tra mag een Chinees zich niet van het perceel, waar hij werkt, verwij deren en mag hij als een hond wor den doodgeschoten wanneer een plan ter hem huiten de grenzen daarvan zonder pas aantreft. Men mag hem geeselen en folteren en voor het ge val een planter de onnoodige moeite neemt den schuldige voor het gerecht te dagen, zendt hij een briefje aan den rechter, waarin hij opgeeft, wel ke straf hem behoort te worden op gelegd." In Engelsche bladen wordt veelal onzin geklapt, wanneer zij zich ver waardigen over Nederland en Neder landsche koloniën te schrijven meest al kan men volstaan er glimlachend de schouders over op te halen. Wan neer die onzin echter van zulk een kwaadaardigen aard is als het hierbo ven aangehaalde, is het nuttig met te genspraak te dienen. In dit geval hebben de heeren Bau- mann, en Turing Mackenzie, planters ter Oostkust van Sumatra, voor de tegenspraak gezorgd en in een inge zonden stuk aan de Pall Mall Ga- zette zetten deze heeren uiteen, welke de rechtstand van den koelie in dat gewest feitelijk is. Zij komen tot de slotsom, dat voor den Chineeschen contractkoelie nergens beter wordt gezorgd dan op Sumatra. Een Chinees over Europa. De mandarijn Huansiangfoe heeft heel Europa rondgereisd en zijn in drukken saamgevat in een boek. waarvan d.d. ook een Engelsche ver taling verscheen. Hoewel de kritiek op Europeesche toestanden niet zoo nieuw is. hebben zijn opmerkingen toch wel iets vermakelijks. Huansiangfoe erkent, dat de Euro peanen in vele opzichten de Chinee- zen overtreffen. Zoo is hij uiterst be geesterd over de Europeesche rol stoelen. die hem bijna iets boven-na- tuurliiks schijnen. Daarentegen lijkt menige gewoonte van de Europeanen hem aanstooteliik. Het meest verrast hem de kusgewoonte en hij verwon dert er zich over. dat ook vrouwen daaraan meedoen. De verhouding tusschen man en vrouw in Europa gaf den mandarijn verder veel stof tot gepeins. Ze loopen, zegt hij. arm in arm over straat, zonder dat iemand er over lachteen man bewijst zijne vrouw allerlei kleine diensten en wordt daarover niet bespot. De vrou wen worden aan tafel het eerst be diend eiken dag moeten ze gaan wandelen en als een man zijn vrouw in huis hield, zou hij in de gevange nis komen.Zelfs de koning mag waar lijk niet meer dan ééne koningin heb ben. roept de mandarijn verbaasd uit. Over de kleedij zegt hij de vrou wen vinden een breede borst en een smalle taille mooivelen harer dra gen onder de kleeren een soort draad werk (het corset), dat ze voor een sieraad aanzien en moeten ze aan het Hof verschijnen, dan stellen ze er een eer in haar naakt© huid te toonen. Een verdere aanleiding tot verbazing zijn den mandarijn de ge vangenissen in Europa. Ze zien er bijna uit, zegt hij, alsof het doel er van was het leven der gestraften te veraangenamen. Ware dat bij ons zoo, dan zouden al de vagebonden van het land op de gevangenis los stormen als op een paradijs. Verwondering baart het den Chi nees ook, dat in een Europeesche keuken alles op de klok gaateen ei kookt maar drie minuten, een kip moet een uur koken. De kleur van Portwijn verklaart hij daardoor, dat deze met varkensbloed is gemengd. Schrikkelijk schijnt den mandarijn de manier, waarop Europeesche le vensmoeden de wereld verlaten. In China gaat het voor verdienstelijk door zelfmoord""~te plegen, maar men doet het met opium of zoo, opdat het lichaam onverlet blijft. In Europa, zoo verzekert de man darijn. werpt men zich gewoonlijk, als men het leven moe is, van een duizend meter hooge platform, zoodat het lijk geheel en al verminkt wordt. Uit de Pers. Tabaksbelasting In den ..Gelderlander" bestrijdt A. K. de voorgestelde verhooging van het recht op tabak. Hij zegt o.a. De tabaksindustrie beschermt om 'tzoo eens uit te drukken zichzelve door haren kolossalen omvang, ha ren bijzonderen grooten bloei in ons land. Zij is misschien hier te lande de eenige industrie, welke niet de concurrentie van buiten te vreezen heeft, doch die trotseert, meer nog. die de buitenlandscho industrie verre en verre in omvang overtreft Het duidelijkste bewijs dezer bewe ringen vinden wij in 't volgende feit Als wij hier aankomen met een ver- hoogd tarief van invoerrechten, dus met represaille-maatregelen,dan krabt die buitenlandsche industrieel, de buitenlandsche leverancier zich ach ter 't oormet leede oogen ziet hij 't verhoogde Nederlandsche tarief aan en de groote buitenlandsche pers schreeuwt zooals we reeds vroeger mededeelden, moord en brand mede. Zij wil dan dat lieve Holland mores leerenMaar bij de verhooging van een tabaksrecht is dat niet het geval. Een verduidelijkingWij gaan bij voorbeeld Duitsch ijzer belasten, om dat onze ijzerindustrie, hier, niet vol doende beschermd wordt... de Duit- sche staalfabrikanten zullen dan al 't mogelijke aanwenden, om die be: lasting af te weren; em wel omdat zij hier in Nederland een groot debiet hebben. Wij gaan manufacturen, zijden stoffen enz. belasten de Parijsche en Brusselsche warenhuishouders, de Crefelder fabrieken etc. zullen daar mede alles behalve gediend zijn, om dat zij hier bij croote hoeveelheden hunne waren vrij kunnen invoeren en plaatsen bij hunne talrijke vertegen woordigers. Maar. wanneer hier wordt aangekondigd een hoog recht op de tabak, dan zullen de heeren van Bremen en van andere groote han delssteden in het buitenland in hun vuistje lachen en ons vol vreugde toe roepen Toe maar lief landeke, be schermt hier maar zooveel gij kimt hoe meer, hoe liever wij het hebben Reeds lange en vele jaren watertan den wij er naar, uwe schoone tabaks merken bij ons verplaatst te zien, als Nederland, dat zooveel geeft, dat op 't gebied van handelstractaten slui ten eerst zorgt voor anderen en ten slotte voor zich zeiven. Och goeder tieren en lief Nederland, wat smaakt ons uwe tabak heerlijk, onzen besten dank voor 't lekker p;:-»je Een ieder evenwel zal begrijpen, dat AH niet mag ongaanen 'tzou een bedenkelijke dwaling onzer pro- tectionisten zijn dit niet te begrijpen. En daarom kunnen wij 't in geen geval eens zijn met een onlangs ge plaatst ingezonden stuk in den ..Noordbrabanter", waarin men den bloei der tabaksindustrie in verband wil brengen met den vrijhandel en let wel. lezer dat verhoogde recht klaarblijkelijk wil goedkeuren om dat... ja, omdat de bloei der tabaks industrie door den vrijhandel zou tot stand zijn gekomen. Men zou hier terecht mogen spre ken van een fanatiek protectionisme, zoo'n bestrijding schaadt de zaak der protectie meer dan zij ze voordeel doet. Met voorbeelden zal de schrijver in een volgend artikel aantoonen, dat vooral elders, waar de tabak belast werd, de industrie óf te gronde ging, öf aanmerkelijk in omvang vermin derde. De strijd der partijen in Nederland. In zijn eerste opstel over den strijd der partijen hier te lande (Revue Bleue van 4 Juni), heeft de heer Van Outhoorn zijn beschouwingen gegroe peerd om den persoon van dr. Kuyper. In den aanvang herinnert schr. wandelde de Minister Kuyper op ro zen. Maar daar kwam de staking van verleden jaar, moeilijke dagen voor het Ministerie, dat nochtans, niette genstaande zijn besluiteloosheid, zijn gebrek aan energie, ten slotte door de meerderheid der bourgeoisie zich wist te doen toejuichen. Gematigde libera len wezen het Kabinet, dat in den aanvang zijn hoofd verloren had, den weg, zij bliezen alarm en hun aanwij zingen werden gevolgd. En van zijn eigen misrekeningen wist dr. Kuyper te profiteeren om zijn positie te ver sterken Hoe gelukte hem dat? Met zijn politiek calvinisme heeft hij de orthodoxe kleine burgerij aan zich weten te verbindenmet de bekoring, die uitgaat van de kracht zijner per soonlijkheid. van zijn gewikstheid, be- tooverde hij hen, die wegens gebrek aan eigen kracht een sterkere plegen te eeren. En dezulken deserteerden uit het liberale leger, dat hen missen kan. Dr. Kuyper zegt zich in deze win- ste niet te verheugen. Huichelarij Integendeelopenhartigheid, maar eerste-rangs-handigheid tevens.Dr. Kuyper wijdt het publiek in in zijn vreezen, zijn berekeningen, zijn oog merken en zoo weet hij een hoog denkbeeld te geven van zijn bekwaam heden, onze nieuwsgierigheid prikke lend. Wat hij doe, hij wekt opzien, en ook dat is winst voor zijn bedrijf. Toch is het aantal der onverbreke lijk aan hem verknochten gering. Want de belichaming van een ge meenschappelijk ideaal is hij aller minst, slechts van gemeenschappelijke beduchtheden. Zijn ster zal waarschijnlijk noghoo- ger rijzen, wijl hij de schranderste so fist ter wereld is, hij. de onverzette lijke calvinist, die de zonen van Rome en de afstammelingen der Geuzen weet bijeen te houden Maar zal op den duur het ,bloc" blijven bestaan Denkt men aan den storm, die opstak na mr. Van Daehne van Varick's artikel over het stand beeld van Willem III, aan de uiteen- loopende gezagsopvattingen van de Roomschen, van Kuyper, van Loh- man, van Bronsveld, dan wordt men ten slotte toch twijfelmoedig gestemd. Vat men de grondgedachte van het Nederlandsche liberalisme op als den vasten toeleg het midden te houden tusschen jacobijnsch en theocratisch fanatisme, dan dient men tevens te erkennen, dat het gebrek heeft gehad aan die krachtige overtuigingen, die den profeet doen geboren worden, die massaas weten mee te slepen. Daar tegenover, lijnrecht hun tegendeel, de Calvinisten met het Evangelie als strijdros, of beter: als passe-partout dat grijpt de menigte in de zielDe liberalen kunnen van hen dan ook dit leeren (wat zij, vervuld van nobele hersenschimmen, wel eens vergaten), dat de zedelijkheid van een volk licht schade lijdt, wanneer zij als grond slag derft een bezige religie. Het volgend nummer der Revue Bleue zal het tweede opstel des hee ren Van Outhoorn brengen. Tactiek der kerkelyken met Sociale wetgeving en Tariefwet Naar „Het Centrum" van veelal goed ingelichte zijde verneemt, zou het voornemen bestaan, om eerst de ziekte-verzekering en de arbeiders- pensionneering in de Tweede Kamer te behandelen, om eerst daarna de Tariefwet aan de orde te stellen. Deze volgorde van behandeling wordt door „Het Centrum" op tac tische gronden verdedigd. Volgens dit blad zou de oppositie er in 1905 door in een lastig parket worden gebracht. De genoemde sociale wetten zouden vóór de Kamerverkiezingen in 1905 kunnen zijn aangenomen en de Ta riefwet zou dan tot na die verkiezin gen blijven rusten. De sociale wetten zouden echter niet uitgevoerd kunnen worden dan nadat de Kamers ook eerst de noodige gelden hadden ge voteerd. Op die wijze zouden de vrij zinnigen in 1905 voor het dilemma worden geplaatstöf dat zij voorloo- pig geen sociale wetgeving willen, omdat het geld niet te vinden is, öf dat zij het geld willen vinden door verhooging van bedrijfs- en vermo gensbelasting, invoering van staats- erfrecht of verhooging van successie rechten. Maar het zal hun moeilijk, zoo niet onmogelijk zijn om op een dezer punten tot eenstemmigheid te komen. De noodige gelden uit tariefs herziening te vinden, zou voor hen absoluut uitgesloten zijn na het ka baal over de aanhangige tariefwet gemaakt. En komen zij niet tot een gemeenschappelijk financieel program dan zouden de arbeiders weten, dat een overwinning der linkerzijde gelijk stond met het niet-invoeren der aan genomen sociale wetten. In dit geval zouden de liberalen hun eigen graf hebben gegraven. Omgekeerd zou de rechterzijde, indien zij anders han delde, voor 't geval in 1905 de linker zijde weer de meerderheid mocht krijgen, haar door het tarief een goed gevulde schatkist achterlaten, en de liberalen zouden dan met sociale wet ten paradeeren, waarvoor de kerke- lijken hun het geld hadden verschaft. Letteren en Kunst. De Keizer en de Kunst. In de Zukunft een geweldig gehar nast artikel over Leoncavallo en den Keizer, door Maxim Harden. Hij noemt Leoncavallo een in Italië ge boren Jood (dat is niet waar) die met zijn Pagliacci een modesucces behaal de, die met geheel onartistieke mid delen éénmaal zegevierde, dien geen ernstig musicus waardeert, die geen Duitsch spreekt en niets kent van het Duitsche leven en de Duitsche geschie denis, die dus niets kan voelen voor het wezen van Willibald Alexis- Ro land een man dien men hoogstens als Eintags-amuseur in een hoek zou kunnen dulden. En van zulk een man wordt een werk aangenomen, dat men niet te voren kent, zonder onderzoek, hoewel hij tweemaal in de Opera is „durchgefallen (met de Medici). En het wordt onder de oogen des Keizers met de grootste zorg ingestudeerd en met alle mogelijke praal gemonteerd, j Pfizner, Schilling en de anderen moe- 1 ten jaren lang, soms hongerend, wach- ten totdat een kier van de Hofopera deur voor hen opengaat en knarsen- tandend moeten zij het aanhooren dat men in het buitenland mompelt, hoe slecht het met de Duitsche muziek moet zijn gesteld, daar de Keizer een Italiaan laat komen om een oud-Ber- lijnsch gedicht te componeeren. De Tagliche Rundschau beaamt dit, en voegt er bij dat Duitsche kunste naars van het hof niets te hopen heb ben. Wat de Keizer liefheeft en voor trekt is juist niet dat wat tot de ziel 1 der Duitsche kunst behoort. Hij wordt geleid door een soort van imperialisti sche Louis XIV-smaak. Hauptmann, R. Strauss, Leibl, Uhde, Klinger wor den door den Keizer voorbijgegaan of niet „goütirt". Daarentegen wel Ohnet Kipling, Leoncavallo. (Vad.) Uit een brief uit New-York van den heer C. van der Linden aan het Hbl. (over den verkoop van den inventaris der vroegere Opera) blijkt dat bij don schrijver het geloof aan de mogelijk heid van het bestaan eener Neder landsche Opera, ondanks alles, niet verzwakt is. „Indien na de ontvan gen lessen de eendracht kan hersteld worden, dan is de herleving der Ned. Opera, zooals zij vroeger was, geen droombeeld, schrijft de heer v. d. L. „Zou Amsterdam, zou Nederland zoo spoedig vergeten wat door de Ned. Opera is gewrocht en hoe, vóór de scheuring, Rienzi, Tannhauser, Lo hengrin, Meesterzangers, Faust, Ro meo en Julia, Don Juan, Herodiade, Bohème, Hugenoten, Willem Teil, Carmen, Mignon en zoovele andere meesterwerken zijn opgevoerd Zou den al de offers door kunstlievende mannen wier namen ik niet behoef te noemen daar zij als commissieleden algemeen bekend zijn gebracht, te vergeefs zijn geweest en vergeten? Neen, neen, dat is onmogelijk... „Waarom ik het doodskleed, dat thans alle Nederlandsche opera's alsmede het Amsterdamsch Lyrisch Tooneel bedekt, ophef en voor de zóóveelste maal een en ander ter sprake breng is om persoonlijke re denen. In uw blad wordt mijn naam gebe zigd op een wijze die naar verdacht making zweeft. Immers ik lees daar o.m.„maar Richard Wagner's „Par sifal" komt hier nog magerder voor den dag met slechts „2 pakketten koorboekjes". Men zou den heer Van der Linden kunnen vragen, waar deze partituur is geblevenmaar ook deze heer is weg". Ofschoon ik Amsterdam heb verlaten,, is mijn adres in New- York voor niemand een geheim ge weest daartoe bestond niet de min ste reden. Had men mij die vraag vroeger gesteld, ik zou geantwoord hebben wat ik nu vrijwillig doe, n.l. de bedoelde partituur is nimmer het eigendom geweest der Ned. Opera zij is in handen van den eigenaar die 'haar verkocht en betaald heeft en dezelve, zoo noodig, ten gebruike zou hebben afgestaan. Om nu verder elke verkeerde gevolgtrekking te voorko men diene dat een groot deel der Opera-bibliotheek (loopende over ge schreven of aangekocht) bleef eigen dom der „Kon. Vereeniging Het Nederlandsch Tooneel". Alleen wat la ter werd bijgeschreven of aangekocht bleek eigendom der Ned. Opera. De „K. V. Het Nederlandsch Tooneel" gaf echter vrijgevig de beschikking over 'haar bibliotheek en met verba zing zag ik in den catalogus menig nummer dat haar toebeFioort. „Otello" en andere werken werden gehuurd van het Paleis v. V. en slechts het ontbre kende aangekocht of hijgeschreven. „Faust" behoort aan Het Ned. Too neel,, „Lohengrin" dito, Van Milli- gen's „Darthula" is eigendom van den componist. Mijn particuliere bi bliotheek, geschenken van vrienden, familie en kunstenaars, heb ik ach tergelaten. Zij is grootendeels onder de nummers 135256. als laatste of fer, verkocht." Stadsnieuws. kennisgeving aan te nemen. Als er dan binnenkort een officieel schrij ven van het bestuur ontvangen wordt kan dit op de volgende vergadering behandeld worden. Een commissie benoemd tot het na zien van de rekening en verantwoor ding van den penningmeester deed hierna mededeeling dat zij deze ac- coord bevonden heeft. De voorzitter bracht eenige woorden van hulde aan don penningmeester voor zijn zorg vuldig beheer. Hierna was aan de orde de verkie zing van een 5-tal personen als can- didaten om met het beheer van de nieuwe stichting tot ondersteuning van hulpbehoevende politieambtena ren te worden heiast. Na eenige stem mingen werden benoemd de heeren A. Lokerse te Vogelenzang, J. C. van Leeuwen te Amsterdam, G. H. A. v. Trotsenburg te Zaandam, W. L. H. Koster Henke te Amsterdam en A. M. Smits te Bloemendaal. Op voorstel van den voorzitter werd besloten aan het hoofdbestuur voor te stellen om de onlangs geschonken ƒ500 van den heer Westenberg te be stemmen voor dit fondsalsook dat elke afdeeling 10 van haar bezittin gen mede beschikbaar stelt voor dit fonds. Dit kapitaaltje zou dan als standkapitaal gebruikt kunnen wor den. Als candidaten voor het hoofdbe stuur werden gekozen de afgetreden hoofdbestuursleden benevens den voorzitter, den heer J. C. van Leeu wen. Hierna kwam aan de orde de ver kiezing van twee bestuursleden der afdeeling wegens periodieke aftreding van de heeren C. J. Verplanke en G. Bontekoe. Gekozen worden de heeren A. Lokerse te Vogelenzang en A. M. Smits te Bloemendaal. (Aerdenhout). Niets meer aan de orde zijnde werd hierop de vergadering gesloten. Uit de Omstreken Politie-Bond. Aangaande de Donderdag in de bo venzaal van café Brinkmann gehou den vergadering van de afd. Noord- Holland van den Alg. Ned. Politte bond, zij in aansluiting met het reeds medegedeelde, nog het volgende ge meld Bericht was ingekomen van een onderafdeeling met name „Kennemer- land", die reeds 20 leden telt. Ge noemde afdeeling vroeg aan de Pro vinciale afdeeling een subsidie tot be strijding van de oprichtingskosten. Een der aanwezigen kwam op te gen liet geven van deze subsidie, wat weder door een ander werd bestreden. De voorzitter merkte op dat het huis houdelijk reglement het geven van een subsidie aan onderafdeelingen verbiedt. Uit de discussie bleek dat bovenbe doeld schrijven niet eens door het bestuur der nieuwe onderafdeeling was ingezonden. Besloten werd dit schrijven voor Vergadering van den Raad der gemeente Killegom Vervolg. Punt 8. Nadere aanbieding van de Kerkvoogdij der Ned. Herv. Gemeente alhier tot aankoop van de Venniper- laan. Een missive wordt ter tafel ge bracht, waarin de Venniperlaan voor den prijs van ƒ1500 wordt aangebo- den. B. en W. hebben in hunne verga- I dering besloten met 1 stem tegen, die Jvan den heer H. H. van Waveren, om niet in te gaan op dien prijs, doch ƒ500 te bieden. Na eenige discussie wordt het voor stel van B. en W. aangenomen met. 1 stem tegen, die van den heer H. H .van Waveren, en twee buiten stemming, namelijk de heeren J. v. Waveren en Van Til. De VOORZ. brengt een schrijven i ter tafel van de Wed. Kune om de j tuinmanswoning, staande op het Hof. te hurqn 1.50 per week en een schrijven van den heer W. N. v. d. Werff, bierbottelaar alhier, om het oude raadhuis tegen September a.s. te huren voor den tijd van 10 of 20 jaar, tegen f 300 per jaar. De heer H. H. VAN WAVEREN meent, wat het raadhuis betreft, dat er nog geen haast mede behoeft ge maakt te worden, met 'toog op de berging der brandspuiten en de wo ning van den veldwachter. Spreker is van meening dat het spoedig een ..spoelhuis" zou zijn en het er binnen kort zeer onzindelijk uit zou zien. De heer H. VAN ZANTEN verwacht dat B. en W. spoedig aanvraag zou den krijgen om vergunning ook. De heer BALVERS meent, dat het schrijven niet te vlug ter zijde gelegd moet worden. De aanvraag betreffende de tuin manswoning wordt met algemeens stemmen goedgekeurd. Op de aanvraag betreffende het oude raadhuis wordt afwijzend beschikt. Nog brengt de VOORZ. een ver zoek ter tafel van de Harmonie-kapei om de tent niet in het Hof. zooals door de laatst gehouden vergadering is besloten, doch in den Houttuin te j plaatsen. De heer BALVERS zou alsnu een gedeelte van het Hof voor het pu bliek toegankelijk gesteld willen zien. door een lijn te spannen vanaf het bruggetje tot aan de beek- Do VOORZ. stelt voor om het ver zoek in te willigen, wat met algemee- ne stemmen wordt aangenomen. Rondvraag. De heer TOPPER vraagt of de cir culaires betreffende de vergoeding voor het aanleggen der gaspijpen. niet tweeledig zijn uit te leggen. D" VOORZ. deelt mede, dat de be doeling is ƒ10 per woning, doch niet per blok, en voor iedere woning 200 kub. Meter gasverbruik. De heer TOPPER stelt den Raad voor om het besluit, betreffende de rooilijn van zijne serre terug te ne men. Spr. doet zulks op advies zijn raadsman. De VOORZ. gelooft, dat een raads lid. dat zelf heeft medegewerkt tot vaststelling van deze rooilijn, het niet in zijn hoofd moest krijgen om der gelijke voorstellen te doen. Spr. vindt het voorstel zeer unfair. De heer H. VAN ZANTEN vraagt of het urgent is. De heer GULDEMOND zegt, dat hei niet urgent lijkt. Er is niemand voor het voorstel- Topper te vinden. Alsnu Krijgt de heer BALVERS he; woord, die nog 13 punten op zijn kladbriefje had, maar op advies van den VOORZ., wegens het vergevorde.- de uur, slechts de zakelijkste punten behandelt De heer BALVERS vraagt of aan B. en W. moet worden overge laten van wien men de steenkolen za! koopen. Voorts stelt spr. B. en W. sprakelijk voor de eventueele onge-fc^ vallen, welke voort zouden kunne] vloeien %it den slechten toestand waarin de Haspelbrug op het oof blik verkeert De VOORZ. antwoordt, dat B. W. alles hebben gedaan wat zij doen konden om de zaak in 't reine te bren gen, maar dat de gemeente-opzichte? nog geen tijd heeft gehad. De heer GULDEMOND vraagt, Jtioe lang die werkzaamheden zouden di ren. "ran De VOORZITTER antwoordt onge18 veer een week. 'geJ De heer G. VAN ZANTEN meent ada dat de voorloopige werkzaamhedei t nu reeds_ kunnen beginnen. De VOORZ. belooft de brug spoedig mogelijk te laten herstellen. Alsnu vraagt de heer BALVERS hoe het met de banken staat, die on ju> door den heer Somzen zijn toege 'f zegd. De VOORZ. belooft deze zaak te o derzoeken. Nog wijst spr. op den dooden hooml^ die in den Houttuin staat en gevaa voor het publiek oplevert. De heer H. H. VAN WAVEREN zeg bllJ dat er reeds orders zijn gegeven on sta bedoelden boom op te ruimen. lie Hierna sluit de Voorz. ring om half twaalf. de vergadeil Faillissementen. te Door de Rechtbank te AmsterdaifM' zijn failliet verklaard lo. Jacob van Mill Jr. 2o. Remmi l0t van Mill, leden der Handelsvennool schap onder de firma Vos en Va a i Mill, beiden wonende te Amsterdan No. 1 Gelderschekade No. 12, en No. Stadhouderskade No. 35. Rechter-con^st' missaris mr. R. L. Scholten; curat ter: ,e P ibli Ve h( ch ast' to kW mr. Henri R. Goudsmit, Prinsen® t gracht 738. Ma L. J. Kousbroek, van beroep wijl Ün handelaar, wonende te Amsterdan ma Planciusstraat 28. Rechter-commissiia ris mr. P. J. Bijleveldcurator m|sse R. H. Erdman, Keizersgracht 369. Failliet verklaard G. Audi er, smid, te Leidschendaif611 (Stompwijk)mr. J. F. van der Le de Clercq rechter-comm., mr. L. Micheels, curator, te 's-Hage. j Naamlooze vennootschap De goei koope winkels, te Amsterdam, kai11 toor houdende aan de Zoutkeetsgracl11 no. 26a; mr. R. L. Scholten, rechtesns commissaris curator mr. B. Tervvind tte R. Wijnstok, mechanicus, te Amste® dammr. R. L. Scholten, rechter-coi missaris, vurator mr. B. Terwindt. y De handelsvennootschap onder 'g firma Reissberg, Leibowitz en Ccaa- te Rotterdam, en hare beheerende ve! nooten Mare Reissberg en Dav Isaac Leibowitz, beiden te Rotterdai ek< mr .S. Gratama, rechter-comm.,- m u S. J. L. van Aalten Jr., curator. H. de Graaf Jr., koopman in km 'ar denierswaren, te Groningen, hand e' lende onder den firmanaam H. D Ezn., mr. N. van Hasselt rechter-coi't missaris, curator mr. E. D. H. Schiftij ter. j A. Stolk, imerman te Amstï°I 'dam; mr. P. Coninck Westenbei rechter-comm. cur. mr. R. KraneJ1 burg. j J. N. Sichtermann, commissianna in effecten, handelende onder de f n® ma W. J. Brouwer, kantoor houde de te Rotterdam, wonende te 's-Gi venhage. Mr. C. W. Vollgraff, re< ter-comm., cur. mr. C. J. de Vries 's-Gravenhage. Geëindigd de faillissementen P. Eijffert, te TilburgC. M. Brada LeeuwardenS. Benedictus te Rotfc dam, allen door het verbindend wi den der eenige uitdeelingslijst. Je hebt mij zoo vaak gezegd, dat deze man in de bankierszaak almach- tig is. Hoe gevaarlijk moet dus zijn vijandschap niet voor je wezen. i Als onze chef de volle waarheid verneemt, dan is de macht van den procuratiehouder gebroken, antwoord de hij kalm. ofschoon hij de bezorgd heid, die zijn ziel vervulde, niet kon onderdrukken dat weet hij en uit dien hoofde zal hij niet wagen mij leed te doen. Maar ook als dat ge schiedde, hetgeen je vreest, dan nog zou ik je niet verlaten; ik zou gauw weer eene andere betrekking vinden, i En je moeder? Ook zij za] hare toestemming ge ven, zoodra ze je heeft leeren kennen. En als ge in die hoop wordt te- leurgesteld, wat moet er dan gebeu-j ren? Mijn hart ia in de laatste dagen' zeer benauwd geworden. Moritz En waarom Ik kan het mij ver beelden, dat deze ellendige kerel je de, toekomst aan mijne zijde met zwarte kleuren heeft afgeschilderd, om jou vrees aan te jagen, maar wat hij je; ook moge gezegd hebben, geloof zijne woorden niet en vertrouw er op, dat ik niet zal rusten, tot alle hinderpa len zijn uit den weg geruimd. Wij zul len niet langer een geheim van onze verloving makenwaartoe zou dat dienen Het is beter, dat men wete, dat gij mijn verloofde zijt en ik dus het recht en den plicht bezit, u te be schermen. Je weet hoe oom daarover denkt! Hij moet toegeven en hij zal zulks doen, als ik hem bewijs, dat het tot jouw bestwil strekt. Je kent zijn koppigheid, ant woordde Christina op bezorgden toon ik durf hem alles niet te zeggenals hij je ontmoeting met den procuratie houder te weten komt, ziet hij overal onheil. Ik heb hem ook niets van het geschenk gezegd, dat ik' vanmorgen ontvangen heb Een geschenk Van wien vroeg Moritz schielijk. Van dien man. Het werd in mij ne afwezigheid afgegeven en ik nam het dezen avond mee om het hem te rug te geven. Wist-je dan zeker, dat je hem zoudt ontmoeten Dat kon ik wel vermoeden; als men zulk een geschenk doet, wil men dank inoogsten. Heeft hij het teruggenomen? Neen, en nu wou ik je verzoe ken Wat is het? Een gouden sieraadde waarde er van kon ik niet, want zulke dingen weet ik niet te schatten. Zij reikte hem het étui over en hij stak het kleinood haastig in zijn zak. Uit mijne handen moet hij het terugnemen, zeide hij. Laat hij het aan zijn meisje geven; zij zou er wei nig over gesticht zijn. als zij wist, voor wie het bestemd was. Je moet het haar niet zeggen, de haat zou daardoor grooter worden. Zij stonden voor het huis, waarin Christina woonde. Moritz wilde he denavond nog met haren oom spre ken, maar zij verzocht hem daarmede te wachten tot dat hij wat bedaarder zou zijn geworden. De zenuwachtige stemming waar in hij ook verkeert, is bovendten niet geschikt tot eene ernstige en vertrou welijke beraadslaging, sprak zij. Zijn geheele denkvermogen houdt zich on- afgebroken bezig met de vervolging van den moordenaar en daarbij is in zijne ziel de hoop ontkiemd, dat het hem nu nog konde gelukken het ver mogen mijns vaders, zij het ook ge deeltelijk, te redden. Hoe kan hij die dwaze hoop voe den? antwoordde Moritz korzelig. Al zou het ook gelukken den moordenaar I te ontdekken, het gestolene zullen wij j hem wel niet meer kunnen ontrukken. Dat geld is al lang naar de maan. Dat heb ik hem ook gezegd, maar nochtans klampte hij zich aan die hoop vast. En nu wel te rusten, geve de hemel ons spoedig weder aange name uren. Geduld en moed, kindliefna re gen moet zonneschijn volgen Met deze woorden scheidden zij en hoe vol vertrouwen Moritz aan zijn beminde ook moed had ingesproken, zijn hart was zeer beklemd, toen hij naar huis wandelde en er over na dacht, hoe de betrekking tusschen hem en den procuratiehouder voortaan zou zijn. De opgewondenheid van dezen laat ste tartte alle beschrijvingde haat. die in hem woedde, ontketende alle hartstochten. Hij had die twee een wraakzuchti- gen blik achterna geworpen en een leelijke vloek ontsnapte daarbij aan zijn krampachtig vertrokken lippen. Beiden wilde hij verderven, zij zou den zijn macht gevoelen en zonder barmhartigheid vertrapt worden. Het plan, waardoor hij dit hoopte te be reiken, was reeds lang ontworpen. Krone had tot dusverre niet den moed gehad het uit te voerennu zou het werktuig, dat toch geheel van de ge nade des procuratiehouders afhing, zijn plicht doen. Het was hem welis waar onaangenaam dat hij zich van Krone's hulp moest bedienen, maar daaraan viel niets te veranderen, de jongeman was al te diep in de zaken ingewijd en zijn eigen belang gebood helft te zwijgen. Werd hij later onbe kwaam, was hij niet tevreden met het loon, dat men hem gaf, dan was er gemakkelijk een voorwendsel te vin den om hem te verwijderen en ook dan zou hij de kuiperijen niet onthul len, wilde hij niet tegen zichzelf een onteerende aanklacht indienen. Den volgenden morgen trad Moritz in het kabinet van den procuratiehou der met kwalijk verkregen bedaard heid stonden die twee tegenover el kaar. Gij zult wel raden waarom ik kom, begon Moritz wij kunnen deze zaak zonder ruzie in orde maken, als ge wilt. Mijn verloofde heeft mij last gegeven u het gouden sieraad terug te geven, dat zij gisteren weigerde aan te nemen. Hij legde het étui op de échrijfta-j fel een smadelijke glimlach krulde de dunne, kleurlooze lippen van den pro curatiehouder. Het sieraad was zeker niet kost baar genoeg? antwoordde hij mees muilend, het spijt mij Mijnheer Rehagen, niet op dien toon, als ik u verzoeken magU weet dat mejuffrouw Dacher mijn verloof de is. Uw eigen eergevoel moest u zeggen, dat...... i Genoeg, ik weet wat gij wilt zeg gen onderbrak de procuratiehouder hem met afwerend gebaar. Gij zult mij niet kunnen verbieden aan u te twijfelen uw intiem verkeer met dit volkje is slecht en moet wel het ver trouwen schokken, dat de eerste kas sier van ons huis dient op te houden. De verdere gevolgtrekkingen kunt gij- zelf maken; ik heb u gewaarschuwd zorg dus, dat het berouw niet te laat komt. Moritz moest zich met geweld be-1 dwingen om den plotseling opvlam- menden toorn te onderdrukken. U moogt over mijn omgang met dez© lieden denken zooals u belie m zei hij met nadruk, zoolang ik m rer plicht nauwgezet vervul kan niema mij iets verwijten. Wilt gij echter z< der redenen mij vijandig gezind z 611 en tegen mij optreden, dan zou M mij tot hooger wenden en ik gelo an dat het in uw belang is, dat te vo laa komenia] Weder haalde Rehagen zijn sch< 8S ders op. Het zal nog de vraag zijn, of bij de hoogere macht geloof zultv den, antwoordde hij sarcastisch, leD kondt wel eens gevaar loopen van 1®rl ter te worden beschuldigd. Uwe wa vei schuwingen zijn bij mij aan 'tv 0 keerde adres. Ik zeg 't nog eens zc i?oi maar dat gij niet te laat berouw krij |e mijn raad niet te hebben opgevolg e Hij wenkte bevelend met de hand j.. zette zich voor zijne schrijftafel onderhoud was afgeloopen. Mo? [er moest zich verwijderen. Tai Een uur later werd Krone in hei lor bin et van den procuratiehouder o iel boden. Rehagen wandelde met grotten stappen op en neer. toen de jongen binnentrad, en beantwoordde nau j lijks den nederigen groet van Kro j U verlangt mij te spreken vr Krone met zijn© gewone onderdal heid aan den gevolmachtigde. Du teo (Wordt vervolgd fa? lis jn

Haarlem's Dagblad | 1904 | | pagina 6