Granito Vloeren. Magazijn „de Gouden Bril' De Rijnlandsche Hypotheekban Groote Houtstraat 149, Haarlei w Dragées a la Oascara i Firma VAfTUBERBEN - Broste Houtstraat 141 - Apotheek 1 niIRFMQ LU lm £110 HAARLEM'S DAGBLAD onoTim uOSTER HANDELS DRUKWERK DRUKT WERKPLAATSEN Zuider Buiten Spaarne No. 6 Ontvangen versche Gtrasbote MARTIN Co. AMSTERDAÏ on onder de verplichte verzekering, moet bij de landbouw-ongevallenwet de be voegdheid worden gegeven, om ook gebruik te kunnen maken van deze ongevallen-verzekering. 6. Het z.g.n. premiestelsel verdient de voorkeur boven het stelsel der Duit- sche wet (omslag der kosten). 7. Elke landbouw-ongevallen-verze- kering, waarbij het aanhouden van loonlijsten verplichtend is voorge schreven, is af te keuren. 8. De kosten der verzekering moe ten worden betaald door den land bouwer-werkgever, die zelf het bedrijf exploiteert en bestuurt. 9. Betaling der kosten dezer onge vallen-verzekering, zoowel naar de grondslagen der Ongevallenwet 1901 als in den vorm van heffing van op centen op de grondbelasting der on gebouwde eigendommen is niet aan te bevelen. 10. Het is wenschenjk, dat de beta ling der premie ter dekking der kosten plaats hebbe naar de volgende drie grondslagentotaal gemiddeitf ge schat loon of inkomen per hectare van de verschillende soorten van het land bouwbedrijf oppervlakte van den grond mate van het gevaar. 11. Er dient in de wet eene bepaling te worden opgenomen betreffende vrij stelling van premie. 12. Als grondslag voor de berekening der schadeloosstellingen is bot ge- wenscht een geschat bedrag van het loon of inkomen te nemen, en niet het werkelijk verdiend bedrag. 13. Schadeloosstelling moet alleen plaats hebben bij eenigszins ernstige ongevallen, bijv. zulke, waarbij de verzekerde langer dan eene week ver hinderd is, om zijne gewone werk zaamheden te verrichten. De commissie bestond uit de heeren R. Dojes, S. K. Westerdijk en mr.F. Jansen (rapporteur). Sport- en Wedstrijden. VOET UAL. De Nieuwe Coinpetitieindeeling. Zondagmiddag werd in het Zuid-i Hollandsch Koffiehuis te 's Gravenha-j ge, onder voorzitterschap van den heer J. Coucke, de vergadering gehouden, uitgeschreven door het Sportblad, ter bespreking van de competitie-indee- ling voor het a. s. voetbalseizoen 1904 —1905. In zijn openingsrede deelde de voor zitter mede, dat het doel van deze ver- gadering was om van gedachten te wisselen over bovengenoemd onder werp en om dan op de te houden al- gemeene vergadering van den N. V. B. met een geformuleerd plan voor den dag te komen, waardoor de dis cussies op de vergadering van denN. V. B. verkort zouden worden. Deze vergadering was geenszins bedoeld als agitatie tegen het bondsbestuur. I Op de vergadering waren vertegen- woordigd'de 1ste klasse vereenigingen; H. B. S. (Den Haag), Sparta (Rotter- i dam). Quick (Den Haag). Klein (Haar- j lemAjax (Leiden), Hercules i (Utrecht)de 2e klasse vereenigingen Edo (Amsterdam) en Ajax (Amster dam), terwijl, ook Rotterdamsch Voet- balbelang een vertegenwoordiger had gezonden. Allereerst werd behandeld het bekende voorstel van den heer A. J. Bronkhorst uit Rotterdam, waarbij de eerste klasse A zou bestaan uit HBS, HFC, HW, Sparta. Velocitas en Haarlem en de eerste klasse B uit Rap. Ajax, DFC, Quick, Hercules en Rapiditas. Deze indeeling is gebaseerd op de sterkte der clubs aan het einde van het seizoen, terwijl de zwakkere vereenigingen zooveel mogelijk voor rechten krijgen. Er heeft in dit stelsel een splitsing plaats tusschen een af- deeling bestaande uit sterkere clubs, en een afd. uit zwakkere clubs. Hier-1 tegen werd bezwaar ingebracht, om dat de kampioen van de zwakkere af- deeling ook zou uitkomen in den wed strijd voor het kampioenschap van Nederland. Als bezwaren werden voorts geopperd dat in dit voorstel na- j men genoemd werden, dat de compe-j titie uit te weinig clubs zou bestaan en dat de verdeeling in zwakkere en sterkere clubs willekeurig is. Bij de beantwoording der bezwaren deelde de heer Bronkhorst mede, dat het gehee-, le doel van dit voorstel is de spel-l kwaliteit te verhoogen en meer be langstelling te wekken voor de 2de klasse. Hij verklaarde zich eventueel bereid zijn voorstel dusdanig te wijzi gen, dat de kampioen der zwakkere afdeeling niet zou komen in de kam pioensronde dat competitie A uit 7 en competitie B uit 5 clubs zou be staan, en ook om het volgende seizoen als overgangsseizoen te nemen en in 1905 deze indeeling in werking te doen treden. Daarna werd behandeld het voorstel van den heer G. W. Dijxhoorn. Deze verdeelde de 12 eerste klasse vereeni- gingen in 2 competities, waarin in el-1 ke competitie 3 sterkere en 3 zwakke-j re clubs zouden zijn. De zwakkere1 vereenigingen spelen nu tegen elk der sterkeren 2 wedstrijden, om bij wijze van voorcompetitie uit te maken wie van dezt 6 de sterkste zijn. In elke competitie krijgt men dus 3 sterkere en 3 zwakkere clubs. De 6 sterkere clubs vormen nu te zamen 1 competi tie en de 6 zwakkere evenzoo, terwijl nummer laatst van de competitie der zwakkere degradatiewedstrijden tegen den kampioen der 2e klasse moet spe len. De heer Dijxhoorn had de veree nigingen als volgt ingedeeldcompe titie A (sterkere vereenigingen) HBS, HVV, Sparta zwakkere vereenigingen Quick, DFC, Rapiditas. Competitie B (sterkere vereenigingen) HFC, Veloci tas, Haarlem zwakkere vereenigingen Hercules, Rap, Ajax. Mocht deze in- deeling nu juist blijken, dan zouden later HBS. HVV, Sparta, HFC. Vélo- citas en Haarlem een competitie vor men en evenzoo de andere 6 vereeni gingen. De heer Kortenoever kwam met een derde voorstel. Daarbij zou men krij gen 3 afdeelingen. Afdeeling 1 noorde lijk gedeelte van het westen Rap, Haarlem, HFC, Ajax. Quick, HW, Sparta. Afdeeling 2 zuidelijk gedeelte van het westen Rapiditas, Hercules, HBS, Wilhelmina, Velocitas en DFC. Afdeeling 3 het oosten UD. Victoria, GVC, Quick. Ten slotte werden er op het einde van de vergadering 2 moties inge diend een van den^ heer Bronkhorst, luidende ..De vergadering spreekt de wen schelijkheid uit, dat de geheelecom- petitie-afdeeling naar de sterkte ge schiedt, zoodanig, dat na verloop van 3 jaar tijd de eerste klasse afd. B in gekrompen zal worden tot een tweetal vereenigingen, welke met de 6 veree nigingen uit de A-af deeling de eerste klasse-competitie zullen vormen en een motie van den heer Stol, welke motie de wenschelijkheid uitsprak om het volgende seizoen te beschouwen als een overgangs-seizoen. de weste lijke competitie uit 1 afdeeling van 12 clubs te doen bestaan, het seizoen (als uitzondering) aan te vangen op 15 September en aan het einde van het seizoen 2 clubs te degradeeren en 1 te promoveeren en te maken, dat deze competitie tot 10 clubs wordt inge krompen. Deze motie spreekt tevens de wenschelijkheid uit om de eerste klasse-vereenigingen vrijstelling te ge ven voor de eerste twee bekerronden, en plaatselijke vereenigingen zoo noo- dig op feestdagen te laten spelen. Alle aanwezige vereenigingen ver klaarden zich voor de motie van den heer Stol. lus te Rotterdam, in 7 min. 46 1/5 sec.; 2. Laga ie Delft (niet aangekomen). Oude vier, baan 2000 m. Prijs groo- te zilveren medaille, uitgeloofd door H. M. de Koningin-Moeder1. Nereus te Amsterdam, in 8 min. 321/5 sec. 2. Njord te Leiden, in 8 min. 471/5 sec. (drie lengten achter). Jonge vier, baan 2000 m. Prijs een kunstvoorwerp, aangeboden dooreeni- ge leden van. de Hoop, waarbij nog gevoegd was de groote zilveren me daille, uitgeloofd door H. M. de Ko ningin, voor de oude acht, daar Ne reus alleen voor dit nummer was in geschreven, en de medaille niet op de ze wijze wilde verwerven1. Laga, in 8 min. 24 sec. 2. de Amstel, in 8 min. 243/5 sec. Vierriemssloepen, geroeid en ge stuurd door leerlingen van het matro zen-instituut der Koninklijke Neder- landsche Zeil- en Roeivereeniging baan 2000 m. 1. Neptunus in 12 min. 49 sec.2. Reiger, in 13 min. 171/5 sec.8, Zeehond, in 13 min. 471/5 sec. Oude twee, baan 2Ö00 m. Prijs kunstvoorwerp. 1. de Amstel, in 10 min. 261/5 sec. Njord gaf het op. Wherries met stuurvrouw. Baan 800 m. met 1 draaiboei. Prijzenkunst voorwerpen. 1. de Hoop, in 2 min. 58 sec. 2. de Amstel. Jonge twee, baan 2000 m. Prijs ver guld zilveren medaille, aangeboden door 't Koggeschip. 1. de Amstel, in 10 min. 181/4 sec. 2. de Hoop, in 10 min. 20 sec. Skiff seniores, baan 1600 m. Prijs groote zilveren medaille, uitgeloofd door H. M. de Koningin-Moeder. 1. de Amstel. in 7 min. 48 sec. 2. Laga, met 3 lengten verschil. Jonge acht. Baan 2000 m. Prijs gouden medaille, aangeboden door Vreemdelingenverkeer. 1. Nereus. in 7 min. 39 sec. 2. Laga. met twee bootlengten verschil. Aan de feestvierende vereeniging werden kransen aangeboden door Hol- landia. Nautilus, Willem III. 't IJ en 't Spaarne. Het laatste nummerTwaalfriems- sloepen van H. M. opleidingsschip Wassenaer. werd gewonnen door sloep 5. gestuurd door Simons tweede was de sloep gestuurd door Tau. indien de autoriteiten niet met de meeste omzichtigheid te werk gaan. De straten van Victor zijn gevuld met gewapende lieden. Overal hoort men dreigen met het lynchgerecht. De ge vangenis is overvolonder de gevan genen bevinden zich drie redacteuren van bergarbeiderscouranten. Volgens de .Times" zullen alle bergarbeiders die tot de Federatie be- hooren, uitgewezen worden, tot erin Cripple Creek geen enkel lid van de ..Western Federation of Miners" aan wezig is. De automobielelab van vrouwen. In Engeland is een automobielclub opgericht, waarvan de leden uitslui tend uit vrouwen bestaan. Eergiste ren deed zij haar eerste tochtje. Er waren ongeveer zestig tuf-tufs bijeen, versierd met bloemen, wat een aller aardigst gezicht opleverde. Verschil lende van de dames, die tot de „high class" van Londen behooren, speelden zelf voor chauffeur. De stoet had heel wat bekijks. Toen de dames het paleis van Buckingham voorbijreden, werden zij gegroet door de koningin, die aan het venster stond om haar te zien voorbijgaan. Cricket. Reeds eenigen tijd geleden maakten we melding van het plan van den Am- sterdamsclien Cricket-Bond, om te trachten, de cricketsport meer popu lair onder de schooljeugd te maken, om daardoor, als do jongens ouder worden, meer beoefenaars van deze. sport te krijgen. Het is niet bij plannen gebleven en 't actieve bestuur van den A. C. B. heeft het thans mogelijk gemaakt, dat een groot aantal schooljongens te Am sterdam, geheel zonder eenige kosten, op Woensdag- of Zaterdagmiddag kunnen cricketten. Verschillende Am- sterdamsche clubs hebben hiertoe voor enkele dagen hun terreinen met ge bruik van mat etc. ter beschikking ge steld, terwijl de Bond de onkosten van materiaal bestrijdt. Daar de kosten hiervoor nogal hoog zijn, konden voorloopig slechts elftal len van de volgende scholen worden toegelaten le en 2e H. B. S. met 5-j. c„ Haarl. H. B. S., Openbare Han delsschool. Gereform. en R. K. Gym nasium (gecombineerd), Kweekschool voor Machinisten en particuliere scho len (eveneens gecombineerd)te za men dus 7 elftallen, die elk een wed strijd tegen elkaar spelen. Voor den winnaar der competitie is door het bestuur een fraaien wissel- prijs uitgeloofd, terwijl de beste bats man en de beste bowler een cricketbat zal ontvangen, welke bats door den voorzitter en den heer Eilers zijn uit geloofd. De animo der jongens wordt dus voldoende beloond. Reeds een achttal wedstrijden wer den gespeeld, waarin, behalve de Haarlemmers, alle clubs reeds een of meer overwinningen mochten beha len. Roeien. De wedstrijden, die de Amstel Zon dag gaf ter gelegenheid van haar dertig-jarig bestaan, werden begun stigd door prachtig weder. Zoowel de schuitenhuizen der zustervereenigin- gen als de beide oevers waren bezet met tal van belangstellenden en kij kers. De uitslag was als volgt Skiff Juniores, baan 1600 m. Prijs: verg. zilv. med., aangeboden door den commissaris der Koningin in Noord- Holland Laga en Nautilus. 1. Nauti Tau kostbaar paard. Dat Dandoio, van mr. Fischhof, den Grand Steeple-chase de Paris gewon nen heeft, is bekend, doch minder be kend is het, dat mr. Fischhof het suc ces van zijn paard te danken heeft aan den paardenarts Adam. Verleden jaar 26 September n.l., caramboleerde D andoio in den Prix Enghien te Co- j lombes met Geta, bij het ingaan van de rechte lijn. De paarden kwamen1 tegen een houten barrière en kregen j groote verwondingen. Geta werd on middellijk afgemaakt en ook Dandolo,1 die vele groote houtsplinters in borst en schouders gekregen had, moest op verlangen van mr. Fischhof dood ge-j schoten worden om een einde aan zijn j lijden te maken. De paardenarts nam' echter op zich den hengst weder ge-1 heel in orde te brengen, niettegen staande anderen verklaarden, dat her-1 stelling onmogelijk was. Dr. Adamj verwijderde zorgvuldig alle houtsplin-i ters, waaronder een van 40 centime-1 ter, die in den schouder was gedron-1 gen, en leverde Dandolo na drie maanden geheel hersteld af, met het gevolg, dat de hengst nu Zondag 11. den Grand Steeple-chase de Paris ter waarde van 127,600 won. Een hoog honorarium ontving de jockey P. Woodland voor zijn winnen- den rit op Dandolo in bovengenoem- den ren van' den heer Fischhof. Be halve het rijgeld, dat in geval van winnen op fr. 12,500 gesteld was, maakte Mr. Fischhof voor den uit muntenden Engelschen beroepsrijder een pari, die fr. 34,000 opleverde, zoo dat P. Woodland in 't geheel fr. 46,500 voor zijn rit ontving. De gelukkige eigenaar van Dandolo schonk daar-j enboven aan het jockey-hospitaal te Chantilly fr. 2000 en aan het onder steuningsfonds van het syndicaat van de sportpers, van welke vereeniging hij eerelid is, fr. 1000. Wat de paar denarts Adam ontving, meldt de ge schiedenis niet. Nimiw« De staking in Colorado. De stakings-beweging. die reeds van Augustus 1903 duurt, is een van de meest verbitterde, die ooit in Colora do plaats greep. De stakers zijn door het hopelooze van hunnen toestand tot wanhoop gebracht. De nieuwe she riff, Eduard Bell, die aanleiding gaf: tot het optreden van de gewapende macht, is zelf een groot-eigenaar en een verbitterd tegenstander van den j arbeidersbond. Bijna alle mijnen in het district I Cripple Creek zijn nu op bevel van de' vereeniging van bergwerkeneigenaars gesloten. Honderden bergarbeiders, ge organiseerde en niet-georganiseerde, komen naar Victor, en men verwacht tengevolge daarvan nieuwe onlusten, De geschiedenis van een lek. Een vindingrijk gezagvoerder, ka pitein Iver Mattson, gezagvoerder van de Noorsche bark „Flora" heeft een vernuftig middel bedacht en toege past om op zee een lek te stoppen in zijn schip, dat in gevaar verkeer de te zinken. De „Flora", een schip van 478 re- gisterton, vertrok van Noorwegen met een lading hout voor Delagoabaai. Iu de Golf van Biseaye had men vreeseflijk slecht weer, gedurende zes dagen worstelde men met zwaren storm, waarin het schip bijlag, soms onder enkele topzeilen, soms voor top en takel, en het kreeg aan bakboord zijde nabij den boeg een lek, waar door zes duim water per uur naar binnen stroomde. De bemanning had zwaren arbeid aan de pompen. Verder zuidwaarts in den N.O. pas saat gekomen, werd een windmolen samengesteld, die een welkome ver lichting voor de bemanning was zij had echter nog steeds de handen vol en de vrees bleef bestaan, dat het. lek erger werd. De kapitein verzon daar om een middel om het lek van bui ten te stoppen. Hij vervaardigde een zeildoeken zak, in den vorm van een koelzeil, waarin een bodem werd ge maakt en op afstanden van 14 duim een gegalvaniseerde ijzeren band om den zak open te houden. Ongeveer vijf voet van den bodem, ter hoogte van de oogen, werd in den zak een •'venstertje gemaakt een spiegel, waarvan men het kwikzilver had^af- gekrabd en iets lager bracht men twee mouwen aan, waarin de armen konden gestoken worden, zoo, dat de handen vrij bleven om te werken. Alles gereed zijnde, stapte kapitein Mattson in den zak en liet zich daar in langszij van het schip zakken, door grondtouwen onder het schip door geholpen, tot hij met de oogen voor het zich drie voet beneden de water lijn bevindend lek was. dat een naad bleek te zijn, die zich geopend had. Het boveneinde van den zak bevond zich boven water zoodat kapitein Matt son lucht genoeg had en met zijn bemanning kon spreken. Terwijl liet schip bijgedraaid doch hevig rolde, zoodat de kapitein soms zeven voet onder de golven zat, stopte hij een stuk goed in den naad en spijkerde er daarna een touw overheen, waar door het lek zoodanig werd gestopt, dat het indringende water tot één duim per uur werd gereduceerd. Door het slingeren van het schip sleet de zak bij zijn voeten door en drong het water zoo snel naar bin nen, dat het spoedig tot aan zijn hals steeg, doch hij kon nog juist bijtijds het sein geven hem op te halen. Toen het schip in de Tafelbaai was aangekomen, herhaalde kapitein Matt son deze manoeuvre én stopte het lek volkomen, zoodat het schip de reis naar Delagoabaai zonder gevaar kon voortzetten. Deze wijze van lekstoppen heeft alle zeelieden, die er van hoorden, met bewondering vervuld, en verdient wel in gedachten te worden gehouden. „The Committee of Lloyds" heeft aan kapitein Iver Mattson voor het hier meegedeelde feit „Lloyd's me daille voor buitengewone diensten" toegekend. De Keizer en de knust. Dezer dagen werd aan Keizer Wil helm een bekend kunsthistoricus voor gesteld, een professor van wien bekend is, dat hij de moderne richting is toe gedaan. Men hoopte, dat de Keizer in een gesprek met dezen professor eens iets anders zou hooren over de nieu we kunst, dan zijn omgeving hem ge woonlijk laat vernemen. Maar nauwe lijks had Keizer Wilhelm den naam van den professor gehoord of hij zei- de „kiest u asjeblieft flink partij te gen de moderne richting", en wendde zich tot andere heeren om hem heen. Speciaal Adres voor het vervaardigen van Brillen en Pince-nez, ïolgens .oorschrift tan H. H Oogart» Ruima collectie Bare- en Thermomeiera, Roia- en Tooneelkijket PRISMA BINOCLES van BUSCH, GOERZ enz. Paaaerdoozen van E. O. RIOHTER Co., Chemnlt Gouden. Doublé, Zilveren en Stalen Brillen. Lorgnetten Faces a Main. Zijlstraat 85, JOH. H. SCHMIDT, Optlcie GEOPEND TOT B UUR. Echt JVater van Bronnen van den franschen staat. CÉLESTINS - HOPITAL GRANDE-GRILLE PASTILLES VICHY-ÉTAT COMPRIMÉS VICHY-ÉTAT - ZOUT VICHT-ÉTAT getrokken uit de wateren. geelt hare 4Pandbrieven in stukken van f 1000, 500. 100 en 50 uit tot den koers van 991j2 Directeuren: A. Krnseman Adr. v. d. Talk. Accountant: B. Moret, Lid le kl. Ned. Instituut van Accountan Vraagt uwen Apotheker: Het begtwerkeud en oasehadelijk Laxeermiddel groote flacon f 1.saet gebruik kleine flacon 0.30 ook direct aan ons adres te bekomen. Behalve alle soorten Vraagt Telefoon prijsopgaaf. No. 600. de aller fij n s te DELFTSCHE en LEIDSC1 Machinale Vleeschsnijderij. Nieuwste construct T. A. DONNÉE, Kleine Houtstraat mak te gevoelen. De aanwezigen, uitgezonderd de j laatste, waren reeds nogal eens hier bij elkaar gekomen om elkaar te lee- ren kennen en over de zaak, die im- j mers allen gelijkelijk belang inboe-j zemde en betrof, te beraadslagen. j Bij die eerste samenkomst was men het niet eens geworden. De een maakte deze opmerking, de andere wierp dien twijfel op en alleen de bepaalde verklaring van Christina, dat de stem van den graaf dezelfde was, die zij in den nacht van den moord had gehoord, liet niet toe, dat de vergadering elke verdenking ge heel liet varen. Deze verklaring w^s te gewichtig, dan dat men er lichtvaardig kon overheen loopen en daarom nam men eindelijk het voorstel van Heinrich aan om een bekwaam beambte der; crimineele politie te verzoeken bij de tweede beraadslaging tegenwoordig te willen zijn. Heinrich had op zich genomen den agent te voren de noo- dige mededeeluigen te doen en mijn- heer John, de drager van de koffie-1 bruine jas. verklaarde zich terstond bereid het onderzoek op zich te nemen. De redenen voor en tegen den arg- waan betreffende Von Varnow wer den ook nu weder levendig besproken; mijnheer Jahn had zwijgend toege luisterd en geen trek op zijn mager gelaat verried, hoe hij zelf over de zaak dacht. Eindelijk verzocht Heinrich hem zijn meening te zeggen aller blikken richtten zich onmiddeli;;k vol ver wachting op het kleine mannetje, dat met onverschillig gelaat zijn schou ders ophaalde. Er is al eene groote fout be gaan, antwoordde hij; er zijn te veel personen in deze zaak ingewijd. Wij kunnen zwijgen, sprak Da- cher schielijk dit onderzoek is voor ons allen van 't grootste belang. Dat ontken ik niet, maar ieder van'u kan met den verdachte in aan raking komen en dan is een onover- legd woord of maar een blik voldoen de om hem te waarschuwen. Als «rij mij nu vraagt, of uw verdenking deel. dan moet ik dit, tenminste nog voorloonig ontkennen. Maar de volledige overeenstem mine der voetsporen hier en in Cali- fomië bracht Heinrich in 't midden. Wat willen deze sporen tegen den graaf bewijzen, daar hij geen horrelvoet heeft? antwoordde Moritz. -- Laten wij dit voorloopig rusten, sprak mijnheer Jahn bedaard; die sporen stemmen zekerlijk ook over een met die voetsporen, welke naden moord van Dacher zijn gevonden. En wat den misvormden voet betreft, zoo hebben wij hier immers slechts den afdruk van een schoen en wel van een zeer -rooten. waarin ook een ge zonde en regelmatig gevormde voet genoegzaam plaats kan vinden. De andere voet van den misdadiger moet naar de sporen te oordeelen. zeer klein, en net zijn en zulk een voet zou zonder moeite dien grooten en plom pen schoen aan kunnen. Het zou een zeldzame ^edachte zijn door zulk een middel het onderzoek op een dwaal spoor te brengen, maar wat verzint de hersenkas van een misdadiger niet, die rijk aan listen is. Dan zou het raadsel al zijn op gelost riep Weber. Nog lang niet, vervolgde mijn heer Jahnik zeg alleen maar, dat j de mogelijkheid zou kunnen bestaan. Wat nu uw bewering betreft, me juf frouw, dat u in den nacht van den moord zijn stem meent gehoord te hebben, is dit eene gewichtige ge beu r- genis, maar evengoed kan deze be wering op eene vergissing berusten. Gij waart destijds no" een kind. Maar die stem heeft zich zoo diep in mijn geheimen eenesteld, dat ik haar na een tijdsverloop van vele jaren toch onmiddellijk weder her kende. viel Christina hem in de reue. De stem kan wel veel overeen komst hebben met die van den moor denaar, maar kunt ge werkelijk door een eed bekrachtigen, dat zij de zelfde is Christina sloeg verward de oogen neder voor den scherpen, doordrin genden blik, die zoo ernstig en waar schuwend op haar rustte. Neen, dat zou ik niet kunnen, antwoordde zij, en schudde het hoofd; een vergissing behoort niet tot de on mogelijkheden. Heinrich was opgestaanhij stond achter Jahn, wien hij zacht eenige woorden toefluisterde. De oude man stond op en volgde hem naar buiten"; zij gingen over de binnenplaats naar de smederij. Ik zou u nog iets willen mee- deelen, wat mijn vader niet mag we ten en ook de anderen niet behoeven te hooren, begon Heinrich. Gij her innert u ongetwijfeld, dat alleen het kunstslot aan de slaapkamerdeur van Thalstein den dief belette zijn werk te volvoeren. - Zeker, knikte Jahn. - Ik opende dit slot met een haak. dien ik voor zulk werk gemaakt heb en bood mij ook aan de ijzeren brand kast op dezelfde wijze te openen als men 't kan is 't een kleinigheid. Ik heb u al gezegd, dat ik in denzelf den nacht den graaf op den thuisweg ontmoettehij richtte veel vragen tot mij en kort daarop is hij ook bij den rentenier Thalstein geweest, die hem waarschijnlijk van mijn han digheid heeft verteld. Nu kwam hij hij mij onder voorwendsel, dat hij den sleutel van zijn brandkast verlo ren had ik moest die kast openma ken en deed dit. - Met den haak? - Ja. De graaf gaf mij een glas wijn en betuigde zijn bewondering. Hij beschouwde deu haak en had niet eerder rust totdat ik hem den kunst greep had getoond daarop verzocht hij mij, dat ik liem dat stukje ge reedschap zou afstaan. Deed je dat? vroeg Jahn snél. Zeker hij betaalde goed. - Maar hij zal niet weten, hoe hij er mee werken moet. Ik toonde 'them en hij heeft het geleerd. Wees zoo goed en laat mij dat instrument eens zien. Heinrich voldeed aan dit verzoek hij voerde den haak in 'tslot en liet de veer spelen. Mijnheer Jahn schud de het grijze hoofd en deed ook eene poging, die echter mislukte. Heeft de graaf u het doel aan gegeven, waarvoor hij dit werktuigje gebruiken wil? vroeg hij min of meer gejaagd. Ja hij wilde den man, die hem de kast had verkocht, overtuigen van de geringe vertrouwbaarheid der braakvrije sloten, hernam Heinrich. In het eerste oogenblik vond ik daar in niets opvallendseerst later, toen ik er over nadacht, bevreemdde het mij. Nu, wie weet, hij kon inderdaad alleen dit er mee vóór hebben sprak Jahn na een poos. En gij wilt ook hierin geen hou vast voor onzen argwaan vinden? De oude man keek in gedachten voor zich toen richtte hij den 0 zoekenden blik vast op het g van Heinrich. Ik kan u slechts herhalen, ik u reeds te voren zeide, antwQOi hijer zijn te veel personen in zaak ingewijd. Iedereen wil me ten, iedereen goeden raad geven. hou daar niet van. Als ik het 0-. zoek op mij zal nemen.dan moetimei het mij alleen overlaten. Maar dat spreekt immers zelf 1 Ik geef er de voorkeur aa zaak te overleggen met u en werktuigkundige Weber; alle ren moeten denken, dat ik het voor hopeloos houd. Als ik nu stilzwijgendheid en die van kan rekenen... Op onze stilzwijgendheid gij rekenen, antwoordde Heinrich len, die hier vergaderd zijn, 1 immers het grootste belang bij lossing van dit duister raadsel. Goed, ik verwacht u en werktuigkundige vanavond om zi uur aan mijn huis; daar zullen alles flink bespreken. Jahn en Heinrich keerden overige gezelschap terug en hier den souffleur in zenuwact be opgewondehneid. Jj0, (Wordt vervolgt br. naar roj eer Bi vei- Gi ren T' Poe risii 10-c Ei wits Ir rich van ïab Rus gew E. leel Tsjc Ei iels Artl Tsji doo De Tao lee: ion om >nt' lijk W. T jr|aar iricl ie P ricl JD lllf "US Mr om: a tinj g Sai op hee WiEni lei lEn hel ge\ j de tót die E Bp

Haarlem's Dagblad | 1904 | | pagina 6