NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 21e Jaargang. No. 6436 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ZATERDAG 25 JUNI 1904 A m >0) N N se M !E N T t« N Pi8® KttAANBBft- Voor Haarlem 1=20 Voor de dorpen te den omtrek -vaat een Agent gevestigd s (kom der gemeente) 3 4 30 Franco per post door f&rierZaud 1.65 Afzonderlijke nummers G.02>g Geïllustreerd! Zondagsblad, voor Haarlem C.37K -crnstreken en trance per post 0.45 Uitgave der VenmoMp taigas C-aste? Diredtnf j t PEEREBOOto ADVERTENTIËN; Van 1- 5 regels 5C Cts iedere regel meet 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1 —5 regels 0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent per regel Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Kleine advertentiön 3 maal plaatsen voor 2 maai betalen. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. •Abonnementen en Advertenöën worden aangenomen door onze Agenten en door alie Boekhandelaren en Courantiers Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiër. en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Générale de Pubtlclté Eirangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 3Pis Faubourg Monlmartre. ©24 n tammer 8s<R»latti uii wa foïadasijclesa. Eerste Blad- Haarlem's Dagblad van 25 Juni bevat o.a. BLAD A. Buitenlandsch Overzicht. Oorlogsnieuws. Nieuws uit Haarlem en Omstreken. Binnenlandsch en Gemengd Nieuws. BLAD B. Binnenlandsch en Gemengd Nieuws. Rechtszaken en Feuilleton. Bui ton laiulsch Overzicht r>fc OORLOfl De berichten omtrent nieuwe groote gevechten en zware verliezen van de Russen zijn tot nog toe Niet bevestigd Wèï worclt gemeld --int generaal Koeropatkin persoonlijk het bevel over hei leger aanvaard heeft. We meenden, dat hij dat ™»®ds lang had gedaan en vermoeden dan ook, dat hii zijn afwachtende houding gaat laten varen en aanvallend zal op treden. Verder wordt nog iets gemeld van kleinere Voorposten gevechten Een telegram van 22 dezer van ge neraal Sacharof aan den generalen staf meldt Den 21sten greep de Japansche voor hoede 8 uur 's morgens onze voor posten aan, die zich 6 wersten ten zuiden van Sanioetsjen aan beide zij den van den spoorweg bevonden. On ze bereden veldwachten trokken, doon den vijand opgedrongen, langzaam naar Sanioetsjen en verder naar Kastinsjot terug. 's Middags trokken ongeveer 9 esca- drons, een batterij pn belangrijke af- deelingen cavalerie naar Sanioetsjen op. Daarop werden langzamerhand an dere vrij sterke vijandelijke colonnes bemerkt. Tegen den avond werd Sa nioetsjen ingenomen door een Japan sche troepenafdeeling. uit een divisie infanterie, een brigade cavalerie en 32 kanonnen bestaande. De „Köln. Ztg." beet in een artikel KONING EDUARD die heden te Kiel wordt verwacht, welkom als gast van den Duitschen Keizer. Het blad somt in het kort op de veranderingen, die Engelsche politiek van de laatste jaren het bondgenootschap met Japan, het ver drag met Frankrijk, de expeditie naar Thibet gekenmerkt hebben, veran deringen, waarop koning Eduard in vloed moet geoefend hebben. Daar mede is samengegaan het opkomen van nieuwe denkbeelden in Engeland als de leer van het beschermend ta rief en den algemeen-en dienstplicht. Al die veranderingen zijn natuurlijk niet in haar werk o-cgaan zonder dat gevoeligheden ziin ^kwetst en wrij vingen hebben plaats -■•had. Menzon echter zout gaan wrijven in nog niet geheelde wonden, als men het mis verstand en de kwaadwilligheden ging opfrisschen. die zoolang de Duitsch- Engelsche betrekkingen vergald heb ben. Misschien gelukt het nog een= aan den l ijd en aan een beter inzicht, om die herinneringen weg te vagen en de verhouding tusschen beide na ties terug te brengen op het punt. waarop zij in 1S98 was gekomen, toen Chamberlain verklaarde, dat hij geen vraagstuk zou kunnen noemen, waar over Duitschland en Enereland elkan der in het liaar zouden behoeven te vliegen, maar wel vele dingen, waar in Duitschland en Engeland dezelfde belangen hadden. Maar voor wij ons kunnen en willen herinneren, vervolgt de Kölnische, dat het bloed kruipt, waar het niet gaan kan, zal vermoe delijk nog menige wedstrijd te Kiel verzeild worden. ..Misschien echter draaft reeds de samenkomst van de twee vorsten in dit jaar er toe hij, om den weg te ef fenen voor overeenstemming, en in dien zin hopen en wenschen wij; dat de samenkomst van Kiel politieke vruchten zal dragen. Wanneer wij de teekenen des tijds goed verstaan, dan is in Duitschland de opgewondenheid in zoover bedaard, dat zulk een po ging beproefd zou kunnen worden. Is den de draad eenmaal vastgeknoopt, dan I het de taak van de openbare meening wezen, om met takt en han digheid te waken, dat hij niet op nieuw afbreekt. Dat geldt zoo goed voor hier als ginder." Het tijdstip van de presidentsverkie zing in de VEREEN IGDE STATEN begint tc naderen. In de republikeinsch e nationale Conventie beval de heer Black, ex- gouverneur van New-York, in een welsprekende lofrede de candidatuur van den heer Roosevelt aananderen ondersteunden haar in even loffelijke bewoordingen. Daarna werd de heer Roosevelt bij mondelinge stemming met algemeene stemmen candidaat gesteld. Senator Dolliver beval den senator Fairbanks" aan, als een zakenman, die liet vertrouwen beeft van den ge- heelen handelsstand en van den ge- heelen Staat. Andere redenaars on dersteunden hem, verklarende. dat senator Fairbanks voor elk ambt ge schikt is. Van mondelinge stemming werd afgeziensenator Fairbanks werd bij acclamatie candidaat ge steld. Andere candidaten werden niet voorgesteld. De Chineesche koelies in Zuid-Afri- ke hebben gisteren in het ENGELSCHE Lagerhuis weer aanleiding gegeven tot een scherpe woordenwisseling. Dr. Hutchinson, de liberale afgevaardig de van Rye,'vroeg den minister van koloniën, of hij gezien had, dat er beri-beri heerscht onder die koelies, en of de zieken en verdachten verdêr het land ingestuurd zijnen verder welke maatregelen er genomen waren om de verspreiding van die zeer be smettelijke ziekte tegen te gaan. Lyt- telton antwoordde, dat hij over de zaak aan Milner geseind hau, maar nog geen antwoord had gekregenhij vertrouwde echter, dat er ter plaatse alle mogelijke maatregelen genomen zouden worden. Hutchinson was met (Tat antwoord ontevreden, en stelde nu voor, van de orde van den dag af te wijken ten einde deze dringende aangelegenheid in behandeling te nemen. Maar er was weer een sper-motie, die dat be lette De voorzitter wilde liet voorstel niet in debat brengen, aangezien Charles Murray, de conservatieve afgevaardigde van Coventry, een mo tie had aangekondigd, waarin hij het Huis laat uitspreken, dat het de plicht van Hr. Ms. regeering is, alle gepaste maatregelen te nemen voor de ge zondheid en de behoorlijke behande ling van alle arbeiders in'de koloniën. Vergeefs trachtten leden van de lin kerzijde aan te toonen/ilat een drei gende epidemie niet onder die motie valt, en verzekerde dr. Hutchinson, dat het ihem niet te doen was om op positie ie voeren, maar om het gevaar van de beri-beri te keeren, de „sak mocht niet in behandeling komen. Majoor Seely bracht om een andere reden de Chineezen weer ter sprake. Opnieuw vroeg hij om een stemming onder de blanke bevolking van Trans vaal ten einde uit te maken of zij waarlijk in meerderheid voor den in voer is. Maar- Lyttolton bleef weige ren. Dr. Macnamara vroeg of het laag ste Kafferloon in de mijnen niet 45 sh. in de maand is, terwijl dat voor de Chineezen slechts 30 sh. is, en of op die manier de Kaffers niet onder kropen werden. Lyttelton, wiens ver klaring dat de Chineezen minstens 60 sh. zouden verdienen te schande is gemaakt, beloofde nu, dat indien na een half jaar de verwachting, dat de Chineezen met stukloon meer zou den verdienen, niet uitkwam, hun maandloon tot 45 sh. verhoogd zou worden. In Januari 1904 kreeg de politie we- een uitvaren in Augustus is geen der opdracht Ilnicki te bewaken, naar sprake. In strijd met de onlangs ver aanleiding van zijn schrijven aan den spreide berichten, dat de Oostzee- Russischen gezant, dien hij echter vloot eventueel door de straat van slechts met een gerechtelijke vervol- Magelhaen naar Oost-Aziatische wa ging niet met gewelddadigheden be-, teren zou varen, verneemt thans de dreigde. I ..Times" uit Sebastopel, dat aldaar De politie hield dus weder toezicht, groote voorraden steenkolen door de maar weder werd niets verdachts op- Russische admiraliteit worden sarnen- gemerkt, zoodat de bewaking, minder gebrachtvijftig a zestig duizend ton streng werd. Een tweede omstandig- ZB'} reeds opgeslagen of zeilende, beid, die den aanslag mogelijk maak- olgens den correspondent zijn deze te, was, dat de gezant Sjadotsky van kolen voor het Oostzee-eskader be- zijn woonplaats Genève naar Bern ste,TK'- dat op zijn reis in twee tem- no q van knlon y.nii wnrnpn vnnrzien. po's van kolen zou worden voorzien. Van uit de Oostzee tot het Suez-ka- naal zouden namelijk kolenschepen meevaren, wier plaats bij Port Said door andere schepen zou worden in- placht te komen zonder de autoritei ten te waarschuwen en dat deze ook niet te weten konden komen, wanneer de gezant kwam, zoodat het onmoge lijk was dadelijk maatregelen ter bo gen. Spr. meende ten slotte, dat de aan slag het gevolg was van een samen loop van ongelukkige omstandighe- Vnn pa* i-nrrPRnnndant den. Hoofdschuddend was de verkeer- Mec 00rüeel eem correspondent de beoordeeling van Ilnicki. Het ge-| De „Standard" verneemt van zijn beurde leerde, dat een nauwkeurige correspondent op liet oorlogsterrein, contröle op de vreemdelingen, nau- dat hij eeftige dagen vóór de Japan- wer samenwerking van de Zwitsersche Sche nederlaag bij Ilsulitien. 15 mij met de buitenlandsche politie en een Jen ten noordwesten van Feng-wang- betere organisatie der politie in de sjeng, in die streken verschillende hoofdstad Bern noodzakelijk zullen mijlen te paard had afgelegd en dat zijn. I hem de nauwkeurige voorbereidende 'maatregelen, door de Japanners ge- «i troffen, bijzonder opvielen. Uit de om- OOr?LOOS V AHj standigheid, dat de Japanners we- gens numerieke minderheid genood zaakt werden terug te trekken, leidt Port Arthur. hij af, dat hun troepen voor het grootste gedeelte naar elders gezon- De berichten omtrent den toestand den waren. Iedere dag, die geen he in de belegerde vesting veranderen langrijke gebeurtenissen met zich bij den dag. Soms hoort men, dat er brengt, is z. i. in liet voordeel van levensmiddelen volop zijn en dat de de Russen. Per spoor ontvangen zij inwoners er vroolijk concerten bij- geregeld versterkingen en zelfs. al wonen heden komt uit Tsjifoe het zijn slechts 1200 man per dag aange- bericht, dat de meeste menschen er komen na den slag bij Telissoe, dan uitsluitend van brood leven, wijl an- zijn toch hun verliezen in dien slag dere levensmiddelen onbereikbaar daardoor reeds weer aangevuld. En duur zijn. Volgens een particular voor er weder een belangrijke slag „Times-telegram uit Tokio wertku plaats heeft, zal een tweede leger van daar uit Chineesche bron berichten 100.000 man gemakkelijk, om Khar- ontvangen, meldende dat de verbin- bin samengetrokken kunnen worden, ding van Port Arthur met de zee nog welke troepen dan gevoed worden met steeds belemmerd is, ondanks her- den nieuwen oogst, die binnen twee haalde pogingen van de Russen, om maanden rijp zal zijn. de haven vrij te maken; alleen tor-; pedojagers kunnen de haven in en j Wat naar den Kelder ging. uitvaren. De „Novik", die onlangs; buitengaats werd gerapporteerd, kon, Het Berl. Tagebl." verneemt, dat alleen door middel van sleepbooten zich op het gezonken Japansche naar buiten komen. Met de kanon- transportschip „Hitachi Maroe" een nen van de schepen zijn dertig nieu- geheel regiment infanterie met volle- we forten bewapend, voor een alge- digen trein en een generaal met zijn meenen uittocht van de vloot, waar- staf bevonden. Het regiment behoor- omtrent vroeger geruchten liepen, de bij de 10e divisie. Van het even- worden geen merkbare toebereidselen eens in den grond geboerd transport- gemaakt. schip „Sado Maroe" werd de krijgs- kas met 2.000.000 yen aan Engelsch Togo's eskader. geld over boord geworpen. Bij het verschijnen van de Russische schepen Over de slijtage, waaraan Togo's plunderden koeKes aan boord van de schepen onvermijdelijk hebben bloot- j „Sado Maroe" den wijnvoorraad en gestaan, wordt nog opgemerkt, datveroorzaakten, groote wanorde.^ een pantserschip of kruiser, die zichDe kapitein van de „Ogoera" ver- op zee bevindt, alle veertien dagen,klaarde, dat de Japanners groot ge- of wel na 360 uren activiteit, 36urcn|brel< aan matrozen hebben, en dat rust noodig heeft; dan moeten ver: daarom veel Engelschen op hun koop- schillende machinerieën gereinigd vaardijvloot dienen, worden. Bovendien moeten nant-' serschepcn telkens kleine reparation plaats hebben. De slijtage der pijpen van de stoomketels is ook zeergroot. En eerst zes uur nadat de vuren uit- De Vervoermiddelen tusschen Een ruime gift. De keizerin-weduwe van Rusland heeft Dinsdag te Gatsjina lady Har- In den ZVVITSERSCHEN Stendenraad is geïnterpelleerd over den aanslag op den Russischen ge-' zant. De chef van het departement van justitie, Bondsraad Brennes, ant-, woordtle. Hij sprak het leedwezen van het. land over het gebeurde uit. Het onderzoek zou moeten leeren of men hier te doen had met de daad van een misdadiger of van een waanzin nige. Spr. constateerde, dat het depar tement van politie reeds op 3 Septem ber 1903 op verzoek van bet Russische gezantschap aan de politie te Bern mondeling en schriftelijk opdracht had gegeven, den ingenieur Ilnicki onder toezicht te stellen. Bij dit toezicht bleek echter niets verdachts, zoodat de autoriteiten alge meen den indruk kregen, dat van Il nicki niets te vreezen was. Daar zijn papieren volkomen in or de waren en hij een pas van hetTurk- schè consulaat, te Genève bezat en zijn verblijf in Bern tot geen klachten aanleiding had gegeven, achtten de autoriteiten het niet noodig nadere in- formatiën over den ingenieur in te winnen. De Russische gezant zelf kon niets meer meedeelen, dan dat Ilnicki in Rusland slechte zaken had gedaan en dat hij hiervoor de overheid aanspra kelijk stelde. Wegens bemoeilijking van de overheid was hij door het gou vernement van Kicff uitgezet. IJl I \,LI HL' UU1 littUlll. l'C VVIX,. IX,*it> gedoofd zijn, kunnen de pijpen ver-dmge, de echtgenoote van den Engel wissel d worden, wat on zichzelf eeni-iSchen gezant, ontvangen. Uit naam ge dagen arbeids vergt. Ivan de Engelsche afdeeling van liet Men schat., dat een pantserschip in j Roode Kruis stelde, lady Hardmge aar? oorlogstijd tien van dê dertig dagen i de keizerm-weduwe een som van rust in de eerste weken. Een vloot ,50.000 fr. ter hand, bestemd voor de als van admiraal Togo kan, na acht 1 verplegingsuitgaven. of tien weken in actie te ziiii geweest. Volgens een telegram uit Wladi- slechts over 4 5 van haar schepen vostok jieeft Skrvdlof's eskader op tegelijk beschikken, daar het andere j het Japansche transportschip „Sado- 1/5 voortdurend 111 reparatie verkeert, j \Iaroe-- fien bedrag van 2.000.000 jen Voor torpedo-booten zijn 8 uren rus* i aan Engeische goudstukken buit ge- op de 36 uren vaart noodig en het j maakt schoonmaken der stoomketels vordert Dit in tegenstelling met hetgeen de vier a vijf uren werk. Men kan ook vaststellen, dat de Japanschd pautserschepen of kruisers, die bij bet begin van den oorlog 20 knoopen haalden thans nog maar een snelheid van 12 knoopen hebben en dat de torpedo-booten niet meer dan 17 zeemijlen per uur halen. De dochter van admiraal Makharoff die eerst haar vader verloor, heeft nu ook haar verloofde, een marine-offi cier, in den oorlog verloren. Het Oostzee-estftder. Een correspondent van de „Times" te Kroonstad betoogt in een brief, d.d. 17 Juni, dat van een uitzeilen van de Oostzee-vloot naar de Aziati sche wateren in Augustus geen spra ke kan zijn. In Rusland wordt wel beweerd, dat in die maand degeheole vloot reisvaardig zal zijn, en dat de (moeilijkheid alleen nog schuilt inliet mobiliseeren van de flottielje van ko lenschepen. die de vloot moeten be geleiden, doch de correspondent be- weert, positief,dat in Augustus slecht; één oorlogsschip, namelijk de „Impe rator Alexander III" gereed zal zijn om uit te varen. Van de overige in aanbouw zijnde schepen zullen de „Imperator Paul I" en de „Andrei Pervosnanni" niet voor 1906 of 1907 klaar zijaook aan vier andere sche pen, de „Borodinp", de „Orel", de „Iigitaz Suvaroff" en de „Slava" wordt wel druk gewerkt, doch van Standaard verneemt. Stadsnieuws. schouwen we daartoe cene ordonnan tie van 1752. Men moest inwoner on- Amsterdam sn HaarlemrRUd z,incen ™,iik<> ver" den loop der tijden, door W. P. J. OVERMEER. IV. In de Duinen verdwaald. Donderdagmiddag gingen twee vrou wen met hunne kindereïr een plezier tochtje maken haar Kraantjelek, waar zij vertoefden tot laat in den voor avond. Toen wilden zij huiswaarts gaan, maar sloegen ongelukkig een verkeerden weg in die hun van hun doel afbracht. Toen de mannen thuis kwamen, werden dezen zeer ongerust en togen op onderzoek uit. Wel had den zij het genoegen vrouw en kroost terug te vinden, maar intusschen was het 2 uur in den nacht geworden vóór het gezelschap goed en wel thuis was. gunning bezitten van heeren burge- meesteren. Dit laatste ontving men J niet dan na een proef te hebben afge- I legd van „derzelver bequaamheyd". Bovendien waren de voerluiden ge- j houden, om met drie goede paarden te ryden, voor een goeden en „be- quaamen wagen", voor acht perso- 1 nen. uitgezonderd in tijden van vorst. Bij sommige gelegenheden was het daar dan twee paarden voldoende vervoer bijzonder druk, vooral met werden geoordeeld. Pinksteren, wanneer er soms 4 schui-Jaarlijks, in de maand Mei, had ten achter elkander voeren. Doch al eene keuring van paarden en rijtui- zou het ook in gewone omstandighe- gen plaats. den druk zijn te Haarlem, buiten de Het nemen van willekeurige prijzen Amsterdamsche Poort in het Veerhuis was destijds verboden, gelijk blijkt uit aldaar of te Amsterdam, het brand- bet volgende staatje, punt was en bleef Halfweg. Hier moestVan 1 April 30 September moest worden overgeladen en overgestapt,1 van Amsterdam naar hier worden be llier ontmoetten kennissen elkander, taald voor een gehuurden wagen voor hier werden de noodige hartverster-één of twee personen ƒ2.30 kingen genomen, kortom het washier, drie of vier persf 2.80 een drukte van belang. I voor ieder pers. boven de vier f 0.50 Doch ook de trekschuit raakte uit' Van 1 October tot 30 Maart respec- de mode meedoogenloos op zijde ge- tievelijk 2.80, ƒ3.30 en 0.70. drongen door den „stoom", welke nu Opmerkelijk is ook weder wij zou- weder een geduchten mededinger f'en bijna zeggen het traditioneele ar- krijgt aan de electriciteit. tikel tegen dronkenschap. Alleen is dit Onze bekende schrijver en stadge- in deze instructie nog sterker uitge- noot Ds. Jo. de Vries, schreef van de drukt, daar de koetsiers niet alleen trekschuit eens het volgende: ernstig worden gewaarschuwd tegen „De trekschuit was een gezellig ver- misbruik van sterken drank, doch ook voermiddel. Men hield er politieke tegen het kwalijk bejegenen der pas praatjes. men kon er hooren over den sagiers. oorlog, over den admiraal de Ruyter,De dienst van Amsterdam opHaar- over de Witt, over de speculaties van lem was behoorlijk georganiseerd. Law. en zekere pamfletten over poli- Hes winters moesten steeds des mor- tieke en algemeene onderwerpen zijn gens ten 9 uur twee wagens aan het er onder den naam van „Trekschuit- veer gereed staan en ten twaalf uur praatjes" vermaard geworden. Maar één wagen. Bij verzuim werden zwa- spoorwegpraatjes wie zal ze geven re hoeten opgelegd. De trein maakt eenzelvig. Met desnel-' Hoe zag de weg van Haarlem naar heid is de gezelligheid de wereld uit- Amsterdam er voor een paar eeuwen gegaan en de trekschuit heeft, zonder .1!.'1? Geheel anders dan nu en onein- zelve nog de kwade gevolgen te on- dig veel drukker, uit den aard der dervinden, de eerste schrede op dien zaa'\. vooral tusschen Amsterdam en weg gezet." I Halfweg. Langs den weg bevonden zich vele buitenplaatsen met groot- j sche lusthuizen" Aan de vaart onder- Het Wiii'envervoer scheidene steigers en stoepen, tot het net agenvenoei. m- en uitstappen van passagiers of Dat de alleroudste wagens er zeer. in- en uitladen van goederen. Thans eenvoudig hebben uitgezien en hun in- i zijn de verschillende buitens gesloopt, richting niet bijzonder geriefelijk zal bet Gemeenelandshuis van Rijnland zijn geweest, laat zich begrijpen als werd fabriek en dient thans tot het we bedenken, dot tot aan het beginuitpersen van suikerbieten. De dilï- der nieuwe geschiedenis de vervoer- gence is verdwenen en vervangen door middelen in hoofdzaak bestonden in éenige vrachtwagens, wandelaars ont- een wagenbak met as en raderen, in waart men bijna niet meer, de weg is de 6e eeuw door ossen getrokken. J verlaten en stil, tot nu eindelijk weer Doch liet was destijds geen alge-pogingen worden aangewend den weg meen vervoermiddel, slechts zeer hoogmeer bewoond te doen maken, hem geplaatste personen, benevens zieken! weer in eex-e te herstellen als de ver en gebrekkigen maakten er gebruik j bindingsweg Haarlem Amsterdam, van. Ook Hildcbrand was blij, dat de Na de kruistochten nam hetspoorweg kwam. „Maar komt, heer aantal toe. dus ook de verbeteringen,! lijke spoorwegen Daalt als een tra- hoewel ze vóór 1405 toch zeker nog lienet neder op onze provinciën! Ver- zeer primitief waren ingericht. Al-nietigers aller groote afstanden! Ver- thans we vinden destijds melding ge-smaadt de kleine afstanden van ons maakt van een schommelenden bak Ivoninkrijkjen niet! Laten de zakdoe- met goudlaken bekleed, en hangende! ken der schoonen u toegewuifd wor- in lederen riemen. En dit was nogJ den! De medailles onzer munt u te- wel het. rijtuig, waarmede de vrouw j gerollenriep hij enthousiast uit. van Karei VI. Isabella genaamd, haar intocht te Parijs deed. Doch al nam later het houden van „eigen rijtuigen" toe, hiermede waren de reizigers niet geholpen. Reeds ten: tijde der Romeinen bestonden huur wagens, welke door stalhouders wer den verhuurd, doch zooals we zooeven zagen, waren deze van vrij eenvoudige constructie. Eerst in 1660 kwam het eerste „wa genveer" hier te lande tot stand. In dat jaar n.l. werd octrooi verleend voor een wagen dienst van Amster dam op 's Gravenhage, het tweede volgde in 1687 van Amsterdam op Arnhem. In de 18e eeuw namen de reisgelegenheden allengs meer toe en verschenen o. a. de diligences, te Zut- phen in 1764 voor het eerst begroet en daar wisselwagen geheeten. Reeds in het begin der 17e eeuw le zen we van vrachtwagens, later kwa men de kalessen, daarna de berliners en de zwemmers, vervolgens de four- gons in zwang, en onder de regeering van Karei X verschenen de omnibus sen als een groote nieuwigheid, of schoon ze reeds in 1662 te Parijs be kend waren geweest, doch weder ge heel vergeten werden. „Het personeel der diligence heeft aldus schreef Hildebrand een ge heel ander karakter dan dat der trek schuiten. „Over 't algemeen staat het meer op de hoogte van zijne eeuw. Ii a lus d'actualité." Ook de reizigers waren volgens dien schrijver anders, en hij verdeelt zc in drie klassen, n.l. Slapers, Bookers, en Praters. De eerste soort de slapers De Directie van het Bron- ÜHH „Jü, gebouw i? zoo vrij de abonné s attent stond bij Hildebrand op den laagsten. te maken, dat voor a. s. Zondag 26 den minst schuldigen trap van over- Juni 1904, het yertoonen der abonne- last. Dan volgden de rookers als min- mentskaarten bij de contröle (ook voorder aangenaam gezelschap, doch de kinderen) verplichtend is. praters vond hij erger dan de rookers, Dat des avonds kinderen zonder ge- omdat laatstgenoemden hun mederei- leide of zonder vertoon van kaart niet zïgers ziek, doch eerstgenoemden hen worden toegelaten. j ongelukkig maakten. Dat het concert reeds te half acht j Doch ter zake. uur een aanvang neemt. Niet iedereen mocht het ambt van „openbaar voerman" uitoefenen. Be- Trouwens, zijn oordeel was niet bij zonder gunstig over dit vervoermid del. Luister slechts wat hij er van zegt Stooten en rammelen! O, dat men in een land als het onze, waar de Straatwegen zoo uitmuntend zijn, zul ke slechte diligences maakt en ge doogt Doch hier breng ik u de eer, die u toekomt, edele van Gend en Loos, Veldhorst en Van Koppen, war me menschenvrienden. In uwe wa gens zit men op breed o banken uwe plaatsen zijn. ruim uwe kussens en ruggestukken welgevuld uwe bakken diep uwe veeren buigzaam uw wie len breed uwe portieren niet tochtig; uwe raampjes bescheidenlijk zwijgen de uw vier paarden altijd in gere- gelden draf. Maar velen uwer colle ga's zetten ons in een schokkende, nauwe, dreunende, vuilon, tochtige, harde, tuitelige dooseen soort van groote rammelende builkas op vier wielen in de eene hebben wij geen plaats voor de dijen, in de andere geen ruimte voor onze knieën uit deze ko men wij met bevroren teenen, uit ge ne met een stijven nek wij rijden ons ziek, wij rijden ons hoofdpijn, wij rij den ons door, wij meenen gek te wor den van het gesnor aan onze ooren en 't gedender aan onze voeten; en dikwijls denken wij er, onder het door. eenwerpen onzer ingewanden, niet be kommering aan wat gelukkiger zijn zou, dood of levend er uit te komen (Slot volgt.) Banken. De Vereen, tot Verfraaiing heeft aan de Gemeente zes of tien (precies hoe veel schijnt men niet ie weten) ban ken aangeboden, ter plaatsing op de Bolwerken. B. en W. stellen voor. die namens de Gemeente te aanvaarden en voor het plaatsen een bedrag van 138 be schikbaar te stellen. Zwemschool. De temperatuur van het water van de Zwemschool aan de Houtvaart was hedenmorgen 6 uur 66 en hedenmid dag 12 uur 68 graden Fahrenheit.

Haarlem's Dagblad | 1904 | | pagina 1