Predikbeurten. r« ie Letteren en Kunst Door een voorloopige commissie van muziekminnende stadgenooten, zijn eenige muziekliefhebbers in het Con certhuis te Groningen, samengeroe pen om van gedachten ie wisselen over de mogelijkheid van de oprich ting van een ,,Groningsehe Muziek vereniging". De vergadering, die vrij goed be zocht was. en geleid werd door pro fessor K. F. Wenckebach, heeft met groote belangstelling kennis geno men van de plannen van bedoelde commissie en die plannen onveran derd goedgekeurd. Men zal nu trachten een muziek vereniging in het leven te roepen, die in staat is elk jaar een drietal solis ten-concerten to organiseeren. Roijurda. Roijaards zal in het volgend seizoen niet meer deel uitmaken van het Ned. Tooneel en zich uitsluitend aan de voordrachtkunst wijden. („Vad.") Ingezonden mededeelingen 80 cents per regel. Rechtzaken. Ka jaren lijdens. Het is niot de eerste maal en liet zal zekerlijk wel niet de laatste maal zijn dat ge op .deze zelfde plaats in dit blad de wondervolle génezingen leest en zult lezen die door een gere geld gebruik met de Pink Pillen in de wanhopigste gevallen verkregen zijn geworden. Dagelijks stroomen de dankbetuigingen van genezen perso nen tot ons en het is treffend al deze dankbetuigingen te lezen. Onder deze velen vermelden wij hier weder de genezing van Mejuffrouw Visser wo nende Emmokade te Lemmer. Zij schrijft ons .dat zij sedert jaren op de vreeselijkste wijze aan maagpijnen ge leden had, het geringste voedsel dat zij nam kon zij niet verdragen, het bekwam haar slecht en met angst zag zij het etensuur naderen. En toch, zoo verhaalt zij, vroeg de maag naar voedsel tot onderhoud mijner levens krachten. De folteringen die ik onder vond laten zich niet beschrijven. De een raadde mij dit. de andere dat aan. doch alles was te vergeefs, tot dat ik op zekeren dag toevallig een boekje in handen kreeg hetgeen ik doorbladerde en bepaald getroffen werd door de verrassende resultaten •die zich bij andere personen hadden voorgedaan, die op dezelfde wijze ge leden hadden zooals ik leed. Na er xeeds zooveel voor gedaan te hebben kunt U wel begrijpen dat mij den moed ontbrak om tot het gebruik der Pink Pillen over te gaan. Ik sprak er met verschillende kennissen over die mij verhaalden dat zij reeds verschei den personen kenden die er bepaald veel haat bij gevonden hadden. Zulks moedigde mij aan, ik ging tot de be handeling over en werkelijk, na ver loop van een zeer korten tijd deden zich de maagkrampen in mindere mate voor, ik vermeerderde de dosis, zooals voorgeschreven was, en tot mijne groote verbazing had ik hoege naamd geen last meer van eenige on passelijkheid na liet eten en liet. etens uur dat ik voorheen met angst te ge- moet. zag verwacht ik thans met onge duld, ik eet met graagte, de spijsver tering geschiedt zonder eenige stoor nis en ik kan thans met de andere huisgenooten alles mede eten. Mijne erkentelijkheid voor Uwe Pink Pillen kent geen grenzen Ik kan ze een ieder ten zeerste aanbevelen want zij zijn voor mij een reddingsmiddel ge weest, ik gevoel mij thans veel sterker en opgeruimder dan ooit te voren enj verricht mijne werkzaamheden met i lust, hetgeen ik vroeger steeds met te genzin deed. De Pink Pillen zijn bovendien uiterst werkdadig tegen bloedarmoede bleekzucht, zenuwpijnen, zenuwziek ten, rheumathiek, heupjicht, algemee- ne zwakte bij man en vrouw en zij be wijzen de grootste diensten bij de vor ming van het opkomend geslacht. Zij zijn de hernieuwer van het bloed en de versterker der zenuwen bij uitnemend heid. Prijs 1.75 de door, ƒ9.— per 6 doo- zen. Verkrijgbaar bij Sftabilfé, Steiger 27. Rotterdam, hoofddepöthouder voor Nederland en Apotheken. Franco toe zending tegen postwisseL Ook echt verkrijgbaar voor Haar-j lem en Omstreken bij Wed. W. PLAATZER VAN DER HULL, Droge-1 rijen. Jansstraat *28, Haarlem. 't Moest wel misloopen. Voor de Haagsche rechtbank ver schenen gisteren twee kleine kleu ters, elf jaar ieder, ter nauwernood uitkijken kunnende boven de balustra de van de bank, waarin zij als be schuldigden werden gesloten, door den veldwachter. Schoenen hadden zij ge stolen, bij drie paren tegelijk, van tie uitstalling van een uitdraagster, en uit een stal, en broeken, zoo maar losgerukt van winkelpuien. Boefje No. 1 deed het en boefje No. 2 was de uitkijker en de in ontvangstnemer van het gestolen goed, om er dadelijk meg weg te hollen. Dan nam No. 1 het weer over en ging het verkoopen of beleenen en de opbrengst werd „eerlijk" verdeeld en meteen versnoept soms ƒ1.25 tegelijk... Hoe was het thuis gesteld bij die kinderen De le beklaagde had een vader, kwaadwillig verlaten doorzijn vrouw, en die 's morgens 6 uur de deur uitging naar zijn werk om er des avonds 9 uur weer in te komen. Een zusje van 12 jaar beheerde in dien tijd het huishouden De vader van No. 2 zat in het krank zinnigengesticht te Bloemendaal we gens zwaarmoedigheid. De moeder huilde het hartverscheurend uit voor den rechter, niet alleen dat zij tever geefs herhaaldelijk beproefd had h kind op 't goede pad te houden, maar dat zii nu nog thuis een 9-jarig ventje had, dat denzelfden weg opging als het nu in de gevangenis opgesloten broertje. Hoe 'thaar ook aan het hart ging. ze moest erkennen, dat het Rijksopvoedingsgesticht op dit oogen- blik de eenige veilige plaats voor liet kind was. Substituut-officier mr. Maclaine Pont, vorderde dan ook tegen beide ongeiiïkkige kinderen, opzending naar zuik een gesticht tot hun 18de levens jaar, een eisch, waarbij mr. Van Meerwijk, optredende voor Pro Ju- ventute, zich van gansclier harte aan sloot, wat betreft den lsten beklaagde. Maar ten aanzien van den 2den be klaagde, wiens vader krankzinnig is, en wiens grootvader van moederszij de ook aan geestelijk lijden onder hevig was, vroeg hij een onderzoek naar de geestvermogens van het kind daarvan hij hoopte dat het uitvloeisel mocht zijn, dat de rechtbank het kind naar een krankzinnigengesticht zond. Mogelijk toch, dat de wetenschap hier met vrucht werkzaam kon wezen om het kmd voor algeheelen zedelijken ondeigang te behoeden. B. en W. veroordeeld. In de zaak van Burgemeester en Wethouders der gemeente Den Helder, door de rechtbank te Alkmaar ieder tot ƒ10 boete of 2 dagen hechtenis veroordeeld, wegens het als hoofden of bestuurders der gemeente-gasfa briek aldaar niet voldoen aan het voorschrift, krachtens algemeenen maatregel van bestuur, van den in specteur van den Arbeid, om te zor gen, dat in de gasfabriek aanwezig waren doelmatige, binnenshuis gele gen, waschgelegenheden, heeft Don derdag de Hooge Raad het vonnis der rechtbank vernietigd, voor zoover be treft de qualificatie aan de ten laste gelegde overtreding en de requiranten veroordeeld wegens het in fabrieken en werkplaatsen, waar werklokalen zijn, waar de arbeiders aan groote warmte en stof of vuil zijn blootge steld, niet aanwezig hebben van doel matige, binnenshuis gelegen wasch- gelegenheden. Overigens werd het cas satie-beroep verworpen en dus de ver oordeeling gehandhaafd. werden ontvangen, en op allerlei wijze werden voortgeholpen, en inge wijd in de geheimen van theorie en praktijkde hoffelijkheid, waarmede men hun steeds tegemoet kwam, de grondigheid en het geduld, waarmede men hun ook het moeilijkste en inge- wikkelste verklaarde en uitlegde, steeds weer vergetend, dat men hen zoodoende de verworven kennis en de wapens in handen gaf, die Europa door een eeuwenlangen arbeid ver kregen had. De schrijver in de „Ost-Asiatische Lloyd" is verbaasd over de wijze, waarop Japan thans die beleefdheid beantwoordt. Hij kan het volkomen billijken, dat de departementen van oorlog en ma rine niet met hun geheimen te koop loopen, en alles vermijden, wat in vloed kan hebben op den gang van de mobilisatie en van de operaties. Hij kan zelfs begrijpen, dat in deze dagen van opwinding de nationale trots zich doet gevoelen, en dat het chauvinisme hoogtij viert. Maar hij begrijpt niet, dat de Ja panners elke gelegenheid om zich sympathieën te verwerven, laten voor bij gaandat zij de officieele verte genwoordigers van vreemde legers uit de hoogte en met zekere minach ting behandelen. Dit is het gevolg van een geheel eigenaardige karakter-ontwikkeling. Het Japansche chauvinisme uit zich als hoogmoed en menschenveracli- ting. Eu •terwijl Japan met Europeesche oorlogsschepen, Europeesche kanon nen en torpedo's met Europeesche strategie en tactiek de Russen over wint, en zich beroemt op de moderne Europeesche beschaving, is de Euro peaan voor de Japanners een doorn in het oog, niet alleen in Japan maar in heel Oost-Azië Dat zeker ook voor het vervolg!... E8n politiehond In den nacht van Dinsdag op Woensdag werd op een boerderij ,,Ha- genhof" bij Königslutter in Brunswijk een boerenknecht, Duwe geheeten, uit zijn bed opgelicht, als verdacht de 11-jarige dochter van zekere vrouw Bebenroth te hebben vermoord. De omstandigheden waaronder zijn ar restatie in het midden van den nacht plaats had, verhoogden niet weinig het sensationeel dramatische ervan. De voornaamste arbeid werd nl. daar bij verricht door een politiehond. Men had dezen eerst gebracht in het huisje van vrouw Bebenroth, in het vertrek, waar de moord was gepleegd. Vervol gens nam men 't beest mee naar ..Hagenhof", en liet heel het dienst personeel waaronder ook Duwe bijeenkomen. Onmiddellijk viel het beest den knecht aan en heet hem in zijn kleeren. De politie beval Duwe zich te verkleeden. Hij deed het, doch ook ditmaal vist de hond al snuffe lend hem te vinden. Aanvankelijk ont kende Duwe de misdaad, doch Don derdagochtend legde hij een volledige bekentenis af. gezag; en eerlijk gesproken, zie ik den toestand' niet gunstig in. De Ethiopische zending met haar hoogst onpraetische denkbeelden over de denkbeeldige gelijkheid tusschen zwarten en blanken is oorzaak van veel onrust onder de inboorlingen. Hoe de Engelschen huis hielden. Ter verklaring van .de beweging, die er in Zuid-Afrika algemeen aan den gang is over luitenant. Witton, tot twintig jaar of levenslang ver oordeeld wegens medeplichtigheid aan de gruwelijke moorden, tijdens den oorlog in het Transvaalsche Bosch- veld op weerlooze Boeren bedreven, is 't goed kennis te nemen van een brief van Herhert Easton, voorzitter van de Kaapsche Witton-commissie. aan de Cape Times. Aan de vertaling van de Z. A. Post, is ontleend Ten vierde is gedurende de afgeloo- pen maand getuigenis gekregen, waardoor buiten eenigen twijfel be wezen wordt, dat in het Noorden van Transvaal en in het district Spelon ken de naturellen waren opgezet om de bewoners te kwellen en hen te prik kelen tot wanhoopsdaden, opdat zoo doende een voldoend voorwendsel ge vonden zou worden om het district op meedoogenlooze wijze te verwoes ten. De naturellen speeilden hun rol maar alte wel en de Bushveld carbi neers werden gevormd met het doel om het laatste bedrijf in het verschrikkelijke drama af te spelen. „Geen gevangenen" was de algemeene order aan cfe afdeeling voor de Spelonken en een heropening van de zaak zal aan het licht bren gen hoe deze order was gegeven aan de tot een treurig lot voorbestemde Morant en Handcock. Men zal zich herinneren, dat reeds bij de behandeling van het proces te gen Morant en Handcock, die als de hoofdschuldigen doodgeschoten zijn, en Witton getuigenis is afgelegd van dat bevel van hooger hand. uitziet, dan moet men erkennen, dat het van het eerst voorgedragene he melsbreed verschilt - alleen, maar dat het oorspronkelijke voorstel v bijna niet meer uit te herkennen valt. Ongetwijfeld is het op sommige pun ten veel verbeterd, maar naar mijn meening op andere punten ook veel slechter en nog gecompliceerder ge worden." Ovpr den vermoedelijken uitslagder eindstemming is voor den schrijver in de gegeven omstandigheden nog niets met eenige zekerlpeid te voor spellen. Maar wat in don beginne zeer werd betwF^m dat het tot een eindstemming zal komen, acht hij reeds vrij zeker voornamelijk dank zij den steun der sociaal-demo craten. Steeds openlijker. De ..Standaard" schrijft Eerst- heette het dan nog. dat de samenwerkina- tusschen de volgelin gen van Borgesïus en Troelstra ge heel toevallig zou blijven, ieder wer kende op eigen terrein. Maar ook dit heeft nu uit. Te Scheveningen toch is een mee ting gehouden, waarin Borgesius en Troelstra naast elkander stonden, rdchtstreeks saamwerkten, en zelfs Borgesius het aan verontschuldiging tegenover Troelstra, en Troelstra aan vrijspraak voor Borgesius, met op- zicht tot de spoorwegstaking, niet liet ontbreken. Hier is alzoo bondgenootschap. Hier is een gewild zoeken van elk ander. Het hoofd' der liberale bourgeoisie- partij gaat hand in hand met het hoofd der Socialisten. En nu zijn we nog pas in het begin 'van Juni: wat zal het dan niet wor- den eer we einde Juni aan de her- i stemmingen toe zijn Het pijnlijkst is, dat Troelstra hier Borgesius te slim af is, en dat niet hii maar Borgesius er voorgoed de zelfstandigheid van. zijn politiek bij inboet. En juist hierin ligt het gevaar van den toestand. Troelstra weet wat hij wil. en. gaat recht op zijn doel af. Boriresius daarentegen kramt stukjes en brokjes aan elkaar, en wordt vroeg of In at het kind van de rekening. Uit de Pers. Gemraiürd Nienws. De Japanners en de vreemde belangstellenden. De Japansche generale staf heeft de zeer merkwaardige eigenschap niet groote geheimzinnigheid te werk te gaan, niet alleen tegenover de dag bladcorrespondenten, die in Tokio of in Seoel worden gehouden, en van den oorlog evenmin iets te zien krij gen als van de voorbereiding. Zij moeten teren op de spaarzame berichten, die zij van de departemen ten krijgen, en dat is niet veel. Maar nog erger klagen de officie ren. door vreemde mogendheden naar Japan gedetacheerd; met een enkele uitzondering krijgen zii ook niets te zien. Zelfs de gewone inlichtingen over mobilisatie, inscheping, afmarsch, be vestigingen' benoeming van comman danten, die allerminst tot de mili taire geheimen behooren, worden hen niet verstrekt. Zij worden, naar een militair atta ché in de „Ost-Asiatische Lloyd" schrijft, als quantité négligeable be handeld. En hij vergelijkt daarmede de groo te bereidwilligheid, waarmede in alle Europeesche landen de leergierige Japanners, officieren, artsen, techno logen, paedagogen. scheikundigen Uit Zuid-Afrika De Kaffers. Nu er uit Zuid-Afrika voortdurend bedenkelijke berichten over de roerig heid der Kaffers komen, heeft belang wat dr. Mc. Call Theal, de bekende geschiedschrijver, naar wij in de Z.-A. Post lezen, aan de Anglo-Afri can Argus heeft .medegedeeld. Zoo zeide Theal Eene zeer ernstige zaak heeft, mij beziggehouden, bizonderlijk tijdens mijn bezoek aan de oostergrens. Het is eene zaak, die naar mijn inzicht van zeer groote beteekenis is met be trekking tot de inboorlingen-kwestie. Ik heb eene groote verandering waar genomen in rle houding van de natu rellen. Een groot aantal der jongere mannen kende mij niet of bijna niet maar ik sprak ook verscheiden oudere Kaffers, die mij en nnjne handelingen goed kenden. Beiden echter, de jon geren en ouderen, legden een zeer vreemde terughouding in doen en spreken aan den dag. Zij waren onge neigd te spreken over algemeene za ken, praatten er om heen en schenen slechts te verlangen naar het. einde van de samenkomst. Nu is zulk ge drag inderdaad zeer opmerkelijk, om dat in den regel de inboorlingen, wanneer zij in aanraking komen met een blanke, wiens naam bekend is ge worden onder hen en hunne vaders altijd zeer, zeer openhartig en meesfdl ook praatlustig zijn. Het is dan ook in den regel een teeken, dat op komende moeilijkheden wijst, wanneer de Kaffers zich duide lijk terughoudend gedragenen ik was lang genoeg in het district om een inzicht te krijgen in den toestana. Ik bevond, dat het algemeen blijkt, dat de Basoeto's zeer onrustig zijn en ongehoorzaam aan liet Britsche De Drankwet. In de Haagsche Correspondentie van de „Zutphensche Ct." heet het, dat van het standpunt, door de Re geering bij de schriftelijke gedachten- wisseling ingenomen, zoo goed als niets meer is overgebleven. Schier el- ken dag wordt zij nu eens van deze, dan weer van gene zijde gedwongen tot concessies, die eenige weken geleden zeker onmogelijk zou hebben geacht. Onberekenbaar kan men echter de houding der Regeering niet noemen. Als er een ingrijpend amendement komt van de linkerzijde en het wordt niet of slechts zwakjes door enkele leden der rechterzijde gesteund, dan laat de Minister, gesteund door den heer Talma het in den regel op stem ming aankomen en of hij dan al of niet den slag wint, hangt meestal af van de vraag of de socialisten, die voorstanders zijn van een scherpe drankwet, hem steunen. Blijkt het echter dat de oppositie evenzeer van rechts als van links komt, dan eindigt het debat bijna altijd met een prijs geven der bestreden bepaling, voor dat het tot stemming komt, waarbij dan gewoonlijk de verklaring komt, dat de Regeering haar voorstel terug neemt. omdat zij bemerkt, dat liet bij zoovele leden van verschillende rich- i ting geen instemming vindt. Treedt de lieer Talma, de voorzitter van de Commissie van Rapporteurs, niet als verdedicrer op, dan is dat een bijna nooit missend sein, dat intrekking van het Regeeringsvoorstel of aan neming van het amendement te wach- I ten is. In den beginne was dat an- j ders en verdedigde de heer Talma een enkelen keer met kracht de een of an- dere bepaling, die toch reeds ten doo- de was opgeschreven, maar dat die 1 rol hem niet beviel, is verklaarbaar". Als verontschuldiging van de hou ding der Rereering zou schrijver kun- nen aanvoeren, dat blijkbaar de groo- i te meerderheid van scherpe drank- wetbepaliDgen niet gediend is en dat de Regeering bij meerdere van haar voorstellen, waaraan zij eerst bijzon dere waarde hechtte, bijna uitsluitend op de medewerking van haar naaste i geestverwanten kan rekenen, maar juist van Katholieke zijde en dik wijls ook van vrij-antirevolutionaire 'zijde de scherpste bestrijding vindt. „Maar daartegenover herinnert de schrijver aan de verklaring, bij het: begin der discussie afgelegd, dat zij veel liever haar poeren om een goede Drankwet to stand te brengen voor-1 loopig zou opgeven in de hoop later, heter te zullen slagen, dan thans het wetsontwerp te laten ontwrichten en verzwakken. „Als men nu nagaat zoo conclu deert hij hoe het wetsontwerp. voor zoover het is afgehandeld, er Burgerlijke Stand BLOEMENDAAL. Getrouwd H. P. A. de Vink en J. E. II. van Hoff. W. J. Schouten en E. Planije. Overleden Jhr. J. C. Teding van Berkhout 49 j. J. Hoogewoonink, 68 j. "Meerenberg. HEEMSTEDE. Ondertrouwd C. W. Koomen en E. M. Lemmers. Getrouwd J. Chr. van Wordvagen en A. J. Deelissen. Bevallen A. II. BooimanBerke meier z. A. M. Zondervan—-Knijper d. S. KaterMichon d. P. Wes- terhovenHe turn d. II. E. Roosen Lensen d. J. M. Pot—Laheij d. Overleden*: II. H. van Grootveld 25 j. ZANDVOORT. BevallenA. Driehuijzen—v. d. Werff z. G. H. de VriesZwarts, d. N. PaapKoper d. HAARLEMMERLIEDE EN SPAARXWOUDE. GetrouwdJ. Doesburg en M. M. Kortekaas. Bevallen J. Kappers—Willemsen z. Overleden P. C. Bonkerk 95 j. SPAARNDAM. Bevallen M. A. KoelmanI-land graaf d. VELSEN. Ondertrouwd8 Juni. H. M. van Deenen en A. M. Man Hz. 9 Juni D. Mulder en M. Rentenaar. Getrouwd 9 Juni. J. C. Handgraaf en A. S. Handgraaf. C. Steijn en M. E. van Wijngaarden. J. L. Gras en E. Postma. J. Smit en E. van E. van Bonzel. Bevallen 2 Juni. W. F. RubeWi zenaar z. 3 Juni. M. Stroomer Bruijn z. P. BlinklioffZwart d. 4 Juni J. II. HelemighBaak z. A. M. Versteegevan de Ven d. 7 Juni G. G. A. GoedKeijzer z. Overleden 2 Juni J. Durge 74 j. 3 Juni J. Leeuwis 46 j. 5 Juni J. Molenkamp 10 w. 7 Juni C. Broek, 17 m. BEVERWIJK. Ondertrouwd W .J. H. Th. Blom en C. Huype. Getrouwd D. v. d. Does en G. Stuijfbergen. H. J. v. d. htey .en C. Stam. J. Scholten en W. Roos. F. Los en G. Cats. Bevallen A .C. Spiers—Tabak d. G. ZonneveldHeeman z. E. Groen—Brouwer d. M. Albers Goedhart d. W. KayboerMajooi - J. G. Blomde Lange d. G. A.1 ZwagerZurlohe z. OverledenT. G. J. Brinkman, gel met G. Jacobs 74 j. HAARLEMMERMEER. Ondertrouwd P. Dol en II. Kooy-1 man. A. Onkenhout en A. Buis. A. J. Alsemgeest en E. Persoon. J.S Kroon en H. M. v. Wijk. Getrouwd J. Zandbergen en G. M.l C. Nijssen. J. Lippens en A. M.1 Witteman. J. Verdoes en N. v.| Wijk. BevallenJ. de Graaf—v. Teylinl gen d. G. GriekspoorGriekspoorf A. de KortOlivier z. L. vj DongenTimmers z. L. v. Zantei de Rijke d. M. v. PylmanKoi bergen d. M. JansenHeijn d. SpaargarenCokart d. J. Romerj v. d. Wiel d. M. GomesPiroval no z. J. E. Munsterman—StraatlolT A. E. v. d. BlomKol d. Kinkelv. d. Bos d. Overleden J. Bierhaus 1 m. op Zondag 82 Juni 190J. Groote Kerk. 'a Morgens 7 uur Ds. Swaan. Voorm. 10 ure Ds. Montijn. Nam. 2 ure Ds. Swaau. Doopsbediening. 's Avonds 6 ure Ds. Warners. pred. te Nieuw-Veunep. Nieuwe Kerk. Voorm. 10 ure Ds. Veen. Jan s-K erk. Voorm. 10 ure, Ds. Barbas. Bakenesser Kerk. (Voor de kinderen). Voorm. 10 ure Ds. van Paassen. (Vacature-beurt). Kollecte voor de Verwarming. E g 1 i s ,e W a 11 o n n e. 9£ heures, Ecole du Dimanche. 10£ heures, Mr. Martin Dupont. Gereformeerde Kerk. (Ged. Oude Gracht). Voorm. 10 ure, Ds. Mulder, 's Avonds ure, Ds. Mulder. E b e n-H aëzer Kerk. (Klein Heiligland). Voorm. 10 ure, Ds. Tibben. 's Avonds 5i ure, Ds. Tibben. Christel ij k Geref. Gem. (Zuiderstraat). Voorm. 10 ure Godsdienstoefening, 's Avonds ure, Godsdienstoef. Lutherse he Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. van Bakel. Nam. 1 ure, Zondagsschool (Nassau-! laan). Kerk der Vereen. Doopsge Voorm. 10 ure, Ds. de Vries. Remonstrantse h-G e r e f. Voorm. 10 ure Ds. W. II. Stenfer Kroese, Rem. pred. ie Rotterdam (Rep. Zangkoor Zondag precies hal 12 in de kerk). Kerk der Broedergemeente Geen dienst. Baptiste Gemeente. Lokaal Schagchelstraat 6. Voorm. 10 ure Openb. Samenkomst Nam. 12 ure, Zondagsschool, 's Avonds 6 ure Openbare Samehk, Dinsdagavond 8^ ure, Bidstond. Evangelisati e-G e b o u w. Brouwersvaart. Voorm. 10 ure H. J. Bosch. Voorm. 12 ure Zondagsschool. Nam. 6| ure H. J. Bosch. Donderdagavond 8 uur H. J. Bosch BENNEBROEK. Voorm. 10 ure Ds. Gertih van Wijk BLOEMENDAAL. Voorm. 10 ure Ds. van Eeeuwen. CASTRrCUM. Voorm. 9i ure, Ds. van Poelgeest. "HEEMSTEDE. Voorm. 10 ure Ds. Jonker. HILLEGOM. Voorm. 9J ure, Ds. F. Kampstra. Dir. v. h. Diakonessenliuis te Haarlem HOUTRIJK EN POLANEN. Voorm. 10 ure, Ds. T. Hoog. Emer. pred. te Haarlem. SANTPOORT. Voorm. 10 ure Ds. Kutsch Lojenga, SPAARNDAM. Voorm. 10 ure, Ds. Bal jon. VELSEN. Voorm. 10 ure Ds. de Sopper. ZANDVOORT. Vra. 10 ure Ds. Posthumus Meyjes. JJMUIOEN. Voorm. 10 uur Ds. La Grand. pred. te Woubrugge. 's Avonds 5 uur dezelfde. Apostolische Zendinggemeente. V-m. 10 uur en 's avonds 5 uur. Geen wandelaar, die zich te lang had opgehouden, kwamen zij tegen; slechts nu en dan ontmoetten zij een nacht-, wacht. De candidaat zag hem verrast aan. J Wie heeft u dat gezegd? vroeg Niemand, maar uit zekere kentee- kens heb ik het geraden, antwoordde August, terwijl hij de asch van zijn sigaar knipteik ben bang, dat uw goedhartigheid misbruikt wordt. Toch niet, mijnheer de graaf, in tegendeel, men heeft van mij geen vriendendienst gcëischt en zelfs toen ik hem aanbood, bedenking gemaakt, dien aan te nemen. Aha en doorziet ge dat kome diespel niet? Mijnheer de graaf Neem mij niet kwalijk, als 't u belieft, wanneer ik openhartig en zon der terughouding daarover oordeel ik heb daarbij slechts het doel in 't oog u voor schade en schande te be waren. Zooals ik zeg, men heeft ko medie gespeeld, om de een of andere tegenwerping, die gij zoudt kunnen maken, te voorkomen. I En als dat nu eens werkelijk net geval ware Dan zou er niets meer aan te ver anderen zijn, vervolgde August en haalde bijna onmerkbaar zijn schou ders op, maar men zou deze komedie kunnen herhalen en daarom wou ik u de oogen openen. Ik weet ook, dat het u moeite gekost heeft het geld te krij gen en daaruit leid ik af, dat het een belangrijke sorn is geweest. Ik was zelfs van plan u aan te spreken om mij dat geld te leencn lachte Frits, dien de vurige wijn in een vroolijke, spraakzame stemming had gebracht. U heeft gelijkhet kostte mij werkelijk moeitemijn oom wilde er niets van weten, mijn vader durfde ik er niet over te spreken En nu zijt gij eindelijk bij een woekeraar te lande gekomen Nuja Maar het is er geen van de ergste soortzijn eischen zijn nogal fatsoenlijk. Ge kent die lui nog nietMag ik vragen hoe groot het bedrag is? Ik spreek er niet graag over. Op mijn bescheidenheid kunt ge vertrouwen Als de barones het te weten kwam Zij komt er niets van te weten bovendien, geloof nu maar niet, dat men u deze onbescheidenheid euvel zal duiden; de grond waggelt reeds lang onder hunne voetenhet is slechts een kwestie van tijd, wanneer hij zal instorten. Men heeft dezelfde komedie ook met mij gespeeld ik ben op de grap ingegaan, omdat mij dat zoo behaagde en ik vroeger veel van mevrouw heb gehouden. Hebt gij hun ook geld geleend Duizend thalers. En ik het dubbele. Inderdaad sprak August. Nu, wij kunnen wel zeggen, dat het geld voor ons verloren is laat ons nu maar zorgen, dat het bij die eene ondervin ding blijft. Zijt ge dan bevreesd, dat men nog eens —Bah, dat komediespel kan zich in anderen vorm nog dikwijls herhalen laat ons op onze hoede zijn. Het is niet noodig dat wij ons heelemaal te rugtrekken, maar het zou toch in ons belang zijn, er minder dikwijls te ko men. Ge weet toch, dat de baron speelt I Hm, een liefhebberij heeft ieder- een En ik gun ze hem graag, maar I hij moet niet van mij verlangen, dat ik de kosten van die liefhebberij draagzoover strekt zich bij mij het noblesse oblige niet uit. Baron Fel sing wil morgen op reis gaan weet j ge waar naar toe Hij vertelde mij, dat een vriend hem had verzocht dezen bij het koo- pen van een span volbloed paarden als beproefde paardenkenner terzijde te staan. En wat moet de barones daarbij doen Zij vergezelt hem om wat ver- stroorng te hebben. Als gij ze wilt nareizen, dan zult gij ontdekken, dat zij naar een bad plaats gaan. In dit jaargetij De speelbanken zijn immers nog. niet gesloten. U wordt ondeugend, graaf zei de' candidaat geraakt, en dat bevreemdt mij des te meer, omdat de barones Felsing u altijd nog haren vriend noemt. Denkt ge dan, dat zij mij zóó zou noemen, ook dan wanneer ik als ar me slokker teruggekeerd zou zijn?i antwoordde August sarcastisch. De' vriendschap geldt mijn fortuin, niet mijn persoon. Ik heb mij bereid ge toond één offer te brengen, maar daar moet het dan ook bij blijven. Let wel op, na den terugkeer van den baron zal de komedie opnieuw beginnen men zal onder allerlei voorwendsels uw medelijden trachten op te wekken en ik ben bang, dat gij alsdan niet; standvastig genoeg zult zijn. Deze woorden hadden toch indruk op den candidaat gemaakthij bleef een geruimen tijd in gedachten ver-, zonken. —Misschien hebt gij gelijk, zoo brak hij eindelijk het zwijgen ik kan u voor uw waarschuwing slechts dank baar zijn, maar ik weet niet wat ik doen moet, als men weder mijn hulp inroept. Laat ons nu nog niet het hoofd daarover breken en de dingen be daard afwachtenmisschien valt al les nog wel goed uit... Hier zijt gij aan uwe bestemming... We] te rus ten I Goedennacht De vrienden gaven elkaar de hand en August zette alleen zijn wande ling voort- In het hotel Bauer brandde nog licht en toen August binnen kwam, viel zijn eerste blik op den rentenier Thalstein, die alleen aan een zijta feltje zat en in een geïllustreerd jour naal bladerde. Hij ging bij hem zitten en knoopte een gesprek met hern aande oude heer was aanvankeliik zeer karig met woorden, maar toen hij vernam, dat mijnheer Von Varnow bij den baron Von Felsing vandaan kwam en zijn neef ook daar geweest was, bracht hij het gesprek op den candidaat, wien hij zeer ernstige verwijten meen de te moeten doen. August gaf hem gelijkhij deelde hem mede, dat hij den candidaat ge waarschuwd had en dat hij zijn waar schuwingen zou herhalen, zoodra zich daartoe een gelegenheid aanbood hij oordeelde daarbij bedaard, maar scherp over den baron en zijn vrouw en door hetgeen hij zeide, alsmede door de daaraan geknoopte aan- en opmerkingen, won hij het vertrouwen van den rentenier, die nu ook met be trekking tot andere punten zijn ziens wijze polste en bevond, dat deze volkomen met de zijne strookte. De oude heer was zelden zoo opgeruimd en spraakzaam geweest als in dit uur; hij had zelden een mensch leeren kennen, waarmede hij zoo openhartig ein zonder eenige teruglioudendheii kon spreken. Hij moest bekennen, dat dezen keer zijn scherpzinnigheid en menschenkennis hem in den steei hadden gelaten en hij zich in zijn eerste oordeel omtrent graaf Von Var now ten eenenmale had vergist Ni kon het hem niet dan aangenaam zijl dat zijn neef met dezen heer bevrieni was en hij verzocht den graaf her haaldel'5'- de plichten van een vrieni volgens zijn geweten met gestreng heid te vervullen. Terwijl zij zoo met elkaar zaten praten, had een oud, klein heer, mei een koffiekleurige jas aan, in hunne nabijheid plaats genomen. August werd door de onderzoekende blikkenjM die deze heer steelsgewijze op hem richtte, weldra op hem opmerkzaam en hij keek op zijn beurt den vreem- deling aan, zonder daarbij den draad van het gesprek te verliezen. Hij sprak nu van zijn goeden uit slag. dien hij in Californië had be haald en het ernstig voornemen, om zijn groot kapitaal te gebruiken tot j den aankoop van landerijen. Thal stein prees dit voornemen en hel weró hem hoe langer zoo duidelijker,! dat hij met een verstandigen, soliden'r man te doen had, die de waarde van het geld wist te schatten eta niet van zins was, het met moeite verkregené lichtzinnig weder te verkwisten. (Wordt vervolgd). 11

Haarlem's Dagblad | 1904 | | pagina 6