Binnenland. Hofbericht. Het gevolg van Hare Majesteit en Z. K. H. den Prins der Nederlanden zal gedurende hun bezoek aan Noord- Brabant bestaan uitbarones van Hardenbroek van 's Heeraartsberg en Bergambacht, geboren gravin van Limburg Stirum, grootmeesteres jonkvrouw Snoeck en barones Schim- melpenninck van der Oye, hofdames baron Sirtema van Grovestins, groot meester van Hr. M. huisbaron Ben- tinck, opperstalmeester; jhr. van de Poll^ kamerheer-ceremoniemeester kapitein jhr. van Suchtelen van de Haare, adjudant van den Prinsjhr. van Geen, dienstdoend particulier se cretaris van H. M. kapitein graaf Du Monceau, adjudant, en le luite nant jhr. van Reigersberg Versluijs, ordonnans-offic;er jhr. Vegelin van Claerbergen, directeur van het kabi net der Koningin, zal H. M. op de reis in Noord-Brabant vergezellen. De in Noordbrabant wonende kamerhee- ren i.b.d. jhr. Snoeck en jhr. van Rijckevorsel zullen gedurende het ver blijf van de Koningin in Noordbrabant eveneens dienst doen. waarbij partijen overeenkomen ,,dat geen staten of nederzettingen, in het bezit bij een der partijen binnen een bepaalden rayon (welken?) ooit zul len verkocht of op andere wijze ver vreemd worden, zonder eerst te zijn aangeboden aan de andere partij, of zonder dat voor de vervreemding toe stemming is verkregen". Deze bepa ling betreft het eiland Sumatra en de andere eilanden, die bij het tractaat aan Nederland werden teruggeven. „Laten we dus onze veiling maar afzeggen, want notaris Engeland geeft toch geen consent. Jammer voor onze schatkist, die zoo een niet te versma den voordeeltje mistjammer voor Duitschland want Duitschland is't dat geen bod doen kan en zelfs geen rook zonder vuur, meneeren geen kolenstation van ons mag koo- pen ..binnen een bepaalden rayoiT"" jammer voor Australië ook, dat nu geen argumenten meer heeft om een leger en een vloot te vragen. ,,Het moet dan maar zoo. De ven dutie wordt afbesteld." ven, van Sliedrecht, directeur der maatschappij, in Petersburg, en het mocht hun ondanks de gedrukte oor logsstemming gelukken deze zaak tot stand te brengen. Met de werken zal onmiddellijk een aanvang worden ge maakt. Benoemd zijn tot ingenieur-verifi cateur van bet kadaster, A. I. van Baarle, thans landmeter van het ka daster; tot directeur van het Rijks- landbouw-proefstation t© Wageningen dr. A. J. Swaving, thans directeur van het Rijkslandbouw-proefstation te Goes. Eervol ontslag verleend aanden directeur der directe belastingen, in voerrechten en accijnzen, J. J. F. Evers te Middelburg, op zijn verzoek, met ingang van 1 October 1904, uit 's Rijks" dienst, onder dankbetuiging voor de diensten door hem gedurende meer dan 50 jaren aan den lande be wezen prof. dr. A. Mayer, met in gang van 1 October a. s.. op zijn ver zoek, als directeur van het Rijksland bouwproefstation te Wageningen, on der dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten den lande bewe zen. Gonv.-Geiieraa! Van Rent&z. Het is thans zeker, dut de Gouver neur-Generaal Van Ileutsz Kampen met een bezoek zal vereeren en wel Zaterdag 27 dezer. De aankomst is be paald op 's morgens 9.15, waarna da delijk het instr. bat. op den Zandberg zal worden geïnspecteerd en vervol gens de aanbieding van het nationaal huldeblijk in de exercitieloods zal plaats hebben. Vertrek uit Kampen 's middags 2.15. De Luit.-Gen. Snijder en de oud- commandant van het instr.-bat. kolo nel Brandt komen dien dag te Kam pen. Êeii belangrijk rapport. De verfraaiingscommissie te Baarn verzocht in Jan. j.l. den Gemeente raad een deskundige te benoemen, die advies zou kunnen uitbrengen om- trent de beplantingen van wegen en plantsoenen. De Raad verwierp dit verzoek met één stem meerderheid, waarop de verfraaiingscommissie zelf een drietal deskundigen uitnoodigde van advies te willen dienen. Deze hee- ren, n.l. de tuinarchitecten Leonard Springer te Haarlem en Chr. Schulz te Bussum, benevens de heer T. Kos ter, oud-boomkweeker te Baarn, heb ben thans een rapport uitgebracht, dat door de Verfraaiingscommissie aan den Gemeenteraad is toegezon den. In dit zeer belangrijk verslag worden alle lanen en plantsoenen be sproken en middelen ter verbetering aangegeven. De rapporteurs zijn van oordeel, dat in Baarn, evenals in de andere villadorpen van het Gooi, de wegen bij den aanleg veel te smal werden genomen. Daarom zijn de boom en geheel aan een kant ge plaatst en hinderen zij de aanliggen de villatuinen. De betrokken eige naars hebben het recht de overhan gende takken af te kappen, of de wortels in hun terrein weg te hakken, zeer tot nadeel van het geboomte. Ook zijn de meeste boomen te kort op elkaar geplant, zoodat een uit dunning noodzakelijk is. Ten slotte achten de rapporteurs het wenschelijk. dat een deskundige als vaste adviseur optrede, oplat Baarn blijve wat het is: ..een lusthof van Eemland." De Gemeenteraad zal eerstdaags dit rapport in behandeling nemen. Prov, Staten van Overijsel Naar de Zw. Ct. verneemt, is door den commissaris der Koningin in Overijsel aan H. M. de Koningin mach-Handelsblad een „Hnrg1 tiging gevraagd tot het bijeenroepen; Hi-fnriat.h der Staten van die provincie tegen Reeschap teden van het Soü'n- Donderdag 25 dezer, ten einderadje liaten_com,rcs rijd? in de tram den vergadering over te gaan tot de ver- v 7 v„„,hii \t«„ l-iit, kiezing van drie leden van de Eerste Kamer. Er bestaat alle reden, zegt het blad, om aan te nemen, dat die machtiging zal worden verleend, maar de moge N.-Z. Voorburgwal voorbij. Men kijkt naar het nieuwe gebouw van het ..Handelsblad". Het Kamerlid Scha per fundeert als gids en verklaart „Dass, dass ist auch eine kapitalis tische Burg 1" („Hhld." lijkheid is niet uitgesloten, dat het j koninklijk besluit iets later dan ge- j woonlijk zal verschijnen, omdat de minister, die het mede onderteekenen j De man met het vat. moet, thans in het buitenland ver-1 Zaterdag in den namiddag kwam blijf houdt. de heer J. G. Elsenhans. de bekende De verkiezing te Markelo is op 25man met het vat. die ter zake eener Augustus in elk geval afgeloopen.belangrijke weddenschap een grooi aangezien de eventueele herstemming deel van Europa en Amerika door op 23 dezer moet plaats vinden. (wandelt, in Sn eek aan, waar hij na j tuurlijk het voorwerp werd van aller 11 i i bam id d Mam .belangstelling. Het optreden van den HijKsniKlfleieit. kloekgebouwdcn, gebruinden man is In de maand Juli 1904 is door het dan ook inderdaad interessant. Rijk ontvangen f 12.3i3 988, d. i. Het comité voor Vreemdelingenver 310.243.45' minder dan in hetzelfde lieer ontving den wandelaar bij mol, tijdvak van 1903; doch /258 42099 legde on- meer dan de raming o\er Juli 1904 middellijk beslag on den globetrotter De opbrengst over de eerste zeven wel te verstaan, voor hare publi maanden van 1904 is totaal citeit op zijn vat ƒ82.165.000.65. d. i. ƒ721.380.33 min- 1 Xa den nacht te hebben doorge der dan in .Ie eerste zeven maanden br.Mlht ten l"'26 van ,d.cn Ho" wink, voorzitter van Vreemdelingen verkeer, aanvaardde cle heer Elsen hans met het vat achter zich w el ge - moed zijn verderen tocht, volgens program in de richting Stavoren. Het bestuur van den Nederland- schen Journalisten-Kring heeft zich in zijn jongste vergadering geconsti- van 1903 en 2.433. f de raming bedraagt. .42 minder dan Groots brand. Men meldt aan de N. R. C. van gis teren. Door onbekende oorzaak is gisteren, terwijl de bewoners hun middag- tueerd als volgt slaapje deden, brand ontstaan bij Th. Ruysbroek' op de Zijvond, een buurt op de grens van Wamel en Leeuwen. Nauw was de brand in zijn begin ontdekt, of het met riet gedekte huis stond in lichterlaaie, met een gevul- den hooiberg, die niet verzekerd was. De brand sloeg over op de woning van J. van Ooyen, bewoond door B. de Groot, ongeveer een kwartier van Ruysbroek af, en daarvan gescheiden sche Courant' door een rij van tien woningen. Ach- Handelsblad") tereenvolgens verbrandden daarop een J. Doorman ..Haagsche Courant' j, voorzittermr. A. Meyroos („Vader land";, le secretaris (adres Bureau „Vaderland") mr. L. J. Plemp van Duiveland („Nieuwe Courant"), pen ningmeester; E. W. de Jong („Alg. Handelsblad"), 2e secretaris; mr. H. J D. D. Enschedé („Opr. Haarl. Con rant"), voorzitter-plaatsvervangerC. Schlick Reuter's Tel. Cy.) H. M. Dekking („Rott. Nieuwsblad") Chr. A. Vieweg f,,Prov. Geld. en Nijmeeg C. K. Elout („Alg. Bouwmeester had zich als Bram 1 een aardig uiterlijk gemaakt, evenals zijn broeder Frits als Dowie (profeet Elia). De revue vertoont eerst de ..be keering" van de balletdanseressen Lu cie en Amanda door den profeet en laat dan de avonturen kijken van den keizer en den profeet in gezelschap dier dames in Rotterdam (district Tl. de andere districten hadden zich do eer van een keizerlijk bezoek niet waardig getoond), in den hemel, in Japan en te St. Louis." Tot zoover de „N. R. Ct.". Laat ons hopen, dat Bouwmeester spoedig weer tot beters terugkeert. In Engeland zijn in 't jaar 1904 nu reeds meer dan 1859 romans versche nen. Om dezen stortvloed tegen te gaan heeft men van enkele zijden het denkbeeld geopperd een belasting op deze productie te heffen. Zeer terecht merkt echter „La Revue", aan wie deze bijzonderheden ontleend zijn, op, dat door een dergelijken maatregel niet de uitgevers, doch het publiek zou getroffen worden, dat eenvoudig iets meer zou hebben te betalen, wat het willig zou doen met het oog op den verwoeden roman-honger, die in Engeland schijnt te heerschen. Sport en Wedstrijden. Hielrydeu. Op de wielerbaan van het sportter rein De Raaijberg te Bergen-op-Zoom werden Zondag internationale wed strijden gehouden. Jaap Eden reed een match op 1000 meter tegen Podewijn, van Antwer pen, en P. G. Janssen, van Rotter dam. Hij won alle^drie ritten. De vier serie-ritten van een wed strijd van amateurs op 1000 meter zijn gewonnen door Van Vliet, van Woer den r Hornsteadt, "van LondenMc- ridith, van Glasgow, en Smout, te Bergen-op-Zoom. De „repechage" van dit nummer werd gewonnen door F. de Loos, van Woerden. Heden zou de eindrit gereden worden. De drie serie-ritten van een ama teurswedstrijd op 10 kilometer, met motorgangmaking, zijn gewonnen door Fick, te Bergen-op-Zoom, Mer5- dith, van Glasgow, en Goedhart, van Apeldoorn. Ook van dit nummer he den de eindrit. Een afvallingswedstrijd met 16deel- nemers is gewonnen door Merïdïth. J. Burgers, van Antwerpen, won een motorrace op 10 kilometer. A. Ot- ten, van Breda, was tweede. De „Grand Prix" te Kopenhagen Zondag op de Ordrupbaan verreden, werd gewonnen door den Deenschen kampioen Th. Ellegaard met 2 leng ten voor Meijers. 3e W. Rutt, 4e Law- son, Een enorme massa toeschouwers woonden de wedstrijden bij. In de eerste afdeeling van den schaakstrijd tusschen het Niederrhei- nische Schachverband en den Neder landsehen Schaakbond hebben de Ne derlanders met 14 tegen 9 partijen gewonnen, hoewel verschillende goe ie spelers van onze zijde niet opa. komen waren. Tot. ƒ12.-. Place /8, ƒ17, en ƒ12.50. De winner, te koop gesteld voor ƒ500.wordt voor /1U25.door den eigenaar ingekocht. Gemakkelijk gewonnen. Rose Clorane was voor de course overgegaan in bezit van den heer Bultman. Troost-prij s. Record-harddraverij. le prijs ƒ500.—, 2e prijs ƒ100.3e prijs ƒ75.4e prijs ƒ25.—. i Anselor, eig. Joh. v. d. Bergh, Schönrock, 3650 M. Nerva, eig. W. Jochems, Assendelft, 3625 M. Goud mijn, eig. A. H. v. Wickevoort Crom- melin, eig. 3500 M.Don Quichotte, eig. Joh. de Mol, J. Witteveen, 3475 M. Eddallah, eig. Stal Opja, Alkemade, 3450 M.Ducaat eig. A. H. v. d. Hilt, Doeleman, 3450 M. Controleur eig. H. K. Glas Jzn„ Ensing, 3325 M.; Schabefnack, eig. W. H. J. Brom, J. F. de Boer, 3300 M. Morningstar, eig. K. den Hartigh, Schippers, 3300 M.Carpelion, eig. J. G. de Boer, J. G. de Boer, 3225 M. Eerste Don Quichotte, tweede An selor, derde Ducaat. Tot. ƒ25.50. Placé ƒ9.50. ƒ12.—18. j Tijd 5.46 2/5. Het was niet te zien wie eerste was, alzoo een prachtige strijd, wat óók kan blijkeiï uit het feit dat Anselor geloopen heeft in 1.34 9/10. P r ij s v a n H a a r z u ij 1 e n. Wed ren op de vlakke baan. voor paarden van 3 jaar en ouder. Handicap. le prijs 800.—, 2e prijs 150.—, 3e prijs 50.—. Copperas, eig. S. A. F. Baron Creutz Heather, 59 K.G. Snuff-Box, eig. W. Jochems, Kïllick, 52 K.G. Isaac II, eig. DL F. Bultman Hzn., Threlfell, 51| K.G. ;Limpsfield Lassie, eig. S. A. F. Baron Creutz, Broom, 45 K.G. Eerste Snuff Box, tweede Limpsfield Lassie. Isaac wierp zijn jockey af. Tot. ƒ4.—. Placé ƒ6.—, ƒ18.—. Gemakkelijk gewonnen. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN h 30 cents per regel. Voor de zwakke n De kleine storingen der spijsvert(> ring, geeuwen, maagzuur en maag- zwaarten, die door hun veelvuldig i voordoen zich spoedig in eene ware slechte spijsvertering transformeeren, en die gemakkelijk met eenige PAS- TILLES VICHY-ETAT verdwijnen, welke met het Zout V i c h y-E t a t vervaardigd worden. Men moet steeds zorg dragen de Pastilles Vichy- E t a t te vorderen, die in metalen verzegelde doozen verkocht worden. een hevige wind, zoodat ook de kam pong in brand vloog en 't vuur niet te stuiten wasja, zelfs vloog de 500 M. verwijderde kampong Rema ook in brand en de hut waaronder de am bulance zich bevond tevens. Geluk kig kon die laatste brand nog gestuit worden. Tampèng evenwel brandde nage noeg heelemaal afVan de verdedi gers bleven 125 mannen liggen met 114 geweren. Onder hen bevonden zich 21 Alas- sers met Ro. Tjèq van Bambil en even eens wonder Aman Tjané, en Kedjoe- rón Petiambang en nog andere be woners van het ons o zoo bevriende Penampa'an. De wd. Kedjoerón dorst het haast niet te bekennen en tracht te zich blijkbaar te schamen voor zoo iets ongehoords Aman Tjané heette te zijn in Geumpang, een Gajó-neder- zetting aan de boven-Simpang Kiri, op weg naar de Alas Zoo hadden zij althans medege deeld Tevens bleven nog 51 gesneuvelde vrouwen en kinderen op het terrein en in de kampong liggen. Het schijnt dat heeren Gajoërs laf genoeg waren, om tot 't laatste toe, niettegenstaande herhaalde waarschuwing, hun vrou wen en kinderen aan 't oorlogsgevaar bloot te stellen. Een walgelijke daad. Mochten er aldus zijn, die het door de Gajoërs gepleegde hardnekkige verzet bewonderen, men vergete nooit deze schanddaad En men vergete nooit, dat wanneer op 't laatste oogen blik er gevlucht wordt, hetgeen altijd in elke beating is gebeurd, de vrou wen op lage wijze door de mannen op zij werden geworpen en weggedron gen aan de poorten, waar de lijken zich opstapelen Dat nu is wel noodweer, maar toch ook geen bewijs van heldhaftigheid van het mannelijke deel van hetvoLk! M. i. is het meer de domme over tuiging bij iedere versterking, dat wij er niet in zullen komen, die het volk daarop deed vertrouwen en aldus vechten, waarhij 't verder niet zal ontbroken hebben aan opzweeping der priesters en andere ten doode ge- wijden. In 't open veld was het volk be paaldelijk in het laatste stadium (na K. Lintang) der excursie laf en niet overtuigd van de kracht van hun vreeselijkste wapen, de klewang. Gemengd Nieuws. Een wreedaard. Wij vernemen, dat in de De Ruijter- straat te Nijmegen een nest jonge katten met een bijl kop en pooten af gehakt zijn. Kinderen liepen met de overblijfse len van de diertjes over de straat en de oude kat trachtte nog een zielto- Amsterdamsche Gemeentebegrooting. Voorgesteld wordt het percentage der inkomstenbelasting op 51/4 pCt.. de opcenten op de personeele belas ting op hoogstens 120 te stellen. Toch wordt geraamd dat de uitgaven in 1905 679.810 meer zullen bedragen dan in 1904 werd toegestaan (o. a. 168.240 meer voor onderhoud van ge meente-eigendom en ƒ391.000 voor rente en aflossingen), terwijl de on voorziene uitgaven ƒ114.868 lager wor den geraamd dan in 1904.' De' meerdere inkomsten worden al dus geraamd B. en W. schatten, dat het batig slot over 1904 756.000 zal zijn. terwijl het over 1903 slechts ƒ433.900 was. Renten en aflossingen der sommen door de verschillende ge meentebedrijven uit de gemeentekas geleend, worden ƒ110.322 hooger ee raamd, terwijl men extra uit deze be drijven 137.102 meer zal putten dan in 1904. Daartegenover staat dat men schat dat de belastingen en heffingen ƒ28.500 minder zullen opbrengen. Wel rekent men dat de opcenten op het personeel ƒ33.300 meer zullen opbrengen, straat geld ƒ25.000 meer enz., maar de op brengst der inkomstenbelasting wordi 100.000 lager geschat. B. en V. spreken dan ook van ..een waarschuwing tot het in acht nemen van de grootste omzichtigheid in het financieel beheer." Zij beslui ten „Omi belnstingverhooging in de naaste toekomst te voorkomen, blijft het. in ieder geval noodzakelijk, dat, van Rijkswege maatregelen worden genomen om in den nood der gemeen te te voorzien." huis van de wed. Meijer, bewoond door de gezinnen van Gent en Boer akker, wier inboedels niet verzekerd waren, en van P. de Man. Bovendien ging voor ƒ800 hooi van de Wed. Hulsen in de vlammen op. Geen en kele schuur of hooiberg bleef ge spaard. Overigens was alles verze kerd, meest bij de maatschappij van gend jong in veiligheid te brengen, brandverzekering te Amsterdam. De Nijm. Ct. brandweer was machteloos door ge- j brek aan water. De groote boerderijen van W. van Vulpen en P. van Ooyen Uütsporillg. en met hen tien anderen liepen groot Trein 4, van Rotterdam naar Am- gevaar. Bij breederen wind ware de sterdam is daar met 1^ uur vertra- ramp niet te overzien geweest. Smë aangekomen, doordat de loco- De buren nemen liefderijk de meest m°tief bij Nieuwerkerk ontspoorde, groote gezinnen op. tengevolge van verzanding van den j wegde rails waren op sommige Onder Driel (Geld.) is gisterenmid- plaatsen geheel onder het zand be- dag omstreeks 3 uur brand uitgebro- dolven ken on de hofstede van Hermsen. j „- Aangewakkerd ala do vlammen wer-Het talrijke personeel aanwezig don door den feilen wind en bij ge- voor het te maken nieuwe emplace- brek aan water, was blusschén on- ment. begon onmiddellijk na het on mogelijk. Achtereenvolgens werden geval de verschillende lijnen vrij te aangetast de hofsteden van Floor j maken -is werd „iet een andere loco- Pol en Roeleven nog werden bedreigd motief voortgezet. op het, oogenblik, dot het bericht werd} De verzanding was het gevolg van afgezonden. den storm. De dienst in beide richtin- I gen ondervond vertragingongeluk- He droogte. j ken zijn er niet voorgekomen. Op de Friesche zandgronden, waar j men welpompen heeft, die altijd liet I Ongeluk? j zuiverste en heerlijkste drinkwater Te Dejfzjjj arriveerde Donderdag- I gaven, ziet men thans ne. avond van Borkum een zeilboot met l?" 2-SvLn'?'fc ondraagIljk -tink-| schipper, stuurman en twee heeren, i Men' wUt d?t aan de langdurigedc Matsten uit Berlijn. Vrijdagmor- 'drooSe en den Iaën waterstand P™ in de vroegte vertrok het vaar- T)oor de droogte althans ZM oor-1 !ui£ weer met het doel op de Earns doelen de visschers - heerscht er ook z.g. robbengat zeehonden te oen besmettelijke ziekte onder de pa schieten Sedert dien tijd heeft men ling, tot groote schade der binnen- omtrent boot noch bemanning iets visschers 1 vernomen, zoodat een ongeluk wordt KI ken morgen linden ze doode visch vermoed Oit Borkum zijn telegraphi- in de kaar, die ze vaak buiten boord sche inlichtingen gevraagd. werpen en aldus de besmetting in de hand werken. 1 Men maakt zich te Helder ernstig Een visch handelaar vond meer dan bezorgd over het lot van den aldaar 50 kilo gestorven paling in zijn voor-tliuisbehoorendön botter IID 23, schip- raad, dien hij zou afleveren. per A. Visser, die de vorige week niet Door de droogte bederft het water uit zee terugkeerde. Aan den zeedijk vaarten, kanalen, enz... dat heel zijn gisteren een ijskist en een kor- "|De vendutio afbesteld. Onder dit opschrift merkt de Deli- Courant het volgende op „Het is de gewoonte, dat veilingen gehouden worden „ten overstaan" van notaris zoo en zoo. Dat heeft ma kelaar Van Kol vergeten toen hij de Nederlandsche koloniën te koop aan bood. We mogen niet eens verkoopen, dan ten overstaan van notaris En geland. „Deze wijsheid heeft de „Straits Echo" voor ons opgehaald uit den bundel oude wetten en tractaten, waarover een goedgeaard Engelsch blad behoort te beschikken. 18 Juni 182-4 werd tusschen Groot-Britanniö en Nederland een tractaat gesloten, goed kan worden geconstateerd wan neer men er langs wandelt. De reuk organen worden dan zeer onaange naam aangedaan. stok aangespoeld, die men meent dat van de HD 23 afkomstig kunnen zijn. Letteren en Kunst. Belangrijk werk. Van bevriende zijde zoo meldt Loui* Bouwmeester in de Bevue. de Petersburgsche correspondent van de N. R. Ct. krijg ik 't volgende berichtje toegezonden Naar wij vernemen, is door de Rus sische regeering aan de Internationa le Maatschappij tot aanneming van werken te Rotterdam do uitvoering van belangrijke werken opgedragen, onder meer de verdieping van hetge- heele zeekanaal tusschen Kroonstad en Petersburg over een lengte van ruim 31 kilometer. Sedert maanden bevonden zich de heeren G. L. W. Pe ters van Scheveningen, gedelegeerd commissaris, en Will, van der Hoe- Met leedwezen zullen velen zien dat onze eerste tooneelspeler aanleiding heeft gevonden zich in het revue genre te begeven. Het ding heet „Het Snoepreisje van Keizer Bram I" en de „N. R. Ct." zegt ervan ..Deze revue in vijf tafereelen van Arnold van Raalte is het kermisstuk in den Tivoli-Schouwburg te Rotter dam. in welks titelrol niemand min der dan Louis Bouwmeester optreedt, wat ons een groote onderscheiding lijkt voor een produkt, waarin we irrï moeite eenigen geest of geestigheid hebben kunnen ontdekken. De hoer1 Courses te Woestduin. Ned. Harddraverij oil Benvereeniging. De Maandagcourse was niet zoo sterk bezocht als die van Zondag, maar de sport stond hooger. Er wa ren mooie eindstrijden. Van de eerste twee ontmoetingen gaven we reeds verslag. De stal-Crommélin hield zich in de draverijen prachtig en won beide in goeden stijl. Dat Goudmijn in de derde draverij niet kon win nen was niet te verwonderen want, hoewel ook daarin het paard mooi liep, de eerst aankomenden hebben bijzonder gepresteerd. Als voorbeeld noemen we Anselor, die de K.M. heeft geloopen in 1.34 9/10, een prachtige tijd. Het weer hield zich betrekkelijk goed, voor zoover men vrede kon heb ben met den storm. De uitslag volgt hier. Duin en-p r ij s. Recórdharddraverij. le prijs ƒ500.2e prijs ƒ100.3e prijs 50.-—, 4e prijs 25.—. Anton, eig. Stal Amicitia, A. Mol, 2625 M.Dops, eig. Stal Avantï, J. G. de Boer, 2625 M. Antoinette, eig. B. J. Alkemade, eig., 2500 M. DonJuan eig. Sta.1 Commercio, Doeleman, 2500 M. Miss O'Brien, eig. Tj. Witteveen, eig., 2450 M. Tjibbe, eig. J. A. Geer- sen, Schönrock, 2425 M. Heliograaf, eig. A. H. v. Wickevoort Cromrnelin, eig.. 2400 M. Chilouez, eig. A. A. v. d. Berg, Koster Jr., 2400 M. Prinses Wanda, eig. J. B. Lijnkamp, eig., 2400 M. Sophie, eig. H. P. Wiersma, Hettinga, 2400 M. Czarina, eig. W. II. J. Brom, J. F. de Boer, 2400 M. Eerste Heliograaf, tweede Tjibbe, derde Chilouez. Tot. ƒ5.—. Placé 7.50, ƒ6.50, ƒ22.50 Tijd 4.15. Op 't laatst van het rechte eind gaat Heliograaf, die de course in handen had, Tjibbe, die onregelmatig liep, voorbij. Bliksem-prij s. Verkoopswedren op de vlakke baan, voor paarden van 2 jaar en ouder, die te koop gesteld zijn voor ƒ1500.en nog geen prijs van ƒ1000 in 1904 gewonnen hebben. lo prijs 750.—, 2e prijs ƒ100.3e prijs 50.—. Afstand 1000 Meter. Chatter Mag (ƒ1000) eig. Jhr. C. de Pesters, Mc. Cordt 63i K.G. Porce lain (ƒ1000) eig. W. Jochems, Killick, 601 K.G. Lord Kyle (ƒ500) eig. G. Jackson, Sayce, 57 K.G. Springlight eig. S. A. F. Baron Creutz, Heather, 57 K.G.Rose Clorane (ƒ500), eig. v. d. Ende, Threlfell, 55A K.G. Nebu- cadnesar, (ƒ500), eig. S. A. F. Baron Creutz, Broom, 55| K.G. Tiger Lily, (ƒ500) eig .W. Brown, Milner, 55£ K.G. Stargazer (ƒ500) eig. R. Graaf v. Bylandt, Davies. 551 K.G. Admi ral Togo (ƒ1000) eig. A. v. Hoboken van Hoedekenskerke, Towler, 48 K.G. Eerste Rose Clorane, tweede Kvle, derde Togo. Koloniën. Atjeh. De eolouno Van Haaien. Wij ontleenen aan de beschrijving in de Deli Ct. van den tocht van Van Daalen het volgende Na Penosan dus restte nog Tam pèng. In de dagen volgende op de inname van eerstgenoemde kampong kwamen allerlei tegenstrijdige be richten weder binnen. Zoo heette het dat de Tampèngers zouden vluchten dan weer, dat ze zich zouden onder werpen enz. Een feit was het, dat uit Tampèng vele mannen en vrouwen van andere kampongs Rihit dekat, Brandang, Bandor Klipah. Porang, K. Blang enz. aankwamen. Op den 13en Mei had overste Van Daalen, Tampèng een ultimatum gezonden van 5 dagen, d. w. z. hadden ze zich in dien tijd niet onderworpen, dan zouden ze door ons worden aangeval len. Hoe meer het ultimatum ver streek, hoe meer de berichten wezen op hardnekkigen tegenstand en te vens bleek toen. dat in Tampèng zich een bende Alassers ophield. De hoop dus, dat deze laatste ver sterking. door het voorgevallene met de vorigen afgeschrikt, zich zou over geven, vervloog dus. Tampèng zou en moest genomen worden en den I8den Mei werd voor de bestorming aange wezen. Tampèng is een betrekkelijk kleine kamponghare grootste afmetingen als versterking waren pi. m. 160 M. face. Eigenlijk was de versterking aangelegd in ruw 5-boek met 2 facen van pi. m. 160 M. en 3 van 80èl00M. De rand was zeer zwaar begroeid met dichte levende bamboedoeri. 't geen als versperring groote hinder nissen den stormenden troep aanbood. Verkenningen van Tampèng hadden daardoor ook weinig succes gehad van de facen was door de dichte be groeiing niets te zien. Behalve uit de levende bamboedoe ri. bestond de versperring uit een ver zakking, eenige paggers van Pandan of andere doornachtige gewassen en daarvoor de noodige randjoes en ook op sommige facen, wolfskuilen. De borstwering was evenals die bij de andere benfengshad 1 rij schiet- kokers, was binnenwerks 2—M. en buitenwerks 61 M. hoog bij een boven breedte van 11/221/2 M. De hoogte der versperring varieer de van 3 1/271/2 M. en de breedte daarvan van 51/2—161/2 M. De infanterie der Péndèng colonne werd weder aangewezen om het ter rein om de versterking af te zetten, hetwelk aan de N.-W. en Z.-zijde ge schiedde De maréchaussées ten getale van 10 brigades deden den aanval, welke te 10 u. v.m. begon op de O. face. Weldra bleek dan ook de deugdelijk heid van Tampèngs versperring. De levende bamboedoeri was bijna niet door te komen. Overste v. Daalen hield echter vast aan een aanvals punt, men moest daar in komen. Na 5 uur werkens aan de versperring kon eindelijk de borstwering beklom men worden en was het pleit gauw beslist. Evenals te Penosan wemelde het in Tampèng van allerlei binnenwerkjes met kuilen, die overdekt waren. De hutjes werden in brand gestoken om de verdedigers er uit te krijgen. Dit gelukte dan ook schitterend, maar ongelukkigerwijze woei er dien dag Kardinaal Vaimtclli. De kardinaal Vanutelli is Maandag ochtend met gevolg per Franschen trein van 9.26 uit Den Haag naar Ant werpen vertrokken, teneinde vandaar de terugreis naar Rome aan te nemen. Mgr. Giovannini, pauselijk zaakge lastigde bij ons hof, begeleidde zijn gast tot aan den trein, stelde den sta tionschef. den heer Arnoldy, aan den kardinaal voor en nam een hartelijk afscheid van de pauselijke autoriteit. Gisteren had de waarnemende in ternuntius den kardinaal en de hem vergezellende geestelijken aan een huiselijk diner in het gebouw der le gatie vereenigd, waaraan ook deel nam de Belgische gezant te Den Haag baron Guillaume. Onderscheiding. Prof. d'Aulnis de Bourouiil is door de Fransche Regeering benoemd tot Officier de l'Instruction publique. Aanleiding tot het verleenen van deze hoogste onderscheiding op het gebied van liet onderwijs zijn blijk baar de werken geweest, die van de hand van Prof. d'Aulnis in de Fran sche taal over de suiker-quaestie en de Brusselsche Conventie het richt hebben gezien. Juweelendiefstal. De voorname wereld in New-York spreekt sedert eenige dagen over niets anders dan over een aantal diefstal len in de badplaats Newport, bedre ven ten koste van enkele gasten. De dieven hebben een waarde van 175.000 dollar aan juweelen gestolen uit de villa van mrs. Robert Haft, Drie gas ten van den heer Reginald Vander- bilt zijn haar diamanten colliers ont stolen. die elk een waarde hadden van 100 tot 300.000 dollar. Ten slotte is uit de villa, bewoond door mr. Ogden Goelet, een waarde van een millioen dollar aan juwee len verdwenen. De dief, door de pu bliciteit, die aan de zaak gegeven werd, verschrikt, schijnt het Octer ge vonden te hebben, de juweelen weer op hun plaats te brengen de eigena res vond ze tenminste den anderen dag weer terug. Dit doet veronderstellen, dat de dief iemand was, bekend met het huis en zijn gewoonten. Veel dames, die het te erg zouden v inden hare juweelen niet te kunnen dragen, worden nu op korten afstand door geheime detectives gevolgd. Do moordenaar van You Plehwe Men meent ontdekt te hebben, dat Von Plehwe's moordenaar Sazonof lieet en tot den Russischen adel be hoort. Zijn medeplichtige zou Sikorski heeten. Een verwend Zoontje. John Nicolas Brown is de vierjarige zoon van een meervoudig millionair te New-York. Aan het fortuin van zijn papa heeft hij te danken dat hij op alle mogelijke manieren verwend en vertroeteld wordt. Hij heeft een eigen dokter, die steeds in zijn nabijheid is. Melk krijgt hij van een koe, die op een op bijzondere wijze verzorgde, afgeheinde weide graast en slechts gefiltreerd water te drinken krijgt Om ziekten van het kind te weren, worden alle voorwerpen die het aan raakt, eiken dag ontsmet. Ook de dienstboden en de kinderjuffrouw van John moeten dagelijks hunne kleeren aan een uitgebreide ontsmetting on derwerpen. Het jongetje bezit op dit oogenblik reeds drie kasteelen, een jacht, een boekerij en zijn naam staat op alle lijsten, waarmee voor armen 'en zieken ingezameld wordt

Haarlem's Dagblad | 1904 | | pagina 2