Amsterdamsche Beurs ot igeublikken was er niets meer van W zien. Het was in de wolken ver- Maar enkele minuten later erd de ballon weer zichtbaar, een anderd meter of vier van den grond, oure b°l Iee'£ ecllter niet meer dan een erwoote lap. die vocrtgeslingerd werd jor den stormwind. Alleen het bo as unste stuk was heel gebleven. Het sllbaderste gedeelte van den bol was in arden, zoodat het soms leek, of het aan een parachute hing. Ach- 'dellr de vliegenlap werden 10 men- mofben langs 's hemels bogen geslin- erd. Men kon zien hoe zij zich vast- onfempten aan de touwensoms werd ,9 schuit even hoog opgezwaaid als 7?De° toeschouwers verwachtten ieder jgenblik dat doek en touwen en •huit hals overkop naar beneden zou- én tuimelen. Maar dat is niet ge- eurd. Snel daalde de massa enein- elijk kwamen de reizigers neer te '^-Hichv in een boschje. Een man viel ior den schok naar beneden. Hij am op een tuinmuurtje terecht en ak den ruggegraat. Met ladders wer- f en de overigen naar beneden gehaald 'U de boomen. De vrouw en het kind igen onder in de mand. Zij hadden [ch in hun. angst zoo stijf vastge- [emd aan den bodem, dat men ze loest lostrekken. Twee mannen sloe- ta, zoodra zij op den grond kwa len, op de vlucht met de handen voor mje oogen. dol van schrik. MDen der luchtreizigers, een jonge nan van 23 jaar, vertelt, hoe na het nappen van de lijn, de ballon de invloog. Allen bukten zich zoo ver mogelijk en kropen heel onder in mand. Hoe hoog zij vlogen was niet :jit te maken, maar op een gegeven ïjogenblik zaten zij midden in de fanlichte wolken en het werd duister i Üsof het nacht was. Ik had de ge waarwording, aldus de jongeling, dat in een donkere koude put werd Pr'4eergelaten. Geen meter ver konden chqpij zien. Pas toen wij even later uit loqe wolken waren, konden wij ons re- geven van den vreeselijken waarin wij ons bevonden. M Alle passagiers schreeuwden van maar de kapitein komman- Paneerde verroer u niet. Er is geen ge- Vaar, als u gehoorzaamt. Het heeft 'biets te beteekenen. I Op bevel van den kapitein kroop een ^ïler passagiers, een dragonder, het "bouwwerk in, met het mes van den kapitein tusschen de tanden. De wak- )0]i;ere dragonder sneed den ballon van ^Tinder stuk. zoodat het gas deels ont snappen kon en de bol verder als pa- ,,Tachute zou kunnen werken. f Daarop daalden wij, wij kwamen .•eer terug in de wolken. Maar de Iragonder moest nog weer naar bo en klimmen en opnieuw een snee aan iet doek toebrengen, want het ging pijte langzaam. Maar toen scheurde de jMballon bijna heelemaal stuk door den ijJwind. Het was toen geen dalen meer imaar vallen. De mannen verlieten het ';schuitje en klampten zich vast in de vistouwen, want het schuitje dreigde los eJte raken. Ik dacht, dat ik ieder oogen- ■fflblik naar beneden geworpen zouwor- eljiden. Plotseling werden wij door een pjlwervelwind als een bromtol rondge- Soms werd de bol kleiner en hij den vorm van een klos en vielen wij als de bliksem zoo snel, ^maar dan schoot opeens de wind weer het doek en de ballon zette weer Sejuithet ging dan weer langzamer, jOnder vreeselijke schokken daalden Jwij, de schuit soms hooger dan het laidoek. ïrs Van de redding wist deze luchtreizi- ffe ger niet veel te vertellen. Het was als nachtmerrie. Onweer. Een hevige donderbui vergezeld van slagregens heeft gisteravond voor Londen een eind gemaakt aan een langdurige periode van warmte en droogte. De felle bliksemstralen, die boven alle deelen van den Metropolis de lucht in blauwen gloed zetten, heb ben op enkele plaatsen slachtoffers gemaakt. Er werden op verschillende plaatsen in de stad en de voorsteden personen gewond of gedood ook ma terieels schade werd aangericht, ter wijl de gedurende eenige uren neer stortende regen o.a. een gedeelte van de ondergrondsche baan der „Metro politan Railway" overstroomde, waar door het verkeer daar werd gestremd. Een van de treinen bevond zich gedu rende twee uur tusschen Queens Road en Poaed Street in ruim acht voet water. De vuren der machine werden door het water gedoofd eii hetzelfde lot trof locomotieven, die ter adsisten- tie werden gezonden. Vier machines liepen op die wijze ondereerst een vijfde gelukte het den trein op het droge te sleepen. De passagiers brach ten in tusschen twee angstige uren door, staande op de banken van de ondergeloopen coupés. Een paar man nen ontkwamen door een luchtkoker. Ook de voorhof van het parlements gebouw stond onder water en de hee- ren volksvertegenwoordigers haalden natte voeten. Nogmaals: Dat verbeeldt zich besehaaid te zijn! De tijger en de stier, die Zondag in de arena te St. Sebastiaan tegen el kaar zouden vechten, waren al eenige dagen voor het publiek te kijk gesteld. Het gevecht zou plaats hebben in vg'een kooi, opgesteld in de arena, kooi jJ van 15 meter middellijn. J Om 4 uur begon het stierengevecht. Om half zeven zouden tijger en stier vechten. De beide dieren werden bin- nengebrachtde tijger in een kooi, de stier op een wagen. In het rond ston- den soldaten met geladen geweer. De stier springt van den wagen in de vechtkooi. de tijger is bang en slechts yj door het afschieten van een geweer is [J hij er toe te bewegen, de kleine kooi (j6 te verlaten. Onmiddellijk valt daarop iCf de stier, den kop langs den grond, op den tijger aan. De tijger grijpt den stier bij de borst. Deze rukt zich weer los en springt naar het midden van de vechtkooi. Een half uur lang had de strijd geen gevolg. De beide beesten sprongen wat om elkaar toe en deden mislukte aan- vallen. Het publiek werd ongeduldig, de dieren worden tegen elkaar opgehitst met een langen stok. Weer een aanval, de tijger krijgt een stoot, maar de stier kijkt bedaard naar zijn tegenstander, die tegen den grond ligt. De toeschouwers worden steeds on geduldiger en een springt in het cir- cus, anderen volgen. Om de vechtkooi komt een gesloten kring van nieuws gierigen. Toen sprong op eens de tijger open de stier rende op hem aan tot aan de tralies van de kooi, tegen de tralies P; aan. Het traliewerk houdt niet en voor a men liet weet, staat de tijger onder e de menschen. Men begrijpt den schrik. De toeschouwers vallen om, loopen g over elkaar heen. gillen. De tijger j staat doodstil. I De soldaten begonnen nu echter te ;0 schieten. Sommige kogels raakten den li tijger, die spoedig dood was, andere kwamen onder het publiek op de tri- bunes terecht, waar zij verscheiden ipersonen wondden. Toen de tijger [f goed dood was, trok een der toeschou- wers zijn mes en sneed den staart van het beest af om die mee te nemen als 3 trophee. Dat voorbeeld vond navol- ,t ging. Ieder wilde wat van het dier I hebben. Ooren en pooten, het lijk werd f geheel geplunderd. Op 't laatst voch- ten de menschen om de bloederige vleeschmassa. De stier heeft onder het publiek geen kwaad gedaan. Hij wilde f niets liever dan met rust gelaten wor- i den. Het circus werd ontruimd. Er zijn 50 gewonden. Een is overleden, ande- 5 ren zijn levensgevaarlijk gekwetst. Zoo is de walgelijke vertooning ge- ëindigd. Gehuwde onderwijzeressen. Door Gedeputeerde Staten is het besluit van den Gemeenteraad van Veendam tot ontslag van de gehuwde onderwijzeres, op grond van haar aanstaand moederschap, vernietigd en wel vooral omdat alsnog niet kan worden vastgesteld dat later het on derwijs door haar meerdere afwezig heid zal lijden. Haarlemsche Paardenloterij. De Voorzitter, de heer v. d. Wall, deelde vóór den aanvang der verlo ting mede, dat 16148 loten waren uit gegeven, gemerkt van nummer 1 tot en met nummer 16148, zoodat op de nummers boven hét cijfer 16148 tot en met 25000 geen prijs kan worden ge trokken. Het aantal prijzen bedraagt 162. HOOFDPRIJZEN. 4523 1 een victoria op gummihan den, besp. met 2 paarden. 7024 2 een oliewagen besp. m.T p. 2251 3 een dogcart besp. m. 1 8538 4 een boerenwagen besp. m. één paard. 14641 5 een lichtbruine ruin. 5412 6 een donkerbruine merrie. 1932 7 een donker bruine merrie. 4999 8 een donkerbruine merrie. 10134 9 een licht bruine merrie. 3610 10 een vosruin. 14459 11 een lichtbruine merrie. 8867 12 een. bruine merrie. 15273 13 een donkerbruine merrie. 9022 14 een schimmelruin. 11075 15 een lichtbruine ruin. 15697 16 een zwarte merrie. 12040 17 een licht-bruine ruin. 13573 18 een stekelharige merrie. 12917 19 een lichtbruine merrie. 14871 20 een lichtbruin© merrie. 15937 21 een zwarte merrie. Hevig on weder. Hedenmiddag om 12 uur ontlastte zich wederom boven onze stad een zeer hevig onweder, gepaard gaande met hevige regens. In een oogenblik stonden de stra ten weder blank. We krijgen nu toch water genoeg ge il a a r 1 e m's Dagblad' drukt onder een waterval Hedenmiddag te één uur, terwijl t onweder én de stortvloed woedden, ontstond plotseling een lekkage aan het dak van onze werkplaatsen, ten gevolge van het verstopt geraken van een waterafvoerpijp. Als een ware waterval spoot het water van de stortbui, die toen juist neerdaalde, de drukkerij en zetterij binnen. In eenige minuten stond alles blank. De werkzaamheden ondervon den echter geen vertraging. Informatie-bureau. Het Informatie-bureau aan het Sta tionsplein werkt uitstekend in deze dagen, nu Haarlem door talrijke vreemdelingen wordt bezocht. Groot is het aantal informaties, dat dage lijks door den heer Jac. v. tr. Kamp aan Franschen, Duitschers en Engel- schen wordt verstrekt. Het bureau voorziet bepaald in eene groote behoefte. Koloniën. Yuurirapens op Java. Toen wij verleden jaar er op aan drongen ..dat men niet alleen in At- jeh en Krintji, maar ook op Java alle bezitters van vuurwapenen degelijk onder contröle stelde", en er tot toe lichting bijvoegdenzooals het nu is honderden ketjoepartijen (roof door gewapende benden per jaar gaat het heusch niet langer;... er moet in het algemeen belang een ein de aan komen", toen werd tegen dit advies opgekomen in een der In dische bladen. Men was het lang niet met ons eefns, want „in verschillende deelen van Java zijn vuurwapens on misbaar in den strijd met wilde die ren" van een verbod kon dus geen sprake zijn, en „ongelukken met wa pens zullen altijd voorkomen." Wij hadden in eenige artikelen het onderwerp, meenden wij, duidelijk genoeg behandeld en zagen dus geen noodzakelijkheid om er dadelijk op terug te komen. Oe autoriteiten in Indië zouden eindelijk wel inzien, dat het zóó niet langer ging. Doch bij ons weten is tot nu toe nog niets aan de zaak gedaan, en dus... achten wij 't niet onnoodig nog eens te herinneren wat de zaak Officieel wordt getuigd dat de vei ligheid van personen en goederen vooral in de residentie Batavia en in sommige gewesten van Midden Java veel te wenschen laatin 8 gewesten op Java hadden er, in 1902, niet min der dan negentig ketjoepartijen plaats Rembang 18, Banjoemas 14, Surakarta 22, enz. Bovendien, alleen in Batavia, nog 114 rampokpartijen Wij gaven daarom het volgende schema eener regeling 1. Niemand mag in het bezit van een vuurwapen zijn zonder vergun ning van de hoogste plaatselijke au toriteit, die van de verleende vergun ningen een behoorlijk register houdt 2. Die vérgunning wordt niet ver leend dan aan ter goeder naam en faam bekend staande personen 3. De genoemde autoriteit overtuigt zich van tijd tot tijd, dat zij, die als bezitters van vuurwapens te boek staan, ook werkelijk de bezitters zijn 4. Alle vuurwapens, in het bezit be vonden van daartoe niet gerechtigde personen, worden verbeurd verklaard, en de bezitters streng gestraft 5. Wanneer de aanwezigheid van clandestiene vuurwapens wordt ver moed, worden, zoo noodig door mili taire patrouilles, de dessa's doorzocht. Zooals men ziet, van een verbod was geen sprake de vuurwapens „on misbaar in den strijd met wilde die ren" zouden beschikbaar blijven maar wat wij wenschen was aanhou dende, gestrenge contröle die achtten wij dringend noodig. En later schreven wij„Wie voor d© veiligheid der ingezetenen de mees te zorg draagt, verzekert het bestook de handhaving van orde en rust. De Indische Regeering moge dit tijdig bedenken Het ongeveer tegelijkertijd versche nen Juni-no. van het „Tijdschrift voor het Binnenlandsch Bestuur" hamerde juist op hetzelfde aambeeld. Ook daar in wordt gepleit voor registratie en voortdurende degelijke contröle met strenge strafbepalingen en ernstig ge wezen op het gevaar van den tegen- woordigen toestand. Het heeft niet gebaat Wanneer men diep overtuigd is van de noodzakelijkheid eener regeling, in het belang der openbare veiligheid, in het belang van orde en rust, in het belang van het gezag, en die regeling blijft achterwegewat kan men dan anders doen dan opnieuw daarop aandringen T Wij hebben gelukkig al te dikwijls ondervonden, dat de aanhouder wint, dan dat wij nog niet de hoop zouden koesteren, dat er een behoorlijk toe zicht op het bezit van vuurwapenen bij Europeanen, Chineezen, Arabieren, fanatieke inlanders zal komen vóór dat nog grooter nood er toe dwingt. Doch... in welk ander land zal het be stuur verklaren, dat er in een jaar negentig gevallen van roof door ge wapende benden ter zijner kennis zijn gekomen zonder daartegen alle mo gelijke maatregelen te nemen En de i allereerste maatregel zou dan toch wel zijn dat men den boosdoeners J hunne wapenen afnam I H.bld. Stadsnieuws. Stukken Tan den Raad. Aangekocht. Door den Italiaan Looili werden gisteren op de Haarlemsche Paarden markt niet minder dan 30 der mooiste luxe-paarden voor de Italiaansche Regeering aangekocht. Aanbesteding. Door het Provinciaal bestuur van Noord-Holland zal op Donderdag 11 Augustus worden aanbesteed bestek 156, luidende Het vernieuwen van meerpalen langs het Noordzeekanaal, behooren- de tot de werken tot onderhoud, her stel en verbetering van dat kanaal. Raming ƒ4800. Bevorderd. De Rijksveldwachter S. Duinker, gestationneeri- te Haarlem, is heden bevorderd tot brigadier-titulair. Gevonden voorwerpen: Een muilkorfeen mondharmoni- ieen paar gele dames-handschoe nen een zilveren remontoir-horloge met nikkelen kasteen dames-porte- monnaie met eenige centeneen por- temonnaie met geldeen zilveren me daillon met twee portretten. DE EXPEDITIE NAAR APOKAJAN. De correspondent te Batavia van het Hbld. seint Het Bataviaasch Nieuwsblad pu bliceert liet reisverhaal van de poli tieke expeditie naar Apokajan in Centraal Borneo. Het doel der expe ditie is volledig bereikt. Na overgroote moeilijkheden en zelfs gevaar voor hongerdood. De hoofden der Apoka- jans toonden zich vriendschappelijk gezind en verzochten rechtstreeks be stuur. Zij beloofden het koppensnel len te zullen tegengaan en boden ge schenken aan voor H. M. de Koningin en voor professor Nieuwenhuis." Kerknieuws. Ingekomen is een voordracht en W. om, naar aanleiding een opmerking van Ged. Staten, wij ziging te brengen in het Raadsbesluit van 20 April, regelende de jaarwed den van het onderwijzend personeel boete of 5 dagen hechtenis en princi- daaruit te Soen vervallen de beide 0„ vii, volgende zinsneden Kantongerecht Uitspraken van Woensdag 27 Juli. Veroordeeld werden J. J. v. L. te Haarlem en E. H. B., alhier, wegens straatschenderij ieder tot 3 boete subs. 1 dag hechtenis P. H. J. M., A. R„ H. M. v. d. P., wegens idem ieder tot 2 boete of 2 dagen hechtenis en J. L. W. en G. S. alhier wegens idem ieder tot 1 boete of 1 dag hechtenis. Vijf personen werden veroordeeld wegens in staat van dronkenschap de orde verstoren, resp. tot 5 en ƒ15 „Met ingang van dat tijdstip zul- „len de jaarwedden van leden van „het onderwijzend personeel, die „reeds gedurende zes maanden of „langer hunne betrekking wegens on- gesteldheid niet hebben vervuld, „voor de helft worden ingehouden, „en zes maanden later geheel stil staan. „Voor hen, wier ongesteldheid op 1 „Mei 1904 korter duurde dan een half „jaar, wordt de jaai'wedde voor de „helft ingehouden, zoodra hij voort- ..duur der ongesteldheid zes maanden „zijn verstreken na den laatsten dag ..van de maand, waarin de betrek- „king het laatst is waargenomen." Voordracht van B. en W. om de begrooting van ontvangsten en uit gaven der Stads-apotheek voor den dienst 1905 vast te stellen op een be drag van ƒ9900, waaronder een ge- meenté-subsidie van f 5200. Voorstel van B. en W. om aan K. Hoesbergen vergunning te verleenen tot het dempen van een gemeene sloot, gelegen tusschen den weg langs de Leidsche Vaart en een aan hem toebehoorend perceel, kad. Sectie B No. 2015 der gemeente Heemstede. Voordracht van B. en W. om bij de brug over de Ringvaart van den Haarlemmermeerpolder een nacht wacht-brugwachter aan te stellen op een jaarwedde van 7 per week om een bedrag van ƒ400 beschikbaar te stollen voor een wachthuisje. Voqrdracht van B. en W. om een paar stukjes grond aan de Kamper straat voor ƒ7 per M2. in koop af te staan aan den eigenaar der achter- livsrende terreinen (J. J. van Cruijnin- gen). Voorstel van B. en W. om aan de Zondagsschool-Vereeniging „Thimo- theus" te vergunnen twee lokalen van de Tweede Tusschenschool voor Zondagsschool te gebruiken. Ongeluk. Woensdagochtend omstreeks elf uur viel uit een kapel van een huis in de Kavelingsteeg bij het laten zakken van planken, door het losschieten van het touw, één van die planken op het hoofd van een voorbijgaande juf frouw, waardoor ee«n ernstige, bloe dende wond ontstond. Kermis. Reeds kan men aan eenige gedeel ten van onze stad zien, dat de kermis in aantocht is. Enkele wagens, de voorboden der kermis, zijn reeds aan het station aangekomen, en worden nu naar de plaats van bestemming gebracht. Met den opbouw der Schouwburg tent aan de Parklaan is reeds een bee-in gemaakt. Dit alles brengt reeds eenige drukte te weeg, vooral, veroorzaakt door de vacantie-hebbende schooljongens, die meerendeels aan het station "post ge vat hebben, om de verschillende wa gens door de stad. te vergezellen. Een uitstapje. Gisterenmiddag maakte de Christel. Kinder-Zangvereeniging „Hosanna", directeur de heer A. W. Wesselius, een uitstapje per boot naar Velsen. Te één uur vertrokken de kinderen groepsgewijze van het repetitielokaal aan de Nieuwe Gracht naar de boot, liggende in het Spaarne. Ongeveer half twee vertrok de boot en arriveerde half vier te Velsen. Al daar werd een bezoek gebracht aan de beschermvrouwe der vereeniging. Jonkvr. Boreel van Hogelanden, al waar de kinderen onthaald werden. Daarna werden eönige uren doorge bracht in den speeltuin „Rozenstein" Des avonds 10 uur was de boot we der hier gearriveerd. pale hechtenis van zes en vijf dagen. Ruim 20 pers. werden veroordeeld wegens overtreding der Algemeene Politie-Verordening tot boeten van 0.50 of 1 dag, ƒ1 of 1 dag, 2 of 2 •dagen en ƒ3 of 3 dagen hechtenis. W. M. alhier werd ontslagen van rechtsvervolging ter zake van overtre ding der Zondagswet op een "algem. erkende Christelijke feestdag open bare arbeid verrichten. Wedstrijd Brandspuit. Voor de vrijwilligers van spuit 10 is tegen Vrijdag 29 Juli 's namiddags 4 uur een wedstrijd met hindernis sen uitgeschreven. Plaats van bijeen komst is de Doelen. 01 y m p i a-P a 1 a c e. Blijkens advertentie in dit nummer zal Donderdag- en Vrijdagavond en Zaterdagmiddag in het Olympia-Pa- lace te Zandvoort optreden M.elle. Nijdia, een piano-mediuni,-M.elle Nij- dia wordt door haar impressario, mr. Sampton, gebracht in een toestand, waarin het mogelijk is haar piano stukken te doen spelen, die ze nooit gezien heeft en ook nu niet zien kan daar ze geblindoekt is. Bladen van elders, waar M.elle Nij dia optrad, zijn vol van verwondering over dit nooit gezien verschijnsel. „AchawalT'. „Achawaii", Bond van Israëlieii- sche Godsdienstonderwijzers in Ne derland, hield Maandag onder voor zitterschap van den heer A. van Cre- veid Mz., zijne 11e algemeene verga dering in de „Vereeniging" te Nijme gen. Naar aloud gebruik worden voor den aanvang der werkzaamheden de in het afgeloopen jaar overleden leden-colle ga's herdacht. Omtrent den stand der quaestie „in trekking van bevoegdheid" en „vrij stelling van den militairen dienst' worden mededeelingen gedaan, welke vervat zijn in het uitvoerige jaarver slag van den secretaris, den heer M. Mendels Sr.. waaraan wij het volgen de ontleenen Herdacht wordt hetgeen de Bond in het 10-jarig bestaan doorleefde. Reden tot vreugde is er thans niet, dat zal er zijn, zoodra het pogen van den Bond, wat meer welwillend wordt beoordeeld en ook de leden begrijpen, dat alleen een zelfbewust, ontwikkeld corps van godsdienstondex-wijzers, dooi-kneed in de verschillende bestanddeelen van Telegrammen. De Oorlog in het Oosten. LONDEN, 27 Juli. Volgens een gister avond laat te Cairo uit Suez ontvan gen bericht zou de Formosa heden morgen te 6 uur worden vidjgelaten. Aangekomen badgasten te Zandroort. Balez, Mevr. van. udapest, Hótel d'Orange. 2 Roessing, Fam.. Enschedé, 2 Judell, M.. A'dant, w 5 Klein, M.. Hoorn, 5 Ellbogan, M., Chicago. 1 Siebert, I.. Rastatt, 1 Albanese, Judas. A'dani, 1 Asterius, New-York, Coijpers, E., A'daru, 1 Rakoul, E., Moscou, 1 Wilsen, W. S., Londen, 1 Hendrix, I. N., A'dani, 2 Ouden. Fam. den, Opeinden 4 Heldring, E., A'daru, Pension Paula, 1 Bicrens de Haan, J., A'dani, Pension Paula, 1 Tex, E. den, 1 Werk. A. v. d., 1 Versteeg. Mevr., Hilversum, 2 Sohlberg, P., A'dam, Stationsweg 0, 6 Wijnmalen, G. P., A'dam, Pen. Hoogveld, 4 Willegen, P. v. d., l Zeeman, P A., B 1 Hensden, Mevr van, Berlijn, Hoogeweg64,5 Scliooneveld, J. van, A'dani, 4 Wriden, P., Gennep, l Helmke, Mevr., Hayen, 1 Scbroijer, M., A'dam, l Hartogennis, I., Tilburg, Hótel Kurhaus, 2 Kooperberg, Fam., Bieda, 3 Knottenbelt, Fam., Utrecht, HAt.Belvédère, 4 het godsdienstonderwijs, de hoogacii-1 ia,c9^s'^1-' Grand Hótel, 1 ting van administratieve en geestelijke autoriteiten kan verkrijgen. Waar het college van opperrabijnen geen steun wenscht te vei-leenen inzake vrijstel lingen van den militairen dienst, voorspellen stappen bij de regeering in deze te weinig succes. Inzake de intrekking van bevoegdheid is door de permanente commissie nog geen voor stel hij de Centrale commissie inge diend zoodat het dagelijksch bestuur geen reden ziet om te trachten aan het status quo een einde te maken. Het ledental van den Bond bedroeg ultimo Juli 177. Kltin, Mej., Berlijn, Sweijz, P., A'dani, Villa Kijkduin, 1 Vink, A., Utrecht. 1 Beamar. M. en B., Tiel, 2 Polman, O., A'dam, 1 Steur, G. van, Haarlem, 1 Palacbe, R., A'dam, 1 Stroeve, J. en H., A'dam, 2 Croo, Dames de, Gorinchem, Pen. de R003,4 Wildschut. Mevr., A'dam., 2 Hangjas, Mevr., .2 Jacob, Mevr., Emmerik, 2 Stom, de heer, Santpoort, 1 Workum, Mevr. J., A'dam, Café Wilhelmina, 1 Judels, Mej. M., 1 i I.ierop, van, Zeestraat 71, 7 i Zwart, Mevr. H. N., Purmerend, Kerkstr. 7,1 Fetten, J. P., A'dam, Haltestraat 31, 2 Met de financiën ziel het er niet ergSmloMrut 17, a rooskleurig uit. Des heeren Vleesch- j i>rjnss Gez., Kanaal weg 10, 2 houwers pogen inzake het leesonder- Essen, Mevr. S. J. van, A'dam, Kerkstraat, 3 wijs, ondervond groote sympathie. Waal. Mevr. B.W., Arnhem. Pen. Hollenberg, 3 weshalve het bestuur besloot, zijne Opwijrda, Mej., den Haag, uitgave te steunen. De redactie van i Vriesland,V. van, Haarlem, Villa Henriku3, 6 het orgaan heeft ook dit jaar overgc- Onderwijs. brek aan medewerking te klagen. Het Pensioenfonds blijkt in eene be hoefte te voorzien. Ten slotte wordt geconstateerd, dat) Voor het examen Engelsch L. O. is ïïedte?emo\u^^ W' Fr<)deriks alhil!r toekoms! nog steeds veel te doen valt. Y00r het eiamen hoofdacto slaagde Ernstige verwonding. Hedenmiddag omstreeks twee uur kreeg zekere Verzijlberg, vrachtrijder, wonende Doelstraat, op de Leidsche- vaart zoo'n slag van een paard tegen een zijner beenen, dat dit geheel vei*- j (jen wordt Groningen aangewezen, bi-ijzeld werd. Hij werd naar huis vervoerd, al waar geneeskundige hulp werd ont boden. Inzake de intrekking van bevoegd-1 heid wordt.besloten, dat het bestuur) tijdig zal zien, wat nog te doen is en inzake de vrijstelling van den mili tairen dienst wordt liet bestuur dili gent verklaard om dat te doen, wat in het belang hiervan noodig is. Tot leden van het dagelijksch be stuur worden herkozen de neeren A. van Creveld Mz.. I. Coppenhagen fn I. D. Kleerekoper. In de vacature ontstaan door het bedanken van den lieer S. Schorles- heim wordt tot bestuurslid herkozen de heer Schorlesheim, die verklaart deze benoeming niet dadelijk te kun nen aannemen, doch zich te zullen be raden. Als plaats waar de volgende alge meene vergadering zal worden gehou- de heer J. de Jong alhier. Onze Brievenbussen. Benoemd. De le-luitenant Fortanier van het regiment infanterie, alhier in garni zoen, is benoemd tot kapitein bij het 9e regiment infanterie te Leeuwar den. Onder de wapenen. De miliciens der lichting 1904 van het regiment infanterie, alhier garnizoen, zullen, na hunnen eersten oefeningstijd, in twee ploegen onder de wapenen worden gehouden, er wel het eerste gedeelte van 1 Decem ber tot 30 Maart a.s„ het 2e gedeelte van 30 Maart tot 29 Juli 1905. Gezondheidscommissie. De Staatscourant van heden bevat de Koninkl. bewilliging op 't verzoek van de gemeente Haarlem om met vijf jaren alzoo tot 1 Augustus 1909, te verlengen den termijn "waarvoor bij besluit van 14 Juli 1902 is bepaald, dat -de van gemeentewege volgens de daaromtrent vastgestelde plaatselijke verordeningen ingestelde gezondheids commissie te Haarlem voor het toe zicht op de volksgezondheid, in zijn geheelen omvang in de plaats zal treden van eene volgens de Gezond heidswet in te stellen gezondheids commissie. Bekeurd. Een bloemistknecht is bekeurd we gens het afschieten van een revolver in een tuin van een perceel aan de Leidschestraat, zonder de vereischte vergunning. T ij d e 1 ij k vervangen. Tijdens de afwezigheid van den heer P. Godvliet, opzichter aan de Centrale Werkplaats der TI. IJ. S. M„ wordt hij vervangen door den heer Meijer, assistent-opzichter aan ge noemde werkplaats. De begrooting voor 1905. sluitende in ontvangst en uitgaaf met 789,27, wordt goedgekeurd. Besloten wordt de kosten der alge meene vergadering in 1905 vast te stellen op ƒ75 en die voor vergoeding van reis- en verblijfkosten voor die vergadering op 10Ó. Ter gelegenheid van het 10-jarig be staan van den Bond wordt op voor stel van het bestuur eene extra donatie van 25 voor het Ondersteuningsfonds uitgetrokken. Nu komt aan de orde het voorstel om aan het bestuur op te dragen stap pen te doen, a. tot het verkrijgen van het twee rangenstelsel, onderwijzer en hoofdonderwijzer: b. tot het ver krijgen van verordeningen, houdende lo. dat men alvorens tot het afleg gen van het examen voor hoofdonder wijzer wordt toegelaten minstens twee jaar als onderwijzer aan eene gods dienstige lagere school moet zijn werk zaam geweest 2o. dat in joodsche gemeenten met meer dan 1000 zielen niemand het recht- hebbe aan het hoofd eener gods dienstige school te staan, die niet minstens twee jaar als onderwijzer aan zoodanige school is werkzaam ge weest 3o. dat behoudens toestemming der Permanente Commissie voor ieder speciaal geval de opperrabïjn het recht hebbe in plaatsen in zijn res sort met minder dan 20 gezinnen on- geëxamineerden toe te laten. Op dit amendement zijn verschillende amen dementen ingediend. Na langdurig debat wordt ten slotte eene motie aangenomen, strekkende om bij de bevoegde machten er op aan te dringen, dat de examen-eischen voor den laagsten rang langzamer-j hand zoodanig verzwaard worden, dat deze rang na verloop van 10 jaren op geheven kan worden. In den loop van den dag zijn tele grammen van hulde gezonden aan TI. M. de Koningin en Z. K. H. den Prins der Nederlanden. Brieven en advertentiën kunnen worden geworpen in onze vijf eigen Brievenbussen, te weten Groote Houtstraat no. 140 aan het huis van den heer B. Langeveld, bij het Proveniershuis. Anegang, hoek Groote Houtstraat, aan het huis van den heer F. Helling man. Kruisweg 41, hoek Heerenstraat aan den winkel van den Heer A. C. A. van Hemert en aan onze Bureaux Zulder- Buiten Spaarne no. 6 vlak bij de Turf markt en Groote Houtstraat no. 55. DE ADMINISTRATIE. door bemiddeling van de firma VAN VLOTEN DE VRIES Giater. Heden Dd. 26H11- Wfl- 27)111. middenk. openings!. Cert Intern. Landsijndicaat. Aand Koninkl. Petroleum.... 453l/s 446 Moeara Enim103i/i Sumatra Palembang Cert Preferente Peruvian Corp 25»/* 25»/it Cm Atchison Topeka77i*/i#76U/i0 Denver Rio Grande227/m 22 Erie25>/i6 24i/8 K. O. Southern21 "/x# 21» w Pref. do427/g 42»/* Om Missouri Kansas Lexaa.18»/g 18 New-York Ontario Western 303/si 30i/i Norfolk en Western61*/» Southern Pacific.51i/jj 50J/g Southern Rails24i/8 23i/g Union Pacific95*/t 94X/4 Wabash17 Pref. do Cm Steel Corporation12®/a 12»/i6 Rock Island23X/„ 22»/, 2e pref. Mexican National New OrleansW/a 40/o Conv Union bonds101"/ig 9ö»/* Cm. Car en Foundry...,18X»/i< 18V/1# Burgerlijke Stand. Ondertrouwd27 Juli. P. H. Kel derman en T. L. M. v. Woning. L. v. d. Woude en B. Boterman. C. Fortgens en M. Wernik. G. J. M. Bakker en A. Dernison. J. Möhringer en J. H. Ditmar. Getrouwd J. v. d. Goes en C. E. Gijzen. M. C. Schraders en E. F. Nienkemper. J. L. Bruggeman en M. A. Vasen. J. P. v. d. Berg en A. E. Boerrigter. Bevallen 26 Juli. C. v. Otterloo Lubberhuizen z. C. v. TijnPolak d. A. de WildeSchaap z.

Haarlem's Dagblad | 1904 | | pagina 3