S tl NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. n» De Graaf von Varnow. 21e Jaargang. No. 6407 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ZATERDAG 21 MEI 1904 B HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENTIËN: Voor Haarlem BRIE MAANDEN? Van 1—5 regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor de dorpen In den omtrek waar een Argent gevestigd is (kom der Haarlem van 1 5 regels 0.75, elke regel meer 0.15. Reclames 30 Cent per regel. gemeente) 1.30 V Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Franco per post door Nederland 1.65 JE l^i&j j Kleine advertentiën 3 maal plaatsen voor 2 maal betalen. Afzonderlijke nummers0.02X V ILft r&Sfl n Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem c.37% Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. ag de omstreken en franco per post 0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724, Uitgave der VeaaMDtecllQfflp jkOTirsgag Caster.t Directeur J. Co PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door aïle Boekhandelaren en Courantiers. Alet uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicitê Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONESSucc., Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. Tweede Blad Stadsnieuws. Nabetrachting Seherinkampen. Een alleszins bevoegd beoordeelaar hrijft ons het navolgende De aangekondigde reeks van degen- sabelkampen, uitgeschreven door Haarlemschen Schermbond, is lèindigd. Met onverdroten ijver heb- de schermers der deelnemende ireenigmgen elkanders krachten ge- leten en angstig telkenmale een ■j amp doorworstelend, met spanning gemoet gezien den uitslag van hun ivermoeid strijden, om dan te verne en een resultaat dat de verwachting rertrof, of wel den bodem insloeg. Leerzaam zijn zij geweest, die hermkampen. De beoefenaars hebben geleerd, zij jn in krachten vooruitgegaan, hoe- el dikwijls het schoone opofferend de zucht tot een winnen, kost at het kost. De trio's verschenen nu en dan met ide bekenden, die nog toonden te be tten, de oude kracht en verkregen utine, die niet was te loor gegaan, Cl rbazende de jonge krachten, door m onkwetsbaarheid. Leerzaam "zijn zij ook geweest voor !t bestuur van den Bond. De met zorg pasklaar gemaakte wed- Nrijdhepalingen zijn beproefd en net achten naar een vreedzamen strijd i in vele opzichten gelukt. c3 Fouten blijven echter nog bestaan. omt den schermers een woord van f toe voor hunne vrijwel algemeene ïderworpenheid aan de uitspraken er scheidsrechters, het is in de keu- El van de 'hoofdsecondanten en vooral condanten, dat het bestuur niet ge- kkig is geweest. Kan er geen wedstrijd worden uit schreven voor het best secondeeren? m zou het bestuur een verdienstelijk irk verrichten. Of de keuze van secondanten is on- lukkig geweest, óf zij zijn moeilijk vinden. Toch zal hiermede in het rvolg in de eerste plaats moeten arden rekening gehouden, dat de be- rdeelaars moeten zijn bekwaam om beoordeelen en dan onpartijdig, owel de hoofdsecondanten als de icond anten moeten zijn, van niet- f'filnemende vereenigingen, het liefst indelingen, dit is beslist noodza- jk, want ook bij het seconde er en, r leden der eigen vereeniging, kan uitspraak, door handigheid in het aten, worden verkregen. Het laten condeeren door leden van deelne- ende vereenigingen is verkeerd, be- lemt den schermer zijn zelfvertrou- en en lust tot den strijd en leidt t uitspraken die partijdig zijn. Het geheim houden der partijen, nuttig ook, gedurende de irtij, heeft tocÉ een onaangename jde en zou het gewenschi zijn, hier- 1 in mededeeling te doen, na elke irtij, of anders na eiken kamp, b.v. lor het geven van een afschrift van t procos-verbaal. Het bekend maken na elke partij is I led, omdat het den schermer gele- j inheid geeft, bij een behaalden lorsprong, de volgende partijen, met at meer ,,spel" te maken en in het renovergestelde geval al zijn wed- ijd-routine, mooi of niet mooi, aan te wenden om den stand te verbeteren. Hulde evenwel aan het Bestuur, dat getoond heeft, hoe de beoefening der schermkunst te vorderen en dat een open oog heeft voor alles wat tot ver betering van de schermkunst, in het algemeen en van den schermer in het bizonder, kan strekken. Zal nu de winter of liever de zomer- slaap weder worden ingegaan, of zal zoo nu en dan door het houden van een assaut of het organiseeren van een vasten club-avond, de verkregen rou tine worden omgezet in het maken van mooie partijen? Binnenland. Bond voor Staatspensionneering Onder voorzitterschap van den heer G. Wieringa hield de „Bond voor Staatspensionneering" in een der za len van Café „Parkzicht" te Amster dam zijn vierde jaarvergadering. Na een openingswoord van den voorzitter, waarin deze met voldoe ning den toenemenden bloei van den Bond constateerde, werd door den secretaris den heer A. Voorbrood het jaarverslag uitgebracht. Hierin wordt geconstateerd, dat in het afgeloopen vereenigingsjaar de ontwikkeling van den Bond bijzonder voorspoedig was. Aangaande de werkzaamheden van de permanente wetenschappelijke commissie inzake ouderdoms-pensi- oen, bestaande uit de heeren dr. J. G. Boekenoogen te Krommenie, D. Bos wijk, schoolopziener te Arnhem en H. Fsisser, rijksontvanger te Schagen wordt in het verslag medegedeeld, dat. het hoofdbestuur geen genoegen had genomen met het concept door deze commissie opgesteld, daar hier bij slechts rekening was gehouden met een pensioen alleen voor hen, die het noodig hebben en wel 2.50 per week. Het hoofdbestuur wenschte een hooger minimum voor allen. Op het concept der commissie is toen door het hoofdbestuur echter voortgearbeid, met als eind-resultaat een adres, door den Bond aan H. M. de Koningin gezonden. Wat den financieélen toestand van den Bond aangaat, de ontvangsten waren f 3245.28L de uitgaven /2972.52^. Het saldo in kas bedroeg op 1 Januari 1904 272.76. De oplaag van het Bondsorgaan „De Nederlandsche Pensioenpartij" steeg van 7000 tot 13000 exemplaren. De Bond telt '164 afdeelingen met een totaal aantal leden van 11507, bovendien zijn er nog 297 algemeene leden, hetgeen een totaal generaal van 11804 geeft. Voorts zijn nog bij den Bond aangesloten 34 bonden en vereenigingen met een totaal van 12224 leden. Door de Noord-Hollandsche Pro- paganda-commissie is een groote openlucht-meeting voorbereid, die op den Tweeden Pinksterdag te Heiloo, nabij Alkmaar, zal gehouden worden. De rekening en verantwoording van de penningmeesteresse, mejuffr. Elise Jochim, werden goedgekeurd. Besloten werd de volgende jaarver gadering te Assen te houden. Alsnu kwamen aan de orde de pun ten van den beschrijvingsbrief. Door de afdeeling Eierland en De Cocksdorp was het volgende voorstel ingediend De algemeene vergadering noodigt het hoofdbestuur uit bij de volgende verkiezingen aan de candidaten voor het lidmaatschap van de Tweede Ka mer het verzoek te richten, de vol gende vragen te beant\«corden en het resultaat in het orgaan van den Bond mee te deelen 1. Zijt ge er voor, dat de Staat ouden van dagen pensionneert 2. Meent ge, dat de Staat daartoe een premie moet heffen? of 3. Acht ge het wenschelijk, dat geen premie geheven wordt? Toelichting. Het doel van dit voorstel is niet den Bond op politiek terrein te brengen. De bedoeling is 1. de aandacht van de candidaten op deze belangrijke zaak te vesti gen; 2. te zorgen, dat de leden, die kie zers zijn, weten, hoe de candidaten tegenover het Bondsbeginsel staan. De afdeeling bemoeit zich verder niet met de verkiezingen. Op de ver gaderingen worden geen besprekingen toegelaten. Het hoofdbestuur achtte 't wensche lijk, dit aan de afdeelingen over te laten, maar een uniform-vragenlijst vast te stellen, waarvan de afdeelin- j gen ook bij tusschentïjdsche verkie- j zingen kunnen gebruik maken. j Bij verscheidene afdeelingen vond I dit voorstel bestrijding, daar men vreesde hierdoor den eersten stap op politiek terrein te zetten. Van de zijde van het hoofdbestuur werd het voor stel verdedigd dit vreesde niet, dat hierdoor van de afdeelingen kiesver- eenigingen zouden gemaakt worden, i Het voorstel werd ten slotte met over-1 groote meerderheid van stemmen ver- worpen. Hierop trok het hoofdbestuur zijn j praeadvies in, waarna dit door de af- deeling Uitgeest overgenomen en ge- i wijzigd werd in dien zin, dat niet de j afdeelingen, maar het hoofdbestuur de vragen zal opstellen, tot, de can- didaten voor het lidmaatschap te richten. De afdeelingen zullen zich niet op politiek terrein mogen be geven. Het gewijzigde praeadvies werd met meerderheid van stemmen aangeno- men. Tot lid van het hoofdbestuur in de vacature, ontstaan door het tusschen- tijds aftreden van den heer P. Persijn te Apeldoorn, werd gekozen de heer G. L. Janssen („Perio"), redacteur, van het Bondsorgaan ,,De Nederland sche Pensioenpartij", met 401 van de 689 uitgebrachte stemmen. Door de afdeeling ..Edam" was het volgende voorstel ingediend. Het hoofdbestuur tracht zich in con tact te stellen met de hoofdbesturen van den R.-K. Volksbond en Patrimo nium, ten einde misschien nietige be zwaren te kunnen opheffen, welke eene algemeene toetreding van Roomsch-Katholieken en anti-revolu- tionnairen tot den Bond voorStaats- pensioenneering tot heden in den weg staan. De afdeeling lichtte dit voorstel vol genderwij ze toe „De afd. Edam heeft bemerkt, dat zoowel in hare afdeeling als die in hare nabijheid, het getal R.-K. en anti-rev. leden in het oogvallend zeer klein is. „Vraagt men sommigen hunner lid te worden, dan geven ze wel blijk de zaak zeer toegedaan te zijn, doch, daar de hoofdbesturen dier bonden niet aangesloten zijn, treden ze niet toe, iets wat zeer te betreuren is, aange zien de Bond moet worden een alge-: meene Volkszaak". Het hoofdbestuur kan zich hiermede vereenigen pogingen, als in dit voor stel bedoeld, werden reeds aange wend. „Amsterdam" stelde voor om in plaats van „Patrimonium" en „R.-K. Volksbond" te lezen „algemeene ver-j eenigingen en bonden", daar men an-; ders met andere vereenigingen niet in! contact zou kunnen treden. Met algemeene stemmen werd het: door „Amsterdam" geamendeerde voorstel goedgekeurd. Goedgekeurd werd nog een voorstel- Utrecht", om aan de provinciale fe deraties van afdeelingen op te dragen, onder de afdeelingen der christelijke bonden voor het door den Bond nage streefde doel propaganda te voeren. De begrooting voor 1904 werd in ont vangst en uitgaaf vastgesteld tot een bedrag van 4120. De vergoeding voor redacteur, secretaris en penningmees teres werd voor ieder op f 300 bepaald. Aan het einde der vergadering bracht de heer Glas, afgevaardigde van „Alkmaar", ter sprake het afwij ken van het hoofdbestuur van de zienswijze der wetenschappelijke com missie. Door de inzending van het adres door het hoofdbestuur en de pu bliceering van de brochure der weten schappelijke commissie, is er een twee slachtig iets in den Bond ontstaan. Z. i. was het wenschelijk geweest, als het hoofdbestuur eerst de meening der algemeene vergadering had ingewon nen. Aangenomen werd een motie-,,Am sterdam" om deze quaestie met. het oog op het vergevorderd uur eerst m de afdeelingen te behandelen. Uit de Pers zooveel mogelijk directe, geen indi- recte belastingen wil, die de arbei dersklasse wil ontheffen in plaats van die, indirect, te bezwarendie geen bevoorrechting wil van enkelen ten koste van allen". Waarom dit alles thans geschreven .wordt? vraagt schriiver. j Zijn antwoord luidt „Omdat het in de ministerieele pers 'met nauw verholen spijt wordt aan gezien, dat alle vrijzinnigen in den lande zich vereend aangorden tot den strijd bij de Staten-verkiezingen. Hoe nu Moeten we dan de Eerste Kamer ook nog brengen in uw handen, die het volk steenen seven voor brood? j Is liet niet de eerste plicht van al i wat vrijzinnig denkt, om althans dat lichaam zoo sterk te maken, dat het de tariefwet kan keeren als de Twee de Kamer het niet doet Hot is raad selachtig hoe men schamper op die vrijzinnigen-coalitie kan neerzien Tot nog toe heeft het Kabinet niets gegeven van wat de democratie ver wacht in aantocht is een wetsont werp. dat schromelijke gevolgen heeft yoor 's lands welvaart. Dat men alles doet, dit te keeren, is niets dan vol doen aan een allereersten plicht." Drie jaren christelijke regeering In het „Sociaal Weekblad" oor deelt mr. L(imburg), dat tot nog toe de credit-zijde van de balans van het kabinet-Kupyer niet groot is. Behalve de wet op het Hooger On derwijs waarbij schrijver zich af vraagt of door het niet wachten met het ontwerp niet een groote politieke fout is begaan is nog geen enkel groot denkbeeld van den Premier in de wetgeving uitgedrukt. Den wetgevenden arbeid dezer drie jaren nagaande en dezen geens zins prijzende merkt schrijver op, dat van een krachtige hand, die on middellijk aan den ploeg werd gesla- j gen om de „kleine luyden" aan so-' ciale wetgeving te helpen, geen spoor is te vinden. En de Drankwet zelf komt bewijzen1 dat de Premier ook het talent van wetten maken niet bezit in die mate, als dat wij van hem hadden ver wacht, en dat" hij zich door de Kamer op sleeptouw laat nemen, zooals wei nig ministers vóór hem. De Drank wet? Is er ellendiger wetsgeknutsel te noemen dan waarvan de Kamer de laatste paar weken getuige is ge weest? Stond daar een staatsman, die wist wat hij wilde, die bereid was ja, tot gemeen overleg, maar die zijn hoofdbeginselen fier stelde boven ieder accoordje? De Drankwet! Verzedelij- king van het volk Wel mocht de heer Troelstra uitroependat de mi nister tegen zijn eigen Christelijke bondgenooten had te strijden en slechts leden van de oppositie aan zijn zijde vond Want van het oor spronkelijke wetsontwerp, dat al on kenbaar veranderd was bij de Memo rie van Antwoord, is nu na de dis cussie niets, hoegenaamd niets meer overgebleven. Dobberend op de baren van de parlementaire stroomingen, zich overgevend «e- de katholieke bondgenooten, die van die scherpe verzedelijking des volks niets en niets moesten hebben, het hoofdbeginsel der splitsing van tapperij en slijterij teruggedrongen voor tientallen jaren, zoo slingert de minister van bikboord naar bakboord en zegt, dat hij over de juridische vragen van sociëteiten en vergunningsrecht wel eens het oor deel van de juristen uit de Kamer wil hooren. Hier waarlijk was hij ..wet gever op mislukking uit". En dan komt de Regeering in af wachting van de sociale wetgeving, die er nog niet is, het protectionisme het land binnen halen ..alweer in strijd met de democratische idee, die Katholieke Sociale Actie. „Het Centrum" schrijft Het plan der katholieke sociale ac tie is in verschillende bladen met instemming begroet en van alle zij den wordt, gelijk niet anders te ver wachten viel, sympathie met deze komende organisatie betuigd. Des te verrassender was daarom de mededeeling in een artikel van de ..Volksbanier", dat de Ned. R.-K. Volksbond zijn medewerking aan de uitvoering van het nieuwe plan zal onthouden. Het zou waarlijk te betreuren zijn, indien bij dit voornemen werd vol hard. Een zoo groot en krachtig li chaam mag in de actie niet worden gemist. Zijn onthouding zou schade zijn voor het geheele land en, naar wij veronderstellen, voor den Bond zeiven. Men plaatst zich toch niet straffeloos buiten een beweging als thans op touw wordt gezet. Aan het slot van haar artikel schreef de .Volksbanier" Het plan nu nog even in zijn geheel overziende, komen we tot deze conclusie, dat het nieuwe plan uitstekend kan werken voor die vereenigingen en bonden, wel ke niet al te groote actie naar buiten ontwikkelen, niet genoeg zaam kunnen beschikken over onafhankelijke personen, die zich als 't ware geheel voor die bewe ging kunnen geven, zoodat der gelijke organisaties meer de voor lichting van anderen n9odig heb ben. Vooral voor de vereenigin gen, die meer geisoleerd zijn, meer op zichzelf staan, is het plan uitstekend, daar zij door aansluiting wat meer op den voorgrond zullen komen en wat meer steun zullen krijgen. Wat ons betreft als grootste kath. soc. organisatie van het land, meenen we gerust te kunnen zeggen, dat het plan ons op on- noodige kosten zou brengen. Bij iedere gelegenheid, die zich zal voordoen om een grootsche bewering op touw te zetten, wan neer deze goed is, zal men op ons kunnen rekenen, zooals tot nu toe trouwens altijd het geval ge weest is. Maar wij kunnen ons met den besten wil geen andere bewegingen voorstellen, dan we tot nu toe altijd hebben gevoerd. Datzelfde hopen we nog langer te doen op dezelfde wijze, als steeds is geschied. De schrijver van het artikel heeft in deze regelen vermoedelijk meer ge zegd, dan hii bedoeld heeft. Want, gelijk het „Dagblad van Noordbra bant" in herinnering brengt, nog a-een jaar geleden begroette de Volksba nier" het plan met instemming en schreef het blad in zijn nummer van 9 Juli 1903 Ieder die met bedachtzamen blik de gebeurtenissen in liet be gin van dit jaar heeft beschouwd, moet overtuigd zijn van de nood zakelijkheid, dat tegenover de woelige campagne's, waarmede de revolutionnaire partijen den gods dienst en de tevredenheid des volks ondermijnen een krachtige katholieke actie worde gesteld. De teekenen ziin er trouwens, dat dit besef in breedere kringen is doorgedrongen en dat de waak zaamheid onzerzijds in den jong- sten tijd ontwikkeld, vruchten zal dragen ook voor het vervolg. Wij verheugen ons daarin van harte en zijn gaarne bereid, tot het welslagen der katholieke ac tie op verschillend gebied mede te werken. Wij vertrouwen en het zal wel geen ij del vertrouwen blijken dat de ..Volksbanier" weder tot dit stand punt zal terugkeeren. Wij kunnen en willen een zoo breed vertakte organisatie als de Nederl. R.K. Volksbond niet missen. Zij is aan haar-zelve en aan de goede zaak verplicht haren hoog ge- waardeerden steun te verleenen tot een zoo uitnemend doel, dat het gan- sche land omvat. En waar zoo groote en algemeene belangen op het spel staan, zal hiervan zijn wij zeker het doen van eenige uitgaven niet beslissend zijn in negatieven zin. Wij geven dus de hoop niet op, dat de Nederl. R.K. Volksbond alsnog tot medewerking bereid zal worden gevonden. Benoemingen. De Standaard schrijft Door den oud-Minister Cremer is, zoo de bladen juist het gesprokene mededeelden, tegen het Kabinet ook aangevoerd partijdigheid bij benoe mingen. Dit is kras. Men heeft toch volle cht, om, als een oud-Minister *,uiK een klacht in brengt, de vi-aag te stellen Hoe ging het Kabinet, waarvan gij lid waart, bij benoemingen te werk? En dan zouden we wel eens naast elkaar willen leggen de volle lijst van benoemingen onder het Kabinet-Pier- son en die onder dit Kabinet. Dan toch zou de uitkomst leeren, dat on der het Kabinet-Pierson stellig 75 pCt. der benoemden liberaal waren, terwijl onder dit Kabinet stellig geen 40 pCt. tot de partijen van het Kabinet bo- hooren. Of zegt men, ja, maar 't zit niet in het aantal, maar in de beteekenis der posten, welnu, dan wijzen we op de benoeming van den heer Lely voor Suriname, den heer Cort van der Lin de voor den Raad van State, den heer Homan als Commissaris van Drenthe, den heer Koning als Directeur van de Rijksverzekeringsbank, en noodigen do liberale heeren uit, daar vier benoe mingen van gelijk gewicht aan tegen standers vergeven, tegenover te stel len. Bij de Rijksverzekeringsbank is voor het meerendeel liberaal personeel aan gesteld, gelijk bleek uit de aan de Tweede Kamer gedane mededeeling, terwijl het Kabinet-Pierson hierbij en- kel geestverwanten benoemde. Feuilleton. Naar het Duitsch. 17 August verzocht haar ook voor zich n glas te halenzij weigerde be- efd maar bepaald, en uit den blik, en zit daarbij op hem wierp, straal alle een weinig wantrouwen. En waarom beproefde je niet, je herstel, weer voor het publiek te treden? vroeg August, nadat hij iet zijn ouden vriend had geklon- fTa en aan zijn glas gelept had. Je as zijn lieveling en het zou ]e met :östdrift ontvangen en zeker iets «or de vingers gezien hebben, als t noodig was geweest. - Hou je stil van het publiek, eende de souffleur, en trok zijn houders op, het zou mij zonder er- rmen hebben uitgefloten, als ik nog ire opgetreden. Hot eigenlijke ko- eke was ik kwijt, de humor was [gedroogd. Ik zou het niet hebben erleefd, als ik uitgefloten ware ge urden. Met komediespelen was het daan er bleef mij slechts één ding j er en dat was. in 't souffleurshok- je te kruipen August wierp een heimelijkën blik op Christina, die achter den stoel van haren oom stond en op wier ge laat de laatste schemering van den afnemenden dag viel. Wie zou ons dat hebben kunnen voorspellen sprak hij met hartelijke deelneming, je hebt mij dikwijls ge zegd. dat er uit mij iets goeds zou groeien en ik benijdde je om je schoon en rijk talent. De oude man knikte in gedachten en voer langzaam met zijn dorre hand over voorhoofd en oogen. Ja. ja, hernam hij, u heeft op edn andere manier uw fortuin ge maakt. Als ik bet geld in de nalaten schap mijns broeders had gevonden, zou het er nu ook voor mij heel an ders uitzienniets drukt zwaarder op lichaam en ziel, dan zorgen voor 't levensonderhoud. Heeft u mijn vader gekend vroeg Christina plotseling den graaf. Hij keek op en zag de groote blau we oogen vol koortsachtige verwach ting op zich gevestigd. Ik heb hem eens bezocht, ant- wom-rM^ hii. Uw oom verzocht, mij hem een brief te brengen en den daarin uitgedrukten wensch te onder steunen. Ik deed dat met genoegen, maar het gevolg mijner zending was van dien aard. dat ik niet geneigd was mijn bezoek te herhalen. Ja, ja. het was slecht kersen eten met hem, spotte de oude man. vooral als men aan zijn beurs wilde komen. Van onze vroegere bekenden is zeker niemand meer hier dan de wil de Hertha? vroeg August. Neen, en zij heeft ook het too- neel vaarwel gezegd. Weet ge reeds, dat ze barones is geworden Zeker, ik heb haar straks be zochtz:: herinnerde zich uwer mei oprechte deelneming. Gelooft ge, dat zij gelukkig is? Zij schijnt het te zijn en het zou nfij spijten, als dat geluk slechts gouden schijn ware De oude man had haastig gedron ken: hij scheen het niet te bespeuren, dat August nog bij zijn eerste glaasje zat; hij greep met bevende hand naar de tweede flesch, om haar te ontkur ken. Christina legde haar hand op zijn arm, alsof zij hem nog eens wilde waarschuwen hij schudde nochtans afwerend zijn hoofd en maakte zich met een snellen greep van de flesch meester. August meende nu het gesprek te moeten afbrekenhij las in de oogen van het meisje een ernstig verwijt zij scheen boos op hem te zijn, om dat hij wijn had laten halen. Wij waren al vroeger vrienden van elkaar, ik hoop. dat wij dit zul len blijven, sprak hii. zich tot den souffleur keerend. Zeker, bevestigde Dacher. Welaan, dan zullen wij eerst- daags eens met elkaar overleggen, i hoe je geholpen kunt worden. Je moet I niet langer daar beneden in dat dom- ipige hok blijven zitten... Holla waar moet ik dan van leven Zou je er wat op tegen hebben, de hulp van een vriend aan te ne- i men? i Aalmoezen? bruiste de oude man op. Nooit Hij had den arm opgeheven en de gloed der verontwaardiging bliksem de uit zijn oogen. Hoe kan je dat nu een aalmoes noemen vroeg August, terwijl hij het meisje door een blik uitnoodigde j hem bij te staan om haar oom te oven-eden. Als een vriend den oprech ten wensch koestert een zwaren, I drukkenden last van je schouders te nemen, waarom zou je dan aarzelen hem te gemoet te komen Wnnrom? Omdat ik niemand dank wil verschuldigd zijn, antwoord de hij ruw, en Christina knikte toe stemmend, opdat den graaf geen twijfel zou overblijven, hoe zij er zelf over oordeelde. August nam zijn hoed en reikte den ouden man de hand. Wij spreken daarover nog wel eens later, zei hij, wij zullen niet het goede met het kwade verwerpen Ook u, mejuffrouw, hoop ik voor mijn aanbod in te nemen. Tot ziens Tot ziensherhaalde Dacher terwijl hij zijn glas weer vulde. August wuifde hem nog eens vrien delijk toe en verwijderde zich. ZESDE HOOFDSTUK. August was nauwelijks weg, toen de deur van het dakkamertje weder haasticr geopend werd en een jonge, net gekleede heer binnenkwam, die door Christina reeds werd verwel komd. no«r! voor hij t"d had om zijn hoed af te nemen. Mijn Moritzsprak zij met warm te. terwijl zij hem diep in de donkere, schitterende oogen zag. Je komt van- daag vroeger... Is je dat onaangenaam vroeg hii schielijk. Wie was die heër, die zooeven je verliet Geen ijverzuchtige scène, mijn waarde Becker, sprak de souffleur waarschuwend. Daartoe bestaat er geen reden en als de boog te "sterk gespannen is, springt hü Wie die; heer was? Een oud vriend, een vroe gere collega, die nu als rijk heer uit Californië is teruggekeerd, graaf Von Varnow, als je 'theel nauwkeurig weten wilt en... ga nu zitten, Moritz, en drink een rias met mij. De ionge man nam aarzelend plaats; zijn blik zwierf onderzoekend op het meisjehü scheen nog altijd wan trouwen te koesteren. En wat voerde dien heer hier heen? vroeg hij. Oude vriendschap. Zijn bezoek gold mii alleen, antwoordde Dacher. Stel je zoo weinif vertrouwen in Christina's liefde, dat >'o eiken man, die haar nadert, met schele oogen meent te moetdn aanzien Het staat hoelegaar aan jou. om aan dat vree zen en honen een eind te maken Moritz sloeg verlegen zijn oogen neer. Ik bouw op de liefde van mijn p-opdo Christina als on een rots, sprak h" en wanneer ik desniette genstaande de -"^'oerschheid niet ge heel en al kan onderdrukken, is dat zoo natuurlijk, dat het geen verwon dering kan baren. Die heer noemde zich graaf Von Varnow Wij hebben kennisgeving omtrent hem bekomen wii ziin gelast hem een zeer belang rijke som uit te betalen. Wij vroeg de souffleur wiens gelaat al hooger gekleurd werd. Wie is die „wij" Ons huis, Leopold Tiefenbach en Co. Ha zoo! en moet jij. als kas sier van dat huis. hein dat geld uit betalen Als hij er niet de voorkeur aan geeft het ons te laten behouden Christina, die in gedachten verdiept was. streek met de hand over haar voorhoofd alsof zn ho*-e "«dachten bijeen wilde rapen. (wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1904 | | pagina 5