De Arme Millionair NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. 22e Jaargang. No. 6482 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. DONDERDAG 18 AUGUSTUS 1904 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlem1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)„1.30 Franco per post door Nederland„1.65 Afzonderlijke nummers0.02)£ Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.3731" „de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. ADVERTENTIÈN: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels ƒ0.75, elke regel meer ƒ0.15. Reclames 30 Cent per regel. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Kleine advertentien 3 maal plaatsen voor 2 maal betalen. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentien worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiün en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAG BE Co., JOHN F. JONES, Succ., Pari/s, 31bis Faubourg Montmartre. Tweede Blad Een Reisje naar Zandvoort vóór 60 jaar/ Er bestaat een vrij zeldzaam boekje getiteld „Een Hollandsche wedren of wij zagen niets", in 1844 uitgege ven door de Erven Bohn, alhier. In dit werkje beschrijft H i p p o p h i- I u s 1) den eersten wedren op 6 Sep tember 1844 in de Zandvoortsche dui nen. Het bevat vele wetenswaardig heden, vooral het door ons geraad pleegde exemplaar, dat vele hand schriftelijke aanteekeningen bevat. Het ligt echter niet in ons plan over den bewusten wedren te schrijven, doch meer een en ander uit het werk je mede te deelen. teneinde het groo te verschil van toen en nu te doen zien, vooral wat de gemakkelijkheid van dit reisje naar Zandvoort be treft. Vooraf zij gezegd, dat het dien dag „gloeiend warm was, hoewel dien zo- mer een geheel ander karakter droeg dan die van 1904. Immers het regen-] de alle dagen voor twee en des Zon-1 dags ten minste voor vier. Zoo iets dus als wij het vorig jaar mochten ondervinden. i Luister slechts hoe Hippophilus ons dit jaargetijde beschrijft „In den Hout kondt ge schijfschie- i. Op den laatsten kermis-Zondag' was het jassen-weer. Een mooi vuur werk, waar de de Sociëteit „Trouw moet Blijken" het publiek op trak teerde, werd van den eenen Zaterdag tot den anderen uitgesteldhet re- gende alweder, en toen de regen wat ophield en het vuurwerk werd afge stoken, was het koud als in Novem- berhet mooie vuurwerk was groo- tendeels nat, en dè,t was naar I De Hartjesdag die uitzet van den zomer, viel ook al tegen, zeker, het regende niet, maar het stormde. In één woord, alles, alles viel tegen." Doch zooals wij reeds zeiden, op den dag van de wedloopen had het Septemberweer zijn feestpak aange- trokken. Men moest natuurlijk wan- delen of per rijtuigspoor, tram, fietsen, enz. bestonden niet, alleen de diligence was het openbare vervoer- J middel, terwijl er voor dezen dag een aantal waren beschikbaar gesteld. Reeds des morgens vroeg begonnen de voetgangers, die van de naastbij- liggende duinen voor niet wel iets hoopten te zien, de lange wandeling naar Zandvoort. Natuurlijk moest men voor de consumptie zorgen, zoo- dat vele wandelaars bedaard voort- stapten met do vrouw aan den arm en een schep kinderen vooruit of ac.jj - aan, waarvan de een de kabas met aangekleede broodjes, peertjes en j madera, althans gevulde madera- ilesschen droeg, terwijl een ander uit voorzorg met een parapluie beladen was. Het kon immers in 1844 wel eens gaan regenen Die van een rijtuig konden gebruik maken waren gelukkigerAan den Groene Valk op het Plein stonden de rijtuigen, waarmede men voor een koopje naar Zandvoort's renperkkon; rijden, mits men zich ook voor den terugtocht verbond. Doch laten we thans den schrijver zelf aan Het woord, die zijn indrukken in druk deed verschijnen, welke zuiver his torisch zijn, gelijk uit de aanteeke ningen blijkt „Ten tien uur arriveerde ik geluk kig en warm wie was ook niet 1) Hippophilus is de schuilnaam van A. Beets. Het boekje heeft tot motto: To See or not to See, it is the question, Sir. (S.) warm van geestdrift en zon aan het Valkje, mij verheugende, dat ik mij den vorigen avond reeds vaneen plaatskaartje voorzien had maar, o ramp, o kwaadheidtoen ik vernam, dat al de rijtuigen reeds vertrokken waren, en ik wachten moest toteene tweede lading vertrekken zou. Eindelijk verscheen er een omnibus. De wachtende menigte stoof er op los, en toen ik, evenals anderen, dringend en stootend een plaatsje had bemach tigd. waren niet alleen de beide ban ken geheel bezet, maar stond er een extra rij in het midden, met de hoof den en voeten tusschen den bodem en de zoldering van het voertuig vast geklemd. Gelukkig bleek het, dat er smokkelaars onder de passagiers wa ren, die bij gebrek aan plaatsbriefjes moesten retireeren. Toen de orde hersteld was en allen gezeten waren (except een heel mager jongetje, dat achter den monsterbuik van papa wegkroop, en mij deed ver moeden. dat zijn zaak nog niet pluis was) klapte de zweep en stelden de reeds afgereden paarden zich in be weging. Toen de orde t mbmbmbmbm Had niet het vooruitzicht op den heerlijken wedren alle man eén riem onder het hart gestoken, niemand zou het op den duur in den propvollen en stikkend warmen wagen hebben uit gehouden maar de verbeelding was vol van paarden, jockey's. Koningen Prinsen, en dus alles kon worden verduurd. Intusschen reden wij in ons van binnen en buiten welbeladen rijtuig vrijwat voetgangers voorbij, die met opgeslagen mouwen en ontbloote hoofden voortzwoegden, en door een matten blik op ons rijtuig duidelijk genoeg te kennen gaven, dat zij dol- gaarne in ons rij-voorrecht hadden gedeeld. Maar zij -wisten niet, dat er in dat rijtuig ook gezwoegd, ook ge reikhalsd werd naar het einde van den tocht. Bij de Zandvoortsche Laan. vlak vóór de brug over de Leidsche Vaart, hield onze paardentemmer plotseling stil, en wij hoorden zeggen ..Ziezoo. Bart, kom er nu maar afdan zalik ze wel over de brug jassenDe spreker .was de moedige zoon van den eigenaar van de omnibus, maar aan gezien ik uit aangeboren vreesach tigheid meende, dat de jongeheer de omnibus wel eens in de vaart kon jassen, inplaats van er over. verl!et ik het rijtuig, om mijn weg wande lend te vervolgen. Ik moet echter gul uit bekennen, dat ik met een gevoel van spijt de over de brug gejaste om nibus zag rijden, ofschoon een goed vriend, die mij later een plaats in zijn rijtuig aanbood, mij weldra met mijn lot verzoende" Na verder een zeer comisch geschre ven verhaal te hebben gegeven van de wedrennen zelf en 't feestelijk dagje beschrijft Hippophilus aldus den te rugtocht „Maar ook die terugtocht heeft zij ne bezwaren. De warmte wordt onlij delijk, vooral voor de wandelaars. Zwijgend en mat stappen ze voort. Hier een dametje, dat haar gebla kerd gezichtje, tot een vol maantje opgezwollen, te vergeefs zoekt te ver bergen achter haar zakdoek, grijs van het stofdaar een heer, boos, dat ook hij niets heeft gezienginds een an der. die onder een kunstlach het ..wat hebben ze ons beetgehaddat op zijn gezicht te lezen staat, tracht te verbergen, daar weder een dikke zwoeger, hek-af, die, met de jas over den arm, den hoed op een stok, het vest open in het zweet zijns aan- schijns voortkruipt, reikhalzend uit ziende naar een oase in de barre woestijn. Allen alsof ze de hel hadden aangeblazen, rood en met aangezich ten en daube', ijselijk om aan te zien. In de rijtuigen zijn zieken, dames met zonnesteken, anderen lijdende aan indigestie naar ziel en lichaam. De bleeke dandy heeft het afgelegd, hij rijdt slapend naar huis; hij droomt van onzichtbare wedloopen. Intusschen komen ze allengs vooruit. De Zandvoortsche laan loopt tenein de weldra zal alles geleden zijn. Maar dwazen, denkt aan hetSolon Solon waant u nooit gelukkig voor liet einde. Nog schijnt de zon. nog is het warm, nog is het droog op het aardrijk, maar een kleine wolk ver schijnt aan den horizon zij wordt grooter, wolk pakt op wolk, en zie de sluizen des hemels openen zich, en stroomend valt het water op wande laars, ruiters en rijtuigen. De regen spot met parasol en neusdoek, de mooie kleeren woi'den nat en beslijkt, de kleuren loopen bont dooreen, en de glans van de waterproef gaat voor eeuwig verloren. Verschrikkelijk schouwspel, rampzalige afloop Ziet, ze loopen die wandelaars, draven die ruiters, vliegen die rijtuigen, ontwa ken die slapers 't is een nieuwe wed ren 't. is een wanhopige vlucht als in de dagen van de Ark. Zoo komt men eindelijk thuis, moe, verslagen, verhit, boos. door en door nat. Men werpt de kleeren af men geeft zijn hart lucht in klachten en gejammer, men moet vertellen wat men gezi en heeft, en wordtuit gelachen I Levensgevaar. Traject ZandroortHaarlem—; 1 Den Haag. Aan de Redactie. U hebt reeds meerdere malen gewe zen op de onvoldoende wijze waarop door de H. IJ. S. M. de zeebadplaats Zandvoort wordt bediend en op het gevaar aan het station Haarlem ver bonden, doch daar men niet genoeg daarop de aandacht vestigen kan en omdat ik meen, dat er hier en daar wat kan verholpen ivorden, verzoek ik u beleefd plaats voor het onder staande. Zondagavond omstreeks negen uur bevond ik mij aan het Dorp-station Zandvoort. Nadat een kwartier te vo ren reeds de nadering van den trein door een beambte was aangekondigd, het was er in het geheel niet druk hoogstens een honderdtal vertrekken de passagiers verscheen deze ten lange leste, ofschoon de hoofdconduc- teui*, reeds direct begon met de me- dedeeling, dat er niemand in dien trein mocht, omdat dezelve vol was. Waarom, vroeg ik, stopt ge dan hier, wanneer er niemand in mag? Ik kreeg natuurlijk geen antwoord. Ik overtuigde mij toen of er werkelijk geen plaats was en kwam tot de con clusie, door z^lf een paar portieren te openen, dat er inderdaad plaats genoeg was en ik nam dus de vrij heid het verbod van den hoofdconduc teur te overtreden die trouwens even daarna bij het passeeren moest toe geven, dat hij zich had vergist. Wij stoomden daarna naar Haar lem, alwaar onze trein, die naar Am sterdam ging, werd bestormd, en ik zag voor mijne oogen eene dame met een slapend kind van de loopplank aftrekken en wanneer er toevallig niet iemand ware geweest, die min der barbaarsch was te werk gegaan, dan zou die moeder met het kind on herroepelijk zijn vertrapt of onder den trein gekomen zijn, die zich eenige seconden later inderdaad in bewe ging stelde. Ik moest naar Den Haag en "strompelde achter den Amsterdam- schen trein om naar den Haagschen, doch wat mijn oogen daar zagen is niet te gelooven. Een dikke stroom menscüen van Amsterdam komende verliet den trein, terwijl een dito stroom zich trachtte daar tusschen te dringen om in den trein te komen en dat wel op een plaats hoogstens IJ meter breed, waarop zich bovendien nog ontladen kisten bevonden, terwijl het stikdon ker was en de vertrekkende Amster- damsche trein ter rechter zijde stond, die je dreigde te mangelen. Kortom, geachte redactie, zulk een wijze van handelen der H. IJ. S. M. schreidt ten hemel en ik ben er van overtuigd, dat er ongelukken moeten gebeuren, j Nu zal men wel antwoorden, dat een nieuw station in aanbouw is, doch dat duurt nog, naar ik vernam, drie j jaar, maar het is onmogel k dien toe- stand langer te bestendigen. Zou het daarom geen zaak zijn, dat men wat meer mannetjes aan den arbeid in Haarlem zet, want het gaat treurig langzaam. En vervolgens dient er be hoorlijke verlichting in het oude sta tion alsnog te worden aangebracht, moet er gezorgd worden dat Zondags- avonds geene kisten of andere goede- I ren worden ontladen en is het een gebiedende plicht der H. IJ. S. M. te i zorgen dat er meer trein-personeel j aanwezig is dat iemand behoorlijk kan voorlichten en een einde maken aan het recht van den sterkste. Zou j het niet mogelijk zijn, dat nu ook .eens evenals bij'de spoorwegwerksta- king van 1903 onze regeering ingreep om te trachten dit levensgevaar te bezweren U dankend voor de verleende plaats ruimte, Hoogachtend, A. DE V. Met instemming nemen wij boven staand ingezonden stuk uit de Tele graaf over. De toestand van ons sta tion is inderdaad allerellendigst. Wij kunnen aan de klachten van den heer A. de V. nog deze toevoegen, dat de uitgang veel te nauw is, dat de toe gang tot het station door één smal klapdeurtje nóg slechter is en dat de smalle ruimte op 't perron bij het goederenbureau dikwijls nog wordt versperd door manden en kisten. 't Is hier zóo slecht, dat de Raad van Toezicht zich er wel eens mee mocht bemoeien. (Red. H.'s D.) dat de stakende typografen met ïit- gang van 1 October a.s. een eigen f drukkerij zullen openen, tenzij de drukkerspatroons vóór dien datum de eischen der stakers inwilligen. Xog werd medegedeeld, dat de stakers het werk niet zullen hervatten, wanneer de patroons hen. die aan het werk sluiten leeningen, t Is dus blijkbaar de bedoeling, in den loop van bet jaar weer 10 millioen van de 4pCts. leening van 1904 uit te geven. Daardoor zal het totaal der schuld van Amsterdam tot 134 millioen klim men. De gemeente lost nagenoeg 2 pGt. bleven en hen, die na het uitbreken per jaar op dat bedrag af en betaalt der staking bij de geboycotte patroons üooreengenomen 3.6 pCt, rente, in dienst traden, niet ontslaan. i Maar vcreweg het grootste gedeelte De kalmte is onder de stakers te- dier schuld is aangegaan voor pro- ruggekeerd, nadat tegen negen him-ductieve werken, en de gemeen'.o- :her een verbaal werd opgemaakt we-bedrijven brengen voor renti» en af- gens ..hinderlijk volgen. lossing samen bijna 4 millioen op, De correspondent van het ..Vader- waaronder 1.137.000 aan winst *is land' te Winschoten schrijft verder„uitkeering aan de gemeente" is ne „De meerderheid der stakers, drie- grepen. en-twintig in getal, hebben de gevol-; Van de 134 millioen schuld is 44 gen eener staking niet overzien. millioen besteed voor de vijf bedrij- ,,De getrouwde stakers krijgen van'ven. En daarin is ruim 131/2 mi 1 li- den A. N. T. B. één gulden per week oen begrepen voor tram en centrale, minder uitgekeerd dan ze bij hunnedie in de toekomst aanmerkelijk meer patroons verdienden. zullen afwerpen dan de ƒ80.000. voor ..Enkelen hunner keken reeds naar 1905 geraamd. iets anders om. maar het slagen was,' Ongerekend die met zekerheid te niet gemakkelijk. Het is zeer te be-verwachten grootere stijging, dragon treuren, dat ook deze staking weer de bedrijven dus nu al samen de huisgezinnen broodeloos maakt, en v o 11 e aflossing van a 1 de gemeente- nu reeds haar gevolgen in verschil-leeningen, -- óók van de 90 millioen, ilende beurzen doet merken. Een groo-! die voor havens en alle andere open- Ie verantwoordelijkheid rust er op bare werken werden opgenomen, i hen. die in dezen voor de drukkers De overige bezittingen der gemeen- slappen tijd met een organisatie, wel- te leveren nog 1-484.000 op. ke nauwelijks dezen naam kan dra-1 In den dienst der schuld wordt dus 1 gen, tot staking hebben aangespoord. voor 80 pCt. voorzien uit de inkoin- Voor den anarchist Lambeck. die met sten der gemeente-eigendommen. 1 goedkeuring zijner medegezellen was j Slechts 20 pCt. moet uit belasting- ontslagen, was er niets te verliezen heffing bestreden worden, bij deze staking, maar wel voor de Vereeuigiüg „Onze Tuin" anderen, die nu reeds een gulden (per week minder uit de kas van den j A. N. T. B. ontvangen dan hun. door n. vereeniffino- n>Tuin» Ue hoeren Hols c. s. „honeerloon "e veroeniging „Onze lum hield genoemd, weekgeld bedroeg. Hedenmorgen hare algemeen© verga- j „Meer en meer begint het er op tedering te Utrecht. gelijken, dat deze staking niets an-j Op de agenda stond o.a. het uitbren- ders is dan, zcoals ze in het begin gen van een verslag door de^ pen- reeds werd genoemd, een anarchie- j „jngmeester, voorziening in de vaca- tisch avontuur. Dat is te betreuren,- r ,f- omdat het slachtoffers moet maken u,re" Jf®'- L M- de Malefijt en wel onder hen, die er mede zijn.en Visser en verder een zestal jingesleept, zonder zelf de ernstige vragen en voorstellen van het hoofd- j gevolgen te hebben overzien voor hen j bestuur en van de afdeeling Haarlem en hun gezin." der vereeniging. I Het hoofdbestuur bestaat uitDa. BÜ6nhandel. H. Pierson te Zetten eere-voorz.K. Men schrijft aan de Prov. Gron. Ct.Haekema ,voorz.. Haarlem; A. Brakel De omstandigheid, dat de uitvoer penningm., Haarlem; Mei. L M de van levende bijen uit ons land naar w»ai Mair.fut uao.iam Duitschland vrij kan geschieden, heeft T.lr.v c riï 'r, n l S' aanleiding gegeven tot het ontstaan s-Gia\enhageDr. C. J. C. aan een drukken handel in levende Hurkens, ErmelooDr. C. D. Cramer, koninkrijken tusschen Neder!, iemkers Geldermalsen Ds. M. A. van Rhijn, en Duitsche hadelaars. De korven1 ApeldoornF. B. Visser, 's-Graven- worden, nadat ze de grens over zijn, hago J. Th. Stap Nunspeet P in Duitschland geslacht. Die handel Taekema. secr,. Parklaan 8, Haarlem' leverde vooral aan de Duitschers aan zienlijke voordeelen op. Om nu die Binnenland. Winscboter Typografen. In de openlucht-meeting. Zondag middag in het Wandelbosch te Win schoten gehouden, en waar als spre kers optraden de heeren Terpstra van Sneek, en F. Domela Nieuwenhuis, werd aan het slot door den voorzit ter, Lambeck. der afdeeling Winscho ten van den A. N. T. B. medegedeeld. zoete winst voor zichzelf te behouden, passen de Nederlanders thans den vol genden maatregel met succes toe. Zij plaatsen hunkoninkriikenop Duitschei in plaats van op Nederianscheheidevel-nister Bergansius zich ten zeerste Het Keurkorps. Men schrijft aan „De Tel." Naar wij vernemen, gevoelt de Mi- den en waar ze tot den herfst ver blij-; ontstemd over hetgeen openbaar is ven. Dan worden de bijen daar afge-geworden aangaande het sedert ge- gemaakt. de honing verkocht, terwijl ruimen tijd bij het regiment Grena de leege korven weer naar ons land ver-diers en Jagers ontbreken van de huizen. Dat de maatregel vrij algemeen vercischte tucht, vanuit deze streken wordt toegepast, 1 De Minister heeft het verlangen te mag worden opgemaakt uit de klachten j kennen gegeven, dat een ernstig on- dieer vangenezijdeder grenzen worden derzoek zal plaats hebben en zijn. in geuit over de concurrentie, die den j verhand daarmede, den inspecteur der Duitschen iemker door zijn Holland- j infanterie den verantwoordelijken schen collega wordt aangedaan, Eenc|ief van liet wapen reeds de noo- bijenhouder uit N. Schans (Gron.)zou J bevelen gegeven. alleen over de 200 korven bij Börgerwald geplaatst hebben. Men brengt 's Ministers optreden in deze mede in verband met hetgeen in de laatste jaren over het aan kweeken ,en onderhouden van de tucht in het Gemeentescnuld 011 bedreven. leger is geschreven, In de begrooting van Amsterdam die den Minister van Oorl,og voor 1905 is voor rente en aflossing m<?er van nabij kennen, zijn over- van leeningen ƒ6.733.000 uitgetrokken tuigd, dat krasse maatregelen U tegen ƒ6.342.000 voor 1904. wachten staan. Onder het cijfer voor 1905 is! f 200.000 begrepen voor rente van te1 Feuilleton. Naar het ENGELSCH. 26) Er volgde een pauze, waarin Fib bert zijn best deed zijn tong weer in bedwang te houden. In dat oogenblik streden bij hem om den voorrang ver bazing, woede, verontwaardiging en zelfs minachting. Eindelijk gingen zij over in een soort van ijzige kalmte, die de .voorbode vormde van hetgeen komen zou. Dan, mijnheer, zei hij met een minachting, die des te meer indruk maakte, omdat zij ingehouden was, terwijl zijn bewogen gelaat weer in den gewonen plooi kwam, ik verzoek u mij de volgende maand mijn ont slag te geven. Fibbertriep Harold, onwille keurig vervuld van een pijnlijke ver rassing, je kunt dat niet meencn Ja, mijnheer, dat doe ik wel. Zoo lang ik begreep, dat u alleen maar incognito reisde had ik er niets togen om mot u mee te gaan als Mr. Scott. Ik begreep er zelf het genoe gen wel niet van, maar-ik weet. dat het goed staat incognito te reizen, daar het een gewoonte is zelfs van vorsten. Maar als u van plan is voor goed Mr. Scott- te blijven, dan ga ik heen. Maar. waarom in hemelsnaam Zoolang ik je je loon uitbetaal, be staat er voor jou immers geen ver schil Ik ben in elk geval geen bede laar, daar ik duizend pond per jaar voor mij zelf gehouden heb. Fibbert maakte een gebaar als wil de hij zich met zoo'n kleinigheid niet bemoeien, terwijl hij intusschen on meesterachtige wijze glimlachte. Het maakt een groot verschil, mijnheer, en niet alleen voor u zelf. Na de positie, die ik bekleed heb. kon ik mijn vrienden niet goed meer onder de oogen komen, nu ik tot zul ke uiterst ordinaire omstandigheden ben afgedaald. Hetgeen beteekent, dat je wilt uit kijken naar een anderen meester, die millionair is? vroeg Harold met een kleur van ergernis. Het idéé van een bestaan zonder Fibbert had hem voor 't oogenblik ge heel van zijn stuk gebracht, maar spoedig was hij daar weer overheen. Het sarcasme, dat hem op de tong lag. hield hij terug. Meesters, die millionair zijn, kan men niet iederen dag krijgen, zeide Fibbert bijna droevig. Het is een harde ondervinding voor mij, mijn heer. Een verandering van gewoonten is op mijn leeftijd geen kleinigheid Maar u zou dat gedeeltelijk weer goed kunnen maken door een getuig schrift. Een getuigschrift van uwe hand zal mij heel wat gemak bezor gen vooral zoolang er in de cou ranten nog over u gesproken wordt, voegde hij er peinzend bij. Dan is het beter geen tijd te ver liezen, of men zal weer over iets an ders praten. Een maand vooruit op zeggen is veel te lang. Wil u mij eerder laten gaan vroeg de man opgewekt. Hedenavond, als je wilt, of zoo" gauw ik een verhaal van je deugden heb opgeschreven. Ik ben niet zeker, of ik morgen wel een nieuwe knecht zal kunnen vindenmaar natuurlijk zou het onmenschelijk zijn om daar voor je verdere promotie in den weg te staan. Zeer verplicht, mijnheer, was alles wat de bediende van zeven jaar dienst wist te antwoorden, blijkbaar zich niet bewust van de bedwongen drift, waarmee de laatste woorden gesproken waren. Zoo hevig was de tegenkanting van 't gezond verstand tegenover excentriciteit, zoo heftig de verontwaardiging van den practi- schen brief, dat hij zelfs met den deurknop in de hand nog neiginv I voelde om een pijl af te vuren, door j,,Mr. Scott" den veelbeteekenenden raad te geven de hotelrekening eens in te zien. alvorens zij te groote af metingen aannam. Anders zou u zich in een moei lijke positie kunnen brengen, voegde hij er snijdend aan toe. En het trof doelwant Harold had Fibbert graag mogen lijden, en was dwaas genoeg geweest om te denken dat Fibbert ook op hem gesteld was. Alleen in zijn weelderige hotelkamer liep hij ietwat onrustig den gewreven vloer op en neer. Het idéé van der tocht naar Al... had hij al laten va ren. Wat zou hij daar kunnen doen Die vraag had Fibbert hem gedaan en hij kon er geen voldoend antwoord op gevén. Ook klonken hem zijn laat ste woorden nog in 't oor. Misschien was het wel verstandig de rekening eens in te zien. Alleen in de kamer, waarin hij zich op 't oogenblik be vond, scheen dat raadzaam te maken want uitgenomen enkele kleinigheden waarop hij bijzonder trotsch was n waarvan de voornaamste was, dat l.ij dien morgen een jas met bont Pad gekocht voor vijfhonderd francs, in plaats van een voor drie duizend, die men hem in denzelfden winkel h-ul laten zien. had Harold er nog niet over gedacht, dat het noodig was zich te bekrimpen. De woorden van Fib bert deden voor 'teerst twijfel hu hem oprijzen. Ja, hij zou de rekeniug eens inkijken en meteen zou hij met den portier spreken over een nieuwen knecht, omdat hij het niet langer dan vier-en-twintig uur zonder een ande ren knecht zou kunnen stellen, ili; had inderdaad gehoord van mensch-m die het zonder knecht deden, maar daaraan kon hij moeilijk gelooven. Toen de portier geraadpleegd werd. was hij zichtbaar verrast. Dus wou mijnheer een anderen bediende ne men? Dat had hij niet gedacht, maar natuurlijk, als mijnheer het wensen- te... Mijnheer wnschte het inderdaad, of schoon geërgerd door den vragendtn blik. die uit de zwarte oogen sprak Dien blik had hij gisteren niet opge merkt. Zou zijn vertrekkende knecht met den portier over hem gesproken hebben De knecht kwam een vlugge, maar veel minder indrukwekkende ge stalte dan Fibbert. die zijn nieuwen meester met dezelfde nieuwsgier ge blikken aankeek als de portier, en onmiddellijk vroeg om een maand loon vooruit. Intusschen had Harold zijn reke ning eens opgemaakt en was tot (le slotsom gekomen, ilat hij het even goed met twee kamers als met vijf kon stellen, en zelfs, dat het raad zaam zou zijn in de publieke eetzaal te gaan eten, in plaats van zich al leen te laten bedienen. Dat hij daar door diep zonk in de achting van het hotel-personeel was duidelijk, maar liet nieuwe van den toestand gaf'ncm bepaald een aangename gewaarwor ding. Er was wezenlijk iets opwek kends in het idee. dat ook hij eens zuinig moest zijn. Zoolang werkeliik gebrek zoo op een afstand bleef was het werkelijk niet moeilijk zuinig heid vroolijk op te nemen. Toen volgde er een gemakkelijke veertien dagen zoo gemakkelijk, dat het bijna vervelend werd In weerwil van de Parijsche vermake lijkheden, waartoe hij, faute de mieux, was overgegaan, omdat hij op plaatsen, waar ongelukken hadden plaats gegrepen, niet meer van nut .kon zijn. Hij was gewend geraakt aan zijn nieuwe kamers en zijn nieu- j wen knechten ofschoon zijn eerste gevoel van verlichting sterk begon te verminderen, wist hij zichzelf toch nog wel wijs te maken, dat hij zich ten zeerste verheugde in zijn onver antwoordelijk bestaan. De eentonigheid van die veertien dagen eindigde met een ruwen schok, en de schok kwam in den vorm van een gefluister, dat plotseling in zijn ooren klonk, toen hij eens in de beeldenzaal van het Louvre rond keek. waar hij zijn best deed eenige 1 uren van zijn eindelooze namiddagen te dooden. Monsieur Harrouldklonk het plotseling door de eenzame ruimte. Monsieur Harrould i Harold bleef staan en keek rond terwiil bij zijn best deed de hem niet nbekende stem te herkennen. Ilad .dj

Haarlem's Dagblad | 1904 | | pagina 5