NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 2le Jaargang. No. 6441 rsciiijm dagelijks, benalve /on «*ïi t-eestdagen VRIJDAG 1' JULI 1904 DAGBLAD ABONNEMENTEN iCr.RHE M4ANDBN;; Voor Haarlem I-2G Voor de dorpen k desi omtrek waar eer. Agent gevestigd is (kom der gemeente) n i.30 Franco per post door Nederland 1.65 Afzonderlijke nummers 0.02,% Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem 0.37% a B de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Venn®®tscfeap Lomreiiis Coster Directeur J. C. PEEREBOOM. ADVERTENTIÊN; Van 15 regels 5G Cts.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 0.15. Reclames 30 Cent per regel, Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Kleine advertentiGn 3 maal plaatsen voor 2 maal betalen. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen en AdvertenÜên worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentie en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Aigemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publlcité Etrangère G. L. DAG BE Co., JOHN F. JONES, Succ., Pari/s, 3J'lls Faubourg Montmartre. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. Eerste Blad. Haarlem's Dagblad van 1 Juli bevat o.a. BLAD A. Buitenlandsch Overzicht. Oorlogsnieuws. Nieuws uit Haarlem en Omstreken. Kameroverzicht. Bin- nenl. en Gemengd Nieuws. BLAD B. Binnenlandsch en Gemengd Nieuws. Koloniën en Feuilleton. Buitenlandscii Overzicht DE OORLOG. Het schijnt dat de Russische bevel hebbers of de regeering nu toch zelf een beetje verlegen zijn met hetgeen voor Port Arthur gebeurd is. Na het eerste telegram van Alexejef, mel dend dat er tusschen de vloten ge vochten werd, is er niets meer ver nomen .Vermoedelijk weten de Czaar en de regeering er wel meer van, maar dezen schijnen het niet noodig of ongewenscht te vinden, iets aan het publiek mee te deelen van den uitslag van den strijd. Een zonderlin ge toestand voorwaar Het Russische volk hoort van zijn eigen regeering, dat er eenige dagen geleden een ge vecht is geleverd, verneemt van an dere zijde dat dit gevecht met een zwaar verlies voor Rusland eindigde, maar de Russische regeering zwijgt; verder als een mof en doet net alsof er niets aan 't handje was. Voor ons is dientengevolge het bij Port- Arthur gebeurde nog steeds even ■ohverklaarbaar. Moeten wij het rap- port van Togo voor juist aannemen, dat Rusland tengevolge van een Ja- panschen torpedo-aanval drie groote schepen heeft verloren, zonder Japan in ruil eenig noemenswaardig verlies toe te brengenIn dat geval zouden 1 we, gesteld het Harikari was mode in Rusland, van oordeel zijn, dat de bevelvoerende Russische admiraal te Port Arthur onverwijld zijn buik; dient te gaan opereeren, want na dei vroeger ontvangen lessen grenst het thans gebeurde aan het ongelooflijke. We wachten echter nadere bijzon-1 derheden afmisschien heldert het j geval zich op voor den Russischeni admiraal bevredigende wijze op. j Ten aanzien van Port Arthur is ove- j rigens sedert gisteren het volgende, niet zeer betrouwbare bericht ontvan gen. Een in den namiddag ontvangen, niet officieel bericht, zegt dat de Forteii ingenomen zouden zijn in het zuid-oostelijk deel van Port-Arthur, Chikwanshan, Chi- tausan en Sochosan, Zondag na een gevecht, dat den geheelen dag duur-; de. I Het gevecht begon met een artille- rie-duel. Het fort Sochosan werd het1 eerst genomen. De heide anderen vie- len spoedig daarna. De Russen trok ken westelijk terug, veertig dooden achterlatende. Het aantal gewonden wordt niet vermeld. De Japansche strijdmacht bestond uit alle wapens. De Japansche verliezen bedroegen' drie officieren, honderd man gedood en gewond. Twee stukken Russische geschut en ammunitie werden buit gemaakt. 't Is natuurlijk mogelijk, maar dan zal de officieele bevestiging wel niet lang op zich laten wachten. Een ander gerucht, afkomstig uit Tientsin, meldt, dat de Russen 25 werts oostelijk van Haicheng een ne derlaag zouden moeten hebben gele den. Ze trokken snel noordelijk terug. Het BEZOEK VAN KONING EDWARD loopt ten einde. Bij het diner, in het paleis van prins Heinrich, nam de Keizer het woordhij herinnerde er aan dat hij reeds als knaap in Portsmouth en Ply mouth de Engelsche marine had lee- ren kennen en bewonderen. Het groot- ache optreden op zee van de sterkste marine der wereld heeft reeds toen op zijn jeugdig gemoed een onuit- wischbaren indruk gemaakt. Koning Edward zal het begrijpen, dat de Kei zer, terugdenkende aan die indrukken van zijn jeugd, wat hij eens in En geland gezien heeft en wat hem toen diep getroffen heeft, later als mo narch in verhouding tot de omstan digheden van zijn, land heeft willen verwezenlijken. Waar nu het kennersoog van den Koning de schepen van het Duitscha eskader, ondanks hun gering aantal, en hunne manschappen met waar flee ring heeft beoordeeld, daar spreekt de Keizer zijn innigen dank daarvoor uit. En hij noodigt de aanwezigen uit hun ne glazen op te haffen op het welzijn van Koning Edward, maar tevens laarbij de kameraden van de Engel sche marine te herdenken, zij die he den hier waren, zij die met ons voor Peking gestaan hebben, en allen wier beminnelijke gastvrijheid wij op zoo vele punten der aarde genoten heb ben. Koning Edward antwoordde in het Duitsch, dat de woorden van den Kei zer hem diep geroerd hebben. Hij kent de belangstelling die de Keizer steeds voor de Engelsche marine heeft gehad en hij is er van overtuigd, dat de Duitsche marine door de belangstel ling en de kennis van den Keizer steeds uitstekender worden zal. Hij is er verder van overtuigd, en het is zijn wensch, dat de beide vloten steeds in vriendschappelijke betrekking tot el kander zullen staan, dat zij steeds verheugd zullen zijn elkaar te zien en te begroeten, in welk land ook. Hij dankte verder prins Heinrich voor het prachtige diner. Hij ver heugt zich er over hier zooveel admi raals en officieren te zien, die zich onderscheiden hebben. En hij wil nog maals zijn dank betuigen voor de C On LOGS VARIA. Branders-aanval op Port-Arthur Nemirowitsch Dantschenko, de be kende oorlogscorrespondent en schrij ver, beschrijft in zijn Moskousche blad de navolgende aangrijpende his torie uit een der vele brandersaan- vallen op Port-Arthur. In den nacht van den 3den Mei viel gedurende een tot dusver nooit aan schouwden strijd het volgende voor Eerlijk gezegd houd ik niet van ja gen, want de jacht op levend wild is niet naar mijn smaak, en het is mij niet recht duidelijk, of de vijand wild voor ons is, of niet. Mij grieft het steeds om de onsterfelijke zielsatoom, die in ieder geval ook in elk vijan delijk lichaam zit. Van een der vijandelijke branders kwam een kleine sloep af. Vol was ----- w ze, overvol. Zestien roeiers heffen zich gastvrijheid die hem en dengenen, die op en bukken gelijkmatig, met hem kwamen, betoond werd. Zijn j)g boot werd op de schuimende verblijf zal hem steeds in aangename golven getrokken en gleed er dan herinnering blijven en met de aan- weder af, bestuurd door den 'krach- genaamste indrukken keert hij naar tigen slag der roeiers. Engeland terug. Ten slotte zeide de Dat zijn ervaren zeelieden, hoorde Koning: ,,Ik drink op het welzijn van ik naast mij zeggen, dat is op het den Keizer, aan wien ik door innige eerste gezicht merkbaar. Zij zullen vriendschap verbonden ben, zoolang naar de branders, die nog in volle wij elkaar kennen. zee wachten, teruggaan, of morgen of j „Leve de Keizerovermorgen op een nieuwen brander verschijnen om Port Arthur eindelijk te kunnen blokke'eren. Goed, dat we Zooals men weet is in ze ontdekt hebben. ENGELAND 1 Het water, rondom de kleine boot, in behandeling de reorganisatie van beson langzamerhand te koken. Dui- het leger. zenden kogels vlogen tegen deze note- Het. legerhervormingsrapport dop. aan, waarin acht menschenle-1 waarin conscriptie voor Engeland vens koelbloedig streden tegen weer werd aanbevolen, was Dinsdag in het an wind. Men ziet, hoe menige kogel Hoogerhuis het onderwerp van een d.e" voorwand treft, de inzittenden korte en zooals gewoonlijk in het sidderen bi] de gedachte dat de boot Hoogerhuis niet zeer diepgaande ge- onbruikbaar wordt. Neen, zij sidde- dachtenwisseling. Zooals men weet. ren niet. de roeiers werken nog steeds staat dit rapport in het Lagerhuis op selijkmatig en tactvol, den index, dank zij de versperrings- zullen ontkomen motie van den een of anderen getrou- ^een, zij kunnen niet ontkomen wen regeeringstrawant. De lords zijn waarheen zullen zij zich dan red- echter wat vrijer in hun bewegingen en zoo kon dan Dinsdag lord Newton Plotseling is de sloep achter een het rapport ter sprake brengen. Hij halfgezonken brander verdwenen, nam het op voor de conclusiën der stel het mij vóór oogen, hoe de commissie die in haar arbeid, zooals b°ot achter de doode massa van hij met allen grond opmerkte, zeer «et schip wegsluipt, bemoeilijkt was door den chaotischen "oe "e veerkracht van de roeiers staat, waarin het centrum van 's lands nu verslaptwant zu weten te goed, weermacht, namelijk het ministerie dat, zoodra zi] zichtbaar worden, de- van oorlog zich bevond. Eerst had- zelfde kogelregen weer begint. In de den de commissieleden inlichtingen zen strijd van de sloep tegen de aan gekregen, die later totaal foutief ble- vallers ligt een geheel treurspel, ken; daarna hadden zij zich van alle Nu verschijnt de voorkant van de voldoende informatie verstoken gezien P0®* van achter den brander, thans en nu zij ten slotte hun rapport heb- 1S de geheele boot zichtbaar. Maar ben ingediend, is de eerste minister 1S dat? vooraan onder degenen die hun con- De roeiers zijn niet meer voltallig, clusiën verwerpen. Lord Newton be- en °°k de overgeblevenen werken niet toogde, dat de conclusiën der rappor- meer zoo flink als tevoren. Men ziet teurs desniëttemin juist zijn en dat verwonden en dooden op de boot. En het denkbeeld van gedwongen mili- wederom kookt de zee rondom de taire oefening ten slotte niet- eens ïm- kleme notedop en de kanonnen bul- populair zou blijken. Het antwoord deren maar door. der vertegenwoordigers van de regee- Up de rotsen staan twee gene ring in het Hoogerhuis, lord Donough- raa*s; en, more, onderstaatsseertaris van oorlog Dat znn de echte jagers en ik ge en lord Landsdowne, lord kanselier, loof. dat in hunne zielen geen twee-j kwam hierop neer, dat de regeering dracht schuilt. Generaal X. laat. zien het met zichzelf nog niet eens was. een geweer door een soldaat toerei- wat iedereen trouwens al weet, dat ken- Dezelfde X., die nog voor twee de conclusiën don rapporteurs in haai' uur 200 roerend over zijne gewonden ten uitvoer legging zoo duur uitkwa- sprak. zoodat ik geheel verwonderd men; dat de auxiliaire legermacht yas ?yer, z^n week gemoed. Maar hij j toch eigenlijk op het oogenblik zoo is soldaat van top tot teen. Nu trekt slecht niet was en de inrichting er van hn-boem Het schot knalt en een; toch zeker veel meer populair dan de der ï"ieiT!en, wordt, losgelaten door de conscriptie. Overigens legden ook zij hand. cue hem hanteerde. De Japan- de verklaring af, welke men den laat- ner, ,aa£ be£ hoofd voorover vallen, sten tijd uit den mond van alle mi-dn blnit onbeweeglijk, nisters over onderwerpen van allerlei j Mooi gedaan zegt de ander, aard verneemt, dat de regeering zeer Het. luiste schot animeert den twee- zeker aan de Volksvertegenwoordi- den generaal. U -' is ook een voor-j ging gelegenheid zal geven, deze be-treffelijk en bekend schutter, die als langrijke landsaangelegenheid in den officier menigen eere-prijs behaald breede te bespreken. Hoe die gelegen- heid gevonden moet worden in deze; Nu is het zijn beurt haast beëindigde parlementaire pe-Een der soldaten reikt, hem zijn riode is iedereen, ook der Regeeringgeweer. De loop wordt in de richting een raadsel.van de schommelende notedop ge- richt, waarnaar de lionet, als een [dreigende vinder, wijst. Generaal Macdonald is Zondag-: Een luide knal, en een tweede roeier valt in het water en drijft eenige a^ond met de hulptroepen te Gjangtse mimlten naast a<_ booE Een volgend aangekomen. De j sch0t van X. en dan van Y. en weder TIBETANEN (vallen twee Japanners doodelijk ge- (troffen van de bank. Men kan den hebben zich met verwoedheid tegendoodstriid dezer li-don duidelijk zien. den opmarsch verzet. Bij het klooster j en steeds langzamer gaat de boot te Naini, aan den weg gelegen, is er vooruit, steeds onzekerder werken de hevig gevochten. De troepen uit i roeiers. Nu zijn er nog slechts drie Gjangtse namen er aan deel. De En- gelschen verloren vijf dooden en zes gewonden, maar het verlies der Tibe- tanen is veel grooter geweest. In het klooster zullen zij tot den laatsten man afgemaakt zijn. Tot in de kelders werd er gevochten. Do Indische solda ten staken hun tulband voor den in gang, en als de Tibetaneri dan, in den waan hun vijanden voor zich te heb ben, hun donderbussen hadden afge vuurd, stormden de Indiërs vooruit. De hutten om het klooster zaten ook vol Tibetanen. Ofschoon het geschut er op 250 M. afstand op vuurde, wei gerden zij er uit te komen. Na vier uur vechten baanden de Engelschen zich een doortocht naar het kamp te Gjangtse. het 'transport van levensmiddelen, verband, enz., kan in deze voertuigen nog geschieden, doch gewonden mag men aan het hevig schudden en stoo- ten niet blootstellen. Daarom doet men het best in die streken draagba ren te gebruiken, waarvoor men ge makkelijk Chineesche dragers kan aanwerven. Om de gewonden van de ziekenhuizen te Fengkwangtsjeng naar de ziekenwagens van den Mand- sjoerijschen spoorweg over te brengen moest men een weg van 160 wersten afleggen. Dit geschiedde in zieken wagens en ook in Chineesche karren. Die tocht was, daar een gloeiend hee- te wind waaide en wolken van stof werden opgeworpen voor de gewon den een ware marteling. Zij, die ge noeg kracht over hadden om te voet te gaan, verkozen dit boven het lig gen in de hevig schuddende, snik- heete wagens. De ziekenwaggons der treinen zijn zeer goed. Elke trein heeft waggons voor officieren en voor manschappen. De operatiekamers zijn uitstekend in gericht en rijk voorzien van instru menten er is "-ezorgd voor afzonder lijke keukens en voor een ijswagen. In iederen waggon bevinden zich een pleegzuster en eenige officieren van gezondheid. De bedden .zijn boven1 elkaar aangebracht en zoo bevestigd, dat ze bij de bewegingen van den spoorwagen niet geschud worden. I ARRESTATIE VAN j NOTARIS MOENS. Het Olynipia Palace te Zandvoort. Russische Versterkingen. j Op den Siberischen spoorweg zijni door het doortastend optreden van den minister van openbare werken, vorst Chilkof, voortdurend verbeteringen - aangebracht. Tot begin Juni waren 34 wissels klaar, zoodat 12 treinen1 dagelijks naar beide richtingen kon den rijden, op enkele trajecten zelfs vijftien. Voor den winter hoopt men gereed te zijn met de Baikal-ceintuurbaan. Intusschen vloeit onophoudelijk een stroom van menschen, oorlogsmateri aal en levensmiddelen uit Europeesch Rusland naar Azië. Om het personeel te versterken heeft de Transkaukasi- sche spoorweg 700 ambtenaren, ma chinisten en stokers moeten afstaan, benevens vel wagens en locomotieven. De schaduwzijde hiervan is, dat ge vreesd wordt, dat na den oogst het vervoer zeer belemmerd zal worden. In vredestijd toch werd er al over geklaagd, dat de voorraden graan dikwijls aan de stations bedierven door het trage vervoer. Afgezien van de Kozakken zullen eind Juli in Oost-Azië zijn de volgen de troepen, thans onderweg 48 infan terie- en 2 sappeurs-bataljons, 22 bat terijen, 30 eskadrons, ruim 55.000 man met 17 stukken geschut. Later komen het Ve en Vie Siberische le gerkorps. Bovendien worden nog steeds mobilisaties en het vormen van nieuwe troepen-afdeelingen bevolen. De gunstige berichten die uit Bever- wijk zelf komen over de financiën van notaris Moens, hebben in de streek eu elders de hoop opgewekt, dat de zaak bij nadere beschouwing in finan- ciëelen zin geheel zal worden geschikt en dat niemand daardoor schade zal lijden. Men is daarover in dubbelen zin verheugdvoor de crediteuren zeiven en voor notaris Moens. en zijn familie, met wier leed men innige deernis heeft. Wat de oorzaak van de arrestatie betreft, kunnen wij^mededeelen, dat dit de klacht is van den heer Van der Meer van Kuffeler. Intusschen is het gerucht als zou notaris Moens de vorige week niet aan eene oproeping hebben voldaan, alvast onjuist De beer van Kuffeler, die in Juli 1903 gehuwd is met de pupil van den notaris, had tallooze malen o«i finale afrekening gevraagd van de bezittin gen, die de heer Moens voor zijne echt- genoote beheerde. Wel was daarvan een gedeelte verantwoord, maar de finale afrekening liet op zich wachten. Schriftelijke en mondelinge verzoeken hadden niet het'gewenschte resultaat, de notaris maakte er zich als het ware van af door te berichten, dat hij ijverig bezig was, dat hij 't zoo druk had en dergelijken meer, zoodat ten laatste de heer van Kuffeler, na dus bijkans een jaar te hebben gewacht, zijn advocaat Mr. Molster opdroeg, namens hem een klacht in te dienen bij den Officier van Justitie. Evenwel niet zoozeer in de veronder stelling, dat dit de arrestatie van den notaris tengevolge hebben zou (dit is trouwens iets, wat de justitie uit te maken heeft) wel om zoodoende den heer Moons te noodzaken tot spoed bij de afrekening, die dan toch de heer Van Kuffeler het recht had te ver langen. Het verdient opmerking, dat de heer Van Kuffeler zelf niet volkomen weet (of weten kan) wat hem nog toekomt, daar hij immers de finale afrekening nog niet bezit. In verband daarmee wijzen wij er op, dat derhalve alle cijfers die genoemd zijn, hetzij dan f80.000 of 200.000, als zuivere fanta sie moeten worden beschouwd. Op de Baltische scheepswerf bij Pe- j tersburg ontstond op de torpedoboot ..Delphine", tijdens een proef, een j ontploffing, waardoor het schip zonk. Drie officieren en drie-en-twintig ma-' trozen verdronken, twee officieren en 10 matrozen werden "-ered. Stadsnieuws. Naar wij vernemen treedt de heer E. Levert af als secretaris van de Kamer van Arbeid van de Voe- dings- en Genotmiddelen alhier, en treedt met ingang van Vrijdag 1 Juli als zoodanig op de heer P. Kalbfleisch. Zorp voor gewonden. De volgende beschrijving van het vervoer van gewonden is ontleend aan de ..Russ. Handelszeitung": Het was na de slag aan de Jaloe. Den 7en Mei, een verbazend warmen dag, kwam dë eerste trein gewonden naar Liaujang. De leembodem van Zuidoost-Mandsjoerije was door de groote hitte volkomen uitgedroogd. De wind. die in die streken hevig waait, maakt stofwolken, uit zeer fijne deeltjes bestaande, die in alle poriën van het lichaam dringen en het ademhalen biina onmogeliik maken Op de afschuwelijke slechte Mands- joerijschè wegen kan men zich voor het vervoeren van gewonden onmoge lijk van Chineesche karren bedienen; In de Groote Kerk werd hedenmiddag door den Weleerw. Heer Ds. C. J. van Paassen het huwelijk in gezegend van den heer A. W. Wesse- lius en Mej. I. van Breemen. Bij deze plechtige huwelijksvoltrek king werden door de Christ. Zang- vereeniging ,,Soli Deo Gloria", waar van de heer Wesselius directeur is, eenige liederen ten gehoore gebracht, hetgeen de wijding van het oogenblik zeer verhoogde. De Interppüst'p-Pas'onrs. I>e Proeven met de Pont te Yelsen worden Gestaakt. TWEEDE KAMER. Men seint ons uit Den Haag Na de interpellatie-Passtoora over de pont te Velzen. waarbij de heer Lieftinck instemde met interpellant's critiek op deze proefnemingen, stelde de heer Passtoors voor een motie, waarbij hij de Regeering uitnoodigde de proeven met de pont te staken in afwachting van het ontwerp van een vaster verkeersmiddelen nadat over de in behandeling neming dezer motie eenig debat was gevoerd verklaarde de Minister, indien de behandeling der motie verdaagd werd en de Kamer aldus gelegenheid kreeg tot zelfstan dige beslissing, intusschen de proeven te zullen staken. Aldus werd besloten, Vergiftigingszaak. In aansluiting met hetgeen we meldden, namelijk dat de justitie licht heeft verkregen in de Haar-1 lemmermeersche vergiftigingszaak i kunnen wij mededeelen, dat ont-1 dekt is dat het vergif is gekocht bij de firma v. d. Pigge, drogist alhier. De firmant herkende haar niet aan de hem vertoonde portretten, doch wel toen hij de verdachte persoonlijk zag. Zij heeft bij hem belangrijke do sissen arsenicum gekocht. De ver dachte zelf is niet meer zoo pertinent in haar ontkentenis. Zij zal nog eens geconfronteerd worden met den heer, Van der Pigge doch dan in haar winterkleeren. die zij aan had, toen zij het vergif kocht. Teraardebestelling. Hedenmiddag had op de begraaf plaats aan den Schoterweg onder vele blijken van belangstelling de teraar debestelling plaats van het stoffelijk overschot van wijlen den heer Mr. F. H. de Veije. in leven hoofdcommies der provinciale griffie alhier. Nieuwe bedelmethode. De rustige wandelaars in den Hout worden weder lastig gevallen met een nieuwe methode van bedelen. Een meisje klampt het publiek aan door onverwachts te voorschijn te treden en onder haar schortje een Guineesch biggetje te voorschijn te brengen, waarna zij niet weggaat alvorens ge offerd is. Vooral op stille plekken in den Hout levert dit wel op, daar er natuurlijk handlangers op den uitkijk staan. Men zij dus gewaarschuwd. Onze stadgenoot, de heer G. J. M. Vermeer is geslaagd voor het eind-examen 5-jarigen cursus Handels school te Amsterdam. Toelatingsexamens. De uitslag van de toelatingsexamens van de H. B. S. alhier zal bekend ge maakt worden op Donderdag 14 Juli, des namiddags tusschen 4 en 5 uur. Een 20-jarige vrouw is Woensdagavond om 11J uur bekeurd omdat zij op den Jansweg tegen den wil van den bewoner in een raamko zijn zat. Het gebouw, dat hot vorige jaar Wulffs circus te Zandvoort herbergde, is thans door een combinatie ver nieuwd en de exploitatie aan den heer NL de Hondt opgedragen. De nieuwe directie had Woensdag avond de vertegenwoordigers van da pers tot een bezoek genoodigd. Niet minder dan een vijftigtal waren er omstreeks halfnegeu bijeen en hoor den een welkomstgroet aan van den directeur, waarin deze heer dank zei- de voor hunne opkomst en hun de belangen der nieuwe onderneming aanbeval. Daarop volgde een rondwandeling door het gebouw, onder leiding van den directeur en van zijn secretaris en administrateur, de heeren C. van Ast en M. J. de Haan. Het is niet over dreven te zeggen, dat het gebouw er uitziet als herboren. Do zaal voer Je toeschouwers is geheel veranderd en nieuw gemeubileerd, de zitplaatsen zijn gemakkelijker gemaakt Tot in de kleinste onderdeelen is alles met groote zorg ingericht. Van alle ran gen heeft men een goed gezicht op het tponeel, dat bijzonder ruim is. Hier en door hot gansche gebouw heen wordt men getroffen door da schitterende verlichting, geheel elee- trisch, bestaande uit Nernst- lampen, gloei- en booglampen. Een zuiggas- apparaat is de bron van deze eclatan te verlichting. Boven het tooneel ia een directieloge. Vlak daartegenover de koningsloge, gemeubileerd in style Louis Quinze, een keurig vertrek, met zware tapijten en waarbij zich X een antichambre aansluit, die h!£ tra loge volkomen past. Het is niet overdreven, om van deze zaal te zeggen, dat zij wat doelmatig heid en sierlijkheid betreft, aan da hoogste eischen voldoet. Rondom de zaal is een groote pro- menoir aangelegd, waarin we de buf fetten vinden. Het ruime tooneel is toegankelijk langs twee bruggen, ook geschikt' voor paardeu, want men dient te weten, dat de directie het ge bouw niet alleen voor spectacle-con cert heeft ingericht, maar er ook cir cus-voorstellingen kan geven. Zelfs waterballetten zijn niet uitgesloten. Het midden van 't gebouw kan name lijk in een bassin wordan veranderd. De stallen geven ruimte voor 150 paarden. Natuurlijk ontbreekt hot niot aan kleedkamers, vertrekken voor requisie- ten, directiekamer en andere huishou delijke lokaliteiten. In plaats van een foyer zijn er verschillende kleinere vertrekken tot foyer ingericht, wat ge zelliger en aangenamer is. Vooral de damesfoyer, kourig in blau^ gestof feerd, is een kijkje waafd. Tijdens de ommegang werd aan c gasten een aardige verrassing berek Op het tooneel zat het orkest van 't gebouw en bracht een keurig pro gramma ten gehoore. De dirigent, de heer Ch. Grelinger, had een muziek stuk gecomponeerd, le Chant de la Mer, opgedragen aan de vertegenwoor digers van de pers. Dit melodieuse nummer werd zeer toegejuicht di rectie had de attentie, deze compo sitie voor piano, tweehandig, aan de bezoekers aan te bieden. Na den rondgang veröenigde men zich in den damesfoyer waar mevrouw de Hondt de gasten ontving. Terwijl de eerewijn werd rondgediend, nam de heer P. L. de Vries, redacteur en uitgever van de Zandvoortsche Bad- courant, het woord. Hij sprak den wensch uit, dat de onderneming van- het Olympia-Palace, zoo kranig op gevat en kloek uitgevoerd, tot grooten bloei zou komen, wat zeer zeker ook strekken zou ten voordeele van Zand voort en bracht hulde aan den eer de Hondt voor zijn initlSJief. Daarbij sloot zich aan de heer W Küppers. van Haarlem, die aan d« directeur den dank der gasten bra voor de ontvangst. Deze toespraken werden met applaus begroet. Met de voorlaatste en laatr ste treinen verlieten de vertegen woordigers der pers Zandvoort weder, met den algemccnen indruk, dat de onderneming wordt aangevat met eed enc-rgie, die haar succes waard Is. Verkregen zijn reeds een late 'iele van de Holl. Spoor, een late trar i van de E. N. E. T. Uit een mededeal! >-! van den heer de Hondt bleek, da, wanneer do electrisehe tr:>rn naarAiB sterdam gereed is, men vandaar

Haarlem's Dagblad | 1904 | | pagina 1