hoekjes van tie portefeuille, die u voor goud hieldt, er te hebben afge rukt, in een papier gewikkeld, er een touwtje om gebonden en ze zoo in de Champs Elysées weggeworpen. Een kleine jongen vond ze daar en bracht ze mij terug. De jongen gevoelde zich op dit oogenblik bepaald een eerlijk man en zal een anderen weg inslaan dan u. -r- Wat wilt u nu met het geld doen, dat u op deze wijze meester zijt ge worden? Wat de versiering betreft, moet ik u tot mijn leedwezen mel den, dat u zelf bij den neus bent ge nomen, want die versiering was slechts een onschuldige imitatie, op zijn hoogst verguld zilver. Wat even wel de banknoten aangaat, die zijn wèl echt, ten minste dat vermoed ik, en u kunt er in alle landen mee te recht. Ik kijk ze met leedwezen na, want ik had er mijn huur mee willen betalen. Daar u er intusschen uwe huur mee zult hebben voldaan, ben ik reeds halverwege getroost. Thans, beste vriend neem mij niet kwalijk, dat ik u'zoo noem, maar u heeft betrekkingen met mij aangeknoopt moet ik u mededee- len, dat u binnenkort een klein onge luk zal treffen. Ik ben niet bijgeloo- vig, dat zult u wel willen gelooven, maar ik ben overtuigd, dat er een god van de vaudevillisten bestaat, en dat deze god mij én mijn collega's vader lijk beschermt. Want hij heeft mij reeds eenmaal bij een dergelijke ge legenheid beschermd, dat mij zulk een slag trof er is niets nieuws onder de zon, zooals u ziet. dat weet u beter dan iemand." Blum vertelt dan den spitsboef, dat hem dertig jaar geleden een zilveren repetitiehorloge werd ontstolen, en dat hij dit horloge door een merk waardige speling van het lot terug kreeg. Hij had het, toen hij het pas bezat het was een cadeau in de vreugde zijns harten telkens laten re- peteeren en daardoor was het einde lijk een beetje gehaven d, wat o.a. tengevolge had, dat het om 10 en 11 uur niet meer sloeg. Toen het hem eindelijk dan ontstolen was, vertelde hij het eens aan een commissaris van politie, met wien hij op straat eenige oogenhlikken op den Boulevard stond te praten. Op hetzelfde oogenblik ontstond plotseling een oploopje en evenzoo op hetzelfde oogenblik begon een repetitiehorloge in den vestzak van een heer die naast Blum en den commissaris stond te slaan en won der boven wonderook hier na mankeerden 10 en 11 uur. Het hor loge had zich zelf bekend gemaakt, en de man, die het in zijn bezit had en later bleek werkelijk de dief te zijn, werd tot 5 jaar veroordeeld. Blum dreigt nu ook dezen spitsboef met de straf des hemels, omdat hij hem zijn portefeuille heeft ontstolen, dat wil zeggen van den hemel der vaudevillisten. en onderteekent„Uw offer met de overjas." Is corpulentie te voorkomen. Corpulentie, een mooi woord voor vetzucht, is een abnormale ophoo ping van vet in het lichaam. In den beginne verzamelt zich het vet voor namelijk op plaatsen waar het steeds zij het dan ook in geringere mate, aanwezig is, zoo bijv. onder de huid tusschen de buikingewanden, om de nieren en het hart. Neemt de vetzucht toe, dan krijgt men ook ophooping in de spieren, in de nieren, lever en andere organen. Moeilijk is dikwijls de grens te trekken, waar het norma le eindigt en het ziekelijke begint en wordt deze dikwijls alleen bepaald door de klachten. Als oorzakelijk mo ment treedt in de eerste plaats de „er felijkheid" op den voorgrond, want men vindt zeer dikwijls, dat in fa milies alle leden, onafhankelijk van hun levenswijze en woonplaats, on der alle omstandigheden abnormaal dik worden. Sommige volken vertoo- nen dit in 't algemeen zeer sterk, zoo bijv. Turken en Hongaren. Verder heeft men beweerd, dat het klimaat van invloed was en wel een vochtig koud. en speciaal ons Hollandsche klimaat als vetzucht bevorderend ge noemd. een bewering, die echter geen steek houdt, daar men haar even dik wijls onder een juist tegenovergesteld klimaat vindt. Deze dispositie nu van sommige personen, waardoor zich het vet ophoopt onder omstandigheden, waaronder dit hij een gezond mensch niet geschiedt, berust op een bijzon der geringe vetverbranding in het lichaam. De oorzaken in. de stofwisse ling na te gaan, waardoor deze ge ringere verbranding wordt veroor zaakt, daarvoor is het hier niet de plaats, van de gevolgen zij gezegd, dat de er door veroorzaakte corpu lentie zeer moeilijk is te voorkomen. Hoe eerder men zich echter onder be handeling van een geneesheer stelt, des te grooter de kans. Hij zal een stipt te volgen levenswijze voorschrij ven en speciaal uw voeding regelen Dit laatste is dikwijls zeer lastig en vereischt een nauwkeurige kennis van gestel en nauwkeurige contróle van het hart, want het hart is de wonde- plek bij de vetzucht. Vooral wanneer de corpulentie reeds vorderingen heeft gemaakt en het er niet zoozeer om te doen is haar te voorkomen, maar haar weer te doen verdwijnen, is het zaak, dat dit verdwijnen zeer langzaam en geleidelijk gebeure, aan gezien anders steeds hartzwakte en hartverlamming dreigen. En daarom zijn de middelen, die men zoo vaak in advertenties ziet aangeprezen en die binnen zoo en zoo weinig tijd het verdwijnen van elk spoor van corpulentie garandeeren, uit den booze. Het middel werkt per fect, men wordt zienderoogen mager der, iedereen spreekt er van. Wel voelt men zich wat moe en loom, heeft nu en dan last van benauwdheid, maar dat zal er bij hooren, het zal wel een sterk middel zijn, want het werkt uitstekend en men moet wat voor de zaak over hebben, nietwaar? En het gevolg is ja, dat men ma ger wordt, hetgeen men op een lang zame, verstandige wijze ook was ge worden maar, dat men z'n corpu lentie ruilt voor een ziek hart en voor z'n leven invalide blijft om van het on gunstigste geval niet te spreken, dat reeds tijdens de kuur een hartver lamming optreedt Heeft men tijd en geld. dan ver dient het aanbeveling de voor te schrijven levenswijze en het diëet te ondersteunen door het drinken van Mariënbader of Carlsbaderwater. Tij dens een kuur van 4 tot 6 weken in een van deze badplaatsen kan men 20 a 30 pond in gewicht afnemen. Er zijn vele personen met sterken aanleg tot corpulentie, die door een jaarlijk- sche badkuur haar volkomen onder den duim houden. Van onschuldiger aard en gemak kelijker te voorkomen of te doen ver dwijnen is de corpulentie als gevolg van overmaat van voedselopname, misbruik van alcohol, vooral van zwaren wijn, onvoldoende lichaams beweging en te lang slapen. De perso nen, die tengevolge hiervan dik wor den, weten meestal zelve het best waar de schoen wringt en daardoor tevens het geneesmiddel. Zoo niet, dan zal door een eenvoudig verhaal van hun levenswijze aan den huis arts. deze het hun aan de hand doen. Een hygiënische school. De gemeente Charlottenburgheeft een zoogenaamde boschschool geopend, waarin 120 jongens en meisjes van de lagere scholen aldaar onderwijs krijgen. De nieuwe inrichting is ten bate van kinderen die op school niet goed kunnen opschieten, omdat zij lijden aan bloedarmoede, lichaams zwakte, geen goed voedsel krijgen of zwakke zenuwen hebben. In de bosch school is een groote hal waarin de kinderen bezig gehouden worden als het regent, een badhuis, een gymna- stiekplaats, speelplaatsen enz. Voor het onderwijs dient een barak met twee groote schoollokalen en twee kamers voor de onderwijzers. Eiken dag krijgen de kinderen maar gedu rende 21/s uur les, het aanschouwelijke onderwijs in de vrije natuur, zingen en gymnastiek maken niet medegere- kend. De rest van den tijd spelen de kinderen, onder toezicht van de on derwijzers, in de uitgestrekte bosschen om de school heen. De kinderen ko men s ochtends en blij ven tots avonds. De school zorgt ook voor hun eten. Arm oudje. Uit Weenen wordt het volgende verhaal gemeld over de wreedheid, waaraan een familie zich heeft schul dig gemaakt Een boerin, Josefa -Horvath ge naamd. verdeelde, toen zij haar tach tigste jaar bereikt had, haar kleine vermogen onder haar zeven kinderen, op voorwaarde dat zij om beurten bij hare kinderen haar intrek zou ne men. Toen de beurt aan haar zoon Michiel was, om haar te herbergen, wees ddze haar de stal tot verblijf aan. De broeders en zusters van Mi chiel stelden de politie met het treu rige feit in kennis. Deze nam den ontaarden zoon in hechtenis. Maar toen wilde geen der andere kinderen de oude moeder voor zijn beurt in huis nemen en niets kon hen van hun meedogenloos besluit terugbren gen Het arme oudje, dat zonder geld en zonder dak was,* is daarop naar een armenhuis gebracht. Hulp tereehtertyd. Een zeer moeilijke reis heeft de bemanning van het Italiaansche zeil schip ..San Pietro" meegemaakt. Den Ssten Juli Li. zag de kapitein van het Duitsche stoomschip „Tenedos' het schip drijven ten noorden der Madera-eilanden, terwijl het om hulp seinde. De Duitsche' boot kwam langs zij en zond de verlangde hulp. Aan deze werd een verhaal gedaan van het lijden der bemanning, waarvan slechts twee voldoende de zeemans kunst kenden, n.l. de kapitein en de stuurman. Dé kapitein was echter onderweg gestorven, zoodat men zijn lijk aan de zee had moeten toever trouwen. De stuurman was ernstig ziek en lag stervend in zijn kajuit. De rest der bemanning stond half verhongerd en uitgeput op het dek. Het schip had geen water en geen levensmiddelen meer aan boord, zoo dat de bemanning reeds alle hoop op redding had opgegeven, tot eindelijk de noodsignalen door de „Tenedos" weïden gezien. De zieke stuurman werd aan boord der „Tenedos" ge bracht om daar verpleegd te worden terwijl een officier en een matroos op de „San Pietro" overgingen om deze. die inmiddels rijk van levensmiddelen was voorzien, veilig naar Genua te brengen. Rechtzaken. Een ontrouw kantoorbediende. Men meldt uit Amsterdam Voor de vacantie-kamer der recht bank stond terecht de 22-jarige kan toorbediende bij de bankiersfirma de Clereq en van Essen alhier, en als zoodanig door de heeren Jhr. J. A. A. von Schmid en J. H. A. Nierstrasz werd gebezigd als tusschenpersoon voor de behandeling en het in orde brengen van financieele aangelegen heden tusschen hen en voornoemde firma, met wie zij in financieele re latie stonden. Beklaagde vervalschte nu de rekening-courant, zoowel die van de bankiersfirma als die voor de beide heeren, en onderteekende die stukken eveneens valschelijk. Be klaagde gaf als beweegreden voor die handeling op, dat hij een zeker be drag aan geld niet aan zijne princi pale had verantwoord, en nu door vervalsching der rekeningcourant dit debet hoopte in orde te kunnen bren gen. Beklaagde deelde mede, dat hij van Von Schmid en van Nierstrasz eene algemeene volmacht had, zoodat hij voor elke handeling niet eene speciale machtiging noodig had. Nadat be klaagde in April 1904 ontslagen was, ging hij met zijne kwade praktijken voort, en wel dooi' valschelijk op te maken en te onderteekenen eenige zoogenaamde bons of volgbriefjes, pit welke geschriften, zoo zij echt waren en onvervalscht, een recht en eene verbintenis konde ontstaan, welke althans bestemd waren om tot bewijs te dienen, zoowel hiervan, dat de daarin uitgedrukte geldsommen door de onderteekenaars ten hunnen be hoeve waren ontvangen, en zij zich daardoor schuldig kenden. Al die volgbriefjes luidden dan„U.Ed. ge lieve af te geven enz.", en dan volg de een bepaald bedrag in geld. In de dagvaarding wordt den beklaagde ten laste gelegd, dat hij in totaal een be- drag van ongeveer 200 op deze wij ze heeft verduisterd. Ten slotte moest laagde zich verantwoorden ter zake, dat hij in 1903 en 1904 telken male quitanties valschelijk heeft on derteekend, waarop de onderteeke naars verklaarden te hebben ontvan gen van de firma De Ciercq en Van Essen het daarop uitgedrukte bedrag. Weder waren deze malversatiën ge schied door beklaagde als optredende voor de heeren von Schmid en Nier strasz. Uit het getuigenverhoor bleek, dat beklaagde's moeder eene halve zuster is van den heer Von Schmid, en deze derhalve een oom van den beklaagde. In zijn requisitoir wees het O. M. erop, dat behalve een post ad ƒ1100, alle andere ten laste gelegde valsch- heden, en wel 14 malen gepleegd, naar eisch van rechten waren bewe zen. Tegen beklaagde, die niet behoef de te ontvreemden, werd gevorderd 2 jaar gevangenisstraf. Mr. Pekelharing, als toegevoegd verdediger optredende, noemde dezen jeugdigen beklaagde tot slachtoffer van een zeer ongelukkig bestaand gebruik aan het kantoor, waar be klaagde werkzaam was. Hfj verdiende per jaar ƒ540 aan salaris, en gaf dit bedrag bijkans geheel aan zijne moe der af. Doch nu wilde het gebruik aan zijn kantoor, dat de bediende die speculanten aanbracht, ontving 1/3 van de gemaakte provisie. Beklaagde bracht de heeren Von Schmid en Nierstrasz aan, en verdiende nu eensklaps ƒ1100 per jaar meer. Zon der dat hij er iets voor behoefde uit te voeren behalve dan het aan brengen ontving hij den eenen dag 100, den anderen dag 60, al naar belang den omvang der speculaties. Doch de krach kwameensklaps hielden alle speculaties op en be klaagde's inkomen werd rauwelijks weer beperkt tot ƒ540. Deze omstan digheid heeft hem toen tot zijne kwa de handelingen gebracht, want hij was grootere uitgaven gewend gewor den. Pleiter riep de clementie der rechtbank voor den ongelukkigen jon geling in. Uitspraak over 14 dagen. Behalve het bedrag van ƒ200, door beklaagde verduisterd met de volg briefjes, legde de dagvaarding hem ten laste verduistering van ongeveer 3300, <3oor het valschelijk ondertee kenen der quitanties. Zooals boven is gemeld, achtte het O. M. het bewijs van de verduistering van ƒ1100 van dit bedrag niet bewezen. Kantongerecht Uitspraken van Woensdag 3 Aug. Veroordeeld werden C. H., P. H. R. en D. S. allen alhier wegens des nachts in gesloten visch- tijd bevisschen van eens anders visch- water zonder vergunning ieder tot pene geldboete van 1 of 1 dag hech tenis. J. G., zonder bekende woon- of ver blijfplaats wegens zonder behoorlijk plaatsbewijs zich Tn den spoortrein bevinden tweemaal gepleegd tot boe ten van ƒ3 of 3 dagen hechtenis voor iedere boete. M. A. v. H. alhier wegens als hoofd en bestuurder van eene werkplaats den arbeid van een vrouw in die werkplaats later doen eindigen dan te acht uur 's avonds zes maal ge pleegd en een vrouw op Zondag werk doen verrichten zeven maal 3 boete of 1 dag hechtenis voor iedere boete. J. H. S. alhier, wegens strooperij tot 1 boete of 1 dag hechtenis. C. J. K, alhier, wegens in staat van dronkenschap de orde verstoren tot ƒ10 boete of 5 dagen hechtenis. Ongeveer 15 personen wegens straat schenderij tot boeten van ƒ0.50 en ƒ1 of 1 dag. ƒ1 of twee dagen, 2 of 2 dagen, ƒ3 of 3 dagen en 5 of 3 da gen hechtenis. D. J. L. W., alhier, wegens in Noord Holland rijden met een motorrijtuig zonder vergunning lo. tot berijden van bet gebezigde motorrijwiel, 2o. tot het besturen daarvan tot twee boe ten van ƒ5 of 5 dagen hechtenis voor iedere boete, twee boeten van 10 of 7 dagen hechtenis voor iedere boete en twee boeten van 20 of 10 dagen voor iedere boete. Voorts ongeveer twintig personen wegens overtreding der Alg. Pol. Ver ordening van Haarlem tot boeten van ƒ0.50 en ƒ1.of 1 dag hechtenis, ƒ2 of 2 dagen en ƒ3 of 1 dag hechtenis. En eindelijk ongeveer tien personen wegens overtreding der Alg. Pol. Ver- rdening van Heemstede tot boeten van ƒ0.50 en ƒ1 of 1 dag hechtenis. Aangekomen badgasten te Zandvoort. ZANDVOORT. Aangekomen badgasten Familie H. J. Vroom, Bussum, Villa Thalatta, 6 p. A. Flender, Dusseldorf, Hotel d' Orange. Engstfelda, id., id. M. Stein, id., id. D. J. van de Garde, Zalt-Bommel, idem. Bierens de Haan, Amsterdam, id., 4 p. Kluge, Dresden, id. J. P. Scholte, Londen, id. Mr. Hope, id., id. J. Compris, Amsterdam, id., 4 p. II. J. Weyland, Bussum, id. H. A. Matthes, Amsterdam, id. C A. Broms, id., id. T. A. Geels, id., id. M. H. Souget, Parijs, id., 3 p. D. Dorbous Mees, Groningen, id. K. Benner, Roermond, id., 2 p. Van den Berg Siepman, Amsterdam, idem. S. Ellas. Driebergen, Groote Bad huis, 4 pers. J. Broos. Amsterdam, idem, 5 pers. Fam. T. Haarlem, idem, Hotel Kur- haus, 2 pers. Zweig. Dortmund, idem. S. Wryersma, Leeuwarden, idem, 3 pers. Van Beever, Amsterdam, idem, 2 p. Dr. Keniperink. Dortmund, idem. A. Schinitz, Dusseldorf, iedm. NeufvUle Malapert, Darmstad, id. T. Bauwbach, Berlijn, idem. Fam. Veltman, Rotterdam, idem, 5 pers. Theopold, Amsterdam, idem. Dr. Romeny, Rotterdam, Hotel Beau Site, 4 pers. F. van Lennep, Zeist, idem, 7 pers. N. W. Blom, Groningen, Hotel Bel védère. Fam. Abreset, Frankfort, Grand Hotel, 2 pers. Fam. Hixsberg, Barmen, idem, 4 p. C. Frowein, Elberfeld, idem, 6 pers. Gravin Desforus Coudenhove, Kre- tin. idem, 4 pers. Van Witzleker, Baden, idem. Ingezonden mededeelingen ft 30 cent per regel. Het was to or ons eene verrassing "VVij gaan voort met eene opsom ming te geven van de merkwaardige genezingen die in de laatste jaren en vooral in den laatsten tijd door het gebruik der Pink Pillen verkregen zijn geworden, en wij zeggen, vooral in den laatsten tijd, omdat de Pink Pillen thans in Nederland hun bur gerrecht verkregen hebben. Zeer zeker, waarde lezer of lezeres kent gij personen in uwe omgeving die met gunstig gevolg deze Pillen eveneens gebruikt hebben, e»n zoo is het gegaan met de meeste personen, zij hebben van buren of vrienden de gunstige uitwerking vernomen en ze wederzijds aan anderen aanbevolen. Zulks is ook het geval geweest met de zuster van den heer W. van den Vlasakker, Groote Gasthuislaan No. 5 te Amersfoort. Hij schrijft ons n.l. het volgende „Ik kan u met de grootste blijd schap melden dat mijne zuster na het gebruik van drie doozen uwer Pink Pillen volkomen genezen isvoor heen wa9 zij lijdende aan eene alge meene zwakte, haar eetlust was van geene beteekenis en haar zoo kwij nende ziende, maakten wij ons be paald ongerust voor de toekomst, want alle aangewende middelen ble ven vruchteloos. Toevalliger wijze kwam ons een uwer boekjes in han den, wij lazen er de treffende geval len van genezing in, dit spoorde ons zeer aan en wij hebbes ons over onze onderneming niet te betreuren, want thans heeft zij hare krachten terug bekomen en verricht met lust en ijver hare gewone werkzaamheden welke zij vóór het gebruik der Pink Pillen had moeten laten varen. Bij deze geef ik u algeneele volmacht mijn attest te publiceer en op Jat het tot nut der lijdende menschheid moge strekken. Uitgeputte mannen, vermoeid door overdreven arbeid en het nawerken, wacht niet, neemt de Pink Pillen die u zullen herstellen en die u terstond zullen versterken. De Pink Pillen heb ben duizende genezingen bewerkstel ligt. Het is logisch dat als zij ande ren genezen hebben, 2ij u ook zullen genezen. Prijs 1.75 de doos, ƒ9.-— per 6 doo zen. Verkrijgbaar bij Snabilié, Steiger 27, Rotterdam, hoofddepóthouder voor Nederland en Apotheken. Franco toe zending tegen postwissel. Ook echt verkrijgbaar voor Haarlem en Omstreken bij Wed. W. PLAAT- ZER VAN DER HULL, Drogerijen, Jansstraat 28, Haarlem. Geen slecht water meer. Gij alien jagers, toeristen of rei zigers, die de moeilijkheid onder vonden hebt om op uwe uitstap jes gezond en aangenaam water te vinden om te drinken, voorziet u in den toekomst van een flacon Comprimés Ticby-Etat, 3 of 4 in een plas gewoon water zullen u in een oogopslag een uitmuntend al- calinisch zeer spijs verteerend gas- achtig water geven. 29 Juli. J. H. Witte, te 's-GraW hage. Rechter-commissaris C. W. graff. Opgeheven wegens gebrek aan tief het faillissement van Bartjel Graaf, huisvrouw van B. Dorrenste» bierhuishoudster te Bussum. Uitlotingen. RUSSISCHE RIJKS-ADELS AGRA BANK. 5 pCt. PREMIE AAND. De volgende vóór 14 Mei 1904 n| Premiën getrokken nomrnets zijn nj onaangeboden. Serie 9386 No. 42 R. 10000. Serie 7434 No. 34 9342 5 11005 12653 21 eJk R. 8000. Serie 3008 No. 11 5036 18 elk R. 500. Serie 1189 No. 33 2832 24 4756 1 8597 35 14882 31 elk R. 1000. Serie 43 No. 50 105 50 212 20 274 J 532 49 796 2 955 31 1011 46 1200 38 1GP 24 2139 9 2194 42 2230 47 2426 39 251, 27 2584 32 2813 32 3213 9 3537 7 3$ 23 3773 48 3774 42 3929 19 4050 29 41l 42 4171 16 5103 41 5115 33 5470 29 541 19 5536 45 5556 9 5565 10 5860 28 5969) 6980 48 7061 6 7125 50 7162 21 7185 7340 33 7430 33 7540 2 7611 14 7619 7663 29 7689 25 7718 19 7749 22 8094 8251 20 8456 33 8923 25 8946 42 9032 9149 24 9299 37 9317 36 9531 16 9631 9752 16 9921 20 9979 18 9990 49 10300 10302 36 10320 5 10370 48 10399 37 104|d 20 10569 43 1Ó604 4 10850 36 10911 je 10926 18 11126 44 11180 2 11238 50 11! 24 11568 33 11679 22 12360 16 12406 12624 39 12689 35 1282111 12843 12853 50 13137 7 13191 5 13309 40 135i 23 13639 20 13739 35 13863 36 13904 Jj 13921 47 14138 42 14304 14 14316 14331 "39 14366 12 14439 15 14441 f 14884 40 15641 3 15709 19 15906 34 159f: 45 elk R. 500. Faillissementen. Failliet verklaard: 1 Augustus. J. A. Moorman, te Am sterdam rechter-commissaris mr. H. M. Witsen. B. Popken, te Amsterdamrechter commissaris _mr. H. M. Witsen. C. Ch. Mulié, hotelhouder, te Hil versum, rechter-commissaris mr. H. M. Witsen. L. van Campen, te Amsterdam, rechter-commissaris mr. H. M. Wit sen. 876e Staatslotery. j, TREKKING VAN 4 AUGUSTUS, jj 2e KLASSE. 3e LIJST. 41 3196 5831 8841 11997 15352 181? 62 3213 5834 8838 12045 15393 182ff 79 3227 5835 S865 12048 15397 1821 218 3329 5839 8906 1213S 15424 182* 223 3331 5934 8938 12152 15559 182? 236 3396 5967 8967 12174 15565 1831 257 3402 5982 9135 12211 15572 183* 278 3539 6000 9221 12228 15663 1831 291 3578 6022 9225 12252 15689 184# 386 3593 6058 9285 12259 15716 1843 377 3621 6126 9329 12315 15882 184* 495 3646 6144 9356 12405 15932 184? 540 36S2 6161 9372 12406 15943 1858, 686 3693 6175 9445 12427 16023 18581 714 3714 6263 9466 12511 16043 lS6f 777 3720 6293 9527 12524 16059 186? 862 3733 6294 9556 12564 16082 1884. 902 3769 6361 9678 125S0 16117 1891 987 3786 6382 9715 12569 16259 1891? 1040 3797 6429 9740 12941 16356 189j, 1089 3800 6432 9835 13054 16414 1894 1105 3812 6434 9S65 13066 16451 1899 1136 3843 6507 9S68 13082 16499 1907, 1148 38S0 6578 9882 13107 16510 I90ij 1160 3888 6583 9895 13124 16532 1921 1185 3890 6595 9913 131S0 16559 1924 1254 3905 6655 9989 13211 16653 193Q 1274 3956 6712 10005 13224 16678 193* 1291 4068 6737 10016 13323 16682 193» 1305 3472 6843 10068 13471 16752 194b 1308 3486 6815 10072 13481 16780 1951) 1319 4108 6880 100S4 13671 16802 195# 1324 4130 7031 10088 13684 16810 195® 1380 4153 7089 10104 13705 17033 1964) 1446 4226 7092 10111 13707 17100 196» 1489 4229 7158 10166 13797 17102 19721 1494 4233 7175 10309 13801 17120 19750 1674 4238 7204 10338 13871 17138 1981! 1721 4264 7279 10370 14051 17145 1981t 1726 4270 7326 10402 14072 17180 198# 1921 4294 7353 10431 14194 17188 1991f 1943 4323 7538 10444 14202 17194 19971' 1967 4395 7593 10482 14236 17238 2003 1974 4406 7674 10490 14275 17266 200$ 1978 4439 7722 10499 1427S 17307 200» 2017 4493 7755 10530 14320 17319 200» 2020 4507 7768 10§69 14370 17320 2010P 2032 4623 7830 10580 14540 17358 20131' 2052 4782 7992 10680 14646 17373 20141 2117 4802 8007 10780 14676 17414 20141 2153 4913 8066 10794 14694 17544 2025J 2156 4923 8167 10811 14713 17586 203ÖI 2397 4998 8248 10831 14720 17646 20451 2409 5055 8252 10867 14794 17661 2048Ï 2418 5074 8271 10997 1481S 17677 20521 2533 5105 8312 11140 14823 17743 20521 2545 5158 8361 11241 14828 17759 20531 2572 5181 8465 11251 14869 17768 20564 2795 5202 8534 11314 14894 17791 2060( 2796 5263 8548 11322 14977 17806 20638 2875 5307 8574 11467 15081 17876 2069* 2947 5345 8596 11473 15119 17890 20801 3005 5427 8686 11479 15171 17924 20861 qoi 1 ói(9.j ciïuij 11cm ist-s iTOic f 3011 5434 8688 11607 15175 17946 3082 5448 8699 11703 15193 18034 3094 5519 8742 11707 15204 1S052 3110 5628 8744 11790 15279 18074 3128 5769 8749 U930 15279 18086 3164 5773 8796 11964 15300 18092 3169 5822 8807 11967 15321 18193 na een pauze voort en nog meer aar zelend. dat is de persoon, die er zeker van is, dat alle vriendelijkheden, die hij ondervindt, werkelijk voor hem be doeld zijn en niet voor de toevallige positie, waarin hij geplaatst isdat de menschen van hem houden om zijn persoonlijke eigenschappen. Blijf even zoo zitten zei Agatha snel en beslistzoo moet ik u nemen. Hij gehoorzaamde, bijna onbewust, zijn linker elleboog op den arm van den stoel, zijn kin rustende inde hand, zijn oogen vol en peinzend ge richt op iets dat daar heel ver aan den horizon scheen op te doemen. Op dit oogenblik dacht hij noch aan het Sortret noch aan de vrouw tegenover emhij dacht met een nieuw ge voel van twijfel aan die ander met wie hij verloofd was. Hij kon niet pre cies zeggen, wanneer die twijfel be gonnen was, maar hij was er. En het merkwaardigste was, dat hij niet al leen was beginnen te twijfelen aan zijn eigen gevoel ten opzichte van haar maar ook aan haar tegenover hem want liefde kan in één richting nog zoo scherp zien. dikwijls is zij bl'nd in de andere. Dus dat ligt in zijn gelaat! dacht Agatha, terwijl snel haar schets op het blad papier voor zich voltooide. Hardop ze» ze Morgen zal ik nu in ernst begin nen. Mij dunkt, ik kan het nu wel wagen. In de weken, die nu volgden, vor derde het portret evenzeer als de vertrouwelijkheid tusschen model en artiest, ofschoon het model Ilarold zich geen rekenschap wenschte te ge ven wat de oorzaak was van deze openhartig getoonde belangstelling. Zijn eigen gedachten waren dage lijks meer vervuld van dit mooie we zentje met de oogen van een vrouw en den lach van een kind, in wie zijn onwetendheid zelfs het genie wist te ontdekken. Dagelijks kreeg hij een dieper blik en die bekoorlijke wereld, waarin alle geldbezit niets bet eekent, waarin de gewoonste dingen worden verheerlijkt en kostbare zaken ver laagd waar een houten tafel meer {gewicht in de schaal legt dan een sofa van damast, als haar kleuren het kunstenaarsoog maar beter be- vredigen een wereld, wier zuivere j atmosplieer dit vurige meisje onbe vlekt had gelaten te midden van zoo- veel ruws en vuils en die zelfs *n staat was om de verpersoonlijking van een mislukt talent, zooals haar 'vader, te idealiseeren. 1 Heel spoedig raakte Harold op de j hoogte van den toestand nu wist hij waar de harde trek om haar lip pen vandaan kwam, waardoor het j mooie gelaat van Agatha zoo dikwijls ontsierd werd. j Waar het leven, zelfs van kind af aan, een lange inspanning van krach ten is geweest, daar is dat gewoonlijk het eerst aan den mond te zien. Haar kracht was de kracht van enthousias me bijna evenzeer als van karakter en hoezeer Harold dat ook bewon derde, was er toch iets in dien bijna fanatieken eerbied voor de kunst, dat hem vaak mishaagde. Altijd voelde hij zich eenigszins gedrukt als zij sprak van haar toekomst, waarin al leen van haar werk sprake was, werk afgewisseld door triomfen, want zij maakte geen geheim van haar eer zucht. Zelfs haar blijkbaar zoo geheel opgaan in de vorderingen van het por tret kon hem niet geheel voldoen ook al was dat zijn eigen. Voor het on bewust scherp onderzoekend oog van den minnaar was er iets verdachts in dat geheel opgaan in haar werk. Bijna altijd eens in iedere zitting kwam Mr Grant het atelier binnen, maakte) een of andere meesterachtige maarover 't, algemeen juiste opmer king over de vorderingen van het por tret en verdween dan weer zacht zijn baard strcclende die baard j»ehan delde hij zoo zorgvuldig, als was hij zich bewust, dat hij het hoofdteeken was van zijn achtenswaardigheid op die wijze bij Harold des te» zeker der den indruk vestigende, dat het tête-ft-tête tusschen zijn dochter en den millionair bijzonder in zijn smaak viel. Na die eerste poging om hem recht to laten wedervaren, noemde Agatha zelden zijn naam. Slechts ééns sprak zij van een épisode uit zijn verleden. In een pauze was Harold bezig eeni ge waterverf-schilderijen aan den wand te bekijken een serie van hetzelfde motief olijfbosschen, tui nen ophellingen dn witte huizen met platte dakenalles overwelfd door het intens blauw van een onmisken baar Zuidelijken hemel. Dat is één van de plekjes in de wereld, die ik het meeste liefheb, zei Agatha, terwijl ze van haar werk opkeek. Misschien houd ik er alleen zooveel van omdat ik dei persoon lief heb, die voor mij het bezielende ele ment van dit tooneel is. De eenige vriendin, die ik op de geheele wereld bezit, woont daar. Het is eigenlijk vreemd, want zij is bijna oud genoeg om mijn moeder te zijn ééns dacht ik. dat zij inderdaad mijn moeder zou worden. Die woorden gingen vergezeld van een droevigen glimlach. Die arme papa kan nooit aan schoonheid weerstand bieden, in wel ken vorm hij haar ook ontmoeten misschien wie weet? zou zij hem gered hebben, hoewel ik er niet toe in staat was. Maar ik kan liet haar onmogelijk kwalijk nehien, dat. zij geen lust had die taak op zich te nemen. - En woont zij daar? vroeg Ha rold eenigszins haastig, ontroerd door het vertrouwen, dat haar die woor den in den mond gaf. Dat was geen klein verschil tegen over de afgemetenheid van den eer sten dagEen beetje dichter naar de schilderij overbuigend, las hij in een hoek van de schets het woord Serra- monte", en een datum van ongeveer vier jaar geleden. Ja. nog altijd. En hei landschap past even goed bij haar als zij past bij het landschap. Ik weet niet pre cies of zij een heilige is, maar zeker is, dat zij de artistieke mogelijkheden daarvoor in zich vereenigd heeft. Ik denk dat dftt een van de redenen is, waarom ik zooveel van haar houd maar hoofdzakelijk heb ik haar lief. omdat zij zoo'n ruimen blik heeft. Al les aan haar is groot, ruim en wijd. uitgezonderd haar lichaam het geen zoo allerliefst klein is. En Sylvia Was zij niet alleen uit Harold's gedachten, maar ook uit zijn leven verdwenen O, neen ofschoon hij haar in weken niet gezien had. Na een paar ont moetingen. waarbij alle tact van Syl via niet in staat was geweest te ver bergen. hoe hij zich geweld moest aandoen, had zij het verstandiger ge oordeeld een invitatie uit Schotland aan te nemen, bij zich zelf bereke nende, dat in sommige gevallen een scheiding onberekenbaar veel goeds uitwerkt. Hoe haar verloofde van zijn vrijheid gebruik zou maken, liet haar koud. Zij had zich nooit verbeeld, dat zij zijn hart gewonnen had, ma: zijn woord was haar eigendom en da was haar evenveel waard. 1 Had het orakel „Do Times" alle? niet zwart op wit vermeld? En hai zij niet in 't publiek de gelukwenscheq en in het geheim de verwenschingen van iedere huwelijkskoppelaarstci ontvangen Die nieuwe schikking bracht Harolt? een onuitsprekelijke verlichting. Zonder zich bewust te zijn, dat nie alleen zijn verloofde, maar ook da deeltje van de wereld, waarin hi haar gevonden had in zijn achtinj gedaald waren, was hij geneigd al! gedachten aan de toekomst van ziet te zettende mogelijkheid van cei leven met Sylvia scheen niet meer t< bestaan. Het ergste van zich teleurgesteld t< zien in een of ander mönschelijk we zen is, dat men zoo geneigd is ooi anderen te wantrouwen. Omdat be wezen was dat Ned Hopkins een be drieger was. daaruit volgde natuur lijk nog niet dat Lady Bearcroft et al haar gasten even valsch waren maar het grievende van die teleur stelling had een soort van zedelijl zoeklicht ontstoken en een zoeklich kan zijn licht zoowel vóór als achtei zich werpen. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1904 | | pagina 6