RUBRIEK VOOR ONZE JEUGD. klee- lap- was ezen. i het )OUW e ea arna lleen 1 en heele voorraad inzendingen êg ik weer en ik zal gauw begin- jnxet jullie te vertellen, wie deze ir de gelukkige prijzen- en premie- Uiers zijn. )e oplossingen van de eerste af- waren van Job. Bergé, Truida Elferink, Ri- Hubers, Hendrik Ploeg, Stien van sas, Johan Walter, Emma Hos, oske Petri, Cornelia Wolzak, Nelly ellens, Johan Wolzak, Dirk Kruyt, ibus Kappelhoff, Frederik Kloeze- ,:i t ui, Catrientje Groen, Nelly Aukes, hanna Ploeg. Bertus Steeman,Hans illem Gerineraad Leonard Germe- ad, Gerard Hekkelman, Jac. Joh. hneiders, Elsje v. d. Ban, Jacob ik, Maria Kenzen. eerste pr^s, bestaande uit daar elokt aan vele door| bben er Pe- a ver liet ge- zijn Pe- klee- tot rdigs .cht, lijn- die ozio :hen t de len Dj gd- tslag Kaadsel-Wt dstrij-J wel, dat wanneer ik twee inzendingen krijg, die even goed zijn, de inzen der, die al meer heeft meegedaan, vóór gaat, omdat ik nog ondervinden moet of de nieuwe inzenders werke lijk veel belangstelling hebben voor onze wedstrijden. En nu hoeven nieuwe vriendjes zich daardoor niet te laten ontmoe digen, want is hun werk beter, dan worden zij natuurlijk bekroond. Nu hoop ik dus, dat er bij den vol genden wedstrijd niemand ontbreekt, en dat er weer veel nieuwe vriendjes en vriendinnetjes mee zullen doen. Ik wensch jullie dus prettig wer ken toe, en veel kans op een prijs „kookkachel" of eene „zelf drukkerij", toegekend aan ELSJE VAN DE BAN, oud 9 jaar; de tweede prijs een ,handwerkdoos" of een „spel", aan RIKA HUBERS. Ds eerste premie komt toe aan KOBUS KAPPELHOFF, bij lo- YLINDERTJE. Vlindertje frank en vrij, Fleurig en kleurig, Zweeft ge zoo vlug en blij Om bloesems, geurig Stoeit er met knopjes fijn, Vluchtig en vroolijk; Danst in den zonneschijn, Op lente's groot festijn Vlindertje rank en klein, Dartel en oolijk. HERMANNA. OPLOSSINGEN van den Raadsel w e dstrij d. Eerste afdeeling. RAADSELS. de t w e ed e premie Dg toegekend aan JACOB MOK. op- voor deze tweede premie hebben ïeegelootCatrientje Groen, Dirk zeeriruyt, Leonard Germeraad en Rinske aaar &tri. ir de Aan dit viertal is dus een Eervolle ermelding toegekend, en verder ver benen nog eervolle vermeldingen Hans Willem Germeraad, Nelly inkes, Gerard Hekkelman en Johan ka-jjfalter. De inzendingen van de tweede af- eeling zijn van Bertha Ackerman, Willem Kloeze- aan, Martha Taconis, S. J. Veen, rijntje Steeman, Frits de Boer, Jo laat |ergê, Koosje Kruyt, Jo Deetman, erfdpze van Os, Willem Petri, Mina Mie- yerus. Abraham Walter, Marie Groe- lewegen en Ciska van Maas. De eerste p r ij s, een voetbal" of een schrijfportefeuille", verdiend door ABRAHAM WALTER, oud 12 jaar. De tweede p r ij s, een .plantentrommel" of een ..schilderdoos", aan LIZE VAN OS. )r eerste - kend aan p r e mi e is toege- KOOSJE KRUYT, alle en de tweede premie aan FRITS DE BOER. Voor de tweede premie heeft Cisca jvan Maas meegeloot, en aan haar is ha dus een eervolle vermelding toege- lere kend. en- Verder hebben nog eervolle vermel- zijn dingen verdiend: Mina Miesyerus, Jo .erge, Marie Groenewegen, Willem 'etri en Jo Deetman. De prijzen mogen jullie Dinsdag middag tusschen 1 en 2 uur weer bij mij komen uitzoeken, en ook de pre mies mag je dan komen halen. Het deed me plezier, dat er weer zooveel nieuwe vriendjes en vriendin- ten netjes mee hebben gedaan aan dezen daisvedstrijd, en al zijn deze eerste in- indingen niet dadelijk met een prijs premie beloond, dat is daarom ;een reden, om dadelijk den moed op geven .En ook de jongens enmeis- - die al meer aan de wedstrijden hfr hebben meegedaan en tot nu toe niet gelukkig waren, wil ik nog eens uit- clrukkelijk zeggen, dat volharden de manier is om er te komen. Ik eg dat nog eens, omdat ik bij dezen redstrijd sommige namen miste, die tot nu toe trouw meewerkten. Ook waren er kinderen, zooals Marietje S., Willem v. L., Agatha S. en Agnes iade V., die mij de oplossingen van de teleerste week zonden en verder niets. is jammer. Ook van A. W. Smits deen Jacob en Johan Bauer, die mij -chreven, dat ze druk aan 't oplossen aren. kreeg ik niets, en ook van en Abram van Buschbach en Mientje enJanv.Es hoorde ik ditmaal lei niets. En ik zou nog andere namen er-kunnen noemen, zooals: Antje v. d. ee.L., Gustaaf C. V., Elze W., Leo v. °jD d- W. -gauw opgeven, want je begrijpt toch Wel kwamen er weer veel nieuwe namen voor in de plaats, maar, je moet den moed niet zoo zin zei ka-0* Mc Deze raadsels behooren niet bij den wedstrijd, maar zijn alle ingezonden door kinderen, die „Voor onze Jeugd" lezen. De namen van de kinderen, die mij voor Donderdagmor gen oplossingen zenden, wor den in de Courant bekend gemaakt. 1. (Ingezonden door H. Franck). Vormt uit de volgende woorden een spreekwoord van drie woorden. Cham, acht, tram, teen, dak. 2. (Ingezonden door Piet Koomen). Mijn geheel bestaat int 14 letters en is een beroemd schrijver. 8, 12, 13 is een boom. I, 6, 5 is in de gevangenis. Een 7, 10, 2, 3. 3. 4 gebruikt de kleermaker. II, 9, 13 is een deel van 't lichaam 3. 14 vindt men aan een wiel. 3. (Ingëzonden door Johan Wol zak). Mijn eerste loopt altijd even hard. Mijn tweéde is een kip. Wat is mijn geheel 4. (Ingezonden door Johan Vestör) Het eerste siert de vrouwen. Twee en drie den man. Maar schooner is, wie beide Zich zijner noemen kan. 5. (Ingezonden door Wilhelmina Miesyerus). Welke stok was nuttig bij het in nemen van Den Briel? der 6. (Ingezonden door Leo van Wilkj. Ik ben een straat in Haarlem en ik besta uit 10 letters. 1, 2, 3, 4 is een roofvogel. 5, 6, 8 9, 7, 10 hebben alle dieren. 7. (Ingezonden door Jopie Aukes). Maak uit de letters a e p o u r een woord. 8. (Ingezonden door Mien Germe raad). Hond en kat behooren tot mijn eer ste. In mijn tweede speelt men graag. Mijn geheel is in Amsterdam, en dient tot verblijf van mijn eerste. 9. (Ingezonden door Mejuffrouw Marie ten Bosch). Mijn geheel telt 5 letters. 2, 3, 1 is de naam van eén dier. 1, 3, 4, 5 is onmisbaar op schepen. Mijn geheel is een mooie eigen schap. 10. (Ingezonden door Jacob Mok). Wat leest ge hieruit farkberita. De oplossingen van de raadsels der vorige week zijn 1. Winkelraam. 2. De maan, die haar licht aan de zon ontleent. 3. De Lampepit. 4. De letters van het a, b, c. 5. Hooi. 6. De weg. 7. De dagen, waarop men niets te doen heeft. 8. Theovuurbluschfakkel. 9. Zijns gelijke. 10. Voorzichtig. Gouda, oud, spud. Linnenkast. Meeuw, eeuw. Rotterdam. Kind. Vingerhoed. Leeuwarden. Kastanjeboom. Schelvisch. Eksteroogen. Harpoen. Scheveningen. Dons, ons. Aardenburg. Gelderland. Nijlpaard. Spaarndam. Stokvisch. Lepel. De letter O. Oranjekade. Portretlijst. Peer, leer, meer, peer, veer. Buil, uil, bui. Leuningstoel. Os, Vos. Hertenkamp. Kachelpijp. De letter R. 27. Valparaiso, Maracaïbo, Para maribo. 28. Kinderrubriek. 29. Slot, Lot. 30. Woensdag. 31. Stoomboot. 32. Vergadering. 33. Schaduw. 34. Feuilleton. 35. Kalf, zalf. 36. Een wolk. 37. Electrische tram. 2 7 6 9 5 1 4 3 8 39. Zijn naam. 40. 396 maal 45 is 17820. H Hasselt. A Amsterdam. A Arnhem. R Roermond. L Limburg. E Edam. M Makseel. 31. Middelburg. 32. Maan. naam. 33. Versnapering. 34. Vuur, uur. 35. Benctit-Wfdstrijdeu. ,,Mijn Lievelingsboek". Door Mien Germeraad, de prijswin- ster in den wedstrijd „Mijn Lieve lingsboek" is gekozen „Anneke", door A. C. Kuiper. Goede raadseloplossingen ontving ik deze week van Johan Wolzak, Leo nard Germeraad, Cornelia Wolzak, Johan Vaster, Mien Germeraad, Joh. Elisabeth Germans, Johanna Ploeg, Truida Elferink, Hans Willem Germe raad, Hendrik Ploeg, Johan Germe raad. 36. Stadhuis. 37. Haag, kraag, zaag, plaag. 38. Bloemenbak. 39. Kanarievogel. 40. Latafel. TWEEDE AFDEELING. 1. Claudius Civilis. 2. Napoleon. Hersenpan. Loofhuttenfeest. Arno, Aron, Nora, Aaron. Oogappel. Anna Paulownapolder. Olifantstand. Elburg. Bloemendaalsche weg. Roozendaal. Bedriegertjes. Kruisbes. Eergisteren, gisteren, heden, morgen en overmorgen. Diogenes. Tromp, trap, room, Oporto, meex-, Piet. Driemaster. Kram, mark. M. van Doorn, m, Eva, paard, pianola, plooien, brood, arm, N. Bloedkraal. Brievenbus. Brieven aan de Redactie van de Kinder-afdeeling moeten gezonden worden aan Mej. M. C. v. Doorn, Sophiastraat No. 22, Haarlem. Marie G. Ja, je briefje was te laat voor het vorige nummer, maar zoo als je ziet vind je nu antwoord. Ik wil wel gelooven dat je erg nieuws gierig bent naar den nieuwen wed strijdnu, de volgende week zal je nieuwsgierigheid bevredigd worden, want dan komt het in de courant te staan. Groeien de kuikentjes goed? Ik vind 't snoezige diertjes. Net geel dons hé Ik ben erg benieuwd hoe het je op de naaischool bevallen zal met Juni, scheef je, dus dat is nu al haast. Je vertelt me dan zeker wel, of je het er prettig vindt, is 't niet? En ben jij de oudste thuis, of raad ik dat nu eens heelemaal mis, Nelly A. Wel, Nel, wat had ik in een tijd niets van je gehoordBen je erg ziek geweest? Wat dom van me om er niet aan te denken dat kinder tjes die niet in Haarlem wonen de Oranjekade niet kennen een volgende keer zal ik beter opletten hoor, en er voor zorgen dat er geen raadsel bij is dat Frits en jij niet raden kunnen. Als je weer eens in Haarlem komt lo- geeren kom je me zeker eens opzoe ken, is 't niet? Nu verlang ik er al naar om van je te hooren hoe je het boek van Frits vindt. Vertel je het eens? Willem P. Dat ééne raadsel heb ik nog bij de andere opgeteld, maar doordat je er nu nog vier niet hadt, kon ik je niet bekronen. Je vindt het. natuurlijk erg jammer, maar ik hoop toch dat je je krachten eens aan den nieuwen wedstrijd wilt beproeven Bertha A. Nee, ik had nog niet gedacht dat je mij vergeten was. Zoo gauw vergeten we elkaar maar niet. Ik kan me begrijpen dat je het druk hebt met naaien. Ben je niet moe van het werken als je 's avonds om zeven pas thuis komt? De raadsels komen in de courant, maar je begrijpt dat ze er nog niet dadelijk in kunnen komen, want ik heb er nog een heele- boel. Deze keer ben je nog niet bij de Je best met den volgenden wedstrijd, wie weet of het dan niet lukt Cornelia W. 't Was heel best, dat je me alleen de oplossingen van de laatste drie weken zondt, want ik had die van de eerste drie weken goed bewaard. Ik zou graag aan alle kinderen prijzen willen geven, maar dat gaat natuurlijk niet. Misschien zijn jullie een volgende keer wel ge lukkiger. De nieuwe wedstrijd begint de volgende week. Ja, de vorige week was je te laat om nog antwoord te vindenHet raadsel dat je me nu stuurde is goed. Kobus K. Wel Kobus, wat heerlijk hé Ben je nu niet blij dat je volge houden hebt? Ik hoop dat je het boek dat ik voor je uitgekozen hebt mooi zult vinden, wat het is dat blijft tot Dinsdag een verrassing voor je. Het raadsel komt in de Zaterdagavond. Zeg Kobus, weet je wel hoe je bene denhuis schrijft? Ik hoop, dat ik je nieuwe adres zal onthouden Mien G. Die arme Jo Is de hoofd pijn nu weer over, of ligt ze nog in bed? Dan wensch ik haar beterschap toe, hoor- Dat je Dinsdag wel wat vroeg was, is niet erg, ik zou ook erg verlangend geweest zijn naar een boek, dat ik uit mocht kiezen, al heb je mij nu eigenlijk in jouw plaats la ten kiezen. Nu, ik hoop dat je „An neke" even mooi zult vinden als je lievelingsboek, dan heb ik tenminste keus voor je gedaanNu moet ik Siets nog gelukwenschen met haar verjaardag; het is wel een dag te vroeg, maar toch heel goed ge meend Je ziet dat er deze keer al een heele lange brievenbus is, en daarom krijg je niet zoo'n lang ant woord als gewoonlijk. De grooten aan Pa en Moe en de zusjes, jezelf niet te vergeten 23. Ziektekiemvrije melk. 24. Licht. 25. Delft, elft, elf. 26. Koor, rook. Mar go H. Vijf kleine broertjes! Wat zullen Moe en Emma en jij het druk hebben, om vijf van die leven makers bedaard te houdenBen jij de oudste Ik dank je wel voor de mooie briefkaart van de Ruïne van Brederode. Erg aardig van je hoor! Was het prettig in Krommenie En kan je daar prettig wandelen? Ik ben er nooit geweest, zie je,dus ik wil er bent met dezen langen brieftot een volgenden keer Emma H. Dank je wel voor de aardige gekleurde briefkaart, Emma Was het prettig in Zandvoort? Nu ben ik benieuwd van wie ik nu weer het eerst een brief krijg, van Go of van jou Elsje v. d. B. Wel Elsje, wat ben jij een geluksvogeltjeDe eerste keer dat je meedoet krijg je heusch al den eersten prijsDat gebeurt niet ieder een, hoorIk vind dat je keurig net jes schrijft, en dat je me alle oplos singen tegelijk stuurt is juist heel Ik verlang er naar om kennis te maken met een jonge dame die zoo netjes schrijft en die zoo knap raad sels oplost Johan V. Prettig, dat je me zoo veel vertelde over de ambachtsschool! Het lijkt me er erg plezierig. Van welk vak houd je nu het meest? Van de raadsels vind ik er twee heel goed. het derde, dat is dat van „de rijke", enz., vind ik niet zoo geschikt. Ik vind toch, dat je verbazend vlug eind examen van school hebt gedaan, als je nu pas 12 jaar bent! De verschil lende meesters op de Ambachtsschool zijn zeker ook heel tevreden over je, is het niet? Nelly de M. Ik heb je nog geen boek gestuurd, omdat ik eersf graag eens weten wou wat of je hebben wilt. Ken je „Een klein Jokkentje maar" of „Een Zestal", of houd je meer van sprookjes? Zoodra je me dat geschreven hebt zal ik het je zen den. Wanneer zit je meestal voor het raam En hoe is 's nu met je been, wordt het al wat beter? Catrientje G. Wel jammer, Ca trientje, dat je je nu weer tevreden moet stellen met een eervolle vermel ding. Maar geef 't maar niet zoo gauw op. Als je nu weer raadsel-op lossingen zendt, vertel me er dan eens bij aan welke Pa geholpen heeft, wil je? En waar ben je op school? erg graag Dag Go eens wat van hooren. Joh an G. Wel vent, wat spijt me datWat jammer, dat je niet iets uit een werkelijk boek hebt verteld, daar had ik heusch niets op aan te mer ken. En die naam van den schrijver, die je niet kon opgeven omdat je het zelf was! Het spijt me allerverschrik kelijkst, en om je een beetje te troos ten, wil ik je wel eens wat boeken leenen, dan heb je toch wat te lezen, al heb je nu geen prijs gekregen. Als je er zin in hebt moet je maar eens wat komen uitzoeken, Dinsdag tus schen 1 en 2 ben ik thuis, zooals je hierboven gezien hebt. Dat nieuwe wedstrijd-plan lijkt me wel aardig, maar je moet er mij eerst nog eens wat meer van vertellen Hendrik V. Je nieuwe raadsel komt weer in de courant. Ik ben be nieuwd, Hendrik, of je als tienjarige even flink zult blijven meedoen als tot nu toe. Ik denk het wel, want je schrijft me altijd zoo trouwVond je de andere raadsels moeilijk, of los jé er altijd maar een paar op die er ■het prettigst uitzien? Li ze v. O. Leuk dat je een prijs hebt. Maar je hadt ze niet alle 40 goed. Abraham W. had er het meest, en dat waren er 30jij hadt er 37 goed. Van die krullengeschiedenis zal nu wel opgehelderd worden, want ik zal er Dinsdag als je komt goed op letten. Je was te laat voor 't vorig nummer, dat heb je zeker al begre pen Nu ben ik benieuwd wat je Dinsdag uit zal kiezen, en of de prij zen nogal in je smaak vallen Frits de B. Hartelijk gefelici teerd met je ovei'winning, hoor Frits! Nu hoop ik maar, dat je veel van lezen houdtIk heb gemerkt dat je nu 12 jaar bent, en daarom heb ik nu een groote jongensboek voor je uitge zocht het heet „Het Slot op den Hoef" door Kievit; als je het al kent, of liever iets anders hebt, -tian heb ik ook nog „Mijn zwarte metgezellen" door Stanley, dus schrijf mij nu maar eens wat je het liefst wilt hébben, dan zal ik het je zenden. Hendrik v. S. Wel bedankt voor je mooie briefkaartdat is nu bepaald winners, zooals je ziet, maar blijf je i©ts heel bizonders, want t is net of best maar doenHeb je nog broer tjes en zusjes, en zijn er nog vrien dinnetjes van je in Haarlemmermeer die „Voor onze Jeugd" lezen? Johan W. Dank je wel voor de keurige teekening die je me gestuurd hebt. Netjes gedaan, hoor! Heb je dat figuur op school geteekend, of heb je het thuis gemaakt? Hoe het met die eerste twee raadsels zit, weet ik ook niet goed. Misschien heb ik het nog bij mijn raadselvoorraad, en dan zal je het toch wel eens in de Zaterdag avond vinden; let dus maar goed op Nelly S. Jammer, dat je nog niet genoeg raadsels hadt om een prijs te J o D. Ik zal het raadsel in den .volgenden raadsel-wedsti*ijd opnemen, en dan hoop ik dat je tevreden zult zijn. Ik vindt het erg aardig gevon den Misschien komt het dan ook wel in de tweede afdeeling. Bora G. ken ik nietze doet tocli niet mee aan de wedstrijden, is 't wel 't Examen voor de meisjes H. B. S. is tegenwoor dig al even moeilijk als voor de Jon gensschool. Maar zoo'n knappertje als jij bent zal wel goed succes hebben- Of ben je geen knappertje Jacob M. Die raadsels die je me stuurde vond ik over het algemeen te moeilijk. Al die lastige namen zijt, niet zoo heel gemakkelijk te raden, en je hebt ze toch ook zeker niet zelf be dacht is 't wol? Voor dezen keer heb ik je mee laten doen, al had je je alles er dik op zit,' en dat ouderwetwl;rk "iet zeIf Schreven, maar een sche huisje in de verte is zoo aardig. Toen ik buiten op het couvert zag staan „Van een vriendje" begreep ik dadelijk dat de brief van jou was, aan de lettei-s kon ik het nog niet zien, maar ik héb öok nog niet zoo ha«-i veel brieven van je gehad, moet je denkenDe drie raadsels zijn goed. een volgenden keer maar weer je best. met den wedstrijd't Waren gezelli ge lange brieven die ik van je kreeg. Je hebt het nogal prettig gehad, die twee Zondagen Jammer dat je niet naar Alkmaar konnu, Zandvoort is ook plezierig. Die wandelingen zijn toch maar heerlijk. Kon je altijd goed den weg vinden, als je zoo ver erdienen. Doe maar eens heel goed weg was? Nu, ik hoop dat je tevreden volgenden keer zou ik het toch pret tig vinden wanneer je het zelf deedt, en ook je briefje zelf schreef. Ik heb een mooi boek voor je uitgezocht, ik hoop ten minste dat je bet mooi zult vinden. Je bloemen staan toch zoo praohtig, Jacob Aan alle kinderen. Het spijt me erg, dat er dezen keer geen plaats meer is, want nu moeten er nog heel wat briefjes blijven liggen tot de vol gende week. Dat komt, doordat de uitslag van den wedstrijd zooveel plaats heeft ingenomen. Geduld dus tot de volgende week, dan komen jullie vooraan in de Brievenbus te staan M. C. VAN DOORN. Legaten aan Nieuwsbladen. el« de Eenige jaren geleden dachten de ïdteigenaars van een nieuwsblad ineen re van de westelijke staten van Ameri- d( ka er ernstig aan de uitgave van het blad om den slechten toestand derfi- )n.nanciën te staken. Men oordeele dus over de vreugde van de betrokken per- Bonen, toen op zekeren dag een rechts geleerde den eigenaars kwam berich tten, dat een cliënt van hem onlangs en overleden was en eene som van 10.000 oe dollars aan het bewuste blad had ge- xeilegateerd. Dit legaat was vermaakt, omdat de excentrieke testateur bij d( verschillende gelegenheden artikelen ,T.in het blad tegen de visisectie had op gemerkt en zoo verrukt was over die n' richting, dat hij de eigenaars van het blad bedacht, toen het tijd was om testament te maken. Van dien dag aan nam het blad eene vlucht en is sedert niet achteruit gegaan. Iets dergelijks deed een fabrieks eigenaar in het Noorden van Enge land, die eene aanmerkelijke som na liet aan zeker nieuwsblad, dat een zeer werkzaam aandeel had genomen in een anti-vaccinatie-kruistocht de stad, waar de fabriekseigenaar woonde. Zonderling evenwel was in het tijdsverloop tusschen den dood van dien heer en de opening van hdt tes tament het blad in andere handen overgegaan en was de nieuwe directie voor de vaccinatie, zoodat door eene spotternij van het noodlot het geld, dat nagelaten was om het blad aan te moedigen in het bestrijden van de vaccinatie, in handen kwam van de genen, die hun best in de tegenover gestelde richting deden. Tengevolge van die verandering van eigenaars, betwistte de familie het testament, maar verloor het proces. Een Berlijnsch wijnverkoop er ver maakte 2000 mark aan efc humoris tisch blad, waarvan hij een getrouw lezer was geweest, want hij beweerde, dat die som maar een geringe ver goeding was voor het vermaak, dat de illustraties en de tekst van het blad hem verschaft haddenterwijl een andere heer uit diezelfde stad een groot bedrag legateerde aan een po litiek blad, omdat het bijzonder ste kelig was geweest jegens een zekeren staatsman, wien hij (de testateur) een feilen haat toedroeg. De som van 75 p. st. (1 pond Is ƒ12 werd aan een groot Sydneysch blad vermaakt door eene oude vrouw, die door aanwijzing in de kolommen van dat blad een lang vermisten zoon had teruggevonden. In hare vreugde maak te zij dadelijk een codicil bij haar tes tament, om die som aan het blad te legateeren, met bijvoeging, dat ƒ25 voor den redacteur was en het overi ge geld onder het personeel verdeeld moest worden. De Koning van Engeland als gedaehtenlezer Toen de vroegere prins van Wales, de tegenwoordige koning van Enge land, eens in Rusland reisde, moest de trein van den hoogen bezoeker door eene vergissing van een beambte twee uur op een klein tusschenstation stil houden. De prins met zijn gevolg trachtte den tijd te passeeren door het station en de omliggende straten te bezichtigen, doch daar het zeer ruw en regenachtig weer was, keerde het gezelschap spoedig naar het station terug. In de wachtkamer nam de prins aan een der groote tafels plaats en beweerde, uit verveling, de gedach ten te kunnen lezen van zijne hove lingen, die al evenzeer met den tijd geen raad wisten. Natuurlijk raadde de prins tot in de kleinste bijzonder heden. Eensklaps drong een oude, in een vuile lange jas gekleede koopman door het fijne gezelschap en bood tien roebels aan dengene, die in staat was zijne gedachten te lezen. Reeds wilde een der politie-agenten den Rus on zacht ter zijde zetten, toen de prins lachend wenkte en zeide Je bent op reis naar Nischni-Nowgorod, niet waar Ja, uwe genade. Daar wil je pelswaren koopen. De pelzen wil je, nog vóór ze betaald zijn, weder verkoopen, om dan spoedig daarna je failliet te laten verklaren en je schuldeischers 20 pCt. aan te bieden. De Rus keek den prins met open mond aan. Daarop maakte hij, zonder een woord te antwoorden, zijne jas los, haalde eene beurs te voorschijn en bood tien zeer vuile roebels den prins aan. Dus, ik heb je gedachten goed ge raden vroeg deze, die zelf verbaasd over zijne kunst stond. O neen, antwoordde de oude langzaam, mijne gedachten hebt u niet geraden, maar uwe Genade heeft mij zooeven aan een kostelijk idee ge- holpen Rookende Koninginnen. Een Fransch blad vraagt, of men wel weet, dat de bekoorlijke koningin van Portugal er van houdt inintie- men kring eenige sigaretten te rooken. Zij geeft voox'al de voorkeur aan eene soort Duitsche tabak, welke men voor haar uit Dresden laat komen. Hare moeder, de gravin van Parijs, houdt alleen van echte Havanna's. Er zijn evenwel nog meer Koninginnen, die dit genot najagen. De meesten rooken meer of minder. De ongelukkige kei zerin van Oostenrijk, wier leven zoo treurig eindigde, rookte 30 tot 40 si garetten per dag, Turksche of Rus sische, ja, zij was zelfs gewoon kleine Italiaansche sigaren te rooken, en ge bruikte daarbij een kop sterke bruine koffie. Ook de Czarin houdt er van om een paar uurtjes rookende door te brengen. Men zegt, dat op ha*e schrijftafel eene fraaie, kunstig be werkte, gouden sigarettendoos ligt, met een zilveren aschbakje en een lu cifersdoosje van hetzelfde -metaal. De Koningin van Italië rookt zelden. De moeder van den Spaanschen monarch consumeert daarentegen daeelijkseen belangrijke hoeveelheid Egyptische si garetten. Koningin Natalie van Ser vië bezit een buitengewoon mooi siga- rettenstel. dat zij dikwijls gebruikt. De Koningin van Rumenië bezit wel fraaie sigaretten-étuis in goud en zil ver, doch kan de rook van tabak niet verdragen. Eindelijk zij medegedeeld, dat de Koningin van Engeland eene vijandin van rookezi schijnt te zijn, tenminste men mag in hare tegenwoordigheid aan het Hof geen „wolken blazen". Dit verbod betreft echter de dames waaronder nog wel hartstochtelijke rooksters worden gevonden. NIET TE OVERBLUFFEN. ArtsGij moet meer beweeing ne men. PatiëntMaar ik ben een hardloo- per Arts Dan moet gij nog harder loopen.

Haarlem's Dagblad | 1904 | | pagina 9