De A rme Millionair NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 22e Jaargang. No. 6481 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. WOENSDAG 17 AUGUSTUS 1904 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN AD VERTENTIÊN: per drie maanden: Van I5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem '-20 Haarlem van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 0.15. Reclames 30 Cent per regel. Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der n i i n- m i-i gemeente) 1.30 Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Franco per post door Nederland 1.65 W Kleine advertentiën 3 maal plaatsen voor 2 maal betalen. Afzonderlijke nummers 0.<02}£ i Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37} g T\>^ de omstreken en franco per post „0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Pubticitè Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. INHOUD. Buitertlandsch Overzicht. Oorlogs nieuws, streken. Nieuws uit Haarlem en Ora- Binnenl. Bport en Gemengd Buitenlandsch Overzicht »E OORLOG. Het was uit vorige berichten reeds duidelijk, dat de Japanners niet lang zouden dralen met den aanval op Port-Arthur. Daarop wees het verlof van den Mikado aan alle non-com battanten, om te vertrekken en ook1 het vertrek van de Russische vloot uit de haven. Admiraal Alexejef meldt van den loden aan den Czaar, dat de voorbe reidende aanval is begonnen „Volgens een bericht uit Port-i Arthur van 10 Augustus", zoo seint hij, vielen de Japanners in den nacht op 9 Augustus na een vijfurigen j strijd met overweldigende strijd krachten Takoesjan en Siaogoesjan aan, nadat zij van den ochtend van 8 Augustus tot negen uur des avonds een hevig vuur op deze bergen had-1 den onderhouden. De Japanners rukten niet verder vooi l. In den nacht op 10 Augustus onder- namen zij bij hevigen regen aanval len op het Oostelijk front, die echter allen afgeslagen werden. Te gelijker tijd werd een aanval op het geheele front van den Wolfsheuvel tot Takoes jan gedaan. De vijand werd echter overal teruggeslagen. De vesting wordt sedert drie dagen beschoten." Van de opvarenden van jonken is vernomen, dat toen dezen den 12den Port-Arthur verlieten, de Japanners nieuwe stellingen innamen. Het ge schut zweeg geen oogenblik. De burgers, bericht men verder, zijn terneergeslagen omdat men hun niet veroorlooft, de stad te verlaten. Deze „men" zijn blijkbaar de Russen zelf, daar immers de Japanners den niet- vechtenden gelegenheid willen geven heen te gaan. Het vermoeden ligt voor de hand, dat de Russen vreezen, dat de burgers, wanneer men hen liet gaan, aan den vijand mededeelingen zouden doen over de vestingwerken. Nog altijd zijn de mededeelingen dikwijls onbetrouwbaar. Reizigers ver- halen, dat de Japansche vloot dreigt de stad met lyddietbommen to beschieten wanneer de Russen de in de haven teruggekeerde oorlogsschepen laten zinken. Daar deze twee dingen toch geener lei verband houden, is het onwaar-1 schijnlijk. dat de Japanners zooiets zouden hebben gezegd. Het is nu wel voldoende gebleken, dat de Russische vloot van Port-j Arthur machteloos gemaakt is (Zio ook onder Oorlogsvaria.) Zelfs wordt gemeld, dat de wakke re, kleine kruiser Novik gezonken zou zijn. De Cesarevitch' en drie Russische torpedojagers zijn thans in handen van de Duitsche overheid om hersteld te worden. Het is niet waarschijnlijk dat deze schepen in dezen oorlog nog zullen medestrijden. Na maatregelen te hebben genomen om de onzijdigheid te verzekeren van de Russische bemanningen tijdens hun verblijf, begaf de gouver neur zich aan boord van de Cesare- vitch. om den gezagvoerder mede te deelen dat de Russische vlag neer gehaald moest worden en gedurende de herstellingen niet weder gehe- schen mocht worden. De vlag werd daarop met de gebruikelijke eerbewij zen neergehaald. De gouverneur bracht vervolgens een bezoek aan de torpedojagers, waarvan hij ook de j Russische vlag liet nederhalen. Men gelooft, dat de Pallada en de Diana er in geslaagd zijn Wladi- wostock te bereiken. Dit zouden dan feitelijk de eenige schepen wezen, die er zonder belang rijke schade afgekomen zijn. Dit is althans één voordeel voor Rusland, dat zijn Wladiwostok-eskader even eens belangrijk heeft zien beschadigd. Een telegram uit Takeshika meldt, dat het eskader van Kamimoera hel Wladiwostok-eskader ontmoette Zon dagmiddag ongeveer 5 uur op twin tig mijlen afstands van Oelsau aan de Koreaansche kust. Het gevecht eindigde te 10.30. De „Rurik" werd zinkende gezien; de boegspriet stond gedurende eenige oogenbiikken lood recht in de lucht. De Japanners redden 600 man van de equipage. De „Rossia" dn de „Gromoboi" wer den verschillende malen getroffen en beide ernstig beschadigd. Een Japansch schip werd geraakt door een Russisch schot., waardoor twee man gedood en 7 man gewond werden. Met de zaak van de Retcliitelny is het inmiddels nog niet uit. De Amerikaansclie gezant te Pekir seinde aan het departement, van bui- tenlandsche zaken, dat de Russische gezant de Chineesche regeering eeuj krachtig gestelde nota heeft over-1 handigd, waarin de regeering van China wordt beschuldigd van mede-j plichtigheid aan den aanslag op de j ..Retchitelny" en de Chineesche ad-I mix-aal (Sah) van lafheid of verraad, j Rusland eischt volledige ophelde- ring, teruggave van den torpedojager j en strenge bestraffing van admiraal Sah. De Chineesche regeering heeft van het Japansche gouvernement de terug gave van de „Retchitolny" geëischt. Terwijl al deze tegenspoed Rusland op het oorlogsterrein overvalt, wordt te St. Petersburg feest gevierd over den troonopvolger De Keizer heeft een xnanifest uitge vaardigd betreffende de troonopvol ging, waarbij voor het geval de Keizer mocht komen te overlijden voor de meerderjarigheid van zijn zoon, den troonopvolgei-, 's Keizers broeder, grootvorst Michael Alexandrovitch, wordt aangewezen als hoofd van den Staat en 'sKeizers gemalin, keizex-in Alexandra Feodorowna, als voogdes, over den minderjarigen Keizer. Aan alle kanten wordt gratie ver leend. Zelfs daar, waar genade zwak heid is, zooals bij fiixancieele knoeie rijen. tekorten in kas en dergelijke. Alle contröle wordt in zulke geval len achterwege gelaten. Overigens een geluk voor de tallooze ongelukki- gen, die van de tirannie van het Rus sische regeeringsstelsel de slachtof fers geworden zijn. De koning van Engeland heeft over den oorlog in den 'vorm van een; troonrede een echten koopmansspeech gehouden ,,Bij het uitbreken van dien oorlog vaardigde Ik een proclamatie uit, waarbij Ik mij onzijdig verklaarde en mijn geheele volk uitnoodigde de on-' zijdigheid strikt in acht te nemen. Er zijn in verband met dezen oorlog be-: langrijke vragen gerezen betreffende de behandeling van den onzijdigen handel door oorlogvoerenden en er hebben zich moeilijkheden voorge daan. welke van het hoogste belang zijn voor mijn rijk. doch, naar Ik i vertrouw, langs vriendschappelijken weg en zonder nadeel voor de uitga- breide handelsbelangen van dit rijk zullen worden opgelost. Mijn regee- ring zal mijn onderdanen krachtig j steunen bij de uitoefening van de rechten, welke door het internatio naal recht zijn toegekend aan de on zijdigen". Enfin, de Engelsche kooplui behoe ven. na de jongste rampen aan de Russische vloot overkomen, niet meer bevreesd te zijn. Zij kunnen ongehin-J derd hun gang gaan. Mooi honorarium. Volgens Vanity Fair is de geboorte van den Keizerlijken troonopvolger in 1 Rusland vooral een buitenkansje voor de hof-doctoren en de baker der Kei- j zerin, dr. Ott, dr. Hirsch en mevr. Günter. Als de jonggeborene een prin- j ses geweest ware, hadden zij elk 25.000 roebels ontvangen, nu ieder 100.000. OORLOGSVARIA. Met zeegevecht op 10 Augustus. Admiraal Natoussevitch, die Zater dag aan zijn wonden bezweken zou zijn, heeft Vrijdag een vrij uitvoerig rapport aan den Czaar gezonden over de ontsnapping van het eskader van Port-Arthur. Dit rapport bevat tal van nieuwe bijzonderheden. Het meldt Het Russischo eskader vond bij den uittocht, uit Port-Arthur de volgende Japansche vloot tegenover zich De pantserschepen. Sikishima, Asahi, Mi- j kasa, Juji en Jashimade kruisers Nishin, Kasoega, Jakoerno, Kasagi,1 Tchitose Takasago, Ahitsushima, Id- zoemi, Matsoeshima, Itsoekoeshima en Haschidate, het (verouderde) slag- schip Tchin Yen en ongeveer dertig, torpedobooten. Het Russische eskader manoeuvreer-1 de om door de linie der vijandelijke schepen te breken. Inmiddels legden i de Japansche torpedobooten op den weg der Russische schepen drijvende, mijnen, waardoor het manoeuvreeren zeer werd bemoeilijkt. Om één uur dos middags slaagde het eskader na een gevecht van veer-1 tien minuten er in door de vijande-j lijke liniën te breken ten einde koers te zetten naar Sjantoeng. De vijand, volgde ons met al zijn schepen, haal- j de bet eskader langzaam in en begon te vijf uur opnieuw den strijd. Het gevecht duurde vele uren, doch bleef onbeslist. Op hetzelfde oogen-j blik, waarop admiraal Withöft ge-i dood werd, bleven de machines van; do „Cesarevitch" stilstaan, waardoor de andere schepen zich genoodzaakt zagen in de nabijheid van dit slag schip te manoeuvreeren. Het opperbevel over het eskader ging toen over op den prins Uch-, tomski. Bij het vallen van de duis-j ternis zette de Cesarevitch, die niet; in staat was het eskader bij te hou-j den en het reeds uit het oog verloor, koers naar het Zuiden, om te trach ten alleen naar Wladiwostok te ko-j men. Het schip werd des nachts door torpedobooten aangevallen. Bij het aanbreken van den dag bevond het zich ter hoogte van het voorgebergte van Sjantoeng. Omstreeks midder nacht nam de oudste officier het be-, vel over. Nadat hij de schade aan het schip in oogenschouw had genomen, besliste hij, dat het schip Wladi wostok niet zou kunnen bereiken. De Cesarevitch begaf zich daarom ter re paratie naar Kiaotsjau. Tot, zoover het bericht van admi raal Natoussevitch. Ook dit rapport geeft geen en kele opheldering omtrent de vijf pant serschepen, die volgens Togo waar schijnlijk naar Port-Arthur zijn te ruggekeerd. Een bericht aan de „Ma- tin" bevestigt echter het vermoeden van den Japanschen admiraal. De oorlogscorrespondent van dit blad seint uit Tientsin „Hier is een telegram uit Russischo bron ontvangen, meldende dat de helft van het eskader te Port Arthur is te ruggekeerd. Het lot der andere sche pen is onbekend, men is over hen zeer ongerust". De Russische oorlogshonden. Drie Schotsche collies zullen wor den afgericht als veldhospitaalhon den voor het Russische leger in Man- tsjoerije. De honden zullen tot taak hebben door hun reukorganen de Russische gewonden op het slagveld op te sporen en dus onderscheid moeten kunnen maken tusschen Rus sische en Japansche gewonden. De heer Croxton Smith, eeresecretaris van het Genootschap van Bloedhon- denfokkers te Londen, die van deze dieren een omvangrijke studie heeft gemaakt, heeft zich als volgt over deze aangelegenheid uitgelaten „Onze kennis van het reukvermo gen der honden is nog zeer beperkt, maar wij weten, dat zij in staat zijn onderscheid te maken tusschen de lucht die twee verschillende voorwer pen afgeven, al is datzelfde onder scheid voor den mensch niet waar neembaar. Het onderscheid tusschen de lucht, die een Europeaan en een Aziaat af geven, is voor den mensch waarneem baar, en daarom is het volkomen waarschijnlijk, dat deze oorlogshon den de Japansche gewonden van de Russische zullen weten te onderschei den. Maar aan den anderen kant heb ben de honden zulk een onvoldoende africhting gehad, dat het moeilijk te zeggen is wat ze zullen doen. Ze zullen, om te beginnen, het onder scheid tusschen Japanners en Russen bemerken, en niet gewend aan de lucht van Japanners, zullen zij deze gewonden als hun natuurlijke vijan den beschouwen en ze aanvallen. Maar na een poosje met dit werk be zig te zijn geweest, is het heel goed mogelijk, dat de honden gewend zul len raken aan de lucht van den „vijand" en daardoor in de war zul len raken. I-Ioe het ook zij, het werk van deze veldhospitaalhonden zal met groote belangstelling door 'alle hon denvrienden worden gadegeslagen." Stadsieuws. Feestviering Vereeniglng ..Koninginnedag." In het bevelschrift wordt Andries Mooij, tweede luitenant van het 4e regiment vesting-artillerie, laatst in Naar wij vernemen zijn er reed9 garnizoen te den Helder, beschuldigd verscheidene biljetten aangevraagd dat hij op 20 Juli 1904 moedwillig en om deel te nemen aan den étalage- zonder verlof zijn korps eu garnizoen heeft verlaten, na uit de onder zijn wedstrijd. *>abba™de„de canting Wij raden dan ook iedereen aan, die Z1C'} opzettelijk wederrechtelijk toe- oog deel wenscht te nemen aan den geëigend te hebben een bedrag van étalage-wedstrijd, hunne biljetten zoo ongeveer ƒ815. spoedig mogelijk in te leveren, opdat de namen der deelnemers nog in het Na deze indaging heeft nu, wan- programma kunnen worden opge- neer de gedaagde niet verschijnt nog "w.Twenschen nog in herinnering te'fr.l.emaal f? dergelijke oproeping brengen, dat hoofdlaak moet zijn van 'fk™s «?.et c,>veki>" tusschenrmmte de étalage, de artikelen die men ver-(P^aa^?- Verschijnt de gedaagdè dan koopt en dat men daaraan een feeste-'niet dan dient de auditeur-militair in lijk aanzien kan geven. Het behoeft een z.g. intendit waarin wordt ge niet bepaald Oranjekleurig te zijnconcludeerd dat het den Krijgsraad men kan ook op andere wijze een fees- moge behagen d*en gedaagde verval- lelijk aanzien aan de étalage geven. ,m verHaren van zijn mi]itaire Ook kunnen wij nog mededeelen, dat de uitvoering van de kindercantate charS? en te banIï;n bu,ten het S™»4- van Benoit „De Wereld in" aange- Seaie" van "en Staat. vuld door eenige andere voordrach-! ten, en met begeleiding^vanhet ver-Naar de legeroofeni i«ii, on niet uegcicmiug \ctii ii»i vei- Naar de legeroofeningen. sterkt orkest van het Stedelijk Mu- Hedenmorgen omstreeks 10 uur ver- ziekkorps zal gegeven worden in de groote concertzaal van de Sociëteit 'rok het 3e bataljon van het lOe regi- ..Vereeniging" en zal plaats hebben men' infanterie, alhier in garnizoen, Dinsdag 30 en Woensdag 31 Augus-"naar de legerplaats bij den Hars- tus a. s. kamp, waar liet van 16 tot 23 Augus- Trouwe opkomst van de kinderen tus deel zal nemen aan de leger- bij de repetitiên die gehouden worden oefeningen, die daar gehouden zullen lederen Woensdag- eu Zaterdagmid- d dag iu genoemde concertzaal, iszeer jn Jhr. wG. gewenscht. ivan der Wijck, commandant van het De groote algemeene repetitie zal 10de regiment infanterie, plaats hebben Vrijdagavond 26 Augus-: Van de kazerne af marcheerde men met muziek naar den Jansweg, waar de trein gereed stond. Den troep werd uitgeleide gedaan door talrijke vrien- Omtrent de Commissie voor kinder- e.n kwmisfb S&e de soldaten een esten en volksvermaken (afdeeling i laatst vaarwel en een tot weerziens toeriepen. Met muziekkorps van de infanterie alhier speelde bij het vertrek eenige militaire marschen. Kolonel Draayer was met zijn staf bij het vertrek aanwezig. Aanbesteding. Op Donderdag 8 September 1904, des voormiddags te 11 uren, zal, onder goedkeuring van den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid, door den Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland, of, bij zijne afwezigheid, door een der le den van de Gedeputeerde Staten, aan het gebouw van het Provinciaal Be stuur te Haarlem, worden aanbe steed het herstellen van de strandhoofden benoorden de Pettener zeewering, be- hoorende tot de Rijks-zeewerken in NoordEolland. Raming ƒ7500. feesten Beleg Haarlem) kunnen wij berich ten. dat zij er in geslaafd is door 'ie medewerking van verschillende vei eenigingen en particulieren, alle plaatsen in het opgemaakte program ma te bezetten. Zelfs is de ambitie tot deelneming zoo groot, dat er verschillenden tot leedwezen der Commissie moesten worden afgewezen, omdat er geen plaats meer was. Ook van den heer Schönhuth en den heer Van Casteren ondervond de Com missie veel medewerking, aangezien van deze heeren de eerste een groot gedeelte der benoodigde decoratien en de tweede verschillende harnache- ments beschikbaar stelde. De re petitiën zijn in vollen gang en men hoopt als alle medewerkenden zooals rui hun best doen, een mooi geheel te verkrijgen. Ook het vendel van Kenau is geheel compleet. Desertie en Verduistering. Hedenmorgen te negen uur had vóór het Huis van Bewaring alhier door den deurwaarder den heer M. J. I Waning, de indaging plaats van den voortvluchtigen tweeden luitenant Andries Mooy. Dit ges'chiedde op de gebruikelijke wijze bij trommelslag, terwijl verder aan de hoofddeur van het Gebouw, waarin de Krijgsraad in het vierde daar in aller belang soms niet noo- Militaire Arrondissement, standplaats Haarlem, Winkels te Haarlem. Wij lezen in de Barbiers- en Kap perscourant In Haarlem's Dagblad wordt een lijstje van bestaande winkels gepu bliceerd met vergelijkende cijfers van 1882 en 1903. Een tijdsverloop van circa 10 jaar. Tammer genoeg ontbreken in de opsomming de barbiers, tenminste 't vergelijkend cijfer. Toch geeft 't lijst je ons een kijkje op de toeneming der concurrentie. Er staat b.v. 1882 waren er 5 kappers. 1903 zijn er 16 en 71 barbiers. Wij zien dus een aanwas van 11 kappers. Rekenen wij nu de inwo ners-sterkte dan komen we tot deze cijfers 1882 telt Haarlem 42000 inwoners. In 1903 68000. Wij vinden dus nu 87 vakgenooten op 68000 inw., dat is matig gerekend bij een inkomen van ƒ12.50 (schoons winst) per vakgenoot. (Dat is zoowat 't bedrag als 1 op de 1000 inw. voor komt) dan zijn er te Haarlem ten minste 20 vakgenooten te veel. Is beperking van leerlingen, ook zijne zittingen houdt, be velschrift is aangeplakt, waarbij An dries Mooy wordt gedagvaard om zes weken na dagteekening de zes, alzoo op Donderdag 29 Sept. 1904 des namiddags ten IJ ure te verschij nen voor den Krijgsraad. Benoemd. De heer E. J. Robijns, onderwijzer aan de Christelijke school voor den werkenden stand is benoemd tot hoofd eener Christelijke school te Schraard (Friesland). Feuilleton. Naar het ENGELSCH. 25) De oogen van een der keurig geklee- de Parisiennes op de Boulev xrd had den de zijne ontmoet, en zij hadden zoo precies geleken op een ander paar oogen ver weg in Londen, dat hij er geheel door in de war gebracht "was. Of misschien hadden ;ij er niet zoo precies op geleken, maar omdat het grijze oogen waren, hadden zij de herinnering aan een ander paar grijze oogen levendig wakker geroe pen. omdat de verbeelding zich licht laat meenemen door iets, waarvan de gedachten vol zijn. Met gefronste wenkbrauwen keerde hij het venster den rug toe. De pijn lijke plek. die verborgen lag onder de oppervlakkige vroolijkheid van zijn hnnxeur was ruw aangeraakt. Garcon Fransche couranten! Hij wilde niet meer zijn gedachten den vrijen loop laten, overtuigd als hij was van de noodzakelijkheid om de opgewektheid van zooeven te be waren. Toen de Fransche bladen niet da delijk kwamen, werd het verzoek wat dringender herhaald. Niets van de onverschilligheid van den vroegeren Harold Gibson. Zijn verlegenheid scheen hem verlaten te hebben. Waai-- over zou hij verlegen zijn er was niets bijzonders meer aan hem, hij was juist zoo als ieder ander sterve ling, in 't minst niet iix gevaar om met den vinger nagewezen te wor den O. wat een zegen, een obscuur mensch te zijxx Snel keek hij de kolommen na, waaruit het pleiziermakende Parijs u met. den vinger schijnt te wenken. Hij had om de Fransche bladen acvraagd met het doel om onwelkome herin neringen te vergeten, onder het genot van Parijsche vermakelijkheden. Mis schien kwam het door de „embarras de richesses", dat hem de keuze zoo moeilijk viel. Hoe het zij. hij kon niet warm wor den, noch voor het idéé om Made moiselle Delphine in de Variété, noch om het nieuwste ballet in het Odéon te gaan zien. Juist, terwijl hij zoo aarzelde, viel zijn oog op een geheel anderen titel een, die hem zuiver uit kracht der gewoonte interesseer de. „Ongeluk op de Seine". Dergelijke opschriften hadden hem altijd belang ingeboezemd in de hoop, dat zij hem gelegenheid zouden aan bieden weldadigheid uit te efenen. Die gelegenheid was hier zeker eenige malen aanwezig. Een overstrooming veroorzaakt door plotseling :ngeval- len dooi. een dorp half meegesleept en alle hartroerende bijzonderheden daarbij. Hier was iets dat meer in druk maakte op den onverbeterlijken philantroop dan alle fratsen van Ma demoiselle Delphine. En als middel om zijn gedachten te verzetten door andere gedachten, kon het even goed dienst doen. Maar hij was van plan om veel meer te doen dan louter den ken, namelijk eveneens uit kracht van gewoonte was hij al besloteix om een bezoek te brengen aan het tooneel van den ramp. Blijkbaar was hij voor het oogenblik totaal vergeten dat hij niet meer zichzelf was. Vervuld van zijn nieuwe idéé kwam hij weer terug in zijn hotel en liet Fibbert ontbieden. Fibbert was ongetwijfeld de rechte persoon, met wien hij ever deze kwes tie spreken kon, omdat hij aan be scheidenheid, bedaardheid, voorzich tigheid. handigheid en alle andere „heids" die met elkaar een idealen knecht vormen, ook nog de be kwaamheid van een reisgids en die van een algemeen agent paarde, of schoon vermomd achter het schitte rend vernis van een bijna bovenmen- schelijke correctheid van vormen. Sinds Harold's vijftienden verjjtxr- dag was dit indrukwekkende indivi du zijn persoonlijke eix trouwe be diende geweest, die volkomen begre pen had. hoe hij zich te gedragen lxad tegenover een meester, dien hij eerst als jongen gediend had. Fibbert, begon Harold, bijna even vurig als hij tot ditzelfde indi vidu gewoon was té spreken nu zes jaar geleden, wij gaan vanmorgen naar M.„ Er heeft daar een vreeselijk ongeluk plaats gehad, en ik wil gaan zien, wat er gedaan kan worden. Kijk de treinen eens na. wil je Hier is een spoorlijstje. Kom, pak eens aan Je slaapt toch niet meer, is t wel Ofschoon Fibbert klaar wakker was scheen zijn gewoonlijk zon onbewege lijk gelaat toch een vreemde uitdruk king te dragen. Zelfs de wijze, waar op hij de kamer binnentrad, maakte op Harold den indruk, alsof er het een of ander ontbrak aan den man misschien iets van dien trouwen eer bied, waaraan hij even gewoon was geraakt als aan de aanraking van zijn eigen zijden sokken. Ook beant woordde hij den groet van Harold anders dan gewoonlijk, en half onver schillig klonk de toon. waarop hij zeide Neen, ik slaap niet, mijnheer. Ook scheen hij heelemaal geen haast te hebben, het bevel uit te voe ren. Heel langzaam sloeg hij de pa gina's van het spoorlijstje om. zijn effen gelaat werd bijna ruw ten ge volgevan een blijkbaar diep gewortel de verstoordheid. Harold was op het punt zich ang stig af te vragen of zijn onnavolgba re bediende lijdende was aaix heim wee toen de knecht «kortaf zei Er is geen trein vóór twaalf uur, mijnheel'. O. maar ik ben niet van plan tot twaalf uur te wachten. Dan moeten wij een speciale trein hebben^ Maak er terstond werk van, als 'tu Selieft. De blik, die Fibbert hem toewierp over het spoorlijstje was zóó /reemd, dat hij Harold's aandacht trok. Weet u hoeveel een speciale trein kost, mijnheer? Hoeveel het kost Harold herhaalde de woorden on verschillig. Met zoo iets had hij zich nog nooit bemoeid. Daaraan heb ik nog niet ge dacht. Kost het heel veel Moer waarschijnlijk dan u nu besteden kan, zei Fibbert, met geslo ten lippen sprekend. En bovendien, vogde hij er met een opkrullen van zijn kaal geschoren bovenlip hij, ver ondersteld al eens, dat u dien trein kan betalen, wat denkt u wel te kun nen doen, als u daar is aangekomen Op hetzelfde oogenblik terwijl Harold nog vol schrik voor zich uit staarde wierp hij het spoorlijstje op de console naast, zich en keek zijn meester aan met schitterende oogen. Hoor eens. mijnheer, barstte hij los in een aandoening, waartoe Ha rold hem nooit in staat geacht had. ik heb u iets te vragen. U heeft mij altijd royaal behandeld, mijnheer en ik verwacht, dat u het tot het einde toe doen zal. Wat ik wensch te weten is ditIs alles wat in de couranten staat nonsens of niet? Hét is toch zeker niet waar, dat u werkelijk van al dat geld afstand heeft gedaan, mijnheer? Bij die laatste woorden klonken tranen in zijn stem. Wel, je hebt immers de couran ten gelezen, nietwaar vroeg Harold half met een gevoel van schu'd. Dat heh ik ook gedaan. Zij hebben heel wat romannetjes bij elkaar verza meld. nietwaar? -- Dus u heeft het niet wezenlijk gedaan U heeft het geld dus niet gegeven aan Mr. Algernon Een straal als van hoop verlichtte het bezorgde gelaat. Ja. dat heb ik wel. Vo^r zoover is alles juist. Heeft u het dus voor altijd weg gegeven Kan u het nooit weer te rug krijgen Ik heb het niet meer noodig. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1904 | | pagina 1