LOURENS GOSTER DRUKT ms en yersche Grasfeoter HAARLEM'S DAGBLAD HANDELS DRUKWERK WERKPLAATSEN Zuider Buiten Spaarne No. 6 Ontvangen Mazelen. Wegens het veelvuldig en steeds toenemende aantal mazelen te Rhoon is door B. en W. dier gemeente aan de leerlingen der o.l. school eene bui tengewone vacantie gegeven. Het be stuur van de vereeniging ,,Een school met den Bijbel", aldaar, heeft dat voorbeeld gevolgd. De ziekte heeft een goedaardig karakter; er zijn gezinnen met 4 tot 7 patientjes. Brand. Men meldt uit Amsterdam van Za terdag: Door onbekende oorzaak brak he denavond half zeven eon zware bin nenbrand uit op de zolderverdieping van perceel 25 aan den Kloveniers burgwal alhier, waarin de firma Levi en van Biene haar zaak in galante rieën en speelgoederen heeft geves tigd. Het vuur breidde zich snel uit in den voorraad licht brandhare goede ren, zoodat de brandweer eerst na een half uur het gevaar bezworen had. De •ondergelegen verdiepingen, waaron der het woonhuis, leden zware water schade. De te hulp geroepen stoom spuiten behoefden geen dienst te doen. Uit Katwijk a/Rijn wordt gemeld: Zaterdagmiddag woedde hier een felle brand, die, aangewakkerd door den hevigen wind, twee woonhuizen met. schuren, stallen en hooiberg in de asch legde. Door het flink optreden der brandweer werd het gevaar, dat zich dreigend liet aanzien, tot genoem de perceelen beperkt. De schade wordt slechts gedeeltelijk door assurantie gedekt. Bij een hevig onweer sloeg Zater dagavond te Nieuwendam de bliksem in het graanpakhuis van den heer Tj. de B., dat tot den grond afbrandde. De woning bleef gespaard. Sport en Wedstrijden Algemeene vergadering ven deu N. V. B. Na een welkomstwoord van den voorzitter en goedkeuring der notu len, werden de medailles uitgereikt, waarna de interpellatie-Coucke plaats vond. De door dezen heer ingediende motie werd ingetrokken, doch over genomen door den heer Engelberts en met algemeene stemmen verworpen. De interpellatie-Unitas (Rotterdam), welke een zeer uitvoerig debat ten gevolge had. eindigde zonder dat deze club de gevraagde dispensatie verkreeg. Tot bestuursleden werden nu geko zen: ie-voorzitter J. Warner 2e-voor- zitter J. W. de Goejecommissarissen P. de Haan, D. J. C. Dikkers, A. J. Bronkhorst, J. G. Coster, J. J. van den Berg en C. A. W. Hirsclimau. Na aanwijzing eener kascommissie werd behandeld het contract te sluiten met de Internat. Voetbal Unie". Hoewel men in principe niet tegen een con tract was, achtte men het voorgestelde niet voor aanneming vatbaar. Inzake een nieuwe competitie-indee ling werden 4 moties behandeld, t. w. der heeren Hinlopen, Stol, Hekken- berg en De Kanter, waarvan dat van den heer Stol een voldoende meerder heid kon verkrijgen. Te ongeveer 7 uur werd de vergadering gesloten. Bredascho Wielerbaan. Do uitslag van den te Breda gehou den grooten internationalen wedstrijd is als volgt No. 1. Holland—België wedstrijd in vier afdeelingen over 1 kilom. Deelne mers: Ballon Breda, Van Unen Prin- senhage, Broos Roosendaal, Mol Ant werpen, Bogemans Antwerpen, De Roeck Antwerpen, Gerardi Antwer pen. Ie afdeeling 1. Van Unen 2 min. 17 1/5 sec. laatste ronde 24 1/2 sec., 2. Ballon, 3. Bogemans, 4. De Roeck. 2e afd. 1. Mol, 2 min. 15 3/5 sec., laatste ronde 25 3/5 sec., 2. Broos, 3. Girardi. 3e afd. 1. "Mol, 2 min. 45 1/5 sec., laatste ronde 34 2/5 sec., 2. Ballon, 3. Girardi. 4e afd. uitslag1 Bogemans, 2 m. 36 2/5 sec., laatste ronde 25 3/5 sec., 2. Broos, 3. Van Unen, 4. De Roeck. Klassificatie. Mol 2 punten, Bal lon, Broos, Van Unen en Bogemans elk 9 punten, Girardi 6, De Roeck 8. Beslissing: 1. Ballon, 2. Van Unen.1 No. 2. Match a trois. Deelnemers Doerflinger Zwitserl.. Massart Frank rijk, Ingold Algiers, Uitslag: le afd. over 2 K.M., 1. Doerf linger, 4 m., 531/5 sec., laatste ronde 21 3/5 sec., 2. Ingold 2e afd. 1 kilom. 1. Doerflinger in 1, min. 54 sec., laatste ronde 21 3/5 sec., 2. Ingold. 3e afd. 1 kilom. 1. Massart 1 m. 56 2/5 sec. laatste ronde 23 sec. 2. Doer- flinger. Beslissing. 1. Massart, 2 m. 442/5 sec., laatste ronde 213/5 sec. No. .3. Wedstrijd over 10 kilom. met motorgangmaking. DeelnemersMeul- kens, Breda, Roos Amsterdam. 1. Melkens 10 m. 71/5 sec., laatste ronde 22 sec. No. 4. Wedstrijd over 25 kilom. met motorgangmaking. Dezelfde deelne mers als nummer 3, 1. Melkens 28 m. 324/5 sec., laatste ronde 214/5 sec., Roos 6 banen achter. No. 5. Motorwedstrijd series en finale, le serie over 5 kilom. Deelne mers A. Otten, Breda, Gilles Merxplas 1. Otten, 3 min. 81/5 sec., laatste ronde 201/5 sec., 2e serie 5 kilom. DeelnemersFack, Amsterdam, F. Otten, Breda, Uiterwijk, Zevenbergen 1. Fack, 2. Otten, tijd niet opgenomen. Beslissing over tien kilom. Deelne mers A. Otten, F .Otten, Fack, Gil les. 1. A. Otten in 10 min. 182/5 sec., laatste ronde 192/5 sec., 2. Gilles, 3. F. Otten. Koloniën De oagereldheden in Sidoardjo. Aan het Soerabajasch Handelsblad werd gemeld, dat de assistent-wedono van het district Gedangan, afdeeling Sioardjo, gerapporteerd heeft, dat 300 Gemengd Nieuws De moord van Bobrikof in den Senaat. De Senaat van Finland kondigde Zaterdag een bekendmaking af, waarin staatDen Senaat, de eerste maal sedert den dood van den president, Bobrikof, vergaderd, is het een be hoefte zijne groote afkeering uit te spreken over de afschuwelijke, afkeer wekkende daad, welke haars gelijke in de annalen van het land niet heeft, en waarvan de goeverneur-generaal het slachtoffer was. Alle welgezinde inwoners spreken hunne groote af keering hierover uit. De Senaat wil aan het Finlandsche volk duidelijk maken welke diep treurige gevolgen reeds de beweging van kwaadgezinde, door waanzin bevangen personen, die tot ongehoorzaamheid aan de overheid aanspoorden, in de laatste jaren ver oorzaakt hebben; welke gevaren het land in de toekomst bedreigen, wan neer deze beweging voortgezet wordt zonder op tegenstand te stooten. De senaat richt in de eerste plaats aan alle weldenkende inwoners het verzoek dat ieder in zijn kring met alle hem ten dienste staande krachten zich inspant om mede te werken tot het herstel der rust, der orde in het land; dat ieder trachte het vertrou wen waardig te maken dat het Fin landsche volk gedurende de honderd jarige onoplosbare vereeniging met het machtige Russische Rijk van de zijde zijner Soevereinen het geluk had te genieten, onder wiens welwillende bescherming Finland zich zoowel op geestelijk als op materieel gebied op de meest gelukkige wijze ontwikkelde. De Senaat beval dat deze mededee- ling in het officieele blad bekend zoude gemaakt worden, en dat het proces verbaal betreffende deze zitting aan den tijdelijken goeverneur-generaal zoude overhandigd worden. hadjis de bevolking tot oproer aan hitsen en den prang sabil" willen uitroepen. De resident van Soerabaja is naar de plaats van het oproer vertrokken. Vijftig soldaten zijn naar Gedangan en 25 anderen naar Sepandjang gedi rigeerd. Resident Lange en de regent van Sidoardjo bevinden zich gewa pend op de suikerfabriek Sroeni. De Java-Bode teekent bij deze tele grammen aan Al zal de benaming „opstand", ge lijk in onze telegrammen te lezen stond, wel wat forsch genomen zijn en het prang-sabil-prediken wat fan tastisch gezegd, toch schijnt het feit, dat de resident van Soerabaja onver wijld naar Sidoardjo is vertrokken om in persoon de leiding op zich te nemen, en zonder dralen troepen ge zonden zijn naar de rumoerige desas, te wijzen op iets dat ernstiger is dan een opstootje. In het Sidoardjo is het al geruimen i T!n het. Terwijl'men J 6 beraadslaagde, wat men zou beginnen, klonken plotseling eenige geweerscho- Men zal zich herinneren dat in de 1 ten van uit het venster der gebarri- maand Februari een ernstige kwestiecadeerde woning; een elfjarig meisje van inlandsch bestuur door den resi-|en een jongeman bleven op de plaats Een woestaard. Uit Nizza wordt bericht, dat men aan de Italiaansche Riviera vervuld is van een treurspel, dat zich te Bor- dighera heeft afgespeeld. Een soldaat, Maida geheeten, had zijn kameraad Benasso doodgeschoten en zich daarna in zijn woning verschanst. Alle pogin gen om zijn deur open te breken waren vergeefsch. De gewapende macht moest te hulp komen een ontzettende menigte verzamelde zich weldra in de dent van Soerabaja uit den weg ge ruimd is moeten worden. De wedono van Boeleng had geweigerd, om een last, die hem door den regent van Si doardjo was gegeven, op instigatie al weder van den assistent-resident, uit te voeren. Die last bestond hierin, dat aan de bevolking printa zou worden dood. Eenige oogenblikken later kreeg een apothekersbediende een levensgevaar lijk schot in het onderlijf. Weldra maakte Maide nog meer slachtoffers; een 23jarig man kreeg een schot, dat hem onmiddellijk doodde. Twee sol daten werden aan armen en beenen gewond. Toen werden ook de gendar- gegeven om haar polowidjo, die nog I mes te hulp geroepen en kwamen van nia* ,1alle zijden versterkingen. Een tijdlang bleef het rustig en meende men, dat Maida daar het niet voldoende gerijpt was, uit den grond te nemen ten behoeve van de suikercultuur. Meer gevoelende voor de belangen der bevolking van zijn district dan voor die der suikercul tuur, had de wedono zich schrap zet en de gezegde printa niet gegeven, j drong. middernacht was zich ter ruste had begeven. Een soldaat trachtte de deur open te breken, doch hij werd gewond j door een kogel, die door het hout heen waarvoor hij ten verantwoording werd geroepen. 1-Iet eind van het lied was, dat de inlandsche ambtenaar, die eigenmachtig had durven optreden, Eindelijk, toen men het huis ge deeltelijk in brand gestoken had, slaagde men erin den woesteling tus- schen een paar half verbrande plan verwijderd werd naar een ander dis-1 dJ!?I 'e.S"ken' z00tiat men hem £rneer kon schieten. Of deze zaak, die, naar gezegd wordt, i veel kwaad bloed gezet heeft in het Dames-staking. Sidoardjo-sche, verband houdt met de j Honderd telefoon-dames die dienst thans gerapporteerde en door hadji's i doen op het Holborn-bureau te Londen, aangestookte ongeregeldheden, valt hebben Zaterdagavond het werk neer van hieruit natuurlijk bezwaarlijk Selegd, om te protesteeren tegen een zeggen. Dat er echter voor gevaar ge- i met bezoldigde vermeerdering van ha- vreesd wordt, blijkt uit het feit, dat i i - j ,i twintig dames diens t doen en dezen vrouwen en kinderen in allerijl naer tonde® onmogelijk alle abonnés die boerabaja zijn gezonden. het bureau opbelden, helpen. De da- De suikerfabriek „Sroeni", die het mes waren vooraf door de directie ge- brandpunt van de beweging schijnt te j waarschuwd dat zij, ingeval zij net zijn en waar de hoofden van het ge- i werk staakten, voorgoed gedaan krij- westelijk en het inlandsch bestuur £en- zich thans bevinden, behoort toe aan! de Handelsvereniging „Amsterdam", j Yorstelijk geschenk. Administrateur is de heer W. D. vanfabrikant Rehwoldt te Leipzig Baak, Sepandjang is een spoorweg-1 heeft ter gelegenheid van het 25 jarig halte tusschen Wonokromo en Varik. i bestaan van zijn firma zijn arbeiders I een vorstelijk geschenk gegeven. Hij Dr.ilArwtK (schonk hun n. 1. een som van300,000 v TT,Ja* 'mark, die zóo werd verdeeld, dat elk j arbeider voor ieder jaar van zijn werk- AcadeiuiHche Examens. zaamheid bij de firma 4.0 mark op een Amsterdam. Met gunstig gevolg isspaarbankboekje zou krijgen. De ar- afgelegd het candidaats-ex. in de ge- beiders die 25 jaren in dienst waren, neeskundc. door de heeren W. F. I kreSen leder, een jubileumsgeschenk Emous en H. M. C. Jansen. van 200 markj Groningen Bevorderd tot doctor in j de geneeskunde op proefschrift, geti-1 Spoorwegongeluk, teld„Waarnemingen over partusBij het spoorwegongeluk bij Entra- serotimis en de geboorte van groote j masaguas in Spanje moeten vijftig kinderen", de heer J. H. A. Th. Tres-personen zijn omgekomen dertig ling, geb. te Nieuwe Schans. menschen zouden in den wagen ver brand zijn en 20 zouden zijn verdron ken. Het ongeluk ontstond door een ontsporing, waarbij do locomotief met drie wagens van de andere wagens werd weggerukt. De drie wagens schoven over elkaar en werden door vonken uit de locomotief in brand ge stoken. Een hevige wind wakkerde de vlammen aan. Intusschen werkte de locomotief door, waarbij het hek werk van de brug werd vernield, waar in de machine bleef hangen. De brug raakte ook in brand, zoodat eenige waggons in de rivier vielen. Het too- neel van de ramp was allervreese- lijkst en de verschrikking bereikte haar hoogtepunt toen de stoom van de locomotief de brandende asch on der de om hun leven worstelende pas sagiers dreef. Het reddingswerk ging, tengevolge van den grooten afstand van de stad zeer langzaam. Vele land lieden, die ter hulpe snelden, vielen m onmacht bij den gruwelijken aan blik. De Dreyfus-zaak. De procureur-genera.al van het hof van Cassatie heeft Esterhazy, die te Londen vertoeft, laten verzoeken als getuige te verschijnen. Men heeft hem een vrijgeleide aangeboden en wil zelfs zijn reiskosten betalen. Maar de ex-majoor heeft kortaf geweigerd. Men vroeg hem naar de reden van die weigering, en hij antwoordde, dat een van die redenen was, dat hij de epau letten heeft moeten dragen tegelijk met hen, „die door' domme en laffe berekeningen bijzonder slim meenden te doen door mij eerst te verdedigen en mij laten met laster te overladen en in het water te schoppen." Z n oordeel over de enquête wilde hij niet zeggen. Toen vervolgde hij „De Dreyfusards hebben dat slechts kunnen doen door de ongelooflijke onvoorzichtigheid van hun tegenstan ders. De hervatting van l'affaire" zal nog veel meer kwaad doen, en dat is niet alleen mijn idee, maar dat van iedereen in Engeland." Ook Czernusky heeft geweigerd te verschijnen. Kolonel Stoffel, langdurig onder vraagd over het borderel, waarvan Mj het bestaan aan verschillende ^rso- nen had bevestigd, bekende, dat hij maar wat gezegd had, maar dat hij persoonlijk eigenlijk niets wist. De algemeene indruk van het Hof van Cassatie is, dat 't „nieuwe feit" van zoodanigen aard is, dat wel tot revisie moet worden overgegaan. Een goede Baad. Het lid van het Heerenhuis, Mat- toesj, een bekend oud-Czechisch staatsman, heeft den jong-Czechen den raad gegeven de obstructie op te geven en te trachten een parlemen taire partij van invloed te worden. Dan bestond er ook kans wat gedaan te krijgen en dan zou wellicht ook de obstructie in den Boheemscben Land dag eindigen. Een verdwenen diplomaat. De „Daily Telegraph" ontvangt van haar correspondent te Plymouth een curieus verhaal omtrent de verdwij ning van een .Amerikaanschen diplo maat van de" mailboot Kaiser Wil helm II"die den 14den Juni van New- York vertrok en verleden Maandag morgen te Plymouth aankwam. De verdwenen passagier is de heer Kent Loomis, die belast was met het-over brengen van belangrijke Staatsstuk ken aan den Amerikaanschen gezant te Parijs. Hij was te New-York door zijn broeder, den onder-staatssecreta ris van de Vereenigde Staten, aan boord gebracht en zou te Cherbourg debarkeeren. Hij kwam daar echter niet aan, waarop men Marconigra- pheerde naar de Kaiser Wilhelm II", die inmiddels haar reis naar Bremen had voortgezet, of hij misschien aan boord gebleven was. Dit bleek niet het geval en voor zoover men kon nagaan is de heer KentLoomis ook niet te Ply mouth aan wal gegaan. Hij had trou wens in Engeland ook niets te doen. j De nasporingen in deze geheimzinni- ge zaak worden ijverig voortgezet. Een snoepreisje. Eene getrouwde vrouw uit Laken verliet drie dagen geleden de echtelij ke woning en vertrok met een 20-jari- ge jongeman naar Parijs. Deze had 350Ü franc, de spaarpenningen zijner ouders, meegenomen en dc ontrouwe vrouw haar hondje en haren kanarie vogel. Dank zij deze twee diertjes werd het paar horkend en aangehou den toen het te Parijs uit den trein stapte. De vrouw alleen werd opgeslo ten en zal uitgeleverd worden HAARL.EM. Speciale inrichting van het maken van Grondboringen, Pijpwellen, Oatijzerings-iurieiitingen, Water-Reservoirs. Behalve alle soorten Y raagt Telefoon prijsopgaaf. No. 600. de aller fijnste DELFTSCHE en LEIDSCHE Machinale Vleeschsnijderij. Nieuwste constructie. T, A. DONNÉE, Kleine Houtstraat 62. Een groote partij Heel Wollen Bnekskins en Eamgarens bre9d 21/» El, welke benaderd zijn in <ie kleuren wart, donker blauw, donker, midden en licht grijs, bruin en zwart met "wit gespikkeld, worden thans tegen de helft van den gewonen prijs direct aan particulieren verkocht. 5 el voor een eompleet Costnnm f6,50. 8 el voor een Bemi-Saisoti f8.90. Stalen van deze partij, waarvan men ongeveer de kleur die men verlangt gelieve aan te geven, worden op aanvrage Irauco verzonden. J. W. E. VAN DER MEER, Hengelo (O.) Mevrouw was haastig opgestaan; het rood des toorns scheen op haar, gelaat Ik voel mij tegenover jou niet verplicht zulke offers van onze vrien den te verlangen, zeide zij met veel nadruk, zulk een verzoek zou mij in hunne oogen verlagen. Wat mij be- treft, mij blijft in tijd van nood nog de terugkeer lot het tooneel over en ik zal dien weg zonder aarzelen betreden. Gekheid. Hertha, je zoudt je bit ter in je hoop zien teleurgesteld. Je stem is niet zoo schitterend en baro nes von Felsing kan zich niet geluk kig gevoelen, wanneer men haar slechts als ster van de tweede of der- j de grootte aanziet. Zou-je dat denken vroeg zij min- j achtend. Ik zou er wel eens anders over kunnen oordeelen. Kom. kom. je zult dat nog wel eens ernstig overwegen en dan wel inzien, dat zulk een stap dwaasheid zou zijn. Wees dus zoo goed en ver- vul mijne wenschen. Ik heb onzen J vrienden onze terugkomst doen we ten zij zullen vandaag wel komen om ons te verwelkomen; doe dan je best, opdat zij hunne beurzen voor ons los roeren. De barones zweegzij was naar het ■locmentafeltje gegaan en hield zich Het hare planten bezig. Wat zou zij ook antwoorden? Hij vrstond immers toch geen reden. - Ik zelf zou wel graaf von Var- now verzoeken mij wat geld te lee- nen, zoo begon hij andermaal en het scheen haast, alsof hij behoefte ge voelde zich tegenover zijne vrouw te verontschuldigen, maar ik was bang, dat hij mij een weigerend antwoord zou geven en daaraan stel ik mij niet graag bloot. Als wij nu de rollen eens omkeerden en jij vraagdet August en ik von Thalstein om wat geldi Mevrouw maakte een ontkennend gebaar. Maar ik zou niet weten, wat je daartegen in kunt brengen, Hertha, sprak de baron, wien deze beweging niet ontgaan was, vrienden moeten in nood elkander bijstaan; laten diehee-j ren ons bewijzen, of zij onze vrien den zijn. Hertha zweeg nog altijd, maar de harde, minachtende trek om haren mond, die hoe langer zoo duidelijker te voorschijn trad, liet. maar al te merkbaar blijken, dat zij niet voorne- j mens was zijn wensch tegemoet te1 komen. En de baron zou heden ondervinden, j dat hij op de vriendschap van August] niet behoefde te bouwen. Nauwelijks in zijn kamer teruggekomen, werd mijnheer von Varnow aangediend. Met. levendige blijdschap ging hij hem tegemoet; hij wilde terstond een déjeuner h la fourchette bestellen, j maar August bedankte. Tk kan niet lang blijven, zei deze, ik kwam alleen maar eens hoo-' ren, hoe jullie 't maakt, maar ik moet dadelijk weer weg. Heb-je het zoo druk? schertste baron Felsing. Mijn verloofde wacht mij 't Is waarvergeef mij, dat ik vergat u met uwe verloving geluk te wenschen. Het heeft ons gespeten, dat wij niet hier waren Ge waart in Homburg, niet waar De baron draaide zichtbaar verle- gen aan de punten van zijn baard. Jawel, antwoordde hij, en haal de zijn schouders op, het is eene dwaasheid geweest, die ik niet voor de tweede maal zal uithalen. Deze bekentenis ontheft mij van elke andere vraag, zei August sarcas tisch. Helaas, helaas, beste vriend, ik dacht mij op die manier uit een druk kende verlegenheid te redden, maar heb er nog meerdere in 't leven ge roepen. Zulke teleurstelling is hit ter Dat had-je vooruit kunnen zien Toch niet, ik zou in dat geval niet mijn toevlucht genomen hebben tot zulk een wanhopig middelMijn ar me vrouw is ontroostbaar, zij heeft mij verwijten genoeg gedaan, maar dat verandert niets aan de zaakik zal in de toekomst voorzichtiger zijn. Ik hoop, eerlijk bekend, een vriend te vinden, die mag ik je een sigaar, offreeren Dank u. Zie-je. 't is zeer onaangenaam, als men zijn kapitaal zoo heeft uit staan ,dat men het niet elk oogen- blik kan losmaken. Ik moet eenige hy potheken opzeggen en zes maanden wachten, eer ik het geld krijg. Nu kan men zulke vorderingen wel verkoo- pen, maar toch moeilijk en met groot verlies, dus. zooals ik zeg, in zulke omstandigheden stel ik ai mijn hoop op mijn vrienden, want zij worden ze ker en wis uitbetaald. De blik van August rustte loerend op den baron; spot en smaad omgaven zijn lippen. Ik ben bevreesd, dat ook die hulp bronnen reeds verstopt zijn, sprak hij koel, doch dat zult gij wel heter weten. Mevrouw uw echtgenoot is wel, hoop ik? Dank je; als ge haar de eer wilt aandoen u persoonlijk daarvan te overtuigen Nu niet, mij ontbreekt de tijd daartoeu zult wel zoo goed zijn mij te verontschuldigen. Misschien heb ik morgen eens een rustig oogenblikje en danu begrijpt niet. hoezeer de familie van mijn verloofde mij in be slag neemt. Terwijl August dit zei. was hij op gestaan en met een koele, doch hof felijke buiging nam hij afscheid. Be dremmeld keek de baron hem na, toen hij vertrokken was. Die herinnert zich ook den tijd niet meer, waarin hij van de edelmoe— digheid zijner vrienden afhing, brom de de heer von Felsing geraakt, ik. geloof, dat ©r op zijn hulp niet valt te! rekenen. Toen de barones vernam, dat August' in huis geweest was zonder haar te: bezoeken, werd haar humeur er niet beter op. Zij maakte daaruit op, dat de vriend goed onderricht was en dat j hij elk verzoek om geld te leenen wil de voorkomen en al kon zij hem dat! niet kwalijk nemen, vond zij toch in zijne handelwijze een beleedigende minachting. Zij twijfelde er niet aan, of de an dere vrienden zouden zijn voorbeeld volgende verwarde staat hunner fi nanciën moest eerstdaags ruchtbaar worden en onder de vrienden was er niet één, wien de baron niet een min of meer belangrijke som verschuldigd was. In den namiddag kwam Frits zijn vriend bezoeken hij vond dezen niet thuis en werd door mevrouw met be trokken gelaat ontvangen. Nadat de eerste complimenten ge wisseld waren en4von Thalstein naar den staat harer gezondheid vroeg, sprak mevrouw zacht Ik heb troost en opbeuring van noode en behoef de reddende hand van een trouwen, oprechten vriend. Ge verschrikt mij, mevrouw, ant woordde hij ontsteldwat is er ge beurd. Niet anders, dan dat ik heb in gezien mijn weg door het leven voort aan alleen te moeten bewandelen. Onmogelijk En nochtans is het de waarheid bevestigde zij, en zuchtte diep. Ik wil er tegenover u geen geheim van ma ken ik weet, dat ik op u mag ver trouwen. Mijn echtgenoot is een spe ler, hij offert alles aan zijn onzaligen hartstocht op, zonder mij eenige aan dacht waardig te keuren, als ik mijn stem daartegen verhef. Ik wist dat nog niet, toen ik het offer aannam, dat ge mij zoo edelmoedig aanboodt ik vermoedde het niet, toen ik die som vol vertrouwen in de handen van. mijn echtgenoot legde. Wij reisden naar Homburg en daarGij kunt 't overige wel raden; mijn smeekin gen en waarschuwingen waren vruch teloos, de duivel van den hartstocht zegepraaldeen met een onver schillig schouderophalen vervolgde zij: het ongeluk, dat mijn man heeft op geroepen, moge stil zijn gang gaan, ik heb noch lust noch kracht er toe het moedig 't hoofd te bieden. Ge moet volhouden tot Neen, mijnheer von Thalstein, ik zie het einde komen en niemand kan het mij kwalijk nemen, dat ik niet wachten wil, totdat de golven zich over mij nhoofd vereenigen. Mijn be sluit is genomenik ga weer naar het tooneel. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1904 | | pagina 6