NIEUWS» en ADVERTENTIEBLAD. De Schouwburg quciestie De Graaf von Varnow. 21e Jaargang. No. 6398 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon* en Feestdagen. DINSDAG 10 MEI 1904 ARLEWTS DAGBLAD A B O N'NEMENTE N DRf'B 8RAANDEN Voor Haarlem - Voor de dorpen b- dar; omtrek waar een Agent gevestigd (kom gemeente) e c 4 Franco per post door Nederland Afzonderlijke nummets T Geïllustreerd Zondagsblad., voor Haarlem w de omstreken en franco per post Uitgave der Veno^vscbir L iHtru Coster Directeur I C PEEREBOOM r 1 20 l.X 65 3.02 >d 0.37 h 0.45 ADVERTENTIÊN; Van 1—5 regels 5C Cts.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement iaarlem van 1—5 regels 0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent per regel. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Kleine advertentiën 3 maal plaatsen voor 2 maal betalen. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentlfc worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën sn Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L, DAUBE Co.. JOHN F, JONES, Succ., Parijs, 31b(s Faubourg Montmartre. Haarlem's Dagblad Tan 10 Mei bevat o.a. Buitenlandscb Overzicht. Oorlogs nieuws. Nieuws uit Haarlem en Om streken. Sport. Kerk-, Binnen], en Ge mengd Nieuws. Buiteulaudsch Overzicht DE OORLOG Port Arthur is nu aan de landzijde geheel afgesloten en zal vermoedelijk een Langdurig beleg moeten doorstaan. Daarentegen wordt .ambtelijk beslist tegengesproken, dat de haveningang versperd zou zijn, maar heel veel doet dit er trouwens niet toe zoolang de Russische vloot toch stilletjes binnen blijft liggen. De Japanners zijn van Donderdag tot Zaterdag geland bij Kintsjau (aan de Westkust tegenover Talienwan) met 10,000 man, bij Foetsjou (ook aan de Westkust, noordelijker) met 10,000 man en bij Pitsewo met 700 man. Zij hebben Wafangtien (ten Noorden van Port Adamgjen Port Adams bezet en den spoorweg "over eenige mijlen ver meld. Er is zwaar vuren gehoord in de richting van Kaitsjau, waar te vo ren transportschepen waren gezien. De landing te Kintsjau geschiedde onder bescherming van zestien oor logsschepen, welker vuur de smalle landengte schoonveegde. Berichten uit Antoeng melden, dat de Japanners ook geland zijn bij Ta- ioe-si*n (halverwege Port-Arthur en Witsjoe aan de Oostkust van Li-ao- tong). De Japansche troepen op Liaotong hebben kleine vijandelijke afdeelingen verspreid en- Vrijdag Pulan-tien (Port Adams) bezet. Zij hebben den spoorweg en de telegraaflijnen ver- Inield. In 't geheel zouden dus ongeveer een 30.000 op Liaotong geland zijn. De Russen schijnen voorloopig Over de geheele linie terug te trekken. Uit Nioetschwang wordt gemeld Alles wijst er op, dat de Russen voornemens zijn Nioetsjwang te ont ruimen. De forten zijn ontmanteld, een groot aantal troepen is reeds ver trokken. De Russische generale staf is van Liaojang naar Moekden ver trokken. De Russische burgers verla ten de stadde vreemdelingen zijn [ongerust. Men vreest, dat, indien de Russen de stad verlaten en de Japan- Hers niet onmiddellijk aankomen, de roovers van den anderen rivieroever haar zullen plunderen. De vreemde lingen zijn bereid hun weerstand te Meden. De Britsche consul heeft een kanonneerboot gevraagd. De Russen zullen waarschijnlijk Si- voetsj verwoesten. Vier bruggen aan den spoorweg van Nioetsjwang naar Port Arthur zijn vernield. Volgens Chineesche berichten is ad miraal Alexieff te Port Arthur licht gewond en heeft hij slechts met moei te uit de stad kunnen ontsnappen. De Russen zeggen niet veel, maar volgens inlichtingen uit de beste bron, achten zij hun strijdkrachten niet vol doende om dit deel van het land te behouden en zullen zij op Kharbin te rugtrekken. 't Is echter de vraag of de Japan ners hen zóó diep het land in zullen volgen. Ook de Yaloe-lmie is nog verder te uggetrokken. De Russen hebben Êengwang-tsjeng ontruimd, dat Vrij- igmiddag door de Japanners bezet verd. Vrijdag heeft een af deeling der in fanterie van generaal Koeroki's leger korps, zoo wordt gemeld, na hevige cavalerieschermutselingen bij Erhtait- soe, Santaitsoe en andere plaatsen Feng-wang-tsjeng bezet. De vijand liet voor zijn terugtocht het arsenaal springen, doch heeft groote voorraden hospitaal-behoeften achtergelaten die nu in de Japansche hospitalen wor den gebruikt. De geest^te Moekden onder de solda ten moet niet geleden hebben door den uitslag van het gevecht aan de Yaloe en de afsluiting van Port Ar thur. De soldaten wachten met onge duld een gelegenheid af om de indrin gers te bestrijden. De gewonden in de gevechten aan de Yaloe worden per trein langs Moekden naar Kharbin vervoerd. De laatste trein van Port Arthur voor het afsnijden der verbinding is te Moekden aangekomen. Het hout van de waggons is door kogels doorboord. De Japansche kogels troffen den trein, toen deze met groote snelheid voorbij een gevaarlijke plek reed. Dat men te Tokio deze voorloopige voorspoed der Japansche wapens met vreugde begroet, is natuurlijk. Er had een groote volksbetooging plaats ter eere van de Japansche overwinningen. Er werden vele Engelsche en Ameri- kaansche vlaggen omgedragen. Man nen, vrouwen en kinderen namen deel aan het feest, het grootste dat men ooit in Japan heeft aanschouwd. Men zie verder voor Oorlogsberichten de DERDE PAGINA. FRANSCHE ministerie viert een overwinning in den uitslag der gemeenteraadsverkie zing te Parijs. De herstemmingen voor den Ge meenteraad hebben de meerderheid verplaatst. De ministerieelen (radicalen en socialisten)* hebben thans 43, de anti-ministerieelen 37 zetels. THIBETANEN hebben weer eens ondervonden, dat men met lansen en een paar tromp- laders geen snelvuurgeschut kan aan vallen. De Daily Mail verneemt uit Simla, dd. 6 dezer, dat 800 Thibetanen, ko mende uit de richting van Sjigatse, Donderdagochtend de Engelsche expe ditie aangevallen hebben, maar met zware verliezen teruggeslagen zijn. Van de Engelsche troepen werden twee Sepoys gewond. In den DUITSCHEN Rijksdag is eens ter sprake geko men de behandeling der mindere militairen, die maar al te veeltewen- schen overlaat. De afgevaardigde Gröber (centrum) had bij den Rijksdag een voorstel ingediend, om van de verbonden re geeringen eon wet te vragen, waarin de straffen voor misdrijven bij leger en vloot, door minderen tegenover meerderen begaan, niet zooveel stren ger zouden zijn als bij misdrijven van meerderen tegenover minderen, gelijk nu het geval is. In een com missie werd dit voorstel zoo veran derd, dat alleen gewaagd werd om een wet, waarin de minimum straf fen op misdrijven van minderen te genover meerderen aanmerkelijk ver laagd zouden worden. Dat voorstel kwam nu Zaterdag bij den Rijksdag in behandeling. I De minister van marine verzocht (intrekking van het voorstel, omdat men er een uitlegging aan zou ge ven, die voor de krijgstucht verder- I felijk was. Een conservatief afge vaardigde verklaarde eveneens, dat zijn partij tegen het voorstel was, als gevaarlijk voor de tucht. Een I nationaal-liberaal en een lid van de i vrijzinnige volkspartij waren er daar-1 I entegen voorde laatste voegde er1 [bij. dat zijn partij 't betreurde, dat niet op een algemeene wijziging van het militaire strafwetboek aange-; i drongen werd. Voor de sociaal-demo craten zeide Singer, dat het voorstel 'hun eveneens niet ver genoeg ging, jmaar dat zij er toch voor zouden stemmen. De beraadslaging werd scherper, (toen Dasbach van het centrum in antwoord op den minister van ma rine zeide, dat zijn partij juist ver langde, dat het land uit de aanne- jming van het voorstel zou begrijpen, dat de Rijksdag een strafstelsel af keurt, waaronder een mindere ook jvoor kleine vergrijpen tegenover een meerdere zwaar gestraft wordt, terwijl de straffen, die de meerdere voor vergrijpen tegen minderen krijgt er in het geheel niet mede te verge lijken zijn. Hij noemde daarbij den Rijksdag de pleitbezorger van den soidaat. Nadat nog een lid der Rijkspartij zich tegen het voorstel had ver klaard. voer luitehant-generaal Von ^ndres, de Beiersche militaire gevol- machtigde, tegen Dasbach uit. Uit j naam van het Beiersche officieren- i korps moest hij zeggen, dat niet de i Rijksdag, maar de officier de verde- j diger van den soldaat is. De officier 1 zou zich die hooge taak niet laten I ontnemen, ook niet door de ergste verwijten en lasteringen, die in den Rijksdag uitgebracht waren, j Op deze woorden brak een storm ivan uitroepen los en de voorzitter van d© vergadering berispte den ge- neraal voor zijn ongepaste woorden, i Dë generaal nam de woorden in den Rijksdag" terug, maar hield ove- rigens voet bij stuk. Ook hij vreesde ivan aanneming van het voorstel na- i deel voor de krijgstucht, diezeide I hij in het Duitsche leger nooit j zooveel gevaar heeft geloopen als nu. Spahn, centrum, voegde, onder le vendige toejuiching, den generaal toe, dat in elk geval de gerechtig heid boven de tucht staat. Niets is erger, riep hij uit, dan een onrecht vaardige behandeling. Ook het cen trum wil, zeide hij, een algemeene wijziging' van het militaire straf recht. Gothein (vrijz. ver.) hield den generaal .voor, dat de Rijksdag wel degelijk de verdediger van den sol daat isde Rijksdag is de verdediger van het geheele volk, ook van het volk onder de wapenen. Te minder achtte hij 't geraden, in den officier den verdediger van den soldaat te zien, aangezien de officier dikwijls niet alleen de verdediger, maar ook de aanklager en de rechter van den soldaat is. De generaal zei daarop, dat hij zich niet duidelijk uitgedrukt hadhij meende, de officier is de natuurlijke verdediger van den sol daat. Het voorstel werd ten slotte aan genomen, met de stemmen der rech terzijde er tegen. De staking op de Fransche koopvaardijvloot. De officieren van de groote vaart en van de kustvaart te Havre hebben zich solidair verklaard met de staken de koopvaardij-officieren te Marseille en besloten eveneens den arbeid ne der te leggen. Voor de groote vaart zal deze staking Maandag beginnen. Stadsnieuws. Door de heeren Bijvoet, Rinkema, v. d. Kamp en Modoo is een voorstel aan den Raad gedaan (dat vermoedelijk vandaag zal worden behandeld) strek kend de politieverordening zóó te wij- zigen, dat de toestemming tot het hou- j den van voor 't publiek toegankelijke I bijeenkomsten in 't vervolg wordt ge- geven door den Raad en niet meer, j zooals nu sedert eenigen tijd, door B. en W. De toelichting tot dit voorstel luidt' aldus De voorstellers namen met leedwe- j zen kennis van de mededeeling van het College van Burgemeester en Wet-1 houders, (vervat in gedrukt stuk 129), i dat het ge ene vrijheid kon vinden om j den door den Raad in zijne met over- groote meerderheid aangenomen mo tie van 30 Maart j.l. met klem uitge- sproken wensch, dat de in die motie bedoelde besluiten mochten ingetrok- ken worden, in te willigen. Zij eerbiedigen intusschen het door het College ingenomen standpunt, en beschouwen dit, in het licht der be- staande bepalingen van onze politie verordening, als correct. De bestaande bepalingen toch leg-, gen de verantwoordelijkheid voor de j veRigheid van het publiek in gebou- wen, waar talrijke voor het publiek toegankelijke bijeenkomsten worden gehouden, op de schouders van het College, in zooverre die veiligheid af-1 hankelijk is van de richtige uitvoering der in de verordening nedergelegde, daartoe betrekkelijke voorschriften. En nu mag het alleszins begrijpe- lijk heeten, dat, waar de rapporten der door het College geraadpleegde ambtenaren, en het advies van den heer Meyer, tot handhaving der eens 1 voorgeschreven maatregelen cor.clu- deerden, het College gehuiverd heeft om, met afwijking van de ingewonnen adviezen, aan 's Raads verzoek gevolg te geven. Men moge nu verschillend kunnen denken over de vraag, of de voorge-j schreven maatregelen op zich zelf wel gelukkig zijn, zelfs betwijfelen, of het gemeentebelang daardoor wel werd ge- baat, zich de vraag stellen of Burge- J meester en Wethouders onder den zwa- f ren druk hunner verantwoordelijkheid j niet al te eenzijdig het oog hebben ge-j slagen op één belang, dat der veilig-] heid, en aan dit belang andere be- j langen, ter schade van velen hebben opgeofferd, men zal het toch hiermee I eens moeten zijn, dat het College, een maal tot het inzicht gekomen zijnde, dat zijne verantwoordelijkheid niet zou zijn gedekt, indien de genomen besluiten werden ingetrokken, niet ten f gerieve en ten helieven van een niet-1 verantwoordelijk College, den Raad, anders mocht of kon handelen dan j het deed. Ondergeteekenden houdenzich echter overtuigd, dat de door het College uit-1 gesproken betuiging van leedwezen, over het feit, dat het 's Raads wensch niet vermocht in te willigen, meer is dan eene bloote beleefdheidsphrase, en dat het, mits slechts het gevoel van verantwoordelijkheid niet anders dwong, dien wensch gaarne zou heb ben vervuld. De stand der zaak schijnt nu deze. Het College van Burgemeester en Wethouders acht zich wegens de vei- j antwoordelijkheid, welke de bestaan-' de politie-verordening hun oplegt, in geweten verplicht om, zij het huns on- danks, besluiten te handhaven welke j de overgroote meerderheid van de ver- j tegenwoordiging der burgerij, van den Raad, blijkens de op 30 Maart j.l. aangenomen motie, betreurt, en in strijd acht met het gemeentebelang. Het wil nu den voorstellers toe schijnen, dat de beste weg om uit de ze impasse" te geraken, deze is, dat de Raad, die in zijne motie duidelijk uitgesproken heeft, dat hij tegen de aanvaarding der verantwoordelijkheid van de gevolgen eener eventueele in trekking niet opziet, dan ook die ver antwoordelijkheid op zich neemt, en het College van Burgemeester en Wet houders daarvan ontlast. Dit te bereiken, is het doel van ne vensgaand voorstel, dat zij gaarne in de vergadering van a. s. Maandag bij gedrukt stuk no. 129 in behandeling gebracht zouden willen zien. Hiermede hebben wij een overzicht je gegeven van het uitgebreide pro gramma, en kunnen volstaan met de mededeel'- dat alle stukken zeer in den smaak der na nwezigen vielen, die dit toonden door telkens luid te applaudisseeren. Hollandsche Maatschappij van Wetenschappen. De agenda van de op Zaterdag 21 Mei a.s., des'namiddags te half twee, alhier te houden jaarvergadering der Hollandsche Maatschappij van We tenschappen, bevat de volgende pun ten 1. Opening der vergadering door den voorzitter. 2. Mededeelingen van den secre taris. 3. Voorstel betreffende het toeken nen van een subsidie ten bate der Physiologie. 4. Rede van den hoogleeraar M. W. Beijerinck over: ..den invloed der microben op de vruchtbaarheid van den grond en op den groei dér hoogere plan tem." 5. Vaststelling van nieuwe prijs vragen. 6. Benoeming van een buiten- landsch lid. - Na afloop der vergadering heeft een diner plaats in de groote zaal van het nieuw gebouwde perceel aan het Spaarne. Kleine VereenigbiUg. Zondagavond was het weder stamp vol in De Kleine Vereeniging" Maar hoe kan het ook anders Goede waar voor weinig geld vindt immers altijd aftrek. Het was weder om een succès-avond voor de orga- niseerders. de heeren R. Zwartverver en J. van der Lu~t, wijl ze er vol komen in geslaagd zijn om den aan wezigen een aangenamen en gezelli- gen avond te bezorp-en. Het program ma, bestaande uit niet minder dan twintig nummers, was zeer afwisse lend en vermeldde vele uitstekende specialiteiten. Zoo het optreden van The Creatons de kunstschutter, die wonderlijke toeren van zijn geoefendheid op de buks afleerde. Wordt algemeen de schietkunst van den bekenden Wil lem Teil eeroemd, wegens het schie ten van een appel van het hoofd van zijn zoon, deze kunstschutter over trof hem verre, door hetzelfde kunst stuk uit te voeren, maar dan met het geweer achterwaarts over den schou der. Voorts nog vele van dergelijke kunststukken, die allen uitstekend slaagden, en het publiek ten zeerste verbaasden. Ook Master Stanley en zijn die naar, met hun komische apparaten en de wonderjas verbaasden de toe schouwers ten zeerste. Men begreep maar niet hoe al die rommel, tafels, stoelen, geweren, zonneschermen, horden enz. enz. uit die wonderjas kon komen't mng hun verstand te boven. Vervolgens vermelden wij nog het optreden van de nieuwe Haarlemmer acrobaten, die wederom zeer veel succès hadden. Voorts nog het op treden van mejuffrouw Evelina, va riété-soubrette, en den heer Charles, een Hollandsche komiek. Schouwbnrg. De buitengewone voorstelling, wel ke Zondagavond in de tooneelzaal van ..De Kroon" werd gegeven door de heeren Solser en Hesse, is bui tengewoon goed geslaagd ook. Mevr. SolserWillemsens en de heer Nap de la Mar speelden heel aardig een tweetal blijspelletjes, ge titeldOnfeilbaar" en: ..Terug van I 't Souper" terwijl Nap de la Mar bovendien nog veel succès inoogstte met verschillende aardige voordrach ten, als„Minister Kuyper zoekend eene nieuwe melodie voor het,.Wien Neêrlandsch bloed" en het weergeven van eene Italiaansclie opera-voorstel ling. In deze nummers toonde hij zich een meester op het gebied der decla matie. I Niet minder bijvalsbetuigingen hadden de populaire humoristen Solser en Hesse in ontvangst le ne- men o.a. na hun voordracht..Onze i hedendaagsche dienstboden", welke zeer goed werd vertolkt, j Ook de voordracht „Naar de ten- toonstelling te Saint-Louis voldeed jwèl, terwijl enkele andere voordrach ten, die meer op Amsterdamsche toe standen sloegen, voor de Haarlem mers minder aantrekkelijkheid had den. J Een parodie op de Schouwburg- quaestie zou wellicht meer in den j smaak zijn gevallen. En ten slotte moet nog vermeld worden mevrouw Hesse—Slauderof. die met haarbe- naald eigenaardige voordrachten de j lachers en applaudisseerders op haar j hand wist te krijgen. Vooral in de voordracht: „Oh, wat een Parel, is toch mijn Karei" was zij zeer goed en oogstte zij een wel- j verdiend luid applaus. Alles bij elkander genomen, was het een zeer aardige avond, waar van eene herhaling door de aanwe zigen ongetwijfeld gaarne tegemoet wordt gezien. Een j u b i 1 Zondag herdacht de lieer J. D. v. d. Waals, assistent-opzichter aan de Centrale Werkplaats der Hi IJ. S. M„ onder vele blijken van belangstelling den dag, waarop hij vóór 50 jaar bij bovengenoemde Maatschappij in dienst trad. Daar deze herdenkingsdag juist op Zondag viel, hadden er aan de Cen trale Werkplaats geen feestelijkheden plaats wel werd de jubilaris te zij nen huize op de Garenkokerskade door een commissie uit de ambtena ren en één uit de werklieden gecom plimenteerd. terwijl hij tevens eenige stoffelijke blijken van belangstelling en hulde van genoemde commissies in ontvangst had te nemen. De uit de ambtenaren gevormde commissie had aangekocht 6 noten houten salonstoelen, benevens salon- spiegel met notenhouten lijst. het geen om 12 uur werd aangeboden, te vens een prachtig album, vermel dende de namen der deelnemers. Van de werklieden uit zijn afdee- ling ontving de jubilaris een prach tige pendule. Een en ander getuigt voorzeker van de goede verhouding, waarin de jubilaris tot zijn superieuren als on dergeschikte staat. Feuilleton. Naar het Duitsch. 9) Hij hield den hoed in zijn linker hand en streek met de rechter spe lend door den langen baardhet scheen alsof hij nu reeds zich ver- meide in de herinneringen, die hij plan was te voorschijn te roepen. Naar het schijnt is alles gebleven B looals het was, zei hij na een poos. ■Heb-je niets aan 't huis laten veran- Neen, waartoe zou dat noodig zijn geweest vroeg zij op hare beurt. Als er eenmaal groote herstel- B ling noodig is, komt men er licht toe 9 van deze gelegenheid tot veranderen i partij te trekken. I Die reparatie bleef beperkt tot eenige herstelling aan 't dak en een nieuw verfje, sprak de weduwe, en iat kost geld genoeg. Door de oude wouw begeleid, ver- >t graaf August het achterhuis toen imj in 't voorhuis kwam, bevond hij rich tegenover de beide dochters van den president. Zichtbaar verrast beantwoordden zij zijnen groet en daar hij was blijven staan, deden zij dit ingelijks. Ik dank het toeval, hetwelk mij zoo spoedig u weer doet ontmoeten, dames, sprak hij, en dat des te meer, daar het mij de aangename overtui ging verschaft, dat u de tamelijk lange reis w" is bekomen. Wij zullen ons deze aangename reis steeds met genoegen herinneren, antwoordde Helena. Het genoegen was geheel aan mijnen kant, vervolgde August, ter wijl hij een dankbare buiging maak te. U is zeker van plan oom een be zoek te brengen? Kent u hem persoonlijk? vroeg Irma haastig. Het spijt mij deze vraag niet met ja te kunnen beantwoorden.. Zoo even eerst vernam ik, dat de oude heer hier woont, en, naar de mede deelingen omtrent hem, meen ik te moeten besluiten, dat hij een zonder ling is. Nu keken de beide meisjes de oude vrouw aan, die achter den graaf stond, en een spottende trek verscheen vluchtig om hare lippen. Een zonderling ja. en mis schien nog iets meer dan dat alleen, antwoordde Trma. Oude lieden hebben hunne zwakheden, waarnaar men zich schikken moet. Wij dachten, dat uw bezoek in dit huis onzen oom had gegolden. Het gold slechts eene herinnering' aan de dagen mijner jeugd, sprak August met een weemoedig lachje. Ik heb, toen ik nog op de planken lau weren hoopte te oogsten, in dit huis gewoond. U zult dus begrijpen, dat ik d;en tijd nogeens tracht terug te roe pen. Heeft u hier gewoond vroeg He lena met levendige belangstelling, dan kan ik mij voorstellen, dat er zich aan dit huis menige herinnering voor u verbindt. Als deze herinneringen maar aan genaam zijn voegde Irma er bij. Ook aan de ongemakken, die men vroeger heeft geleden, denkt men la ter gaarne terug, sprak August. Maar ik wil de dames niet langer ophouden; ik hoop spoedig weer het genoegen te hebben De beide meisjes scheidden met een buiging en stegen, nadat de graaf het huis had verlaten, langzaam de trap op. VIERDE HOOFDSTUK. Op de gang der eerste verdieping kwam een eenvoudige, maar zeer hel der gekleede vrouw de dames tegen. Mager en hoekig als haar lichaam, was ook haar gelaat, en de harde, scherp geteekende trekken met de vin nige oogen maakten volstrekt geen aangenamen indruk. Al van de reis terug? vroeg zij, terwijl haar wantrouwende blik op de beide meisjes rustte. Al antwoordde Irma, en trok minachtend haar bovenlip op. Wij zijn drie weken weg geweest Drie volle weken Dat kan men naast niet gelooven. het schijnt mij, alsof gij eerst gisteren afscheed kwaamt nemen. Heeft oom ons niet gemist, An na vroeg Helena. Hij heeft er geen syllabe over ge kikt, dat hij de dames verlangde weer te zien, antwoordde de huishoudster. Dat laat zich denken, zei Irma nijdig, terwijl zij een schuwen blik op de naaste deur wierp, hij houdt niet van menschen, zijn hart hangt alleen aan 't redeloos d'er Zeg hem niet, dat Gerrit geen verstand heeft, viel Anna haar schie lijk in de rede, ge zoudt het daardoor voor altijd bij hem verkerven. En dat gij de kraai om u kunt dulden Maar, lieve hemel, mij houdt hij geen gezelschapEn waarom zou men den ouden, heer dat plezier mis gunnen Irma trok haar schouders op, en een trek van minachting gleed over haar lief gezichtje. Hoe is oom vandaag gemutst? vroeg Helena. Vriendelijk en goed, zooals altijd, bederf zijn goede luim maar niet, ge weet, hoe gauw dat kan gebeuren. Anna had dat op een echt spotten- den toon gezegdde meisjes gaven geen antwoord daarop. Helena klopte aan en opende de deur. Oom Walter was een kleine, magere man met grijs haar en kort geschoren vollen baard. In een bontgeruiten ka merjapon zat hij in een hoek van de sofa en dicht bij hem, op den rug van een stoel, zat een groote, pikzwarte kraai, die, toen de meisjes binnen kwamen, een zacht gekras liet hoo- ren, dat men zoowel als een teeken van vreugde als van natuurlijken af keer kon beschouwen. De oude heer wierp een onderzoe kenden blik over den rand van zijn couranttoen legde hij die op tafel, om den handdruk der jonge dames te beantwoorden. Gij zijt dus weer terug? vroeg hij. en een spottend lachje gieed daarbij over zijn gelaat. De zeelucht schijnt niet bijzonder te hebben ge werkt, want gij ziet er nog even bleek en verveelziek uit als vroeger. Als men tegenwoordig eens een frisch, vroolijk meisje met roode wangen ziet, dan doet. dat iemands hart goed. Bij de boeren kan u zulke meisjes eiken dag zien, antwoordde Irma snib big, en ook hierhet komt er maar op aan in welke kringen men ze zoekt. Oom Walter had de groote zilveren snuifdoos, die op tafel stond, driftig geopend en nam met veel beweging een snuifje. In uwe kringen natuurlijk niet, zei hij geërgerd. Gij meent, dat het deftig staat, zoo erg interessant bleek er uit te zien en daarbij een gezicht te trekken, alsof die malle gedachten van Heine over de smarten der we reld in uw vleesch en bloed waren overgegaan. Oom antwoordde Helena verwij tend. Bah Ge hebt op Nordemey in elk geval van de gelegenheid gebruik gemaakt om zulke dwaasheid in te studeeren. vervolgde hij met bijtenden spot, en veel geld is er weer onnut uitgegeven. Heine's „boek der liede ren" kent ge van buiten, maar ik ge loof dat ge, zelfs met het kookboek in de band, niet in staat zijt soep te ko ken. Daarvoor hebben wij een kok! bracht Irma ter verontschuldiging in t midden. 4 Natuurlijk, knikte oom Walter, terwijl hij weereen snuifje nam, kok, Keukenmeiden, koetsier, palfrenier, be diende, kamenier de hemel mag we ten, waar dat heen moetGij kondt uw vader een grooten last afnemen en hem van veel zorg bevrijden als gijzelf een handje woudt uitsteken en het huiswerk overnemen. Dat verbiedt ons onze positie zei Helena. (wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1904 | | pagina 1