Stadsnieuws. Jaarverslag 1903. (Vervolg). A r m w e z e n. In 1903 wei-den ondersteund door het Burg. Armbestuur 710 tijdel. en 107 doorg. Totaal 817 personendoor verschillende Kerkel. Armbesturen 836 tijdel. en 1732 doorg. letaal 2568 personen, in 1902 waren die cijfers voor het Burg. Armbestuur 485, 284 en 769 en voor de Kerkel. Armbestu ren 832, 1535 en 2367. Het aantal voor rekening der ge meente verpleegde krankzinnigen be droeg 46 mannen, 85 vrouwen, totaal 131. Hiervan werden ontslagen 5 m. en 10 vr. en overleden 3 m. en 4 vr. De verpleegkosten, met inbegrip van begrafeniskosten, bedroegen de som van ƒ23.077.46. In het St. Elisabeths Gasthuis wer den verpleegd 468 personen met een aantal verpleegdagen van 14507. Hier voor werd ontvangen een bedrag van 8835.70. Totaal waren geabonneerd 338 dienstboden voor een bedrag van 1946.25. De rekening van het gasthuis sloot in ontvangst en uitgaaf tot een be drag van ƒ86.539.14, waaronder be grepen een gemeente-subsidie van ƒ48.706.97. In de Stadsapotheek werden ten behoeve van de door het Burg. Arm bestuur ondersteunde gezinnen en van het Stads-Armen- en Ziekenhuis 17343 recepten gereed gemaakt. Ten behoeve van particuliere armbestu ren werden 6902 recepten geprepa reerd, waarvoor terug is ontvangen ƒ2705.93. De rekening sloot in onty. en uitg. met een bedrag van 9317.57. waaronder begrepen het subsidie uit de gemeentekas van ƒ2500. In de Stads-Bank van Leening wer den beleend 96943 panden, waarop werd voorgeschoten "ƒ281.894.75. Ge lost werden 96943 panden, waarvoor werd terug ontvangen ƒ276.337.25. Verkocht werden 1893 panden, die 6977.161/2 opbrachten, van welk be drag aan houders van pandbriefjes ƒ974.51 1 2 werd uitgekeerd wegens meerdere opbrengst. De Bank van Leening had een voordeelig slot van ƒ1163.41. DeHaarlemsche Hulpbank leende aan 702 personen tot een bedrag van ƒ90.180. tegen ƒ80.950 in 1902. In de Spaarbank van het ..Nut" werd ingebracht 211.805.441/2 in 4063 posten en terugbetaald ƒ276.546.74 in 3287 posten. In de Stuivers-Spaarbank werd in gebracht ƒ12.691.32 in 7976 posten en terugbetaald 18.325.211/2 in 1135 posten. Het Algemeen Ziekenfonds telde 2578 leden met 1540 kinderen. Afgele verd werden 18605 recepten en hulp verleend aan 121 kraamvrouwen. Landbouw en Veeteelt. De landbouw wordt in de gemeente slechts op kleine schaal gedreven. De meeste weilanden worden voor bouw terrein beschikbaar gesteld. De tuin bouw bepaalt zich in hoofdzaak tot de bollenteelt. Het aantal leden van den Bond van Bloembollenhandela ren vermeerderde met 8 groepen le den en bedraagt thans 133. De verzen ding van de bloembollen was over het algemeen goed, handel vlug, prij zen redelijk. De verzending geschiedt hoofdzakelijk naar Duitschland, En geland, Amerika, België, Frankrijk, Rusland, Zweden en Noorwegen. De handel in paarden was levendig, in rundëren en varkens tamelijk, in schapen slecht. Nij ver h ed, Handel en Scheepvaart. In 1903 zijn 1428 arbeidskaarten af gegeven voor personen beneden 16 jaar. Op 31 December waren 1321 gel dige arbeidskaarten in omloop, na melijk 975 voor jongens en 346 voor meisjes; 738 vrouwen boven den leef tijd van 16 jaren waren werkzaam in fabrieken en werkplaatsen. In 682 dergelijke inrichtingen waren be schermde- personen werkzaam. Door de politie werden wegens over treding der arbeidswet 17 processen- verbaal opgemaakt. Het getal schepen van 10 M\ meer, in dege gemeente thuis behoorende, bedraagt 85, te zamen metende 3950 M\ Middelen van vervoer. Negentien booten onderhouden ge- regelden dienst met verschillende plaatsen. De Haarlemsche Tram-Mij. ver voerde 894.124 passagiers met een ontvangst van 44.706.20, d. i. per dag-Kilometer ƒ52.67 tegen een ver voer in 1902 van 825.203 passagiers met een ontvangst van 41.261.20, d. i per dag-Kilometdr 48.62. Het aan tal personenwagens bedroeg 15, waar van 6 open en als trekkracht werden 38 paarden gebruikt. De E. N. E. T. vervoerde op de lijn Haarlem—Zandvoort 396.195 per sonen tegen 361.817 in 1902. De op brengst van het vervoer was ƒ81.214.23, tegen ƒ73.950.05 on de ge middelde ontvangst per dag-Kilome ter ƒ27.13 tegen ƒ24.71 in 1902. Op de Ceintuurbaan werden ver voerd 11.047.36 passagiers, tegen 10.474.51 in 1902de opbrengsten wa ren resp. ƒ51.027.40 en 46.994.25 of per dag-Kilometer ƒ26.38 en 24.29. De lijn Haarlem—Bloemendaal ver voerde 390.683 passagiers met een opbrengst van 43.675.921/2, d. i. per dag-Kiiométer 44.32. Voor 1902 wa ren die cijfers resp. 3-42.516, ƒ38.418.02 en ƒ38.98. Totaal der drie lijnen: 176.980.141/2 tegen 160.066.821/2 in 1902. Na aftrek van eenige reductie voor in omloop zijnde coupons enz. wor den deze cijfers netto 176.528.691/2 tegen 159.614.92-1/2 in 1902. (Wordt vervolgd) Schade stationeerende rij tuigen. Verschillende koetsiers welke plaat sen op het stationsplein hadden ge pacht ondervinden door het afsluiten van den uitgang onder de klok be langrijke schade. De standplaatsen No. 8 en No. 7 hebben sedert de toepassing dezer maatregel geen „vrachtje" meer ge had. Men hoopt nu eenige restitutie te krijgen voor het reeds betaalde hooge staangeld. M e e ting. De Nederlandsche Vereeniging tot Afschaffing van Alcoholhoudende dranken, afdeeling Haarlem, had Zon dagmiddag een meeting georganiseerd op het terrein achter den Doelen, wel willend door B. en W. daartoe afge staan. Eenige honderden personen woon den deze meeting, die door prachtig zomerweder werd begunstigd, bij. Om twee uur werd de bijeenkomst geopend door den voorzitter der af deeling, den heer L. v. d. Have. Hierna voerden achtereenvolgens het woord de heeren Nicolaas van Am sterdam, Ds. N. J. C. Schermerhorn, predikant te Nieuwe Niedorp en Mevr. Jos. Spoor van Haarlem. Al deze sprekers wezen op het groote nadeel van het gebruik van alcohol, en op de noodzakelijkheid dat allen zich aanéénsluiten om den drank duivel te bestrijden. Vooral werd te gen het kermishouden gewaarschuwd. Wilt gij nog kermis houden, doe het dan als geheelonthouder, dan zal uw genot reiner en uw plezier grooter zijn. De meeting werd opgeluisterd dooi de muziekvereeniging „Muziek en Vriendschap" en de zangvereeniging „Excelsior", die om beurten eenige nummers ten gehoore brachten, wel ke zeer in den smaak der aanwezigen vielen, te oordeelen naar het luide applaus. Op het terrein was tevens een ver- verschingstent aanwezig, waarvan druk gebruik gemaakt werd. De meeting slaagde uitstekend. Onze jeugd. Zondagmiddag op den Zijlweg. Twee jongens van een jaar of twaalf zijn aan 't vechten. Een meneer met strop hoed, de va der van een der vechiYïevenden, komt met opgeheven wandelstok aanloopen, om de jongens te scheiden. Gebiedt hun op te houden. Jongens vechten door. Mijnheer geeft den tegenstander zijns zoons een tik met zijn wandel stok. Tegenpartij laat los, richt zich op met ballende vuisten, de borst wat vooruit en roept verontwaardigd te gen meneer„Raak me 's an, as durft, ik zal je bekeuren. Heertje wordt driftig, zwaait met zijn stok door de lucht. Zoonlief „smeert "m". Jongen dreigt weer met bekeuring. Mijnheer woedend wandelstok zwaaiend af. Jongen trotsch hem naziend in zijn gevoel van terrein-behouden-hebben. „Hoed, leelijke hoed, ik zal je laten bekeurenVolgt een uitgezochte reeks woorden uit de scheid-vocabu laire eens straatjongens. Verduistering. Bij buitengewoon politieblad heeft de officier van justitie te Haarlem ae aanhouding verzocht van den 44-jari- gen E. V., secretaris en ontvanger der gemeenten Jisp en Wijde Wormer (Nooi d-Holland), woonachtig te Jisp, die verdacht wordt van verduistering ten nadeele van genoemde gemeen ten. De verdachte is een breed ge bouwd man, spreekt met eenigszins Groningsch accent en draagt een bril met ongelijke glazen. Hij is er met de geheele kas (ƒ2500 ongeveer) van door. Zaterdag werd aan den schoot der aarde toevertrouwd het stoffelijk overschot van wijlen den heer J. W. F. van der Star, sedert jaren lid van het Burgerlijk Armbestuur alhier. De heer G. F. Snijders schetste op den doodenakker in korte doch ge voelvolle woorden het leven van den overledene, noemde hem een zeer ge acht medelid die tot aan den avond zijns levens steeds getoond heeft een goed hart te bezitten, zoowel voor de verpleegden in het Stads Armen- en Ziekenhuis als voor de armen zijner wijk. Verhoogde Spoorbaan. J.l. Zaterdag is voor het eerst de verhoogde spoorbaan van en naar den Helder in gebruik genomen, zoodat thans reeds vanuit station Haarlem alle personen en goederentreinen over de nieuwe banèn vertrekken, uitge zonderd die naar en van Amsterdam. Hiermede zal nog wel pl.m. ander half jaar gemoeid zijn. Ook is thans gereed en in gebruik gesteld het 3e spoor van het bestaande station naar 't goederenstation aan de Leidsche- vaart. Dit spoor zal in hoofdzaak worden gebruikt voor goederenver voer. De Jacht. Door den heer Commissaris der Ko ningin in deze provincie is bepaald dat de jacht op klein wild, met uitzon dering van die op hazen en fazanten, zal worden geopend op Zaterdag 27 Augustus 1904, met zonsopgang de jacht op hazen en fazanten zal worden geopend op Zaterdag 1 Octo ber 1904. met zonsopgang de korte jacht dagelijks, met uit zondering van den Zondag en de lange jacht alleen op Woensdag en Zaterdag zal mogen worden uitge oefend. De Kermis. Hedenmiddag om twaalf uur werd de kermis ingeluid. Pas deden de Damiaatjes zich hooren, of oogenblik- kelijk werden alle kramen en tenten geopend en spoedig was de kermis in vollen gang. Weldra draaiden 1e draaimolens, en sneed het schelle stoomfluitgeluid der caroussels door de lucht, afgewisseld door 'tschreeu-j wen van de verschillende kooplieden, het geklingeling van de ijswagentjes enz. Meteen heerschte overal de leven dige bedrijvigheid, de kennis eigen. Ditmaal werd het inluiden der kermis begunstigd door heerlijk zo merweder, in tegenstelling met de traditie, want vorige jaren was het meestal slecht weder, vandaar het ge zegde „kermisweêr". De kermis heeft zich dus in dat op zicht goed ingezet, laten wij hopen, dat we ook verder over het weer niet te klagen hebben. J u b i lé. Zondag herdacht de heer Den Bei der den dag, waarop hij vóór 25 ja ren als Rijksveldwachter in dienst van het Rijk trad. Deze gedenkwaar dige dag ging voor den jubilaris niet onopgemerkt voorbij. Integendeel, h i mocht vele bewijzen van sympathie ontvangen, o.a. een prachtig bloem stuk van den heer Officier van Justitie te Haarlem, Mr. A. A. Pélerin. Een fauteuil van de brigadiers en rijks veldwachters een prachtig inktstel van de beambten van de Griffie te Haarlem en anderen. Van de deur waarders ontving hij tevens een en veloppe met inhoud, een even prac- tisch als degelijk cadeau. Talrijke vrienden en bekenden ver voegden zich dien dag ten zijnen hu'- ze, om hem te complimenteeren. On der deze bezoekers noemen wij o.a. den heer Mr. Crommelin, kantonrech ter van het district Haarlemmermeer, den heer Mr. A. A. v. d. Mersch, kan tonrechter te Haarlem en den heer Van Lennep, burgemeester van Heem stede. Geen Gemeenteraadszit ting. De oorzaak dat deze week nog geen Gemeenteraadszitting gehouden v&ordt (de laatste zitting was Woensdag 13 Juli) vindt vermoedelijk zijn oorzaak hierin dat de Statenzaal Woensdag a.s. niet disponibel is. J u b i lé. A.s. Maandag 8 Augustus herdenkt mej. Chr. Ploeg den dag. waarop zij gedurende 121/2 jaar met veel ijver werkzaam is geweest bij de Eerste Nederlandsche Fabriek van Kunst bloemen van den heer P. L. Engelen berg alhier. Deze dag zal ongetwijfeld niet on opgemerkt voor haar voorbijgaan. Inspectie. Hedenmorgen bezochten de heeren Duinont en Van Goor de verschiïïënde localiteiten, waar met de kermis uit voeringen worden gegeven, ten einde te zien of de maatregelen tegen brandgevaar, door B. en W. voorge schreven, waren nagekomen. We vernemen, dat de inrichting van alle lokalen de goedkeuring der hee ren wegdroeg. De daders. De daders van de laatste inbraak bij deai lieer Cobelens op den Burg wal, zekere Peters en een broeder van den bestolene, geven elkander de schuld van de inbraak. Onbegrijpelijk is het nog hoe zij aan den huissleu tel zijn gekomen. Beiden zijn in arrest gehouden. Ontslag gevraagd. De heer H. Leene heeft met ingang van 1 September eervol ontslag ge vraagd als onderwijzer aan de Wees huis-school op het Klein Heiligland. Patrouille-dienst. Tijdens de kermis zal de hoofd wacht aan de Groote Markt alhier be trokken worden door een detache ment Infanterie en cavalerie tot het verrichten van patrouille-dienst. De tot majoor bevorderde kapitein-apotheker H. van Gelder, van liet militaire hospitaal alhier in garnizoen, is met ingang van 1 Aug. werkzaam gesteld bij het militair hospitaal te Amsterdam. Soc. Vereeniging. De alleraardigste operette „De Geisha", die Zondagavond voor de le den der Vereeniging werd opgevoerd, en hedenavond voor het publi&k, had een buitengewoon groot succes. De hoofdpersoon Mevr. Buderriiann van Dijk in de rol van O Mimosa San, oogstte zeer veel bijval. Haar mooie geschoolde stem, en haar lief, aardig spel, wekten de algemeene bewonde ring op. De heer van Beem als luite nant Fairfax stond haar waardig ter zijde. Dit duo heeft den aanwezigen heel wat genoeglijke oogenblikkcn be zorgd. Niet minder deden dit de hee ren Killy en Lageman, eerstge noemde als de Chinees Wun-Hi laatstgenoemde als de markies ïmari. Hun optreden wekte telkens de lach lust op. De heer Kelly te zien is op zichzelf reeds een bezoek waard. Zijn spel was allerleukst. Tusschen verschillende coupletten laschte hij heel aardig in eene parodie op den naaktlooper der Bloemendaalsche hosschen, en op de stoelen-vastzetterij, in de lokalen hier ter stede. Een warm applaus viel hem ten deel. Vermelden wij ten slotte nog, dat mej. Julia Ude zeer aardig het ..liedje der jaloersche papegaai zong dat het orchest en de koren uitstekend wa ren, en dat de monteering van het stuk zeer viel te roemen, dan heeft men genoeg gegevens om overtuigd te zijn dat het doorbrengen van een avond in de Vereeniging voor de aan wezigen een zeer groot genot moet zijn. Het bestuur mag dan ook verwach ten, dat iedere voorstelling zoo druk bezocht zal zijn als die van gisteren avond. Gevonden voorwerpen. Een paternoster; een portemonnaie met geldeen bruin lederen dames- portemonnaie met eenig geld; een gouden damesremontoirhorlogeeen jongensmuts; een bruin lederen por temonnaie een sleutel. Geïnstalleerd. Dr. van Walsum is hedenmiddag mot eenige plechtigheid geïnstalleerd als Directeur van het Gesticht Meeren- berg. Uit de Omstreken. Vergadering van den Baad der gemeente Hillegom In de namiddagzitting was de heer K. v. Bourgondiën afwezig. Punt 10. Aansluiting bewoners buurt Oost einde aan de gasfabriek. Een missive wordt ter tafel gebracht van de bewoners dier buurt, inhouden de verzoek om aan te sluiten aan de gasfabriek. B. en W. stellen den Raad voorniet in te gaan op het verzoek en zulks op advies van de Gascommissie. De heer LOMMENSE vraagt, of er een begrooting is gemaakt van de kosten. De heer G. v. ZANTEN zegt, dat er geen begrooting van gemaakt is. Hierop werd besloten, om dit punt aan te houden. Punt 11. Vaststelling verordeningen gasfa briek. Behoudens eenige onbelangrijke wijzigingen met alg. stemmen vastge steld. Punt 12. Wijziging instructie directeur Gas fabriek. Voor kennisgeving aangenomen. Punt 13, De heeren D. Lommerse, R. v. d. Schoot en H. Veldh. v. Zanten wor den benoemd om de gemeente-reke ning na te zien. De heeren namen hunne benoeming aan. Punt 14. Voordracht zetters Rijks dir. belas tingen. De heeren O. v. Til en R. v. d. Schoot (aftr.) werden benoemd met resp. 7 en 5 stemmen. Als plaatsvervangers de heeren J. v. Waveren met 5 en Balvers met 5 stemmen. Punt 15. Benoeming Commissie gasfabriek. Bnoemd werden de heeren G. v. Zanten, J. v. Waveren. Balvers en R. v. d. Schoot met resp. 6. 8. 5 en 5 stemmen. Alsnu werd er een adres in behan deling genomen van de Afd. Hillegom van de Alg. Ver. voor Bloembollen cultuur. inhoudende verzoek om voor het te houden bloemencorso de Lisse- laan te mogen gebruiken en af te zetten, om entrée te heffen. Het verzoek wordt met alg. stemmen goedgekeurd. RONDVRAAG. De heer J. v. Waveren waagt, of de begrooting over punt 11 vandaag is ingekomen. De begrooting wordt voorgelezen en bedraagt ƒ2038.60. De VOORZ. waagt, of de heeren dit punt alsnu wenschen te behandelen. Besloten werd het aan te houden. Alsnu ging de vergadering uiteen om in de avondzitting de kohieren vast te stellen in gesloten vergade ring. HAARLEMMERMEER. Ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin-Moeder geeft het fanfarecorps te Hoofddorp eene uitvoering, bij gunstig weder op een versierd vaartuig. Voor de betrekking van gemeente veldwachter te Haarlemmermeer zijn 31 sollicitanten. Het 3-jarig kind van v. d. L. te Abenes (Haarlemmermeer) is onge merkt in eene sloot voor de woning gevallen en eenige oogenblikken later daar levenloos opgehaald. De heer J. P. Colenbrander, candi- daat te Varsseveld, heeft het beroep aangenomen naar de Gereformeerde gemeente te Vijfhuizen (Haarlemmer meer). Het lijk van den vermoorde P. Bos man is Zaterdagmiddag in alle stilte te Hoofddorp begraven. Zijn eenige zoon, alhier wonende, was daar al leen bij tegenwoordig. HEEMSTEDE. Door het Burgerlijk Armbestuur is in 1903 bedeeld in geld 4457.25 en in natura 220.87'aan collecten is ont vangen 478.59 en aan legaten ƒ2167.21'. In den laatsten tijd heeft men al hier veel last van zoogenaamde Zigeu ners die met wagens rondtrekken. Zoo sloop Zaterdagnamiddag een vrouw, bij een dier wagens behooren de, in den tuin van Ds. Jonker en stal een emmer met snijboonen, staan de in de keuken van de pastorie, na te voren pogingen te hebben gedaan om kippen te stelen. De politie met een en ander in ken nis gesteld bemoeide zich met de zaak, doch de vogel was gevlogen. Ook menig neringdoende is hier de dupe geworden van die lui, daar zij de gewoonte hebben inkoopen te doen zonder te betalen, men zij dus op^Tjn hoede. Dinsdagmorgen elf uur zal alhier door het Freuletje Isabella Tedingvan Berkhout, oud 7 jaar, de eerste steen: worden gelegd van de hier te bouwen nieuwe Bijzondere Protestantsche School met den Bijbel. Door de kinderen van de alhier be staande school, hoofd de heer G. Klyn, zullen daarbij eenige gepaste liederen worden ten gehoore gebracht, welke zijn vervaardigd door den heer G. Klyn. Zondagmorgen omstreeks half 12 had alhier met de Noord- en Zuid- Hollandsche Stoomtram, komende van Haarlem nabij de IJzeren brug een treurig ongeluk plaats. Cornells Vee- nings. van beroep bleekersknecht, al hier, meenende nog tijd te hebben den weg te kunnen oversteken kwam helaas met de locomotief in aanra king en werd ongeveer honderd pas sen medegesleurd. De machinist P. van Os noch de conducteur E. D. A. Greveding, bemerkten hier niets van totdat zij gewaarschuwd werden en dadelijk stopten. Nadat de locomotief met twee dommekrachten was gelicht, kon het zwaar verminkte lijk er onder vandaan worden gehaald. De vrouw en de dochter van den ongelukkige, op de plaats aauwezig, werden bewuste loos weggedragen. De rijksveldwachter Van Beek. on middellijk ter plaatse verschenen, zorgde voor de goede orde en liet on middellijk den beer Mr. D. E. v. Len nep, burgemeester, waarschuwen, die direct daarop met dr. M. Colenbrander verscheen, welke den dood consta teerde. HILLEGOM. Ter gemeente-secretarie ligt vanaf den 30en Juli tot en met den 12en Augustus 1904 voor een ieder ter le zing, of is tegen betaling der kosten verkrijgbaar, de rekening van de in komsten en uitgaven der Gemeen te, over het dienstjaar 1903. De heer Roggeveen is geslaagd voor het examen voor klerk der Posterijen en Telegrafie en wordt met ingang van 16 September a. s. als zoodanig geplaatst op het Telegraafkantoor'te Amsterdam. IJMUIDEN. Men begint zich te IJmuiden ern stig ongerust te maken over den IJmui- der stoomharinglogger IJ. M. 10, van de Eerste IJmuider Haring-Visscherij. Dit schip is negen weken geleden uit gevaren ter haringvangst, en sedert acht wek en werd niets meer daarvan vernomen. Binnenland. Eerste Kamer. Naar men verneemt, heeft jhr. O. H. A. van der Wijck, door de Staten van Noord-Holland in Februari j.l tot "d der Eerste Kamer gekozen, te kennen gegeven te wenschen voor eene her benoeming niet in aanmerking te ko men. Belooning. De heeren jhr. mr. P. P. van Gelre van Vrijberghe van Westerhoven, te Rijzenburg, en G. J. Ederveen, te Zeist, hebben, naar het U. D. meldt, ook een som gelds beschikbaar ge steld, als blijk van waardeering voor de groote inspanning, waarmee door de genietroepen en de infanterie uit Amersfoort op 18 Juli een hevige heide- en boschbrand op de grens van Wallenburg is gestuit. Typografen&taking. Omtrent de staking aan de drukke rijen van de heeren Cohen en Van der Veen te Winschoten, valt weinig belangrijks te vermelden. In den toe stand-is geen verandering gekomen, lederen dag worden door de stakers in de nabijheid der drukkerijen posten uitgezet. (N. W. C.) Kort aangebonden. Uit den Haag meldt men Na een korten woordentwist heeft Zaterdagmiddag op de Geest een gla- zenwasscher een werkman levensge vaarlijk met een mes verwond. De gestokene is naar het gemeentezie kenhuis vervoerd. De dader is kort na het voorgevallene in zijn woning in een hofje aan de Geest gearresteerd. Eeu held. Men meldt uit Amsterdam In allen eenvoud, maar onder een 'grooten toeloop van volk buurtge- nooten en belangstellenden, is Zondagmorgen op Vredehof het stof felijk overschot ter aarde besteld van den verdronken menschenredder Dirk Huiler. Niemand sprak aan 't graf, en slechts één kransje dekte de kist. 't Was wel wat èrg sober en koud Misdaad? Te Osch is bij het maaien van een roggeveld een pak gevonden, dat bij onderzoek bebloede vrouwenkleeren bleek te bevatten. Er wordt in ver band daarmee aan een misdaad ge dacht. Brand. Uit Nieuwediep meldt men van Za terdag Te Helder is heden op twee plaat sen een felle brand uitgebroken. Aan de Achterbinnenhaven ontstond flooi hooibroeibrand in de uitspanning en stalling van J. Gouwenberg. Het ge bouw is grooiendeels vernield en 36 wagenvrachten hooi zijn verbrand. Tegen half twaalf brak er brand uit in een heerenhuis van den heer van Rijn van Alkemade aan de Hoofd gracht, bewoond door overste Rinke. De oorzaak was een ongeluk met een gastoestel, waardoor gordijnen vlam vatten. Zes kinderen, die zich in de kamer bevonden, werden met moeite gered. Het perceel brandde geheel af. Van den inboedel kon niets worden behouden. Do aangrenzende huizen kregen veel waterschade. Alles was verzekerd. Een ontrouw ambtenaar. Uit den Haag meldt men Een schrijver aan het departement van koloniën is door de politie alhier ter beschikking van de justitie ge steld, als verdacht van het opmaken van valsche rekenplichtige stukken. Hij zou pensioenstukken hebben ge maakt en toen op die stukken geld geleend hebben. Een slechte Bergplaats. Een eekhoorntje heeft Zaterdag middag op Sonsbeek te Arnhem aan een kellner veel verdriet en aan toe schouwers veel vermaak bezorgd. Een kellner van de theeschenkenj had een van die vlugge boomenklim mers weten te bemachtigen. Bij ge brek gjwi betere bergplaats stopte hij het eekhoorntje in de mouw van zijn jas. Dit had echter het ongewenschte gevolg, dat het diertje zijn scherpe tandjes in den arm van den kellner zette. Te vergeefs poogde hij den eek- hoorn uit zijn mouw te schudden d hevige pijn die het bijten veroorzaakt deed hem luchtsprongen maken, die ongewild natuurlijk, een hoogst ko misch effect hadden en de omstander! deden schaterlachen. Eindelijk slaagde men er in het diei uit de mouw te trekken. De arm, die deerlijk gewond bleek te zijn, weri dadelijk verbonden. De eekhoorn hai de wijk genomen naar de keuken de: theeschenkerij waar het diertje m een klopjacht werd gevangen. (N. A. C.) Die verdient wat. Tegen den landbouwer J. te Hoek (Zeel.), wiens paard dezer dagen om het «tot voortgaan te dwnigen met een touw aan de tong zou zijn getrokken tot dit lichaamsdeel werd uitgerukt, is deswege proces-verbaal opgemaakt. VI. Ct. Kindermoord? De rechterlijke macht te Winscho ten heeft een onderzoek ingesteld naar de oorzaak van het plotseling overlijden van een kindje, 3 maanden oud, van V. te Westerbroek gem. Hoo- gezand. Eeu onhandig Schutter. Terwijl eenige kinderen te Gouda op den Korten Tiendeweg aan hel spelen waren, werd een kind van den heer Z. v. d. K. door een kogel in den schouder getroffen. Hevig bloe dende werd de kleine in huis gedra gen, en onmiddellijk werd de liulp van di-. Spruit, ingeroepen. Hoogstwaarschijnlijk is de wond, die niet gevaarlijk bleek te zijn, ver oorzaakt door een verdwaalden ko gel, afkomstig van iemand, die schiet oefeningen hield. Van het geval werd aangifte ge daan bij de politie. Ongelukken. Zaterdagmiddag is van een binnen- schuitje, bevaren door twee jongens, broers, (Ie oudste, 15 jaar oud, nabij de Hoornbrug bij Rijswijk van de schuit gevallen, dadelijk gezonken en verdronken. De veldwachter van Rijs wijk heeft het lijk kort daarna opge- dregd. Te Maastricht is zekere R., die on langs met zijn fiets in groote vaart den Geulemerberg afreed en tegen j een huis terecht kwam, aan de ge volgen der bekomen kneuzingen over-1 leden. Te Zalt-Bommel is Zaterdag uit de! rivier de Waal aangespoeld een in staat van ontbinding verkeerend lijk! van een naar gissing ongeveer 60-ja rig man met vollen grijzen baard. g-,-| kleed met korte blauwe werkkiel enj pilobroek. Onder Heerewaarden is de 70-jarige L. van Ringelesteyn in de Waal ver dronken. In den vroegen morgen van 28 dezer is hij naar de Waal gegaan, waar zijn zoons zijn klompen tus- '.riie-i di-1 kribben vonden. Zijn lijk is nog niet opgehaald Te Rolde hij Assen waren Zater dagmiddag drie kinderen bij een boom aan 't spelen. Vaneen voorbijkomend rijtuig schrikte het paard en kwam tusschen de kinderen terecht. Een was onmiddellijk dood, het tweede werd zoodanig verwond, dat de dood on vermijdelijk moet volgen. Het derde kwam er met niet gevaarlijke verwon dingen af. Onderwijs. Voor het examen hoofdacte is ge slaagd mej. M. Volger van Zandvoort en voor de acte Engelsche taal de heer J. D. Baes, Haarlem. Sport en Wedstrijden. Courses te Woestduin. Een dag vol verrassingen, zooals men wel kan zien aan de cijfers van den totalisator. Noemen we maar den nederlaag van Heliograaf, de over winningen van Copperas en Firmant, om van de rest te zwijgen. Alleen de steeplechase liet een interessanten eindstrijd zien, ontsierd echter door het schandelijk hinderen van den overwinnaar door de stal Creutz. De uitslag volgt hier. R o z e n-p r ij s. Handicap voor Ne derlandsche paarden, met geen beter record dan 1.52. Ie prijs 350.—, Ie prijs 75.—, 3e prijs 25. Tjibbe, eig. J. A. Geersen, Schön- rock, 1925 M. Louise, eig. Stal F, Doeleman, 1900 M. Bella, eig. J. Roodenburg, eig., 1875 M. Mascotta, eig. A. A. v. d. Berg, ten Hagen, 1850 M. Graaf Jan, eig. Tj. Witteveen, A. Witteveen, 1850 M. Firmant, eig. R. Schaap, A. Hettin- ge, 1825 M. Eerste Firmant. Tweede Tjibbe. Derde Louise. Tot. ƒ19.—. Placé 19.— en ƒ8.50. Tijd 3.192/5. Firmant heeft al spoedig een groo ten voorsprong, waarop alleen in 't laatste eind Tjibbe flink inliep. Mascotta liep zeer slecht. D a 1 i a-p r ij s. Wedren op vlak ke baan, voor Inlandsebe paarden van 3 jaar en ouder. Ie prijs 400.2e prijs 50.3e prijs 25. Afstand 2700 Meter. Valerie, eig. S. A. F. Baron Creutz, Broom, 56i K.G. Het oude verschijnselValerie gaat alleen over de baan. Anjer-pr ij s. Recordharddraverij voor Nederlandsche paarden, met geen heter record van 1.56 of slechter.

Haarlem's Dagblad | 1904 | | pagina 2