dat onder de Japanners uitmuntende scherpschutters zijn. In verband hiermede vermeldden we het bericht uit Warschau aan de „Ti mes", dat alle reserve-officieren van dat district onder de wapens geroepen zijn. Men heeft hun vijf dagen tijd gegeven om hun particuliere zalton in orde te brengen, voor zij naar het oorlogsterrein moeten vertrekken. Raissoeli. De „Daily Mail" publiceert een brief van zijn bijzonderen correspondent te Tanger, welke Raisoeli hem zond. Raisoeli betoogde dat hij met de ge vangenneming van de heeren Perdi- caris en Varley niets vijandigs be doeld had tegen de Europeanen. Het was hem alleen te doen een 'wraak middel tegen Abdsadit, den gouver neur van Tanger, die jaren lang reeds zijn stam vervolgt. Raissoeli zou de Europeesche troe pen, zoodra zij in Marokko geland zijn, slag leveren. De karavaan met de 350.000 pesetas losgeld voor den Amerikaan Perdica- ris is naar Raissoeli vertrokken. Waar schijnlijk zal dus de zaak deze week tot een einde komen. Perdicaris geniet een goede gezondheid, maar sijn me degevangene Varley is ongesteld. Bei de werden goed behandeld. De vereering voor de Amerikaansclie vlag. De Amerikaansche vlag, die van 16 Juni 1777 dateert en dus ouder is dan de Britsehe (1801), Fransche (1794) en Spaansche (1785), is de laatste twaalf jaren meer en meer het voorwerp van een bijna afgodische vereering geworden. Zij is altijd in het volks lied meer geprezen dan die van alle andere landen en sinds 1890 wordt de 16e Juni in de meeste Staten op de scholen en elders gevierd. De groote nationale vrouwenveree- niging tot ondersteuning van nood lijdende veteranen uit den burger oorlog (Woman's Relief Corps) ver hoogde die vereering van de vlag nog, door er voor te zorgen, dat zij het heele jaar door boven iedere school wappert. Men plaatst de vlag op den voorgrond als een symbool, dat gods dienstige vereering eischt. In New- York gaf men eenigen tijd geleden een boek uit, waar in tamelijk dwaze gebeden stonden afgedrukt, bijv. ..Laat ons de wetgevers van onzen grooten Staat danken voor de wet. die boven elke school de vlag laat waaien." In de laatste jaren is een steeds meer aanhangers krijgende beweging ontstaan, die zich ten doel stelt, zich te verzetten tegen het gebruik dei- vlag tot handelsdoeleinden, bij het aanprijzen van waren, enz., men ziet daarin ..beleediging der vlag". In 1897 is tot dit_ doel een wetsont werp bii het Congres ingediend, en sedert is een American Flag Associa tion opgericht, die haar fort maakt van het ontwerpen van dergelijke wetsbepalingen. Veel succès hebben dergelijke wetsontwerpen tot dusver niet gehadin 1899 heeft het opperste rechtscollege van Illinois een wet in zake vlagschennis als strijdig met dc grondwet verklaard en hetzelfde ge schiedde onlangs een in New-Yorktot stand gekomen wet, welke door den thans zoo dikwijls genoemden rechter Parker voor ongeldig werd verklaard. Maar de publieke opinie oordeelt gunstig over de beweging tot religi euze vereering van de vlag. Eenigen tijd geleden eischte een man in Cincinnati echtscheiding, om dat zijn weinig vaderlandslievende vrouw hem had belet, een vlag van zijn bierhuis te laten wapperen. An deren echter noemen de vlagvereering louter afgodendienarij. Deze houden zich bezig met de kunst matige voeding van zuigelingen en deelen onder de arme bevolking tegen lagen prijs of om niet gesteriliseerde melk uit. Prof. C. Fraenkel heeft de resultaten van den arbeid dezer ver- eeniging in 9 plaatsen in Frankrijk met het oog op de zuigelingensterfte nagegaan en verkreeg de volgende cijfers i Sterfte in het le levensjaar op 1000 geborenen Vóór de werkzaam- Gedur. de werk- heid van de Gouttes zaamh. der Gout- de Lait. tes de Lait. Elboef 284 307 Havre 207 219 Fécamp 214 194 Grenoble 168 141 Nantes 182 140 Bourg 141 130 Nancy 183 177 Rouen 305 262 Versailles 189 180 Het groote nadeel van de werkzaam heid der vereeniging is, dat zij de kunstmatige voeding der zuigelingen bevordert en de borstvoeding tegen gaat. De ongunstige uitkomsten in plaatsen als Elboef en Havre moet volgens Fraenkel toegeschreven wor den aan slecht toezicht niet behoor lijke toediening en het gebruik dat nog algemeen in Frankrijk schijnt te bestaan, om lange spenen aan de zuig- flesschen te doen. I.ebandy. Jacques Lebaudy heeft zich naar de Matin" verneemt te Brussel laten interviewen. Hij begon met te verklaren, dat hij zich in Brussel ge vestigd heeft, omdat de souvereinvan den onafhankelijken Congostaat daar ook woont. Verder zeide hij, de dag bladen niet te lezen. „Hun meening" klonk het vorstelijk, „is ons onver schillig, wij werken zonder ons door iemand of iets van streek te laten brengen." Toen de journalist er Lebaudy aan herinnerde, dat men hem zijn rech ten op de Sahara betwist, antwoordde de Keizer „Niemand kan ons onze rechten betwisten wij h ebb erf daarover de beste Engelsche en Belgische rechts geleerden geraadpleegdzij erkennen eenstemmig ie onbetwistbare wettig heid van onze inbezitname van de Sa hara. Kindersterfte. Om de groote kindersterfte in Frank rijk tegen te gaan, hebben zich twee vereenigingen gevormd: ..de Consul tations de Nourrissons" en de „Gout tes de Lait". De Consultations de Nourrissons hebben zich tot taak ge steld om de jonge moeders met raadj en hulp ter zijde te staan en het toe zicht uit te oefenen op de kinderen tot! het tweede levensjaar. Hun doel is oml door toespraak, onderwijs, belooning en ondersteuning, de natuurlijke voe-j ding der kinderen met moedermelk te bevorderen. Het gevolg van hunne werkzaamheid is uitstekend geweest. Van 636 kinderen b.v. die sedert 1892 door de drie Consultations aan de Charité, de Maternité en het gesticht Tarnier te Parijs verzorgd werden, zijn er 39, en hieronder slechts één aan diarrhee gestorven. Doch watbe- teekenen ruim 600 kinderen gedurende een aantal jaren te Parijs, 's Is een droppel aan den emmer. Op een ander terrein valt de werk zaamheid van de Gouttes de Lait. De weg naar Lhassa. Onze telegrammen meldden dat den 25n Juni naar Lhassa zou worden op gerukt door de Tibet-expeditie, zoo voor dien tijd geen bevoegde onder handelaars door den Dalai-lama naar Giangtse gezonden werden. Deze da tum was reeds hekend als die, waar op het ruim gestelde ultimatum ver liep. Het is zoo goed als zeker, dat men in de hoofdstad van Tibet er niet over denkt toe te geven aan de Engel sche eischen en dat dus John Buil genoodzaakt zal worden om te doen wat hij gezegd heeft, om zijn dreige ment in een daad om te zetten. Zoo noodig wordt dit nog bevestigd door de Times, die verzekert, dat er waarschijnlijk 20.000 Tibetanen onder de wapenen staan en dat de priester- regeering alle krachten inspant. Niet alleen verhoogen nieuwe wapenen en betere ammunitie voortdurend het vijandelijk weerstandsvermogen, maar ook is het niet tegen te spreken, dat zij de kunst des oorlogs in "de prak tijk leerenj De taak, die den Eng ei schen generaal Mac Donald wacht, zal dus zeer zwaar zijn. Met de voorbereidingen der Engel- schen wordt men tusschen de regels der dagbladberichten en door directe mededeelingen zoetjesaan meer be kend. Generaal Mac Donald zal 24 Juni den dag voordat fiet ultimatum in werking treedt te Giangtse komen. De troepen, die hij ter versterking van de daar staande 7 a 800 man heeft ont boden, verzamelen zich bij de vesting Phari, waarheen heden de laatste af- deeling uit Koembi oprukt. Phari ligt 120 K.M. ten Zuiden van Giangtse. 70 K.M. verder in Gangtok is het vaste hoofdlazaret ingericht en in Lebong is men bezig met het bou wen van een nieuw hospitaal voor 750 bedden. Het gewondentransport is een der grootste moeilijkheden van dezen veldtocht, waarin wij Engeland zich onberadenerwijs hebben zien wikkelen, want trots alle inspanning der offi cieren op de forten der verbindings lijn en trots de als voortreffelijk ge roemde maatregelen kan dit transport slechts 'langzaam geschieden ten ge volge van de moeilijkheden van het terrein. Bij Gangtok houdt alle wagen- en karrentransport op en van-daar kan men voor het nazenden van le vensmiddelen en materiaal voor de expediiie en de terugzending van ge wonden enkel muildieren of dragers gebruiken. De beste verdedigingsmid delen blijkt Tibet, zooals wij dadelijk betoogd hebben, in zijn natuurlijke gesteldheid te bezitten. De leiders der expeditie, de militaire .kommandant-generaal Mac Donald en de „diplomaat" overste Younghusband zijn overigens niet uitsluitend in mi litaire maatregelen verdiept, maar ge bruiken ook den tijd van wachten tot het aanknoopen van vriendschappelij ke betrekkingen met de hoofden dn den omtrek. Zoo vertoeft te Phasi op het oogenblik weer de hoofdman van Boetan op bezoek en terwijl de gene raal om hem te vermaken allerlei voorstellingen op artilleristisch gebied deed ten beste geven en hem b.v. op het schouwspel van de werking van een raaxim-kanon onthaalde had Younghusband allerlei vertrouwelijke gesprekken met hem. De een liet hem dus de gepantserde vuist zien, voor- loopig in onschuldigen vorm. De an der maakte hem natuurlijk het hof. De Engelsche bron waaruit al deze mededeelingen stammen zwijgt echter volkomen over het resultaat van bei der streven. Over de beweerde hulptroepen die de Tibetanen van de zijde van de Mongoolsche Boerjet'en uit het Russi sche gebied zou krijgen, zwijgt men in den laatsten tijd volkomen. Mis schien hebben de Russen stamver wanten der Tibetanen voor hun gehei men dienst in het land opgevoed, doch in grooten getale kan dit niet het geval zijn, want anders zoo redeneert de Engelschman had men van hun verblijf wel wat ge hoord. Men vermoedt nu, dat de Daily Mail wel iets, dat misschien juist was vernomen heeft, maar in haar vreugde een belangrijke onthulling te doen het bericht geweldig heeft opge blazen. Zelfs wil men nu het daartoe terugbrengen, dat er naar allen schijn lieden in Tibet moeten zijn, die meer van Europeesche oorlogvoering weten, dan de Tibetanen in het begin van. den „oorlog" toonden te doen. Vooral op liet punt van versterkingen aan leggen moeten zij toen een kinderlij ken eenvoud aan den dag gelegd heb ben, terwijl nu hun laatste verrich tingen op dat gebied aan alle moder ne eischen beantwoorden. De loopgra ven en gedekte wegen, die nu pas op geworpen waren zijn van schietsleu- ven voorzien zoodat men er ook daar om op verdacht is dat het geen lichte taak zal zijn de versterkte Tibetaan- sche troepen daaruit te werpen. Maar wie is degeen, die de eenvou dige inboorlingen deze kunst heeft ge leerd? Is er een oorlogsgenie opgjr staan in hun midden "nu de heilige stad bedreigd wordt, of moeten wij denken aan hulp van buiten, van Rusland De teleurstelling van een impresario. Een navolger van Barnum kwam op het idee om op de tentoonstelling van St. Louis een paar van de Amerikaan sche dwergen tentoon te stellen, waar van Stanley in zijn werken spreekt. Hij trok naar den Congo met het plan door te dringen tot aan de Aruwimi. Men raadde hem dat echter af, onder het argument, dat de dwergen zich niet zoo heel gemakkelijk lieten van gen. Gedienstige geesten waren echter bereid den impresario aan een paar dwergjes te helpen. Zoo gebeurde het. Blij ging de man weer aan boord. Tot zijn schrik ontdekte hij echter, dat de dwergen aan het groeien gingen als kool. Toen hij in Amerika aankwam konden zijne dwergen al doorgaan vooi* „reuzendwergen" en eén paar maanden later zag ieder, dat het ge wone jonge negers waren. Bandieten. Onlangs verspreidde zich de tijding, dat een Siciliaansch grondeigenaar, een millionair van 73 jaar, Lanza ge- heeten, brieven had gekregen, die hem met den dood dreigden, zoo hij niet zekere som op een aangeduide plaats deed neerleggen. De heer Lanza gaf de overheden kennis van het geval, en sloeg er verder geen acht op. Op den avond van den 9n dezer nu lag hij te Malamoliera, bij Cesaro, in zijn villa te bed, toen verscheidene gemaskerde en van het hoofd tot de voeten gewa pende bandieten zijn kamer binnen drongen. Met den dolk in de hand dreigden zij hem af te maken, zoo hij een enkelen kreet liet hooren en hun niet dadelijk een bepaalde som ter hand stelde. Bevend stond de oude man op, kleedde zich en opende zijn secretaire, waarin twee duizend lira's lagen, wel ke hij onmiddellijk overhandigde. Daarmede echter niet tevreden, stop ten de bandieten hem een prop in den mond en noodzaakten hem, hen naar buiten te volgen, waar zij hem op een muilezel plaatsten, om daarna met hem in het kreupelhout te verdwij nen. Alles doet vreezen, dat de bandie ten, om zich te wreken, hem zullen dooden, of voor zijn invrijheidstelling een geduchten losprijs zullen eischen. Tal van Karabiniers te voet en te paard zijn uitgetrokken, om de boos wichten te zoeken. ifiT*-" Lastige lui. In de Hongaarsche Kamer heeft de oppositie Maandag weer eens een schandaaltje verwekt naar aanlei ding van het gebruik der Duitsche taal, die het toch maar ontgelden moet re>chts en links van de Leitha. De aanleiding was een interpellatie van den afgevaardigde Olay, over een missive der regeering- aan den burgemeester van Debreczin, waarbij deze ondanks zijn weigering werduit- genoodigd gehoor te geven aan een brief van den Oostenrijksch-Hongaar- schen consul te Galatz, hoewel die brief in het Duitsch was gesteld. Tisza antwoordde, dat de dienst- taal der diplomatie de Duitsche was en sprak zijn afkeuring over de hou ding van den burgemeester voor noemd uit. Daar kwam de oppositie met verontwaardiging tegen op, ter wijl de afgevaardigdeKubik schreeuw de „Ik verwonder mij, dat het schaamrood u het gezicht niet ver brandt Kubik werd voor deze uitdrukking onder censuur geplaatstmaar bo vendien moesten nog verscheiden af gevaardigden tot de orde worden ge roepen voor de heeren chauvinisten tot bedaren waren gebracht over Tis za's landsverraad en den heldenmoed van den martelaar van Debreczin. Dinsdag verlangde de oppositie nog een geheime zitting over deze zaak, opdat zij vrijer haar hart andermaal kon uitstorten over de kwestie. Tisza was voor dienstzaken naar Weenen en had er dus geen lopt van. Harikaric Bij de in 'toog vallende bewonde ring, die de Engelsche pers voor den Japanschen bondgenoot aan den dag legt, is er één ding, wat zij toch niet goed kan zetten, en dat is de oud- Japansche zede van de harakiri, den zelfmoord door het opensnijden van den buik, waarvan men telkens leest. Juist de Engelsche vrienden der Ja panners vinden het zoo zonderling, dat deze barbararsche gewoonte nog bestaat, omdat de „Japs" zich overi gens zoo uiterst consequent en vol komen de Westersche beschaving heb ben eigen gemaakt. De „Times" heeft het onderwerp belangrijk genoeg geacht voor een in terview met den Japanschen overste Asima. Deze heeft de nieuwsgierig heid van zijn ondervrager kort en bondig beantwoord met als zijn mee ning en die van de meeste1 zijner landgenooten te verkondigen, dat, al mogen sommigen het beschouwen als een nuttelooze opoffering van men- schenlevens, het nu eenmaal een ge bruik der Japanners is, hetwelk hij niet kan betreuren, dat hij de vele dingen, die ondersteboven geworpen en veranderd zijn in Japan, tot op den huidigen dag is behouden. Men moet erkennen, dat de geschie denis van dezen oorlog overste Asima wel het recht geeft te zeggen, dat de groote meerderheid zijner landgenoo ten het met hem eens is. Sedert 1868 opgesloten. Zoo nu en dan leest men, dat een stokoude man, een ongelukkige vrouw of een idioot kind jaren achtereen door de familie wordt opgesloten. Dat een broeder met zijn zuster een anderen broeder bijna veertig jaar hóeft opgesloten, heeft men zeker nog nooit gehoord. En toch is het gebeurd en niet eens zoo ver over de gren zen, namelijk te Hal, België. Een anonieme brief aan de Brussel- sche politie gericht, meldde, dat het zeer geachte gemeentecraadslid Buc- krey en zijn zuster tientallen jaren op hun gemeenschappelijke bezitting een jongeren, doodgewaanden broer gevangen hielden. In den beginne dacht de politie, dat zij hier te doen had met een der vele anonyme beschuldigingen, die zij zoo dikwijls krijgt, en die bij een onder zoek valsch blijken, temeer daar de familie Buckrey een zeer goeden naam had. Toen men echter tot een onderzoek overging, bleken de be schuldigingen maar al te waar. Sedert het jaar 1868 hield de familie Buckrey haar broeder in een kelder opgesloten. De thans 56-jarige man had in geen 36 jaar het daglicht aan schouwd. Zijn toestand was afgrijse lijk. De ongelukkige zag er als een lijk uit. Zijn hoofd is geheel kaal, baard en snor daarentegen hebben een ongekende lengte gekregen. Ten gevolge van zijn lange eenzaamheid was hij niet in staat een woord te spreken en maakte in het algemeen den indruk van een dier. De oorzaak van deze onmenschelij- ke daad der familie Buckrey is geld zucht, daar zij zich het vermogen van den stumperd hadden toegeëigend. De moord te Berlijn. Steeds vaster wordt de justitie ver sterkt in haar vermoeden, dat de moord op Lucie Berlin in de woning van vrouw Liebetrut moet hebben plaats gehad en opnieuw heeft zij daar huiszoeking gedaan in tegen woordigheid dezer vrouw. De woning is verzegeld en staat onder voortdu rende bewaking der politie. Bij de nieuwe huiszoeking moest vrouw Liebetrut nauwkeurig beschrij ven in welken staat zij haar woning had verlaten, toen zij voor haar po- litieovertreding in hechtenis ging en in welken staat zij de woning bij haar terugkeer vond. Al haar ver klaringen werden zorgvuldig opge schreven en fotografisch© opnamen werden gedaan van de woning en de trap. De woning bevindt zich tegen over de trap. terwijl het gezin Ber lin op dezelfde verdieping rechts woont. Vervolgens werden gehoor- proeven genomen. Een politieagent blies in de woning op zijn signaal- fluit nadat de rechterlijke ambténa ren zich in aangrenzende woningen begeven hadden en zoodoende stelde men vast, dat een niet al te luid ge- druisch daarbuiten moeielijk hoor baar was. Onder bet bed nam men bloedsporen op den vloer waar en dat gedeelte van den vloer is uitgezaagd en voor chemisch onderzoek in beslag genomen. Hetzelfde gebeurde meteen stuk van het karpet, een buis van de waterleiding en een groote reismand, die men in de woning vond en waar aan men eveneens bloedvlekken meen de te bespeuren. De andere reismand is nog steeds niet teruggevonden en de politie doet thans onderzoek naar alle booten en schepen, die op de bewuste dggen te Berlijn in de Spree gelegen hebben. Opmerkelijk is ook, dat volgens de verklaring van vrouw Liebetrut er een defect aan de slui ting dér verdwenen reismand is,waar door het deksel gemakkelijk open sprong. terwijl de drie getuigen, die de mand in de rivier zagen drijven, verklaarden, dat het deksel open was. De verdachte, Oscar Berger, ontkent nog steeds alle schuld, en komt tel kens met. nieuwe beweringen om zijn alibi te bewijzen. Wraak. Te midden der talrijke wandelaars lien eergisteren een jonnr meisje in de Avenue des Champs Elysées te Pa rijs. Plotseling snelde zij op een der voorbijgangers af en wierp naar hern met een flesch vitriool. De man wist echter een ontwijkende beweging te maken en de vitriool raakte hem niet. Hïi bracht daarop het meisje naar het commissariaat van politie. Het meisje verklaarde Louise Freig- man te he éten en achttien jaar oud te zijn. Zij zeide dat de man, dien zij had willen trëffen, haar in den steek had gelaten en dat zij wraak had willen nemen. De man beweerde echter met het meisje niets uitstaan de te hebben. De commissaris van politie heeft de vrouw naar het huis van bewaring doen brengen. Een nader onderzoek zal ingesteld worden. Merkwaardige processen. Een merkwaardig proces is voor den krijgsraad te Metz gevoerd. Daar stond de onderofficer Freitag terecht onder beschuldiging van..laf hartigheid", omdat hij den lsten Mei toen hij zag dat een paar soldaten een socialisten-samenkomst gingen bij wonen, alleen maar de nummers dier soldaten opschreef, in plaats van het lokaal binnen te dringen en beide mannen er uit te jagen. Het Openbaar Ministerie eischte 3 maanden gevangenisstraf. Maar de militaire rechters spraken den onder officier vrij, omdat hij naar hun oordeel eer te prijzen dan te laken was wegens zijn kalm optreden, waardoor hi] onordelijkheden had vermeden. Het Openbaar Ministerie komt ech ter in hooger beroep. Dan woVdt een merkwaardig geding gevoerd tusschen de gebroeders Char les en John Jarrow, tweelingen, voor de rechtbank te Edinburg. De vader der beide Jarrows stierf, zonder een testament na te laten, en nu komen volgens de Engelsche wet de bezittingen aan den oudsten zoon. Maar wie is de oudste? Charles be weert een half uur voor zijn broeder te zijn geboren, en dat zijn geboorte- acte dit aanwijst. John houdt vol. dat die geboorte^acte het resultaat is van een vergissing, wat de familiele den, die hij als getuigen heeft laten dagvaarden, erkennen. De rechters zitten over deze zaak met de handen in het haaren ze zal door hen ook moeilijk tot oplossing kunnen worden gebracht, tenzij er een Salomo onder hen steekt. Ingezonden mededeelingen 80 cents per regel. Het leven was my tot last Wat al jaren ben ik niet lijdende ge weest en wat al middelen heb ik niet aangewend om een verandering in mijnen toestand te brengen doch al les was te vergeefs. Het zijn alleen de Pink Pillen waarvan ik het bestaan op toevallige wijze van een mijner vrienden vernomen heb, die mij thana met lust en opgeruimdheid mijne werkzaamheden doen verrichten. Se dert jaren was ik n.l. lijdende aan eene vreeselijke maagziekte die mij met angst het etensuur deed te ge- moet zien. Ik was verplicht alle maat regelen te nemen om mijn maag niet te bezwaren want het geringste voed sel bekwam mij slecht, aldus schrijft ons de heer Albertus Peelen, p.a. mej. Wed. Kraaijenveld te Woolde, Henge lo, prov. Overijsel. Genoemde persoon verklaart ons dat hij thans zijn geluk niet kan beschrijven deoi raad opge volgd te hebben en de behandeling met de Pink Pillen begonnen te zijn. Van lieverlede begon ik meer trek in mijn eten te krijgen, dit moedigde mij aan en ik zette de behandeling nauw keurig voort, volgens de voorschriften die elke doos vergezellen. Ik gevoelde dat het voedsel mij goed deed, de af gematheid die ik voorheen onder vond verdween, de krachten namen van dag tot dag toe en ik was veel levenslustiger. De heer VAN PEELEN volgens portret. Dikwijls zeg ik tot mij zelf hoe on gelukkig toch voor mij dat ik dit ge neesmiddel niet vroeger gekend heb, wat al lijden en wat al onaange naamheden had ik aldus kunnen ver mijden. Enfin, beter laat dan nooit en opdat andere lijdende personen mijn voorbeeld kunnen volgen zoo machtig ik U bij deze mijne geheele genezing door het gebruik der beroemde Pink Pillen van Dr. Williams bekend te maken. Zoo er nog twijfelaars mochten be staan, zij kunnen zich persoonlijk of schriftelijk tot mij wenden, want uit dankbaarheid jegens U zal ik hen naar waarheid antwoorden. De Pink Pillen zijn niet alleen werk dadig voor maagziekten maar even eens voor alle ziekten voortspruitende uit een slecht en verarmd bloed zoo als bloedarmoede, bleekzucht, rheu- matiek, zenuwpijnen, heupjicht, alge- meene zwakte, en bewijzen de grootste diensten bij de vorming aan het op komend geslacht en bij het keeren der jaren den kritieken leeftijd van vele vrouwen. Prijs f 1.75 de doos, f 9.— per 6 doo- zen. Verkrijgbaar bij Söabilié, Steiger 27, Rotterdam, hoofddepóthouder voor Nederland en Apotheken. Franco toe zending tegen postwissel. Ook echt verkrijgbaar voor Haar lem en Omstreken bij Wed. W. PLAATZER VAN DER HULL, Droge^ rijen, Jansstraat 28, Haarlem. Dus de kraai leefde nog en gij vondt bij uwe tehuiskomst ook niets wat u verdacht toescheen? Niet het minste; dat zou ik ter stond bespeurd hebben. Wie droeg, buiten u, er kennis van, dat ge zooveel geld in huis hadt? Niemand. Ik heb de effecten, die ik wilde verkoopen, persoonlijk naar den bankier gebracht eji ook persoon lijk het geld in ontvangst genomen. Koestert gij eenigen argwaan.... Neen, neen. ik ken niemand, dien ik tot deze misdaad in staat acht, ant-j woordde Thalstein met een ontken- j nend gebaar. Wien zou ik verdenken? Ik vermoed, dat dezelfde, die destijds poogde in te breken, ook deze mis daad heeft begaan, maar over den persoon van dezen, mij wildvreemden mensch, kan ik niet de minste aan wijzing geven. Ik moet het aan de instructie overlaten hem uit tè vor- schen en het duistere raadsel op te lossen. Nog ééne vraagzei de rechter. Kunt ge de soorten geld, waaruit de u ontvreemde som bestond, nauwkeu rig opgeven? Neen, Zij bestond uit twee hon derd dubbele pistolen en dertig biljet ten van honderd thalers, maar de nummers der banknoten kan ik niet opgeven. Dat was alles, wat de rentenier wist te zeggen en de werktuigkundige We ber kon er maar weinig bijvoegen. Hij had gehoord, dat de oude heer even voor twaalf uur de trap was opge strompeld en meende zich te herinne ren, dat kort daarop "de buitendeur werd dicht getrokken verder wist hij niets. Hij kon ook niet zeggen, dat hij ver denking op iemand had. evenmin als Louise, die alleen getuigde, dat de huisdeur 's morgens open was ge weest. Vrouw Dulmer moest opheldering geven over de bewoners van het huis, maar bier was ook geen aanknoo- pingspunt te vinden alle menschen schenen eerlijk te zijn en buiten ver denking te staan. Juffrouw Becker getuigde, dat hare schoonzuster den vorigen avond bij baar geweest en heengegaan was om zich ter rust te begeven. Heeft uwe schoonzuster nooit een verdenking geuit, die zij tegen een be paalden persoon koesterde? vroeg de rechter. Neen, ik weet tenminste mij dit niet te herinneren. Er werd aan Heinrich, die intus- schen ook was binnengekomen, ver zocht het slot aan de deur der slaap kamer te onderzoeken, maar eer hij aan dit verzoek gehoor gaf. bleef hij eenige oogenblikken hoofdschuddend hij bet lijk staan. Dit viel den officier van justitie op. Wat is er? vroeg hij. Als uit een wilden droom ontwa kend, keek Heinrich om zich heen em streek toen schielijk met zijn handen over de oogen. Niets, antwoordde hij, die rood© streep om den hals doet mij denken aan een ander lijk, dat ik in Cali- fornië gezien heb. De officier haalde zwijgend de schouders op klaarblijkelijk hechtte hij geen geloof aan deze verklaring. Heinrich onderzocht het slot, liet de veer spelen en knikte peinzend met het hoofd. Het slot is onbeschadigd, ver klaarde hij als hier een looper is ge bruikt, dan moet hij in een zeer ge oefende hand geweest zijn. Kan een geoefende hand dit slot I met een gewonen loopen openen? vroeg de rechter. Toch niet, dit kan alleen met een opzettelijk daartoe vervaardigden haak geschieden, antwoordde Hein rich, terwijl hij het bewuste werktuig aan de heeren liet zien. Doet 't ons eens voor, hoe dat gaat, zei de officier van justitie. Heinrich volgde het bevel op en daar de heeren geen vragen meer aan hem te richten hadden, verwijderde hij zich. Dit eerste verhoor had geen licht in de duisternis ontstoken. Reeds wilde de rechter van instruc tie het proces-verbaal sluiten, toen de deur plotseling geopend werd en August binnenkwam. Hij bleef verschrikt op den drempel staanzijn blik gleed loerend, doch vluchtig over de aanwezigen, en bleef toen vragend en vol verwachting op den rentenier gevestigd, die juist aan den officier van justitie den naam van den binnenkomende noemde. Wat gebeurt hier, oom? vroeg hij. Ik kom, volgens uwe uitnoodi- ging, bij u ontbijten en goede he mel, wat ligt daar op den vloer? Treed nader, mijnheer de graaf, sprak de rechter van instructie schie lijk, gij komt, alsof ge geroepen waartik verzoek u eenige vragen te beantwoorden. In den vorigen nacht is hier een vreeselijke misdaad ge pleegd men heeft mijnheer Thalstein Bestolen en zijn huishoudster ver moord. Niet mogelijkriep August ont steld. Het feit is, helaas, niet te be twijfelen. Gij waart gisterenavond met mijnheer Thalstein te zamen? Wel zekerwij waren een beetje vroolijk. Hij beweert te veel te hebben ge dronken. Lieve deugd, dat kan immers bij zulk eene gelegenheid iedereen over komen. Mijnheer Thalstein heeft dien zwaren bordeaux haastig gedronken - Bracht u hem naar huis? - Ja wel. - Hoe laat was dat? Zoo ongeveer tegen twaalven het was nog niet half een, toen ik thuis kwam en het is van hier een geducht eind. Mijnheer Thalstein ver zocht mij hem naar boven te bren gen hij was bang leven te maken en zou hem gehinderd hebben, als zijne huishoudster hem in dien toestand had gezien. Dat zult ge u nog wel her inneren, oom Natuurlijk, knikte de rentenier, die de snuifdoos rusteloos tusschen zijn vingers draaide, ik herinner mij dat nog heel nauwkeurig. Tot hoe ver hebt gij hem verge zeld? vroeg de rechter. Tot hier in deze kamer. De kraai vloog ons krassend tegemoet, toen wij binnentraden. En hoe lang bleeft ge hier? Tot ik de kaars had aangestoken en ginds de deur had geopend. Vondt ge niets verdachts Niet het minste. Hoordet ge ook geen gerucht in huis? Ook dat niet, maar toen ik het huis wilde verlaten, scheen het mij toe, alsof ik beneden in 't voorhuis iets hoorde ritselen. Ik heb er verder geen acht op geslagend© gedachte aan een misdaad kwam niet bij mij op. En toen ge 't huis verliet, hebt ge toen alle deuren achter u geslo ten? Zoo goed ik kon. Ik trok elke deur achter mij dicht. Ook de huisdeur? Zeker, ik moest, zooals ik mij nog goed herinner, twee- of driemaal zeer hard er aan trekken eer zij in't slot sprong. Meestal is zulk eene slui ting ook voldoende en niemand kon immers weten, dat er dien nacht de grendels niet voorgeschoven waren Gij zeidet straks in 't voorhuis een verdacht geritsel te hebben ge hoord, zei de rechter na een poos. Meent u, dat dit gerucht door een mensch zou kunnen veroorzaakt ziin geworden J *k geen reden daaraan te twijfelen, antwoordde August kalm, maar zooals ik gezegd heb, ik sloeg er geen acht op en hechtte geen ge wicht aan de zaak. De heeren van 't gerecht wisselden nog eenige woorden met elkaar en toen werd het proces-verbaal, nadat August zijn getuigenis had onderfee- kend, gesloten. August bemoeid© zich nu met den ouden heerhij zorgde er echter eerst voor, dat de dood© naar hare slaapka mer werd gebracht. Dat is inderdaad een verschrik kelijke gebeurtenis, zeide hij, toen hij zich eindelijk met den rentenier al leen bevond als men dat had kun nen vermoeden, zou ik bij u zijn ge bleven. 6 (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1904 | | pagina 6