooals uit aanvullende berichten is gebleken .ontvangen door den gene- ralen staf van Liao Yang, telden de Russen niet meer dan 8900 man met 24 kanonnen en hadden zij den strijd aan te binden tegen een leger van 42.000 man met 150 kanonnen en ver schillend belegeringsgeschut. In dezen ongelijken strijd wisten de Russische soldaten den vijand niettemin zware verliezen toe te brengen naar in Petersburgsche militaire kringen be weerd wordt veel zwaarder dan zij zei ven leden. Ook spreekt men aan het departement van oorlog, dat de Ja panners niet-gewonde Russische offi cieren zouden hebben gevangen geno men. Uit Seoel wordt nog nader melding gemaakt van het aandeel, dat het Japansche eskader aan den Yaloe- slag heeft genomen. Stadsnieuws. Kamer van Koophandel en Fabrieken te Haarlem. Vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Haarlem, op 3 Mei 1904, 's avonds te halfacht uur, op het Raadhuis. Tegenwoordig de heeren mr. Johs. Enschedé, A. de Clercq, E. J. Wes- terveld, H. T. Peltenburg, J. J. F. Beijnes, E. H. Krelage, P. G. Heems en G. van der Most van Spijk. Werd mededeeling gedaan van de sedert de vorige vergadering ingeko men stukken, waaronder a. Een brief, gedagteekend 9 April, van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amsterdam, waarbij, naar aanleiding van een bij haar en ook bij deze en andere Kamers ont vangen schrijven van den Directeur- generaal der Posterijen en Telegra- phie, daarbij mededeeling verzoeken de, in welk opzicht de bestaande rege ling van den postdienst naar haar inzien niet voldoet en op welke wijze daarin verbetering zou zijn aan te brengen, liet voorstel wordt gedaan tot het houden «ener gemeenschappe lijke bijeenkomst ter bespreking dezer aangelegenheid, met verzoek, te wil len mededeelen, of men dezerzijds bereid zou zijn aan deze bespreking deel te nemen en te dien einde een of meer afgevaardigden te benoemen. Werd besloten, hierop in toestem- menden zin te antwoorden. b. Eene missive van den Minister van Waterstaat, Handel en Nijver heid van den 23*sten April, waarbij wordt medegedeeld, dat naar aanlei ding van veelvuldige en aanhoudendê klachten van buitenlandsch© postad- ministratrën, betreffende de onvol doende verpakking van met de pak- ketpost verzonden zendingen sigaren uit Nederland, Z. E. het voornemen heeft om eenigszins in bijzonderheden vast te stellen de voorwaarden, waar aan de verpakking van zulke zendin gen zal hebben te voldoen. Die voorwaarden worden in het schrijven des Ministers omstandig vermeld, welk schrijven voor belang hebbenden bij den Secretaris ter ken nisneming ligt, terwijl voorts daar voor verwezen wordt naar de Staats courant van 130 April j.l., no. 101, waarin die voorwaarden volledig zijn opgenomen. c. Een brief van een alhier geves tigd winkelier en handelaar, d.d. 14 April, waarbij de tusschenkomst der Kamer wordt ingeroepen, ten einde in Haarlem alsnog de gelegenheid worde gegeven om quitantie-formu- lieren van zegel te doen voorzien. Hieromtrent zal een onderzoek wor den ingesteld. Door een der leden werd bij ver- nieuwing gewezen op den steeds hoogst gebrekkigen toestand van den verkeersweg langs de Zomervaart, voor zoover die tot het gebied van Haarlem behoort, waaromtrent reeds door het Gemeentebestuur vóór eeni- gen tijd verbetering werd toegezegd. M ij n H artedie f. Men zendt ons een overdruk van J. H. Rossings oordeel in het Nieuws v. d. Dag over de operette „Mijn Har- tedief", die Woensdag a. s. in de Kroon gegeven wordt. De heer Róssing komt na veel lof tot de volgende conclusie „Mijn Hartedief" is de geschiedenis van een armen schilder, die plotseling rijk en graaf wordt. Dan geraakt hij uit het leven der idylle. Eene slang van eene vrouw loert met haar broer op zijn geld. Op het punt haar slag te slaan, op het punt met den rijken graaf-schilder te trouwen, komt de wrekende gerechtigheid in de gestalte van een dokter en haar verlaten man te voorschijn. Beiden vangen het web- be van intrigue en bedrog met een pinkbeweging weg. Bedrieger en be driegster vlieden de oprechte men- schen zegevieren. Boven allen zege praalt „Mijn Hartedief'Dit zoetelief wordt zijne vrouw, en het verbroken geluk hersteld. Het slot is even sprook jesachtig als da aanvang. C'est une idylle, voila tout Stukken van den Raad. Voorstel van B. en W. tut goed keuring van den door hen gedanen aankoop van den walgrond, gelegen tegenover het perceel aan het Don kere Spaarne No. 22 en daartoe ter hunner beschikking te stellen een som van ƒ750. B. en W. stellen voor een verorde ning, regelende het aantal ambtena ren van den Burg. Stand, de ver deeling hunner werkzaamheden enz. De voordracht luidt aan te stellen (i onbezoldigde en 3 bezoldigde ambte naren van den burg. stand. De eersten zijn het dag. "bestuur en jhr. mr. F. W. van Sty rum en zijn in 't bijzonder belast met de voltrek king der huwelijken. Bezoldigd amb tenaar van den burg. stand, tevens lid van het gemeentebestuur, is de heer G. L. van Lennep, die belast is met de leiding van het personeel, zorg heeft te dragen voor nauwkeu rige inning en verantwoording der rechten en van zijn administratie in zage moet geven aan de ambtenaren van den burg. stand tevens leden van het gemeentebestuur. De bezol diging van dit ambt zal bedragen f200 'sjaars. Als bezoldigde ambtenaren van den burg. stand worden nog voorgesteld de heeren J. W. van Campen en P. Verkes. die de overige werkzaamhe den verrichten en elk een bezoldi ging ontvangen van ƒ100 per jaar. Voorgesteld wordt voorts het bu reau van den burg. stand aan liet Raadhuis open te stellen van 92 uur en Zondags en op Christelijke feestdagen van 1212* uur. Binnenland De Koningin ongesteld. Men meldt uit den Haag H. M. de Koningin, die lijdende is aan eene ontsteking van de uitwen dige gehoorgang, gepaard met tem- peratuursverheffing, kan Hare appar tementen niet verlaten. Het Hof. Z. K. H. de Prins heeft een zeer goeden nacht gehad. Zijn toestand blijft goed vooruitgaande. H. M. de Koningin-Moeder heeft zich bereid verklaard het weldadig heidsfeest op Zorgvliet, ten voordeele van het Sanatorium te Hellendoorn, te openen. De opening zal plaats heb ben in den namiddag van 26 dezer, op een nader te bepalen uur. De Burgemeester vau de Residentie In de laatste dagen is in Den Haag geweest de burgemeester van Utrecht, dr. Reiger. Zijn komst derwaarts wordt in verband gebracht met de van regeeringswege aangevangen stappen ter benoeming van een burgemeester der residentie. Intusschen verneemt men dat de heer Reiger een eventueele verplaat sing naar den Haag niet zou wen- schen. Het Vredeshof. Het denkbeeld" om het Vredeshof ^Carnegie-stichting) een plaats te ge ven aan de achterzijde van de Malie baan of op een terrein in het Haag- sche Bosch tegenover dat veld, zal geen uitvoering krijgen. Het plan is, naar men verneemt, afgestuit op de ernstige bezwaren die de hooge re geering, met het oog op het militair gebruik van de Maliebaan en de in standhouding van het Bosch, heeft ge opperd. elcctriciteit ontkiemen. Bij de moei lijk ontkiemende pitten van druiven en dadels is dit reeds vroeger ge bleken. In de laatste jaren kon men in het buitenland het. geheele jaar door bloemen verkrijgen, bijv. in de eer ste plaats het lelietje van dalen, of meiklokje, door het bevroren of ach terlijk houden der planten, waarvoor het lelietje zich bij uitstek leent en waardoor dit dan ook een 1ste klas handelsplaat is, of zal worden. Ook met seringen en andere planten is dit het geval. Men zal nu ook proe ven nemen met het bevroren hou den van hyacinthen. Het is mij een groot genoegen het bovenstaande on der de aandacht der lezers te bren gen ten einde men ook meer uitge breide proeven gaat nemen met het electriseeren van planten, bloembol len, enz." Bouwkunst. A. s. Zondag zijn in het Museum van Kunstnijverheid nog tentoonge steld de platen, betrekking hebbende op de Fransche bouwkunst. Verscheidene afbeeldingen van on- derdeelen zijn aan de verzameling toe gevoegd. Zondag is de toegang kosteloos. Liberale Unie. De Kiesvereeniging „Liberale Unie" alhier, vergaderde Vrijdagavond in het gebouw van den Protestanten bond. Daar de Voorzitter, Mr. H. Ph. de Kanter, afwezig was, werd de verga dering gepresideerd door den heer J. L. E. I. Kleijnenberg. Het eerste punt der agenda betrof de candidaatstelling voor de Provin ciale Staten. Met algemeene stemmen werd be sloten de aftredende leden, de heeren Jhr. Mr. J. W. G. Boreel van Hoge- landen, Mr. H. Ph. de Kanter en Mr. W. A. 't Hooft wederom candidaat te stellen. Voorts werd medegedeeld, dat het lijvige rapport der Liberale Unie ter lezing bij de leden zal worden rond gezonden, waarna de Voorzitter de bij eenkomst sloot met eene opwekking aan de leden om nieuwe leden te wer ven, opdat van de hier ter stede ge vestigde Vereeniging mettertijd veel kracht zal kunnen uitgaan. Aanbesteding. Door den architect Jb. v. d. Ban werd heden in Café Brinkmann aan besteed het terplaatse stellen van eenige ge bouwen, ter uitbreiding van de werf „Hubertina", te Haarlem. Ingekomen waren de navolgende in schrijvingen M. van Ommeren 22.198 Th. J. Verzeijlberg ƒ22.844 Joh. Machielse ƒ22.900 J. T. Bakker 23.400 C. Nederkoorn ƒ23.800 A. F. Captein ƒ24.364 H. London 24.565 Haar], Coöp. Bouwersbond ƒ24.795 J. Giebels en J. v. Servellen f 24.800 J. Miezerus ƒ24.940 P. Hoetjes ƒ25.100 J. en S. Winnibstƒ25.115 G. J. van Slingerland (Schoten) ƒ25.120 P. van Duuren ƒ25.239 J. van Gelder ƒ25.411 Martens en Zoon ƒ25.550 J. N. v. d. Vlerk ƒ25.560 P. Rynierse en Zn. Overveen ƒ25.840 P. Rings, Santpoort f 25.875 A. Bijland en D. Cremers ƒ26.305 Een tegenvaller. De nieuwe gasfabriek voorloopig anderhalve ton duurderschrijft de j Haagsche Ct. I B. en W. schrijven aan den Raad Bij 't opmaken van het voorloopige i ontwerp voor de nieuwe gasfabriek is I duidelijk gebleken, dat zooals trou- I wens door den directeur, die een i terrein van ten-minste 12 hectaren voor een fabriek met een maximum-eapaci- j teit van 300.000 kub. Meter per etmaal noodig acht, steeds is betoogd de daarvoor aangekochte oppervlakte van i 10^ hectare, waarin bovendien nog i zijn begrepen weg en water, te gering is voor een behoorlijke indeeling van de gebouwen met de noodige vrije j ruimte daaromheen voor opslag van cokes, afval, buizen, enz. j Om deze reden en omdat het ge- kochte terrein niet voldoende aan het i water is gelegen om den vereischten gemakkelijken af- en aanvoer van en naar de nieuwe fabriek te verkrij- I gen, acht de commissie voor de Licht- fabrieken 't noodig, dat aan het ge- kochte worden toegevoegd eenige 1 daaraau grenzende terreinen, en heeft zij B. en W. geadviseerd, te bevorde ren, dat nu reeds worden aangekocht twee terreinen, ter gezamenlijke groot- te van ruim 4 hectaren, die voor 157.346 te koop zijn, mits de Gemeen te zich daaromtrent vóór 15 Mei ver- klare. Wel is, naar de commissie mede deelt, het eene terrein grooter dan thans strikt noodig ismaar de com missie wijst er op, dat lo. de eigenaar tot verkoop vaneen gedeelte van dat terrein te eenemale onbereid is, en 2o. dat verdere terrein uitbreiding zeker niet zal zijn te ont gaan. B. en \V.. zich vereenigende met dit advies, hebben den Raad in overwe ging gegeven, tot den door de commis sie bedoelden aankoop te besluiten. Geelectriseerd Zaad. De heer J. Vreugdenhill te Haar lem schrijft in „Floralia" „Men heeft proeven genomen met den invloed van electriciteit op het ontkiemen van zaden. Tot dat doel deed men vochtige zaadkorrels in een beker, bracht daar de electroden van een batterij in en liet den electri- sclien stroom een tijdlang door het zaad gaan. De goede uitwerking openbaarde zich weldra. Erwten ont kiemen binnen twee, in plaats van «zooals gewoonlijk, na verloop van vier dagenboonen ontkiemden drie dagen vroegerde proeven zullen waarschijnlijk worden herhaalder zijn zaden, welke moeilijk ontkie men en tot groot verdriet van tui niers en liefhebbers lang in den grond blijven liggen, zonder eenig toeken van leven te geven vele daar van zullen wellicht met behulp van Kieyitseieren. Te Leeuwarden zijn Woensdag en Donderdag zijnde de beide laatste dagen waarop in dit seizoen kievits eieren mochten worden verhandeld nog ongeveer 24.000 kievitseieren aan gevoerd, welke tegen den prijs van 10 tot 12 cents per stuk zijn van de hand gedaan. Van dien aanvoer zijn ongeveer 22.000 stuks naar het buitenland ver zonden, waarvan 18.000 „op avon tuur" naar Londen. Hookmakers-kiioeiery. Gisteren is de Engelsche bookmaker, Donald Mackenzie, die 19 Maart te Middelburg, is gearresteerd en wiens uitlevering door onze regeering is toe gestaan, naar Vlissingen overgebracht en van daar per dagmailboot, onder geleide van een inspecteur van politie uit Vlissingen en een rijksveldwach ter, naar Engeland vervoerd. Geëindigde staking. Men meldt uit Deventer i De staking aan d° 'abriek der De- venter Katoen-maatschappij, voorheen Ankersmit en Co., is reeds weer opge heven. De kwestie is in der minne ge schikt. Geen der arbeidsters is uitge sloten. Ongelukken. Men meldt uit Leeuwarden In de stroocartonfabriek is eergis terenavond laat. een 41-jarige werk man, door het plotseling losspringend ijzeren deksel van een kookapparaat, 200 kilogram zwaar, getroffen. Hevige brandwonden aan gelaat, borst, ar men enz., bovendien een rib- en een sleutelbeen fractuur, waren de gevol gen. De toestand is zeer ernstig. De ontzettende slag, door het springen van liet deksel veroorzaakt, is ver in den omtrek gehoord. Men meldt uit Leeuwarden Na afloop der gisteren hier gehou den stierenkeuring, is er een stieren leider op zijn terugweg onder Goutum zoodanig door een stier toegetakeld, dat hij spoedig daarna overleed. Uit Kerkrade meldt men aan de Limb. Koer. Op de Domanial© Mijnen alhier had Woensdagmorgen een droevig ongeval plaats. De koolkapper W. Beulen, van Chrévreinont, geraakte onder neer vallend gesteente, en werd zóó onge lukkig getroffen, dat hij na eenige uren, nadat hem nog de genademid delen der H. Kerk waren toegediend, overleed. De verongelukte was 34 jaar oud en laat eene weduwe met 2 kin deren achter. Bij het uitschepen van passagiers aan boord van het stoomschip Noor- dam. Vrijdagmorgen aan de Wilhel- niinakade te Rotterdam aangekomen, is de werkman J. H., wonende Rottir- damschestraat no. 24 aldaar, terwijl hij bezig was met de aan de passa giers toebehoorende bagage, door uit te glijden op het voordek bij de ver schansing over boord geslagen. In zijn val kwam hij eerst op een loopplank terecht en toen in de Maas. Het ge lukte den man een strop te grijpen, die inen hem toewierp, doch daarop vermoedelijk bewusteloos geworden tengevolge van zijn val. heeft hij de strop losgelaten en is in de diepte verdwenen. De verdronken man. wiens lijk nog niet gevonden is, laat Skin deren na. Gisterenmiddag is er te Londen aan het Waterloo-station een spoorwegon geluk gebeurd. Een trein uit Reading reed, gelukkig met reeds verminderde vaart, op een rangeerenden goederen trein aan. Een reiziger werd gedood en verscheiden werden er gewond, zes of zeven ernstig.

Haarlem's Dagblad | 1904 | | pagina 1