NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. k«B: Dl Motis-Bijvoet en liet Vastzetten van de Stoelen. 21e Jaargang. No. 6418 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ZATERDAG 4 JUNI 1904 A AGBL ABONNEMENTEN 6*1825 MB SSAANOENJ Voor Haarlem 1J0 Voor de dorpen Sn den omtrdf waar een Agent gevestigd is (kom de? gemeente) 1.30 Franco per post door Nederland i.65 Afzonderlijke nummers 0.02>£ Geïllustreerd Zondagsblad, veer Haarlem Q.37V& i B de omstreken en franco per post 0.45' Uitgave der VcBmtMütes&i&p tetoir. Directeur J. C« PEEREBOOM. ADVERTENTIËN; Van 5 regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 15 regels 0.75, elke regel meer 0.15. Reclames 30 Cent per regel, Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat Kleine advertentiën 3 maal plaatsen voor 2 maal betalen. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers, Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DÈ LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 3WFaubourg Montmartre. maken van de stoelen geen hinder van beteekenis zal geven. DU nummer bestaat tsU secs bladzljdea. Eerste Blad. vc Haarlem's Dagblad van 4 Juiii bevat o. a. BLAD A. De Motie-Bijvoet en het vast zetten van de stoelen. Buitem- landsch Overzicht. Oorlogsnieuws. Nieuws uit Haarlem en Omstreken. Kameroverzicht. Binnenl. en Ge mengd Nieuws. ILAD B. Binneniandsch en Gemengd Nieuws. Uit de Pers en Feuilleton. De rechtsgeleerde Commissie heeft haast gemaakt. Den 27sten Mei heeft dj advies uitgebracht over de motie de heeren Bijvoet c.s., die in oofdzaak ten doel heeft de bevoegd heid tot het verleenen van vergunning voor het houden van voor het publiek toegankelijke bijeenkomsten, thans op gedragen aan B. en W., over te dra gen op den Raad. Verder had de Commissie te advi- jeeren over het voorstel van den heer Stolp, om in de politieverordening een uitzondering te maken voor de Ver- eeniging en het Brongebouw. Met dit laatste voorstel was de Commissie spoedig klaar. Zij is van i oordeel (reeds vroeger werd ook door I ons daarop gewezen) dat in een ver- I ordening geen met name aangeduide I uitzonderingen kunnen worden opge nomen en dat bij wijziging van om standigheden ook de verordening tel kens'zou moeten worden gewijzigd. Wat de motie-Bijvoet betreft, meent de meerderheid der Commissie, dat het verleenen van een vergunning als deze, uit den aard der zaak een quaes- tie is van dagelij ksch bestuur en dat ook moet blijven, omdat een belang hebbende in vele gevallen onmogelijk de beslissing van den Raad zou kun- aen afwachten. Weliswaar behoort de k'Raad de regelen daarbij vast te stel- en, Heeft nu, zoo vraagt de Commissie zich af, de wijze waarop B. en W. artikel hebben toegepast, aanlei- gegeven om van dit principe af te wijken? De meerderheid der Commissie ra neent. dat B. en W. na kennisne- D1 aing van de ter zake uitgebrachte gi rapporten, bezwaarlijk de verantwoor- lelijkheid op zich konden nemen om het publiek toegankelijke voor stellingen te doen plaats hebben in den Schouwburg, zoolang de inrich ting van dat gebouw in den toenma- ij ligen toestand verkeerde, ïdi Wat betreft de Vereeniging en het e Brongebouw, met het oog op een pa- ïiek, uit welken oorzaak ook~ voortko- i mende, worden daar door den com- mandant van de Amsterdamsche den heer Meier, maatre gelen noodig geacht. Wat het wezen der zaak betreft, er kent de meerderheid der Commissie, dat de aanwezigheid van een groot aantal losse stoelen, ingeval van een paniek, met het oog op de veiligheid ernstige bezwaren kan opleveren, en meent zij, dat waar de deskundigen, ervaring geleid, daarin een bron groot gevaar zien, het toch een it laak van goed beleid bij B. en W. ia mag worden geacht, wanneer zij dien- f' aangaande bepalingen hebben ge- °|maakt. Intusschen heeft de Commissie een formeel bezwaar. Het artikel in de cb politieverordening spreekt nu alleen van brand en daarom acht de Corn et missie bet nuttig, dat zoo aan te vul len, dat het slaat op maatregelen van D( veiligheid in 't algemeen. (C Vandaar dan ook, dat de meerder- b heid van de Commissie en, zoo de e motie-Bijvoet c.s. mocht worden ver Worpen, de geheele Commissie ad viseert. om de laatste alinea van art. 157 te wijzigen als volgt „De vergunning, in dit artikel be doeld, wordt niet geweigerd, dan it „wanneer dit gevorderd wordt met het «oog op brandgevaar of redenen «van veiligheid voor de bezoe- «kers. In dit geval moet het daartoe «strekkende besluit met redenen om- «kleed zijn." Voor ieder die weet, dat de heer ji Bijvoet zelf deel van deze Commissie uitmaakt is het duidelijk, dat deze 'f"do minderheid in de Commissie vormde. u<" Een dergelijke aanvulling wordt ook in alinea drie van 't artikel voor gesteld. De meerderheid der Commissie ont raadt de aanneming van het voorstel- Bijvoet, de minderheid is van een te genovergesteld gevoelen, op de gron den in de Raadszitting mondeling aangegeven. Deze geheele beschouwing schijnt, als een rechtgeaard juridisch advies, wat droog, maar biedt toch nog gele genheid tot beschouwing. Treffend is T om te lezen, hoe de rechtsgeleerde Commissie, waar zij de handelingen van B. en W. op grond van de uit gebrachte rapporten goedkeurt, ge heel buiten de lijn van haar werk kring gaat en niet meer adviseert over de beteekenis en de juridische aanne melijkheid van de motie-Bijvoet,'maar harerzijds tegenover den Raad als de zooveelste rapporteur inzake de maat regelen in de drie lokalen optreedt. De brandweer, de politie, de directeur van publieke werken vinden steun bij de rechtsgeleerde Commissie. Onze jurisfi^n zeggen ook, dat de schouw burg niet deugt en dat de stoelen in de Vereeniging en 't Brongebouw' vast moeten staan. Als de heer Meier straks juridische adviezen gaat geven, zul len zij het hein niet kwalijk mogen nemen Onze lezers weten (wij hebben het al vroeger vermeld) dat de rechtsge leerde Commissie den heer Meier weer in den arm genomen heeft. Zij geeft, niet zonder deftigheid, een uittreksel uit de notulen barer vergadering, ge houden op Woensdag 18 Mei, des mor gens te 9 uur in de concertzaal der Sociëteit Vereeniging. Op uitnoodiging van den voorzitter heeft de heer Meier nogeens de mo tieven genoemd,' die hem geleid heb ben tot bet advies, om de stoelen hier en in het Brongebouw vast te zetten. Hij noemt het een axioma, dat hier in een der eerste eischen van veilig heid gelegen is. De menschen snellen bij paniek naar den uitgang, duwen de losse stoelen op zij, of werpen die weg, zoodat zij barricades vormen, die de zaal geheel afsluiten. Boven dien vallen de menschen over de om gevallen stoelen. De inrichting van deze zaal ge doogt niet, dat van den regel wordt afgeweken. Wed zijn er verscheidene uitgangen en is de zaal ook niet bij zonder brandgevaarlijk, zoodat de kans op verbranden of stikken door rook betrekkelijk gering is, doch het grootste gevaar bij brand is juist in een paniek gelegen en dan helpen nooduitgangen betrekkelijk weinig. Het publiek is er niet mee vertrouwd en vlucht voor het overgroots gedeelte naar de deur, waardoor het binnen gekomen is. In de praktijk doen zich geen be zwaren voor. De heer Bijvoet was door deze toe lichting niet overtuigd, hij meent dat de gaten in den vloer de zaal onge schikt zullen make1", voor dansvloer en dat het wegnemen en herplaatsen der stoelen te veel tijd zal kosten. Bo vendien heeft de Sociëteit geen geld voor deze wijziging,' die duizenden kosten zal. Spreker vraagt daarom in gemoede aan den heer Meier, of er geen mogelijkheid bestaat in deze zaal waar aan aHe zijden voldoende uitgangen zijn, waar zoo goed als geen brandgevaar is, dit voorschrift, dat gelijk staat aan een bevel tot sluiting van de zaal, te laten verval len. De heer Meier verklaarde, dat dit onmogelijk was en dat hij niet mocht adviseeren tot het schrappen van deze bepaling. Evenmin zou (dit in artwoord op een vraag van den heer Van Styrum) met gedeeltelijke vastzetting kunnen worden volstaan. De kosten zullen meevallen en bovendien zou bij exa mens, tentoonstellingen, bals enz. dispensatie kunnen worden verleend, zelfs verleent men in Ajnsterdam wel eens dispensatie .als de zaal niet gauw genoeg kan worden veranderd. De heer Spoor (plus royaliste que le roi Red. H.'s D.) meent, dat tegen een dergelijke dispensatie nogal be zwaren bestaan. In het Brongebouw achtte de heer Meier het gevaar voor opstapelen van stoelen geringer, omdat hier minder personen zijn en het publiek beter met de uitgangen vertrouwd is, maar toch achtte hij ook hier do voor schriften bepaald noodig en zeide, dat op den duur het los- en weer vast Tot zoover het uittreksel uit het ge drukte stuk, dat vóór ons ligt. Mogen wij der Commissie voor de i Strafverordeningen er een verwijt van maken, dat zij feitelijk verder gegaan j is, dan de grens van haar taak, toen J zij, als een nieuwe Commissie van deskundigen of als de Commissie voor Publieke Werken, bezoeken bracht aan gebouwen en daar beraadslaagde over aangelegenheden, die met rechts geleerdheid niets hebben uit te staan? Wij voor ons zullen de Commissie daarover niet te lijf gaan, daar zij onwillekeurig ons een nieuw kijkje op de zaak heeft gegund. Voor brand in deze twee lokalen is de heer Meier niet bang. Wel voor paniek. Maar eilieve, welke paniek kan er ooit in deze zalen ontstaan, anders dan door brand De heer Meier voorspelt, dat de 'menschen zullen vallen over de lossej stoelen. Zullen ze niet vallen over de j vaste stoelen? Als muziek klinkt ons de mededee-| ling over mogelijke dispensatie in de 1 1 ooren. Maar toen B. en W. hunne eerste lijst van voorschriften aan Ver- j eeniging en Brongebouw zonden, werd daarin van dispensatie niet gerept. j En val men aan 't slot van dit wel j 'wel wat lang geworden relaas nog eens lachen, dan wijzen wij op de me- dedeeling van den heer Meier, dat hij, waar de stoelen vaststonden, slechts ordelijke panieken heeft bij-; gewoond. J Als we het tegenover de autoriteit van den- Amsterdamschen brandweercom- I mandant dorsten bestaan, dan zou- i den we vragen of een ordelijke paniek niet even ondenkbaar is, als een vre- delievende oorlog of een welwillende vechtpartij. i En nu het gevolg van dit een en ander. De motie-Bijvoet c.s., die nooit veel kans van slagen heeft gehad, is na j i dit advies ten doode opgeschreven. 1 De voorstellers zouden goed doen door haar maar in te trekken, i Wij voor ons zijn nog altijd niet j teruggekomen van onze meening, dat maatregelen als deze feitelijk een zaak zijn van strooming, van mode I zouden we zeggen, die komt men weet !niet van waar, maar waarmee opeens de geheele beschaafde menschhe'd als j 't ware doortrokken wordt, zooals van [het inzien der noodzakelijkheid van 't dragen van een crinoline of van een queue de Paris, van hooge boorden of lage hoeden. Tegen zulk een mode baat geen vechten. En het is dan ook nu wel zeker, dat binnen enkele dagen Ver- eeniging en Brongebouw het bevel van vastzetting der stoelen thuisgestuurd zullen krijgen. Gelukkig voor hen heeft de heer Meier uitzonderingsbe palingen in 't vooruitzicht gesteld. B. en W. zijn het wel aan hun ad viseur verplicht, den wissel dien hij aldus op hunne meegaandheid heeft getrokken, behoorlijk te honoreeren. Bmtenlandsch Overzicht DE OORT.06 We zijn vandaag ten aanzien van den oorlog nog steeds aangewezen op beschouwingen van bladen, nadere bijzonderheden betreffende bekende gebeurtenissen en vermoedens. Tot deze laatste behoort de meening dat generaal Ivoeropatkin gereed zou zijn op belangrijke schaal de Aanvallende bewegingen te beginnen Berichten over de werkzaamheid der Kozakken toonen aan, zegt men, j dat de Russen nu ten Zuiden van; Haitsjeng een aanvallende tactiek, volgen. Bovendien mat het garnizoen van Port-Arthur, naar men zegt, de Ja-; panners af. Men verwacht, dat het be-1 leg van deze belangrijke vesting van j zeer langen duur zal zijn. Het Russische Telegraafbureau meldtNaar thans bekend wordt, maakten de Russische troepen, voor- dat zij na een gevecht van 8 uren voor den numeriek veel sterkeren Yij-j and moesten terugtrekken, en de posi tie bij Kins jou moesten verlaten de onbeschadigd gebleven kanonnen on bruikbaar. Aan Russische zijde vielen, gedood en gewond, 30 officieren en 800 man. De „Express" verneemt uit Tsjifoe De Japanners ontdekten'en vernielden een uitgebreide reeks van landinijnen In de nabijheid van Port Arthur De mijnen waren blijkbaar bestemd om de Japansche regimenten te vernie tigen. Zij strekten zich over een af stand van vele mijlen van de forten uit. De trein van de belegeringsartille rie is bij Kintajau geland met de staf van de artillerie schietschool te Ura- ga. Groote hoeveelheden amunitie werden eveneens aan wal gebracht. Een detachement mariniers is geland en opgerukt naar Nausjan. De „Chronicle" verneemt uit Tokio, dat in den slag bij Kintsjau de zoon van generaal Nogis is gedood. De smart hierover betoond, kan slechts worden vergeleken bij die, welke ge voeld werd in Engeland toen de zoon van Lord Roberts aan de Toegela sneuvelde. Omtrent de bezetting van Dalny door de Japanners deelt de Tjifoe cor respondent van de „Times" mede, dat na het vertrek der Russen uit die plaats de grootste verwarring er heerschte. De plaatselijke Chineesche autoritei ten stonden machteloos tegenover een troep gespuis, dat de gevangenis openbrak en met de zoo bevrijde ge vangenen aan het plunderen sloeg, totdat de Japanners de orde kwamen herstellen. Het zal eenigen tijd duren alvorens de Japanners Dalny en Ta- lienwan als hun marinebas's zullen kunnen bezigen, wijl de Russen zeer vindingrijk de Sanshantoe-eilanden Zuidwaarts met het vasteland hebben verbonden door een net van zigzags- gewijze neergelegde mijnen, welke eerst verwijderd dienen te worden. De Russische kanonneerboot Bohr", die den 26sten Mei nog te Talienwan was en toen met haar kanonnen ernstig de Japansche troepen in het gevecht bij Kinsjou bestookte, is niet meer in de "haven teruggevonden, zegt dezelfde correspondent. Zij is er dus waar schijnlijk in geslaagd door de Japan sche blokkade-linie heen naar zee te ontsnappen. Zoodra Talienwan uit zee voor Japansche troepen bereikbaar is, zullen daar de benoodigdheden voor den aanval van Port Arthur worden geland, welk beleg door het tweede legercorps zal worden bewerkstelligd, terwijl het derde legercorps en de speciaal georganiseerde kolonnes met het eerste legercorps zullen samenwer ken, dat naar Moekden oprukt. De onderhandelingen over den aankoop van oorlogsschepen tusschen Rusland en Argentinië moeten, volgens berich ten in de ..Times", zonder resultaat gebleven zijn. Het schijnt, dat van uit Washington de verkoop aan Argenti nië ontraden is. Hetzelfde blad. dat zich in het bijzonder over de plannen der Russische vlootuitbreiding op de hoogte laat houden, verneemt uit Wee- nen, dat het Russische gouvernement aan de Stabilimenad Technica te Triëst het bouwen van vijf gepantser de kruisers met een waterverplaatsing van 8000 ton en een snelheid van 21 knoopen zal opdragen, voor een geza menlijk bedrag van 30 millioen gul den. De eerste twee kruisers zullen binnen twaalf maanden na het teeke nen van het contract moeten worden afgeleverd, de drie andere met tus- schenruimte van tien maandenwijl de kruisers haar bewapening in Rus sische havens zullen ontvangen, ziet men in de bouw van deze schepen geen schending der neutraliteit van Oostenrijk. „Central News"-telegrammen uit Pe tersburg geven hedenmorgen uitvoe rig verslag van Het hevige cavaleriegevecht dat on dertig Mei in de bergen Lr Oefangkoe geleverd is en waarbij de Russen de overhand moeten hebben behouden. Het bergachtige terrein van den strijd bemoeilijkte de twee vijan dige machten zeer in hare bewegin gen, doch de Russen overkwamen de ze moeilijkheid met het meeste suc- cès. Terwijl hun veldstukken in draf over de bergpaden werden gereden, om ze maar tijdig genoeg in batterij te kunnen brengen, rende de Russi sche cavalerie als een wervelstorm op de Japanners in, die spoedig al hun troepen in het gevecht moesten brengen maar twee sotnies Kozakken stormden met gevelde lans op de Ja pansche cavalerie aan, voor het eerst in dezen oorlog en tot groote ontstel tenis van den vijand van hun lange speren gebruik makende. De Japan ners werden in wanorde gebracht en grootendeels over de kling gejaagd. Later kwamen de twee sotnies onder het vuur van zes Japansche machine kanonnen, doch ze leden volgens de mededeelingen van Russische zijde, geen zware verliezen. De Japanneezen hadden vier bataljons infanterie, elk van 300 man, in het gevecht en acht eskadrons cavalerie. Zij vochten met groote dapperheid doch moesten het afleggen tegen de alreeds in positie gebrachte Russische kanonnen. Onder geestdriftig banzai-geroep ondernam telkens hun cavalerie verwoede aan vallen, waarbij haar gelederen wer den gedecimeerd. De grond was met lijken als bezaaid. Onder het woeden van een vreeselijk onweder is deze ver bitterde strijd gestreden. De heer Percy verklaarde in Het ENGELSCHE Lagerhuis, dat de Regeering geen be toog tot de oorlogvoerende mogend heden heeft gericht betreffende de drij vende mijnen. De zaak maakt echter een punt van ernstige overweging uit bij de Regeering. Wij zijn niet bereid, zeide de heer Percy, een uitbreiding van de territoriale strook van drie mij- ien toe te laten. In antwoord op een vraag betreffen de het verslag van de koninklijke com missie in zake de vrijwilligers bij de militie, waarin de loting wordt aan bevolen, verklaarde de heer Arnold Foster, dat de Regeering niet voorne mens is om aan het Huis voorstellen te doen ten gunste van het lotings systeem, (Toejuichingen.) Stadsnieuws. School Toor Kunstnijverheid. Bij den uitgever H. Kleinmann Co., alhier is verschenen de eerste af levering van ..Oorspronkelijke ontwer pen, uitgevoerd in de school voor Kunstnijverheid te Haarlem". Doel is de aan de school gevolgde methode van onderwijs aanschouwelijk voor te stellen en eenige, door de leerlingen vervaardigde ontwerpen en teekenin- gen, welke zich op het gebied der de coratieve schilderkunst, der lithogra fie, der hout- en metaalbewerking en verder tot de meeste vakken der kunst ambachten uitstrekken, in ruimeren kring bekend te maken alsook be- langstellenden en beoefenaars van het kunstambacht in de gelegenheid te stellen de voor een groot deel uitge- I voerde ontwerpen te kunnen raadple- I gen, heeft de firma H. Kleinmann i Co. het plan opgevat een werk uit te geven, waarin de best geslaagde stu- dien in zuiver artistieke uitvoering, waaronder verschillende platen in kleurendruk, zullen worden weerge geven. De Directeur der school voor Kunst- nijverheid, de heer E. A. von. Saher, zal daarbij een overzicht geven van de wording der school alsook eene be knopte beschrijving van de methode i van onderwijs. j Het werk zal worden samengesteld uit 8 afleveringen elk met 6 platen. Kunnen we de uitvoering van de platen onverdeeld loven, de tekst is gedrukt met een inktsoort van zóó flauwen tint, dat ze èl te weinig uit- i komt. j Heden zijn alhier door 'vanLeeuwen en Jac. Huyboom, i missionairs in groenten en vruchten, de eerste kersen aan do groenter.- markt gebracht. R ij ksposts paarbank. Aan het postkantoor Haarlem en de, daaronder ressorteerende, hulp- I kantoren werd gedurende de maand Mei 1904 ingelegd f 157.460.6S, terug- i betaald f97.868.76. I Het laatste, door dat kantoor uit gegeven, boekje draagt het nnmmti 32109. Door de Arr.-Rechtbank a 1- hier is vastgesteld de volgende rege- I ling der vacantie. j Zitting voor burgerlijke zaken op Dinsdag 12 en 26 Juli, 2. 16 en 30 i Augustus. Zitting voor strafzaken op Donder- dag 7 en 21 Juli en 11 en 25 Augus- I tus, telkens des voormiddags 10 uur. A c t e-E x a m e n L. O. 2 Juni. Ge ëxamineerd 8 vrouwelijke candidaten. Geslaagd 4 dames. Mejuffrouw E. van Unen, Leidenmej. A. J. T. Vrijer, j Haarlem mej. C. J. Vermeulen, Haar- j lemmej. J. van Vladeracken, Haar- lem. Hier ter stede is na een langdurige ziekte in den ouderdom van 32 jaar overleden de heer H. Blaauw, die, zooals men weet. een ijverig propagandist was voor zijn anarchistische beginselen en langen tijd Voorzitter is geweest van het Plaatselijk Arbeids-Secretariaat. i Zaterdagmorgen 10J uur zal de ter aardebestelling plaats hebben. Gevonden voorwerpen. Een lorgnet in étuieen nikkelen schuifpotlood een plat kistje, waarin reepen chocolade een doublé arm band een gummiband van een kin derwagen een portemonnaieeen zwart metalen dameshorlogeeen tweewielige handwagen. Bekeurd. Zes jongens werden bekeurd wegens het spelen met en om geld op den openbaren weg. DE GROOTE VAUXHALL. Uit goede bron wordt ons medege deeld, dat aan 't einde van deze maand het van ouds bekende café de Groote Vauxhall in de Wijde Appe laarsteeg, op de openbare veiling zal worden verkocht. Is het bij eiken verkoop twijfelach tig of een perceel niet van bestem ming veranderen zal, hier is dat des te meer het geval, waar de Vauxhall als uitspanningsplaats lang niet meer die plaats inneemt, waarop het ge bouw zich vroeger deed gelden. De Vauxhall heeft zijn tijd van glorie ge kend. Lang voordat de Sociëteit Veree niging was gesticht, was daar de plaats van samenkomst van Haarlem» burgerij. Het was koffiehuis en tevens, in een afzonderlijk gedeelte, SocieteiL Bovendien had men er een beroemde kolfbaan en een tooneel, waarop lief hebberijgezelschappen hunne kunst aan den volke lieten blijken. Oude Haarlemmers herinneren zich nog de namen van Blom, den schilder en Moolman, den barbier, die daar op de planken lauweren behaalden en meteen al waren ze liefhebbers de kosten trachtten te dekken, door entréeprijs te heffen van de toeschou wers. Met kermis waren er café-chantant- voorstellingen. In die dagen was de Groote Vauxhall met den schouwburg op 't Houtplein en de concertzaal van Funckler (thans nog de eetzaal in het hótel van den heer Jacobi aan de Kruisstraat) een van de gelegenhe den, waar Haarlem zich kwam ont spannen. Het moderne koffiehuisleven heeft den roep van de Groote Vauxhall niet ongerept gelaten. De Sociëteit Veree niging, Café Brinkmann, het Bronge bouw, de Kroon om tal van andere inrichtingen maar niet te noemen, hebben allen concurrentie aangedaan. Tooneelvoorstellingen zijn er niet meer, de kolfbaan is sedert eenige ja ren door gebrek aan kolvers opgehe ven. Voor liefhebbers van oudheidkundi ge bijzonderheden mogen wij er aan herinneren, dat het huis in de Wijde Appelaarsteeg niet altijd een uitspan ningsplaats is geweest. In het num mer van 20 Augustus 1893 van het sedert dien opgeheven weekblad de Vlieger, heeft de beer C. J. Gonnet een beschrijving gegeven van de So ciëteit der Fransche Dames. Toen in 1680 om den geloofswille tal van Franschen naar Nederland uitweken, werd voor dames van stand, met wie men geen raad scheen te weten, op de Kraaienhorstergracht (thans Nas- saulaan) een soort van proveniers- of besjeshuis gesticht, dat later in 1699 of 1697 werd overgebracht in een huis in de Wijde Appelaarsteeg. Er waren leerlingen, de dames hiel den kostkinderen. en alles ging goed, totdat in 1721 financieele bezwaren voor den dag kwamen, het gemeente lijk subsidie verminderde en ten slotte in 1742 met wederzijdsch goedvinden de Sociëteit ontbonden werd, hoewel de Dames nog tot 1750 in het huis ble ven wonen. Daarna werd het voor de Militie in gebruik genomen, maar in 1755 al weer door de stedelijke Regeering van Cornelis Koek en Andries Elout ver kocht, waarbij het huis, met een tuin of ledig erf daarachter, de kapitale som van f200 opbracht. Merk waardig verschil met 1696, toen het perceel ƒ8000 had opgebracht. Dit is hetzelfde huis, waarin nader hand de Vauxhall werd gevestigd en dat dus nu voor de zooveelste maal onder den hamer komen zal. A. s. Zondagmorgen half negen, zal in de R. K. kerk van de H. Jozef in de Jansstraat alhier, een H. Mis worden opgedragen voor de leden en weldoeners van de R. K. Militaire Vereeniging. Des avonds zal een plechtig Lof gehoudon worden, waarbij een aantal militairen geïn stalleerd zal worden. Door de Liedertafel Haar lem's Zanggenot" is in beginsel be sloten, deel te nemen aan den zang wedstrijd in Den Haag, uitgeschre ven door de Mannenzangvereen. „On derlinge Oefening", te houden op 27 en 28 Augustus a. s. De Vereeniging komt uit in de 2de afdeeling. Den 15den Augustus a. s. hoopt de heer G. IJsseldijk, den dag te herdenken, waarop hij vóór 25 jaar bij de firma Althof in de Spaarnwou- derstraat in dienst trad. Zondag 1.1. behaalde onze bekende snel-wandelaar H. Schroeder den 3den prijs in den wedstrijd Am sterdamUtrecht en ierug, afstand 76 K.M. in den mooien tijd van 8 uur 12 minuten. Een andere stadgenoot, M. Dorrt, kwam 7de aan in 9 uur 17 minuten. Hulde aan onze snelwandelaars.

Haarlem's Dagblad | 1904 | | pagina 1