NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. De Graai von Varmow. 21e Jaargang. No. 6432 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. DINSDAG 21 JUNI 1904 HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DREE MAANDEN; Voor HaarlemJ I.2G Voor de dorpen in den omtrek waar een Apent gevestigd is (kom der gemeente)1.30 Franco per post door Nederland ,1.65 Afzonderlijke nummers0.02% Geïllustreerd Zondagsblad; voor Haarlem 0.37% .de omstreken en franco per post n 0.45 Uitgave der Veon®®Sscbap Lsmraos aïïer7""3ïr7cTeofirc7PEEREBOOM. ADVERTENTIËN: Van 1—5 regels 5C Cts.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 0.15. Reclames 30 Cent per regel Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Kleine advertentiën 3 maal plaatsen voor 2 maal betalen. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724, Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publictté Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Part/s, 31t>is Faubourg Montmartre. Haarlem's Dagblad van 21 Juni berat o.a. Buitenlandsch Overzicht. Oorlogs nieuws. Nieuws uit Haarlem en Om streken. Uit de pers. Binnenlandsch en Gemengd Nieuws. Buitenlandsch Overzicht DE 00RI.00 Er komen nog wat nadere bzijonder- heden over het Het gevecht by Wafangau waarbij men rekening dient te houden met de bron, waaruit ze afkomstig zijn. Zoo wordt uit Petersburg geseind Tijdens het gevecht bij Wafangau concentreerden vijftig Japansche ka nonnen een geducht vuur op de Rus sische stelling. De uitwerking, vooral van het granaatvuur, was verschrik kelijk. Het gevecht werd door de artil lerie beslist. De Russen trokken den linkervleugel van het Japansche leger om, maar door een zwenking veranderde deze van front en rukte voorwaarts op de Russische stelling, die prachtig in drie linieën versterkt was. Het moreel der Russische troepenis uitstekend, generaal Koeropatkin boe zemt den troepen vertrouwen en lief de in. De Japanners voor Port-Arthur stel len belegeringsgeschut op. De terugtocht der Russische troepen voor een overmacht te Wafangtien en het voortrukken van de Japanners ten Oosten en ten Noordoosten van de Rus sische stelling doet vermoeden, dat een nog belangrijker gevecht in het Zuiden van Liaotang aanstaande is. Reuter's correspondent te Tokio zendt een uitvoerige beschrijving van het gevecht bij Wafangau, waarin hij zegt, dat de Russen een betere stelling hadden, opwegende tegen het voor deel van de grootere macht van de Japanners. De Russische stelling had een breed front van Oost naar West en liep door een nauw dal, waardoor de spoorweg loopt en de rivier Foets- jan stroomt, links en rechts in dehoo- ge heuvels die het dal begrenzen. De Japansche generaal Okoe dreef de Russen in het dal, eerst den rechter en daarna den linkervleugel terug slaande. Op laatstgenoemden vleugel werd een dag lang wanhopig gestre den. De Russen hielden met moed en vastberadenheid stand en vluchtten eerst, tcjen ze volkomen omsingeld waren. Ze lieten zeshonderd dooden achter. Een particulier correspondent be richt, dat 1100 Russen onder wie 55 officieren, die allen in den slag bij Wafangau gewond werden te Liao- jang zijn aangekomen. De Russische verliezen bedragen in het geheel ongeveer 2000 man. De troe pen van generaal Stackelberg, die ten Noorden Van den spoorweg oprukken, zijn niet in staat meer dan 1000 ge wonden mee te voeren. De Russische troepen te Wafangau bestonden uit 42 bataljons en stonden tegenover 44 Japansche bataljons. De ze laatsten waren veel sterker wat hun artillerie betreft daar zij beschik ten over meer dan 200 kanonnen. Het verluidt nu, dat Koeropatkin zelf de afdeeling van Stackelberg te hulp zal snellen, maar dan rijst de vraaggaat hij zijn leger nog verder verbrokkelen Van Het Wladiwostok-eskader komen een heele reeks berichten. Het heeft al heel veel succes. De schepen „Yawata" en ,,Ansei" zijn door de Russen Donderdagavond te acht uur tot zinken gebracht tusschen Okoe en de Kojima-eilanden. Zeven en dertig matrozen bereikten den volgenden middag Jesasje. Het totaal aantal schepen, door het Wladiwostok-eskader tot zinken ge bracht, bedraagt thans vijf. Volgens betrouwbare berichten uit Moekden zijn met de gezonken Japan sche transportschepen „Hitasji-Maroe" en „Sado-Maroe' een geheel regiment infanterie met den bevelhebber en het vaandel omgekomen. Woensdag is het transportschip .Izoe-Maroe" bij Oshima door de Rus sen in den grond geboord. De opva renden zijn gered door de „Gromo- boieen Russisch pantserschip. I Een beter aaneengeschakeld verhaal geeft het rapport dat admiraal Skryd-1 low aan den Keizer telegrafeerd. Het luidt: In den ochtend van den 15en ont-j moette onze kruiser-divisie in dei Straat van Korea een Japansch trans-1 portschip dat later bleek de „Izumi- j Maroe" te zijn. Aan boord van het schip waren troepen. Nadat de tijd voor het uitzetten van de booten en verlaten van het schip was verstreken, j waarvan een deel der bemanning ge- bruik maakte, werd het vaartuig door j schoten tot zinken gebracht. Spoedig daarop werden in het Zuid oosten twee transportschepen gezien, dië later bleken de „Hitasji-Maroe" en de ,,Sadoe-Maroe" te zijn. Het eerste j had troepen aan boord, het tweede een afdeeling koelies, paarden en spoor- j wegmateriaal. De bemanning weiger- de zich over te geven, waarop na het verstrijken van den voor het beman-: nen van de booten gestelden tijd, bei de schepen door torpedo's in den grond werden geboord. De verliezen j der Japanners zijn dus drie transport- i schepen van te zamen 15,000 tons, met een deel der bemanning en veel oor-i logs- en spoorwegmateriaal. Den 16en werd bij de Japansche kust het Britsche stoomschip „Allan- tan" gezien, dat met meer dan 6000 ton kolen van den haven Mororan op het eiland Hikkaido kwam en Zuid-; waarts stoomde. Daar de scheepspa- pieren niet in orde waren en het log boek onnauwkeurig bijgehouden was, j rees twijfel aan de onzijdigheid van j deze vrachtboot. Derhalve werd ze on- 'i der bevel van een officier, wien een 1 afdeeling soldaten werd medegegeven naar Wladiwostok gezonden, waar ze; reeds is aangekomen en voor het t prijsgerecht zal worden gebracht. Uit Tokio wordt geseind Het Wladiwostok-eskader is gisteren ter hoogte van Henashi-Saki in noor delijke richting verdwenen. Men weet niet of een deel van de vloot van ad miraal Kamimura het afwacht ter hoogte van Wladiwostok. Kamimura heeft ruimschoots tijd gehad daaraan te komen voor de Russen om hun slag te leveren, hoewel de mist de vaart der Japanners heeft vertraagd. Er waren in de Straat dertien trans- portschepen op den dag, waarop dej „Sado Maroe" en de „Hitasji Maroe" i werden overvallen. Het succes van het' Russisch eskader wordt verweten aan admiraal Kamimura, waarbij in her- j innering wordt gebracht, dat hij de 1 Russen reeds voor Gesan liet ont- snappen, toen de .,Kinsjioe-Maroe" werd vernield. Men meent zelfs, dat de admiraal, indien hij het eskader ongedeerd naar Wladiwostok laat terugkeeren, ontslag behoort te vragen of zich het leven i moet benemen. De volksbeweging voor i zijn vervanging neemt in kracht toe. De Japanners zijn zeer onder den in druk van den tocht van het Russische eskader. Men weet, dat bij de Japanners de weinig beschaafde gewoonte bestaat dat, als iemand tegenspoed onder vindt of een nederlaag lijdt, zijn eer en meegesleept werd. Het werd later op het havenhoofd naast de andere gelegd en daarna met de andere naar een lijkenhuis gebracht. Daar ont dekte een vrouw, die naar het lijk van een bloedverwant zocht, dat het meisje nog ademhaalde. Een meebrengt, dat hij zich den buik open dokter werd te hulp geroepen en deze snijdt. Die operatie schijnt men nubracht het kind na een half uur bij. Kamimura op zich zelf te willen laten w toepassen. 133 Het meisje ligt nu in het gasthuis en is waarschijnlijk gered. Naast vele heldhaftige daden wordt ook melding gemaakt van veel laags en gemeens. De meeste menschen heb ben de rivierarbeiders en het geharde personeel van de sleepbooten gered, die vlammen en rook moedig trot seerden. De bemanning van de boot maakte zich daarentegen schuldig aan laffe en zelfzuchtige handelingen. uit zijn benarde positie te verlossen, waarna hij in een naastbijzijnd café van zijn modderkostuum werd ont daan en spoedig huiswaarts kon kee- ren. Een horloge dat hij kwijt was geraakt, is later uit de sloot opge- vischt. Het eskader te Port Arthur wordt gemeld: Een telegram van 16 Juni aan den bestuurder van het ministerie van ma rine meldt Volgens berichten van schout-bij-I Sommige voorbij varende schepen! nacht Witthöft van 14 dezer uit Port- «amen "een notitie van de noodsigna- Arthur, zijn de herstellingswerken !en van de •General Slocum', met aan de schepen met succes beëindigd,name een jacht, dat het met eens I zoowel aan de slagschepen onder bevelnoodig vond zijn vaart te vermin van schout-bij-nacht Uchtomsky als! .rfn* De eigenaar van het jacht was aan de kruisers en torpedobooten on-|P a.Pn boord, wel echter een heer der bevel van kapitein Reitzenstein. ?n uniform die door een binocle den Alle bevelhebbers en eveneens ÏÏiJnLSh rfóf r«r commandanten van de haven gavenJ JL thans, dat Cor- bij het uitvoeren van de doeltreffende w? muSSricMffh3d.Wiik vanuit"Izendbrief ernsïïg" ewaarschuwdheeftj manschappen van uiterst bevredigend. het eskader is ITALIAANSCHE Kamer zal binnenkort te behandelen krijgen een wetsontwerp, dat inge diend is door den afgevaardigde Mi- rabelli en andere leden der uiterste linkerzijde, waarbij wordt voorge steld invoering van algemeen stem recht voor de politieke verkiezingen, met dien verstande, dat ook aan de vrouwen het kiesrecht wordt gege ven. Een redevoering, zeer sterk tegen het Vaticaans gericht, heeft bij de Ka mer bijval gevonden. om ongelukken als er thans een met| de ..General Slocum" is gebeurd, te voorkomen. De burgemeester van New-York heeft een inzameling geopend voor de hulp behoevenden, en een begrafenis-on derneming heeft aangeboden, de lij ken van onbemiddelden om niet op fatsoenlijke wijze ter aarde te bestel len. De Engelsche admiraliteit ontving' bericht ,dat de torpedojager „Sparro-; whawk" in den mond van de Yantse- kiang op een rots stootte en zonk. De bemanning werd gered. Stadsnieuws. Volgens een Centraal-News-telegram uit New York, hebben roovers Don derdag te Bearmouth in Montana een sneltrein van de Northern-Pacific- spoor aangehouden. Den machinist Ramp van de -General Slocum". I en n0? ':v?6 man schoten zij dood, i en met rijke buit verdwenen zij. De De verontwaardiging over de ramp politie is ze met bloedhonden aan met de „General Slocum" neemt in zoeken, de Vereenigde Staten gedurig toe, daar gebleken is, dat de veiligheids maatregelen aan boord van de stoom boot schandelijk verwaarloosd waren. In de ruimte van het voorschip aan stuurboordszij, waar de brand uit brak, was een groote hoeveelheid brandbare stoffenzooals olie, verf, stoelen en touw bijeen. Het brandseiu werd bijtijds gegeven, maar toen de bemanning de spuit wilde gebruiken, gaf die geen water. De inspecteurs van stoomschepen hebben een bijeenkomst belegd, om te protesteeren over betere veiligheids maatregelen aan boord van pleizier- booten. Langs de rivier rijden de ambulan ce-wagens in langen optocht, en in de lijkenhal liggen meer dan 500 dooden. De duikers verzekeren, dat er in de gezonken boot nog vele lij ken zijn, en de rivier spoelt nog voortdurend lijken aan. De duikers hebben twee kleine meisjes gevonden, die elkander ste vig omarmd hielden. Zij droegen de zelfde kleertjes en heur haar was eender gescheiden. Een vrouw, blijk baar de moeder, was met de hand aan een van de lijkjes stijf vastge klemd. Een boot, die bezig was met het opvisschen van lijken, was reeds vol lijken, toen men nog een lichaam vond, dat aan de boot vastgebonden Brongebouw. De leden van het Brongebouw heb ben Zondag zoowel in den middag als des avonds kunnen genieten van goede muziek en een heerlijk zitje in het schoone park. Des middags onthaalde het 7de Re giment Infanterie, kapelmeester de heer Joh. Zaagmans, uit Amsterdam, de aanwezigen op een mooi, afwisse lend programma, dat algemeen in den smaak viel. Door luid applaus betuigden de aanwezigen meermalen hun tevredenheid over de schoone uit voering. Des avonds deed Haarlem's Muziekkorps, Luit, Kapelmeester de heer C. P. W. Kriens, zich hooren. Een uitgelezen programma werd uit gevoerd. Vooral het zesde nummer T«n het programma, Diamant, Polka de Con cert pour Piston, solo, uitgevoerd door den heer Speets, had veel bijval. Ook de andere nummers bekoorden bij zonder. Voor de Brongebouw-leden was het dus een genoeglijke dag. In den tuin van de „Sociëteit Ver- eeniging", waar vele belangstellenden bijeen waren gekomen, oogstte de dichter-zanger J. H. Speenhoff Zon dagavond met hetzelfde programma, dat hij Vrijdagavond voor de leden ten gehoore bracht, veel succes in. De comische zanger, Johan Schmier, handhaafde zijn ouden roem. Zijn aardige voordrachten werden luide toegejuicht. De Postharmonie speelde eenige vroolijke marschen en nummers. Vergiftigingszaak. Het resultaat van het onderzoek door het Parket Zaterdagmiddag te Haarlemmermeer ingesteld, is ge weest dat de vrouw van den vermoe delijk vergiftigden Atema, die werk man was aan het fort te Nieuw Ven nep, naar Haarlem is overgebracht, en na een scherp verhoor, dat tot Za terdagavond 11 uur in het Paleis van Justitie plaats had, in het Huis van Bewaring is opgeborgen. Het lijk is Zaterdagochtend te 'Nieuw-Vennep opgegraven en naar Hoofddorp gebracht, waar twee docto- j ren uit de Meer en dokter van Duyl j uit het St. Elisabeths-gasthuis alhier het opende, waarna de ingewanden verwijderd werden en in een verzegel de bus naar Haarlem werden gebracht Gebleken moet reeds zijn dat vergifti ging heeft plaats gehad. De verdachte kostganger, zekere van 't Hoff, snoefde er in 't openbaar op, dat hij het met vrouw A. hield, en zei dat hij wel zou zorgen met haar de zaak klaar te spelen. Zoo moet hij ook brieven hebben geschreven waar- in van de uit de wegruiming van Ate- 1 ma werd gesproken. Beide verdach ten blijven echter alle schuld ontken- ;nen. Het onderzoek werd ook heden den geheelen dag voortgezet. KENNISGEVING. Burgemeester en Wethouders van Haarlem, Gelet op art. 8 der Hinderwet; Doen te weten, dat bij hunne be schikking van 14 Juni j.l. aan Jessen en Schulz alhier vergunning is gewei- gerd tot oprichting van eene bewaar- plaats van benzine en van een werk- plaats voor benzine achter liet per ceel aan de De Wetstraat, Kad. Sectie D No. 7762. Haarlem, 18 Juni 1904. Burgemeester en Wethouders voor- j noemd. BOREEL. De Secretaris, PIJNACKER. Ontvreemd. Door een 13-jarigen loopjongen is aangifte gedaan dat uit een mand. welke hij op den rug droeg, een mol tonnen dweil is ontvreemd. Op de gehouden lede n-v e r- gadering der christ. zang-ver. „Soli Deo Gloria" is tot penningmeester be noemd de heer H. Wijnands en zulks ter vervanging van den heer L. Kra nenburg die door gezondheidsredenen deze functie niet langer kon waar nemen. Tevens werd besloten deel te nemen aan de zanguitvoering op de Groote Markt op 31 Aug. a. 5. en ten slotte werd besloten een boottocht te orga- niseeren op den laatsten kermismaan- dag en wel naar Amsterdam, vandaar over de Zuiderzee naar Edam en Pur- merend om over Zaandam huiswaarts te keeren. Droevig. Onder zeer vele blijken van belang- stelling werd heden ter aarde besteld het stoffelijk overschot van het zes- jarig knaapje Baby Wartena, (lat Zondagmorgen door den brugwachter der H. IJ. S. M. drijvende werd ge zien in het Spaarne tegenover het Phoenix-terrein. Waarschijnlijk heeft het kind visch- jes willen vangen, en is het toen in j het water gevallen. De deelneming in de buurt was al gemeen. De gordijnen van alle hul zen waren neergelaten en toen het kistje het huis werd uitgedragen, wel de in menig oog een traan. De lijkwagen was met kransen om hangen en het kistje onder een schat van bloemen bedolven. Op de begraafplaats waren even eens vele belangstellenden tegenwoor dig. Nadat het kistje in de groeve was neergelaten, wierp ieder der fa milieleden daarop een schepje aarde. Tijdens de droeve plechtigheid werd een luid gesnik gehoord/ Dat de groote deelneming voor de diepbe droefde 'ouders een troost moge zijn in hun bitter lijden, en hun leed j moge verzachten j Zondagavond zes uur bracht j een beschonken man de Bakenesser- gracht in opschudding door met alle geweld in het water te willen sprin- j gen. Met veel moeite en deels met ge weld wist men hem van zijn plan te doen afzien. G is teren tegen den avondi waren eenige jongens aan 't spelen! aan den slootkant op de Amsterdam- sche vaart, waarbij een jongen het! ongeluk had er in te vallen en recht op met zijn hoofd in den modder te blijven steken; door spoedig toege-i schoten hulp mocht het gelukken hem Gered. Zondagmiddag is een 3-jarig kind uit den Burgwal gered, dat daarin spelende was gevallen. Onder curateele. Door Ed. de Lanoy is aan de Rechtbank het verzoek gedaan tot zijne onder curateele-stelling, wegens zwakheid van vermogens. Zwemschool. De temperatuur van het water van de zwemschool aan de Houtvaart was hedenmorgen 6 uur 66 en hedenmid dag 12 uur 69 graden Fahrenheit. Gevonden voorwerpen: Een fox-terriereen mesjeeen sleuteltwee boorden en een half- hemdeen bovenstuk van een ijzeren hek een damesceintuureen raam- horeen sleuteleen portemonnaie met geldeen knoopje en een broche in den vorm van een Zeeuwschen knoopeen gouden broche in den vorm van een kruis; een lederen paardenhalster met touw. Feuilleton. Naar het Duitsch. 42) Mijnheer Tiefenbach, de chef van het huis, zat in zijn comfortabel kan toor voor de schrijftafel met zicht baar welgevallen een sigaar te roc ken, welker fijne geur zich door de kamer verspreidde. Hij scheen in een goed humeur. Moritz vatte moedde welwillende vriendelijkheid, waarmede zijn prin cipaal hem ontving en uitnoodigde, plaats te nemen, deed hem hopen, dat hij een rechter zou vinden, vrij van vooroordeel. Beginnende met zijn verloving en daarin een korte karakterbeschrijving van Christina vlechtend, deelde hij alles mede. wat Rehagen tegen hem en zijn meisje had ondernomen. Hij vermeldde ook, wat Gerber gezien had en sprak ten slotte vrijmoedig zijn bezorgdheid uit, dat er tengevolge van tegen hem gesmede kuiperijen, een tekort in de kas zoude kunnen zijn. Kunt ge op uw eer en geweten verklaren, dat alles de waarheid is, wat ge mij daar gezegd hebt? vroeg hij. toen Moritz zweeg. Dat kan ik, antwoordde de jon geman en zag hem ernstig en flink in de oogen. En hoe zoudt ge 't verklaren, als er een tekort in de kas ontdekt werd? Het valt mij moeilijk deze vraag te beantwoorden. Zeg mij, wat gij vermoedt; ik zal zelf wel de waarheid achterhalen. Welnu dan, er is maar één weg, langs welken ik mij eerti tekort zou kunnen verklaren. Een exemplaar dei- sleutels van de brandkasten bevindt zich in uw bezit, het tweede heeft mijnheer Rehagen... En ge denkt, dat mijnheer Re hagen van dat exemplaar gebruik heeft gemaakt? Hij of mijnheer Krone Tiefenbach was opgestaan hij leg de zijn handen op den rug en liep eenige minuten zwijgend op en neer. Dat is een zeer zware beschul diging. sprak hij ernstig, terwijl hij een lade van zijn schrijftafel opende en er een verzegeld pakje uitnam, dat hij nauwkeurig onderzocht. Als de omstandigheden mij dringen deze! j aanklacht na te vorschen, dan Hij brak af en schudde bedenkelijk het hoofd. Dan moet ik op alles voorbereid j zijn. ik weet het, antwoordde Moritz kalm. Maar ik kan niet anders, ik moet mijn eer verdedigen, al zou ik er onder bezwijken. Sedert die ont moeting met mijnheer Rehagen heb ik mijne waakzaamheid verdubbeld en al bleef mij ook niet altijd tijd over om de kas dagelijks af te sluiten, was ik toch elke minuut er van over tuigd, dat er niet het kleinste tekort in kon zijn. Hm, wij zullen zienZijt ge be sloten die tooneelspeelster te huwen Dat ben ik. Gij weet, dat deze dames in geen goed blaadje staan. Mijn verloofde maakt eene uit zondering antwoordde Moritz, wiens wangen zich donkerder kleurden. Ik wil dat niet betwisten maar door dat huwelijk zou uwe positie in mijn huis aan gevaar zijn blootge steld. Dat mag mij toch niet beletten mijn gegeven woord te houden. Niet alleen mijne verloofde, maar ook mij zou ik er mee bedriegen. Men beeft mij gezegd, dat ik dat vroeger had moeten bedenken en ik nooit weder zoo'n goede betrekking zou krijgen het is best- mogelijk. Ik moet hande len, zooals de eer mij gebiedt. En als ik mijn plicht nauwgezet vervul Laten wij dat rusten viel Tie fenbach hem in de rede. Ga, en zoo dra de revisie geëindigd is, doet ge mij den uitslag kennen. Toen Moritz was heengegaan, stak mijnheer Tiefenbach een nieuwe si gaar aan en trad naar het raam. Peinzend zag hij naar buiten. Menige klacht over zijnen gunsteling Reha- gen was hem reeds ter oore geko- men, niet alleen uit handelskringen, maar ook uit den schoot zijner fami lie, klachten, die hem aanleiding ga ven, ja, dwongen, nadere inlichtingen in te winnen. De komst van den procuratiehou der maakte aan zijn peinzen en na denken een einde. Is de kas in orde vroeg hij met afgemeten ernst. Helaas, neen antwoordde Reha gen met gehuicheld leedwezen, er ont breken duizend thalers, zonder dat mijnheer Becker opheldering kan ge ven, waar zij gebleven zijn. En wat denkt gij er van? De procuratiehouder sloeg onwille keurig de oogen neder voor denstren-! I gen, doordringenden blik van zijnen principaal. Mijnheer Becker heeft sedert eenigen tijd kennis aan eene tooneel-j speelster, zei de hij, terwijl hij zijn schouders ophaalde. En verder De gevolgen zijn gemakkelijk te; radenIk heb hem verschillende kee- ren gewaarschuwd ook zijn bloedver-; wanten hebben het aan ernstige ver-; toogen niet laten ontbreken, maar tot: dank voor mijne bemoeiingen werd ik i bedreigd en dit doet mij vermoeden. dat hij elke beschuldiging met hei i wapen van den laster zal bevechten. Tiefenbach trok aan het schel koord. Wees zoo goed en ga in uw ka binet, beval hij den procuratiehouder, ik zal u laten roepen, zoodra ik een besluit genomen heb. De chef keek hem verwonderd aan het scheen hem duidelijk te worden, dat zijne positie niet meer zoo vast was als hij meende. Ga herhaalde de principaal en beval toen den bediende mijnheer Kro ne te roepen. Kunt gij mij opheldering geven over het tekort in de kas? vroeg hij, toen de jongeman voor hem stond. Krone schudde ontkennend het hoofd maar de uidrukking van zijn vaal ge laat verried schuldbesef. Als ge meent mij te kunnen be driegen. dan zijt ge aan 't verkeerde kantoor, vervolgde de gezette mijnheer met scherpen nadruk, in elk geval geldt het hier uw eigen belang mij dej volle waarheid te zeggen. Waarom i hebt ge gisteravond den kasbediende nog laat naar 't postkantoor gezon den Mijnheer Rehagen had het mij gelast, antwoordde Krone, die nu het hoofd trots ophief en vast besloten; scheen te zijn. de ernstige waarschu wing van zijnen principaal in den; wind te slaan. En wat deedt ge, toen Gerber weg was Ik maakte mijn werk af Gij stondt, toen Gerber terug kwam, voor de brandkast en verschrik- tet bij zijn binnenkomen - Als Gerber dat beweert, zegt hij eene onwaarheid. Ik wil niet zeggen, dat mijnheer Becker hem heeft omge kocht, maar het is een feit, dat die twee elkaar wederkeerig helpen. De oogen van Tiefenbach vlamden toornig. \\il ook jij hem belasteren? vroeg hij, dat zal je moeilijk vallen; ik verlang de waarheid. Denk-jij maar niet, dat schijnbewijzen mij tot een oordeel kunnen dwingenik ga de zaken na tot op den grond en bezit scherpzinnigheid genoeg om nu reeds te zien, hoe de vork in den steel zit. Jij hebt het geld uit de kas geno men Mijnheer Tiefenbach stoof Kro ne op. Ontken-jij het? Krone hield de oogen neergeslagen hij schudde trotseerend het hoofd. elaan, je wilt niet bekennen en ik heb geen macht om je te dwingen, sprak de bankier na een poos. Ga heen en wacht wat ik besluiten zal. Krone ging naar de deurde blik van Tiefenbach volgde hem. Aan de deur bleef de jongeman nog eens besluiteloos staan. Nu, vroeg de bankier, het is nog tijd. wacht niet te lang.

Haarlem's Dagblad | 1904 | | pagina 1