Binnenland. Eerste Kamer. Men meldt Nu rnr. 11. van Lier te Assen niet wenscht herkozen te worden als lid der Eerste Kamer, heeft zich mr. J. J. Willing©, lid der Tweede Kamer voor het kiesdistrict Assen, voor het lidmaatschap der Eerste Kamer be schikbaar gesteld. Behoeftige Nederlanders. Door den minister van binnenland- sche zaken is de volgende circulaire aan de commissarissen der Koningin in de onderscheidene provinciën, ge zonden „Ten einde de nabij de grens ge legen gemeenten eenigszins te onthef fen van den last, welke op hen drukt tengevolge van het korter of langer verblijf van behoeftige Nederlanders, welke uit den vreemde naar het va derland terugkeeren, is door mij eene regeling getroffen met de Maatschap pij tot exploitatie van staatsspoorwe gen en de Hollandsche IJzeren Spoor wegmaatschappij. Dientengevolge zul len behoeftige meerderjarige Neder landers. welke hier te hande komen, in de gelegenheid kunnen worden ge steld om eventueel ook voor hun me- dereizend gezin voor rekening van mijn departement plaatskaarten der de klasse te bekomen voor vervoer binnenslands langs de lijnen van ge melde maatschappijen tot of «unans tot zoo nabij mogelijk de door hen- zelven meestal vóór de aankomst in Nederland aan te wijzen plaats van bestemming. De verstrekking dier plaatskaarten zal geschieden tegen afgifte van een daartoe str^xkena bewijs, dat op naam en voorzien van de noodige aanwijzing kan worden afgegeven lo .in het buitenland door een Nederlandsch diplomatiek of con sulair ambtenaar, van wien een be hoeftige een biljet voor eene plaats- kaart voor vervoer -tot op Neder landsch grondgebied ontvangt. en2o. hier te lande van wege mijn depar tement door tusschenkomst van den burgemeester der gemeente, waar een behoeftige wordt uitgeleid inge volge eene dezerzijds ingewilligde aanvrage van eene vreemde regeering om hem in Nederland toe te laten. Den burgemeester van zoodanige ge meente zal in elk bijzonder geval door mij bedoeld bewijs worden ge zonden, zoo noodig, met verzoek aan den behoeftige eventueel ook voor zijn gezin eenigen bepaald te noemen of te begrenzen onderstand te verleenen voor levensmiddelen gedurende de verdere reis, welke kosten alsdan van mijn departement zullen kunnen worden teruggevorderd. Ten aanzien van de sub 2o. bedoel de behoeftigen zal mijnerzijds hunne komst mede worden bericht aan den burgemeester van de plaats hunner bYstemming. Ik heb de eer U.H.E.G. te verzoe ken, het voormelde ter kennis te bren gen van de burgemeesters der ge meenten in Uwe provincie." Een kwestie. Men meldt uit Den Haag Hier ter stede hebben de stukadoors een openbare vergadering gehouden, ter bespreking van de houding van den patroon Van Gilst, bij wien eene werkstaking is uitgebroken. Een bericht was ingekomen, waar uit bleek, dat de patroon Van Gilst niet wenschte toe tp geven. Over hetj algemeen was men de meening toe-1 gedaan, dat de eisch der gezellen ge rechtvaardigd was. Uit een mede- deeling van den voorzitter bleek nog, dat ook de R.-K. Stukadoorsgezellen- vereeniging den eisch billijk achtte. De vergadering nam ten slotte de volgende motie aan „De openbare vergadering, gehou den op Zondag 31 Juli in het geheel onthouderscafé gehoord de besprekingen, in zake hei geschil tusschen den patroon Van Gilst en zijne werklieden keurt ten sterkste af de houding van dezen patroon, tegenover de werklie den aangenomen keurt goed de houding der gezellen, die getracht hebben langs vredelïe- venden weg de zaak op te lossen spoort de arbeiders in 't algemeen, aan, de stakende arbeiders den steun te verleenen. dien zij door hun hou ding hebben verdiend." Zware verwonding. Omtrent de ernstige verwonding op de Geest te 's-Hage gepleegd, ver neemt men nog het volgende Zondagmiddag kreeg de glazen- wasscher Talsma een berucht per soon, die slechts korten tijd geleden uit de gevangenis, waarin hij laatste lijk 7 jaren doorbracht wegens straat roof, mishandeling, enz., was ontsla gen twist met een vakgenoot, ze keren Veraar. Laatstgenoemde trachtte in de wo ning van Talsma in een hofje aan de Geest den boel stuk te slaan eat dreig de tevens den bewoner met een bijl. Talsma heeft daarna met een groot broodmes aan V. een steek toege bracht in de hartstreek en een slag ader doorgesneden. De verwonde' werd naar het zie kenhuis vervoerd. Zijn toestand is zoo goed als hopeloos. Talsma is onmiddellijk daarop ge arresteerd en naar het commissariaat van politie aan de Groenmarkt over gebracht, alwaar hij dadelijk dooi den commissaris van politie, den heer Wulffcrs in verhoor is genomen. De aangehoudene bekende den steek te hebben toegebracht uit zelfverdedi ging. De dader is in het Ziekenhuis geconfronteerd met den verwonde, die echter met het oog op zijn toestand geen verhoor kon ondergaan. T. is naar het huis van bewaring overge bracht. Het mes, waarmede het feit werd gepleegd, is met bloed bevlekt gevon den onder de bedstede in de woning van Talsma. Vechten by Trams. Uit den Haag meldt men Het vervoer met de trams te Sche- veningen heeft Zondagavond, dank zij de genomen maatregelen van orde, op uitstekende wijze plaats gehad. WeL_>vas 't niet zoo druk als op vori ge Zondagen, maar er is alle reden om aan te nemen, dat ook bij grooter drukte de getroffen regeling zal vol- doen. Het welslagen Zondagavond wordt voornamelijk toegeschreven aan den maatregel, niet meer trams te doen stoppen tusschen de Wittebrug en het Kurhaus en de proiestantsche, kerk en het Kurhaus, terwijl ook het niet-afgeven van retourbiljetten de or- 1 de zeer in de hand heeft gewerkt. Dank zij ook de medewerking van het publiek, dat met de regeling bleek ingenomen, ging het instappen bij de electrische- en paardentrams zeer ge regeld. Op verzoek van de politie stel de het publiek zich op in rijen van twee, en stapte 't slechts aan één zijde in, zoodat van. een bestorming der trams geen sprake meer is geweest. De leiding van do politiemaatrege len berustte bij den hoofdcommissaris van politie, in wiens gezelschap bijna den ganschen avond was de burge meester, baron Sweerts, die zich over de genomen maatregelen zeer voldaan betoonde. Op Jacht. In den laatsten tijd kunnen de boomkweekers ook 's nachts aan het werk blijven, schrijft men uit Ha- zerswoude aan het ..Lefdsch Dbl.". Nu is het volstrekt geen bijzonder heid, dat. ook in dit vak tot laat in den avond of zelfs tot na midder nacht wordt -■ai-beid voor verzending naar het buitenlandmaar thans ziet men den kweeker. gewapend met een acety le en-lantaren en meestal met eon helper behoedzaam door den tuin sluipen. Voetje voor voetje gaan ze tusschen de rhododendrons en de iaxisplanten door, om een schadelijk insect, in de wandeling taxis-kever genoemd, dat de randen der bladeren afvreet en daardoor de planten on- leverbaar maakt, te vangen. Als men de bladeren, waarop de beestjes aan hun maaltijd bezig zijn, maar even tjes met den vinger aanraakt, laten de kleine smulsters zich vallen, en daar ze kaki-kleurig zijn. kan men ze dan niet meer vinden. Het vangen moet dus heel voorzichtig gaan. Niet alle kweekers doen dit werk des nachts. Er zijn er ook, die don grond onder eto bij taxis en rliododen drons met lappen van een soort zak- kengoed beleggen en daarop ruigte, zooals wortellof, of iets anders, nee»- leggen, dat 's morgens gemakkelijk kan worden uitgeschud. Met beide wijzen van op de jacht gaan schijnt men goede uitkom stén te hebben althans we spraken dag- én nachtjagers, die elk duizendtallen van de bedoelde insecten hadden gj vangen. Als Juli ten einde is, behoeft men ze niet meer te zoeken; want danb? ginnen de kevers te vliegen, en krijg ze dan maar eens. Beter zou het nog gaan in het voorjaar, wanneer ze als maskers of larven in den grond vertoeven. Be Erfgooierqnaestie. Uit Hilversum meldt men De Meent blijft streng door rijks politie bewaakt, en dit zal voorloopig ook zoo blijven. Dé officier van justitie, rnr. F. van Baumhauer. is persoonlijk ter plaat se geweest. Het hek, dat door Klaas- sen. den opzichter van Stad en Lan de. ter afsluiting der polderkade ge plaatst was, is weggenomen. Nog deelt men mede, dat de opmetingen, die op de Meent geschied zijn. dienen moeten tot het maken van een kaart,1 voor de justitie. Staking. Bij de heiwerken in het waterschap Reiderland, te Winschoterzijl, heb ben gistermorgen de arbeiders het werk gestaakt. De politie is derwaarts vertrokken. Het „Winschoter Dagblad", dat tengevolge van de werkstaking der typografen, sedert de vorige week slechts driemaal per week verscheen, zal, doordat er nieuw personeel is aangenomen, rnert vandaag te begin nen, weder dagelijks verschijnen. Ontaarde ouders. Aangaande het plotseling overlijden van een kindje van drie maanden te Westerbroek, meldt men ons nader, dat de dood moet te wijten zijn aan verregaande verwaarloozing en ver vuiling, door den geneesheer gecon stateerd. Jeugdige Brandstichters. Te Slochteren is gisteren een ge deelte van het armhuis afgebrand. Twee jeugdige verpleegden staken hei in brand. Ir yan door. Het is nu gebleken dat de hoeken en kassen van den nu ontslagen ont vanger der gemeenten Jisp en Wijde- wormer, E. V., niet sluiten. Hij is nog afwezig. Terwijl zijne vrouw en zes kinderen in Domburg vertoefden, is de man vertrokken. Door de warmte. Gisterenochtend stortte nabij het station Ede een stoker, .van een van Utrecht komenden trein, overmand door de hitte, plotseling van de loco motief, terwijl de trein nog in volle vaart was. Ernstig aan hoofd en ar men gewond is hij, bewusteloos, naar het station Ede vervoerd, waar dr. G. L. hem verbond. Onder diens ge leide is hij later naar Utrecht terug gebracht. Laag water. Men meldt uit Ochten Door den aanhoudenden val van het water wordt de vaargeul in de Waal bij Ochten steeds smaller en minder diep. Een sleepkraan met ijzererts zit reeds een etmaal aan den igrond en wordt nu gelicht. Meerma llen heeft er een groote opeenhooping van schepen plaats, doordat er bui ten de smalle vaargeul voor de mees te schepen geen water genoeg staat. Treurig. Te Langepöls, in Silezië, zijn verle den week de zoon en de dochter van een weduwe, kinderen van 11 en 14 jaar oud, door den bliksem gedood. Bijna tegelijkertijd kwam haar jon gen van zestien jaar om in de mijn Hermsdorf. Mishandeling. Uit Oisterwijk meldt men Gisterenavond omstreeks half tien is in bewusteloozen toestand op de straat gevonden zekere v. L. uit 's-Hertogenbosch, die hier werkzaam is op de sigarenfabriek „De Huifkar". Het bleek, dat hier zware mishande ling heeft plaats gehad. Tot nu toe kwam hij nog niet tot bewustzijn de politie doet ijverig onderzoek. Ook het tweede kind, dat bij het Zaterdag te Rolde plaats gehad heb bende ongeval deerlijk gewond werd, is overleden. Ongelukken. Bij Ochten viel gistermiddag een 19-jarige schippersknecht van zijn vaartuig in de Waal. Niettegenstaan de dadelijk gepoogd werd hem te red den, zonk hij in de diepte en ver- dronk. Een zeventienjarig jongmensch, wo nende te Scheveningen, is Zondag namiddag bij het zwemmen in de binnenhaven aldaar verdronken. Leger en Vloot. Zware dienst. „Brutus" schrijft aan de „H. Ct." Het bericht in uw blad over het straffen van een milicien-sergeant met provoostrarrest, wegens slapen op wacht, gevolgd door sirafdienst voor de geheele compagnie, heeft mil ten zeerste' verbaasd. Niet wegens het straf-execeeren want het schijnt nu eenmaal bij de militaire „wijze van zijn" te behoo- ren, dat zoo iets gebeurt; maar om het feit, dat gij, die steeds weet door te dringen tot de kern van de zaak, u alleen eenigermate onaangenaam getroffen scheen te gevoelen over de straf, opgelegd aan de compagnie, maar niet over de straf van het pro voost-arrest zelf. Nergens toch in het geheele garni zoensreglement staat, dat zoo een sergeant niet slapen mag. Er staat alleen, dat hij vooi'tdu- rend een wakend oog op zijn man schappen moet houden. 't Zou dan ook onzinnig zijn, als men aan jongens van 20 jaar zulk een nachtwaak voorschreef. De sergeant staat in deze dagen 's mox-gens om 5 uur op, rukt van 7 tot 12 uit, opi gedurende dien tijd met 24 K.G. op den rug te marcheeren, te exerceeren of te tix-ailleeren, waarbij hij als sectié-commandant den zvvaar- sten dienst heeft. Van 2 tot 5 heeft hij weer kompagnies- of bataljons- school in de Maliebaan. Even over 5 moet hij snel eten en om half zeven moet hij weer netjes gepoetst op de waehtparade staan. Als de man op de wacht aankomt, heeft hij dus al ongeveer 11 uren dienst op den rug. Moet hij daarna in deze tempera tuur inderdaad nog 24 uren onafge broken waken, dan moet hij dus 36 uren wakker blijven, onder omstan digheden, die dit bijna onmogelijk' maken. Ons, ouderen van dagen, die minder slaap behoeven, zou dit bijna onmo gelijk zijnhoeveel te meer moet dit het geval zijn voor jongens, die nog in hun groei zijn. De praktijk schijnt nochtans te zijn, dat rnen de taal geweld aandoende het voorschrift opvat alsof dekom- mandant niet mag slapen. Als u de aandacht van den minister eens op dit punt wilt vestigen, zal daar wel spoedig een eind aan gemaakt wor- den, want het is al te gek. Ik laat nu daar dat officieren, die dit toch ook weten, de wacht zóó na deren, dat zoo'n jongen niet gewaar schuwd kan wordenmaar hoe een hooger geplaatste provoost-straf, de hoogste straf voor een onderofficier, een soort van celstraf met gedwongen werkeloosheid, kan opleggen voor in slaap vallen onder zulke omstandig heden, dat is me een raadsel. Wij hebben tegenwoordig in Neder land arbeidswetten, om ondernemers te beletten, aan jeugdige personen en vrouwen te langdurigen arbeid op te leggen. Wij denken er over, ook vol wassenen geheel of ten deele onder die bepalingen te brengen. En in dienst van den Staat zeiven zou dan het onmenschelijke mogen gevergd worden, 30 uren achtereen arbeid En een ondernemer heeft dan nog ernstige redenen om langdurigen ar beid te eischen maar wat beteekenen de meeste vredeswachten Als ze noo dig zijn, dan kan toch zeker wel af wisseling toegestaan worden en als dat niét kan, laat men dan twee ser geants op elke wacht plaatsen. Bij de staking waren op de stations ook wel twee luitenants. Ik hoop, dat men door het bovenstaande opmerk zaam zal geworden zijn op de werke lijke kern van de zaak. Niet alleen „opmerkzaam", meoten wij hierbij a an teekenen. Het inderdaad meer dan ergerlijke feit is er door bekend geworden. Want 't zal met alle niet-militaire Nederlanders wel zijn als met ons zoo iets was ons volslagen onbekend en kon inderdaad niemand ook zelfs maar onderstellen. Rechtzaken. Ontrouw curator. Men meldt uit Den Haag Naar men verneemt heeft mr. Van Munnekrede berust in de hem door het gex-echtshof te 's-Gravenhage op gelegde strafverzwaring tot 4 jaren gevangenisstraf ter zake van de'be kende verduisteringen. Koloniën. Be aanral te Binghkel. Van den gouverneur van Sumatra's Westkust werd 30 Juni jl. het volgen de telegram ontvangen Controleur Singkel seint als volgt Gisterenavond 7 uur werden op de passer drie Europeesche mindere mi litairen aangevallen door 4 tot 6 Ga- joes. Een soldaat, Sablerolle, stam boek no. 31893, zwaar gewond, sedert overleden, een Schipper, st. no. 53287, zwaar, doch niet levensgevaarlijk ge wond. Door bevolking nagezet, ver wondden zij een Inlander en verdwe nen achter Chineesche kamp. Onge-( veer op zelfde moment dit op passer gebeurde, drongen 2 4 Gajoes van achter Inlandsche school het erf op van ontvanger Fliers en daarna het voorerf op van controleur, waar zij mijne echtgenoote zwaar verwond-: deneen hunner drong controleurs- woning binnen, doodde het kind van eveneens verwonden postkantoorchef Bruijns en vex-wondde de dames Fliers en Jacobi en een bediende. Door twee revolverschoten van mij getroffen, week de moordenaar den tuin in en werd verder door inmiddels toegescho ten militaire patrouille neergelegd. Een ongeluk gebeurde, doordat een passerbewoner voor Gajoe aangezien, werd neergeschoten. Totaal zijn elf personen verwond. Gedurende den nacht en ook nu gaan patrouilles van militairen en bevolkinger is een pa trouille naar Koealabaroe gezonden ter doorzoeking tusschengelegen ter rein. Hedenmorgen werd op de pas ser weer een Gajoe neergelegd. Van plaatsvervanger hoofd Binanga werd vernomen, dat colonne van Daalen Ampoen Toean of Kedé (een paar da gen stroomopwaarts van Pasar Belo) is gepasseerd. Passer Belo, bekende verzamelplaats van slecht volk is ge heel verlatenvermoedelijk waren daaronder Gajoes die herwaarts zijn getrokken. Hoofden bovendistricten gewaarschixwd. Omtrent het gebeurde te Singkel (Tapanoeli) is van den Gouverneur van Sumatra's Westkust onder dag- teekening van 3 dezer een nader tele- gram ontvangen Controleur Singkel naar toestand gevraagd, seinde gisteren. Bende Ga joes was 10 cl 12 man sterkhun ver lies minstens 3 man. Doorzoekend terrein rondom Sing kel tot Koeala Baroe had geen resul taat men heeft bende niet voorbij Koeala Baroe en langs kampongs bo ven districten zien passeeren. Heden morgen werd stoomsloep met gewa pende sloep van Albatros naar Pamoe- ka gezonden. Volgens vaag gerucht zou zestigtal Gajoes in Pasir Belo aan val op Singkel beraamd en buffel ge slacht hebben voor kandoerimaaltijd Gajoes 29 hunner zouden voorhoede vormen. Volgens bericht uit Oeloe hebben Gajoes en Alassers zich bij voortdrin- gen colonne van Daalen verspreid o. a. velen naar Oeloe Troemon. Spion nen naar Boeloe Sama gezonden. Be volkingspatrouilles onderzoeken hier nog omliggend© terreinen. Toestand gewonden vrij bevredi gend. Resident vertrekt Dinsdag a. s. per Condor van Siboga naar Singkel. Blijkens een telegram van den leger commandant van 1 dezer zijn bij bo venbedoelde gelegenheid nog onbe duidend gewond de Eui-opeesche kor poraal Ceertsen en de Europeesche fuselier Bakker, alg. st. nos. 39905 en 39562. Onder dagteekening Maumeri 28 Ju ni. jl. is van den resident van Timor en Onderhoorigheden het volgende te legram ontvangen Sedert 10 Juni meldden zich achter eenvolgens alle afvallige berghoofden te Maumeri met olifantstanden en geld als blijk van onderwerping, ook die van kampong Hokor. Tekka, Pitang en drie andere raddraaiers door zelf bestuur veroordeeld tot 20, 10 en 6 jaren dwangai-beid buiten gewest. Rust volkomen hersteld. Ik zal na einde besprekingen 30 Juni met Hr. Ms. Mataram en gewapende politie naar Larantoeka vertrekken. (Jav. Ct) Gouverneur-Generaal V&niieiHsz. De Deli Ct. schrijft naar aanleiding van de benoeming van genex-aal Van Heutsz tot gouverneur-generaal, on der meer „Wat wij van generaal Van Heutsz als gouverneur-generaal verwachten, is ingrijpen. Deze man van de daad is te kort aangebonden, om genoegen te nemen met een pepiexTegeermg. Hebben vroegere landvoogden den berg rapporten en bescheiden, hun door hunne ambtenaren voorgezet, niet kunnen doorworstelen, wij zien in Van Heutsz den man, die, vóór hij aan de rapporten begint, een schif ting zal weten te maken tusschen producten van papiervreterij en ern- stig, practisch wei'k. Aanpakken was altijd zijn leus, en nu hij de gi'oote taak heeft op zich genomen, waartoe hij zich aanvankelijk niet geroepen achtte, is geen ander devies van hem te vorwachten. Vóór de telegraafkabels de wereld omspanden en de koloniën binnen uursafstand van het moederland brachten, was de positie van den gouverneur-generaal dezer gewesten een zelfstandige. Naar den vorm is daarin geen verandering gebracht, maar hot bewustzijn, dat instructies uit Holland in enkele uren te krijgen waren, heeft veelal geleid tot een druk ker gebx-uik van de telegraafverbin ding, dan voor eeix kioek zelfbestuur gewenscht was. Gouverneur-generaal Van Heutsz zal de verantwoox-delijkheid van zijn positie weten te dragen en herstellen, wat nimmer behoorde te zijn in ver val geraakthet cigenbestuur van Indië. Eerst de daad, dan het rapport aan den minister. Zoo wenschen en verwachten wij, dat zal het zijn. En al geeft, na zooveel jaren sleur en slendergang, na zooveel decennia, ambtenaarderij, een frisscher bewind van een die den wil en de kracht heeft niet dadelijk de resultaten die men gaarne zou zien daartoe ontbreken ook voors hands de financieel© middelen dit heeft men al dadelijk gewonnen, dat er beweging komt en ruimte en een voorbeeld, dat prikkelt tot navolging. Met Van Heutsz komt aaan het be wind in Indië de school van Van Heutsz. Wat daarmee bedoeld wordt, weten zij, die de geschiedenis van Atjeh in de laatste jaren hebben ge volgd." Inenting tegen Slangenbeten. Uit Para schrijft men aan de „Suri namer" Als een interessante bijdrage tot de wel eens betwiste xneening, dat de inenting tegen den beet der slangen onfeilbaar schijnt te werken, diene het volgende Een Indiaan vaix Matta was verle den week Donderdag op jacht en werd bij het vervolgen van liet wild in een palissaden-moeras door eene „ouroe- koekoe"-slang gebeten. 1-let beest schoot woedend op den Indiaan, die niets van zijne tegenwooi'digheid be merkt had, toe en beet hem op een decimeter afstand ouder de heup. Weldra begon het been te zwellen en met moeite sleepte de man zich huiswaarts, waarvan hij door een afstand van 3 uur loopens over vier moerassen gescheiden was. Thuis ge komen begon hij veel bloed op te ge ven en het beleedigde been en het ge- heele onderlijf werd vx-ecselijk opge zet. Men herhaalde de behandeling met het bekende poeder. Vijf dagen was het hem onmogelijk een oog te luiken eene bx-andendo pijn dreef den slaap uit zijne oogen, doch geen enkel verschijnsel van koorts deed zich vooi\ Daarna nam de pijn af en kon hij een weinig rusten. Men schreef het behoud van den In diaan toe aan de slangen-inenting, die hij reeds vi-oeger had ondergaanan ders ware hij aeker gestorven, wijl de beet der ouroekoe doodelijk wordt ge acht. Een ander Indiaan vertelde, dat hij eenmaal door een ratelslang en twee malen door een ouroekoekoe gebeten werd zonder iets meer daarvan gewe ten hebben dan een opzwelling der beenen. die spoedig verdween. Ook de ze schreef zijn behoud toe aan de slan gen-inenting, die hij had ondergaan. Uit de Pers. De Ontbinding yan de Eerste Kamer. Ook „Patrimoniunx". het werklie denblad, dat onder de leiding staat van ds. Talraa, een der voornaamste woordvoerders van de anti-revolution- naix-e partij in de Tweede Kamer, zoekt zegt de „N. R. Ct." de be- teekenis van de ontbinding der Eer- ste Kamer in de eerste plaats buiten de Hooger Onderwijswet. De ontbinding zegt „Patrimo nium" heeft ook voor „Patidmo- nium" beteekenis. „Ons verbond ver wacht van de tegenwoordige regee ring belangrijke sociale wetten, waax*- voor krachtige medewerking der volksvertegenwoordiging dringend noodig is. Van deze medewerking dient de regeering verzekerd te zijn, zal ze rustig aan hare taak kunnen voortwerken". Alzoo de ontbinding voorgesteld als een maatregel van voorzorg, om te verkrijgen, dat de sociale wetten ovex- eenkomstig de inzichten der x-egeering tot stand komen, aan alle ander in zicht den pas af te snijden Die wetten zijn nog lang niet aan de ordehoe zij ontvangen zullen 1 wordert in de Tweede Kamer laat staan in de Eerste kan niemaxid voorzien wat ten aanzien dezer wets- voordrachten de loop zal zijn van het gemeen overleg tusschen regeeringen vertegenwoordiging, vtlt niet te zeg gen. Elke aanduiding, dat de Eerste Kamer eenige moeilijkheid aan het totstandkomen dezer wetten zou wil- len in den weg leggen, ontbreekt. Wie dat vreezen mocht, zou zich voor deze vrees zelfs op geen schijn van grond kunnen beroepen. En toch moet naar de voorstelling van ..Patrimonium" de ontbinding van de Eerste Kamer dienen om voor dit werk van wetgeving aan de re geering de medewerking dezer Kamer te vex*zekeren Welk begrip zegt de „N. R. Ct," moeten op deze wijze de werklie den. die het voorrecht hebben de voor lichting van ds. Talma te genieten, wel krijgen van de beteekenis van het ontbindingsrecht in het raderwerk onzer staatsiixrichting „De Standaard" houdt nog een na betrachting over de ontbinding. Het blad wijst er op. dat er tweeërlei cri- tiek is geoefend op het besluit tot ont binding. „Eenex-zijds door dat deel der pers, dat geneigd is, om het gebruik van het ontbindingsx-echt lichtvaardig op te vatten, en alzoo formeel geen be denking heeft, maar aan het kabinet vex-wijt, alles op haren en snaren te zetten, om een particulier jachtveld van den minister van Binnenlandse!)© Zaken mild van deugdelijk wild te voox-zien. Anderzijds door zulke redacteuren, die in elke gebruikmaking van het ontbindingsx-echt een over buigen naar de volkssouvex-einiteit zien, en uit dien hoofde ooi-deelen, dat tot dit ge bruik niet dan in het alleruiterste geval vaix noodzakelijkheid mag wor den overgegaan. Tegen de eei*ste critiek plaatsen we geen anticritiek, wijl zo volmaakt overbodig is." „Anders daarentegen staat het met de tweede soort critiek. Deze toch gaat uit van een beginsel, dat ook het onze is. Volkssouvereiniteit kan en mag niet erkend worden. De souverei- niteit berust afgeleid bij het Huis van Oranje, en primordiaal ligt ze in de Almacht onzes Gods. Daar het nu van algemeene bekend heid is, dat het tegenwoordige kabi net dit niet anders belijdt, staat hier door op zichzelf reeds vast, dat aan het thans genomen besluit tot ontbin ding nooit eenig precedent zal kun nen ontleend worden door de lofzin- gers der volkssouvereiniteit." „De Standaax-d" dan, ter zake ko mende voor wat hen aangaat, „die met ons de volkssouvei-einiteit ver wei-pen". maakt tweeërlei opmerking. „De eerste is, dat ook bij de verwer ping der volkssouvereiniteit zekere staatsrechtelijke regeling onmisbaar is, om den volksinvloed in wettige banen te leiden, en om bij conflicten, waartoe dit leiden kan, een oplossing mogelijk te maken. En de tweede is. dat het kabinet niet vragen kon hoe een en ander het best en zuiverst te regelen ware'? maar zich te plaatsen had op het standpunt der bestaande regeling. Dat deze x-egeling ideëel genomec een betere en meer doeltreffende koe! zijn, is steeds ook onzerzijds erkend;) maar in het ondex-hayige geval valt; hiermede niet te rekenen. Het kabinet had zich te plaatsen op liet thans geldende standpunt, in Grondwet en Kieswet omschreven. Doch, al wordt toegegeven, dat de zaak voor andere eïi misschien voor betere regeling vatbaar ware, dat al les komt niet in overweging hij de beoordeeling van het thans genomen besluit. Het Kabinet toch had uitslui- tênd te rekenen met den weg ter ontkoming aan een gerezen conflict, gelijk de Grondwet dien heeft afge bakend." Ten slotte wijst „De Standaard" er op, dat het zeker hoogst gewenscht is dat er geen noodzaak besta van het ontbindingsrecht der Eerste Kamer gebruik te maken. „Veel, veel beter is het, dat men beiderzijds, wetende waarop het uit zou moeten loopen, zich matige, ent over en weer van elk spannen van den boog afzie. Toch kan dit niet van één kant? komen. Om dit doel te bereiken moeten del Kroon en de Eerste Kamer saamwer- ken, en dit geschiedt niet, indien del politiek anders-gezinde meex-dex-heid in de Eerste Kamer den regel volgt,! dat ze verwei'pen moet wat methaan beginsel strijdt. Dan loopt men vast. En zegt rnen nu,wat we verstaan, dat 'nman van overtuiging toch niet', stemmen kan voor een ontwerp, dat met zijn politiek beginsel in strijd is, dan kunnen we hierin komen, mits onder tweeërlei voorbehoud. Het eerste is, dat ook de minister en ook de meerderheid in de Tweede Kamer, zóó verstaan, hun politieke overtuiging niet kunnen afleggen, en dat. zoo de Eerste Kamer elk com promis afsnijdt, dit ook afgesneden is voor de Tweede Kamer e*n het kabi net. En dan nog dit tweede voorbehoud, dat onze Grondwettige x-egeling niet aangelegd is op twee Kamex-s, die in politieke ovei-tuiging principieel te genover elkander staan, maar inte gendeel alleen op twee Kamex-s, die verschillen in graad van snelheid, waarmeê ze een gezamenlijk beleden grondovertuiging wenschen te reali-j seeren. Met twee Kamers, die principieel! tegenover elkander staan, bezit ons staatsrecht in de ontbinding nog slechts een zeer onbeholpen middel tot herstel van eenheid van actie; alleen zoo Tweede en Eerste Kamer slechts gradueel verschillen, geeft de Grond wet wat ze geven moet." Gemengd Nieuws. Kindereu nis dierenartsen. Wij nuchtere Europeanen lachen; dikwijls spottend of bedenkelijk om origineel© Amerikaansche ideeën en inrichtingen. De Amerikaan denkt snel en hij houdt er niet van zijn handelen door lange theoretische over wegingen te doen voorafgaan. Hij wil alleen het succes of de mislukking' constateeren, en daartoe stelt alleen de praktijk in staat. Zoo is onlangs het leerplan van een volksschool in; Philadelphia uitgebreid met de behan-, deling van zieke dieren als verplicht' leervak, en wel op het enkel aandrin gen van een der onderwijzeressen, juffrouw Julia M. Swift. Het theoretisch onderwijs beperkt! zich niet tot de eei-ste hulpvei-leening, over de diagnose en de wijze van be handeling, maar ook de beginselen der pharmacie. Het practische gedeel te van het onderwijs wordt gegeven in een „reddingsstation" bij de school waar zieke en gekwetste dieren wor den opgenomen en door de kinderen behandeld. Het is een genot om te zien, hoe zeker bij het opmaken der diagnose te werk wordt gegaan. In de buurt van de dokters staan de even jeugdige apothekers. Ook buiten de school oefenen de kindei-en hun be roep van dieren-arts uit. Een aantal dicht bij elkaar wonende kinderen hebben zich vereenigd tot een soort reddingsmaatschappij, met een goed georganiseerden straat- en stations dienst. Deze jeugdige reddingsmaat schappijen zijn in de heele buurt zoo bekend en men stelt er zooveel ver trouwen in, dat dikwijls zieke dieren aan de behandeling der kinderen wor- 1 den overgelaten. Ontstekingen, ge zwellen, gebroken ledematen enz. we ten de jeugdige dierenartsen uitmun-} tend te heelen. Dat er in dergelijke oefeningen een j gevaar ligt opgesloten, namelijk een bevordei-ing van de kwakzalverij, valt niet te ontkennen. Maar op een prac tische manier onderwezen, kan men deze wetenschap tot een populaire ma ken. zonder eenig gevaar. Natuurlijk is een der goede gevol- i gen van deze dieren artsenij kunde, dat de gevallen van dierenmishandeling door de jeugd veel minder worden. Misschien is dit ethische gevolg nog meer toe te juichen dan de handigheid in het verplegen van dieren, welke de kinderen zich aldus op school eigen maken. Uit de Omstreken. HILLEGOM. De heer T. Jongbloed Az. te Amers- foort heeft aan B. en W. verzocht om vergunning tot oprichting van eene stoom-wasch- en str ij kinrichting in de perceelen in de Kerkstraat, bekend in Sectie A. Nos. 3475, 3497, 3498 en 3499. Vrijdag 12 Augustus a.s. bestaat er I ten gemeente-huize gelegenheid om I bezwaren tegen dit verzoek in te I brengen. IJMUIDEN. Voor het examen Engelsch 1. o. is geslaagd de heer II. Bijkerk telJmui- den. SANTPOORT. Door den gemeenteveldwachter zijn alhier hedenochtend twee mannen aangehouden en in arrest gesteld, vér- 1 dacht van het stelen van een hand- I wagen. ZANDVOORT. Wij willen de badgasten wederom op <2en groote verbetering in don dienst van het post- en telegraafkan-

Haarlem's Dagblad | 1904 | | pagina 2