gehouden, waarin hij zinspeelde op den oorlog tusschen Rusland en Ja pan. „Met de grootste spanning, ver klaarde Hohenlohe, volgen wij de gebeurtenissen in het Verre Oosten, waar voor de eerste maal twee zee mogendheden, uitgerust volgens de nieuwste beginselen van de scheeps techniek, zich in een bloedige worste ling meten. Stellig zal men thans nieuwe ondervindingen opdoen aan gaande de waarde van scheepstypen, vernielingswerktuigen en wapening en over de verdedigingsmiddelen daarte gen. De rustelooze vlijt die onze ma rine bezielt, en de heldere blik in alles wat techniek betreft, geven ons een waarborg dat onze officieren de ver kregen ondervinding zullen gebruiken voor de volmaking en verdere ont wikkeling van onze zeemacht en haar ook in technisch opzicht een eervolle plaats zullen bezorgen. Zelfs met be- soldaten hebben den moeilijken 50 kilometer langen weg afgelegd, woonden 's avonds frisch en vroolijk de feestvoorstelling te hunner eer in de groote Opera bij. Nader wordt gemeld In de Fransche Kamer is geïnter pelleerd over den legermarsch, den militairen loopwedstrijd, uitgeschre ven door den Matin". Deregeering gaf er de voorkeur aan, na een zeer scherpe redevoering- van den afgevaardigde Rousset, die de bekende grieven van gebruikma king van het leger voor reclame doeleinden van een krant bezigde dadelijk te antwoorden. En generaal André, de minister van oorlog, kwam ronduit verklaren, dat hij aanvanke lijk geenerlei bezwaren had gezien om de soldaten toestemming te ge' om aan dezen loopwedstrijd mee te doen, maar dat hij met den uitslag voor oogen betreurde zijn verlof te trekkelijk geringe krachten zullen wij VmSeelingen van den Mr nister bleek echter, dat er weer schro- de vreemde zeemogendheden dan eer bied afdwingen voor onze vloot. Moge het Duitsche volk steeds meer leeren begrijpen, dat ons vaderland zonder een sterke vloot steeds in gevaar blijft verkeeren en de plaats van groote mogendheid waarop het recht heeft onder de naties, op den duur niet zou kunnen behouden. Alleen in het bezit van een zoodanige zeemacht zal Duitschland gewild zijn als bondge noot." Gevangen Amerikanen in Marokko De Amerikaansche kruiser „Atlan ta" is Maandag in Tanger aangeko men. Twee andere volgen. De com- mandeerende admiraal van de vloot moet trachten de Marokkaansche over heid te bewegen, de voorwaarden van Rossoeli aan te nemen. De sultan neemt aan, het losgeld te betalen en den gevangen volgeling van Rossoeli in vrijheid te stellen, maar deze vraagt, behalve ook Amerikaan sche bescherming. Een later bericht uit Tanger deelt mede, dat Mohammed el Tornes den vertegenwoordigers van Engeland en de Vereenigde Staten kennis gegeven heeft, dat Marokko de eischen van Rossoeli niet kan aannemen. De gezant van de Vereenigde Sta ten in Marokko heeft geseind, dat de roevers gedreigd hebben, ingeval niet aan hunne eischen voldaan werd, Perdicaris en Varies' te dooden. melijk overdreven was met dezen wedstrijd den „Marsch van den Dood" te noemen. Er is één korporaal ge storven en van de onderweg onwel geworden soldaten is het groote mee- rendeel reeds hersteld of herstellende; er zijn nog slechts enkele ernstige ge vallen in behandeling. Het aantal deelnemers was 2000. Nadat vijf moties waren voorge steld, vereenigde de regeering zich met de eenvoudige orde van den dag, die met 304 tegen 270 stemmen werd aangenomen. De socialisten stemden voor de motie en redden dus den minister van oorlog. £en meevallertje. In Staffordshire (Engeland) heeft men een kolenbekken gevonden dat, naar schatting, 20 millioen ton kan opleveren. Vier jaren lang heeft men vruchteloos geboord, en nadat 840,000 gulden aan dat werk ten koste waren gelegd, was het gestaakt. Een nieuwe maatschappij was gelukkigerreeds na enkele maanden borens vond zij de steenkoollaag op slechts 150 M. onder de oppervlakte. Men hoopt da gelijks 1000 ton steenkool boven te kunnen brengen. Marokko Blijkens ontvangen telegrammen begint de toestand in Marokko, na de drieste daad van den rooverhoofdman Raisuli die uit Tanger den heer Per dicaris, een Amerikaansch onderdaan, en diens secretaris, den Engelschman doi»Ahtin<* den heer Varley, ontvoerde, er drei- Renpaarden slac j gencj zjen jjet betrekkelijk lang Te Krzeschowice, in Galicië, ont- j uitblijven van protesten van de zijde snapten aan het toezicht van een rij-der betrokken mogendheden na deze knecht 16 kostbare renpaarden van| gewelddaad, schijnt de Marokkaan- graaf Potochizij kwamen op den sche bevolking moed in te boezemen en verklaarde, dat partijen na onder ling beraad besloten hadden maar bij de dwaling te persisteeren en wat aanvankelijk misverstand was ge weest, wettelijke ernst te doen zijn. Beide heeren wenschten getrouwd__te blijven met eikaars meisjes, beide dames met eikaars aanstaande. Toen kon dus de koster het register teekenendominee ging onverrichter zake heen, de jonge geestelijke was stom van verbazinc- over de gevol gen van zijn vergunning, en de jonge uaartjes verlieten blijmoedig de kerk, in een andere samenkoppeling, dan zij die een uur te voren waren bin nengekomen om te trouwen. Een schildpaddenrit. Een schildpaddenrit is het sensa- tioneele nieuwtje, dat den bezoekers van het hippodrome te Londen bin nenkort zal worden aangeboden door een Australië-reiziger, Louis Rouge- mont, die aan zijn kunststuk tevens een wetenschappelijk tintje wil ge ven. Hij zal namelijk, terwijl hij de arena rondrijdt, de methode uiteen zetten, waardoor men deze dieren, wien de geleerden zeer weinig vernuft toeschrijven, tot gehoorzaamheid kan dwingen. De zienswijze, als zouden in een kleinen kop ook noodzakelij kerwijze zeer weinig hersens moeten zijn, weerspreekt hij en hij is van oordeel, dat men door geestelijk over wicht meer van deze dieren kan ge daan i-":;"-en dan door physieke kracht. Door hypnotischen invloed zegt hij de dieren geheel aan zijn wil te onderwerpen. Ook met de gehei men van de schildpaddentaal is Rou- gemont ingewijd, hij zegt elk geluid, dat de schildpad voortbrengt, te kun nen begrijpen. De schildpadden, waarvan Rougemont zich bij zijn riT. zal bedienen, wegen 322 en 310 pond. Het temmen van deze reusachtige dieren is niet van gevaar ontbloot. Een schildpad duikt dadelijk onder, zoodra zij aan de oppervlakte van het rater komt. Tengevolge daarvan mot-t de berijder, die op den rug van een childpad zit, zich menige onderdom peling laten welgevallen. Rougemont zegt evenwel, dat zijn schildpadden hem droog de met wa ter gevulde arena zullen ronddragen en tegelijkertijd zal hij het publiek van zijn reisavonturen in Australië vertellen. Een Engelsche sportsman heeft reeds een hooge weddenschap tegen hem aangegaan om op een schild pad. zonder er af te vallen, een wa terval af te rijden, die in de arena zal worden nagebootst. Rougemont rs ook nog voornemens een krokodillen- rit te doen. overweg van een spoorbaan en wer den door een sneltrein overreden. Een hulde. Prof. dr. Niemeijer te Kiel wijdt in de Deutsche Juristenzeitung van 1 Juni een hoofdartikel aan ..die Haa- ger Familienrechts- Konvention" waar in hij groot en lof toebrengt aan den zijn thans voor Tanger verschenen en en in geheime bijeenkomsten worden plannen gemaakt voor nieuwe aansla gen op vreemdelingen. De geruchten daaromtrent hebben onder deze laat- sten een paniek veroorzaakt, en zij verlaten hunne woningen buiten Tan ger om zich in die plaats onder de bescherming der consuls te stellen. Vier Amerikaansche oorlogsschepen De Spaansche Koning naar Frankrijk. Mevr. Henri Charriaut geeft inden ..Figaro" verslag van een onderhoud, dat zij had met den Spaanschen mi nister-president, den heer Maura. Zij beschrijft den premier als bescheiden, eenvoudig en natuurlijk. Hij is meestal zeer ernstig en heeft een treurigen trek op het gelaat. Sprekende over de betrekkingen tusschen Frankrijk en Spanje, zeide de minister„De verhouding tus schen beide landen is volmaakt", en de Marokkaan leider der Haagsche conferentiën van zullen waarschijnlijk door meerdere 1893 1894 en 1900. mr. T. M. C. As-gevolgd worden. Van uit Gibraltar j niet betrekking tot ser. 'wiens vasthoudendheid en om-wordt overleg gepleegd met den En- sche -uaestie zichtigheid hij prijst, en wien hij vóór' gelschen gezant te Tanger, betreffen- alles deze hulde brengt, dat nooit de, de de bevrijding van den heer Varley. bodem der met de feiten rekening hou-1 Intusschen heeft Amerika, volgens dende staatkunde is verlaten en van sommigen onder pressie van Frank- iederen op het oogenblik onbereikba-rijk, dat zijn onlangs bij overeenkomst ren eisch met gewillige en wijze zelf-j met Engeland verworven protectoraat beperking is afgezien. over Marokko erkend wil zien, de be- Slechts de verbinding van idealisme middeling van Frankrijk in deze aan- en politieken tact. de vereeniging van gelegenheid ingeroepen. De onderhan- technisch-juridische vaardigheid en| delingen worden thans dan ook door een cosmopolitischen blik zegt de j Fransche diplomatische ambtenaren schrijver heeft het tot stand komen gevoerd. Omtrent den loop der onder der conventie betreffende het fami- handelingen wordt tot nu toe een lierecht mogelijk gemaakt en zal opstrikt stilzwijgen bewaard. gelijke wijze verderen vooruitgang op dat gebied tot rijpheid brengen. j „Waar werd oprechter tronw ten mislukte aardigheid. ^jjgiijjaanscbe geestelijke te Het Fransche blad „le Matin" had, j Londen zit op zijn preek te blokken bij wijze van reclame, een nieuwtje j daar vliegt ineens de deur open en uitgedacht, een wedstrijd in het loo- j ontsteld vliegt de koster de kamer pen tusschen verschillende korpsen binnen„Dominé ze hebben de ver- van het leger. Die wedstrijd po<^j'ne^e begrijpt er eerst niets Zondag plaats gehad en is gedeelte- yan Doch weldra blijkt dat de jon- lijk volkomen mislukt. Een aantal der j ee adjunct van den dominee, die deelnemende soldaten zijn door de j twee paren moest trouwen. hitte bevangen en moesten op draag baren worden vervoerd. Een korpo raal is doodgeblevenanderen kre gen krampverschijnselen in de bee- nen, zoodat zij niet verder konden. In de hulpambulances langs den weg waren alle bedden bezet. Verschil lende bladen bevatten heftige artike len tegen den minister van oorlog, die toestond, dat met behulp van het leger voor de „Matin" zulk een re clame werd gemaakt. Drumond fde ver keerde personen met elkaar getrouwd had en nu niet wist, wat hij begin nen moest, om de huwelijksbootjes weer in de goede koers te brengen. Na eenig nadenken wist dominee een weg. Het bleek, dat het kerk-re- gister nog niet door den koster getee- kend was, er kon dus nog opnieuw getrouwd worden zonder echtschei ding. De waardige man ging dus naar kerk terug, om de fout van zijn jon gen collega goed te maken. Juist wilde hij opnieuw met spreekt in de ..Libre Parole" zelfs van I formulier beginnen, toen een van de den „marsch des doods" doch dit j twee biïna jong-gehuwde manner- - - schijnt overdreven. Eenige honderden 1 een politiebeambte naar voren trad .De Spaansche regeering heeft zich in geen enkel opzicht beleedigd ge voeld door de schikking getroffen tusschen Frankrijk en Engeland, en onze vriendscharmelijke verhouding is geen oogenblik verstoord gewor den." Dus zal alles tusschen beide lan den geschikt wordenis wellicht reeds alles geschikt?" ..Alles is geschikt." „En zal koning Alfonsus naar Frankrijk gaan?" „De reis is vastgesteld, Hij gaat... .Binnenkort Hier aarzelde de premier een oogen blik toen zeide hij plotseling „Ja, binnenkort." De heer Maura zal den Koning op zijn reis naar Frankrijk vergezellen. Bijbrengen vau Drenkelingen. Prof. Schafer, van de universiteit van Edinburg, beveelt een nieuw mid del aan om drenkelingen tot bewust zijn te brengen. De manieren die daartoe gewoonlijk worden gevolgd, keurt hij af, omdat de drenkeling daarbij op den rug gelegd wordt, waardoor de tong naar achteren dreigt te glippen, en water, slijm en schuim niet licht uit keel en mond van den drenkeling verwijderd kun nen worden. Prof. Schafer schrijft de volgende behandeling voor Leg den drenkeling zoodra hij uit het water is voorover op den grond, met een opgevouwen jas onder het benedendeel van de borst. Laat geen oogenblik verloren gaan. Als de ademhaling opgehouden heeft kan het geringste tijdverlies noodlottig zijn. Kniel vervolgens over den drenkeling heen (op een of op twee knieën), met het gezicht in de zelfde richting als zijn gezicht. Leg uw handen aan weerszijden van den benedenrug, op de laagste ribben. Laat vervolgens het gewicht van uw lichaam flink, maar niet heftig, op den drenkeling rusten, zoodat gij lucht en water uit zijn longen drijft. Dadelijk heft gij u daarna weer lang zaam op, de handen steeds op zijn lichaam houdende. Deze beweging op en neer moet om de vier of vijf se conden herhaald worden. Gij moet m.a.w. het lichaam langzaam voor- en achterwaarts bewegen, een keer of twaalf of vijftien in de mi nuut, zonder rust tusschen de bewe gingen. Minstens een half uur moet deze kunstbewerking voortgezet wor den, tenzij de ademhaling voor dien weer ingetreden is. Houdt de adem haling, zooals wel gebeurt, daarna weer op, dan beginne men weer met de voorgeschreven behandeling. Is er gelegenheid toe, dan kunnen anderen intusschen warm flanel op het lijf en de beenen, en warme krui ken aan de voeten leggen. De natte kleeren mogen echter niet uitgetrok ken worden en er mag ook den dren keling niets ingegeven worden, zoo lang de natuurlijke ademhaling niet 'hersteld is. Prof. Schafer ziet een der voordeelen van zijn behandeling hier in, dat er geen gevaar is voor bescha diging van een opgezette lever of eenig ander orgaan. Kolon iën. Bijgeloof. Een inwoner van de kampong Tji- beureum heeft last van „stille kracht" zegt „dePreangerbode". Eiken Vrij dagnacht wordt af-en-toe heel geheim zinnig zijn naam gefluisterd met een heesche stem, en als hij met zijn huis- genooten er op afgaat, dan vindt en ziet hij niets. En ook andere geluiden komen uit den donkeren nacht, als het gehuil van een vrouw, het gekerm van een zieke, het getrappel van een paard. Om 11 uur beginnen de spo ken en om 3 uur trekken zij af. Een oude inlander, die reeds jaren daar woont, vertelt dat, heel lang ge leden, een man en vrouw daar zijn vermoord en begraven. Vijftig jaren daarna werd op hun graf het huisje gebouwd en dat heet dan de ver klaring van 't nachtelijk raadsel te Arr. Rechtbank Uitspraken A. Nierop, zonder beroep, te Naar- den, diefstal één week gev. straf. M. Thesing, huisvr. v. W. Schol, zonder beroep te Zaandam, mishande ling, f 1 boete of 1 dag hechtenis. C. Ruis en C. M. Goossen, zonder beroep te Haarlemmermeer, mishan deling, de le nog eenv. beleediging, ieder 1 boete of 1 dag hecht. G. Pardon, schoorsteenveger te Haarlem, diefstaf met oord. des onü., 3 boete of 2 dagen hecht. M. van Genne, slagersknecht te Am sterdam, diefstal, 5 maanden gev. straf. K. Kroonenberg, koopman te Zaan dam, eenvoudige beleediging, 3 boete of 1 dag hecht. C. Stad, zonder beroep te Zaandijk, mish. ambt. in functie, 14 dagen gev. straf. J. Koper, visscher te Zandvoort, we- derspannigheid, 7 dagen gev. straf. J. F. Klooster, los werkman te Haarlem, diefstal, 14 dagen gev. straf. J. Schouten en J. C. Schouten, losse werklieden te Haarlem, strooperij met behulp van een wagen, ieder 3 boete of 2 dagen hecht. C. "NV. Vendel, tuinder te Heemskerk eenv. bel. ambt. in functie, ƒ10 boete of 5 dagen hecht. Uit de Omstreken VELSEN. Men schrijft van his? aan de N. R. Crt. De proeven met de pont vangen steeds vroeger op den dag aan. Van ochtend was de brug reeds te 7 uur voor het verkeer afgesloten. Met ingenomenheid is hier verno men dat de afgevaardigde van het district in de Kamer den minister van waterstaat vragen zal stellen over de pont, omdat dan zal blijken hoe de regeering er thans over denkt en of zij sedert 23 Dec. 1902 van ge dachte is veranderd. Want vooral bij de nu genomen proeven blijkt het ge vaar eerst recht goed aan hen, die zich de moeite getroosten zuivere contróle te houden, d. i. na te gaan hoelang het duurt voordat iemand wordt overgezet die aan een der los- bruggen komt als de pont juist naar de andere zijde gaat. Maandagmiddag constateerden wij dat het rijtuig van den burgemees ter van Haarlem eerst na 14 minuten van de Velserzijde naar die te Sever- wijk kwam. Een man met een hon denkar die te 4.03 aan de losbrug te Beverwijk stond, kwam eerst te 4.16 aan die te Velsen aan wal. Dinsdag duurde het van 3.41 tot 3.54 alvorens de passagiers van Beverwijk werden overgezet en hedenochtend deed de tram naar Haarlem daarover van 7.30 tot 7.45, doch toen ging de Eemstroom juist uit. Tot nog toe kon alles wat over wil de ineens worden overgezet. Doch over 14 dagen als de hooibouw hét werken doet verdubbelen en de groote groentenmarkten te Beverwijk aan vangen En nu is het nog mooi we der en toch was het aankomen Maan dag toen er slechts een briesje uit het Oosten stond van dien aard dat de overvaart geheel langs een krom me lijn plaats had en het telkens noodig was door radertjes draaien enz. de pont recht voor de losbrug- gen te leggen. Als er toen was ge spuid. zouden de kettingen waaraan de pont ligt, het hard te verantwoor den hebben gehad. Tot gisteren toe was er nog steeds personeel der fabriek uit Amsterdam aan den arbeid. H1LLEGOM. De Zondag 1.1. trehouden collecte in de Ned. Herv. Kerk voor de Zen ding, heeft ƒ30.78 opgebracht. Deze week is alhier een voetbal club „Ivennemerland" opgericht. Aanvoerder dezer club is de heer G. Vresnendaal. Z ANDVOORT. Aangekomen badgasten. Y. Stokvisch, Berlijn, Pension Gom- pertz, 4 p. W. de Jonge, Den Haag. Koster straat No. 11, 7 p. H. Schroder. Bremen, Villa Marina. Th Bracksieck, Bremen, Villa Ma rina. R. Tander, Amsterdam. Villa Ma rina. A. Stein, Ostenrath, Groote Bad huis, 4 p. M. Bijegleb, Amsterdam. Groote Badhuis," 2 p. Sport- en Wedstrijden. Courses te Woestduin. Ingeschreven paarden en gewichten voor de Meeting te Woestduin, op Zondag 5 Juni 1904. Bennen Aardbezië n-p r ij s. Wedren op de vlakke baan, voor Inlandsche paar den van 3 jaar en ouder, bereden door Heerrijders. le prijs ƒ400, 2e prijs ƒ50. Afstand 1700 Meter. Billiton, 78 K.G., eig. Abr. van Ho boken van Hoedekenskerke. Valerie, 77 K.G., eig. S. A. F. Baron Creutz. Kempred, 75 K.G. eig. W. Joch ems. Helena, 60 K.G., eig. J. Eltzbacher. Tiger Lily, 59 K.G., eig. W. Jochems. Golden Lily, 57 K.G. eig. S. A. F. Baron Creutz. K er s en-p r ij s. Wedren op de vlakke baan, voor paarden van 3 jaar en ouder. le prijs ƒ600, 2e prijs 50. 3e prijs 25.-. Afstand 1600 Meter. Rinaldo, eig. Eug. Dierckens. Miss Charlotte, eig. H. F. Eult- man Hzn. Opollyon, eig. Jhr. de Pesters. Kentmere, eig. Jhr. de Pesters. Consort, eig. H. F. Bultman Hzn. George Hyde, eig. H. F. Bult man Hzn. Vanneau, eig. W. Ridder Huyssen Kattendijke. Mob Orator, eig. W. Jochems. Porcelain, eig. W. Joc'hems. St. Gerald, eig. W. Jochems. Lyndon Green, eig. W. Jochems. Bramen-prij s. Hordenren voor paarden van 4 jaar en ouder, bona fide het eigendom van en bereden door Officieren van het Nederlandsche leger. le prijs ƒ300, 2e prijs ƒ100, 3e prijs 50. 4e prijs ƒ25. Afstand 2700 Meter. bJZO Y< éls Helena, eig. J. Eltzbacher. Wellington, eig. Luit. L. C. Bey Harvest Queen H, eig. Kapt Soe meer Vos. Master Freddy, eig. Luit G. J. A. Bn. v. Heemstra. N. N., Luit. Vreede. Brancaster, eig. Luit. J. Neuman. Stargazer, eig. R. Graaf v. Bylat Dauphiné, eig. R. Graaf v. Bylao Draven. F r a m boze n-p r ij s. Harddravi voor Nederlandsche paarden van 3 4 jaar. le prijs ƒ300, 2e prijs ƒ100, prijs 25. Marie P, eig. Joh. de Mol, 2000 Apollo, eig. A. de Ridder, 2000 Albertine, eig. P. Schönrock, 2050 de Majoor, eig. J. Koster, 2075 Czarina, eig. W. H. J. Brom 2075 Sunlight Patchen, eig. Tj. Wi veen, 2075 M. Anna III, eig. A. de Ridder 2075 Bella, eig. J. Roodenburg, 2125 Glen Abdullah, eig. Stal Avi 2125 M. Chilouez, eig. A. A. v. d. 2175 M. Wilhelmijntje, eig. B. H. van Mi ster, 2200 M. Morningstar, eig. K. den Hartii 2200 M. Held, eig. A. H. v. Wickevo Crommelin, 2250 M. Caid, eig. Stal Minerva, 2275 M D r u i v e n-p r ij s. Handicap Nederlandsche paarden. Ais min|neu snelheid wordt 1.55 aangenomen. le prijs 350, 2e prijs 75.— prijs ƒ25. Elsje, eig. Jac. Roodenburg, 1600k ru Czarina, eig. W. H. J. Brom, 1600 Anna III, eig. A. de Ridder 1600 Mascotte, eig. A. A. v. d. Be 1 1600 M. Herman, eig. W. H. J. Brom, 1625^tan Bella, eig .J. Roodenburg, 1625 Antoinette, eig. J. C. de Wiljder 1650 M. Tjibbe, eig. J. A. Geersen, 1650 M lijk Miss Maggie, eig. Tj. Wittevef i 1650 M. Yum-Yum, eig. J. B. Lijnkan 1675 M. D. D„ eig. S. Witteveen, 1675 Don Ju an. eig. K. F. W. van Lifers ken, 1675 M. Don Carlos, eig. Stal Avanti, 1675: Avenir, eig. B. H. van Munstfcva; 1700 M. al Morningstar, eig. K. den Hartige d: 1700 M. Held, eig. A. H. v. Wickeva^oet Crommelin, 1725 M. Jonge Wilkes, eig. A. R. v. d. 1725 M. Caid, eig. Stal Minerva, 1725 M. Prinses Charlotte, eig. S. Witteve f 1750 M. Dobrina, eig. H. K .Glas Jzn. 1775! Don Quichotte, eig. Joh. de Mi 1775 M. Belle Bay, eig. W. A. Ockhoièen 1825 M. B e s s e n-p r ij s. Recordharddravi le prijs 500.2e prijs ƒ100. prijs 50.—. Robert See Steele, 2675 M„ eig. de Mol. idsn k Z' iker Hint. - O r« me uk Idï g. Jcjh i Troubadour, 2650 M., eig. W. Ockhorst. Uranie, 2625 M., eig. B. H. v. Mu ster. Redburr, 2550 M., eig. B. J. Alk made. Nettie Bruen, 2550 M., eig. Joh. d. Bergh. Colombine, 2550 M., eig. Stal Avail Edellah, 2525 M., eig. Stal Opja. Don Quichotte, 2525 M., eig. Jo^-al de Mol. de Luitenant, 2500 M„ eig. J. Kostéem Ducaat, 2500 M., eig. A. R. v. d. Hi nte Isabelle, 2500 M., eig. A. A. v. 'erg. Cyclone, 2500 M., eig. A. A. v. ierg. Emeer, 2500 M„ eig. A. H. v. Wiek voort Crommelin. Lady B„ 2500 M„ eig. S. WitteveeÉQ Uckfield, 2500 M., eig. S. Wittevee Redstar, 2500 M. eig. K. den Hartidge Caid, 2500 M., eig. Stal Minerva 1;j; Bimrerliike Stand HEEMSTEDE. ONDERTROUWD J. Chr. Wordragen en A. J. Deelissen. GETROUWD J. Wigchert en van der Zwam. BEVALLENG. C. van Rooden Meeuwenoord, z. G. van Bakel Van Geldorp, d. H. J. Reedijk Melchior, z, D. MellingKrame dochter. OVERLEDEN J. M. J. Braam maanden. ren, welke de schoonheid en innig heid van haar stem niet tot haar; recht lieten komen; misschien droeg ook zijn eigen stemming daartoe bi], dat bij heden zich niet voor haar ge-1 zang warm kon maken, terwijl hij vroeger zoo dikwijls met bewondering en verrukking naar haar geluisterd had. De baron scheen dit te ziennij glimlachte heimelijk en gaf August stil een wenk. Als je aan een sigaar boven dit; muzikale onderhoud de voorkeur geeft, kom dan met mij in mijn rook- kabinat, sprak hij fluisterend. Mevrouw uw echtgenoote zou dit kwalijk nemen, antwoordde August zacht. j Volstrekt niet, waarde vriend kom maar, ik zal je later wel veront schuldigen. i Ik moet zeker de verantwoording op jou laden, sprak August, en daar mee scheen zijn bedenking opgeheven te zijn hij volgde zijn vriend op de teenen en zat weldra tegenover Fel-: sing in een behagelijke rookkamer I Mijn lief vrouwtje zingt werkelijk brillant. begon de baron, nadat de sigaren waren opgestoken, maar men is niet altijd in de stemming te luis- j teren en aan een kunstgenot onver-1 deelde opmerkzaamheid te schenken. En eerlijk bekend bevielen mij deze liederen niet, zei August. Ik houd van het eenvoudig, het diep ge-, voelde, dat uit het hart komt en tot het harte spreekt Ja, ja, de candidaat heeft een bijzonderen smaak, antwoordde baron Felsing, en haalde zijn schouders op hij is verzot op het talent mijner vrouw Hij verrast haar vaak met eeni ge bloemen, niet waar? vroeg August, en keek zijn vriend daarbij scherp aan. Wat zal ik je zeggenAls mijn heer Thalstein mijn vrouw op die ma nier voor zoo menig kunstgenot wil bedanken, waarom zou ik hem dat verbieden Voor mijzelf zou ik dien heer nooit om een gunst verzoeken, ofschoon ik. vooral nu. een bijzonde re aanleiding daartoe heb. Uit de halfgesloten oogen van August trof hem een snelle, stekelige blik hij scheen dien niet te bemer ken en staarde, schijnbaar in gedach ten verdiept, de rookwolkjes van zijn sigaar na. Men moge nog zooveel en bittere ondervinding opdoen, nooit wordt men zoo wijs dat men zich voor schade kan wachten, vervolgde hij na een korte poos. Een goed vriend, wien ik mijn geheele vermogen zou toevertrou wen, verzocht mij een tijdje geleden een wissel te accepteeren, daar hij zich in een oogenhlikkelijke geldverlegen heid bevond, waaruit hij zich niet an ders wist te redden. Je weet, beste, edellieden kan men zonder deugdelij ke redenen zulk verzoek niet afslaan ik rekende er bovendien vast op, dat de wissel op den vervaldag zou wor den betaald. In dit vertrouwen zou ik mij, helaas, bedrogen vindenmijn vriend schrijft mij heden, dat hij ge noodzaakt is om dringende zaken op reis te gaan en betreurt het, dat hij zijn verplichting niet kan nakomen zoodra hij terugkomt, zal hij die schuld afdoen. Misschien had-je dat vooruitkun nen weten zei August. In 't geheel nietin dat geval zou ik den wissel niet onderteekend hebben. Overigens is het geld mij ze ker alleen de omstandigheid, dat ik de som morgen moet betalen, brengt mij een beetje in verlegenheid. Dat is zeker onaangenaam. En dat des te meer, daar ik het geld niet zoo direct los kan maken. Zooals ik zeg, zou dit een gelegenheid zijn den candidaat om een vriend schapsbewijs te verzoeken, maar trots en eer verbieden mij dat. Mijnheer von Thalstein is een allerliefst mensch maar ik kan hem nog niet tot de on zen tellenik maak niet gaarne ver plichting tegenover jongen adelmen korril zoo licht in een scheeve positie. Dan zal de wissel geprotesteerd worden Als een vriend mij niet uit den brand helpt, dan kan ik mij op on aangename dingen voorbereiden. Hoe groot is de som? Duizend thalers August bleef eenige minuten zwij gend nadenken; toen haalde hij zijne portefeuille uit zijn zak. Het doet mij genoegen je uit de ze verlegenheid te helpen, sprak hij, terwijl hij de bankbiljetten op de ta fel uittelde. Jij riep de baron verrast en verbaasd. Dat had ik niet verwacht en zou het ook niet gewaagd hebben, jou er om te vragen. Stel-je zoo weinig vertrouwen in mij Ik heb eerst sedert eenige dagen de eer u mijn vriend te mogen noe men Ben ik niet de oudste vriend van je vrouw Ah. het is goed, dat je mij er aan herinnert. Hertha mag er niets van weten, hoorZij zou mij verwij ten doen, waarop ik niets zou weten te antwoorden. Dus de zaak blijft on der ons tweeën, hé, wat ik u verzoe ken mag. Deze vraag was onnoodig, mijn heer de baron, antwoordde August kalm stilzwijgendheid wordt bij zulke gevallen altijd in acht genomen.... De baron had de bankbiljetten in zijn zak gestoken en zei, dat hij nu een schuldbekentenis wilde schrijven. August sloeg dit af, maar zijn vriend stond er op hij schreef eeni ge regels en overhandigde hem het blad en daarmede was voor hem de zaak zóó geheel en al afgedaan, dat hij zelfs in den loop van de later ge- I houden gesprekken met geen letter- greep er meer op terugkwam, j In het salon was het gezang reeds lang geëindigd wel had de candidaat dringend verzocht, dat de barones nog eenige liederen zou zingen, doch deze verklaarde, dat het haar onmogelijk was nog een noot uit te brengen, daar de last, welke sedert eenige da gen op haar gemoed drukte, haar zoo treurig maakte. —Kom liever bij mij zitten en laat ons wat babbelen, sprak zij met een betooverend lachje, gebruik wat toe- j gevendheid. beste vriend denk maar het is een gril, een voorbijgaande i luim j Dat kan ik niet gelooven, ant woordde hij op bezorgden toonuw I vroolijk temperament kent zulke lui- 1 men en grillen niet, als er geen ern stige redenen achter schuilen. Frits zat tegenover haar in een fauteuil en het kon hem niet ontgaan, dat het lachje, dat om haar lippen speelde, gedwongen was. Immers, uit eiken trek van haar schoon gelaat sprak een pijnlijke weemoed. Vertrouw uwen vriend toe, watu bedroefd, vervolgde hij met hartelijke deelneming; misschien ligt het in mijn macht u te helpen en dat ik, daartoe met genoegen bereid ben, zult! gij zeker niet betwijfelen. Zeker niet, antwoordde zij, en een zuchtje ontsnapje aan hare lippen, maar u zult ook toegeven, dat er oi standigheden zijn, waarin men zi( schikken moet, zonder daarover m anderen te kunnen spreken. to Met een oprechten, trouwi vriend mag men altijd te rade gaa en mevrouw. Waarom zal ik ook uwe gemoed stemming bederven. U kunt mij to( niet helpen en misschien is het bete U1 dat gij de waarheid eerst verneenBet als het noodlot zich heeft vervuld, ld- Gij maakt mij hoe langer z( rv meer beangst. Denkt ge dan, dat h in mijn gemoed weer kalm kan woln den, voor ik de volle waarheid hi i vernomen Spreek, ik verzoek het dringend, zeg mij openhartig, we lot u bedreigt, dan zullen wij met kander overleggen of en hoe het af keeren is. Wilt gij mij stipte geheimho ding beloven Op mijn woord van eer De barones glimlachte en staari eenige seconden lang peinzend vo< zich uithet scheen haar nog altii zwaar te vallen een besluit te nemei Wat zoudt ge zeggen, als ik plo seling er toe overging om naar h tooneel terug te keeren verbrak eindelijk het zwijgen. (Wordt vervolgd), e I de - u

Haarlem's Dagblad | 1904 | | pagina 6