advertentieblad. 21e Jaargang. No. 6414 V erschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. DINSDAG 31 MEI 1904 ABONNEMENTEN PEK D'ftlB MiAAKDBKi Voof Haarlem c Voor dg dorper» te der» omtrek waar «ec Agent gevestigd is (kern der- gemeente) c c e c t c France per post doos Netetad Afzonderlijke nummers t 0 c Geïllustreerd Zbndajj^bMj vooc Hisarsem de omstreken en franco per post Uitgave. der UB L3C 1.65 0.02>2 0.37Aa 0.45 PIrectear I C. PEEREBOOM, ADVERTENTIËN; Van 1—5 regels 50 Cts.iedere regel meer IC Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels 0.75. elke regel meer 0.15. Reclames 30 Cent per regel Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Kleine advertentiën 3 maal plaatsen voor 2 maal betalen. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen er» Advertëntöëtë worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën 2" Recïames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de P'pbliciiê Etrangère G. L. DAIJBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs3Ibis Faubourg Montmarire. Haarlem's Dagblad van SI Mei bevat o. a Buitenlandsoh Overzicht. Oorlogs nieuws. Nieuws uit Haarlem en Om streken. Sport-, Kerk-, Binnenl. en Gemengde Berichten. Biiiteiilaadscli Overzicht i>JË OOBLOti Er komen nog verschillende bijzon derheden over het Gevecht bij Nanslian waarmee de feitelijke belegering van port Arthur begonnen is. Dat de Japansche verliezen zwaar hju geweest ze worden thans op 3500 man geschat is zeker en na tuurlijk de aanvaller heeft gewoon lijk zwaarder verliezen dan de ver dediger, vooral waar, zooals hier, leenige stormaanvallen worden afge slagen. I Teekenend voor Japansche berich ten is, dat als 't ware in. één adem wordt meegedeeld (officieel), dat de Russen 50 kanonnen bezaten en dat de Japanners er 70 op hen verover den, dus 20 meer dan ze er hadden, wat knap genoemd mag worden. We laten hier de verschillende be richten volgen. Officieel wordt van Japansche zijde meegedeeld De aanval tegen de vijandelijke stelling van Nanshan begon 's nachts te 2 uur 35 minuten. Het Japansche veldgeschut bracht de Russische ar tillerie, welke uit 50 stukken geschut twee compagnieën snelvuur-artille rie bestond, des middags te elf uur tot zwijgen. De Japansche infanterie rukte voort tot 400 meter van den vijand, toen zij tegengehouden werd door draadversperringen, mijnen en iloopgr iven. Het vuur der Russische infanterie 'en maxims duurde onverzwakt voort- Wij rukten 200 meter verdetr. Ver schillende stormloopen hadden geen resultaat. Alle officieren en man schappen vielen 20 tot 30 meter voor den vijand. 'sAvonds volgde, onder het zwaar ste geschutvuur, de laatste storm aanval. Wij bezetten de hoogten, ver dreven den vijand, maakten alle vijandelijke stukken geschut, op de forten geplaatst, buit. Door een gelukkig toeval werd een mijnontploffing aan den oostelijken iant van den Nanshan-berg verhin derd. De aanval der Japanners op Nans han is een der leest woeste en bloedige krijgsbedrijven de geschiedenis van den modernen Oorlog. Tijdens den eersten aanval werd elk officier en soldaat doodgeschoten, voordat de eerste Russische linie be reikt werd. Een artillerie-bombarde ment was noodzakelijk, voor de laat ste poging gewaagd werd, welke uit stekend gelukte, dank zij een detache ment, dat dapperder was dan de an dere. Voordat de Russische linie ver broken werd, ontdekten de Japanners mijn-draden, wat een groot geluk voor hen was. Waren deze mijnen gesprongen, dan zouden de Japan sche verliezen zeer aanzienlijk ge weest zijn en de Russen zouden hun ne stellingen kunnen hebben behou den. Tegen elf uur in den morgen zwe gen de voornaamste Russische batte rijen en trokken twee Russische veld- batterijen terug naar Hankwangling, waar zij de Japanners tot den nacht beschoten. De Japansche infanterie rukte, de bajonet op de geweren, voort, stuitte op een ijzeren draadversperring. Ech ter werd een opening ontdekt en de Japanners deden een aanval tot een afstand van 200 meters van den vij and. Deze aanval werd echter afge slagen. De Japansche artillerie her nieuwde het bombardement. Tegen den avond bezetten de Ja panners de verschansingen, de Rus sische linies verbrekende. Door dit succès aangemoedigd, rukten zij spoedig voorwaarts en namen den heuvel. Het Japansche eskader, dat den j aanval op Kintshau steunde, stoomde Woensdag de haven van Kintshau i binnen. De stormachtige zee verhin- derde een onmiddellijk deelnemen j aan de operatie. Dadelijk nadat het weder gunstiger was. Donderdagmor gen, naderde het eskader de kust. bombardeerde de Russische batterijen, i De torpedo-flotille beschoot den spoor-1 weg bij de Shao-rivier en deed pei- lingen. De kanonnen van de groote schepen van het eskader, die op den linker-vleugel stoomden, hielpen het Japansche leger bij den aanval. Generaal Okoe heeft een proclama tie uitgevaardigd, waarin hij der be volking van het Liaotong-schiereiland bescherming belooft voor leven en j eigendom, schadeloosstelling voor de j huizen vernield, en de levensmidde- len gesomen door het Japansche le ger, terwijl hij de bevolking met zwa re stra:fen bedreigt, voor het geval zij hulp verleent aan de Russen. Uit Moekden wordt gemeld, dat de opmarsch van het Japansche leger, dat tegenover Koeropatkin staat, ge staakt is, omdat de Russen de Ja pansche achterhoede bestookten en dus de verbindingslijn bedreigen. Er komen nog eenige bijzonderhe den, ontleend aan onderschepte brie ven van Russische officieren. Deze zouden er melding van ma ken, dat kort geleden twee Russische torpedovernielers gezonken zijn door aanraking met mijnen buiten Port Arthur. Ook bleek uit deze blieven, dat de mijnen welke de „Hatsoese" vernielden, gelegd waren door de Rus sen, den nacht voor de ramp. De bijzonderheden over het vergaan van de „Yoshino" zeggen, dat. het groote verlies aan menschenlevens te wijten is aan de volgende oorzaken. Na de aanvaring met de „Yoshino" werd het aanvaringsvlechtwerk uitge legd over het gat. Doch de verwoes ting was zoo groot, dat het binnen dringende water niet tegengehouden kon worden. Spoedig werden vijf booten neer gelaten aan stuurboordzijde, één aan bakboord. Alle werden bemand. Doch voor dit geschieden kon, helde het schip over naar stuurboord en zonk. De masten en het tuig vernielden alle vijf booten aan stuurboordzijde. De andere boot bereikte de „Ivasoega" 600 meter verder werd de mist zoo dicht, dat zoeklicht slechts vaag waarneembaar was. De „Kasoega" zond dadelijk drie booten, doch vond geen spoor van de bemanning van de ..Yoshino". De „Kascega"'maakte de machines en dynamo's van de „Yoshino" on klaar en liet het schip in de duister nis achter. Het door de Londensche Standard in omloop gebrachte en door Reuter overgeseinde verhaal van terechtstel lingen op groote schaal en zonder eenigen vorm van proces te Warschau, Moskou en Kief wordt van uit Peters burg ambtelijk als een volslagen leu gen gebrandmerkt. Raisuli, een Moorsche roover, in MAROKKO, die den Engelschman Varley en den Amerikaan Perdicaris beroofde in de nabijheid van Tanger, eischt van de Engelsche en Amerikaansche regeerin gen waarborgen, dat Moroles hem en zijn volgelingen niet zal straffen, dat de sultan zijn troepen uit de provin cie Tanger zal terugtrekken, aan Sai- suü het toezicht over het district la tend, en dat de gouverneurs van Tan ger en Fez groote losgelden zullen be talen. De minister van buïtenlandsche za ken, de heer Hay, en president Roose velt beslisten, dat deze voorwaarden volstrekt onaanneembaar zijn. Het Zuid-atlantisch eskader, be staande uit de ..Atlanta", de „Mariet ta" en de „Castine", heeft bevel ont vangen zich van Teneriffe bij de ..Brooklyn" te Tanger te voegen. Het Europeesch eskader, bestaande uit de „Olympia", de ..Baltimore" en de „Cleveland", vertrekt van de Azo- ren naar Tanger. Het komt niet tot onaangenaamhe den tusschen CHINA EN PORTUGAL. De Chineesche kanonneerbooten, die naar Macao waren gezonden in ver band met den eisch van den onderko ning van Kanton tot uitlevering van een vluchteling, die aan de justitie! ontloopen was, hebben Macao verla ten. De Portugeesche autoriteiten heb- j ben de maatregelen tot verdediging! der kust gestaakt. Het verhoor van den vluchteling! wordt voortgezet. De HONGAARSCHE delegatie nam de begrooting voorbui- tenlandsche zaken aan. Minister Tisza verklaarde, dat de woorden, door Go- luchowsky gesproken betreffende Rus land, geen bedreigingen, doch verma ningen waren. Wij willen op den Bal kan geen overwegenden invloed oefe nen, doch zullen ook niet toelaten, dat andere mogendheden dat doen. Wan neer het tot een uitbarsting zou ko men in de Balkan-staten, zullen Oos tenrijk en Rusland een vredelievende oplossing vinden. Het zou een dwaling zijn te geloo- ven, dat de moeilijkheden van Rus land in het Verre Oosten zijn autori teit en macht in Europa zouden aan banden leggen. De verkiezingen voor leden van Se naat en Kamer in BELGIE van wie de helft moest aftreden, had-! den Zaterdag plaats in volkomen kalmte. De cijfers toonen een vrij groote i winst voor de liberalen. De katholie ke regeeringsmeerderheid is echter niet ernstig verminderd. Stadsnieuws. Gisteren is opgericht een Voetbalclub H. V. V. voorheen Kenne- merland uit Haarlem. Tri duum. Het triduum zal dit jaar gehouden worden van Dinsdag 31 Mei tot Vrij dag 3 Juni in de Sint Bavo Kerk, dat toegankelijk is voor de leden van de Vereeniging der Eeuwigdurende Aan bidding van het Allerheilig Sacrament des Altaars en tot versiering der be hoeftige kerken, alsmede voor de le den van den Vriendenkring van het Allerheilig Sacrament des Altaars. De predikatiën zullen worden ge houden door den Weleerw. Pater W. T. van Nieuwenhof. KERMIS-INSCHRIJVING. De groote hal van 't stadhuis, waar 't anders zoo stil kan wezen, vertoon de Maandagmorgen groote bedrijvig heid. De heer Frans Vos was er bezig met het weer in de ruiten brengen van de. gekleurde ramen en een van de zware gevaarten werd voorzichtig „hup hohup ho" in de hoogte ge tild en op een verplaatsbare stelling gebracht, totdat men zóó ver was, dat het weèr in zijn nis kon worden gezet. Er werd lustig op los geha merd, maar 't duurde niet lang. want de wethouder de Breuk zat aan den anderen kant van de zaal met den commies Van der Vangst en eischte stilte voor het oplezen van de in- schrijvingshiljetten voor de kermis. Vóór hen in de trouwbanken zaten de kermisreizigers op den uitslag te wachten. het eigenaardige gezel schap, dat elk jaar ongeveer hetzelfde is en dat, in weerwil van jassen en japonnen naar den laatsten smaak sommigen zagen er bepaald elegant uit' zoon karakteristieken indruk maakt. Wie de bedragen hoorde, die voor al voor de plaatsen van de stoomcar- rousels werden geboden, zal al dade lijk bespeurd hebben, dat de kermis inderdaad nog niet op sterven ligt. Et- ging een „hè" van verbazing op, toen reeds het allereerste biljet een in schrijving bevatte van de Belgische firma Alsbach ,t Co. voor een stoom- oarrousel op de Groote Markt tegen over het stadhuis voor ƒ7200. (On der de toehoorders hoorde men zeg gen „die bestaat niet.") Daarbij kon de inschrijving van den ver maarden Tewe met li alen, al bood cok hij voor die plek een mooi som metje, namelijk ƒ6555. Voor "t geval dat hem dit blijkbaar zeer gewilde plaatsje ontging, bood hij 3250 vom eer; standplaats op de Ged. Oude Gracht, ƒ2510 op. een andere plek op de Groote Markt en niet meer dan ƒ610 op de Botermarkt. De stoomcarroussel beheerscht de kermis. Vroeger hoorden we maar van een enkele, nu duiken ze als uit den grond op. Peters voor ƒ4500. Schönock voor 4077 Huysmer voor 3400. Benner voor 4500, Wolff voor ƒ4333, Xhaflaire voor ƒ4017, allen vilden ze de Haarlemmers met hun stoomcarrousel gelukkig en zichzelf, mocht 'tzijn, wat rijker maken. Maar ook voor andere plaatsen hadden de liefhebbers goed geld over: ƒ1700 bood er een voor een plek tus schen Koningstraat, en Gierstraat en 1500 voor een plaatsje op de Ged. Oude Gracht. Victor Consael schreef in voor 675.40, 450 en 375. voor drie ver schillende plaatsen op de Groote Markt. Uiterwijk bood voor het mooie plekje op de Groote Markt ƒ783.83. en Tegelaar ƒ501 voor een andere plek aldaar, juist een gulden meer dan een concurrent. Een fijne neus heeft zoo'n beignetsbakker toch. De weduwe Koppen bood 475. Ge wone carroussels konden eveneens weer aardige sommetjes halen. Van Dam bood ƒ450 voor de standplaats Ged. Oude Gracht, ƒ360.60 voor die op de Botermarkt en ƒ496.96 voor die bij de Zijlstraat. Deze laatste stand plaats en die bij de Turfmarkt is wel het meest voor draaimolens in trek. Er was er een, die voor de stand plaats Smalle Gracht bij de Turf markt 488.70i bood, een ander ƒ456. Met luchtschommels gaat, naar 't schijnt nog menig dubbeltje de lucht in. Waarom zou anders de heer Vermolen ƒ366 of 375 voor een stand plaats overhebben Om dat cijfer draaiden alle luchtschommels heen en zelfs de laagste was nog bereid om ƒ260.15 te besteden. "Met honderden werd er gewerkt, alsof 't geld tegenwoordig geen geld meer kost. Benner biedt voor een bios coop op de Groote Markt ƒ835, Lo- hoff voor een kinematograaf ƒ850, een derde voor de twee biograaf- plaatsen tegelijk ƒ1400.20. De krijgs list hielp hem niet, want de voor waarden van inschrijving verbieden een combinatie van inschrijvingen, zoodat het biljet als ongeldig ter zij de werd ~elegd. een lot, dat het deel de met een niet gezegeld, een niet geteekend en een te laat ingeleverd biljet. Dan nog wat allerleitjes Wolff te Roermond biedt ƒ901 voor een hippo- drome op de Groote Markt en ƒ600 op de Botermarkt. Böhrae voor een electrisch panorama op de Ged. Oude Gracht ƒ315. Stoel en Spree voor een theater tegenover de P.iviervisch- markt 130, en Boesnach voor een dito op de Botermarkt 105. De kunst kan o_ok hier niet het meeste beste- den. Twee inrichtingen ..Rad van Avon tuur" kwamen, daar het loterij- of kansspel was, niet in aanmerking. Binnen acht dagen werd den in- schrijvers bericht toegezegd. Lang- zaam gingen ze heen, nabetrachten- de met levendig gebarenspel, terwijl de heer Vos en zijn helpers nu on- gestoord hun gekleurd venster op zijn plaats brachten. J Of de totaal opbrengst grooter we- zen zal dan 't vorig jaar, is nu nog niet te zeggen. Het schijnt van wel I en de kermisreizigers hier kunnen dan j ook op onze kermis meer prijs stellen, dan vroeger, omdat de Rotterdamsche kermis, die er vroeger onmiddellijk op volgde, nu acht dagen verlaat is. ..Schillenboertjes." j Men schrijft ons j Artikel 62 van de Algemeene Poli- tie-verordening zegt Met boete van ten hoogste ƒ1. wordt gestraft: a. Ieder, die tot mest geschikte stof fen, die zich op straten of wegen be vinden, wegvoert b. Ieder die met wagen, kar, schuit of op eenige andere wijze aan de hui zen of erven asch, puin, vuilnis, uit- i werpselen of afval van dieren of planten ophaalt. j Meststoffen enz. Zooals dus onze lezers zien i s het ophalen van aardappelschillen enz. verboden, doch het schijnt of aan dit artikel niet de hand is gehouden, althans er zijn schillenboertjes (zoo noemt men de menschen die groen- tenafval aan de huizen afhalen) die hun werk al een tiental jaren en lan ger hebben uitgeoefend. Weliswaar is hun bestaan nu niet van dien aard dat zij tot de hoogst-aangeslagenen behooren, doch ze hebben toch hun kostje hiermede opgehaald. Velen wonen buiten de stad, er ko men er uit Halfweg en Osdorp en som migen drijven 't vak zóo grootscheeps, dat ze hun menschen in Haarlem hebben, die de boel voor hen ophalen, j Natuurlijk is dit bedx-ijf om het zoo maar eens te noemen steeds uitgeoefend ten nadeexe van onze Ge- meentereiniging en alhoewel het ons ;leed doet ouden van dagen uit „hun broodje" te stooten, moeten wij toch niet vergeten dat onze gemeente wordt bezocht door zeker een twintigtal van die schillenboertjes, waarvan enkelen hun werk zelfs verrichten met paard en kar, en wanneer wij nu zeggen dat ze zeker door elkaar 5 per week ver dienen (ze krijgen 20 ta. 25 ct. per zak) dan wordt toch de gemeente bena deeld voor ruim vijfduizend gulden per jaar. Behalve dit finantieele nadeel, is er ook nog een hygièniscne schaduwzij de, immers, deze menschen hebben allen min of meer een opslag- en sor- teerplaats voor deze stoffen, en of die wel alle voldoen aan de eischen welke men voor een dergelijken opslagplaats zou kunnen stellen meenen wij te mo gen betwijfelen. Jammer is het dat niet eerder de hand aan dit artikel gehouden is, in het voordeel van de gemeente, omdat dan geen ouden van dagen (waaron der 80-jarigen) broodeloos zouden moe ten worden gemaakt. Museum van Ivunstnijver- heid. I De Tentoonstelling der werken van Privat Livemont, die in het Museum van Kunstnijverheid te Haarlem ge- j houden wordt, zal van begin Juni tot 15 Juli geopend zijn. j Voor het eerst werden de werken van dezen meester der decoratieve kunst bij elkander gebracht. Verschillende zalen van genoemd Museum werden daarmede gevuld, j Wij vinden er zijne natuurstudiën naar het levende model, die voor uit- gevoerde werken als documenten heb- ben gediendnaakt studiën, getee- kend en geschilderd, studiën naar bloemenontwerpen voor plakkaten en decoratieve werken en verder nog tal van studiën, die het talent van den Belgischen kunstenaar tot zijn volle recht zullen doen hoóren. Koloniaal Museum. Ter gelegenheid van de jaarlijksche vergadering van den Raad van Be heer van het Koloniaal Museum hield de heer Dr. Hendrik Muller Zaterdag een lezing in de nieuwe zaal van ge noemd Museum, over zijn reisherinne ringen aan Curasao en Suriname. In een onderhoudende rede deedspr. verschillende mededeelingen aangaan de de natuurlijke gesteldheid van den j bodem van de inwoners en over den godsdienst. Curagao heeft een steen- achtigen bodem en schaarschen plan tengroei, Suriname daarentegen een zeer vruchtbaren bodem en weelderi- gen plantengroei. De West-Indische kolonie verkeert in vrij goeden staat, toch moet Ne derland alle pogingen in het werk stellen om haar nog tot meerderen bloei te brengen, want zij is even als alle andere koloniën voor Ne derland van het grootste belang. Ten slotte bestreed spr. krachtig de in den laatsten tijd meermalen geop perde meeningen om een gedeelte on zer koloniën te verkoopen. Dit toch zou den Staat groote scha de berokkenen. Alle landen stellen den hoogsten prijs op hun koloniën, en doen alle moeite om er meerdere te krijgen zou Nederland de zijne dan gaan verkoopen Door den Voorzitter van den Raad van Beheer werd spreker hartelijk dank gezegd voor zijn onderhoudende en aangename lezing waarmede den aanwezigen instemden door applaus. Botsing. Dezen morgen kwam een melkwagen die haastig uit de Nauwe Appelaar- steeg kwam gereden, in botsing met de electrische tram. Natuurlijk legde hier de aarden pot het tegen den ijze ren af, de wagen werd beschadigd en de melk spatte over straat. Feuilleton. De Graai von Varnow. Naar het Duitsch. Op welke wijze en of overigens de graaf bij deze misdaad betrokken was geweest, of hij medeplichtigen had. die voor hem de kastanjes uit het'vuur haalden, dat waren vragen, waarop Heinrich weliswaar nog geen bevredigend antwoord vondde ver denking steunde slechts op persoon lijken afkeer, en die steun was zeer zwak. maar Heinrich hield nochtans aan deze vermoedens vast. Voor hem was de graaf een avon turier. die de grondstelling huldigde, dat het doel de middelen moest heili- Uït deze overdenking werd hij plot seling door een stem gewekthij keek op en zag voor hem den man. waarmede zijn gedachten zich zoo ijverig hadden bezig gehouden. Onwillekeurig was hij g^£iinkt stijf rustte zijn blik op het spotachtig lachend gelaat van den graaf. Je hadt me bijna omvergeloo- pen, zei de graafhet is toch licht genoeg, dat je mij kunt zien. Verschooning. ik liep in gedach ten, antwoordde Heinrich, die zijn tegenwoordigheid van geest had te rug gekregen. En waarover liep je zoo ijverig te denken?, spotte de graaf. Misschien wel daarover, wie de inbraak bij den rentenier Thalstein heeft gepleegd. Bij den rentenier Thalstein? hernam August verrast. Daar stel ik belang in wanneer is dat gebeurd Een uur geleden, maar het is bij eene poging gebleven, de dief heeft de deur der slaapkamer niet kunnen openen. Is hij gestoord geworden Hij wist niet, dat er zich aan die deur een kunstslot bevindteen volleerde en ervaren inbreker schijnt het overigens niet geweest te zijn. Wat je zegtEn wat had jij daarbij ta doen? Het slot aan de deur was door het knoeiwerk van den schurk on bruikbaar gewordenik moest het opensteken. Zoo, zoo, en werd er niets ge stolen Neen. De graaf draaide rusteloos aan de lange punten van zijn blonden baard. Ik heb diezelfde kamer vroeger bewoond, zei hijdestijds kon men de deur, ook als zij gesloten was, door een lichten schop met den voet open krijgen. Mijnheer Thalstein schijnt als voorzichtig man dit ge brek grondig te hebben laten verbe teren. Die voorzichtigheid wordt van zelf geboden, als men rijk is, ant woordde Heinrich, en trok zijn schou ders op. terwijl hij met snellen, on derzoekenden blik de keurige klee ding van den graaf monsterdeove rigens moet de inbreker het huis zeer nauwkeurig hebben hekend. Heeft men zekere sporen gevon den? Ja, en wat opmerkelijk is, zijn het dezelfde sporen, die ginds ^an mijn broeder het leven kostten, sprak Heinrich met nadruk. Dan zou misschien ook hier de verdenking op je broer vallen, als hij nog leefde, spotte de graaf. Mijnheer Thalstein is, hoop ik, nog wel? Hii zeker, maar zijne huishoud ster nietde smeerlap heeft haar bp den grond geworpen... Een doodelijke verwonding? Dat niet, het schijnt niet van veel beteekenis te zijn, maar het was toch een daad van ruw geweld en ik wensch den kerel toe, dat hij daar voor in het tuchthuis kome. August lachte. Het was een echt hoonend. beleedigend lachen. Een 'vrome wensch zei hij. Denk niet al te ijverig daarover nawat gaan jou de zaken van anderen aan? Hij tikte even aan zijn hoed en ver volgde zijn wegHeinrich zag hem hoofdschuddend na. Hoe moet ik dat begrijpen bromde hij. Vandaag zegt hij mij, ik sta zoo ver beneden hem, dat hij geen notitie van mij mag nemen en mor gen spreekt hij mij weer aan om naar dingen te informeeren, die hem nog minder dan mij belang kunnen inboezemen. Zou men niet gaan ge- looven. dat hij hier mij heeft afge wacht Ook Heinrich ging nu verder en toen hij het ouderlijke huis had be reikt, moest hij zijn vader, die in middels was thuis gekomen, het voor gevallene herhalen. De oude man drong niet verder in deze berichten. Met de opmerking, dat de politie n;et scherp genoeg op landloopers en spits boeven lette, was voor hem de zaak afgedaan. Je moet morgen met mij mee naar het kasteel Hohenstein, zei hij. toen Heinrich hem met een hartelijk ..wel te rusten" de hand aanbood de graaf Von Varnow wil het plein voor het heerenhuis met een ijzeren hek laten omgevenhij verlangt smaakvol werk. Ik wou dat aan jou overlatenje hebt op je reis nogal wat gezien en zal hem beier dan ik kunnen raden en ten antwoord staan. Elke ijzergieterij levert hem dat gene wat hij verlangt, antwoordde Heinrich, laat hij zich de monster boeken voorleggendaarin vindt hij zeker wat hij hebben wil. Dat wil hij niet, vervolgde de baas, hij verlangt solied smeedwerk, eenvoudig, maar mooi en smaakvol. Dat zal veel geld kosten. Dat heeft hijwat kan het ons schelenVooral de inrij-poort moet kunstig werk ziin en ik ben blij, dat ons die karwei is opgedragen. Dat is weder een gelegenheid om te too nen, dat ons ambacht vroeger eene kunst was en dit weder zou kunnen worden, als er door lieden met kunst zin waarde aan gehecht en de prijs daarvoor betaald wordt. Wij beiden zullen doen'wat in ons vermogen is en wie ons werk ziet, zal er den hoed voor afnemen. En ik vrees, dat die arbeid ons meer ongenoegen op den hals zal ha len, dan klinkende munt in den zak zal bezorgen, sprak Heinrich en schudde zijn hoofd. De ijzeren brand kasten en veiligheidssloten hebben in onzen tijd veel" grootere praktische beteekenis... 't Kan wel wezen, Heinrich. maar ik stel er nu eenmaal een eer in dit werk op mij te nemen en ik verwacht, dat jij me daarbij niet in den steek zult laten. Neen. dat niet, ik wilde u er maar op voorbereiden, dat gij u in uw hoop kondet bedrogen vinden. Dat zullen wij moeten afwach ten, antwoordde de baas kalmen nu. wel te rusten Hiermede was het gesprek geëin digd. Heinrich ging naar zijn slaap kamer, maar het duurde heden vrij lang voor hij den zoozeer verlang den slaap kon vatten. NEGENDE HOOFDSTUK. Sedert menschengeheugen was het kasteel Hohenstein in het bezit der familie Von Varnow. Het schoone landgoed had in den loop der jaren al menige verandering ondergaande Von Varnow's waren niet altijd goede beheerders geweest: oneerlijke rentmeesters en hebzuchti ge woekeraars hadden dikwijls ge noeg hun leeuwendeel van de inkom sten genomen vaak ook, en vooral in oorlogstijden, lagen de akkers braak en in de bosschen ging de bijl zonder verschooning te werk. De eerstkomende bezitter had dan weer zeer veel moeite om de schade te boven te komenhij moest met zorgen en ontberingen kampen orn het goed weder zoo te maken, dat het renten afwierp en de schulden te delgen. (wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1904 | | pagina 1