NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 22e Jaargan No. 6466 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ZATERDAG 30 JULI 1S04 DAGBLAD ABONNEMENTEN BR3E MAANDEN; Voor Haarlem 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) 1.30 Franco per post doo? Nederland 1.65 Afzonderlijke nummers 9 9 0.02% Geïllustreerd Zondagsblad, wnor Haarlem w 0.37% w a, s de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der VenE®«lsis8l®ii Lwajwis Cfflsisr, Directeur J. C, PEEREBOOM, ADVERTENTIËN: Van 1—5 regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 15 regels ƒ0.75, elke regel meer 0.15. Reclames 30 Cent per regeL Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat Kleine advertentiën 3 maal plaatsen voor 2 maal betalen. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Adyertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekbandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor kei Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 3fits Faubourg Montmartre. Haarlem's Dagblad van 30 Juli bevat o.a. Buitenlandsch Overzicht. Oorlogs nieuws. Nieuws uit Haarlem en Om- itreken. Koloniën. Binnenlandsch en ïemengd Nieuws. Buitenlandsch Overzicht UE OOKLÜU. r De Londensche correspondent van le Kölnische Zeitung maakt over den. ilag bij Ta-sji-tsiao de volgende op- nerkingen In de bijzonderheden wijken de be- icliten van Russische en Japansche jijde van elkaar af, maar er blijkt och uit, dat de Russen den aanval op hun front hebben afgeslagen. Toen «merkten zij echter, dat zij meteen vijandelijke overmacht te doen had- len, en op de linkerflank bedreigd verden's avonds werden dus iun stellingen ontruimd >n toen de Japanners 's avonds om ien uur hun rechtervleugel vooruit- trachten, vonden zij nog slechts zwak te afdeelingen, die terugtrokken. Ge- leraal Saroebajef had 18 bataljons tot ijn beschikking. De schatting der Ja- anners, dat de Russen 5 divisiën en 100 stukken hadden, is zeker verkeerd, n elk geval moet de overmacht der Japanners aan artillerie zeer groot ;weest zijn. Uit de Russische berichten is op te maken, dat de afdeeling van generaal Stakelberg naar Hai-tsjeng terugge roepen is, zoodat thans tusschen Hai- Isjeng en Liao-jang de hoofdmacht van het leger van Mantsjoerijebijeen gebracht moet zijn. Zuidwaarts houdt jeneraal Saroebajef voeling met den rij and, en naer het Oosten, tegenover iet eerste Japansche legercorps, [raaf Keller's legercorps naar den i'eng-tsjoei-ling vooruitgebracht. Een deine afdeeling Japanners heeft Nioe- sjwang bereikt, het tweede legercorps itaat bij Ta-sji-tsiao, en sluit zich aan bij den linkervleugel van het leger van Ta-koe-sjan onder generaal Nodzoe, dat op de wegen tusschen Sioe-jen, Sji-moe-tsjeng en Hai-tsjeng staat. Ta- sji-tsiao is van Hai-tsjeng 32 KM. ver wijderd men mag aannemen, dat de lussen bij de bedreiging van hun lank door het leger uit Ta-koe-sjan in dat gebied geen slag meer zullen leveren. Alvorens Ta-sji-sjao te verlaten heb- ben de Russen deze plaats en andere omliggende in brand gestoken. "Uit Tientsin wordt gemeld, dat den löen en 17en Russische legercorpsen zich bij Koeropatkins legermacht heb ben gevoegd. Een praatje van Chinee- sche vluchtelingen luidt dat 3 groote Russische oorlogsschepen van Port- Arthur zouden zijn weggestoomd. Men weet intusschen wat men aan derge lijke praatjes heeft. In het buitenland en in het bijzon der in RUSLAND maakt de moord op Von Plehwe het hoofdonderwerp der gesprekken uit. Zooals het gewoonlijk in zulke geval len gaat, zijn de berichten nogal, uit- eenloopend, spreken zij elkaar tegen en is er een geregeld verhaal nog niet op te maken. Het is alles men zegt, mede gedeeld wordt-, enz. Het volgende wordt er zooal van ge meld De aanslag op minister Von Plehwe werd gepleegd, terwijl hij op weg was naar het Baltische station, vanwaar hij zich naar Peterhof begeven wilde. Nog voor het Warchauer station, dat op dien weg ligt, werd een bom onder zijn rijtuig geslingerd, welke met alles wat zich daarin bevond in de lucht sprong. Door de ontploffing werden ook eenige voorbijgangers gewond en verschillende huurrijtuigen bescha digd. Een persoon, verdacht den aan slag te hebben gepleegd, is in arrest genomen. I Verder De aanslag had plaats op de brug bij het- Warschauer station. Hechts vóór de brug bevindt, zich een [restaurant, waar een jonge man aan jhet venster was gezeten, die opmerk zaam het straatleven gadesloeg. Toen hij het rijtuig van den minister be merkte, slingerde hij door liet venster een bom, die volgens de eene lezing onder het rijtuig, volgens anderen [echter in het rijtuig ontplofte. Het hoofd van den minister werd van den [romp afgerukt. Van het rijtuig zijn slechts de achterwielen overgebleven. He luchtdruk was bij de ontploffing van de bom zóó sterk, dat alle ven sterruiten van den stationsgevel aan den kant van de brug verbrijzeld wer den. Gezegd wordt, dat de ontploffing talrijke slachtoffers maakte, onder wie eenige dooden, inzonderheid on der de politiedienaren. Aan de Temps" wordt geseind Er zijn twee bommen geworpen, één uit een automobiel. Twintig men- schen werden getroffen. Twee man nen werden gearresteerd, waarvan een het uniform droeg van beambte aan het ministerie van verkeersmid delen. Uit Petersburg worden nog de vol gende geruchten gemeld De moordenaar van minister Von Plehwe, die door de ontploffing zwaar gewond was en bewusteloos werd weg gedragen, kwam 's avonds tot bewust zijn, waarop onmiddellijk een verhoor volgde. Dadelijk werd op de plaats, waar •de aanslag plaats had, op verlangen van de menschen-massa een rouw-mis voor Von Plehwe gehouden. Volgens geloofwaardige geruchten slingerde de dader de bom van het trottoir af. Daaruit zijn zijne verwon dingen te verklaren. In het gebouw van het ministerie van binnenlandsche zaken had 's avonds een rouw-mis plaats voor den vermoorden minister Von Plehwe. Onder de talrijke aanwezigen bevon den zich de vreemde gezanten. Meegedeeld wordt, dat de moorde naar bij de ontploffing zelf zoo zwaar gewond werd, dat het de vraag is of hij in het leven blijven zal. Vermoed wordt, dat de moordenaar verschillende medeplichtigen heeft. De bom bestond uit een lange blik ken bus. gevuld met ontploffings materiaal en kleine stukken metaal. Vermoedelijk woonde de moordenaar reeds eenigen tijd in het logement dat wenscht dat deze schepen gebruikt zullen worden als kruisers. (Toejui chingen). Wat deze schepen aangaat, verkeert het geschil niet langer in een acuut stadium. Ik wil niet zeggen, dat de Engelsche en Russische regeeringen tot een over eenstemming zijn geraakt betreffende de alge.mcene, grondbeginselen, maar ik geloof, dat wij niet behoeven te veronderstellen, dat in werkelijkheid in strijd met onze opvatting zal wor den gehandeld. Er zijn andere quaesties, welke niet in verband staan met dit incident, die aanleiding geven tot beraadsla ging tusschen de beide regeeringen en die. als alle discussies tusschen regeeringen, een gewettigden grond geven tot bezorgheid. Volgens onze meening is het niet juist, dat op gezag van den comman dant van een kruiser goederen, waar van beweerd wordt, dat zij oorlogs contrabande zijn, van het koopvaar dijschip weggenomen worden zonder proces. Wanneer aan den comman dant van een kruiser het oordeel overgelaten wordt wat al of geen contrabande is, dan wordt daardoor vernietigd wat niet alleen is een ge bruik onder de volkeren, maar wat bovendien is de noodzakelijke grond slag voor goede betrekkingen tusschen onzijdigen en oorlogvoerenden. (Toe juichingen). Een ernstiger quaestie is gerezen door de vraag of de Knight Com mander" tot zinken gebracht is door een kruiser op grond, dat het schip contrabande vervoerde. Daar volgens ons inzicht dit strijdig is met de ge bruiken tusschen de volkeren bestaan de. hebben wij met klem onze niee- ning ter kennis gebracht van de Rus sische regeering. (Toejuichingen). Wij hebben de krachtige overtui- gehouden werd in het huis, waarvoor sing, dat, wanneer deze quaestie een de aanslag plaats had. onderwerp van bespreking uitmaakt Het aantal gewonden wordt op 18 in de Russische regeering. zij zulke aangegeven. Met zekerheid is bekend,bevelen zal geven dat herhaling van dat 6 menschen gewond zijn, onder j zoodanige ongélukkige incidenten wie 2 officieren, i reservist, 1 vrouw .voorkomen zal worden, en 1 kind. j Minister Balfour eindigde met De ontploffing was zoo hevig, datop te wijzen, dat, terwijl er zekere, splinters van, het rijtuig in 't lichaam verplichtingen rusten op de oorlog van Von Plehwe drongen. Bevestigd voerenden, de eigenaars van schepen wordt, dat het hoofd totaal van den zich dienen te herinneren, dat ook romp gescheurd was. j neutralen plichten hebben. De moordenaar droeg de muts vanl Uo afgevaardigde Keir Hardie vroeg een spoorweg-beambte. beroep gedaan zou worden op het Toen de minister van justitie's mid- Haagsche Arbitrage-hof, wanneer in dags om twee uur naar het Peterhof deze gebeurtenis de verschillende in reed om den Czaar verslag te doen.zichten van de regeeringen misschien werd het venster van zijn rijtuig door aanleiding zouden geven tot een een steenworp vernield. De daders 00J;?g.- bleven onbekend. Zooals gemeld hield gisteren de af gevaardigde Henniker Heaton in het ENGELSCHE Lagerhuis zijn ,,Atjeh-Airocity"-inter- Minister Balfour antwoordde, dat de heer Keir Hardie de Regeering wel niet verdenken zal den wensch te koesteren het land roekeloos in vijan delijkheden te willen storten. De Vraag is van geheel hypothetisch en aard. Onmogelijk kan gezegd worden, of er al dan niet een geschil bestaat vun ),,,i,onio,,aoM J.\ Jnisierie bracht kan worden voor het Arbitra- an bmtenlandsche zaken wist, dat g^of, voordat het geschil gerezen is. de Nederlanders den 20sten Juni Likat gedood hadden 124 vrouwen en 88 kinderen, en of dit ministerie, met het oog op de uitwerking, welke hier door ontstaan is in de Britsch-Malei- sche staten, liet raadzaam acht ver- toogen te richten aan de Nederland- sche regeering tot het doen ophouden van zulke maatregelen. Minister Percy antwoordde, dat aan het ministerie van buitenland- sche zaken ee/n zoodanig bericht niet was ingekomen, doch dat in ieder ge val deze zaak er geen is, waarin de OORLOGSVARIA. Een oordeel over Japan. In eene correspondentie uit Tokio aan de Temps" wordt -het volgende gemeld ,,Ik heb nooit, zegt do schrij ver, begrepen, waaraan Japan toch wel de reputatie te danken heeft zwak en bedeesd te zijn, die maken dat alle Britsche regeering gepast zou kun-personen met edelmoedige harten er nen tusschen beide komen. (Toejui- met sympathie over spreken. C Minister Ballour verklaarde metbc- ,Dat arme' klf"e ,apan'.»a' isde trekking tot het in beslagnetnen van algemeens kreet, die weerklinkt onder de „Malacca" door een stoombootde menschenvrienden, diep vervuld van de Russische vrijwillige vloot,'van medelijden iederen keer, dat dit dat de Regeering de meest sterke af-1 geduchte volk, dat meer dan 48 mil- keuring over dit optreden had uitge-1 hoen zielen telt, een nieuwen twist sproken, op grond hiervan, dat geen zoekt om aan zijn oorlogszuchtige oorlogsschip de Roode Zee mag ver- laten en dat volgens haar oordeel de ^eigmgen bot te vieren. Maar hetgeen leden van de vrijwillige vloot, wan-lk n0S minder begrijp is, dat er, na neer zij de Zwarte Zee uitstoomden, deze dwaling begaan te hebben, nog en daarna oorlogsdaden verrichtten,brave idealisten zijn, die zich ver- öf niet het recht hadden oorlogsda-1 beelden, dat Japan den kuidigen oor den te doen. „De Russische regeering siechts begonnen is met 't eenige MM -.el de de recht- gemeene grondbeginsel, maar over i aardigheid, de vrijheid, de mensche- gemeene grondbeginsel, maar over j dit. bijzondere geval." De ..Malacca" kon niet aangehou den worden voor dit schip Port-Said verlaten had, doch is nu weer vrij gelaten. De Russische regeering gaf ons te gelijkertijd de verzekering dat, wan neer de vrijwillige vloot verdere aan houdingen deed voorkomen, dat de kennisgeving haar kon bereiken, han gende de beraadslagingen over het al lijkheid te doen zegevieren. Men moet eene goede dosis naïeveteit bezitten, om een oogenblik te gelooven, dat Ja pan geen andere bedoelingen heeft als het teruggeven van Mantsjoerije aan China en de onafhankelijkheid van Korea. Welk een bewonderenswaardige be langeloosheid Ziehier dat kleine Ja- pan, dat gedurende twee jaar een gemeene grondbeginsel geen actie heldhaftigen strijd zal volhouden te- ondernomen zal worden, deze aan- L_,„ houdingen zouden beschouwd wordenS9® het groote Rusland, dat arme niet te hebben plaats gehad en dat in i dat duizenden van zijn kinderen De politie dekte het lijk van den overeenstemming hiermede de „Ar-, zal laten dooden en tot zijn laatste Formosa" vrijgelaten wa- yen zal uitgeven; en dat alles waar- minister met een laken, waarna hetdova' .onmiddellijk werd weggebracht. ren. om Om het goede recht te doen ze- nanr w Wnblik- dat de moorde-] Wij ontvingen de verzekering, dat gevieren, om bekrompenheid te ver- naar net restaurant wilde verlatende schepen van de vrijwillige vloot1 Hviiwan werd hij bij den ingang in hechtenisbevel gekregen hebben de Roöde Zeel ©v^als oude vooioordeelen, genomen. Bij onderzoek werden nog te verlaten. 11 d& vrijheid te verschaffen aan twee andere helsche machines op hem j Ik twijfel niet aan het feit, dat de verdrukte volkeren en het geluk te bevonden. Russische regeering niet langer brengen aan Europeesche handelaren door voor hen nieuwe afzetgebieden te openen, en eindelijk, om de aller zonderlingste reden, n.l. om het cle- ricalisme te bestrijden. Indien er nog iets meer vernede rend is voor het blanke ras dan zijn nederlaag op het slagveld, is het wel die op het gebied van het verstand, en 't is een bedroevend schouwspel, dat er lieden zijn met een naam in de geleerde wereld, die zonder blik ken of blozen dergelijken onzin dur ven debiieeren, onzin dien de Japan ners hun zelf hebben doen gelooven, door hunne hartstochten brandend te vleien en te profiteeren van hun on kunde van 't Verre Oosten. Niets ergers is er, dan zich eene vais'che voorstelling te vormen over een tegenstander, zijn karakter en denkbeelden te miskennen, en indien Rusland thans staat voor moeilijkhe den, komt -dat vooral, doordat het zich niet verwaardigd heeft, zich re kenschap te geven van hetgeen Japan werkelijk was. Japan is eene groote mogendheid, uitstekend georganiseerd voor de mo derne worsteling. Japan is van top tot teen eene mili taire natie, die zijn oorlogszuchtige traditiën getrouw blijft. Japan is een volk, dat gediscipli neerd is gebleven op een feodale ma nier. Het parlementaire regime be- teekent niets. Zijn ministers zijn niet verantwoordelijk tegenover de Ka mer. Deze laatste komt trouwens slechts gedurende twee maanden in een geheel jaar bijeen. Zij stemt voor de begrooting en daarmee uit. Indien zij de minste be denking maakt, wordt zij ontbonden. Daar staat tegenover, dat de Raad der ouden almachtig is, zonder op eenige manier rekenschap te behoe ven af te leggen tegenover het volk. Een gevolg van dezen toestand is. dat de Japanners gewoon zijn aan lijde lijke gehoorzaamheid, aan de bevelen der regeering, die den Mikado verte genwoordigt, en dat zij zich aan hare I bevelen onderwerpen, zonder zelfs er aan te denken, er over te spreken, nog minder de goddelijke autoriteit van den Mikado in twijfel te trekken. Zij zijn dus eene uitmuntende stof voor het vormen van uitstekend ge disciplineerde soldaten. Japan is een eerzuchtig land, dat droomt eenmaal aan het hoofd te staan van alle Aziatische volkeren. Japan wemelt van uitstekende spion- jnen. Het is volkomen op de hoogte J van alles wat er in het buitenland gebeurt, terwijl het buitenland heele- jinaal niet weet, wat er in Japan voorvalt. Japan voelt in zich de haat voor het blanke ras, dat het uit het Oos ten wil terugdringen. Japan heeft voorts uithoudingsver mogen dat, gevoegd bij zijn buiten gewonen durf en fantastischen trots, van dit volk een zeer geduchten vij and maakt. Ziedaar eenige formules, die men zich steeds voor oogen dient te hou den, wanneer er sprake is van Japan. Rusland heeft Japan geringgeschat en miskend en dit is zijn groote fout. Indien het zich alleen rekenschap had gegeven van zijn haatdragend karak ter, zou het nooit illusies gekoesterd hebben over een onmogelijken vrede. Ik herhaal daarom, dat dit arme Japan een gevaar is voor alle Euro peesche naties, en het wordt tijd, dat men zijn intriges leert kennen en ze onschadelijk maakt. Ik weet dat het belachelijk is te spreken van het gele gevaar, en toch kan ik niet nalaten, er aan te donken. Indien Europa niet tusschenbeide komt, zal Japan er in slagen China te transformeeren naar zijn beeld. Met moet zich wel voor oogen hou den, dat Japan meer dan de helft van zijn inkomsten besteedt aan leger en vloot. Onder deze omstandigheden heeft Japan slechts één toekomst, en wel in de verovering van het Verre Oosten, want alleen door op de een of andere manier de overige Aziaten onder zijn protectoraat, of ten minste onder zijn invloed te stellen, kan Ja pan blijven bestaan. Japan leeft slcehfcs voor den oorlog, en het is alleen de oorlog, die het een suprematie zal verschaffen, die het op geen andere wijze kan ver krijgen. Ziedaar, waarvan iedere Europee sche mogendheid zich wel rekenschap mag geven en ziedaar hetgeen ik als Franschman steeds zal herhalen." Stadsnieuws. Jaarverslag 1903. Aan de Raadsleden is toegezonden het „Verslag van den toestand der gemeente Haarlem over het jaar 1903." Wij laten hier een en ander volgen, daaraan ontleend. Bevolking. Op 31 Dec. 1902 bedroeg de bevol king van Haarlem 68150 zielen (32442 mannen en 35708 vrouwen). Geboren 1875, overleden 832 personen, alzoo uit dezen hoofde een vermeerdering van 1043. Er vestigden zich 6256 en vertrok- pen 6890 personen, een vermindering alzoo van 634. De totale vermeerdering der bevol king bedroeg dus 409, zoodat ze 31 Dec. 1903 bedroeg 68559 zielen (32603 mannen en 35956 vrouwen). Er werden 522 huwelijken gesloten tegen 493 in 1902. Het aantal geboorten bedroeg 58, het aantal sterfgevallen 215 minder dan het vorig jaar. Kiezerslijst. Voor het kiesrecht hebben zich aan gemeld 59 personen'tegen 13 in 1902. Bij liet van kracht worden der lijst op 15 Mei 1903 telde de kiezerslijst 7859 kiezers voor de Tweede Kamer, 7829 voor de Prov. Staten en 7702 voor den gemeenteraad, terwijl in 1902 die cijfers resp. waren 7488, 7459 en 7341. Van het aantal kiezers zijn 7747 be lastingkiezers, 62 één-woning-kiezers, 15 loonkiezers, 17 spaarbankk. en 18 examenk. Kamers van Arbeid. Bij de 4 reeds bestaande K. v. A. voor Metaal- en Houtbewerking, Con- fectie-bedrijven, Voedings- en genot middelen en drukkersbedrijven werd in 1903 samengesteld die voor de Bloembollenteelt. Het aantal kiezers bedroeg patroonsk. Werkl.k. Metaal- en houtbew. 105 1804 Confectie-bedrijven 71 240 Voedings- en genotm. 10S 364 Drukkersbedrijven 33 348 Bloembollenteelt 24 92 Gemeentebestuur. In de bijeenkomst van den Raad werd herdacht het feit dat de burge- meester tien jaar geleden als zooda- j nig werd-benoemd (1 April 1903). In de vacaturen, ontstaan dfror het aftreden van den heer S. Roog werd voorzien door de verkiezing van den heer A. Rinkema, terwijl aan het eind van het jaar nog niet was voor- zien in de vacatures van de heeren: H. D. Tjeenk Willink, A. C. Laane en i E. de Lanoy. I Gehouden werden 22 openbare ver gaderingen en 9 met gesloten deuren, j Behalve twee strafverordening wer- i den de volgende verordeningen vast- gesteld I die regelende de samenstelling en werkkring der vaste raadscommissiën; j op het brandblusschen j die regelende het verleenen van pensioen en wachtgeld aan gemeente ambtenaren idem aan weduwen en weezen van gem.-ambt. j wijziging van de regeling der jaar- wedden van het onderwijzend perso neel aan de H. B. S.; I regeling betreffende het personeel der gemeente-secretarie regeling jaarwedden ambtenaren Bank v. Leening; wijziging van de bepalingen voor den dienst der gemeentereiziging wijziging van de verordening, re gelende de voorwaarden voor de le- levring van gas door de gemeente; wijziging van het huish. reglement voor do comm. tot wering van school verzuim. Geldmiddelen. De rekening en verantwoording over 1902 weer een batig slot aan van f 1073772.44', bij een ontvangst van f 4490792.11' en f 3417019.67 aan uit gaaf. De begrooting voor 1904 werd vast gesteld in ontvangst en uitgaaf op 2070437.22. De gemeente had op,l Januari 1903 aan schuld f 7697060.waarvan jaar lijks moest worden afgelost ƒ84000.— en aan rente betaald over 1903 f 268794.50. Voor de plaatselijke directe belas ting bedroeg het belastbaar inkomen f 11280.300.waarvan de aanslag in 4 pet bedroeg ƒ431864.18. (Wordt vervolgd). De Moord in de Haarlemmermeer. Donderdagmiddag te ruim drie uur arriveerden per rijtuig te Hoofddorp de Offic. van Justitie Mr. A. A. Pélerin, de waarnemend rechter-commissaris Mr. Van Nes van Meerkerk en de waarnemend griffier Mr. Steemann, vergezeld van Dr. van Duyll van het Si. Èlizabeths-Gasthuis, teneinde res pectievelijk den verdachten knecht Klaas Blonk een scherp verhoor te doen ondergaan en de lijkschouwing te verrichten. De verdachte bleef steeds ontken nen en hield vol, dat twee personen zijn baas plotseling hadden aange vallen en dat hij daarop was wegge- loopen om hulp te halen. Echter kon hij niet verklaren van welken kant die twee personen waren afgekomen, evenmin waar die tweo personen in het open land later gebleven waren. Trouwens de afwezigheid van voet sporen in het door den dauw zeer vochtige klaverweiland, doen ook vermoeden, dat dit verhaal verzon nen is en niemand anders dan de vermoorde Bosman met zijn knecht op het reeds vroeger afgemaaide ge deelte van het land zijn geweest. Tevens pleit tegen den knecht, dat hij hulp ging halen bij den heer Suid- geest op een kwartier afstands van de plek van het misdrijf, terwijl in de onmiddellijke nabijheid een wagen makerij, de boerderij van Van Son en andere woonhuizen zijn. Dat de verdachte, die in het bezit was van een groote hooivork, waar mede hij de aanranders wel van zich af zou kunnen gehouden hebben, da delijk cp den loop ging, klinkt toch ook wel wat heel vreemd. Toen hij met den heer Suidgeestop de plek der misdaad terug kwam, en het afschuwelijk verminkte lijk van zijn baas daar zag liggen, barstte de knecht in luid gejammer uit. Hoe er bloedvlekken op zijn blau we kiel kwamen, wist Blonk evenmin te verklaren, terwijl er bovendien veel tegenstrijdigs in zijne verkla ringen was, en hij ook de herkomst van de ƒ15 niet voldoende kon op geven. Het gevolg van het verhoor was dan ook dat de Justitie de aanhou ding van Blonk beval en zijne over brenging naar het Huis van Bewa ring te Haarlem gelastte. Deze overbrenging had Donderdag avond plaats door den brigadier majoor Den Beider en een gemeente veldwachter. Omstreeks 8 uur passeerde het rij tuig de Groote Markt. Boven op het rijtuig lag een weggeworpen, doch later gevonden sikkel. Een groote menigte bemerkte wel dra dat hier de verdachte passeerde en onder het geroep :,.Daar gaat de moordenaarwerd het rijtuig door honderden gevolgd en naar het Huis van Bewaring geleid. Blonk, op wien zulk een zwaar ver moeden rust, zat brutaal uit het raampje te kijken én te lachen. Uit de lijkschouwing is o. m. geble ken, dat de moord met een scherp mes is gepleegd. Dit is echter nog niet gevonden. De verdachte woont bij zijn ouders in de Colensostraat in en moet niet ongunstig bekend staan. De vermoorde, "dié als zeer lastig en driftig bekend stond, woonde in de Beeksteeg, en gebruikte zijn mid dagmaal bij mej. Van den Berg in de L'rsulastraat alhier. Met zijn familie leefde hij op ge spannen voet en vaak had hij met verschillende personen ruzie. Bosman was, wat men noemt, een lastige klant. Het onderzoek wordt nog steeds voortgezet. De kleederen yan den vermoorde zijn heden ter Griffie gedeponeerd, alsmede de met bloed bevlekte kiel van den verdachte. Het vest, dat Bosman droeg, is aan de ééne zijde geheel opengesneden. Bij het vestzakje vertoont zich een afdruk van een bebloede hand. Daar uit valt dus af te leiden, dat de moordenaar gemeend heeft, dat Bos man daar zijn geld had zitten. Uit de Haarlemmermeer meldt men ons nog het volgende Donderdagmiddag om 3 uur ver scheen de officier van Justitie met eenige leden der rechterlijke macht, welke zich rechtstreeks begaven naar de begraafplaats, alwaar het lijk van de plaats des misdrijfs naar toe was gebracht. De knecht van Bosman werd spoedig gehaald om geconfronteerd te worden met het lijk. Geboeid, onder een grooten toeloop van volk, werd hij hier gebracht. In tegenwoordigheid van het slacht offer bleef hij vrij kalm en zeide niets van de misdaad te weten, maar wel dat twee onbekenden uit het korenveld kwamen, die de misdaad moeten ge pleegd hebben. Tot 's avonds 7 uur was de rech terlijke macht te Hoofddorp en al dien tijd is Blonk in verhoor genomen. Zijne antwoorden 'even dezelfde en

Haarlem's Dagblad | 1904 | | pagina 1