RUBRIEK VOOR ONZE JEUGD. ik jf jai 3chijn] weduv haar ir te vertel wen. och ei om he in ha i maa C'pOO re" ren. I eer iet wi nis. )St, schu relukk len m bedt it mi tweei de ee itrouw alle» mder< g, Wi le hi echtg. fuelim d. vrees redneE it da Se lint h i aa onve: baa i int Hi DRIFTKOPjE. Zij hadden eerst heel ftrettisr ge speeld. Frits, die al zeven-en-een-half jaar ..as, was hard van school naar huis komen loopen door den stortregen. Hij had met Sinterklaas een groote bouwdoos gekregen en verlangde nu zoo om met Annie een prachtig kas teel te gaan bouwen. Het kon nog mooi voor den eten, als zij maar vlue voortmaakten Annie was net zes geworden en zou met September ook naar school gaan. Dat duurde nog langZe ver langde er naar en zag er toch ook een beetje tegen op. Maar Frits zei telkens, dat ze heelemaal niet bang moest wezen het was werkelijk wel prettig op school en de juffrouw was heel aardig. Ze werd ook nooit boos, alleen maar een klein beetje, als een kind de dansziekte in de beenen kreeg. En dan lachte Moeder en zei dat «lat ook zoo'n rare ziekte was. dat ze best begrijpen kon, dat de juffrouw daar niets van weten wóu! ,.0. daar heb ik de dansziekte riep Frits dan opeens, en daar begon hij te springen en rond te draaien* on allerlei grappige bewegingen te maken met zijn beenen. 't Was of di3 aan elastiekjes aan zijn lichaam vast zaten en dan schaterde Annie het uit. tot Moeder eindelijk zei, dat het nu genoeg was. Frits moest nu maar eens wat rustiger wezen zij kreeg hoofdpijn van al dat getol om haar heen ,Dat getolriep Annie dan vroo- lijk. .Frits, waar is je tol?" En dan liepen broertje ön zusje op een drafje naar hun speelgoed toe. Nu zonden zij. zooals ik zei, van middag een mooi kasteel bouwen met een hoogen toren, gekleurde ramen en een ophaalbrug er voor. De bouw- -7a_i doos werd uit de kast gekregen, ook een kleine vlag. om boven op den to- irichti ren te zetten, als alles klaar was. verte Toen de ophaalbrug en Annie's adigel aardige, kleine popjes dametjes en heeren en dienstmeisjes en knechten, die allen in het kasteel zouden wo nen. Toen ging Annie op den grond zit ten, dicht hij Frits, die met het bou wen beginnen zou. „Want dat is zoo moeilijk, dat kun jij toch niet", zeida hij ongeduldig, toen Annie dadelijk mee wou helpen. Annie vond het goed, ze deed ge woonlijk wat Frits wou. „Dan wacht ik nog maar een beet je, hè zei ze met een vriendelijk ge zichtje. Moeder kwam even achter Frits staan. „Denk er om, jongen, nu niet weer alles alleen doen, hoor, ook wat vor je zusje overlatenAnnie vindt het ook prettig om te bouwen." En toen Frits geen antwoord gaf „Hoor je me wel. Frits?" „Och ja, Moeder, ja, ja", zei Frits verdrietig. Hij was nu net zoo pret- rï tig bezig: bij wou liever niet gestoord dheid een was weeg ?hac| erom jaar worden Toen er al een heel stuk van het kasteel gebouwd was, de mooie, gekleurde ramen waren er al in - - jetugj greec .\nnic haar beurt, en met voor- i zichtige vingertjes legde zij de blok- T*mg jjen precies zooals Frits zei, dat zij den® ze leggen moest. Er word niet veel gepraat, en als ?e ;rï*eiï: praatten, fluisterden ze, want het was ééni een heel moeilijk werk. Ze moesten er heel goed bij denken. W at VJElL ze verlangend om te weten, hoe bet kasteel er uit zou zien, als alles klaar was Keurig netjes werden de puntige blokjes voor den tor< n ip het gebouw gezet, nog een paar maai', dan kon de vlag tusschen een reetje worden gestoken... De ophaalbrug lag al klaar aan den inganghier en daar stonden al dametjes en heertjes te wachten, of er ook visite kwam. „Prachtig wordt het, hè?" zei An nie zacht, en Frits knikte stil. hij had geen tijd iets terug te zeggen. Eindelijk nu was het klaar Frits had de vlag vastgezet, vroolijk stak de driekleur boven het mooie kasteel uit ,,0, Moeder, Moeder, kom toch gauw kijken riep Annie, en ze liep naar de andere kamer. Moeder ging dadelijk mee. „Hè. hoe mooi. zei ze. „Een prach tig kasteel om in te wonen, hoor." Annie klapte van plezier in de handen. „O, wat heerlijk, dat het zóó mooi geworden is", riep ze, met een kleur van pret. „Ik krijg van ple zier de dansziekte in mijn beenen Kijk maar En meteen danste ze met vlugge voetjes de kamer rond, al maar in de rondte, zoodtt haar jurkje om baar heen fladderde, alsof de wind er te gen woei. Toen begon het kasteel te waggelen en opeens., plof, daar lag het op den grond in ontelbare stuk ken, nu geen trotsch kasteel meer, niets dan een verwarde hoop groote en kleine blokken Frits sprong driftig op, vloog naar Annie toe, en greep haar bij den arm. „Akelig kindriep hij„naar spookDat is jouw schuld Jij maakt altijd alles kapotIk wil nooit meer met je spelen, nooit meer „FritsFrits!" riep zijn Moeder ernstig. Maar Frits luisterde niethij was buiten zichzelf van woede. „En van mijn nieuwe bouwdoos i blijf je ten minste voor goed af riep hij. „Ik wou, dat ik maar alleen was gaan bouwen Ik speel vrij wat lie ver alleen dan met jouIk wou, dat !ik maar altijd alleen was! Ik wou. i dat ik maar heelemaal geen zusje i had Ik wou, dat je maar weg was, heel ver weg Ik wou, dat je maar niet meer leefde Zijn moeder nam hem bij den arm. „Stil, Frits zei ze streng. „Ik wil geen woord meer hooren. Ga mee naar boven." Hij liet zich onwillig meetrekken zijn gezicht zag vuurrood. „Ik meen het11c meen het toch echtHet kan mij niets meer sche len riep hij nog in de gangtoen ging de deur dicht en was alles stil. Met een heel bleek gezichtje bleef Annie nog een poosje naar de deur staan kijken, toen keerde zij zich langzaam om en begon geduldig de blokken in de bouwdoos te bergen. Haar lippen beefden, tranen spron gen in haar oogen en eindelijk snikte zij het uit. Frits had gezegd, dat hij het meende Frits had gezegd, dat hij het meende dat hij wel graag, wel heel graag wou, dat zij er maar niet was, dat ze maar niet meer leef de. O, ze vond het vreeselijk, zóó vreeselijk... Ze kon zich niet door haar moeder laten troosten, ze was al te bedroefd En stil ein treurig gingen de uren voorhij tot het bedtijd was. Frits bleef stug en boos tot het laatst toe. O, wat was Annie bedroefd, zoo bitter, bitter bedroefd, toen ze inbaar bedje lag. Ze dacht, dat ze onmoge lijk zou kunnen slapen, zoo vol treu righeid was haar hartje. En telkens weer, als haar moeder de armen om haar heen sloeg en deed wat ze kon om haar te troosten, riep ze snik kend Frits heeft gezegd, dat hij het meende!' Och, en Annie's Moeder was zelf ook erg bedroefd, dat had Annie wel gezien aan haar gezicht, toen zij uit; bet kamertje van Frits naar dat van; Annie toe liep. Maar juist toen Moeder naar bene den gegaan was met de belofte over een poosje nog eens bij haar te ko men kijken, hoorde Annie een haas tig getrippel van bloote voeten over liet zeil van het portaaltje. Toen voelde ze opeens een gloeiende wang, vochtig van het schreien, naast de hare, een arm werd om haar hals ge slagen en een bevende jongensstem zei „Het is niet waar, ik meende het nietO, Annie, ik meende het heele- lemaal niet, echt niet, hoorIk hoop juist zoo, dat je altijd bij me blijft en dat je lang zult leven, heel lang. Ik hoop... ik hoop, dat je honderd jaar wordt!" Daar klonk de stem van Moeder. „Maar wat is dat hier? Wat ge beurt hier?" En Annie ging opzitten in bed en trok haar broertje naar zich toe. „Moeder", zei ze met eon stralend gezichtje, Frits hoopt, dat ik hon derd jaar word. Vindt u dat niet heerlijk De Moeder knielde bij de twee kin deren neer en sloeg hare armen om beiden heen. „Heerlijkzei ze, „o, zoo heer lijk A. C. KUIPER. AVONDRUSTE. Het koren staat in schooven, De dagtaak is volbracht, Het sterren heir daarboven Straalt reeds in volle pracht. Geen zuchtje doet zich hooren, Het veld ligt moe en loom, Slechts 't krekeltje in 't koren Piept mat als in een droom. Nu dekken veld en schooven De wieken van den nacht, Plet sterrenheir daarboven Houdt stil en trouw de wacht. Hermanna. Wedstrijdberichten. In dit nummer van de Courant vind je do acht laatste raadsels, die bij den wedstrijd behooren. Als je nu alle antwoorden, die je gebonden hebt, netjes onder elkaar hebt geschreven, mag je ze aan mijn adres zenden, en dan wou ik alles graag hebben voor Donderdag 18 Au gustus, dus je hebt nog een mooien tijd voor je om over de onopgeloste raadsels te denken. Bij de inzending schrijf je duidelijk je naam, je leeftijd en je adres, en ook of je alle oplossingen alleen hebt gevonden. Bij uitzondering mag je deze keer ook de versjes nog langer, dan ik eerst gezegd had, zenden, maar uiter lijk Donderdag a.s., dus dat is 11 Juli. Dat doe ik, omdat ik erzelfzoo'n tijd niet geweest ben. Maar nu ben ik er weer, en jullie mag dus weer zooveel brieven schrijven als je wilt. Ik hoop maar, dat je onze rubriek niet vergeten hebt in dien tijd De brievenbus komt nu dus weer gere geld, en ik kan dus weer eindigen met„Tot de volgende week En een 7, 8, 9 is voor dieren. een slaapplaats 39. ingezonden door Gerard Hek- kelman). Mijn eerste vindt men in ieder huis; mijn tweede is in stad en dorp mijn geheel vindt men in een appel. Wat ben ik 40. (Ingezonden door Marie r. d. Berg. Een vader van 140 pond, een moe der van 130 pond en twee zoons- van 70 en 7ó pond moeten met een bootje, dat 145 pond kan bevatten, over een rivier. Hoe kan dat? TWEEDE AFDEELING. Wedstrijd. Eerste afdeeling. (Beneden 11 jaar.) 33. (Ingezonden door Hendrik van Seventer). Mijn geheel is onmisbaar en be staat uit 8 letters. 5, 6, 7, 4 is niet koud. 8, 3, 6 is een viervoetig dier. 4, 5, 6, 7 wordt veel gedronken. 8. 1, 2, 3, 8 is zeer zacht; 34. (Ingezonden door Gustaaf C. Visarius). Mijn eerste is een lichaamsdeel. Mijn tweede gebruikt men om iets vast te binden. Mijn geheel draagt men om den pols. Wat is het geheel 35. (Ingezonden door Bertus en Trijntje Steeman). Met b ben ik een muziekinstru ment. Met d gebruikt men mij als het koud is. Met g gedf ik licht. 36. (Ingezonden door Jacob Boo gaard). Ik ben een deel van het gelaat keert men mij om, dan moet ik over mijn eerste heen gaan om nut te doen. 37. (Ingezonden door Dora Turken burg). Wat maakt ge hieruit? htdrroeca. 38. (Ingezonden door Bertha Acker- man),. Een 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 vindt men bij bijna iederen boer. Do 9, 8,, 1 kookt het eten. Met een 3, 5, 6 schrijft men. Een 9, 2, 4 vindt men in mijn ge heel. (Boven 11 jaar). 38. (Ingezonden door Rika Hubers). Mijn geheel bestaat uit 16 letters. 13, 8, 9, 11 is edn dier, dat in de duinen leeft. Met 10. 3. 1. 5 schrijft men. 12, 9. 5, 14 is een meisjesnaam. De 1. 2. 4. 5 is aan zee. 13. 15. 4. 6 is een viervoetig dier. Een 16, 15, 7 is niets waard. 34. (Ingezonden door J. Germeraad). 'k Vermeen dat ik in elke woning prijk. j Zoowel bij arm' als bij rijk'. Ontneem mij-eene lettdr, dan Verander ik in een ambachtsman. 35. (Ingezonden door Agatha Ver donk). Wie kan een brug over het- water bouwen zonder ijzer, hout,- steen en gereedschappen 36. (Ingezonden door Gerard. Hek kei man). Wat maakt ge hieruit? raltav a. s-n. 37. (Ingezonden door Hendrik Ploeg) Mijn eerste groeit op het veld. Mijn tweede is een boom. Mijn derde gebruikt de timmerman. Mijn geheel is een deel van de om streken van Haarlem. 38. (Ingezonden door Kobus Kappel- hoff). Mijn geheel bestaat uit 7 letters en is een stad in Nederland. 7, 6, 6, 5 vindt men bij den mole naar. 7. 6. 6. 4 is een water. 5, 3. 7 is een dier. 4. 2. 3, 7 vindt men aan ieder huis. Een 1, 6, 5, 7 draagt een poliie- agent. 39. Ingezonden door Hettdrik van Seventer). Ik ben van 'tvrouwelijk geslacht; plaats mijn laatste letter vooraan en ik word een bekend plaatsje in Ne derland. 40. (Ingezonden door Anton Kui per). Men noemt mij met vier letters en bon onmisbaar voor wijn- en bierbot telarijen. Keer me om, ik ben u een steun. Neem mijn hoofd weg en ik ben een e41and. 1 vrouw, om haar man aan een lcoord raag; te kunnen rondleiden, al maakt hij wel aan^ een? zijsprongen. >ord )lad cht- die op- ond tere 3ig- oor en ^oni riel lan oor Vogelinstincteö. De vogels der tropische bosschen met hun" blinkende, kleurige vederen staan aan velerlei gevaren bloot, en als zij niet met een bijzonder en nut tig instinct waren toegerust, dan zou den zij licht het slachtoffer hunner vijanden kunnen worden. Apen en groote slangen stelen hun eieren en hun jongen worden van alle kanten bedreigd. Maar de apen en slangen moeten zeer listig zijn, als zij een „kleerma ker' (een kleinen Oost-Indisch en zangvogel) willen overvallen. Die vogel verbergt zijn nest op zóó vernuftige wijze, dat zijn vijanden het meestal niet kunnen vinden, hoeveel moeite zij ook doen. De „kleermaker" gebruikt zijn spit sen snavel als een naald en met. de taaie vezels van een der in Indië zoo veelvuldig voorkomende slingerplan ten naait hij een van den grond opge- raant dood blad aan een levend blad vast aan het uiteinde van een dunnen neerhangenden tak. Tusschen die bla den bouwt, hij zijn nestje, waar de apen en slangen nu niet bij kunnen komen, omdat de dunne tak hun ge wicht niet kan dragen. Ook de West-Indisch© muscli gaat op zeer vernuftige wijze te werk. Zij bouwt haar nest. uit grashalmen, wel ke zii samenweeft. in den vorm van een flesch. en daarna bedekt zij de buitenzijde met. lichtkevertjes of glim wormen welke de lichtschuwe vleer muizen van aanvallen op haar jon gen afschrikken. De Amerikaansche goudlijster bouwt een nest van hennep, waaruit zij een linnenachtig dicht weefsel maakt. De pincpinc, een soort Afrikaansch winterkoninkje, wordt ook walker of voldervogel genoemd, omdat zij haar nest bouwt uit een soort van vilt, ge lijk de volders maken. Spiritisme in China. Meer dan in het sceptische Europa heeft zich in het uitgestrekte Hemel- sche Rijk der Chineezen het spiritis me ontwikkeld, vooral ten gevolge van. den bovenmenschelijken eerbied, waarmede de kinderen tegen de oude ren van dagen, ook nadat dezen ge storven zijn, opzien. Wil een Chinees zich met een God in verbinding stellen om raad hij zijn ondernemingen of om genezing van 'n ziekte, of wil hij 'n onderhoud met den geest van een gestorven bloedver want. dan kan hij verschillende we gen inslaan. De ..séance" kan naar be lieven in een tempel of in een gewoon huis gehouden worden, en veroorzaakt bijna geen kosten dan een klein ge schenk voor het medium. Meestal heeft men twee media noodig. Het beeld van den afgod wordt op een tafel gezet, waarop wierook en licht branden. Een der media gaat aan deze tafel zitten, terwijl het andere met een griffel een tooverkruis tee kent op geel papier. Dit papier steekt hij aan en beweegt het dan heen en weer voor den zittende, om de scha delijke invloeden uit het lichaam te verdrijven en dit tot een verblijf der godheid geschikt te maken. Is deze reiniging geschiedt, dan staat het me dium met gesloten oogen op en blijft, met den rug naar het afgodsbeeld ge keerd. rustig staan. Zijn makker over handigt hem dan een staaf met bran denden wierook, die hij bewegingloos voor de borst moet houden. Ondertus- schen houdt de ander zijn handen ge vouwen op een voor de godheid bijzon der welgevallige wijze. Dan gaat hij naar het andere medium toe en maakt met zijn handen een beweging, alsof hij het wilde slaan. Deze ceremonie, vergezeld van het telkens opnieuw vouwen der handen, wordt eenige ma len herhaald en dient om de godheid tot een bezoek uit te noodigen. Ein delijk begint het medium zich voor- en achterwaarts te bewegen, laat de wierookstaaf uit de handen vallen en begint met groote stappen heen en weer te loopen en de zonderlingste houdingen aan te nemen, die men als .typisch voor de betreffende godheid beschouwt. Soms laat deze zich eerst niet tot een bezoek verleiden, wat aan de bewegingen van het medium wordt opgemerkt, maar als men maar lang genoeg haar blijft dwingen, is ze wel genoodzaakt in het medium te varen Met drie brandende wierookstaven verzoekt het andere medium, op de knieën gelegen, de godheid fe gaan zitten, waarop hij gemoedelijk ver telt. wat hij op het hart heeft, en ge woonlijk een gemoedelijk gesprek zich ontspint. Is de god slecht geluimd, dan gebeurt het wel. dat hij den bidder door den mond van het medium ge ducht uitscheldt Na de „séance" valt het medium in een korten slaap, waarna het, door het gebruik van wat thee, spoedig weer tot zichzelf gekomen is. Men be schouwt deze methode vooral als uit stekend. als men genezing zoekt voor een zieke, of een geluksnummer wil trekken in de loterij Volgens een andere methode ge schiedt de uitspraak der godheid door de teekens, die een stift, door het medium, aan het eene einde vastge houden, terwijl de punt in een laag droog zand rust. ten gevolge van de bewegingen in het zand maakt. De voorbereidingen voor een „séance" met schrijfmedia zijn ingewikkelder en zoo is het o. a. noodig op de tafel vóór het afgodsbeeld, behalve licht en wierook, frissche bloemen, thee en... valsch geld te plaatsen. Er zijn ook vrouwelijke media. Som migen bedienen zich van een uit wil genhout gesneden afgodsbeeld, dat, na 49 dagen lang aan den dauw te zijn blootgesteld, op de maag van het medium wordt geplaatst en daar be gint te spreken (natuurlijk een soort buikspreken van het medium), een „séance', die zeer goedkoop is en slechts i cent kost. Anderen laten den geest van een afgestorvene in zich va ren op ongeveer dezelfde wijze, als de mannelijke media dit doen. Na de „séance wordt het medium onpasse lijk. maar is evenwel spoedig genezen door Net gebruik van wat. thee. Het schaakspel bij onbeschaafde volken. Men zou meenen, dat een spel als het koninklijke schaakspel tengevolge van de hooge eischen, welke het aan het denkvermogen van de spelers stelt, bij onbeschaafde volken onbekend is. Des te verbaasder zal men zijn over de mededeelingen, die de conservator Peredolski van de hoogeschool te St. Petersburg weet te doen over het schaakspel bij de volksstammen van Noord-Siberië. In 1895 was de genoemde onderzoe ker voor wetenschappelijke doelein den naar noordelijk Siberië gezonden en bracht bij die gelegenheid vele maanden door bij de Jakoeten en de Toengoezen. Hij woonde in hun ten ten en vergezelde hen op hun tochten. Al deze tot. de groote klasse der Scha manen behoorende stammen behal ve de Jakoeten en de Toengoezen, ook de Samojeden, Dolganen en aacrere zijn de hartstochtelijkste spelers. Het damspel (schaschki) wordt weliswaar het meest, ook door de vrouwen, ge speeld, maar geniet bij lange na niet zulk een waardeering als het schaak spel, dat hun door de Chineezen be kend geworden is en met fanatieke hartstochtelijkheid gespeeld wordt. De genoemde stammen vervaardi gen de speelborden in seer korten tijd door met een heet ijzer de 32 vier kanten in het hout te branden. De bij het spel behoorende figuren worden uit beenderen tamelijk ruw gesneden. Peredolski bweeert o.a., dat de pionnen iets kleiner zijn dan de ove rige stukken. Merkwaardigerwijze hebben zij echter een vorm, die over eenkomt met Be grootere stukken, en lijken, evenals de laatste, op onze „kasteelen". Het onderscheidende kenmerk bestaat hierinde raaas- heeren zijn met rechte streepen be dekt, de paarden met halve-cirkel- vormige figuren, de kasteelen met kleine cirkels. Alleen de koning (nat- schalnik) is rood geverfd. Een schaakpartij duurt bij deze vol ken gewoonlijk vel© uren dikwijls wordt zij eerst den volgenden dag ten einde gebracht. Te midden van een talrijke, kijkende menigte, die zwij gend en mét do grootste belangstel ling eiken zet volgt, maken de spelers hun combinaties en ontwerpen zij hun plannen. Is door een speler een buitengewone zet, liefst een onver wachte, bijvoorbeeld het opofferen van een stuk, gedaan, dan springen de toeschouwers op, schreeuwen en jubelen, dansen, ja huilen soms van opgewondenheid. Het is een voor Europeanen eigenaardige, onbegrijpe lijke roes, die zich van de menigte meester maakt bij het verzetten der stukken en ongetwijfeld spannen de spelers al hun verstand in, óm te overwinnen, minder om de winst dan om de eer. Dikwijls denken zij een vol uur over een zet na. Is de partij 'eindelijk met groote hartstochtelijk heid en met het inzetten van kostbare dingen (rendieren, honden, kleederen, dikwijls vrouwen) ten einde gebracht, dan gaat het op kosten van den ge- vierden overwinnaar in vroolijk drinkgelag zoo en uitgelaten toe, alsof er een groot feest werd gevierd. Tegen bloedvergifting. De eerste zorg bij een verwonding, al is ze ook nóg zoo klein, moet hier in bestaan, de wonde zooveel moge lijk te laten uitbloeden, omdat door de bloeding de infcctickiemen, die in gedrongen mochten zijn. het best me chanisch worden verwijderd. Het is daarom verkeerd de wonde onmiddel lijk met een geheel afsluitende stof, zooals kleefpleister, te bedekken men stelt hierdoor juist dc bacterieën juist in de gelegenheid zich onder het ver band veilig te ontwikkelen. In plaats van met carbolzuur zooals vroeger gebruikelijk, dat wegens zijn sterk prikkelende eigenschappen minder ge schikt is, wordt de wonde zoo spoe dig mogelijk zorgvuldig met een op lossing van sublimaat (kwik-chlorid) 1 100 gedesinfecteerd (ontsmet) f met lysol. Geschiedt deze desinfectie nagenoeg onmiddellijk na de ver wonding. dan bestaat alle kans. dat de infectie wordt voorkomen, ook in dien virulente (etterige) kiemen in tie wonde geraakt zijn. In elk geval wordt daardoor het geval zoo gering mogelijk gemaakt. Het sublimaat komt thans als des- infectiemiddel in den vorm van pas tilles met keukenzout gemengd in den handel voor deze pastilles laten zich gemakkelijk bewaren en voor het ge bruik in water oplossen. Het eenige bezwaar is dat zij als hevig wer kend vergif, niet te zorgvuldig bui ten het bereik van onbevoegden e:i vooral van kinderen, gehouden kun nen worden, hetgeen trouwens oi k met tal van chemicaliën, die rtaor amateur fotografen dagelijks gebrmkt worden, het geval is. Is zichtbaar vuil in dc wonde ge drongen, dan wordt deze met ge kookt water en eenigzeep zorgvuldig afgcwasschen, nadat tevoren derin geving gereinigd is. Kleine deeltjes, zooals zand, houtsplintertjes, worden zooveel mogelijk mechanisch verw.; derd. Daarop volgt de desinfectie met sublimaat-oplossing. Is geen subli maat of lysol bij de hand, dan wordt de wonde enkel met gekookt water of bij sterke ontreiniging met water en zeep voorzichtig uitgewassche n. Insectensteken worden gepenseeld met een oplossing van jodium en al cohol (joodtinctuur) of bij gebreke daarvan rnet eau-de-cologne of am- moniak-oplossing ingewreven. Diepe steekwonden met een fijn in strument, waarvan men zeker weet, dat het besmet is, worden het best door een insnijding verwijd, ten ein de de wond te laten uitbloeden en ze ook in de diepte te kunnen desinfec teer en. Is de bloeding tot staan gekomen, dan bedekt men de wond met ver bandgaas, dat met een 3 pCt. oplos sing van boorzuur gedrenkt is. Men houdt dit verband, dat een- of meer malen daags verwisseld wordt, door- herhaald opgieten van boorzuur-op- lossing zooveel mogelijk vochtig, waardoor de wonde gedraineerd blijft en de afscheidingsproducten zich niet kunnen ophoopen. Het is niet doelmatig het vochtig verband gedu rende de eerste dagen met de een of andere luchtdichte stof, zooals ge waste taf- of gutta-percha-papier, af te sluiten, omdat het verband dan warm wordt, hetgeen de ontwikkeling der microben bevordert. Is de wond reeds in ontsteking over gegaan. dan valt de behandeling ge heel op chirurgisch gebied en moet hier daarom natuurlijk onbesproken blijven. Ten slotte deel en we nog mede, dat we dezer dagen lazen, dat naar men bericht, een Amerikaansch genees heer, dr. Charles Barrows te New- Yorks. een nieuw middel heeft ont dekt tegen bloedvergiftiging, name lijk overvloedige inspuiting met for maline. Schadelijke prentbriefkaarten. Zekere industrieelen zijn ter bevor dering van de verzamelmanie, op het denkbeeld gekomen, om prentbrief kaarten, waarop de fotografische voorstellingen worden verfraaid met een mengsel van mica en gestampt gekleurd glas. Dat getuigt wel niet van artistioken smaak, maar het schittert, het flikkert en behaagt der halve aan veler oog. Vooral kinderen hebben veel op met die „kunstproduc ten" maar wie er ook van houdt, postbeambten verafschuwen ze, niet zoozeer uit het oogpunt van smaak als wel vanwege het gevaar, dat door zulke prentbriefkaarten hun dreigt. Bij de behandeling er van in den dienst laat toch de glazen korst ge makkelijk los en veroorzaken di scherpe puntjes heel veel last en pijn. Soms springen ze in de oogen en dan zijn de gevolgen verschrikkelijk, vooral wanneer het glas gekleurd is met aniline-kleuren. Verscheiden postbeambten hebben op die wijze reeds ernstige aandoe ningen van het hoornvlies gekregen. In Frankrijk is er dan ook sprake van, om die verblindende prentbrief kaarten te verbieden, on men zal on getwijfeld wijs doen. in andere lan den eveneens dergelijke maatregelen ter bescherming van de postbeambten te nemen. Het kwaad is te ernstig, om het niet krachtig te weren. HARDE EIEREN. Och, och. klaagde de jonge vrouw, nu koken die eieren al drie uren en ik heb soda in het water gedaan en alles en ze willen nog maar altijd niet zacht worden. VOORZICHTIG. Rechter. Bij de vorige zitting heb je verklaard, dat je volkomen nuch ter waart, toen die vechtpartij in de Roode Os plaats vond, en heden er ken je, óók dronken te zijn geweest Getuige Joa - - zie-de, mienier de rechtbank, —de veurige keer was mieh wief in de zoal UIT DE KAZERNE. Sergeant (tot recruut, die met veel moeite op de rekstok geklommen is en er niet meer afdurft) Wil je nu eindelijk eens bene den komen, kerel, of denk je some dat je met groot verlof bent Wat kost dat boek Zes gulden vijftig. En gisteren stond het voor twee gulden geprijsd. Ja, toen vroeg ook niemand er

Haarlem's Dagblad | 1904 | | pagina 9